Jachtvihtin KUNST I Uit de Landbouwwereld De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. VE ae>«E Gebr. LC I v,0„»u.«.ov.aU.l 8 «Lx monies houden de begrafenisstemming er in. Zoo trekken zij voort uren en uren over berg en dal, flikkerend in lange rijen de duizende spookachtige kaarsvlammetjes, om ten slotte weder om in de kerk terug te keeren. Dan wordt »Nosso Senhor morto" wederom in de kerk geplaatst, een predikant bestijgt het preekgestoelte en houdt de toepasselijke slót-predikatie. Midden in den nacht gaan allen naar huis en die geen huis hebben, wachten de blijde Paaschmorgen af in de open lucht. Paasch-Aaterdag Des morgens vroeg hebben wederom de gewone kerkelijke plechtigheden plaats. Profetieen worden gezongen, Paaschkaars en Doopwater gewijd enz. Eindelijk begint de Paasch- mis. Heel de kerk komt in beweging, het koor staat klaar, met ingehouden adem wachten ze op het traditioneele «Gloria in Excelsis" Wie er niet op voorbereid is, zou meenen dai de laatste dag des oordeels is aangebroken. Nauwelijks heeft de Priester het «Gloria in Excelsis" aangezet of een oorverdoovend lawaai volgt. Misdienaars grijpen naar alles wat maar «bel" is, tingelen dat hooren en zien vergaat, het orkest valt in, met volle kracht, daarbuiten knetteren, rommelen en donderen ontelbare vuurpijlen, donder bussen en dynamietbommen locomo tieven, trammen, automobielen beginnen uit alle macht te fluiten, te bellen en te toeteren, boven alles uit het gelui der klokken enz. Eigenaardig dat bij al dat rumoer de menschen in de kerk stil zitten te genieten. Een Hollander zou allicht geneigd zijn ook even zijn hart te luchten, maar een Braziliaan schijnt het leuker te vinden al dat genot kalm in zijn ziel op te nemen. Als de eerste geestdrift voorbij is, kijken ze elkaar aan met een gezicht alsof ze zoo juist uit den hemel ge komen zijo. Daarna gaat de Hoogmis weer ge woon door. Na de Mis begeven allen zich weer naar huis. Dien dag is er verder niets meer te doen tot 's avonds vijf uur, dan is er wederom groote processie ter eere van Maris. Na de processie wordt in de kerk de verheer lijking en de Kroning van Maria in den hemel voorgesteld. Aangezien deze plechtigheid ook meermalen plaats heeft gedurende de Meimaand, hopen we deze ceremonie in een ander artikel bij gelegenheid wat uitvoeriger te beschrijven. Op Paaschmorgen om 5 uur heeft onder groote eerbied de H. Sacraments processie plaats, als zinnebeeld van den verrezen Christus. Niettegenstaande het vroege uur zijn er zeer velen bij tegenwoordig. Daarmede zijn zoo onge veer de buitengewone plechtigheden van de goede week geëindigd. Op Paasch-Zaterdag maken de jongens nog een lolletje met Judas. Alsof die arme Judas er nog niet genoeg van langs gehad heeft, zoo gaat de jeugd »l'age sans piélé" nog eens flink zijn woede koelen op dien armen apostel. Maar aangezien de ziel van Judas al lang naar de andere wereld verhuisd is en zijn lichaam reeds aan dien bewusten boom uiteen gevallen is, zoo zit er voor hen niets anders op dan een anderen Judas te maken. Ze maken dan een groote pop van stroo (moet Judas voorstellen) bin den hem achterste voren op een paard_ twee herauten te paard er naast, de harmonie voorop, een bende jongens springend en dansend er achter, een lang louw om Judas zijn hals en zoo trekken ze de straten door. Bij de hoeken der stralen blijft de stoet staan, de herauten tetteren, halen een groot papier uit hun zak en lezen voor hedenmiddag zal de snoode verrader van onzen Goddelijken Zaligmaker, tot waarschuwend voorbeeld van alle heb- zuchligen, plechtig, openlijk en ten aanzien van allen op dit of dat plein aan den hoogsten boom worden opge hangen 1 Daarna zal hij even plechtig veroordeeld worden om levend ver brand te worden." Zoo blijven ze nog een tijdje met Judas sollen, ten slotte wordt hij onder groote hilariteit van menschen en kinderen opgehangen. De muziek speelt «lang zal hij leven", vuurpijlen knet teren in de lu<*ht. Dan laten ze hem nog een paar uur hangen en dan gaat hij naar den brandstapel om officieel verbrand te worden. Naar gelang de inborst en geestigheid van de bevolking, nemen deze grappen in omvang toe of af. In alle geval geeft de jeugd hier aan menigeen een praktische verma ning. B. B. Het voordeel der fabriekmatige zuivelbereiding De fabriekmatige zuivelbereiding heeft in den loop der jaren, een groote verandering wij mogen wel zeggen een omwenteling teweeg gebracht. Niet alleen heeft de fabriek, als ver lengstuk der boerderij een groot deel van de taak van boer en boerin overgenomen, maar zij heeft vooral 'n grooten invloed gehad op de kwaliteit- verhooging van het product, zoodat de Nederlandsche boter en kaas op de wereldmarkt konden meekomen. Dat dit weer van invloed was op den afzet en op den prijs dier producten, is duidelijk en dat van het laatste de kleine boer, als leverancier aan de fabriek, niet minder profiteerde dan de grootere, is evenzeer een feit, dat ech ter nog lang niet door allen wordt gezien of erkend. Want hoe is er, en wordt nog vaak gesputterd, ook door die kleine lieden, tegen een behoorlijke bezoldiging van het personeel der fabriek, dat mee- hoeft te hebben dan zij zelf. Zij vergeten, dat het aan de fabriek is te danken, dat thans die prijzen worden gemaakt; dat de grondstof, de melk, belangrijk minder zou opbren gen, indien zij niet op de fabrieken werd verwerkt. Dit is thans nog zeer goed te illus- treeren, indien wij eene vergelijking maken tusschen de streken, waar de melk wel en andere, waar ze niet naar de fabriek gaat. Over de jaren 1924, '25 en '26 was in de kleibouwstreken van Groningen, Friesland en West Brabant de gemid delde netto opbrengst per 100 kg. melk f 8,75. Tot dat cijfer komt men eveneens voor een deel der provincie Zeeland, n.l. Schouwen, Duiveland en Tholen, waar een gedeelte der melk wordt ver kocht aan de zuivelfabrieken en aan Rotterdam. Daarna volgt in dezelfde provincie, Walcheren, met een globaal gemiddelde van f 8.40, dat is dus gemiddeld per 100 Kg. 35 ct te weinig. Dit tekort beteekent voor 't geheele eiland ongeveer f 65000 zegge vijf en zestig duizend gulden per jaar. De eilanden Noord en Zuid Beveland lijden nog grootere scha, want daar brengt de melk gemiddeld ongeveer 1 halve cent per Kg. te weinig op, wat een verlies beteekent van ongeveer f 190.0001 In West Zeeuwsch Vlaanderen is de toestand nog vrij wat ongunstiger, daar komt men niet hooger dan tot een ge middelde van f 7.59 per 100 Kg. melk; van die geheele streek is dat f 1.16 per 100 Kg. te weinig, in totaal f 13 000 Het allerongunstigste is in deze Oos telijk Zeeuwsch Vlaanderen er aan toe daar zijn de laagste boterprijzen. De melk bracht er gemiddeld f 7 55 per 100 Kg. op, of f 1.20 te weinig. Een verlies van f 160 0001 De Rijk8zuivelcon8ulenl, de heer Zwagerman, becijfert voor Zeeland een geriiigere opbrengst uit de melk van een half millioen gulden per jaar. De primitieve bereidingswijze op de boerderij geeft meer arbeid en minder loon, De tien geboden voor vogelliefhebbers 1. Schaf u nooit een vogel aan voor gij nauwkeurig op de hoogte zijt van zijn behoeften en u overtuigd hebt, dat gij overeenkomstig de natuur er aan kunt voldoen en den vogel het verlies van zijn vrijheid eenigermate kunt vergoeden. Houd nooit meer vogels, dan gij in slaat zijt te verzorgen. 2. Bedenk dat een vogelkooi wel te klein, maar nooit te groot kan zijn Plaats de zitsiokjes zoover van elkaar, dat de vogel om van het eene op het andere te komen, zijn vleugels moet uitslaan en zoodoende longengymna stiek moet maken. 3. Bescherm uw vogel voor bran dende zonnestralen, maar vooral voor tocht; ook voor kachelwarmte en tem peratuursverandering. Hang de kooi zoo hoog, dat ge den vogel altijd kunt zien. 4. De grootst mogelijke reinheid moet de vogelliefhebber in acht nemen Hij lette er bijzonder op of dezitstokjes schoon zijn, daar de vogel anders ge makkelijk ziekte in de pootjes kan krijgen. 5. Voeder goed, maar niet te veel; voerzaam, maar niet te rijkelijk; niet meer dan het dier kan verteren en richt u bij de samenstelling van het voedsel naar het jaargetij, en naar de gesteldheid van den vogel Deze houdt van afwisselend voer, altijd hetzelfde maakt hem verdrietelijk en triest. 6. Breng van uw wanteltochten velerlei lekkere beetjes uit de natuur mee; daarvoor is iedere vogel zeer dankbaar. 7. Zorg steeds voor zuiver en frisch water 1 Geef het in den zomer twee maal daags, in den winter kunt ge wel een paar dagen overslaan. 8. Ziekten der vogels zijn door na tuurgetrouwe verpleging gemakkelijker te voorkomen, dan later door kwakzal verijen te genezen. Verdubbel uw zorg in der. ruitijd en geloof niet, dat de vogel in het zanglooze tijdperk niet zoo goed behoeft te worden gevoederd als anders. 9. Laat de zorg voor uw vogels nooit aan zorgelooze, vergeetachtige menschen, nog minder aan kinderen over, maar voeder en reinig ze zoo mogelijk altijd zelf. 10. Houd u liefdevol met uw vogels bezig; spreek en speel met ze, want zij houden in de nauwe kooi van tijd- passeering. Plaag echter uw verpleeg den, die daartoe niet geschikt zijn. nooit met het aanleeren van kunststuk jes. Uw zorgvuldigheid zullen ze door aanhankelijkheid en vlijtig gezang dubbel vergoeden. Korte wenken. De boer, die zijn melk aan de fa briek leveri, kan zeer veel doen om er toe mee te werken, dat het product op de fabriek gemaakt, van prima kwali teit zij. Hij heeft te zorgen voor een zuivere melkwinning. Uier en achterstel der koe moeten goed schoon zijn, eveneens de handen van melker of melkster De eerste stralen der melk worden opgevangen in afzonderlijk vaatwerk; de koe moet goed worden na- (leeg) gemolken. De melker(ster) trekke een schoon melkpak aan, met hoofdbedek king. Men zorge voor een goed schoo- nen melkemmer, die dus telkens na gebruik terdege gereinigd dient te worden, met heet water en wat soda. Geen geverfde emmers gebruiken. Tijdens het melken mag geen stof opgejaagd worden, dus geen andere werkzaamheden worden verricht. Ver- yjm uit den stal. In een apart melklokaal, waar een frissche atmosfeer moet heerschen, worde de melk gezeefd of geteemsd; dit geschiede dus niet in den stal zelf. Daarna heeft in een daarvoor bestemd lokaal zoo spoedig mogelijk het af koelen plaats, een zaak van groot be lang om het zuurproces tegen te gaan en de melk te doen «uitluchten' Het afkoelen kan geschieden in een niet te grooten koelbak, waarin het water eenige malen per dag, naar ge lang de temperatuur is, wordt ver- verscht. Gebruik melkbussen zonder naad, van sterk materiaal, zwaar vertind, met wijden hals. Voor een zuivere melkwinning komt heel wat kijken. Een goede stalinrichting, goed onder houd van den stal, gezond melkvee, dal naar den eisch wordt verpleegd, zijn natuurlijk de allereerste noodzake lijke factoren. Weet gij dat de Rijkslandbouwconsulent te Drachten, de heer Witteveen, proeven bij aardappelen heeft genomen met ruwe kalizouten: kainiet en kalizout 20 pet in 't najaar en gezuiverde pa tentkali en 40 procentskalizout in 't voorjaar dat die proeven geschieden: le om te zien of er kaliwerking was, waarom een deel onbemest bleef, 2e om na te gaan of bij gelijke sterkte der kalibemesting aan voorjaars dan wel aan najaarsbemesting de voorkeur moet worden gegeven dat op die 18 proefveldjes het resultaat was: dat door zware bemestingen met de ruwe kali zouten (kainiet en kalizout 20 pet) de opbrengsten eerder verminderen dan vermeerderen, ook al heeft die bemes ting in 't najaar plaats? dat een vrij sterke bemesting met ruwe kalizouten niet is aan te raden en dat het 40 pet kalizout voor aardappelen ook geen geschikte meststof is, als deze in 't voorjaar wordt aangewend ten leste: dat de duurdere patentkali, ondanks den hoogeren prijs, het legen de ruwe kalizouten best kan volhouden, afgezien nog van het hoogere zetmeelgehalte *j. au. dan vernam ik gaarne wat ik daarvoor moet koopen, en hoeveel van ieder ik moet nemen. De prijzen loopen zoo uiteen, dat ik meen dat er maar op los gecijferd wordt. W. te O. AntwoordIk raad U niet aan, het opfokvoer samen te stellen. Dat is niet zoo gemakkelijk, als het wel lijkt. En dan, wanneer u de grondstoffen in het klein moet koopen, kost het u ook duur. Bovendien loopt u ook nog het risico, dat u niet alle grondstoffen steeds kunt krijgen. De goede verhouding zou dan verbroken zijn. Is u bij den Landbouw- of Boerenbond aangesloten, dan zou ik, uw plaats, dèèr het opfokvoer en tevens het kuikenzaad bestellen. Ook andere firma's leveren goede waar. Ik geloof, dat onze opfokvoeders over het algemeen veel beter zijn, dan vele aangeboden ochtendvoeders. Een kuiken eet maar betrekkelijk weinig opfokvoer. Ik bedoel elk kuiken afzonderlijk. Neen, bij den opfok moet u naar een paar centen niet kijken. Créoline. VraagWat raadt U het beste, om de hokken te bespuiten, Créoline of Rids? W. te O. AntwoordIk durf daarin geene uitspraak te doen. Gebruikt U thans eene 3 pet Créoline oplossing, dan zult U in elk geval de luis wel weg houden, ten minste wanneer U niet te laat met spuiten begint. Het is eene verkeerde gewoonte van vele kippenhouders, om de spuit pas ter hand te nemen a's de boel reeds dik in de luis zit. Want 0, dan is het zoo moeilijk om overwinnaar te worden. Voorkomen is beter dan genezen. Dal is niet alleen toepasselijk op ziekten, maar vooral op bestrijding van ongedierte- der aardappelen B.-r. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kuikens liebben luisjes op den kop Vraag: Mijn eene koppel kuikens wilde niet zoo goed doorgroeien als de andereze waren even oud en van dezelfde eieren, 't Hokje waar ze moeten verblijveD is niet zoo goed, dus daar zal de mindere groei ook wel te wijten zijn, denk ik. Toen we er dezer dagen bij zaten te kijken, viel me op, dat de kopjes kaler waren, precies als soms bij een kip, die kaal wordt achter de kam. Ik keek eens goed en zag heel kleine beestjes, vlak bij de opkomende kammetjes Ik heb ze eens gewasschen met water, waarin een heel klein beetj créoline (een eetlepel per 1/2 h.) Is dat goed of weet u een beter middel Zno ja, dan vernam ik dit gaarne in Peel van Maas van Zaterdag a.s. W. te O. AntwoordDat waren zeker heel kleine, zwarte luisjes Men noemt ze kopluis, omdat ze het eerst zich op den kop vertoonen, bij de basis van de kam, doch daarna verspreiden ze zich ook verder op den hals. 't Is eene luis, die zich in de huid invreet en de krach ten der jonge kuikens soms totaal ondermijnt. Wanneer de kopjes even met een vinger, in raapolie gedompeld, worden ingewreven, helpt hst, doch de inge wreven plekjGS worden daarna vies en soms wel kosterig, vanwege het siof, dat er in droogt. Wij hebben het meermalen gedaan met een tikje benzine, en dat hielp best,^terwijl de kopjes zindeiijker blijven Ik zou U verder sanraden het strooisel in het opfokhuisje eens te bespuiten met eene créohne-oplossing van b.v. 2 pet. Het is best mogelijk, dat de mindere doelmatigheid van het hokje de luis in de hand heeft gewerkt, 't Minste dat er aan de verzorging of verpleging iets mankeert, is aanleiding, dat ongedierte optreedt. In de doelmatigste hokken is de verzorging en verpleging doorgaans het best. Windeieren of eieren met dunne schaal VraagMijn kippen leggen de laatste weken geregeld eieren met dunn schaal, een enkele keer ook wel een windei. Het ochtendvoer geef ik droog De dieren loopen los en vinden m i kalk genoeg. Wat kan de oorzaak zijn Geven eieren met dunne schaal in de broedmachine evenveel kuikens (of meer?) dan die met dikkere schaal? W. le O. Antwoord Ik veronderstel, dat uw kippen te vet zijn geworden, of te weinig hardvoer eten. Meer korrelvoer werkt wel eens de verdikking der schaal in de hand. Indien ik U was, zou ik den droogvoederbak rond om den middag maar afsluiten, daar de kippen buiten ook veel kunnen vinden Ze zullen dan beter in beweging blijden wat het vetworden altijd eenigszins tegenhoudt. Eieren met dunne schaal zijn ook dikwijls ruwschalig, erg poreus en dan verdampt er in de machine te veel vocht van het ei. Daarom worden ruwschalige eieren doorgaans bij voorkeur voor.de bebroeding uitgeschakeld. Ik voor mij geloof, dat de vliezen onder de schaal vaker oorzaak zijn van het niet uit komen, dan de schaal zelve. Opfokvoer. VraagZoudt U meenen, dat ik VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 1.300000 eieren. Groote eieren van f 5 10 tot f 6.50 Kleine eieren van f 4,40 tot f 5. Eendeneieren van f 5,20 tot f 5,40 Ganzeneieren van f 20. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 5.500 000 eieren. Groote eieren van f 5tot f 6 Kleine eieren van f 4.50 tot f 4 90 Eendeneieren van f 5.20 tot f 6 Nieuwe Burgemeester van Roermond. De feestelijke ontvangst van den nieuwen burgemeester van Roermond, den heer J. H. Steinweg, zal vermoede lijk op Dinsdag 3 Mei plaats hebben. Alg. Bond van Bedrjjfsautoliouders in Nederland. Het District Limburg van den Alg. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland houdt Woensdagavond in hotel Germania te Venlo een algem. vergadering. Aan de orde komt o.m de wegenbelasting, concessies autobus ondernemingen, bespreking concurren tie van Duitsche vrachtauto's en onder zoek pogingen tot verweer daartegen De prestatierit Eindhoven-Parjjs v.v. Bij den prestatie rit Eindhoven- ParijsEindhoven hebben verscheidene ongelukken plaats gehad. Nabij het Belgische Haarlem is de 37-jarige motorrijder J. H. Annee uit Roosendaal komen te vallen en op slag gedood. Zijn lijk zal naar Nederland worden vervoerd. Even voorbij Namen is de Hollander C. R. met zijn auto over den kop ge slagen. De auto werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd Maandagavond is in het Fransche dorp Meaux de Hollander H. in botsing gekomen met eenige gendarmes en een rijwiel. Hij bekwam een hoofdwonde en een beenfractuur en zal per auto naar Holland worden vervoerd. De motorrijders van Hamersfeld en Jansen hebben in de Fransche plaats Givet een kind doodgereden. Beiden werden aangehouden. Jansen is echter vrijgelaten, doch v. Hamersfeld bevindt zich nog in Givet. Motorongeval. Op eersten Paaschdag is op den Orthanschenweg bij 's Hertogen bosch een motor-ongeval gebeurd. De heer M F. Plankeel, rijksveearls, week met zijn motor plotseling zijwaarts zonder dit vooraf te kennen te geven. Het gevolg hiervan was, dat hij werd aangereden door een achter hem rijdenden auto uit Z. Holland. Hij werd over den weg geslingerd en liep een scheurwond aan het hoofd en een kniefacluur op Door een passeerenden auto werd hij naar het gastbnis vervoerd. Er bestaat alle hoop op herstel. Door een auto overreden en gedood. Men meldt uil Bergen op Zoom Maandagavond omstreeks 9 uur kwam vanuit de richting Roosendaal de auto bestuurder J. V. met zijn auto aange reden. Nabij Wouw gekomen, kwam hij in botsing met den 28 jarigen J. C. V. Vermoedelijk, is deze laatste bij deze botsing met zijn hoofd door de voor ruit van de auto heengevlogen tenge volge waarvan hij een groote wonde aan het hoofd bekwam. De jongeman was op slag dood. Het lijk is naar Wouw vervoerd. Later in den avond is de heer J. V. die was doorgereden ten Bergen op-Zoom aan gehouden. Ernstige val. Maandag heeft de 14-jarige knaap W. Schel uit Schiedam, op den Rotter damschen weg te Delft een band, welke van een auto sprong, tegen zijn fiets guiuig 11 uu, uui Ulj hersenschudding bekwam. De Paasclidrukte in Den Haag. De vervoercijfers van de H. T. M. gedurende de Paaschdagen zijn de volgende Op Goeden Vrijdag werden op trams en autobussen in totaal vervoerd 170000 betalende passagiers, waarvan 12.000 op de Deiftsche lijn en 13000 op de lijn naar Wassenaar. Zaterdag werden 200000 passagiers vervoerd, waarvan op de Deiftsche lijn 18.000 en naar Wassenaar 15 000. Zondag (len Paaschdag) werden 240.000 passagiers vervoerd, waarvan Delft 22.000 en Wassenaar 30000 Maandag (2en Paaschdag) bedroeg het aantal vervoerde passagiers 350 000, waarvan 40 000 op de Deiftsche lijn en 56 000 op de Wassenaarsche lijn. Het verkeer was regelmatig en de open wagens hebben zeer goed voldaan. Naar de bollenvelden. Men meldt uit Leiden Zelden is het gedurende de Paasch dagen zoo druk geweest tusschen Lei den en Haarlem als gedurende de af' 'aloopen Paaschdagen. 't Mooie weer leeft daartoe ongetwijfeld belangrijk medegewsrkt. Duizenden en nog eens duizenden waren het, die zich per rij wiel, motorfiets, auto of tram naar de bollenvelden begaven, om ruim voor zien van bloemen naar hun woonplaats terug te keeren. Zooals begrijpelijk konden op die dagen ongelukken niet uitblijven. Te Oegstgeest is Maandag een auto uit Wassenaar in botsing gekomen met een motorfietser uit Amsterdam, waar bij een dame een beenbreuk bekwam. De wielrijder Augustin uit Rotterdam geraakte te Oegstgeest tussohen twee elkaar passeerende auto's bekneld, tengevolge waarvan hij met zijn gelaat door een der ruiten viel en ernstig aan het gezicht werd verwond. Familiedrama. Dinsdagochtend heeft zich een familie drama afgespeeld in het gezin van den heer S. te Putte-Gapellen. De zoon loste drie revolverschoten op zijn vader, evenwel zonder dezen te treffen. Daarna wierp de woesteling zich op zijn broer en bracht dezen twee messteken toe. Welke de drijfveren van dezen daad zijn is tot nog toe onbekend. Neen, dank u, als ik niets doe verdien ik meer. Een schilderpatroon had Donderdag morgen iemand noodig, die onder aan de ladder zou kunnen staan als de schilder boven op de leer aan het werk was. Deze bewaking onder aan de lad der is noodzakelijkhet is politie- voorschrift, vertelt het U. D. De patroon wendde zich tot een werkelooze en vroeg hemWil je f 150 loon per dag verdienen door onder aan de leer te staan gedurende het schilderwerk De werklooze dacht er even over na, deelde z'n week-ondersleuning gauw even in zessen en zei toen: «Neen dank u, als ik niets doe verdien ik meer aan onderstand van de Aalmoeze nierskamer." De man deed het niet. En de schilderspatroon zocht een ander die geen onderstand genoot en dolgraag f 1.50 wilde verdienen. En de werklooze die liever niets deed, stak z'n handen in den zak en bleef genoeglijk toezien naast de ladder aan den voet waarvan een ander f150 verdiende. Aan do gevolgen overleden. De 24-jarige H. de Lange te Pijnacker, die de vorige week in die gemeente een ongeval met zijn motor had, is thans aan de bekomen verwondingen overleden. Aan de gevolgen overleden. De landbouwer J. Meijer, die onlangs te Son onder een kar geraakte, is aan de gevolgen overleden. Noodlottige granaatontploffing. Te Langemarck waren een drietal jongemannen in het veld aan het spit ten, toen plotseling een hunner op een granaat stiet. Het projectiel ontplofte en de drie jongelieden werden tegen den grond geworpen. Twee hunner, de broers Jules en Oscar Seynaeye, waren op slag dood; hun makker Gustaaf Junckheere overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Mynramp by Bergen. Door ontploffing zijn Zaterdsg in de mijn «Levant de mons" 27 personen gedood en 43 gewond. Ontzettende tooneelen speelden zich af. De ontploffing, die zich voordeed op het oogenblik dat de ploegen werden gewisseld, zette in een oogwenk de mijngangen in volle vlam, waarop de wanden en de zoldering instortten. Zaterdag om 3 uur 's middags waren er reeds 21 lijken boven gebracht. Onder de slachtoffers telt men een Italiaan en twee Marokkanen. Twee lijken konden niet herkend worden. De meesten zijn geheel verbrand en deerlijk verminkt. Heel wat slachtoffers laten minderjarige kinderen achter. Tragisch was het, hoe zes arbeiders op den bodem van den mijnput .neer stortten de ongelukkigen stonden te wachten op de kooi om af te dalen, en door het geweld der ontploffing werden zij 300 me'er in de diepte geslingerd, Verscheidene gewonden verkeeren in stervensgevaar. Terwijl men aan de reddingswerken bezig was, hoorde men de opgesloten mijnwerkers nog om hulp roepen tot eensklaps alle gerucht ophield. De ooievaars aan het uitsterven. Men heeft geconstateerd, dat in den vaars, die in nesten terugk jeds kb wordt. De oorzaak van deze voge zijn In Egypte, men weet, hun maakt men een alle mogelijke geliefkoosd voe iar naar gchteruit het volg vogels, f blijf vest fig6 i8?1 nen, di< onzen beenigen gevede >rgast vo De insecten jervolgd middel van arse t men o grond strooit t vaars zc den dood vir.j at zij m sprinkhanen te van het gif naa ken. Men zoekt thi middele aan deze onvrije jioordin een een onzer diefde paal en perk te Zoolang echter ging op de aan voortgezet, zal teger. de uitroei te doen zijn. groote zouden [hanenv wijze wel nie den 00: [houder nbare 1 Burgemeester Ven ray brengen dat ten Raadhuar op 1 29 April a.s. dei ddags publiek bij opbod rden hei recht van jage daar1 aanmerking korneeentegi zulks voor een 1 i»n zes aanvangende 1 J welke tot twaalf jaar iden ve De omschrijvin irceele volgt I. de terreinen et gelegen den verharden kunstwi iray naa «enerzijds en den Me eg en Dijk anderzijds. II. de terreinen et gelegen den Merseloscheweg schen D zijds en den verharden van Ve Overloon anderzijds, jver ec vallende onder perceel III. de terreinen en, ge Noorden van den Bakt jk en t< van de waterlossing, pt van schen Dijk achter de boerder Zwart water om naar van O* IV. de terreinen et) gelege den verharden kunstwlfenrsy loon eenerzijds en d len kui Venray naar Maashees Is. V de terreinen en gelege den verharden kunstw wray i hees eenerzijds en dien raj ov« naar Ghsijsteren anaert VI. de terreinen et.gelegi den verharden kum n Oos Öeijsteren eenerzijds an Ooi Wanssum anderzijds. VII. de terreinen etgeleg den verharden kunstwe iray o' naar Wanssum eener dien 1 naar Horst anderzijds. VIII. de terreinen en geleg den verharden kunstw enray eenerzijds en den verha ivweg naar het Veulen tot 1 orbaa deze baan anderzijds. IX. de terreinen en gele] den verharden kunstweg iray n den verharden kunsti Leun Veulen tot aan de Lorl verde eenerzijds en den V8rha stweg naar Deurne anderzijds De voorwaarden va ebtig 15 April a.s. ter gem etarii en zijn ook aldaar v ar t( van f1. Venray, 14 April 19! Burgemeester en Iders ODE L iretai N ÜA BEKENMNG Burgemeester efetho Venray brengen pavc algemeene kennis:! De vergaderingen van Burgemeesln "V worden als regel ude dag8voormiddags uur Het spreekuur vi Bi is, behoudens on ene heden, dagelijks iter 12 uur voormidda|iaD De Secretaris ja he spreken dagelijks 3— De Secretarie iir geopend iederen in middags en van na terdags alléén va 12 Het kantoor \en Ontvanger is voorub; met uitzondering dag der maand, vi 12 en van 2—3 alleen van 9—12 r De Gemeenle-Ojer publiek te spreke* 9—12 voormiddal meentewerken is het toelaat geope 101 dagelijks des vooilag nur. t da lei Men onthoude du gemeester alléén vóó is en na drie uur h Gemeenteontvanger de Secretarie voor zijn. voor 150 elQ Voederbakken Fonteinen en Beleefd e Smederij

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6