L f VRI Firma van dia Muokhof p.imm S. HENDRIO Kerkboeken en Missaals F. H. van Enckevort. 4dverteert in dit blad Zaadhandel SCHOENWERK Reparation ¥oqt It H. Communie Cementwaren-Bouwmaterialen Betonvloeren, Zolders, Stalinrichtingen en Gierkelders le rangs Damesiiing Heereniing KUNSTIERS II üemengde Benemen. Tuiü-, Bloem- en Laodbouw- zadin, Gras, Klave"- en Semdella. L. J. van Haren Co. eene mooie sorteering Steeds voorradig ruime keuze OOSTRUM—Venray Vraagt prijsopgaaf van Uwe te maken Speciaal de laatste modellen. naar Gebr. LI IJSEiv 17.0 poöft Opgewacht aöoï ~eën priester, uie hen langs den Esquilijnschen heuvel naar hunne beslemming geleidde. Rome was te dien dage aan veel ellende ten prooi. In het Westen had den tien jaren lang gewetenlooze in dringers beproefd den pauselijken troon te bemachtigen, terwijl in het Oosten de Grieksche Kerk zich steeds meer van de Latijnsche verwijderde. Nor- mandische plunderaars wilden het erf goed van Sl. Petrus overvallen, ofschoon de stad zelve niets meer was dan één ruïne. Want volksoproer, roof, hongers nood en pest waren als een verwoes tende storm over haar heengevaren' E" wanneer wij op dezen avond van Palm-Zondag de geheimzinnige reizigers gevolgd hadden, zouden wij schier niets dan omvergehaalde kloosters en kerken, en afgebrande wijngaarden, aanschouwd hebben. Menschen vertoon den zich slechts, naarmate het nachte lijke donker de rooverij meer kwam begunstigen. Weldra stonden de pelgrims voor het Coliseum. Hier en daar wiegelde een roode weerschijn aan de gewelven der galerijen. Twee of drie vuren vlamden onder de bogen van binnen. Hier is het, zeide de priester. Het Coliseum was destijds als een vrijstad, waar de baronnen vanLatium straffeloos konden samenzweren tegen de pausen, waar de bandieten van geheel Italië eene schuilplaats kwamen zoeken. Men vond er herbergen, onderaard- sche verblijven van tooven&arsters of valsche munters, kapellen van ketters, en soms boven de gaanderijen, daar, waar regen en wind vrij spel hadden, kleine cellen van oude kluizenaars, die door aanhoudend, vroom gebed den toorn des Heeren trachten te bedaren. Hier nu gingen zij overnachten. En als de waard naar den naam vroeg van den ridder, dan antwoordde deze »Een christen, die zoekt vergeten te worden." Des anderdaags, tegen het middaguur, klopten zij aan den poort van het ver blijf des pausen aan Een monnik opende, en geleidde hen naar de kamer des Opperpriesters. De ridder reikte paus Leo zijn ring over, 6n wierp zich zuchtend aan de voeten van den H. Vader neer. De vrouwe, in haar rouw gewaad, bleef staan, onbeweeglijk als een steenen kolom. De Paus nam de ring in zijne hand en las het devies. Dan sloeg hij zijne oogen op den boetvaardige en zeide Macbeth I zijt gij het En met verheffing van stem ging de Paus voort Macbeth, de moordenaar van koning Duncan O, vader, zuchtte de ridder, in den naam van Jezus Christus, die aan zijne beulen vergaf, wees ons genadig. De kracht tot lijden is ons ontvallen. Spookgestalten zie ik alle nachten om mij heen, bleek van aangezicht, met schitterende oogen en nog bloedend lichaam. Slapen kan ik niet; het bid den is mij onmogelijk. Geef ons uwen zegen. De heilige vader b^zag andermaal den bezoedelden koningsring. Toen richtte Macbeth zich op en naar de vrouwe wijzend sprak hij Vergeving ook voor haar. Sinds den moord, dien ik op haar aanstoken bedreef, ziet zij een bloedvlek op hare rechterhand. Vergeving, Vader ver geving. Reeds heb ik alles gedaan om Gods arm te ontwapenen, maar alles tevergeefs. Reeds hebben de bisschoppen van mijn rijk mij ontslagen ik heb kloosters en kerken gesticht, ik heb de reliquien der heiligen in kostbare schrijnen geplaatst; ik heb de ketters laten verbranden ik heb als een arme bedelaar verre pelgrimstochten onder nomen ik heb mijn lichaam gekastijd. En God heeft zich nog niet laten ver bidden. Gij zijt de laatste hoop van deze twee wanhopenden 1 Helaas, hernam paus Leó, uwe zoenoffers waren bedorven door den hoogmoed uws harten gij zijt niet in 't geheim van het Evangelie doorge drongen. Een akte van nederige liefde geneest eerder een ziek geweten dan luisterrijke aalmoezen. De vlam der brandstapels vernietigt niet demisdaad van een meineedigen koning. Vrijdag, bij het doodenofficie van den gekruisten Jezus, zult gij mij hooren bidden voor de ketters, ongeloovigen en heidenen. Hier zweeg de Ópperpriester, en staarde weer op den koningsring. Dan bad hij Wanneer, o God, zal de dag van barmhartigheid en liefde voor uw volk oprijzen? en sprak: Gaat in vrede. Ik zal bidden voor u en voor uwe slachtoffers. Zondag is de dag, waarop God zich met de mensch- heid verzoent Komt in de kerk van St. Jan van Lateranen, schaart u onder de minsten mijner geloovigen. De zegen van den verrezen Jezus zal op uwe hoofden nederdalen. En misschien zal de mededogende Zaligmaker u dan reeds den weg ter vergiffenis geloond hebben. Vijf dagen lang doorliepen koning en koningin de straten van Rome en strooiden kwistig hun goud voor de wezen, zieken en armen. Eindelijk naakte de dageraad van Paschen, en de heerschers- van Schot land gingen op naar St. Jan van Lateranen. Eene menigte armen, met bloemen in de hand, togen naar de basiliek, terwijl het alleluja der klok ken over de Eeuwige Stede rolde. Op het plein, in de portiek en de kerk wemelde het reeds van ongelukkigen, die allen 's Pausen zegen kwamen ont vangen. Op de trappen voor den hoofdingang der basiliek zat een jeugdige vrouw met eenige lompen om het tengere lichaam. Een kindje droeg zij op den arm, bevend van koude. Zij trok de bijzondere aandacht van de twee vorste lijke pelgrims. De koning gespte zijn purpórcu mauïm two ofF de schouders der arme moederde koningin wikkelde het kind in haar hermelijnen sjerp. De kleine vatte de rechterhand der edele vrouwe, drukte er een kus op, en liet glimlachend een traan erop vallen. En toen werd de bloedvlek op de hand der koningin voor altijd uitge- wischt. In een hoek der met wierook door geurde kerk baden zij dan en beween den zij bitter hunne misslag. En dien eigen nacht had ook koning Macbeth niet meer zijn vreeswekkende droomen. Wat elke maand te doen geeft (2e helft April) Het voorjaar geeft in den hofzoowei als op den akker en het grasland o ver vloed van werk. Een dier werkzaam heden is ook het kalken. Wel is het najaar daarvoor de meest geschikte tijd, omdat de kalk dan ge durende den winter zich door den bodem kan verdeelen, maar ia vele gevallen kan het bekalken nog in 't voorjaar gebeuren. Zoo b.v. op het bietenland. Men doet het echter voor het zaaien, waarna hei land over en weer geëgd wordt om de meststof in den grond te werken. Na het kalken mag geen zw. ammoniak of super uitgestrooid worden, want dit zou verlies kunnen geven. Die mest stoffen kunnen later, wanneer de bieten er al een poos op staan, als overbe mesting worden gegeven. Het algemeen kunstmestgebruik heeft in vele streken geleid tot den aanleg van kunstweiden, n.l. daar, waar men voor den veestapel te weinig blijvend grasland bezat. Na 2, 3, 4 jaar of langer wordt het grasland dan weer gescheurd Wie in deze omstandigheden verkeert, kan nu suiker- of voederbieten verbou wen en vervolgens gerst of erwten. Is de kunstweide in den herfst reeds gescheurd, dan kan men ook met sue ces erwten telen en daarna rogge enz Ook verbouwt men op hel gescheurde land met goed resultaat: haver, kool raap of aardappelen; 't Laatste jaar zaait men veelal haver, waarin dan voor de nieuw aan te leggen kunstweide klavers en gras sen worden gezaaid. Men neme hierbij vooral in acht dat eerst het klaverzaad of het mengsel van klaverzaden dient te worden uitgezaaid, en daarna het graszaad of 't mengsel der graszaden de klaver- en de graszaden dus elk afzonderlijk. Evenzoo handelt men bij den aanleg van blijvend grasland. Na het zaaien wordt het land niet geëgd, maar gerold. Welhaast gaan onze staldieren nu naar buiten, dit geeft een groole ver andering der levensomstandigheden. Uit den vaak benauwden half duisteren stal in de vrije lucht en het volle licht 1 Van het droge ruw-en krachtvoer naar het malsche, sappige weidegroen Deze groote overgang mag niet te plotseling zijn, maar moet zoo geleidelijk mogelijk gemaakt worden. Dit kan geschieden, door in dezen tijd, nu de dieren nog in den stal zijn, dit verblijf goed te ventileeren, en de staltemperatuur niet te hoog te doen zijn, want in de wei kan nog menig kouden dag en nacht volgen, waartegen de beesten dan beter bestand zijn. Zorg er voorts voor, uat zij tot het laatst toe wat sappig voer krijgen, als knol en wortelgewassen, kuilvoer, snijrogge, gras, enz. Houd de dieren door een goede voeding in krachtigen staathoud de huid rein door geregeld borstelen, waardoor ze straks buiten minder ge voelig voor het weer zullen zijn In den tuin: Indien ge aardappels teelt en mogelijk hinder hebt van »blauwe" aardappelen, moog* ge vooral de kali (in den vorm van paientkali) niet vergeten. Te Groningen, Klaaswaal en elders heeft men n.l. de ontdekking gedaan, dat het »blauw" in sterke mate voor kwam op perceeien, waar geen kali was gegeven, terwijl het verschijnsel veel minder voorkwam daar, waar met kali was bemest. Denk steeds aan de nachtvorsten is het overdag nog al warm, dan kan toch de vorst 's nachts verrassen. Dek dus uw perzikboomen, en ook de plan ten, die het glas raken, want als de vorst er over gaat, zijn ze bedorven Beschut ook de bakken waarvan de ramen al afgenomen zijn. Wacht niet te lang met rijzen bij de erwten te zetten, anders vallen de plantjes door elkaar, waardoor ze veel kunnen lijden. Vul de rijen of regels van onder goed aan met fijne takjes, de erwten kunnen dan direct opgroeien. Druk de rijsjes goed in den grond opdat ze niet van den wind hebben te lijden. Neem liefst elk jaar nieuwe takken eikenhout is anders het beste, dit duurt het langst. Zachtjesaan wordt nu onze tuin geheel zwart, d.w.z. om gespit, dus ook het kool en hoonen- landwacht men er langer mee dan wast er te veel onkruid op, bovendien is het goed lucht en licht nu reeds in den flink diep omgespitte grond te laten inwerken. Komen uw eerst gezaaide wortelen er goed uit, dan kunt ge deze groente nu voor de 2e maal zaaien. Ook de laatste tuinboonen kunnen nu gelegd worden. Loop tusschen de rijen uwer andere groenten (b.v. bloemkool enz bij droog weer eens met den schoffel dit bevordert den groei en houd het onkruid weg. VENLO. £p de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 1.450000 eieren. Groote eieren van f 5 20 tot f 6.50 Kleine eieren van f 4,50 tot f 5. Eendeneieren van f 5,50 tot f 6,20 Ganzeneieren van f 21.90 ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 5.750 000 eieren. Groote eieren van f 5 tot f 6. Kleine eieren van f 4.40 tot f 4 90 Eendeneieren van f 5 tot f 5.80 Retraite voor Post- en Telegraaf personeel. Van 30 April tot 3 Mei a.s. wordt in »Manresa" eene retraite gegeven voor leden van den Ned. R K. Bond van P.T.T. personeel »St. Petrus". Daar de kosten tot deelname geheel voor rekening van den bond komen zal het aantal deelnemers vermoedelijk zeer groot zijn. Zij die dus verzekerd willen zijn aan deze retraite te kunnen deelnemen geven zich.zoo spoedig mogelijk uiter lijk tot 20 April, rechtstreeks aan het retraitenhuis op De nieuwe Burgemeester van Roermond. Bij Koninklijk besluit "is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Roermond de heer J. A H. Steinweg, mei toekenning van gelijk lijdig eervol ontslag als burgemeester d6r gemeente Stad- en Ambt Delden. Do Lagere Tuinbouwschool te Yenlo. Van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw werd bericht ontvangen bij het Bestuur van den Limb. Land en Tuinbouwbond, dat de slichting van een lagere Tuinbouw school te Venlo een feit is. De opening zal in het najaar kunnen tegemoet gezien worden. Vluchtende inbreker neergeschoten. Een sedert veertien dagen Valken burg onveilig makende dief is Zondag nacht om een uur door de marechaus sée gearresteerd, nadat een poging om te ontvluchten van vuurwapenen moest worden gebruikt gemaakt. Zwaar ge wond in de borstkast werd de dief, een 29 jarige Pool, naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De dagelyksche verkeersongelukken. Maandagmiddag om 12 uur is het 4jarig meisje F. Hermans te Schaes berg onder de autobus van den heer M. uit Simpelveld geraakt en op slag gedood. Circus Hagenbeek. Naar men meldt komt het wereld beroemde Circus Carl Hagenbeek voor de eerste maal te Venlo. Wel is het Circus Carl Hagenbeek uit Stellingen Hamburg in ons land geweest maar heeft nooit de gelegenheid gehad onze stad te bezoeken. Gedurende deze laatste jaren speelde 't circus met ongelooflijk succes in Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, Hongarije, Zwitserland en Duitschland, deze laatste wintermaanden in Weenen en in Berlijn in de groote prachtige circusgebouwen. Het circus zal zich vestigen op het Militair terrein en de eerste voorstel ling zal plaats hebben op Zaterdag 23 April 's avonds 8 uur. Naar wij vernemen vermeldt het programma meer dan 20 nummers met geheele nieuwe acttracties van de beste dresseurs, rijders, rijdsters. Goede clowns en komieken, wereldberoemde acrobaten jongleurs, eerste klasse equilibristen, enz. enz. die ons naar ondervinding het neusje van den zalm zullen bieden en zonder twijfel in onze stad de grootste belangstelling zullen wekken. Wij voorspellen de voorstellingen van het circus Carl Hagenbeek dan ook een zeer grooten toeloop. Vrymoedige Belgen. Volgens een bericht uit Maastricht aan de »Dernières Nouvelles", zouden eenige Belgen bij nacht in de Lim- burgsche gemeente Roosteren (ten N.W. van Sittard) proclamaties hebben aan geplakt, waarin de vereeniging van Limburg met België wordi aanbevolen, om deze (Nederlandsche) provincie te vrijwaren voor de gevolgen van de verwerping van het verdrag mei België Het »Hbld." heeft ter zake inlichtin gen gevraagd. Daarbij werd boven staand verhaal bevestigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn eenige Belgen per auto over de grens gekomen en hebben dezen zeven of acht van zulke proclamaties aangeplakt. Toen enkele mijnwerkers naar hun arbeid kwamen zien, zijn de heeren over de grens teruggekeerd. V Naar het persbureau V. D. meldt, luidde de tekst der proclamaties (er waren er drie) als volgt: le. »Wij komen heden vreedzaam en vriendschappelijk, enkel om onze ver loren Limburgsche broeders te groeten en te bewijzen dat wij ze niet vergeten. Krijgt Limburg, krijgt België inzake herziening van het Verdrag van 1839 geen voldoening, dan komen wij weder, maar ditmaal om voor niets meer terug te trekken, zoolang de vrijheid en het recht niet heerschen aan beide oevers der bevrijde Maas." 2e. sLimburg wordt verlost van de Nederlandsche Protestan tsche verdruk king en hebzucht. België wenschtgeen verovering van land, noch burger, maar eischt herstel van het opgedron gen Verdrag van 1839 en vooral vrije verbindingen met Limburg en de Maas en vrijen doorgang per spoor, weg en kanaal naar het Rijnland. De dam van 1839, tusschen Limburg en België op geworpen, moet weg. De voorspoed en de toekomst van Limburg liggen in het België en niet le Rotterdam en in het Noorden." 3e. »De Limburgers hebben het recht over zich zeiven te beschikken en in alle vrijheid te onderhandelen over de regeling hunner belangen met België en de buitenwereld." Door electricitcit gedood. In de nieuwe mijn Julia van de Laura en Vereen, te Eygelshoven is Maandagmiddag de ir. Roeland in de machinekamer van de tweede schacht in aanraking gekomen met een elee- trische hoogspanningskabel van 3000 volt. Hij stortte achterover en was niet terstond dood. Veeverkoop. Exportslagerijen in hel noorden onder" vinden de gevolgen van het verbod van den invoer van versch varkens- vleesch in Engeland. De coöp. Drentsche exportslagerij heeft over 1926 een bedrijfsverlies ge leden van f 8100 op een omzet van f 402 025 54. Door noodige afschrijving op gebouwen en terreinen bedraagt het verlies op de balans f 19 931.19 Besloten is om tot dekking van het verlies een omslag van f 40 te heffen van de leden. De tegenwoordige leden kunnen dat bedrag voldoen door etn obligatie te teekenen; de uilgetredcn leden moeten hun aandeel in het ver lies in baar geld betalen. Het verslag der coöperatieve Twent- sche exportslagerij over 1926 zegt eveneens, dat het Engelsche invoer verbod deze vereeniging sterk heeft beinvloed De nonvlinder. In de Pommersche bosschen richt de nonvlinder thans groole schade aan. De Pruisische regeering heeft er des kundigen heengezonden, die hebben geconstateerd dat 1500 morgen bosch al onherstelbaar vernield is. Men zal thans van staatswege trachten de vlinderplaag te bestrijden door uit vliegtuigen arseenhoudend vocht over de bosschen te strooien. l, Zondsg hield de Postduivenvereni ging »De Zwaluw" haar eerste wed vlucht vanaf Eysden, (90 K.M De prijzen werden behaald als volgt le P. van Ooi. 2e, 5e en 12« A. Janssen. 3e, 8e, 9e en 10e G. v. Dijck. 4e J. Kuslers. 6e en 13e J. Oudenhoven. 7e J. Vollebergh lie St. Servaas Duiven los 9 uur. Aankomst le duif 10 uur 11 min- 32 sec. Laatste duif 10 uur 15 min. 19 sec. J. Keijzers Mndstr.7 In prima kwaliteit verkrijgbaar Vraagt onze bekende Bietenzaden en Koolraap, die wij sinds een paar jaarmet toenemend succes verkoopen Ovana, Teulonia, Morin gia en Batavo Origineel zaad in origineele zakken met rijkslood. Beleefd aanbevelend ALLE SOORTEN aan concurrerende prijzen. i en degelijk en netjes uiige 3. Aanbevelend, MAASHEESCHE WEG. NAAR DP MARKT Wanneet gij kalveren. Schapen. vatktijJ. groenten, of wat ook gast verkoopen. zorg dan. dat de dieren en producten filet geleden hebben door een langen tocht Ifl spoor- of ttamgoederenwageria. Vooral de dieren hebben daardoor te" lijden: hun gewicht Vermindert en daardoor teveflS hun waa/de. Uw producten gaan er slap en verlept uitzien. jGij moei zorgen altijd levendige, flinke dieren efi frissche pro ducten te kunnen laten zien. Gebruik daarvoor een -Ford Truck, die U In staat stelt Uw vee efi Uw producten onder de best denkbare vporwaarden te transporteeren. Dit Is een der talrijke voorbeelden van de diensten, die gij van den Ford Truck kunt verwachten. Wij zullen U gaatne inlichten omtrent de carrosserie, die het best voor Uw bedrijf geschikt is. Official Forddealers BOXMEER Telef. 60 Beleefd aanbevelend, Telefoon 501 Aanbevelend, 80 V( Minzaam ai id, Parade 34 VEI foon 82' voor 150 en! Voederbakken, Fonteinen en ki Beleefd ai lens. imers e ipen Smederij ia id, .EUNE KAPOKM iSEt met gesl stoi trek met dam ertrf mef linhi last iver Al onze ZEEGRAS1 met gestr stor KAPOKBE LL oor ssei ASf 2; WIT GELA WIT GELA LE GESCHILDE t t Prima GES( C rs SPIRAALMi V GEZONDHliJ met 10 jaar p met 15 jaar j i merk »>i

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6