VPYLS Mantels, Hoeden, Jurken, Regenjassen, Mantels, Tompouce's, Wenscht Wenscht Rijwielpaden Rijwielpaden Volksbelang. Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. Volksbelang. Alleluja! Alleluja! gij goede gij goede Paraplue's. Prachtsorteering Stoffen, Schortebonten, Corsetten enz. Groote keuze in Vitrage's. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Als de moeder sterft.... De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws Pruimtabak Openluchtspelen te 0VERL00N. „JOZEF IN D0THAN" ZATERDAG 16 APRIL 1927 48e Jaargang. No. 16 steunt dan AAS steunt dèn PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent i SJ fci' Doeanliia'c DrarhicnrtAPrinor ^rlinrlphnntpf!. CrtfSPttfifl 0117.. (IfOOtC kfiUZÊ itl Vitrflfiffi'S. Oroote Straat 14. Telef. 10 Venray STEEDS HET INIEUWSTEZIE DE ^ETALAGES STEEDS HET NIEUWSTE Het hoogtij van Paschen, de blijde dag van Opstanding en Herleving, is weer daar, onze harten met erkentelijke vreugde vervullend 1 Allejula 1 gegroet gij schoone dag der overwinning 1 De zege is behaald, het graf heeft zijn prooi losgelaten en Hij is verrezen. Alleluja 1 Alleluja 1 Hij is verrezen gelijk Hij gezegd heeft, zoo klinkt de jubelkreet, ons herinnerend aan het woord van Hem, die van Zichzelven sprak »Ik ben de verrijzenis en het leven." Door Zijne opstanding uit de dooden heeft Hij ons het onderpand gegeven van al Zijne beloften. Het juichend Alleluja weergalmt door onze tempels, voor enkele dagen nog van al hunne sieraden beroofd en in diepen rouw gedompeld. Alles prijkt nu in heerlijken en fees- telijken tooi. De klokken zwegen.... Hunne metalen tongen, als van droefheid verstomd bij 't herdenken van den Godsmoord, waar bij de hel een schijnoverwinning behaalde, galmen thans luide de heuchelijke tijding uit, dat de Verlosser der wereld luisterrijk uit het graf is opgestaan. Alleluja 1 Alleluja 1 Luider dan ooit weerklinkt dat lied des Levens bij het Hoogfeest van Paschen, het feest der Verrijzenis van den geboren Christus Er ligt iets rustig verheven, iets plechtigs in het Paaschfeest. Vreugde, heilige opbeurende vreugde heerscht overal. Christus' Verrijzenis bewijst Christus' Godheid. En Christus Godheid bewijst de waarheid van ons Katholiek Geloof. Terwijl duizenden en duizenden ronddolen en als blinden gaan door leven, niet wetend waar de weg zal eindigen, die hen voert tot den dood, wandelen wij in de volle klaarheid der zon van Gerechtigheid, die voor ons schijnen zal, als het oog des lichaams breekt. in eere ziet bij het Christenvolk Moge daarom het licht van den Paaschmorgen weldra allen beschijnen, die nog in den nacht van dwaling en dood verzonken zijn, moge de gansche aarde met ons juichen op het hooge /.egefeest van den verrezen Verlosser, want »de Heer is voor allen waarlijk verrezen, Alleluja 1 Alleluja 1 Paschen is eene profetie voor ons allen Gelijk Christus "errezen is, zoo zul len ook wij verrijzen, en dan zal er geen dood, geen scheiding meer zijn Waarlijk, troostende gedachte Hoe dikwijls volgen wij niet de lijkbaar, waarop een vader, een moeder, een vriend, ja, het dierbaarste wat wij op aarde bezitten, ter laatste rustplaats wordt gedragen. En terwijl de ongeloovige in stille smart het graf aanstaar», waarin zijne liefde verdwijnt, en troosteloos, met de dood in het hart, het leege huis weer betreedt, richten wij, door onze tranen heen, den blik naar Boven, waar wij eenmaal onze dierbaren in onsterfe lijken glans hopen weer te zien Paschen spreekt ons van leven, van opstanding, van vreugde, van geluk I Och 1 wie heeft het niet ondervonden dat het pad des levens over doornen gaat en slechts zelden een bloem ge plukt wordt met bevende hand, een bloem, die toch zoo spoedig verwelkt Waren wij geschapen voor dit leven zouden wij dan niet dikwijls den dag betreuren, die ons het aanzien schonk Maar nu het geloof ons een leven toont, waarin geen smart en dood meer heerscht, nu de liefde ons een voor smaak geeft van een onvermengd geluk nu verschijnt het leven in een ander licht, en doet ons én gelooven, én hopen én beminnen, waar zij, die geen Paschen kennen, slechts duisternis zien en smart. Dat is de hooge beteekenis van het Paaschfeest. Meer tranen heeft het Paaschfeest getroost, meer hoop en troost gestort in het arme menschenhart, dan alle troostredenen der menschelijke weten schap, dan alle voorspiegelingen van ongeloovige volksvrienden. En daarom jubelt het Christenhart A. Ranna schrijft »in 't verloren hoeksken" van het Laatste Nieuws van Brussel Onder de vierkante poststukken vindt ge bij het opengaan van den dag, het nieuws van de wereld voor u alleen bestemd. Is daar dan een stuk bij, streng wit met zwarten rand die dof glimt, scherp gelijnd in contrast van dag en nacht dan houdt ge uw ziel vast, en vraagt. - Wie is er nu afgereisd naar het land der eeuwigheid en van wie deze brief komt als een opperste vaarwel Vriend, ik lees op den brief den naam van uw moeder. De moeder die, zoo luidt het vers dat in elk huis moest hangen, maar eens haar kinderen pijn doet: als ze sterft. De moeder, met wie de wereld voor elk van ons is begonnen. De moeder, die haar kinderen afstaat, het eene na het andere, aan de wereld kinderen die ten slotte geen moeder meer hebben, maar de moeder heeft altoos al haar kinderen. De moeder, die de haven is voor de schepen van verdriet en ramp Ik weet er een die 't niet begrijpen kon, toen hij slervensgereed was, dat zijn moeder hem niet kon halen uit de armen van den dood.... Zij was boven- menschelijk, in zijn gedachten. De moeder: zonder gebreken, heilig, groot, edel, schoon, koningin oorsprong lied, lach en zon.... Uw moeder vriend, was zoo, gelijk alle moeders. Zij is gestorven. De dood maakt het leven diep en schoon, en geeft het zijn volle bediedenis geeft zijn mysterie, zijn grootschheid en zijn weemoed. Omdat de dood er is, moeten wij elkander liefhebben. Uw moeder is gestorven. De reis naar hen die ook zoo ver trokken zijn, en naar wie wij allen terug verlangen. Uw moeder is vertrokken in den dood en de wederopstanding, met uw beeld en met dat van al haar kinderen, haar bleeke handen, zooals zij die beelden meenam, in haar hart, op al haar aardsche reizen. Kom, dit is mijn woord van mede voelen met u... En geef mij uw hand die de oogen van de doode stil pieuslijk heeft dicht gedaan oogen die nu rondzien in den hemel, waar de verscheiden ouders gaan wachten tot hun kinderen komen. Och arme vriend.... door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kalkoenkuikens. Vraag 1. Gaarne vernam ik in Peel en Maas, hoe men jonge kalkoen kuikens moet voeren Ik heb thans eene kip op 7 eieren zitten. C te V. Antwoord Men kan aan de kalkoen kuikens hetzelfde opfokvoer geven, als aan kuikens van kippen. Toevoeging van een weinig fosforzure voederkalk verdient aanbeveling jonge kalkoentjes hebben daar meer van noodig, dan jonge kipkuikens. Verder hebben ze graag veel groenvoer, vooral kortge knipte jonge brandnetels. Als drinken bevelen wij aan karnemelk. Na 2i/t 3 maanden is alle moeite voorbij en zijn de kuikens zeer sterk sterker dan onze gewone kuikens. Ze hebben dan ook veel minder fijn voedsel noodig. Graan en een vrije uitloop zijn voldoende. Men moet vooral zorgen, dat ze steeds droog zitten. Gewone kipkuikens kun nen slecht tegen nat en kou, doch kalkoenkuikens gaan er nog veel eerder aan dood. Wat zyn Tancred-hanen Vraag 2. Tegenwoordig hoor ik dik wijls praten van Tancred-hanen. Ik vroeg al eens aan die menschen, wat het eigenlijk zijn, maar zij wisten ook niets meer te zeggen dan Tancred hanen zijn Tancred hanen 1 C. te V. Antwoord: In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wonen te Kent de heele wereld bekend slaan als zeer bekwame fokkers van Wit Leghorn. Zoo hebben Gebrs Welleman te Buur malsen (Gelderland) ook een goeden naam als fokkers, De Gebrs. Tancred hebben een spe cialen stam van W. L, die zich onder scheidt van andere stammen door type en ook door verbazende legkraeht. Do dieren, die daarvan afkomstig zijn, noemt men Tancred hanen en Tancred hennen. Worden deze later gekruist met andere Leghorns, dan preekt men in het le geslacht van half-bloed Tancreds. Uit den aard der zaak zijn die vol bloed Tancreds enorm duur, veel duur der soms dan een allerbest paard. U begrijpt dus, dat onze weinige fokkers, die Tancred dieren lieten komen, de afstammelingen daarvan óók duur moeten verkoopen. En daaruit volgt, dat vele broedeierenverkoopers, die met Tancreds schermen, de goegemeente maar wat op den mouw trachten te spelden. Gelukkig is er ook wel iets goeds te fokken, zonder dat er Tancred bloed bij noodig is. Men moet niet alles gelooven, wat de menschen, die broedeieren verkoopen, zeggen of adverteeren. Als je ze zoo bezig hoort, zou je zeggen, dat het geen kunst is, om een gemiddelde van 200, van 225, van nog iooger soms, te bereiken. Kijk de rapporten der Legwedstrij den maar na, dan zie je, dat er slechts weinigen onder onze beste fokkers worden aangetroffen, die dat bereiken. Hoeveel le minder dan onder degenen die niet eens aan een wedstrijd durven deelnemen Onder de kunstinoeder. Vraag: Ik heb eene goede kunst moeder voor 225 250 kuikens Op 't oogenblik zitten er slechts 113 onder, die goed groeien en nu 12 dagen oud zijn. Ze groeien goed, doch als ze 24 n oud zijn, krijg ik weer een broedsel uit, misschien 100 stuks naar de bevruchting te oordeelen. Die wou ik onder dezelfde kunstmoeder brengen, doch eerst het hok in tweeën afschot ten met fijne gaas en onder een plank om het zich verhangen te voorkomen. Onder de kap der kunstmoeder zal ik het dan ook afschotten, zoodat de kui kens van verschillenden leeftijd niet bij mekaar kunnen. Zoudt U niet denken, dat dit zonder bezwaar kan gebeuren Anders zou ik nog een kunstmoeder moeten aan schaffen Want kuikens van 24 dagen zullen de kunstmoederwarmte toch nog niet kunnen missen, denk ik, vooral s nachts niet. C te V. Antwoord: Eén bezwaar blijft er altijd aan verbonden en dat is: de kuikens van 24 dagen hebben niet zooveel warmte meer noodig en dus loopt u het risico, dat of de eene helft te koud of de andere te warm zit Ik noem dat wel degelijk «en bezwaar wijl zoowel te koud als te warm opge fokte kuikens zwakkelingen blijven of worden. Natuurlijk is het beter, dan dat alles z«ü maar vrij onder mekaar kan loopen want dan komt er van de jongste niets terecht. Treft u goed weer, dan zullen de oudste voortaan wel het grootste ge deelte van den dag in de buitenlucht zijn en is het bezwaar daardoor natuur lijk kleiner. Zij hebben dan geen kunst matige warmte meer noodig op den dag. 's Nachts echter wel, maar weer niet. zooveel als de pasgehorenen. 't Blijft dus in zekeren zin, ondanks de afscheiding toch nog prutswerk. Als 't mij le doen stond kocht ik daarom eene kleine kunstmoeder bij (b.v. eene voor pl rn. 100 kuikens) Die kan dan later altijd dienst doen, als u eens denkt 200 of meer kuikens te krijgen en het zijn er maar 100 Thans zitten er half zooveel kuikens onder de kap uwer caroussel en dat zal u in den beginne wel moeite ge kost hebben, om de temperatnur hoog genoeg te krijgen. VENRAY, 16 April 1927. Aanbesteding Kolen. Burgemeester en Wethouders van Venray zijn voornemens aan te be steden de voor den publieken dienst en scholen benoodigde kolen. Geleverd moeten worden magere huisbrandkolen en wel dubbel g6was schen anthraciet van prima kwaliteit, afmeting 60/80 of 30/50. Indien geleverd wordt uit Limburg sche mijnen, bij voorkeur mijn Wil- helmina, Dominiale mijn of Oranje Benoodigd zijn ZEVEN wagons, wel ke geleverd kunnen worden direct na gunning en uiterlijk 15 September e k. De op zegel van f 0 50 gestelde in schrijving8biljetten, waarop vermeld moet zijn de mijo, waaruit geleverd wordt, moeten in gesloten verzegelde enveloppe voor Vrijdag 6 Mei a.s. des voormiddags half elf uur zijn gedepo neerd in de daarvoor bestemde gesloten bus ter gemeentesecretarie. Onmiddellijk daarna, dus 6 Mei, half elf, zal in het openbaar ten ge meentehuize worden overgegaan tot opneming der ingekomen biljetten. De gunning volgt later De offerten moeten zijn franco plaatsen van beslemming- Er wordt nadere opgave verstrekt, welke hoeveelheid in elk der scholen en publieke gebouwen moet worden gebracht. Voor het binnendoen der kolen ter plaatse van bestemming zorgt de ge meente zelf. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen ten kantore van den Gemeente- Ontvanger onder den Boog. Venray, 12 April 1927. Burgemeester en Wethouders voornmd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Volksconcerten in 1927. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de in 1927 te houden volksconcerten zijn vastge steld als volgt 1' Zondag 15 Mei, 7 uur namiddag Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt; 2. Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag) 7 uur namiddag, Fanfare St.Oda, Merselo, Groote Markt. 3. Zondag 19 Juni, 6 uur namiddag Fanfare St. Gatharina, Leunen, Heijde. 4 Zondag 26 Juni, 6 uur namiddag Venraysch Fanfarecorps, Merselo. 5, Zondag 10 Juli, 8 uur namiddag Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt 5. Zondag 17 Juli, 6 uur namiddag Fanfare Sub Matris Tutela, Oostrum, Castenray. 7. Zondag 31 Juli, 8 uur namiddag Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt. 8. Zondag 21 Augustus, 8 uur na middag, Venraysch Fanfarecorps, Hen- seniusplein. 9. Woensdag 31 Augustus, 8 uur namiddag, Venraysch Fanfarecorps, Henseniusplein. 10. Zondag 4 September, 8 uur na middag, Fanfare St. Catharine, Leunen Henseniusplein. 11. Zondag 11 September, 5 uur na middag, Fanfare Sub Matris Tutela, Oostrum, te Oostrum. 12 Zondag 18 September, 5 uur na middag, Fanfare St. Oda, Merselo, te Oirlo. Venray, 12 April 1927. De Burgemeester voornoemd: O. VAN DE LOO. BEKENDMAKING De Voorzitter van het Hootdstembu reau in de gemeente Venray maakt bekend, dat de op heden bij hem in geleverde lijsten van candidaten voor de verkiezing van leden van den Ge meenteraad voor eenieder ter secretarie ter inzage zijn nedergelegd. Venray, 12 April 1927. De Voorzitter voornoemd, O VAN DE LOO. Grondverkoop. De Burgemeester van Venray brengt Ier openbare kennis, dat degenen, die nog een perceel grond wenschen te koupen van de stukken, welke op 4 Maart j.l publiek zijn geveild en toen niet doorgegaan, zich dagelijks kunnen vervoegen tot den Burgemeester, die nadere inlichtingen dienaangaande zal verstrekken Venray, 1 April 1927 De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO. Dinsdag zijn ten Raadhuize alhier voor de Gemeenteraadsverkiezing in onze gemeente niet minder uan 9 lijsten ingediend, te samen bevattende 30 candidaten. Er is dus keuze in overvloed. Door de vele verschillende lijsten zullen echter tal van stemmen verloren gaan De lijsten bevatten de volgende namen. LIJST I. 1. J. H. Nelissen, Oirlo, aftr. 2. P M. H. Pubben, Merselo, aftr. 3. P. A. Jacobs, Leunen, aftr. 4. H. Strijbos, Klein Oirlo. 5. M. Goumans, Akkerweg. 6. P. J. H. van Dijck, Ysselsteyn. 7. P. v. d. Boomen, Veulen. 8 M. Thuyls, Hiept. 9. G. L Poels, Oostrum. 10. A. H. Weys, Leunen. 11. G. H. Fleurkens, Ysselsteyn. LIJST II. 1. H. B Odenhoven, Overl weg aftr, pap halt oris OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAK STEVIGHES5 3. P. van Bergen, Gasstraat, aftr. 4. Th. Janssen, Marktstraat. 5. P. A Vermeulen, Henseniusstraat 6. M. Hendriks, Broekweg. LIJST. III. 1. J. H. Janssen, Henseniuspl. aftr. 2. J. H. Stoot, Stationsweg, aftr. 3. G. J. H. Camps, Oostrum. 4. W. H. Wijnhoven, Kruisstr. aftr. LIJST IV. 1. G. H. Houben, Veulen, aftr. 2. J. L. Geurts, Castenray, aftr. LIJST V. 1. J. Hootsmans, Stationsweg. 2 J. G. H. Vermeulen, Gr. Markt LIJST VI. 1. A. W. A. Pouwels, Stationsweg 2. J. L. H. Beteram", Schoolstraat. LIJST VII. 1. V. M. Fonck, Stationsweg, aftr. LIJST VIII. 1. M. H. Arts, Maasheesche weg. LIJST IX. 1. A. P. Hulsman, Kruisstraat. Alle aftredende leden, uitgezonderd de Heeren Dr. Janssen en P. Haenen, zijn weer candidaat gesteld. Eerste H. H. Missen. Morgen Eerste Paaschdag om 10 uur zal de plechtige Eerste H. Mis worden opgedragen door den Eerw. Pater Octavius Wismans, en Maandag Tweede Paaschdag om 10 uur door den Eerw. Pater Gerlacus Spee. Venray's Fanfarecorps zal de beide plechtigheden opluisteren. Onze dorpsgenoot, de Heer Leo Sala, slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het doctorale examen veearts, 2e gedeelte. Dinsdag herdacht de Heer Leonard Verbeek alhier, den dag, waarop hij vijftig jaren werkzaam was in het klooster ^Jerusalem" der Eerw. Zusters Ursulinen. Naar aanleiding hiervan werd hij door H. M. de Koningin begiftigd met de bronzen Eeremedaille der Oranje Nassau orde. Woensdagavond bracht Venray's Fanfarecorps den jubilaris eene serenade waarbij de President, de Heer Dr. Struben het woord voerde. Moge Leonard nog vele jaren met genoegen op dit feast terugzien. Voetbaluitslagen. Zondag 3 April. Cevelum I—DSO. I 13. D S O. II—D.AW. I 2—0. Zondag 10 April. D.S.O. I-VOS. II 4-1. T O B. I—D S O. II 0-4. Opgevoerd wordt op 29 Mei, 6, 12, 16, 19 en 26 Juni De Handelscursus, gegeven in het Patronaat alhier is deze week geëindigd. Aan de volgende leerlingen werden diploma's uitgereikt Maria Backus, Anna Bom, Hq,b. Schols, Karei Sijbers, B. Kruyssen en G van Dijck te Venray, Mart, Arts, Merselo, G Kusters, Oirlo, G Marcellis, Overbroek en H. van Meyel, Heyde. De opperman D. werkzaam aan het nieuwe Patersklooster alhier, had deze week het ongeluk van een steiger te vallen, waardoor hij aan een voet verwond werd. LEUNEN. Als bestuurslid van den Limb. Bond van Bijenhouders is door den LLT.B. aangewezen de Heer P. A lij»-11'" Ll'-r-

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1