v. PYLS Pruimtabak Wenscht Wenscht Rijwielpaden Rijwielpaden Volksbelang, Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksbelang. gij goede gij sroede Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Goede fietspaden De Kippenhouderij op het platteland J le. Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY. per half ons OVERTREFJ ALLE ANDEk! ■n SMAAKsn STEViGHEI! Ï35TSRB5CS t april 1927 steunt dan PEEL MAAS steunt dan PRIJS DER ADVERTENTIEN' U 1 6>> ct. p-r read 7'i e(. hjj Hhor.n- m^nt I iger ianef. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 c; voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Oroote Straat 14. Telef. 10 Venray ONTVANGEN het nieuwste in Dames- en Kindermantejs, zwarte Vrouwenmantels, Regenjassen en Mantels, Dames en Kinderhoeden en Jurken. LAATSTE NOUVEAUTÊ's in Stoffen, Schortebonten, Corsetten, Dames- en Heerenkousen en Sokken. Eene prachtsorteering in Vitrage's. ZONDAGS TOT 5 UTJB, JSTA.^IID3D^C3- GEOPEND Zie steeds onze Etalage's. donateur (kosten minstens f 1) of al gewoon lid (kosten 1 kwartje) Wenscht gij goede rijwielpaden, steunt dèn «Volksbelang I" Verkiezingen 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, waarbij is bepaald: le dat personen, L«ij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen in dienst betrekking zijn, die kiesgerechtigd zijn, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van dezen, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags gelegenheid vinden om te gaan stemmen 2e dat personen en bestuurders, hiervoor bedoeld, voorzoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den dag der stemming op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnentwege onderteekende lijst, vermeldende de uren, hiervoor bedoeld, waarop voor het bij hen in dienst zijnde personeel gelegenheid is om te gaan stemmen. Venray 30 Maart 1927, Openstelling kantoor Gemeente ontvanger en Secretarie op Maandag 4 April. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat wegens de stemming op 4 April a s. voor de ver kiezing van de leden voor de Provin ciale Staten, het kantoor van den Gemeente-Ontvanger den geheelen dsg is GESLOTEN. De secretarie is voor het publiek geopend UITSLUITEND voor den Burgerlijken stand van 912 en van 24 uur. Voor zeer dringende gevallen, ook wat betreft aangelegenheden het. kantoor van den Gemeenteontvanger, kan men zich wenden tot den Secretaris. Venray 31 Maart 1927. Schoorsteenveger. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door hen als schoorsteenveger is aangewezen Hubert Vermeulen, wonende Venray, Overloonsche weg 11. Hij is steeds ir» hel bezit van een legitimatiebewijs. Venray, 29 Maart 1927 Woning te liuur. Tegen 1 Mei komt de woning aan de Gasfabriek beschikbaar. Aanvragen aan den Directeur der fabriek te rich ten, die tevens nadere inlichtingen zal verstrekken. Venray, 28 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornmd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Volksbelang, vereeniging tot bevo dering van goede rijwielpaden, staat gereed de verzorging van hetpadennet in de Gemeente ter hand te gaan nemen, Wie het belang en het nut, van goede paden helder inziet, zal ongetwijfeld sympathiek staan tegenover het streven dezer vereeniging. Velen, zeer velen reeds, hebben deze sympathie daad werkelijk getoond door als donateur of als lid tot de vereeniging toe le treden, om op die manier «Volksbelang" de middelen aan de hand te doen, die noodig zijn ter verbetering der paden. Goede paden in de Gemeente vormen niet alleen voor de Gehuchten maar ook voor de Kom der Gemeente een direct belang. Welk wielrijder of wandelaar uit de Kom immers maakt nooit gebruik van een rijwielpad en vooral van die paden, welke de ver binding vormen van het centrum naar buiten? De zakenman, die er gebruik van maakt voor zijn bedrijf, de arbeider, die zich naar zijn werk begeeft, de wielrijder of wandelaar, die voor ge noegen of ontspanning uitgaat, de huisvader en de huismoeder, die met hun kroost een wandeling maken, het oude besje en het schoolkindallen zonder uitzondering zullen het gemis van goede paden voelen en het bezit waardeeren. Volksbelang heeft een uitgebreid werkprogramma Zal dit kunnen wor den verwezer lijkt Met aller mede werkiDg zonder twijfel. Op degenen, die nog niet toetraden tot de Vereeniging zal binnenkort een beroep worden gedaan, de Vereeniging finantieel te steunen, door zich op te geven als door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Dak van het kippenhok. Vraag: Gaarne vernam ik in Peel en Maas hoe u denkt over een dsk van vlakke of gegolfde ashestcement platen. Mij dunkt ze zijn zuiverder dan rieten dakken met pannen en zeker zoo duurzaam. Wat zijn de bezwaren? J. te O. Antwoord De asbestcementplalen zijn van jongjn datum, allhans van de laatste jaren. Zooals de naam reeds aanduidt zijn ze samengesteld uit cement en (gemalen) asbest. Dit meng sel wordt geperst. Eterniet is ongeveer hetzelfde. Wij durven deze dakbedekking voor nachthokken niet aan te bevelen, aan gezien ze o.i. een koude, kille bedek king vormen, en vooral 's winters eene vochtige atmosfeer scheppen. Wie ze denkt toe te passen informeere maar eens hier en daar, waar dit artikel eenige jaren als dakbedekking van kippenhokken dienst doet. De beste dakbedekking vinden wij altijd nog: riet en daar prima sluitpan nen boven op, altijd luchtig, steeds droog en een veel gelijkmatiger tem peratuur. Vochten der eieren. Vraag: Moet in elke machine ge vocht worden, of is dat alleen noodig, wanneer de lucht in het broedlokaal te droog is. Hoe staat het met de vochtigheid der lucht onder de kloeken Die zal toch bij alle ook wel niet gelijk zijn? Het vorig jaar heb ik waaischijn lijk te veel gevocht. Toen ik den laatsten keer minder vocht aanbracht, had ik het beste resultaat. J. te O. Antwoord: Laat ik beginnen met te zeggen, dat we omtrent het vochtvraag- stuk nog maar betrekkelijk weinig als vaststaande kunnen aannemen Onder de broedhen is weinig lucht om de eieren, heel weinig en versche lucht zoo goed als geen, wanneer de kip zit Wanneer er geregeld versche lucht onder de broedhen werd toegevoerd, zou de temperatuur veel te laag worden, want de lucht rondom het broednest is niet kunstmatig verwarmd zoools in een broedmachine. Evenwel een beetje lucht is er o.h de eieren en deze lucht wordt verwarmd en zuigt daardoor vochtigheid op, waar ze die vindt. De eieren bevatten véél vocht, vandaar dat ze bij het broeden met een kip procentsgewijze weinig vocht verliezen. In de machine is vrel meer lucht om de eieren, daar zal dus meer vocht aan de eieren onttrokken worden De natuur stelt een bepaald verlies van vocht als grens voor. Verliest het ei te weinig, dan sterft het kuiken, verliest het te veel, dan sterft het ook Hoe droger de lucht is, hoe meer vocht ze aan de omgeving, dus ook aan de eieren onttrekt. In een vochtig broedlokaal zal dus maar weinig vocht aan de eieren ont trokken worden en daarom zijn er wel broedlokalen waar men niet kunstmatig hoeft te vochten. In droge daartegen wel. De kwestie staat dus in zeer nauw verband met den vochtigheidsgraad der lucht in het broedlokaal. Waar te véél vocht wordt toegediend, wordt er te weinig aan het broedei onttrokken en blijft dus de luchtkamer te klein, het kuiken kan er op den 21en dag niet uit, het heeft daar geen bewegingsruimte genoeg. De enkele kuikens, die wel uitkomen, hebben niet zelden eenige dagen daarna nog nat dons. Waar te droog gebroed wordt, ziet men de vliezen te taai worden en kan het kuiken daar niet doorheen De grootte der luchtkamers is een veilige maatstaf. Het is daarom aan te raden, als men met de machine broedt, tegelijkertijd ook eene kloek te zetten en dan geregeld de luchtkamers te vergelijken. Zóó leert men de machine kennen 1 Veel dood in den dop moet echter niet altijd worden toegeschreven aan de machine het ligt vaak ook aan de kwaliteit der broedeieren. Waarom die eieren niet? Vraag Verschillende keeren heb ik gelezen, dat men geen broedeieren met een band er om moet nemen. Ik heb die dan ook steeds verwijderd. Maar waarom deugen ze niet? Antwoord: Waar de band zit, is de schaal veel harder en dikker dan op het overige gedeelte. Het kuiken kan dien band niet zoo gemakkelijk door breken Men zal bij zulke eieren dus meer volwassen dood in den dop krijgen. Waarom verlegt de kip de eieren Vraagt: De kip verlegt de eieren gedurig, dat kan men zien, als ze ge teekend waren. Waarom doet ze dat Is het in eene machine ook noodig J te O AntwoordDe eieren welke direct order het lichaam der broedhen liggen krijgen de meeste warmte, die aan den rand liggen minder en vooral als er wat veel eieren in het nest liggen Het instinct drijft de kip er toe, de eieren le verleggen, opdat de warmte gelijkmatig verdeeld wordt. Met het oog daarop verandert de broedhen eenige malen daags van stand. De kip wil alle eieren van de warmtebron gelijkmatig laten profiteeren. Ook moet men niet "ergeten, dat de pooten van het. dier zich ook onder het lichaam bevinden en deze zijn toch geen 103® Fahrenheit warm Doordat de kip de eieren verlegt of nu en dan eens anders gaat zitten, blijven niet steeds dezelfde eieren tegen de koudere poolen aan Hieruit volgl, da» men de eieren in de machine niet hoeft te verleggen, als zij overal dezelfde warmte krijgen. In sommige machines is het aan den kant der lamp warmer dan aan den tegenovergestelden kant. Waar dit het geval is doet men ver standig de eierlade na het luchten telkens van stand te doen verwisselen, zoodat de voorkant achterkant wordt van den Woensdag 30 Maart n.m. half vyf. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent, de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris voorlezing der notulen Naar aanleiding hiervan geeft de heer Nelissen zijn ontevredenheid te kennen over den verslaggever van de gemeen teraadszittingen in het plaatselijk blad en zegt, dat men net zoo goed geen verslag kan hebben. De Voorzitter merkt op, dat de ver slaggever zoo objectief mogelijk tracht te zijn in het weergeven van besluiten De heer Odenhoven merkt op, dat de woorden van den Voorzitter in de notulen van den Raad letterlijk wor den weergegeven en 'van de leden meer beknopt en haalt een voorbeeld daar van aan. De Voorzitter zegt, dat een vergissing altijd mogelijk is, maar dat de notulen ar.ders zeer uitvoerig worden weerge geven. 2 Kasopname Gemeenteontvanger Voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling van het kohier der trottoirbelasting. Wordt overeenkomstig de betreffende verordening vastgesteld op f 691,87. 4. Voorstel |van B. en W. tot ver lenging van de plaatsing van het be drag, geplaatst bij de Landbouwbank in deposito tol 1 Juli as De Voorzitter merkt op, dat 't hiör betreft de f 50000 gedeponeerd op de Landbouwbank, legen effecten onder pand, terwijl de gemeente 't geld niet noodig heeft voor 1 Juli a.s., vereenigde de Raad zich met het voorstel van B en W. tot verlenging der plaatsing tegen dezelfde rente en onder dezelfde voorwaarden. 5. Voorstel van B. en W. tot beleg ging van f 4000, voortspruitende uit den verkoop van gronden. B. en W. stellen voor, hiervoor Staatspapieren te knopen beneden pari rentende 4l/« pet. De heer Stoot meent, dat nu deze papieren zoo laag slaan, eenig verlies te duchten zijn zou bij verkoop. De Voorzitter zegt dat de bedoeling is zulke papieren te koopen, die bene den pari staan, zoodat verlies bij uit loting is uitgesloten 6. Af- en overschrijving begrooting dienst 1926. De Voorzitter zegt, dat 't hier voor namelijk gaat om de netto opbrengst afschaffing tram ad f 4000 Buitenge wone ontvangsten zijn le gebruiken tot dekking buitengewone uitgaven, b.v. kosten school Merselo, huis van den boschwachter en tramloods, heigeen Ged. Stalen wel zullen goedkeuren. 7. Af- en overschrijving begrooting itte Ster FABRIKANT i N.V. STOOMTABAKSFABRIEK v.h. TH. N1EWEWE3, QRQNlNGEi<: dienst 1927. Dit. is noodig in verband met ver betering wegen en waterlossingen. De heer Sloot zou de f 4000 voor andere posten gebruiken en met dat geld de schuld van den tram delgen De Voorzitter zegt, dat dit kan, maar dan zou men eene andere leening moeten sluiten voor delging voormelde posten. Bovendien doet de tramleening maar 4 pet en betwijfelt of hiervoor wel nieuw geld te vinden zijn zou. De heer Pubben vraagt of Gedep. Stalen het voorstel van B. en W. zul len goedkeuren, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. 8. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van eene verordening be treffende spelen in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten. De Voorzitter zegt dat dit betreft het kien- en barakspel. Processen verbaal zijn ter dezer zake elders opgemaakt en is in hoogsls instantie beslist, dat deze spellen niet onder de Loterijwet vallen, omdat hier een zekere behen digheid invloed heeft op 't spel. De Raad heeft het echter in zijne macht, op grond van art. 35 der gemeentewet om eene verordening in het leven te roepen, waarbij kien- en barakspol verboden worden. Hij zou dit zeer toe juichen, wijl het hier reeds voorkomt, dat mannen en vrouwen zich dermate aan het kienspel overgeven, dat zij hunne plichten en huiselijke belangen verwaarloozen. Zoo gaat tenslotte het onschuldige van het plezier af en stel len B en W. voor het kien en barak spel bij verordening, waarvan hij een concept voorleest, te verbieden. De heer Geurts vraagt wat barak- spel is. De Voorzitter zet dit uiteen en zegt dat bij oefening een zekere behendig heid kan verkregen worden. De heer Geurts meent dat kaartspel ook verboden moest worden, wijl het voorkomt dat erom f 50 wordt gespeeld De Voorzitter zegt, dat dit moeilijk te constaleeren is, maar zou dit kunnen dan zal er werk van gemaakt worden. De heer Odenhoven is tegen totaal verbod en zou de verordening zoo maken, dat als 't spel niet de perken te buiten ging, 't zou worden toege lat9n. Misbruik kan voorkomen, maar nu ineens zoo'n maatregel. De Voorzitter zegt, dat het in jaren niet is voorgekomen. Na de uitspraak van den Hoogen Raad steekt 't kwaad zijn kop weer op en zegt, dat huis moeders zich lot hem hebben gewend om hulp en zegt persoonlijk dit spel een ramp te noemen, en voegt er bij dat thans de Burgemeesters zijn aan geschreven om gebruik te maken van art. 35 en een en ander in hunne gemeenten te verbieden. De heer Odenhoven zou de spelprijs beperken, waarop de Voorzitter zegt, dat dit niet te controleeren is. De heer Sloot vraagt of de St. Nico laasloterij er ook door getroffen wordt, waarop de Voorzitter opmerkt, dat zul ke gevallen afzonderlijk moeten wor den beoordeeld. De heer van Bergen meent dat een en ander aan den Burgemeester over dreven is voorgesteld en het gaal er mee als met veel dingen die gebruikt en misbruikt worden De heer Odenhoven geeft B. en W. in overweging niet te vlug te zijn met ...voering der verordening en de café houders in de gelegenheid te siellen hunne gemaakte onkosten goed te maken. De Voorzitter zegt dat dit niet kan en dat de gevallen waarvan klachten inkwamen te erg zijn. De heer Wijnhoven herinnert eraan dat er vroeger van Nijmegen hier kwamen spelen en zou het nu ver bieden. De heer Odenhoven vraagt of hij als caféhouder mag meestemmen waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Alsnu in stemming gebracht werd na de stemmen van de heeren van Bergen en Odenhoven tegen besloten, de verordening tegen kienen en barak- spel in te voeren. De heer Stoot vroeg wanneer deze verordening ingaat. Voorzitter zegt na 14 dagen 3 weken, eerst moet bericht van Gedeputeerde Staten binnen zijn. Verslag der commissie van toe zicht op het L.O. over 1926. 10. Verslag van den Vleeschkeurings dienst over 1926. Worden ter inzage gelegd. 11. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst der buiten gebruik- gestelds O.L. school te Merselo en onderhandsche verhuring van dit ge bouw aan den Landbouwbond te Mer selo. In de daartoe gehouden zitting zijn, zoo verklaart de Voorzitter, geene be zwaren ingebracht, zoodat tot onttrek king aan den openbaren dienst kan worden overgegaan, en de oude school kan worden verhuurd aan den Land- bouwbond. Op een opmerking van den heer Pubbec, merkt de Voorzitter op dat deze huur niet ingaat 1 Maart maar 1 April. De heer Pubben verzoekt zoo het mogelijk ie, met het oog op aan te brengen veranderingen, overleg te plegen met den Gemeente Opzichter. 12. Voorstel tot onderhandsche ver huring van het nieuwgebouwde huis te Merselo, bestemd voor den voorwer ker bij de bebossching met rapport van den Houtvester bij het Staatsboschbe- heer. De Voorzitter zegt dat de woning zal worden verhuurd aan den voorwerker Manders, die tot tevredenheid zijner superieuren werkt onder voorwaarden, hij zich laat benoemen tot onbezoldigd Rijksveldwachter en op aanwijzing van B. en W. of den heer Min wacht en toezicht houdt op de bebosschingen. Hij krijgt pl m. 36 aren bouwgrond bij het huis, dat zoo ligt dat hij bij op groeien van zijn gezin altijd op zijn aanvraag meer grond kan verkrijgen lot ontginning en werkgelegenheid. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 4.41 60 H. A. te Ysselsteyn. Voorzitter zegt dat voor dit perceel publiek f 650 geboden is en nu f 1000 onder de gewone voorwaarden door de heeren J. Willems, H. en A. Liljens, wat zeer aannemelijk is. Goedgekeurd. 14 "Voorstel van B. en W. tot pu blieke verpachting der jacht. Voorzitter zet uiteen dat het hier gaat om de jacht op gemeentegrond, te ver pachten voor 6 jaar met stilzwijgende verlenging voor 6 jaar, indien voor 1 Juli 1933 geen opzegging ia

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1