^fhkvt geneest en ~m m Uit de Landbouwwereld De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Ing N. M. F. Emmerik, verpleegster St. Annalaan 5 van Vught. VERTROKKEN W. M. C. Rongen, dienstbode naar Helmond, Kanaaldijk. H. J. Vijgen, verpleger naar Sittard, Wilhelminalaan. J. B. O. Backhaus, electriciën naar Itatibo (Brazilië). J. J. H. Wijnhoven, verpleger naar Vierlingsbeek, Grootestraat. A. G. v. Ass, dienstbode naar Heel c.a. Dorpstraat 68. B. Erz, dienstbode naar Aken. J. W. Hermans, dienstbode naar Maashees. M. Eissing, kloosterzuster naar Blerick G. Th. Claessens en gezin, land bouwer naar Wanssum A 31. Het conserveeren van Fruit, Groenten en Eieren. Men neemt sedert eenigen tijd te Eist proeven met het bewaren van fruit in conservators, waarbij wordt uitge gaan van het beginsel, dat het mogelijk moet zijn door het onttrekken van de electrische spanning de vruchten ge durende langen tijd in goeden toestand te houden Zulke bewaarproeven worden ook genomen door de Utrechtsche Veilings vereeniging en de Groep Veilingen der Zuid-Hollandsche eilanden. Over de aanvankelijk verkregen resultaten schijnt men tevreden te zijn Zoo wordt bericht, dat Amerikaan, sche appels, waarmee te Amersfoort proeven zijn genomen, na 3 4 mnd. nog in goeden slaat verkeerden. En voorts dat tijdens het bewaren niet alleen geen rotting optrad, maar ook daarna in langen tijd, nog niet. Vruchten, in een koelhuis bewaard, blijven, zooals men weet, maar korten tijd nog verhandelbaar, als ze uit die inrichting komen. Bovendien speciale koelhuizen zijn duur en kunnen daar om niet loonend zijn. 't Zou dus een mooi ding wezen, als de conservators werkelijk bleken te voldoen. Laten wij echter onze verwachtingen niet te hoog stellen 1 En dan bedenke men, dat de nieuwe bewaarmethode, ook al moge zij blijken voldoende practische resultaten te geven, ons geen voorsprong zal geven op onze concurrentie. Want deze zullen haar eveneens toepassen. En als dan Amerikaansche of andere importeurs hier hun bewaarplaatsen gaan inrichten, dan wordt het er voor ons niet beter op. Intusschenwij moeten mee met den tijd en mogen ook in dit opzicht niet achter blijven. Een andere vinding wordt toegepast te Andijkhet z.g. hermeliseeren, uit gevonden door den heer G. v. d. Veen, die vier jaar lang proeven nam. Allerlei producten, zoowel fruit als groenten en eieren (uitgezonderd rijpe bananen en komkommers, die niet goed bleven) worden verduurzaamd door onderdompeling in een vloeistof en vervolgens in koud water, om de gesmolten conserveeringsstof te doen stollen. Welke deze stof is, schijnt het geheim van den uitvinder te zijn, wordt althans niet vermeld. Zij wordt gesmolten en in een ketel, in warm water geplaatst, warm ec vloeibaar gehouden. De kos ten schijnen niet groot te zijn men noemt een kwartje ten behoeve van conserveering van een 100-tal eieren, terwijl de rest der vloeistof nog weer gebruikt kan worden. 't Heet, dat de duurzaamheid haast onbeperkt is, en de producten in den zomer »koud als ijs" uit het omhulsel komen. Aardbeien waren na 8 maanden nog mooi en smakelijk. De stof is natuur lijk giftvrij. Ook ten aanzien van deze vinding dienen we, zij 't dan misschien een hoopvolle, een afwachtende houding aan te nemen. de boomen, het was duidelijk, dat hij door het meisje niet gezien wilde worden ondanks den afstand meende ik te zien, dat zijn oogen haar zorg vuldig gade sloegen. Hij scheen nog jong te zijn. Toen hij op dezelfde hoogte van het meisje was, liet hij haar nog eenige schreden voortgaan, toen draaide hij zich om en liep snel over den straat- weg op het meisje aan. Zij zag en hoorde hem nog niet en vervolgde al zingende haar weg. »En min, en min, en..." Eensklaps verstomde haar gezang. Wat is dat? riep zij. Zij was van achteren aangegrepen, twee handen bedekte hare oogen, zij kon niet zien noch hoofd, noch lichaam bewegen. De armen die haar omvatten lieten haar los en een jonkman stond voor haar. Zij giügen samen in druk gesprek naar de grenzen, van hun gesprek hoorde ik nu niets meer. Wat ik gehoord en gezien had, had mij belang ingeboezemd, die frissche gestalten, hunne treurige en toch zoo gelukkige verhouding, hun innig gevoel en de bedaarde moed van het meisje, maar tevens het tuchthuis en dat den jonk man niet over de Pruisische grenzen mocht komen, bijgevolg ook de twijfel aan schuld of onschuld. En als er schuld, misdadige schuld aanwezig was, zou die dan, daar hij niet over de grenzen mocht en mijn rechtsgebied bij die grenzen eindigde, mij in dat opzicht niet aangaan Wordt vervolgd. De concurrentie tegen het buiteniandsch fruit. De Nederlandsche fruitteler moet zich meer dan te voren sterk maken tegen de buitenlandsche concurrentie. De afzet wordt hem steeds moeilijker gemaakt. Duitschland heeft invoerrech ten, Engeland gaat een merk verlangen met aanduiding van het land van her komst, en Amerikaansche, Zuid-Afri- kaansche en andere vreemde importeurs worden steeds ernstiger mededingers. Ligt hierin geen gevaar voor het Nederlandsch fruit? Ja en neen. Ja: indien we ons niet krachtig aan gorden om alles te doen, teneinde aan die concurrentie het hoofd te bieden, neen indien we in alle opzichten ons paraat toonen. Dit laatste kan geschieden door cultuurverbetering, betere soortenkeuze, betere bemesting, betere en krachtiger ziektebestrijding, nieuwere en verbeter de inrichtingen voor bewaring, betere sorteering en verpakking. Aan goede voorlichting hapert het in ons land nietde tuinbouwconsulen- ten beijveren zich om de telers van dienst te zijn, en de redactie der »Ned. Pomologische Vereeniging" staat in haar Orgaan geregeld op de bres om voor de belangen der fruittelers te waken en dezen te dienen met haar deskundige adviezen. De fout van velen is, dat zij de fruitteelt te weinig nog beschouwen als een speciaal bedrijf, dat alleen met succes gedreven kan worden, wanneer de beheerder voldoende practische kennis bezit. Wanneer men dit wil inzien, en de overtuiging algemeen wordt, dat zonder goede cultuurzorgen geen goed product wordt verkregen, dan behoeven we voor de afzetmoge lijkheid absoluut niet te vreezen. 't Is waar, dat het kweeken van goed consumptiefruit de laatste jaren in Engeland is toegenomen, maar een feit is, dat dit land niet in staat is in eigen behoefte te voorzien. En de vraag zal nog eer toe dan afnemen, omdat sedert den oorlog het fruitverbruik steeds is gestegen. Volgens de redactie van genoemd tijdschrift moet Engeland ongeveer 2 maal een ruimen Neder- landschen oogst importeeren, om aan de bestaande vraag te kunnen voldoen. En in Duitschland is het niet anders. Ook da» land kan onmogelijk in eigen behoeften voorzien. Zorgen wij voor goede kwaliteit, dan zal het invoerrecht, dat Duitschland heft, minder drukken, omdat dat recht betaald wordt per 100 Kg., en derhalve 100 Kg. appelen le kwaliteit even zwaar belast worden dan 100 Kg. 3e kwaliteit. De goede appelen zullen dus in Duitschland naar evenredigheid goed- kooper zijn dan de minder goede, en goede kwaliteiten zullen daar ook steeds geplaatst kunnen worden. Alles komt er nu maar op aan, dat wij, evenals andere landen, b.v. Amerika, er in de toekomst voor zorgen uitsluitend een goed product te leveren. Dan zal ook het merk, door Engeland geëischt, ons geen kwaad, integendeel veeleer goed, doen. Wenken en mededeelingen. De soort Moha-kalk is wel aan te bevelen, zij is beslist goed, en al betaalt men er misschien iets meer voor, men weet, dat zij deugdelijk is. »De Ster" en »Calumeta" zijn twee goede 8lakkenmeel-soortende prijs beslisse dus, welke men aankoopt. Niet de prijs mag den doorslaggeven of men Ghilisalpeter (kalksalpeter of Norge salpeter) óf zwavelzure ammoniak kooptThomasslakkenmeel óf super- phosphaat, maar de kalktoestand van den bodem moet in aanmerking worden genomen, en om dezen te leeren kennen dient men grondmonsters ten onder zoek naar het Proefstation te zenden. Geplet lijnzaad is best voor kalveren en biggen gevoegd bij ondermelk kan het de volle melk vervangen. Waar brengt gij uw stalmest? Hebt gij een gemengd bedrijf, bemest er dan eerst uw bakvruchten mee, vervolgens uw andere gewassen, voorts uw hooi land als ge nog mest hebt, en het laatst uw weiland. Hebt ge maar weinig grasland zooals met vele boeren het geval is mest dan zwaar met slak, kalizout en stikstofmest. Een flinke stikstofbemes ting van het hooiland (met gier, chili of zw. ammoniak) geeft een vroege maaiïng en een beste naweide. Kopervitriool is gebleken niet alleen een goed middel te zijn tegen de ontginningsziekte (50 tot 100 Kg. per H.A) maar ook W6l baat te geven tegen het iederen boer bekende grijze lood- zand. Door te late aanwending van kainiet of kalizout op graslanden kun nen deze schade lijden, daarom is een vroege uitstrooiïng aan te bevelen. Vischmeel kan, volgens den Noor- schen onderzoeker Hansson Nils, met voordeel aan melkkoeien en varkens gevoederd worden, mits in beperkte hoeveelheden, waaraan de dieren ge leidelijk moeten worden gewend. Aan melkkoeien 2 tot 3 pond per dag, aan varkens 10 tot 12 pCt. van de voeder waarde van hun voedsel. DENK ER OM April en Meikuikens zijn de beste. Kippen, die slank en gerekt van bouw zijn, zich vlug bewegen en steeds rondscharrelen en pikken, geven de meeste eierentrage, logge hennen deugen niet. Met koeien is het niet anders 'tzijn niet de zware, breede, kortgebouwde vleeschkoeien, die de melkemmers vullen. Tot vóór kort meende men, dat de hooge, vrij droge gronden geen kalk of mergel behoefden, de lage, zure gronden daarentegen groote behoefte daaraan hadden. Noch het eene, noch het andere is steeds waar. Er zijn lage graslanden, waar van kalkgebrek weinig of geen sprake is en er zijn hooge akkers, die schreeuwen om kalk of mergel. Grondonderzoek aan het Proef station slechts, kan in ieder bepaald geval leeren hoe het met den grond, met den kalktoestand gesteld is. Zulk onderzoek mag dan ook niet worden verzuimd. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Broedmachine in het kippenhok. Vraag: Ik heb 6en groote dubbele kippenkooi, 6 M. lang en ruim 4 M. breed (buitenwerks) Nu heb ik maar 68 hennen, die ik in de eene helft wil houden. Beide helften zijn even groot, afgescheiden door gaas. Mijn plan is, in de andere helft mijn broedmachine te plaatsen. Zou de petroleumlucht schadelijk zijn voor de kippen. De machine geeft maar heel weinig lucht af. J. te G. ANTWOORD Ik raad u dit ten sterkste af. In een kippenhok waar 68 dieren 's nachts verblijven, is het nooit frisch genoeg. En dat is voor eene broedmachine toch eene eerste vereisch- te. Voor de kippen zal die lucht en temperatuursverhooging niet wel dadig zijn maar dat zou mogelijk nog te ondervangen zijn door eene goede ventilatie, ofschoon ik mijn kippen toch niet gaarne aan de proef zou willen wagen. Maar voor zich in de eieren ontwik kelende jongen is de kippenhoklucht beslist nadeelig. De vrouw heeft u zeker met de ma chine uit den kelder gejaagd Als daar eetwaren geborgen moeten worden, heeft ze groot gelijk, want die worden er ook niet beter van. Hebt u nergens in het huis een ver trekje, waar weinig of geen zon komt? Zet de machine dan daar neer. Maar niet in een kippenhok, waar overdag de temperatuur ook te hoog zal wor den, omdat in een goed kippenhok veel zon moet vallen, terwijl dat in een broedlokaal juist verkeerd is. Legbal uit. VRAAGGaarne vernam ik in Peel en Maas, hoe te handelen als een kip (W.L) den legbal uit heeft? Wat kan de oorzaak zijn J. te G. ANTWOORDDe oorzaken van het uitzakken van den z.g. legdarm zijn meestal: te grcote eieren, windeieren, te sterke productie, vervetting. Als het een zéér waardevol dier is, kan men trachten genezing aan te brengen. Ik zeg trachten, want het lukt maar zelden dat de genezing van blijvenden aard is. Terwijl men het dier met den kop naar beneden houdt, duwt men den legdarm voorzichtig met een vooraf in olie gedompelden vinger naar binnen. Vervolgens zet men het beest in een donker hokje of een mand met hooi of stroo, maar goed donker. Een paar dagen weinig of niets voeren. Na deze kuur begint men met enkel gemakkelijk verteerbaar voer. Doch nog eens: is 't geen waardevol dier, dan maar direct afslachten. Het beest is dan van een vaak terugkeerend lijden verlost en jij eet met vrouw en kinderen een heerlijke soep. Rapporten Leg wedstrijden. VRAAG Geregeld krijg ik het maand blaadje »Nutpluimveeteelt", waarin tel kens het rapport voorkomt van den legwedstrijd te Horst. Er worden in ons land tegenwoordig veet legwedstrijden gehouden. Kan men daar ook de rap porten van krijgen en zoo ja, tegen welken prijs en waar? Landbouwonderwijzer. ANTWOORD: De rapporten van de" legwedstrijd te Beekbergen zijn daar te bekomen. Wendt u tot den directeur van het Proeffokstation voor Pluim veeteelt aldaar. Ze worden dan geregeld maandelijks franco per post toegezonden. De leiders of besturen der andere legwedstrijden zullen dat wel niet doen, omdat onze pluimveebladen deze rap porten geregeld opnemen. Vraag maar eens een gratis proefnummer van het geïllustreerd pluimveeblad »De Klein veeteelt" aan (adres N. V. Drukkerij »De Vlijt" te Amsterdam, Koningstraat 15). Dan zendt men u dit wel direct over. Dit blad kost slechts f 1.10 per 3 maanden, is fraai geïllustreerd en heeft tal van bekende medewerkers (o.a. ook den directeur van het fok- station te Horst.) Ieder kwartaal heeft elk abonné recht op 'n gratis adver tentie. Waag er maar eens 'n brief kaartje aan, dan kunt ge zelf oordeelen. Het bindt U tot niets. W. te V. Het stukje van 14 dagen terug was zoo kwaad niet bedoeld. Het was meer de bedoeling, om den een ol anderen kippenhouder een klein lesje te ge een. hoe hij niet moet doen. U zegt, dat de hokken bij U in orde zijn. Neem ik gaarne aan. Driemaal per week wordt de mest ver wijderd. Mooi zoo, velen doen het nog niet ééns per week, Uw Redhaan is ge boren 1925, heeft dus reeds het vorig jaar dienst gedaan. Houd hem dit jaar ook nog aan. U zegt, dat de W. L. zijn dood gegaan, maar van het „krui9ras" geen enkele. Dit zou dan hoogstens het bewijs kunnen zijn, dat uw W. L. niet sterk waren. Je moogt daaruit niet de gevolgtrekking maken, dat al de W. L. als zoodanig zwak zijn. Dat is een kwestie van afstamming of van opgroei tijdens de jeugd. 'ïvuuvyi uu „uibuwi"' maiiiBi vmiuruuuuu n.l. met de machine- U meent, dat de, machine-kuikens beslist zwakker moeten zijn? Dat is toch met zoo. de practijk bewijst zulks. U schrijft: „Wij fokken nog op 't alderwets, zoo dun ze vroeger ok, want hierbij denk ik aan het woord van de dokters, dat een kind door Moeder natura grootgebracht sterker wordt, dan door de zuigflesch. Zoo zal het ook wel zijn met de kuikens." Maar vriend, bij de kuikens i9 toch geen verschil van voeding, wat wel het geval is bij kinderen die aan Moeders borst of met de ,zuigfle.cch" worden groot gebracht. U fokt de kuikens op met mik, beschuit en roggebrood, het duurt dan wel wat langer, zegt U, voor ze aan den leg gaan, maar als ze aan den leg gaan blijven ze er aan. Ik beo het volkomen met u eens, dat het beter is de hennen niet zoo heel jong aan den leg te brengen, maar dat heeft niets te maken met machine of kloek kuikens. U zegtZe zijn zóó sterk, dat ze alle maal grootmoeder kuonen worden 1 Uw foktoom zal van 't jaar weer bestaan uit oude theetantjes met Redje als Vader, maar vriend, dat keur ik volkomen goed. Fokdieren moeten niet zoo jong zijn en hebben liefst in den winter niet veel ge legd. Over Diphthetitus zond ik U eene cir culaire. Hartelijke groeten 1 En veel voor spoed met de familie VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 850000 eieren. Groote eieren van f 5,20 tot f 6,10 Kleine eieren van f 4,20 tot f 5, Eendeneieren van f 5,90 tot f 6,10 Ganzeneieren van f 21.40 tot f 21,60 ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 3.500 000 eieren. Groote eieren van f 5 tot f 6. Kleine eieren van f 4 50 tot f 5. Eendeneieren van f 5.90 tot f 6.20 Muur ingestort. Te Maastricht is Maandagmiddag een verbindingsmuur tusschen twee huizen op de Brusselschestraat inge stort, vermoedelijk door het dreunen der zware vrachtauto's. Alles wordt met zware bakken gestut. Het 25-jarig bestaan der Staatsmijnen. Naar we vernemen zal het 25 jarig beslaan der Staatsmijnen in de maanden April en Mei feestelijk herdacht worden. Kind onder een auto gedood. Maandagmorgen circa 9 uur is op de Markt te Eindhoven door de auto van den reinigingsdienst het ongeveer 9 jarig knaapje M. overreden en kort daarna aan de gevolgen overleden. Opheffing wagenwerkplaats N. S. te Blerick. De wagenwerkplaats der Ned. Sp. te Blerick wordt gedeeltelijk opgeheven. De directie wordt overgeplaatst naar Tilburg. Met 1 Mei a.s. komt zij onder beheer te staan van den Chef der Gentr. Werkplaats te Amersfoort. Verschillende werklieden worden overgeplaatst naar Amersfoort,terwijl door vereenvoudiging der administratie ook enkele ambtenaren overtollig worden. Voor Blerick geen goed nieuws. Brand Sanatorium te Horn. In het R K. Sanatorium voor tuber culoselijders »Het Groene Kruis" te Horn bij Roermond, ontstond Zondag morgen een begin van brand, die niet tegenstaande het vlugge optreden van het ter hulp geroepen personeel een spoedige uitbreiding Dam Het vrouwe lijk paviljoen C ging geheel in vlam men op. De puinhoopen boden een trooste- looze aanblik, maar het geluk dat geen der patiënten iets was overkomen zal dit spoedig vergeten, ofschoon het verbrande deel toch een waarde ver tegenwoordigde van f 20—30000. Overreden en gedood. Te Echt is Zondag de 50-jarige land bouwer M. Hukkelhaven door paard en kar overreden en gedood. Zilveren jubilea. Op 9 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat o.m. de volgende Paters Minderbroeders de H. Priesterwijding ontvingen Borromeus de Greeve, klooster Woerden Gorbinianus van Oorschot, klooster Sittard Luchesius Moeskops, klooster Bleijerheide Pauli nus Hase, kapelaan Rotterdam Rosa- rius van Berkel, klooster Weert Caecilianus Huigens, dir. Muziekschool Utrecht. - De aangifte van vacantie-kaarten. De vacantiekaarten der Spoorwegen zullen dit jaar afgegeven worden van 15 tot en met 20 April (Paschen); van 3 tot en met 8 Juni (Pinksteren); van 1 Juli tot en met 15 September. De prijzen bedragen le kl. f9, 2e kl. f 7 en 3e kl. f 5. De opbouw in Maas en Waal. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer ontleenen we: Zeer vele leden stelden de vraag, of de regeering voor den wederopbouw van door de overstrooming in Maas en Waal verwoeste woniDgen wel de juiste methode volgt. Zij, aan wie de rentelooze voorschotten zullen worden verstrekt, behooren tot het armste ge deelte der bevolking; zij werden door den watersnood het zwaarst getroffen. De toekomst ziet er voor hen zeer zor gelijk uit. Van de aflossingen zal dan ook op den duur niet veel terecht komen. Wat zal de regeering dan doen? De hier aan 't woord zijnde leden achtten het daarom gewenseht, dat het geheels benoodigde bedrag a fonds perdu zal worden beschikbaar gesteld De vraag rijst, waarom de kapitaal krachtige bewoners voor het herstel van mm wumngmi uijurugëii u luniw perdu hebben ontvangen (van het wa ter8noodkomilee) en de weinig financi eel krachligen het verstrekte g"ld ge deelteiijk zullen moeten teruggeven. De sneltrein H. v. Holland—Bazel ontspooord. Maandagmiddag ontspoorde door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak tusschen Troisdorf en Friedrich Wil- helmshütte de sneltrein Hoek van HollandBazel Locomotief en wagens sprongen uit de rails en konden pas ongeveer 100 M. verder lot staan gebracht worden. Persoonlijke ongevallen kwamen echter gelukkig niet voor. Het gevaarlijk wapen. Schipper L. van der Veem van Gasselternijveen, die Zondag te Leeuwarden voor den wal lag, had in zijn kooi een geladen revolver liggen. Een 15 jarig knechtje, meenende, dat de revolver ongeladen was, richtte het wapen op een 20 jarigen collega en schoot hem dwars door het gezicht. De kogel doorboorde echter alleen de wangen en de kaak, zoodat de jongen niet levensgevaarlijk gewond is. Een eerlijke vinder beloond. Een dezer dagen werd, naarde»Ct." meldt, per advertentie medegedeeld, dat iemand in omtrek van de P. G. Hooft- straat te Amsterdam een paarlencolier verloren had, bestaande uit 70 parelen en dat op de terugbezorging daarvan door een verzekeringsmaatschappij een belooning werd gesteld. De vinder, een woonwagenbewoner aan den Hem weg, die lezen noch schrijven kan, hoorde genoemde adver tentie voorlezen en begaf zich den zelfden avond nog naar de kantoren der Maatschappij. Daar deze reeds gesloten waren, keerde hij den volgen- nen morgen terug en werd in kennis gesteld met de woonplaats van den eigenaar, die hem als belooning f 100 overhandigde Daar het verloren colier voor een bedrag van f 42 000 verzekerd was mocht de man van de verzekerings maatschappij zijn belooning zelf vast stellen. Hij bedacht zich niet lang en koos een paard, een nieuwe woonwagen en'n scharensliep, welke hem nu door de firma zullen worden geschon ken. Levend verbrand. Zaterdagmiddag had een 40 jarige vrouw woonachtig te Haarlem, die daags tevoren uit het krankzinnigen- geslicht te Santpoort was ontslagen, zich naar Velsen begeven. Daaraange komen vroeg zij enkelen jongens om petroleum voor haar te willen halen. Ze is daarop gegaan naar het terrein van den Gem. Reinigingsdienst aan het Noordzeekanaal, waar op ditoogenblik geen personeel aanwezig was. Zij is de vuilverbrandingsinrichting binnenge gaan heeft zich zelf met petroleum overgoten en in brand gestoken. Het personeel vond later het verkoolde lijk. Aan brandwonden overleden. Een zeventienjarig meisje van den heer S. G. te Krommenie, dat verleden Zondagochtend bij het aanmaken van een kachel in brand was geraakt en met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis aldaar was over gebracht, is, hoewel haar toestand zich de eerste dagen niet ongunstig liet aanzien, Zaterdagochtend aan de ge volgen van dit ongeluk overleden meldt de »N. R. Crt." Brutale overval. Zaterdagavond kwam in een manu facturenhandel te Den Haag een man eenige inkoopen doen. Hij kocht een paar kleinigheden en gaf de juffrouw groot geld, zoodat zij hem terug moest geven. Terwijl de juffrouw hiermede bezig was, bukte de man zich eensklaps, deed een greep in de winkellade en ging er met een bedrag aan geld vandoor. De juffrouw holde den man luid schreeuwend achter na. Daardoor werd een passeerend burger opmerk zaam gemaakt en omdat hij het ver dacht vond, dat de man zich zoo snel uit de voeten trachtte te maken, greep hij hem vast. Na een worsteling rukte de man zich echter los en zette zijn vlucht voort. Eenige huizen verder liep een agent. Deze overzag de situatie, wierp zijn rijwiel neer en liep op den man toe. Plotseling trok deze een revolver en loste bout portant eenige schoten op den agent. Het eerste schot trof reeds doel. De agent was in den slaap geraakt en stortte achterover op de straat Van dit oogenblik maakte de dief gebruik om op de fiets van den agent te sprin gen en er zich mede uit de voeten te maken. Sindsdien is er niets meer van hem vernomen. De agent werd door toesnellende personen opgenomen en ergens binnen gedragen. Later werd hij door den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel zijn toestand ernstig is, meent men, dat er momenteel geen levensgevaar bestaat. Oogenblikkelijk werd de geheele omgeving door de politie sfgezocht. Maar van den dader was geen spoor te vinden. Wel verklaarden getuigen, dat hij te voren op de duo van eeD motor zat, vermoedelijk een roode Indian motor, waarvan de bestuurder in een motorjekker gekleed was. Later op den avond is in de Hooge Nieuwstraat de fiets van den agent teruggevonden. Drama te Luik. Vrijdag is de directeur van het be kende theater te Luik het »Forum" doodgeschoten door de 23 jarige juffrouw Elise Baude afkomstig uit Gr&ce Berleur. Een zcgJLschli Iedere lij ^te die gaarne ,eid zc krijgen, bebo.gpijn Pillen le midc aan Het nieuwe krac angstige nier succes stenQf jddel ware zegen i jjheid Ook gij Begin nog h Foster's Ru« prof gebri pillen op hoe uwgj -j0rve Hoe de r l in uw ledetn |i hoe spoedig sen verdwij van uw zwaiLktgi; rheu ilige van urm blaasontstekii gen, ischias Stel 't ni hoe ven ilaass il ver e tra, werkiüg niejd 1< worden Rugpijn Nier^, taste nieren bloed weder verrijkt woiiehee bevrijd wordt heden. Foster digd in mode e worden noch bij de verpi handen aan: schadelijke be Verknjgbaa geel etiket apotheken flacon. met d< waan gezu; jke o •den lab rdigi mem levat pakl oora f De Met betrek! e r etende ZigeuieM Oostenrijk Slo t nc dat de aanvoeidej Filka, erkend oor nog zes moord lee^ slachtoffers denoor 13 jarig gymn door zigeuners werd, waarna i >geg De gearreslf ar voornamelijk I un stillen tot hun zijn gebracht. tke Buiten verantu Gesprek tuss es over debu: Goeienaovoni praote. Ik het af. wèèr gewist va Joa Hannes, Mer Driek, toch en constat leiding en-de Zeker, nouw as mol Kupers ien, worrum is Joa Hannes, nia, mer onbi hierGe het meubeld, alles en mit veul kumt er enne zitHannes, wonen en slai qi en ander en brug vrouw en kiei|dc dan maak ik ge vanzelf verttjrc gespreid bed en Mer Driek, ik dur zurg en gekrege heb, reeje dor mit ne naam vur vil Dor hedde 't toch krek tetaal mit bedur Hannes: 't Is as ze ouw neudi Hannes veur, dan doen ze die vergadering dor wier ok wier ok gezeet, nie worre um mer urn te he! minsch van een dat as eene Raod er nève wel règt te krleg Mer Driek, ien 't gare gesteli Joa Hannes, en paar van de leden dor ien hultje. Went wie heele middestand we hebbe en die een. Ik heb vur Kupers heil hebbe toch alle getekend, en as] deur was angebd tèkeninge wel mi" Mestricht kunne! Mer Driek, wa! standers dor mit i Joa Hannes, was vur eige l veul minse mit op ander platse busse kunne zé stoppe nie ovef ok dat ze 't gedai kriege, um van d te komme. Ik iet da h op ir g<» V( ai ie; B

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6