nu Sanapirm Gevatte Koude MIJMHARDT'S texeBÜL F KtJirjUiKTON Het gebroken geweer. Gemengde Berichten. Het geheim van Charing Cross. Griep en Influenza Ingekomen en vertrokken personen. Burgerlijke Stand Zaterdag 5 Maart 1927. No. 10. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Maart) Sedert een paar jaar bestaat in ons land een Runderhorzel-bestrijdings- Commissie (secretariaat te Utrecht), die de veehouders er toe brengen wil om gezamenlijk de handen in een te doen slaan ter bestrijding van de horzelvlieg. Groot is de schade, door die vlieg ver oorzaakt. In de zomerdagen verstoort zij in de weide de rust van 't vee, waaronder ook de vleesch- en melk productie lijden, en enorm is de schade, door de bekende bulten aan de huiden veroorzaakt. De wormen in die huiden, waaruit later weer de vlieg te voorschijn komt, moeten in de volgende weken worden verwijderd. In D nemarken is die een wettelijke verplichting. Onze Minister van Landbouw wil, op advies der Centrale Organisaties, af wachten wat de veehouders zelf doen. Wi'. men niet gedwongen worden, dan ga men nu zelf aan 't werk. In de laatste stalperiode is het de meestge schikte tijdook later kan men het werk nog voortzetten, maar dan is het goeddeels te laat. Men inspecteere zijn staldieren van nu af geregeld 1 Cocoskoeken worden door de veehou ders meer dan vroeger gebruikt, of schoon de mee8ten nog de lijnkoek blijven voeren. Een proef met cocos koek is zeer aan te bevelen. Over den invloed er van op het vetgehalte der melk is men het nog niet geheel eens Reeds enkele jaren geleden meende Prof. Houkamp op grond van verge lijkende proeven te mogen constaleeren, dat cocoskoek, mits in voldoende hoe veelheid gevoederd (namelijk pl.m. 2 K G. per dag en per dier) een duide lijken invloed uitoefent op het vetge halte, en wel in gunstigen zin. Maar het Voederbureau der Friesche Mij L. kwam niet tot deze conclusie; wel kon het verklaren, dat de cocoskoek, als was gebleken, de lijnkoek met voordeel geheel of ten deele kan ver vangen, zoolang het prijsverschil grooter is dan het verschil in gebruikswaarde, De Zweedsche onderzoeker Nils Hansson erkent de vermelde gunstige werking wel, maar zegt, dat de verhooging ver band houdt met de hoeveelheid koek of meel, met het vetprocent hiervan, en met den duur van den proeftijd Ten slotteook het Voedsrbureau N C.B. nam proeven met cocosmeel onder leiding van Ir. A. Th. Ariëns Men kon een verhooging van het vet gehalte bij verschillende koeien con slateeren, afwisselende van 0.2 pCt. tot 0 54 pCt. Een belangrijke verhooging dus, maar zegt de heer Ariëns hieruit kan nog niet de algemeene conclusie getrokken worden, dat dit steeds het gunstige gevolg zal zijn van het voederen van cocosmeel In den tuin.- Ter bestrijding van den appelbloesem snuilkever legt men zoo spoedig mogelijk banden om de vrucht boomen van juttezakken, welke banden aangelegd moeten blijven tot volgend jaar Januari. Ook de bessenstruiken behoeven nog onze zorg. Het werk der vorige maand zette men voort, n.l. om van de bessen vooral als zij zich gaan ontwikkelen de rondknoppen zorgvuldig af te zoeken £-e kunt nu uw frambozen snoeien ontdoen van 't doo le hout en de scheuten insnijden tot op ruim een meter lengte, Heeft men ze bij stokken staan, dan 3 scheuten bij elkaar binden met een bies of teen; staan ze op rijen, i dan latwerk en bind elke scheut op ongeveer 7 8 c M. van elkaar er aan ook weer ingesneden tot op ruim 1 'M., ofschoon het insnijden van fram bozen niet noodzakelijk is Heeft men b.v. twee rijen frambozen op 2 M. af- istand van elkaar geplaatst, dan kunnen de uiteinden aan elkander worden gebonden, zoodat er een boog ontslaat Aldus loopt men als 't ware onder een po^rt door, terwijl de planten niet minde** "jk dragen dan wanneer ze gesnoeid zÖn- Misschien hebt ge al doperwten gelegd dit kaD dan ook in Februari zeer wel al, wanneer de grond daartoe geschikt is. 't Blijft echtei wisselvallig, wat het weer betreft. Nu behoeft men op niet-natten en niet kouden grond niet meer te wachten. Leg de erwten in 2 rijen naast elkaar, zoodat er een regel rijshout tusschen gestoken kan worden (ongeveer een voet dus); 3 6 4 c.M. diep, op onderlingen afstand van 2 6 3 c.M. Vele leggen ze nog dichter, soms erwt naast erwt. Men krijgt dan niet meer, maar wel minder vrucht; de plantjes hebben dan geen ruimte genoeg om zich behoorlijk te ontwikkelen. De eerste tuinboonen kunnen nu worden uitgeplant bij goed weer: op rijen, 2 voet uit elkaar, en op de rij 1 voet. De wortels, die de planten gemaakt hebben, moeten wat afgesneden of "ngekort worden. Bloemkoolplanten, die in een bak zijn overwinterd, plaatst men thans op den kouden grond anderhalf voet van elkaar. Na het planten goed aangieten, ze zullen dan spoedig aan den groei zijn In den wortelbak, waardoor men slaplanten gezaaid heeft, zullen nu al planten komen, die goed zijn te ver ilanten. »Broeigeel" is daartoe geschikt, ïebt ge reeds in 't najaar gezaaid en onder glas de plantjes vorstvrij gehouden dan kunnen deze ook verplant worden. Voor de huisvrouwZorg in den tuin vcor een hoekje salie; ge kunt ze zaaien, maar ook van een kennis, mogelijk een gescheurde plant krijgen. Salie mag in geen hof ontbreken vroeger kwam ze ook in eiken boeren hof voor, en gebruikte men geregeld saliemelk of saliethee. Een gezonde, geneeskrachtige drank! Heilzaam voor maag en lever, darmen en nieren, ver- frisschend en versterkend zenuwen en spieren. Verzuim het niet! (Vrij naar het Fransch) Den 28e Augustus was boer Snijders niet present om aan zijn knechten het dagwerk te verdoelen. De nieuwe knecht, die zijn baas nog niet kende, vroeg aan de dienstbode, waar zijn meester toch kon zijn. 't Is 28 Augustus en dan gaat hij altijd ter beevaart. Te midden van den oogst 1 Waarschijnlijk een belofte. Mijn baas is een brcsf man, die zijn godsdienst plichten stipt waarneemt en z'n ond» r- hoorigen goed behandelt. Dan ben ik in een goeden dienst ge komen. Of!... Als ge tenminste uw plichten goed doet, niet te veel vloekt op uw paarden en Zondags op tijd binnen zijt. Maar wat moet ik nu vandaag toch doen Ik heb boven nog een oud ge er gisteren heb ik op de stoppel velden vluchten patrijzen bemerk'. Als ik eens een lekker boutje meebracht voor morgen Doe dat. Wat zal de boerin levreden zijn 1 Men eet hier wild, alleen als de landheer komt jagen en een stuk bij ons achterlaat. Nu, zeg dan niets morgen maakt ge de partrijzen ongemerkt klaardat zal een verrassing zijn voor den boer boerin als ze uit de Hoogmis komen. o Om beurten zorgden op de boerderij de boerin en de meid des Zondags voor de keuken. Op de lange tafel werd een helder tafellaken uitgespreid, en de maaltijd verliep dan gewoonlijk in een levendig en vriendschappelijk gesprek met de knechts. Dien Zondag bracht de meid triomfan telijk een schotel op, waarop niemand had gerekend. Mollig en gebruineerd lagen patrijzen op stukjes spek en ge roosterd brood. De boerin lachte vergenoegd vreug dekreten begroetten deze verrassing, terwijl de knecht bloosde in de ver wachting van een dankwoord. Alleen boer Snijders had niet meege klapt Vanwaar komt dat? vroeg hij, heeft men het gekocht? Voor zoover ik weet, neen, antwoord de de boerin, 't Zal een cadeau zijn. Het is de welkomsgroet van den nieuwen knecht, herstelde de meid. Terwijl de andere knechten hun makker met stille gebaren bedankten, sprak de baas op een ernstigen en bijna droeven toon Jij dacht goed te doen, jongen en ik zal U niet stooten door uw wildbraad te weigeren.... hebt gij het gekocht De knecht antwoordde met hooge borst Weineen, baas, ik heb goede oogen en een geweer, dat zelden mist. Gij hebt die patrijzen dus geschoten Op de stoppelvelden en tusschen de suikerbieten verblijven heele zwermen: ik'hoöp nog eens 6p een morgen... De baas onderbrak hem kortweg Voor dezen keer, gij wist niet Maar als gij het waagt te stroopen... De arm uitgestrekt naar de open deur vertolkte verder de gedachte. o De maaltijd verliep stil, de stemming was er uit. Iedereen zag wel, dat de boer niet at van het wildbraad, en dat zijn hand hevig beefde, als hij zijn glas naar zijn mond bracht. Zijn vrouw zag hem bezorgd aan. De baas he stelde zich en verklaarde zich nader aan zijn knechts. Mijn gedrag zal u vreemd lijken. Men beschouwt het als een allerge woonst iets, wanneer een boerenknecht een haasje schiet in een voor of patrijzen neerlegt op een stoppelveld. Toch duld ik het niet bij mij, omdat ik maar al te goed weet, waar dat op uitloopen kan. De stroopersjacht wordt een passie, die voor geen hindernis stilstaat. Overdag moet de boerenknecht werken, des nachts gaat hij op stroopen uit... Niet altijd, brachten de knech'a er tegen in. Bijna altijd. Dat is verkeerd. Zij, die zich aan stroopen overgeven, verliezen den smaak voor het werk, den eerbied voor andermans goed... en als ze in 't nauw gedreven worden telt het leven van een veldwachter niet meer dan dat van een haas. Zoover is het met mij niet gekomen, riep de nieuwe knecht uit Gelukkig, mijn jongen... ik heb ech ter een knecht gekend, die sprak en dacht als gij en die een moord op zijn geweten heeft. Dat hebt ge me si verteld, onderbrak de boerin. Ging die knecht niet het spoor achterna van een haas, op een avond, dat beroepsjagers het ook deden Ja, knikte de boer. Hij wist niet, dat de politie een klopjacht zou ondernemen tegen die beroepsslroopers. Eensklaps zag hij zich totaal ingesloten. Hij schoot zijn geweer af en sprong snel in het kreupelbosch. Op de boerderij kwam men haastig om hulp. Ik zal dien nacht nooit vergeten. Ik werd door mijn baas gewekt om de kar in te spannen. Een veldwachter stond buiten te wachten. We legden een matras op de kar en reden naar een klein boschje niet ver van de boerderij. Op een open plek lag een jonge kerel, die krampachtig op zijn linker zijde een zakdoek drukte, vol bloed. Bij het zien daarvan dreigde ik flauw te vallen Met veel moeite hieven we den zwaargewonden veldwachter op de kar, maar voor we in het dorp waren, was de gewonde reeds een lijk En hebben ze den moordenaar ont dekt Nooit De knechts verraden elkaar niet, sprak een der knechts beslist. Maar wat er van de arme weduwe en haar dochtertje geworden is, vroeg de meid. J Hij, die ongewild den jongen veld wachter doodde, heeft een jaarlijksche tegemoetkoming aan de weeze doen toekomen Dat is mooi gedaan, riepen de knechts in koGr. Maar dat geeft den vader niet terug en stelt hel geweten van den schuldige niet gerust, antwoordde de boer. Zij gingen nu zwijgend uiteen 0 Dienzelfden middag nog kwam de nieuwe knecht zijn gi weer in bewarirg geven bij zijn baas. 't Is goed, mijn jongen, dat ge U mistrouwt. De boer nam het wapen, zocht een voorhamer en met een geweldigen slag versplinterde hij het geweer. Ik zal het u betalen, stelde hij den verbaasden knecht gerust, maar ik wil geen geweer in huis hebben. Gisteren dertig jaar geleden heb ik het mijne gebroken, na... wat gij weet... N-L I&gtnndiB Uididnllngin. 48. Ziet u, mr. Hetherwick, dat is juist de kwestie, viel de firmant in, di tot dusverre het stilzwijgen had be waard. Het is een feit, mijnheer, dat wij die formule niet gaarne zouden verliezen. We hebben er dien Basing of Baseverie, hoe hij ook mogeheeten, honderd vijf en twintig duizend gulden voor gegeven, maar.... Maar ge zijt er inwendig van overtuigd, dat zij heel wal meerwaard is, niet, vulde Hetherwick met een glimlach aan. Ik begrijp dan in dat geval.... Als we ons geld terug ontvangen hebben, mijnheer, zal het ons aange naam zijn met den wettigen eigenaar te onderhandelen, zeide Culthwaite, nadat hij een paar teekens met zijn medefirmant gewisseld had In den tusschentijd is de formule veilig bij ons, we zullen er geen gebruik van maken. We zijn fatsoenlijke, eerlijke menschen. We zullen het er voor hetoogen- blik bij laten, antwoordde Hetherwick. Miss Hannaford vertrouwt ten volle dat ge uw woord in zake geheim houding en niet-gebruik zult houden. Dit is ons en u wel voldoende. En later zeker. Hij stond op en Rhona deed dit eveneens Zult ge ons vandaag nog noodig hebben, Matherfield? vroeg hij Zoo niet. Neen I antwoordde Matherfield, zuiver formeeie kwesties vandaag want, vandaag zal hij naar de gevan genis worden overgebracht. Alleen geneest men met wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 2,5-40 en 75 ct. m—Êm BIJ APOTH.EN DROGISTEN 676-18 Een K.S.A.-fllm verbrand. Zondagavond draaide te Horst in de zaal van het Mannenkoor defilm»Hoe ik mijn kind gedood heb". De zaal was tamelijk bezet en het beloofde een gezellige avond te worden. Plotseling sloeg door onbekende oorzaak een rol films in brand Het publiek werd on rustig en begon naar buiten te stormen. Het vuur tastte intusschen ook de andere films aan. Door de paniek was t onmogelijk aan blusachen te denken. De operaleur trachtfe zooveel mogelijk vuur te beperken. Onderwijl sloegen degenen, die niet vlug genoeg door den uitgang konden, de ruiten stuk en zochten naar een uitweg. Zoowel man nen als vrouwen liepen brand en snij- wonden op Verschillende dames, die door de vensters spiongen, verloren in "t gedrang hun handtaschjes en som migen zelfs hun schoenen, 't Vuur heeft zich gelukkig tot een hoek van de zaal beperkt Ongeveer 3000 meter film en het film-apparaat zijn verbrand. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 725000 eieren. Groote eieren van f 5,80 tot f 6,40 Kleine eieren van f 5,10 tot f 5,70 Eendeneieren van f 6,10 tot f 6,20 Ganzeneieren van f 22.30 ROERMOND. Op de Goop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 3 100 000 eieren. Groote eieren van f 5 70 tot f 6.80 Kleine eieren van f 4 90 tot f 6.50 Eendeneieren vsn f 5.70 tot f 6 50 Korenbond Horst. Op de j.l. gehouden algemeene ver gadering van den Korenbond Horst, werd om. besloten om op Maandag 21 April a.8. een zangersavond te houden in de bondszaal te Oirlo, waaraan zul len deelnemen de kerkelijke zangkoren van Sevenum, Horst, America, Meldörslo Venrsy. Leunen, Gastenray, Oostrum, Smakt, Merselo, Wanssum, Meerlo en Swolgen. Als deskundige ter beoor deeling van de Gregoriaansche gezangen zal aldaar fungeeren de weleerw heer Körner, uit Maastricht. Elk koor zal om beurt een Introïtus en een Offertorium uitvoeren Omtrent de keuze van deze stukken wordt ieder koor vrijgelaten. Verder werd bepaald en in princiep besloten om op 15 Aug., het feest van O L. Vrouw ten Hemelopneming, een Gregoriusdag le houden in de parochie kerk le Wanssum en zullen voor deze gelegenheid hoogstaande Nederlandsche musici worden aangezocht als ledeD der jury. Mgr. Dr. W. H. Nolens. Op 26 Maart a.s. 40 jaar priester. Op 26 Maart 1927 herdenkt Mgr. mr dr. W. H. Nolens zijn 40 jarig Priester schap. Er heeft zich een comité ge vormd, om den jubilaris op dien dag passend te huldigen en Zijne Excellentie een geschenk, ter blijvende herinnering aan dit feest aan te bieden. Eene herinnering, die voor hem zelf is bedoeld en die later een herinnering zal zijn voor de katholieken van Neder land aan dezen hun voorman van nationale en internationale beteekenis Een mollenplaag. Uit het Oosten van Noord-Brabant wordt gemeld, dat daar, evenals den geheelen vorigen zomer, ook nu nog steeds groote overlast van de mollen wordt ondervonden. De molshoopen liggen er met honderden en de leek zelfs ziet met den eersten oogopslag, dat de wroeters hier groote schade aan de weiden hebben aangericht. Op 't land wordt ernstig jacht op de mollen gemaakt. Des middags twaalf uur, als, volgens de ondervinding, de mol in volle wroetaclie is, gaan de boerenjongens er op uit om de onge noode gasten (hoe nuttig zij overigens ook mogen zijn) te verdelgen. De vangst is Diet zelden zeer groot, wat o a. hieruit moge blijken, dat door één jongen in een kort tijdsverloop voor een bedrag van f 22 aan mollen velletjes werd verkocht. Een testament voor een geheel dorp Men hoort, niet dan bij groote uit zondering, van testamentaire beschik kingen ten voordeele van een geheel dorp. Een dergelijke «gebeurtenis' heeft dezer dagen Oudega (Fr) beleefd Aan bijna honderd gezinnen viel de eer te beurt, de zuivere opbrengst der landerijen van wijlen A J de Vries, te mogen deelen. Een som van pl f 1000 was beschikbaar, zoodat ieder gezin een douceurtje van f 10 kon ontvangen. vaststelling der arrestatie en toepassing der verdaging Gij kunt nu gerust heengaan, mr. Hetherwick We zullen u beiden wel laten weten, wanneer we u weer noodig hebben. Hetherwick bracht Rhona naar buiten en toen ze eenmaal buiten de terreinen van het politiebureau waren, sloeg hij met kracht met zijn wandelstok op den grond Als dit zaakje eenmaal heelemaal afgeloopen is, ben ik niet van plan meer mij ooit met detectieven-werk in te laten, ten minste persoonlijk 1 riep hij uit. Baseverie is een mooi exemplaar geweest om een proef te nemen 1 En dat gij in dat zaakje zoudt moeten betrokken worden, voegde hij er plot seling aan toe, zie je, dat heeft me meer dan wat anders ook opgewonden Maar het loopt nu ten minste op een eind, en dan. Hij hield stil, terwijl zij naar hem opkeek met een weinig verbazing over zijn opgewonden stemming. Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waaarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet 1 Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, hel specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumaliek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen n Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met iel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten 6 f 1 75 per flacon. 37 Zij wandelden op dat oogenblik op een stil plekje van de minder druk bezochte zijde van de Embankment Schuchter legde zij een hand op zijn arm. Hij keerde zich snel om, en legde zijn hand op de hare. Ik vindt, dat ge zeer goed en bezorgd voor mij geweest zij', zeide zij zacht. Alles bij elkaar genomen hel was niet alleen belangstelling in de misdaad, welke u tot detectieve maakte Lieve hemel, neen 1 riep hij snel uit. In het begin, misschien, half de misdaad en half uw persoon. En dan wel, toen ge ontvoerd was... maar ik geloof, dat ik een beetje in de war ben 1 Ik wil u iets vertellen al den tijd, dat ge weg waart, heb ik nu- ik zal het u zeggen bijna in het geheel niet geslapen. Merkwaardig, weet ge. En toen ge gistermiddag terug, gekeerd waart en ik u weer terugzag maar ik zou u graag wat vragen, waaromtrent ik het niet geheel met mij zelf eens ben... ik was toen plot werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. 667—13 Van 18—25 Febr. INGEKOMEN: P. J. Goppus en gezin, arbeider, St. Odastraat 11 van Ubbergen. M G. E. Zevenhoven, dienstknecht, Smakt B 5 van Maashees. J. G. v. d. Kooij, sigarenmaker, Ges- straat 16 van Delft. H. J. Wolfs, verpleger, Stationsweg 14 van Guyk. H. v. Oyen, verpleger, Stalionweg 14 van Bergen. M- J. Landsbergen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Schiedam. H. A. Janssen, verpleegster, St. Anna laan 5 van Horst. VERTROKKEN A. M. J. van Meijel, z b. naar Echt, klooster St. Ursula. N. A. v. d. Berg, smid, naar Vlaar- dingen, P. K Drossaertstraat 155. M. Friezen, dienstbode, naar Kevelaer. A. Martens, dienstbode, naar Bakel, Overschot. W. M G. Rongen, dienstbode, naar Helmond, Kanaaldijk. MAASHEES - OYERLOON. GEBOREN Petrus Antonius z.v. M. Jans-Geurts Arnoldus Antonius z.v. M. Bodten- Versleijen. Maria Lamberdina Petronella Anlonia d.v Th. Crouwers Boekholt Hendrikus Hubertus z.v. H. Beckers- Loonen. Maria Huberta d.v. G. Raaymakers- Gerrits. Gerarda Johanna d v. F. W. Cremers* van Opbergen. GEHUWD Lambert Kersten, oud 27 jaar te Beugen en Theodora Gerarda Ebben oud 20 jaar, Maashees. Antoon Claassen oud 51 jaar, Vier lingsbeek en Petronella Gremers oud 46 jaar, Maashees. Petrus Martinus Vloet, oud 31 jaar en Petronella Maria Goemans, oud 24 jaar, beiden Overloon. Johannes Arnoldus v.d. Beeten, oud 34 jaar te Overloon en Anna Maria Hendrina Hendriks oud 26 jaar te Venray. OVERLEDEN Laurens de Riet, oud 75 jaar, wed, Anna Maria Hoffmans, oud 66 jaar. echtgenoote van M. Cornelissen. Johanna Hermans, oud 28 jaar. seling zoo geheel in de war van vreugdel En wat zoudt ge zoo graag vragen, zeide zij. Hetherwick boog zich nog meer naar haar toe en sprak zeer zacht. Ik was zoo blij, zoo gerustgesteld, dat ik u gistermiddag weer terug zag, zeide hij, dat ik, dat ik mij in eens overmoedig voelde, hè? En nu wou ik graag welen.... heb ik u gekust? Rhona zag plotseling naar hem op en lachte. Och kom, hoe guitig ben je, zeide zij. Wel, natuurlijk, dat hebt ge gedaan. Wel tweemaal Dat is goedl riep hij uit. Ik dacht, ik vreesde, dat ik het gedroomd had. Maar.... hebt ge me ook gekust Wil je daar nu werkelijk zoo dood zeker van zijn vroeg Rhona ondeugend. Welnu dan ik heb het gedaan. Dat is nog beter, zeide Hetherwick EINDE.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5