V. PYLS Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Provinciaal Nieuws. MANUFACTUREN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De stemming In de Kiesvereenigingen. Gemeenteraads verkiezing. De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden, ZATERDAG 19 FEBRUARI 1927 48e Jaargang. No. 8 BLIJKEN TOCH HET PEEL MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cl., per regel Vj% ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct heell de eer V uil le noodigentol de Voorjaamxpontie 1927 De opening is vastgesteld op Vrijdag 25 Februari 's avonds 6 uur. De stemming in de Katholieke Kies vereenigingen van Limburg, waarbij de officieele candidalonlijsten voor de Provinciale Statenverkiezingen werden vastgesteld, ligt al weer eenige weken achter ons Die afstand leidt tot een kalme beschouwing, kalmer wellicht dan wanneer heet van de naald aaD het schrijden ware getogen. Over het algemeen had de stemming een rustig verloop, evenals de dagen, die er aan vooraf zijn gegaan. Die stilte deed geen drukke deelneming verwachten. Maar deze is nog al mee gevallen. De R K Kiezersbond voor Limburg heeft op den dag der stem ming weer een kleine veertigduizend leden op de been gebracht. E«n respectabel getal 1 Wanneer we de cijfers vergelijken met die van vier jaren geleden, dan zien we, dat in eenige kieskringen wat drukker is gestemd, in andere wat minder. Maar over het algemeen zullen de cijfers niet veel uiteenloopen. Voor. de eerste maal is bij een ver kiezing voor Provinciale Staten in onzen Kiezersbond door een daartoe ingesteld college een Politiek Advies gegeven Dit nieuwe instituut heeft, alweer in het algemeen gesproken, de proef goed doorstaan. Overal zijn de candidaten van het Politiek Advies door de leden kiezers bovensan op de candidatenli'st geplaatst, in één district uitgezonderd. Wel is de voorgestelde volgorde niet bewaard gebleven, tenzij in één district maar dit zal ook wel haast niemand hebben verwacht, te meer omdat men op het stembiljet die volgorde niet tot uitdrukking kon brengen. Maar meestal volgen de candidaten van het Politiek Advies elkaar op met weinig stemmen-verschil. We mogen dus over het nieuwe instituut tevreden zijn; het resultaat kan wellicht voor het Adviseerend College aanwijzingen bevatten voor de samenstelling van het Politiek Advies een volgenden keer, voor zoover het tactische vragen be treft. De ééne uitzondering, waarvan we zooeven spraken, was de Statenkies- kring Siltard. Hier beteekende het Politiek Advies meer dan een proef; het had een zware krachtproef le doorstaan, waarlegen het nog niet be stand bleek. Hier werd een candidatuur uit den kieskring Maastricht overge plant naar den kieskring Sittard. Het was die van den heer rar. dr. Louis Regout. En deze heeft op de candi datenlijst lang niet de plaats gekregen, welke hem door het Adviseerend College W88 toegedacht. Mogelijk zal menige kiezer in den kieskring Sittard, waar men weet wat stemmen is en de knepen van een kiesstelsel spoedig doorheeft, gedacht hebben: die no 1 komt er toch, daar zullen de anderen wel voor zorgen. En toen heeft hij zijn persoonlijke favo rieten de voorkeur gegeven. Ook twijfelen we er aan, of dejeug dige werkgever, die in en om Maastricht door geboorte, door den naam zijner familie, in het bijzonder van wijlen zijn vader, door zijn positie in het economisch leven der streek en door andere factoren zeer in aanzien staat, in den kieskring Sittard voldoende bekend m-g worden geacht. De andere candidaten kregen daardoor op hem een voorsprong In de Provinciale Staten is de heer Regout eerst in lateren lijd op den voorgrond getreden, na het uittreden nl. van Jhr. mr. G. Michiels van Kessenich, die tot lid der Eerste Kamer werd gekozen en door mr. dr. Regout vervangen werd als de voorzitter en woordvoerder der Katholieke Slaten fractie. Daarnaast staan echter ongetwijfeld ook factoren van anderen minder voor de hand liggenden aard schuldig aan het slechte onthaal, hetwelk de candida tuur van den heer Regout ten deel is gevallen. Het zal goed zijn, dat de georgani seerde kiezers in den kieskring Sittard zich in de toekomst op ernstige wijze rekenschap zullen geven van de ver antwoordelijkheid, welke zij in dit opzicht hebben te dragen Intusschen we leven te haastig om lang achteruit te kunnen zien. Onze candidalenlijsten zijn nu gereed. Het wordt thans de hooge tijd voor een krachtige propaganda om te zorgen dat onze mannen er komen, wanneer straks de officieele stembus open gaat. Laten we nog even waarschuwen tegen het voedsel geven aan de zich op eenige plaatsen openbarende on tevreden neid, die de gedachte ingeeft lot het indienen van dissidente lijsten. Zeker er kunnen fouten begaan zijn; we weten ze uit de verte nog niet te beoordeelenmaar men ga in zijn protest niet te ver en stelle de katholieke zaak boven eigen belangen en aange dane grieven. Ook stare men niet op het eigen district en overschouwe het resultaat der stemming in geheel Limburg. Dan zal men tot de slotsom komen, dat door de samengestelde can- didatenlijsten een Katholieke Staten fractie kan gekozen worden, die zeer veelzijdig is samengesteld En dit zal geschieden, wanneer elk katholiek Limburger pan de stembus zijn katholieken plicht vervuld 1 ROELAND. Indien die Katholieken, die werkelijk in staat zyn hnn gaven van geest en borst in dienst te stellen van de ge meente en daardoor mee kunnen werken aan verheffing van den Raad, zich laten vinden voor een candidatuur, dan is bet succes van de a.s. gemeenteraads verkiezingen al voor een groot deel verzekerd. De R. K. Staatspartij heeft bij hare ingrijpende reorganisatie, welke haar tot een model maakt van alle sndere kiezersveieenigingen, als voornaamste doel voor oogen gehad de veelzijdig heid, niet alleen in hare leiding en zeggenschap, maar ook in hare werking. De deugdelijkheid van deze werking kan men bij eene kiezersorganisatie leeren kennen uit de resultaten der verschillende verkiezingen. Doch niet de organisatie als zoodanig, al is zij ook tot in de uiterste details volmaakt, kan op zich zelve een objectief bevre digenden uitslag van verkiezingen waarborgen, wanneer niet voldoende al hare leden medewerken. Zij, die geen daadwerkelijke belangstelling toonen bij de verkiezing, hebben r.iet het recht aan de organisatie te verwijten, dat hunne belangen niet voldoende behar tigd blijken te zijn, als straks de slem bus geopend wordt. Een ding blijft onomstootelijk waar, de mooiste kiezersorganisatie kan daar aan niets veranderen Ieder volk heeft de regeering, welke het verdient. Onze oproep is tweeledig en geldt op de eersie plaats degenen, welke over voldoende capaciteiten en karakter beschikken om de belangrijke functie van Raadslid naarbehooren te vervullen. Zij die met dergelijke gaven gezegend zijn, moeten deze dienstbaar maken aan de Roomsche zaak, zij moeten zich beschikbaar stellen voor een candidatu wanneer een groep van kiezers, zij het ook een kleine groep, daartoe een aan zoek doet. Laten zij zich niet weer houden uit angst voor een echec wanneer zij hun candidatuur zuiver beschouwen, dat is als een plichts vervulling, dan is het duidelijk, dat een teleurstelling niet treft hun persoon maar de zaak waarvoor zij bereid zijn geweest hun socialen plicht te doen. »Plichtsbetrachling" is hel hout waar uit men de goede Raadsleden snijdt en zij, die een zetel ambieeren alleen uit overweging dat het Raadslidmaatschap hun eigen persoon decoreert met wat wel eens »een eer" wordt genoemd, dienen te bedenken, dat het een groole oneer is, zich te laten kiezen voor Lts waarin zij later onbekwaam blijken te zijn. Het is geen »eer" gekozen te worden, maar het kan een groole eer worden, wanneer men steunende op de vereischte geestelijke hoedanigheden, naar beste weten en geweten zijn plicht als Raadslid vervult, hetgeen alleen mogelijk is ten koste van persoonlijke offers. Indien die Katholieken, die werkelijk in staat zijn hun gaven van geest en hart in dienst te stellen van de gemeente en daardoor mee kunnen werken aan verheffing "an den Raad, zich laten vinden voor een candidatuur, dan is het succes van de a s. gemeenteraads verkiezing al voor een groot deel ver zekerd. Vervolgens wenden wij ons met niet minder aandrang tot onze georgani seerde kiezers: Laat U bij het stellen van candidaten niet uitsluitend leiden door de populariteit van een bepaald persoon, zie verder. Enkel populariteit is zeker onvoldoende en niets is wis selvalliger dan de volksgunst, wanneer deze niet op verdiensten steunt. De Noord-Limburger, door JOS. BOSHOUWERS te LENT Practische wenken by het opfokken van kuikens. We zyn weer den tijd genaderd, waarop reeds eenige kuikens geboren^worden N g wel niet de groo'e massa,'tis nog te vroeg in 't algemeen, maar toch wel enkele. We zullen daarom eenige practische wenken geven, die straks voor iedereen te pas kunnen komen. 1. De eerste 36 uur geeft men de kuikens geen voer, ze hebben dan nog genoeg aan het reservevoedsel, dat ze in den dooierzak hebben medegekregen. Wie direct begint te voeren brengt krop en maag van streek. We geven de kuikens wel een fontein'je met zuiver drinkwater, echter nooit een open schotel of bakje, waarin ze kunnen gaan staan, want worden de kuikens nat (en dus koud) dan krijgen ze dianhee, wat zeer verzwakkend werkt. 2. Kuikens moeten dikwijls gevoerd worden, doch telkens maar een klein beetje. Het voedsej moet ook licht verteerbaar zijn, natuurlijk, want anders zal verstopping optreden, die dikwijls door diarrbee gevolgd wordt en den dood ten gevolge heelt. 3. De eerste week kan men volstaan met de kuikens eigengemaakt opfok veer te geven, bestaande b v. uit fijngema kt ou i brood of beschuit met een ei er door heen. De onbevruchte eieren, dieuifgeschouwd werden, kunnen hier nog goeden dienst bewijzen. De een geeft de eieren geklutst, de ander hard gekookt. Om te mengen onder fijne beschuit- of broodkruimels vind ik gekookt wel zoo goed, anders droogt het mengsel spoedig op tot kei harde klonters- Beschuit (of brood, maar oud brood, hoor) vermengd met een ge kookt ei per 15 kuikens daag9 is een goed begin-voer, vooral wanneer er dan nog een heel klein beetje fijngeknipt jong'groen doorheen wordt gestampt, benevens een klein beetje scherp zand en een snuifje fijn houtskool, In den beginne mogen kuikens piet veel groenvoer hebben. Van dit mengsel kan men in den beginne een keer of 3, 4 een klein beetje geven, de kuikens moeten eetgraag blijven, mogen dus niet volgestopt worden, want dan loopt het radicaal mis. 4 Naast dit weekvoer geve men een weinig boekwei'grutjes of havergrutjes (gemalen gepelde haver) twee maal daags, doch niet veel, hoor Er gaan veel meer kuikens dood door te veel dan door te weinig voer. Die kleine teere kropjes en maagjes kunnen dat alles nog niet ver werken 5. Gezorgd moet verder worden voor steeds versch drinkwater, waar de kloek of de kuikens geen vuil in kunnen krab ben. Ook ondermelk is een best drinken, karnemelk vooral. Wie karnemelk te zijner beschikking beeft, make daar toch gebruik van, want karnemelk houdt de diertjes gezond. Op 'n Liter karnemelk kan men ook gerust een uitgeschouwd ei klutsen. Dan wordt bet kostelijk spul, hoor 1 Al spoedig beginnen we met opfokvoer i kuikenzaad, dat we belrekken of van de organisatie, waarbij men is aangesloten, of anders van een vertrouwden handelaar. Van ze f mengen komt meestal niet veel terecht, omdat men niet altijd aan de noo dige g ondstoffen kan komen. En bovendien zal het mengsel allicht den eenen tijd afwijken van den anderen, omdat het mengen met de hand moet ge schieden en ook omdat men zich niet steeds aan de juiste verhoudingen zal houden. 6 Groenvoer en scherp zand moeten de kuikens altijd te hunner beschikking hebben. Men moet de kleine diertjes al spoedig leeren werken. Daarom het groen voer, b.v. een slakrop of een boerkool- stronkje ophangen, zoodat de diertjes er naar toe moeten springen. Het hardvoer wordt met het oog daarop steed9 onder zand of kaf geharkt. Bewe ging ma?kt gezond. 7. Nooit mogen we onder een kloek of in de kunstmoeder tegelijk kuikens zetten van uiieenloopenden leeftijd. De jongste raken onder den voet, ze delven het on derspit. Zijn ze slechts 14 dagen jonger b.v. dan lijken ze later wel een of twee maanden jonger. 8. Wie verschillende kloeken tegelijk gezet heeft, kan wel de kuikens van 2, som9 3 kloeken, als 't 9lecht uitgevallen is, bijeen laten onder ééne kip, de makste b.v. en de grootste. Eene kloek kan evengoed 20 tot 25 kuikens groot brengen, dan 12—13 eieren bebroeden. 9. Machinaal gebroede kuikens krijgen dezelfde voeding en verzorging als de natuurlijk gebroede, doch plaatst men ze niet onder kloeken, dan is eene kunstmoe der beslist noodig. De kunstmoeder moet zoo rein gehouden worden, dat ze altijd even frisch riekt. Bedorven lucht is oorzaak, dat de diertjes vlug verzwakken, ze krijgen het in de pooten en gaan om zeep. Niet zelden een heele troep» vanwege onbehoorlijke reiniging der kun9tmoeder, na eenige weken dood. 10. De kunstmoeder moet steeds geven tileerd kunnen worden, zonder dat er tocht ontstaat. Fri9sche lucht is voor de kuikens onmisbaar. 11. Vrij uitloopende kuikens zullen den regel voldoende kleine steentjes kun nen bemachtigen, doch in het rennetje of in de kunstmoeder moet men die verstrek ken. Die steentjes zijn voor de spijsver- teering absoluut onmisbaar. 12. Wat ook zeer noodig is De kuikens droog houden. De groote kippen kunnen niet tegen vocht en wind, de kuikens nog veel minder. Er gaan dan ook op de boerderij veel kuikens dood, omdat de kloeken bij slecht weer losgelaten worden of zelf9 bij goed weer 's morgens te vroeg Wanneer de zon opkomt is het buiten op z'n koudst, de grond is vochtig en kil De kuikens hooren daar du9 niet. De veerijes kunnen hun nog niet voldoende beschut ten, zoodat ze direct tot op de huid nat zijn. 13 Het is een verkeerde gewoonte de kuikens tusschen de hoendeis op het etf la en rondtrekken. Kuikens moeten apart worden groo'ge- bracht, Wie eens wil zien, op welke mag nifieke manier dat kan gebeuren, die brenge maar eens een bezoek aan het mooie fokstation te Horst. Daar valt voor hen die kuikens moeten groot brengen, veel te leeren. Men neemt er allicht iets van mee, om althans in denzelfden geest te bandelen. Kuikens, die slecht worden opgefokt, worden nooit krach'ige kippen. We moe en du9 aan deze zaak onze volle aandacht schenken, 't Opfokken van kuikens is een zeer belangrijk onderdeel van bet kippen- bedrijf. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie. Groote plannen te Venray en de Belasting Zooals Venray thans staat met zijn groote plannen, noem ik dat staan op den tweesprong. Rioleering, waterleiding, afdoende verbetering van Stationsweg en weg naar Deurne zullen bij elkaar de som van een half millioen wel dicht bena deren en de belastingbetaler zal er dan ook rekening mee hebben te houden, dat veel van hem gevergd wordt, De gemeentebegrooting voor het ko mende belastingjaar vraagt tweemaal zooveel geld, als tot nu toe het geval was en dat zal in vele gezinnen hard tegenvallen. Ik bezit niet de juiste cijfers, doch de heeren Raadsleden weten welke zware offers er gevraagd worden. Een rioolbelasting ruw geschat op f 15 per woning zal er nog bijko men en als nummer drie waterleiding, die al weer den aanslag in de belasting met f 6000 per jaar voor de kom za' verhoogen. Hoe staan onze belastingbetalers tegenover deze verhooging? Iemand met eigen zaak zal vermoe' delijk (want concurrentie tegenove andere zaken in andere gemeenten is een éérste vereischte) die verhoogde belasting kunnen afwentelen op het koopend publiek, doch iemand meteen weekgeld, zooals dat in Venray wordt verdiend, kan al deze verhoogde belas tingen nergens op verhalen en die zwaar, zeer zwaar drukken. Gaat het zakenleven in Venray voor- uit? Naar mijn bescheiden meening: neen Onze industrie, die van weinig of geen beteekenis is, (trouwens nooit ge weest en niets zal worden) kunnen wij buiten beschouwing laten. Ook in den boerenstand geloof ik, dat de inkomsten sterk achloruitgaande zijn en de verdiensten in de komende jaren hoogstwaarschijnlijk niet beter zullen worden, zoodat ook dit zeer zeker zijn terugslag zal hebben op het zakenleven in Venray 1 Veel meer belasting en minder ver dienster, ziedaar, naar veler meening, de toekomst van Venray 1 Zeer zeker onderschrijf ik het ge sprokene van Dr. Struben, dat de waterleiding ons, uit hygiënisch oog punt beschouwd, een heele stap voor uit zal brengen, doch weegt dit zwaar genoeg Aan U, Heeren Raadsleden, is de beslissing I Gij slaat als afgevaardigden niet alleen voor de boeren, doch ook voor de burgera 1 Wikt en weegt ernstig en ik zal roij zonder mopperen bij uw beslissing neerleggen. INWONER. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde Dinsdag J. K. gedetineerd, terzake van diefstal in de Parochiekerk alhier tot anderhalf jaar gevangenis straf. De eiach was twee jaar. Door de groote oplettendheid van den koster der Parochiekerk alhier, de heer Jan Vermeulen, is Zaterdag een groot ongeluk voorkomen. Bij hel luiden der groole klok, welke circa 5000 Kilo weegt, bemerkte de koster, dat er iets niet in orde was. Hij gelastte dan ook terstond met luiden op te houden en stuurde om een des kundige, teneinde boven in den toren de zaak eens te onderzoeken. Daar bemerkte men, dat de groote klok aan één kant uit het lager was losgeraakt. Zou men zijn doorgegaan met luiden, de klok zou wellicht met alles om zich heen naar beneden zijn gestort en het ongeluk zou niet te overzien zijn geweest. Een woord van lof mag dan ook aan den koster niet onthouden worden. Het is te voorzien, dat wij langen tijd verstoken zullen blijven van het schoone geluid onzer groote klokken. Het herstellen zal, naar wij vernemen veel lijd en onkosten vergen. Het is le hopen, dat door de offervaardigheid der parochianen de Zeereerw. Heer Pastoor spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld, om de klokken weer in goeden staat terug te brengen. VENRAY, 19 Februari 1927 De Minister van Binnenlandsch Zaken en Landbouw heeft aangewezen als Regeeringsdeskundige voor het bij wonan van de in 1927 af te nemen examens ter verkrijging van het di ploma voor verpleging van zenuw zieken en krankzinnigen (diploma B) o.a. de Heeren H. J. Schim van der Loeff, geneesheer directeur van het St. Annagesticht te Venray en A. J. J Janssen, geneesheer directeur van het St. Servatiu8geaticht te Venray. Zondagavond werden voor het café G te Oostrum een tweetal rijwielen gestolen, toebehoorende aan twee per sonen uit Horst. Hiervan werd aangifte gedaan bij de marechausseé's alhier. Maandag ontving men hier reeds bericht, dat te Nijmegen een tweetal Duitschers waren aangehouden, die ieder in het bezit waren van een rijwiel, dat zij aan een jongen cp straat voor tien gulden te koop aanboden. Op vermoeden dat de rijwielen gestolen waren, werden beiden aangehouden, en kwam men spoedig tot de ontdekking, dat deze te Oostrum gestolen waren. Dinsdag werden zij naar de mare chausseekazerne alhier overgebracht, van waar zij naar de gevangenis te Roermond zijn overgebracht. Nadat in drie maanden tijd geen enkel nieuw geval van mond- en klauwzeer in deze gemeente voorkwam, is thans wederom aangifte gedaan van een tweetal gevallen. Op de Maandag alhier gehouden jaarmarkt was wederom een groote aanvoer van vee en biggen. De handel in vee was iets levendiger, terwijl ook de biggen vlotter verkocht werden, hoewel de groote aanvoer niet geheel werd opgeruimd. Men betaalde van f 9 tot f 12 per stuk De aanvoer van kramerijen gaat achteruit. Vergadering Werkliedenyereeniging Woensdag 16 Febr. De Voorzitter de heer Odenhoven opent de vergadering met den Chrisle- lijken groet, en roept de aanwezigen allen een hartelijk welkom toe, betreurt het ten zeerste dat er zoo weinigen zijn opgekomen, maar schrijft dit toe aan het slechte weer, moedeloosheid of nog erger onwil van belanghebbenden. De vergadering in het Patronas», ge volgd op den Socialen Zondag is niet naar sprekers wensch verloopen, daar is meer gesproken over politiek dan over vak of standsorganisatie van den werkman. Toch hoopt spreker dat de bond zal blijven groeien tot een krach tige instelling, die veel invloed zal verkrijgen en meewerken tot verkrijging van zedelijke en stoffelijke vooruitgang van den werkman. Een bijzonder woord van welkom richt hij tot den spreker van hedenavond, den districtsbeambte den heer M. van Rooy uit Venlo, die de vergadering het doel en streven der R.K. arbeidersbeweging zal uiteenzetten. De heer van Rooy het woord nemen de, verklaart van dezelfde metning te zijn als de voorzitter, ten opzichte van de vergadering gevolgd op deD socialen Zondag. Daar was in alles politiek vooraan en hij vraagt zich af, waarom nu niet den even volle .zaal als toen in het Patronaat Is dat het gevolg van tijdelijke inzinking bij denarbeider? Laat ons dan beginnen den arbeider in zijn woning op te zoeken en hem duidelijk maken, dat hij zonder orga nisatie alleen staat en zijn belangen prijsgeeft aan het kapitaal, dat thans meer dan ooit winsten tracht te behalen ten koste van den arbeider. Paus Leo XIII zg. wees reeds voor lang op -de feiten, dat de arbeidskracht geen koopwaar was, do gevaren van vrouwenarbeid, te lor gen arbeidstijd, gebrek aan rechtsposi ie van dm ar beider, waarbij zij waarde als mensch werd genegeerd. gebrek aan bescher mende maatregelen. Hoe geheel anders was de toestand

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1