w 7 Rijwielen 1 J. E. POELS'JAE F. H. van Enck Provinciaal ïïmm. Jaarmarkt G. L. Verbeek Fr. Sijbers-Poels Fuikele H. PRO Cementwaren Souwei Gemengde Berichten. Maandag 14 Februari Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. Houthandel TÜTl Alle sifoto's Vergrii en Olieverj t,ten Gratisiicht aan rs. Bezoek telier u in U behoeft ons niet te gel ooven de DUIZENDE Germaan-, Vul Dragoon-berijders zelf oveb OOSTRUM—Venra Hebt U noodig Betonringen, Voederbakken, Asphalt, Wandtegels, Cement slikstofbemesting 200 350 K.G. zw. ammoniak of 250 400 K.G. chilisal peter; thans noemt men grootere giften. Als kalibemesting werd aanbevolen patentkali, in een hoeveelheid van 400 700 K.G. Maar ook met deze voedings stof meenen sommigen verder te moeten gaan, terwijl tevens de vraag is gesteld, of mogelijk patenlkali niet met sueces en voordeel te vervangen zal zijn door kalizout. Hieromtrent dienen echter eerst nauwgezette proeven te worden geno men, alvorens men de bakens gaat verzetten Een klakkeloos handelen zou in deze onvoorzichtig zijn en tot schade door late aanwending kunnen laten leiden. Deskundige proeven, zooals nu ook in een paar boomgaarden in Zuid- Gelderland door het Landbouwkundig Bureau van het Kalisyndikaat in samenwerking en overleg met den Rijkstuinbouwconsulent, worden geno men, moeten eerst klaarheid brengen in deze kwestie. Tot zoo lang houde men zich aan het zoo goed als chloor vrije patentkali, waardoor men gevrij waard is voor schade. Dat men in vele gevallen verder kan en moet gaan dan tot de vorenge noemde kaligift, bewees een proef van den vroegeren Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en W. Brabant. Hij ver hoogde in een boomgaard de kalihoe veelheid tot 1000 KG. patentkali per H.A en constateerde »Deze grootere kaligift heeft prachtige resultaten gegevende appelstruiken, die eerst niet wilden groeien, maken thans gezonde, krachtige loten en zullen den achterstand spoedig hebben ingehaald." Weet gij: dat ieder jaar in onze fabrieken en werkplaatsen ruim 100,000 (honderd duizend 1) ongevallen plaats hebben, waarvan ongeveer 5500 ernstige en 300 met doodelijken afloop? Weet gij, dat zeer vele dier ongeval len, en ook vele in den landbouw, gebeuren door onnadenkendheid van zich zelf of van anderen En dat hel daarom noodig is, aar* de arbeiders de veiligste manier van werken te leeren, en het hen af te leeren te denken, dat alleen een ander een ongeval kan krijgen Weet gij, dat het zonlicht het beste bestrijdingsmiddel is tegen tuberculose bij hoenders dat daarom de zon in alle hoeken van het hok moet kunnen doordringen dat tuberculeuze hoenders ongeneeslijk zijn en daarom moeten worden opgeruimd, en het in zoo'n geval wenschelijk is om een tijdlang geen hoeders te houden Weet gij, dat de voornaamste Duitsche kweekersFr von Lochow, Sirube, Rimpau, Rümker, Gebr. Dippe e.a., allen als ontsmettingsmiddel »Germisan'" prefereeren boven andere middelen Dat von Lochow's oordeel luidt»Gelijk de landbouwer zijn velden tegen hagel-, zijn gebouwen tegen brandschade ver zekert, zoo moet hij zijn uitzaai en zijn oogst door ontsmetting van het zaad tegen ziekten verzekeren" Wenken en mededeelingen. Resultaten van ontsmetting met »Germisan" op 17 roggevelden, waar de rijenteelt was toegepast, kon men in een zeker aantal rijen bij behandeld zaad tellen 12469 plantjes, bij onbehan deld zaad 7351bij mangelzaad gaven de tellingen op 15 velden van een deel der rijenbij behandeld zaad 5248 plantjes, bij niet-ontsmet op een gelijk deel slechts 2154. De slechte aanslag der bieten- en mangelzaden is meestal een gevolg van de met het zaad overgebrachte gevaar lijke wortelbrand. Over het ontsmetten van zaaigerst sprekende, zei Dr. W. H. de Jong, dat nalatigheid in deze een luxe was te noemen, welke geen enkele landbouwer zich in deze moeilijke tijden mag veroorloven. 't Gebruik van Germisan isbij haver, tegen stuifbrand en fusarium 50 gram (i/z ons) in 3 Liter water per Hectare bij gersttegen strepenziekte en steenbrand100 gram (1 ons) in 3 L. water per H.A.bij tarwe: tegen steenbrand en fusarium 50 gram in 3 L. water per H.A bij erwten en boonen tegen vlek- en brsndziekten en zwartbeenigheidonderdompelen gedurende een half uur in een oplos sing van Germisan van slechts 1/8 (één achtste)procent,dus 1 deel Germisan op 800 deelen water bij bietenzaad tegen worteidbrandals men 15 K.G zaad per Hectare gebruikt, dan is benoodigd 250 gram (2i/z ons) in 50 L water; per Kilogram zaad neemt men I [t pCt. in 3 4 Liter water, dat is dus het 200ste deel Germisan van de hoeveelheid water. B—r VENRAY, 12 Februari 1927 OOSTRUM. Maandagavond had alhier de jaarlijksche Alg. vergadering plaats van den Landbouwbond. Het hoofdpunt der agenda was het jaar verslag, wat door den Voorzitter M, Goumans werd voorgelezen. Hieruit bleek dat de omzet in 1926 ongeveer 1/3 grooter was dan het jaar daarvoor Op 31 Dec. was er dan ook een flinke reserve te boeken. De nieuwe Voorzitter heeft dan ook met ijver deze bloeiende en finantieel gezonde Afdeeling overgenomen. Voor den overleden voorzitter zal een H. Mis worden opgedragen. De Commissie voor het nazien der boeken werd herbenoemd. Als h#w*tnurs- lid der Vei koopvereeniging »St. Anto- uius" werd benoemd de Voorzitter. De vergadering vond het goed, dat het Bestuur met de vastenavonddagen rond ging voor de nieuwe kerk te Ysselsteyn. Verder verliep de vergade ring onder aangename discussies over huishoudelijke aangelegenheden. MERSELO. Zaterdagavond werd in onze kerk een Triduum geopend door een Eerw. Pater Franciscaan uit Weert. Trots slecht weer, Egyptische duisternis en heerschende ziekte, waren de predi katies telkenmale druk bezocht, waar over de Eerw. Pater dan ook herhaal delijk zijne hooge tevredenheid te kennen gaf. Woensdag, feesi van O L Vrouw Lichtmis, werd te half 3 nam. het Triduum met Pauselijken zegen ge sloten. Bij deze gelegenheid werden 5 mannen en 5 vrouwen ingekleed in de Derde Orde van St. Franciscus. MERSELO. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie, zal door de Tooneelclub »Kunst door Oefening" alhier, met medewerking van de Fan fare «St. Oda" op Zondag en Maandag a.s. een concert met tooneeluitvoering worden gegeven j Als hoofdnummer prijkt op het pro gramma het prachtige blijspel x»Het kostbare leven" van G. Nielen. 't Is een stuk, dat overal waar het reeds is opgevoerd, met den meesten bijval werd ontvangen, om de vele verassin gen die het biedt en urn den prettigen, gezonden humor, die het bevat. Wij durven dan ook voorspellen, dat de bezoekers en wij hopen, dat het er velen zullen zijn, een paar avonden van vrolijke ontspanning te wachten slaan. In afwijking met het vermelde in de advertentie, heeft het bestuur besloten, dat de honoraire leden den eersten avond persoonlijk vrijen toegang heb ben en den tweeden avond met hunne dames. Hengsten-Associatie ontbonden. De Hengsten Associatie Bergen en omstreken is naar wij vernemen ont bonden. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 500000 eieren. Groote eieren van f 7,70 tot f 8,50 Kleine eieren van f 6,90 tot f 7,60 Eendeneieren van f 8,tot f 8,10 Ganzeneieren van f 23 50 Een goede vangst. Te Venlo werden door de politie aan gehouden de zwerver de H. en de smid W. R. uit Duisburg, verdacht van in braak met diefstal in de leegstaande villa van mevr. R in het villapark te Venlo. Het bleek, dat de heeren reeds lang in de villa gehuisd hadden en er zich aan champagne en wijn te goed gedaan hadden. Meerdere bedden waren be slapen en alle kasten leeggehaald. De wijnkelder was geforceerd en tal van flesschen waren daaruit ontvreemd. De ingemetselde brandkast heeft men niet open kunnen krijgen, wel waren daartoe pogingen aangewend. Waardevolle voorwerpen, waaronder vele zilveren, worden vermist MeD denkt, dat reeds een groot gedeelte van het gestolene naar Duisburg is over gebracht De juiste opgave van hel vermiste ontbreekt nog. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 2.200000 eieren. Groote eieren van f 7.70 tot f 8.70 Kleine eieren van f 6 50 tot f 7.60 Eendeneieren van f 7.20 tot f 8.70 Smokkelaar aangeschoten. Naar het hospitaal te Siltard is over gebracht zekere J. B uit Oirsbeek, die bij een poging om koeien over de grens naar Duitschland te smokkelen, door de Duitsche ambtenaren in een knie werd gescholen. De smokkelaars hadden zich tot een bende vereenigd. Zij lieten de 8 koeien in den steek. Doodelyk Mijnongeluk. De gehuwde mijnwerker Hoogeboom, wonende te Molenberg, Heerlen, is Maandagavond laat, om half twaalf in de Staatsmijn Wilhelmina gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een andere arbeider, even eens in Stm. Wilhelmina onder afval lend gesteente geraakt: hij brak een been. Doodel\jk mijnongeluk. Op de mijn Oranje Nassau III is de arbeider H J. te Heerlerheide door een van de remhelling afkomende kolen wagen'jes gegrepen en op 'slag gedood. J. was sinds eenige weken in het mijnbedrijf werkzaam Hij was gehuwd en vader van een kind. Exportslagerij De coöperatieve veeverkoopvereeni- ging St. Anlonius te Weert heeft be sloten tot den bouw van een export slagerij. De kosten worden geraamd op f 200.000. De rijkswegen in Midden-Limburg. De Rijkswaterstaat is momenteel bezig met het maken van opmetingen teD einde de rijkswegen voor het snel verkeer geschikt te maken. Bochten en hindernissen zullen weggewerkt worden. Oneerlijk ambtenaar. De 22jarige S. ambtenaar op 't kan toor der registratie en domeinen te Heerlen, is met een bedrsg van f 2100 verdwenen. Daar hij een Duitscher is, vermoedt men dat hij de wijk naar Duitschland heeft genomen. Van Aken uit zond hij een telegram aan zijn vader, die elders werkzaam is meldende, dat deze direct moest over komen, omdat zijn moeder ziek was geworden. Uverreden. Zondagmiddag is het 5jarig dochtertje Anna van den aannemer van Rooy uit Woensel, dat voor de stoomtram, ko mende uit St Oedenrode, uitweek, tegen een autobus van den heer J komende uit de richting Eindhoven, geloopen en door het achterrijwiel overreden eh gedood. Den chauffeur treft hier geen schuld. Overreden en gedood. Te Eersel is de woonwagenbewoner J. D. uit 's Hertogenbosch door de stoomtram overreden en gedood. Gasverstikking. De alleenwonende 84-jarige mej. Berg man is Zaterdagmiddag in haar woning te Leiden dood in de badkamer gevon den. Aangezien zij daarin veel langer vertoefde dan anders het geval was, vermoedde het huispersoneel, dat haar een ongeluk was overkomen. Bij het openen der badkamer bleek, dat de gaskraan hij ongeluk was open blijven staan en de juffrouw bewuste loos was. Hoewel dadelijk door een geneesheer is gepoogd de levensgeesten op ie wekken, heeft dit geen resultaat gehad. Te weinig vrouwen in de stembureaux. In de gemeenteraadsvergadering van Emmen kwam dezer dagen aan de orde de benoeming van leden der stem bureaux voor de komende verkiezingen. B. en W. dienden da gebruikelijke voordrachten in voor de 37 bureaux, in de verwachting, dat de raad daaraan stilzwijgend zijn goedkeuring zou ver- leenen. Maar onder de 37 maal 3 voorge dragenen was slechts één dame. Daarover interpelleerde mevrouw van RielSmeenge, die terugneming der aanbevelingen eischte, teneinde voor elk bureau alsnog een dame op de nominatie te plaatsen. De voorzitter zag de noodzaak daar van niet in. Wethouder Gorter even min. Deze ging nog verder. »Dames, zoo sprak hij, zouden hoogstens van nut kunnen zijn bij de telling der stemmen, om voor de tellende heeren koffie te zetten." Waarop mevrouw van Riel repli ceerde »Daar protesteer ik tegen'. Wij vrouwen worden door - de Grondwet gelijkgesteld met de mannen en nergens wordt in die Grondwet gesproken over het zetten van koffie. En het is niet uitgemaakt, dat wij daarin bekwamer zijn dan gij, mannen, zoomin als vast staat, dat gij beter stemmen kunt tel len I" Deze argumenteering sloeg in. De voordrachten gingen terug naar B. en W. Afschuwelijke moord. Uit Ierseke wordt ons gemeld Maandagavond om kwart over elf is de 34-jarige koopman B. M. V. ver moord. Hij kwam terug van een bezoek aan een zakenVriend Op ongeveer 100 M. afstand van zijn woning is hij met een hard en scherp voorwerp, vermoedelijk een bijl, op het hoofd geslagen en gedood. De vermoedelijke dader, een zekere R, is denzelfden nacht nog van zijn bed gelicht en in arrest gesteld De motieven tot den moord zijn niet be kend. De vermoorde laat een vrouw met tien kinderen na, waarvan het oudste 10 jaar is. Auto te water. Dnor het plotseling uitgaan van de voorlichten is de heer S. koopman in manufacturen, Zondagavond, toen hij met zijn auto op weg was van Gro ningen naar zijn woonplaats Bedum, het Boterdiep gereden. Door het inslaan van de ruiten, kon de heer S zich redden. Kindermoord. Ongeveer 14 dagen geleden overleed een kind in het gezin van den arbeider J. S. te Zwartemeer—Emmen. 't Wekte bevreemding, dal het vorig jaar onder bijna gelijke omstandigheden in dit gezin aen kind stierf. Door de justitie werd een nauwkeurig onderzoek inge steld. Het lijkje, dat reeds leraarde besteld was, werd voor het verrichten van een sectie opgegraven. Het onderzoek heeft dermate bezwa rende feiten aan het licht gebracht, dat de burgemeester van Emmen den vader van het kind heeft laten arres teeren. Hij is naar de gevangenis te Assen overgebracht, onder verdenking het kind te hebben vermoord. Gemoedsbezwaren. Verleden week moest een deurwaar der te 's Gravenhage beslag leggen bij een schoenmaker in de Gerard Doustraat vertelt het »Vad" De man noch de vrouw hadden ge stemd en ze wilden de boete niet betalen. Ze behoorden niet tot de een of andere gemeenschap, matr hij leest den Bijbel op zijn eigene wijze. De deurwaarder kwam bij hen en de man wilde niet betalen. Toen kwam het x>bevel", het herhaald bevel en daarna de beslaglegging. Een biljet werd aangeplakt, een advertentie ge plaatst en een bewaarder werd inge kwartierd. Eerst ging alles goed. Het echtpaar, deze executie betrof het vonnis van de vrouw was vriendelijk en goed gezind. Doch toen. de bewaarder al een week in het huis had vertoefd werd de verhouding minder aardig. En zóo gebeurde het verleden Maandag, dat toen de bewaarder even was weggeweest, hij de deur gesloten vond. Voor het raampje prijkte een papiertje waarop stond: Afwezig tot Woensdag middag". En Woensdagmorgen zou de verkoop geschiedenl hij probeerde daarmee binnen te komen, bleek de deur van binnen afgesloten en de sleutel brak. Bij de buren kon men's avonds zien, dat het stem weigerende echtpaar wel thuis was. Woensdagmorgen kwam er een smid met den deurwaarder mee om de deur open te breken. Toen deze openvloog stond er achter het echtpaar met latten gewapend. Ze driigden den deurwaarder, dat ze hem zouden dood- laan. Om te voorkomen dat ze hun bedreiging ten uit,roer brachten, werden ze door eenige politiedienaren naar het bureau aan de v. d. Vennestraat geleid. Bij hun afwezigheid werd toen hun boeltje verkocht. We noemen enkele getallen: een haard bracht f 5 op (deze had een paar maanden geleden nieuw f 110 gekost); vijfhonderd klompen te zamen f 10 Cde kooper verkocht ze s middags voor f 180)enz Er moest flink wat verkocht worden voor men de onkosten van ten uitvoer legging bij elkaar had. Die kosten van de ten uitvoerlegging zijn zeer hoog. Alles komt op het hoofd van den ge vonniste neer het »bevel", het herhaald bevel, de beslaglegging, de aanplakking, de advertentie, den bewaarder (die f 5 per dag kost) en de executie. Ruw berekend kostte het geheele geval den menschen wel 500 k 600 gulden. En dat alles voor f 3 boete.... Ontduiking van drankaccjjns. De politie te Keulen heeft een hande laar in sterke dranken aangehouden, een medeplichtige van den thans te Brussel vertoevenden Schwarz, die er zijn werk van maakte, gedenatueerden alcohol weer voor menschelijk gebruik geschikt te maken. In de twee laatste maanden moet hij niet minder dan 20 000 liter op deze wijze hebben be handeld. Het bezettingsleger. Volgens de Demokratischen Zeitungs' dienst bedraagt het aantal bezettings troepen in het Rijnland nog steeds 75.000 man, Een overval van gemaskerde bandieten in een bioscoop te Aken Zondagavond, ongeveer kwart over negen, bevond zich de directeur van de cinema Moderne", te Aken, tijdens de voorstellingen op zijn bureau, dat ge legen is boven het theater, toen op de deur werd geklopt. Nauwelijks had hij hinein" geroepen of twee gemaskerde kerels sprongen voor hem. De een dreigde met een scherp geladen revolver, terwijl de andere den directeur dwong hem geld te geven en dil te leggen in een geopende actenlasch, die de bandiet bij zich had. Zij wisten, dat er veel geld aanwezig moest zijn, aangezien de recette van den heelen dag naar het bureau was gebracht, De doodelijk verschrikte directeur, de heer Lehr, riep om hulp; onmiddellijk sloegen de bandieten, van wie een langen mantel droeg, op de vlucht en renden de trappen af, de straat op Op het spectakel waren enkele personen toegesneld, onder wie de ingenieur Engels, die de laatste dagen werkzaam heden had verricht aan de electrische geleiding. Engels greep een der kerels vast, doch deze trok de revolver en schoot den ingenieur in den buik Be wusteloos viel hij op den grond. Na dit intermezzo vervolgden de bandieten hun vlucht, achtervolgd door den direc teur en den portier van den bioscoop. Op den hoek van de Grossbölnstrasse werden nog twee schoten gelost op de achtervolgers. Straat in straat uit vluch ten de bandieten voort. De actetasch hadden zij weggeworpen. Het gelukte hun te ontkomen. De achtervolgers raakten het spoor bijster. De onmiddellijk gewaarschuwde politie was aanstonds met een groot aantal agenten aanwezig, doch ook hun onderzoek tot laat in den nacht en Maandag bleef zonder succes. Van een der bandieten bestaat een vaag signalement. Het moeten jonge mannen zijn van om en om de 20 jaar, Engels is naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgelijk de kogel zit het darmkanaal. Dat deze brutale bandieten-overval veel sensatie in de stad verwekte is ts begrijpen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de houders van honden in deze gemeente, dat zij ingevolge de verordening op de hondenbelasting verplicht zijn, hunne honden uiterlijk voor 15 Februari a.s aan te geven ten kantore van den gemeen teontvanger en dat de verschuldigde belasting gelijktijdig bij de aangifte moet worden voldaan. Na 15 Februari zal tegen degenen, die alsdan nog niet aan hunne ver plichting hebben voldaan, procesverbaal worden opgemaakt. Venray 31 Januari 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen het navolgende ter algemeene kennis 1 De vergaderingen van het College van Burgemeester en Wethouders worden als regel gehouden des Vrij dagsvoormiddags lOi/t uur 2 Het spreekuur van den Burgemeester is, behoudens onvoorziene omstandig heden, dagelijks uitsluitend van 10— 12 uur voormiddags, behalve Vrijdags. 3 De Secretaris js voor het publiek te spreken dagelijks van 9—10 voorm 4 De Secretarie is voor het publiek geopend iederen dag van 9—12 voor middags en van 2—4 namiddag. Za terdags alléén van 912 voormiddag 5 Het kantoor van den Gemeente Ontvanger is voor het publiek geopend met uitzondering van den laatslen dag der maand, van 912 voormiddag en van 23 namiddag. Zaterdags alleen van 912 voormiddag. 6 De Gemeente-Opzichter is voor het publiek te spreken eiken Vrijdag van 912 voormiddag Het kantoor ge meentewerken is zooveel de dienst het toelaat geopend voor het publiek dagelijks des voormiddags van 9—12 nur. Men onthoude dus goed, dat de Bur gemeester alléén vóórmiddags te spreken is en na drie uur het kantoor van den Gemeenteontvanger en na VIER uu de Secretarie voor het publiek gesloten zijn. Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Gi eenen. Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen. Geregeld verkrijgbaar Bruinkoolbriketten, Stukkolen, Vetnootjes en Anthraciet VER] VEV- KRUISSTRAAT Overal aan buflen ZO? PRIJSVER HOOI HORLOGER, levert all/ERK als prachtige 1 bim bt goDgslag, ongeèiankeff* eerste klas mer.B. G Becker, J Eerste soort Hee n0S HOS in alle metalen Nieuwste of tre IK ER: BAROME1 kenho Prijzen ver bei gche w 1. A. 1 concu nbeve! Jac Tevens brengen wij ter kennis van het wie ubli ons eerste loterij-systeem teneinde loopt Vai end werd geïnformeerd naar eene nieuwe loterij. Raar eenieder over de verkregen rijwielf tev en tevens de betalingsvoorwaarden, elke week 1 te volbrengen zijn, twijfelen wij niet, of velen aanmelden. Wij garandeeren U voor Uw geld een e rijwiel Verder hierover uit te wijden, is woord oei< onze rijwielen zijn genoeg bekend Aanbevelend, Ook gelegenheid zich aan te melden bij Jos l E Telefoon 501 gem ih 1 He of 6ie Di \e Awi V\ h Kluitkalk vraagt dan eerst prijs en wij zijn overtuigd dat U lot Aanbevelf DAMES wenscht l mooi H WASCHGOl zendt dit dan naar di Venlosche Sloomwasscheri) P, te Venlo en U zult steeds tevi Alle goederen worden per auto afgehaald en

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6