Uit Canada. JALFONtiVi Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede Blad Rheymatiek ZATÉBDAG* 29 JANUARI 1927 MANUFACTUREN (1 BLIJKEN TOCH HET ïvoonoE&uösrr MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. Laat het zoover niet komen met uw Gebruik dus tijdig I Kloosterbalsem Uit de Landbouwwereld 48e Jaargang. No. 5 PEEL EN MAA PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7l/t ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Voor dit boerenbedrijf liggen, over wegend in de prairie-provincies van het Westen, nog millioenen hectaren vruchtbaren grond braak. De spoorwegen, waarvan de lengte in verhouding tot de bevolking de lasten zwaar doet drukken op eiken Canadeeschen burger, zijn zoo ge- trokken, dat zij zoo veel en zoo ver mogelijk de landbouwgebieden be strijken voor den afvoer van het graan naar de centra. En in de kleinste dorpjes en aan elke treinhalte verrijzen de silo's om den oogst voor het vervoer in op te slaan, tot het gewas in de machtige „elevators" terechtkomt van de voor naamste stapelplaatsen, van waaruit het verder wordt verscheept. Deze organisatie is verwonderlijk knap in eikaar gezet, vooral ais men nagaat, dat het in cultuur brengen van de prairies feitelijk pas uit het begin dezer eeuw dateert, in welke vijf en twintig jaar trouwens niet alleen die millioenen bunders grond voor den graanbouw zijn ontgonnen en (doortrokken van spoorwegen, voorzien van silo's, verbonden met telefoon- en telegraaflijnen, doorkruist van een rechthoekig op elkander ge trokken wegennet, maar dat ook die belangrijke steden met hun wijden aanleg, hun wolkenkrabbers, hun handelscentra, hun industrie op water kracht meest werkende, hun aange name woonwijken, hun mooie parken, naar den eisch ingerichte scholen, ziekenhuizen, enzoovoorts binnen een kwart eeuw uit den grond gestampt, en thans vol vertier zijn. Wat alles om den enormen arbeid en de doorzettingskracht, om het organiseerend talent, der Canadeezen hen tot eer strekt. Want hoe kort geleden was dit alles nog ongenaak bare wildernis, het bare oerwoed, en hoe gering in aantal zijn er dan toch de menschen in dit onmetelijke uitgestrekte land Nu nog is de bevolking immers slechts weinig talrijker dan de onze, in een land dat zeshonderd maal grooter dan Nederland, en even groot als Europa is. Verstopping Foster's Als gij last hebt van gedruktheid, schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping, gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermid del. Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Om al deze redenen hebben Neder- landsche landbouwers een kans in Canada, dien nu voornaamste voort brenger van het graan voor Europa. En zooals de tijden er thans zijn, zijn zij ook de eenigen, die onder zekere voorwaarden als kolonisten een bestaan kunnen vinden. Want in alle andere vakken heerscht er dezelfde malaise, met werkloosheid, die na den oorlog het grootste deel van de wereld teistert. Wie geen landbouwer is, niet be kend met het boerenvak, met het landwerk, moet nu dan ook onder geen omstandigheid naar Canada oversteken tenzij zijn middelen hem veroorloven er als toerist voor zijn genoegen rond te reizen en er zeer schoone en machtige en belang wekkende indrukken, eenverfrissching door ruimte, door ongekunsteldheid en vrijheid op te doen. Voor boeren en boerenarbeiders is er als settlers dus een goede toekomst in Canada. -Niet het minste voor onze landge- nooten. Wat hebben zij daar te winnen? Voorop gesteld dient, dat vrijwel zonder uitzondering alle Hollandsche kolonisten het royalere, vrijere leven in Canada prezen. „Van eten en drinken is 't hier best," daar waren werkgevers en knechts, mannen en vrouwen het glunder over eens. Vleesch, melk, boter, eieren, meel, vruchten om de voornaamste levensbehoeften, te noemen zijn er goedkoop, en bij de drie, veelal vier warme maaltijden daags, die ook in de arbeidersge zinnen regel zijn, laten zij het zich aan r.iets ontbreken. Door hun welverzorgde kleeding onderscheiden zich zoowel mannen als vrouwen en zelden of nooit troffen wij menschen, zelfs onder het werk, aan, die er slordig of sjofel uitzagen. Herderinnen, koeienhoed- sters in de wildernis, al of niet te paard, dragen fleurige jurken, elegant van snit, zijn keurig geschoeid, onder houden zoo noodig, voor de droogte hun gezichtjes met cream en een vleugje poeder. Het onderscheid heeren en dames" er. „werkende stand" blijkt dan ook evenmin in kleeding en uiterlijk ais in aanzien, omdat immers arbeid mede wijl werkkrachten schaarsch zijn hier boven alles wordt gewaardeerd. En zoo werken alle arbeiders hier bij voorbeeld aan ruw werk met band schoenen aan, om hun handen te sparen. Ook de woningen en de inrichting hiervan zijn over het algemeen geriefelijker, welgestelder dan bij ons onder dezelfde categorieën van men schen. Niet zoo zeer aan den buiten kant. Arbeid is duur, waardoor de (veelal houten) gevels vaak verveloos en verwaarloosd zijn. Maar de eenvoudigst gestelde werkmansgezinnen, de boerenfamilies in the Far West, (het verre westen), hebben toch in den regel hun ver schillende met zekeren welstand solide 43. De man bleef daar tien minuten- Dan kwam hij naar buiten en ik volg de hem naar de Edgware Road-onder- grond, waar ik hem uit 't oog verloor. Nu, ge zijt ons van dienstgeweest neem dit voor uwe moeite. De vuren worden heet denk ik, zei Mapperley, toen zij wegreden naar Paddington Green. De zaak schijnt nu tot een eindconclusie te komen. Ja, maar ik denk niet, dat ge nu reeds alles weet, zei Hetherwick. En hij gaf zijn klerk een relaas van wat hem dien dag overkomen was Gij zijt een verstandige kerel, Mapperley, wat denkt gij er van Ik zie Matherfields standpunt in antwoordde Mapperley en kan zijn ge- dachtengang volgen. Deze is aldus Toen Hannaford naar Londen kwam, wenachte hij op de voordeeligste wijze van zijn eigen gevonden formule over dien inkt af te komen. Hij trad daartoe in verbinding met Ambrose, dien hij vroeger reeds in Sellithwsite had leeren kennen. Ambrose introduceerde hem bij enkele mannen en ook bij Baseverie die een laboratorium in 't Wenstmin- sterdistrict achijnt te hebben. Op den avond van den moord ontmoette Am- gemeubelde vertrekken, waar het prettig en gemakkelijk wonen is, met allerlei gerief. En een badkamer wordt hier als onmisbaar beschouwd Electrisch licht, telefoon zijn regel. Een automobiel is er welhaast even gebruikelijk als hier een fiets. En een boerderij zonder „car" is een hooge uitzondering. Vaak hebben verschil lende leden van hef gezin er ieder een. Dit alles, en dan de onafhankelijk heid in doen en laten, zonder dat een ander daarover oordeelt of er zich in mengt, maakt het leven in Canada materieel zooveel aangenamer en weliger, dan de meesfen het vroeger in het oude vaderlandje ge wend zijn geweest. Vooral ook de vrouwen profiteeren hiervan. In Canada bestaat een groot tekort aan vrouwen. Daarom zeker worden zij ook zoo ontzien en verwend en geëerd. Waar zij in het beschaafde Europa, nog al te veel worden afge sloofd, vooral ook in den boeren stand. Wat niet wegneemt, dat wij nauwelijks één Hollandsche vrouw in Canada hebben ontmoet, die als zij uitgeprezen was over het stoffelijk zoo kostelijxe bestaan een beetje stil werd, wel eens tranen in de oogen kreeg en eindelijk haar ver langen bekerde om Holland toch nog weer eens voor een tijdje terug te zien. Maar meestal wilden zij er, na eenige jaren hier gewend te zijn, er niet voor goed meer gaan wonen. Daarvoor was 't er te klein, te peuterig en te kleinzielig benepen. Door dat malle standen-vooroordeel reeds alleen en de bemoeizucht van de menschen. Met dit al had de redactie van dit Jaarboek mij gevraagd u een en ander te vertellen over onze bezoeken bij Nederlandsche landbouwers in Canda van wie er, tusschen haak jes, verscheiden lang Canadeezen zijn geworden,- overtuigd, dat je, om wel te slagen in een vreemd land, op moet gaan in de bevolking daar van en je zoo goed mogelijk aan passen aan de zeden en gewoonten om je er thuis en tevreden te voelen. En het vormen van speciaal Holland sche nederzettingen, waar de kolo nisten en hun kinderen Hollandsch blijven spreken, Hollandsch denken en Hollandsch gevoelen, alsof zij nog woonden in een Nederlandsch dorp met een Nederlandsche school, een Nederlandschen predikant in hun kerk, blijkt wel in den regel een mislukking te worden door afzonde ring en halfslachtigheid, omdat deze settlers zich willens en wetens stellen buiten de groote gemeenschap van de bewoners en het land, die zij nu eenmaal noodig hebben voor bedrijf, handel en verkeer. Bij nader inzien heb ik echter over wogen dat, wellicht belangrijker dan het verslag van enkele bezoeken aan landgenooten op hun tuinderijen, kweekerijen en boerderijen, geschre ven buiten het verband met de zoo sterk van de onze afwijkende levens brose Hannaford, volgens afspraak te Victoria en nam hem daar mee. Waar achijnlijk liet Hannaford de verzegelde enveloppe, welke dien avond geopend werd, in handen van die kerels. Toen heeft hij verteld van de foto, die hij bij toeval in de bladen gevonden had en eprak daarbij over da identiteit van mrs. Whittingham en madame Listorel Ie. En nu komt Granett in 't drama. Hetherwick uitte een uitroep van verbazing. Ah, zeide hij, Granett Zeker. Ik was hem heelemaal vergeten. Maar ik niet, merkie Mapperley op. Granett en zijn dood zijn een fac tor van beteekenis. We weten, dat Hannaford Ambrose op het Victoria station ontmoette op dien besliasenden avond. Toen heeft Ambrose hem naar de plaats gebracht welke wij nu zoeken Ik denk dat Hannaford daar tot laai in den avond gr bleven is. Maar ik denk dat hij ook terugkwam en nu met Granett. Nu begin ik het ook in te zien riep Hetherwick. We weten, ging Mapperley voort, dat Granett dien avond een bezoek heeft gebracht aan den drogist, die die inlichtingen omtrent hem gegeven heeft. We weten ook dat hij en de drogist samen opwandelden en samen een glaasje gingen drinken. Toen zij omstreeks (sluitingsuur uiteengingen, ging Granett naar de Victoria Street Nu denk ik, dat hij op dat oogenbiik Hannaford ontmoette, toevallig. Zij had den elkaar reeds in Sellithwaite leeren kennen. Zij spraken samei-. Granett omstandigheden deze aigemeener gehouden beschouwingen en opmer kingen konden zijn om u een indruk te geven van de Canadeesche sfeer waarin ik dan later, wellicht, de schetsen kan zetten van een aantal der vele door ons ontmoete boeren, warmoezeniers en bloemisten. Te meer, omdat de oordeelvellin gen van de kolonisten zoo sterk persoonlijk zijn, en afwisselen naar gelang van het aantal jaren, dat zij in het dominium doorgebracht heb ben en vooral naar de mate van voorspoed, dien zij er hebben ver worven. Ik zou u dus als het ware een heele enquête hebben moeten voor leggen, om daaruit het vóór en tegen en de verschil'ende raadgevingen voor nieuwe emigranten tegen elkan der te laten opwegen waartoe de mij toebedeelde bladzijden druk bij lange na de ruimte niet aanbieden. Nu volsta ik dus liever met nog enkele conclusies uit de vernomen talrijke ervaringen. Als regel kan ik dan wel zeggen dat het oordeel gunstiger wordt naar de mate de landbouwers langer in Canada ge vestigd zijn, zoodat van de oudste kolonisten de meesten zich gelukkig gevoelen in hun nieuwe vaderland, en dan ook veelal tot een welstand zijn gekomen in hun staat van onaf hankelijke „groote boeren", een staat dien zij in denzelfden tijd zeer zeker in Nederland niet van den grond op hadden kunnen verwerven. Wordt vervolgd. vertelde Hannaford, dat hij al zijn spaarduiten had uitgegeven. Hannaford was nu klaarblijkelijk een edelharlig man en ik denk, dat hij uit vriend schap voor Granett twee dingen gedaan heeft. Hij gaf hem dat vijf pond bank biljet. Dat was ir, de club der Stillen uitgegeven, viel Hetherwick snel in. Ongetwijfeld I stemde Mapperley toe. Nu weten we absoluut zeker, dei Hannaford met Baseverie in de Club der Stillen geweest is. Hij werd daar heen gebracht door Baseverie, wat mij de overtuiging heeft gegeven, dat hij twee of drie dagen voor zijn dood daar reeds in relatie met Baseverie en Am brose is geweest. Hannaford heeft daar dat 5pondbiljet gewisseld. En hij gaf 't aan Granett, toen hij diens geschieden's gehoord had. Maar hij deed nog ie»s anderaiets wat verreweg van meer belang was; dat wil zeggen, belang rijker is voor ons. En dat is? vroeg Hetherwick. Hij keerde terug naar de plaats, welke hij juist verlaten had en nam Granett met zich mee, verklaarde Map perley met groote zekerheid. Hij wist, dat Granett een geoefend en bekwaam chemiker was en dacht nu, dat hij hem aau een baantje zou kunnen hel pen bij deze twee mannen, die zijn eigen uitvinding zouden exploiteeren Het zal toen iets later geweest zijn dan ongeveer half elf. Waar anders dan op die plaata moeten Hannaford en Gra nett geweest zijn tusschen dat oogen blik en het oogenbiik dat zij samen te St. James Park in uw trein stapten lagaaandaa Madadaallagaa. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere sloornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumalische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aan drang tot uriueeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisaebtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteeke nen, dat uw nieren hulp behoeven Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de ver zwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rijqpijn, rheu- maliek en die andere ellendige ver schijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 31 Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Wlljnhardt's Zenuwtabletten zullen Uwzenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wacht toch niet totdat ge als een stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar. t Natuurlijk waren zij daar met Ambrose en Baseverie Zooals ge dat uiteenzet, is 't hoogst waarschijnlijk, zei Hetherwick. Twee en een half uur... maar om wat te doen. Ah, nu komen we pas tot de kern der zaak! riep Mapperley uit. Mijn vaste overtuiging is, dat Hannaford reeds vergiftigd was, toen hij die twee mannen voor de eerste maal verliet. Zij hadden twee doeleinden om hem te vergiftigen, of om 't duidelijker te zeg gen, hij had hun twee geheimen toe vertrouwd, een omtrent madame Listo relle, het andere over zijn uitvinding. Zij zullen zich van beide geheimen meester maken en profiteeren. De uit vinding had ongetwijfeld een aanzien lijke waarde. Zij dachten, dat zij chan tage konden plegen tegenover madame Listorelle en haar zuster. Voor Han naford hen daarom verliet, dienden zij hem een goed werkend gif toe, stil, in het geheim, op duivelachtige wijze, wel wetende, dat er eenige uren zouden verloopen, voor het vergif doorwerkte. Tegen dien dag zou hij rustig en wel in zijn hotel zijn en daar in zijn slaap sterven. Maar., hij keerde bij hen terug en bracht een anderen man met zich mede. De conclusie was, dat ook die man moest sterven. Allemaal heel mooi in de theorie Mapperley, zei Hetherwick nadenkend Maar 't kan heel goed iets anders dan theorie zijn. Waarom liep Granett loen zoo hard weg van Charing Cross- Wijl Granett wist, dst Ambrose in de John Street woonde, heel dicht bij. antwoordde Mapperley gevat. Wel De fijnheid van mals als varkensvoeder. Op de Proefzuivelboerderij te Hoorn heeft men willen nagaan of maismeel fijner gemslen dan gebruikelijk is, verschil geeft in 't voedingsresultaat. Er werden 3 proeven genomen met 2 maal 12 varkens, waarvan 12 't grove meel en de andere 12 het fijne meel ontvingen; daarnaast werd gerslemeel en wei gevoerd; bij de derde proef ontvingen alle varkens ook nog wat vischmeel. Het grove en fijne meel waren steeds van dezelfde partijen mais afkomstig. De proef begon steeds met een voor periode van geheel gelijke voedering zonder maismeel, daarna werd dit in het rantsoen opgenomen. De le proef duurde van 22 April tot 2 Sept. '25, de 2e van 20 Juli tot 7 Dec. '25 en de 3e van 6 Januari '26 tot 22 Juni '26 Alle 3 proeven gaven als eindresul taat een hoogere gewichtstoename bij de met het fijne maismeel gevoederde dieren; gemiddeld was dat per varken respectievelijk 2,09 Kg 2 92 en 15,75 Kg. De totale slachlverliezen waren vrijwel gelijk. Ook van de fïnantieele zijde bezien, gaf het fijne meel winst. Uit een eenvoudige becijfering blijkt toch in het rapport, dat bij 'n matige maisvosring, als bij de proeven 1 en 2 is geschied (vnor proef 1 is in totaal per 12 varkens 605 Kg., voor proef 2 1171 Kg mais verbruikt) een maling fijner als die, welke gemiddeld in de practijk gebruikelijk is, geen voordeel van groote beteekenis is. Bij sterkere maisvoedering (bij proef 3 werd per groep in totaal 2334; Kg. mais vervoederd) gedurende langoren tijd, derhalve tot zwaar gewicht, is hel wel wenschelijk te streven naar een fijne maling, daar dan de meerdere maalkosten al spoedig worden goedge maakt licht wist hij 't reeds te voren, wellicht is hij 't eerst dien avond te weten ge komen. Dat geeft niets, in elk geval, hij wist 't. Wij kunnen veronderstellen dat loen Granett u raetdien stervenden of dooden man in den trein achterliet, hij zich naar Ambrose's woning haastte welke slechts een paar minuten weg was. Maar waarom is hij dan niet teruggekomen vroeg Hetherwick. Ik denk, dat hij Ambrose nog niet thuis gevonden had. Maar intusschen kreeg hij tijd om na te denken. Hij begreep wel, dat er iets niet in den haak was en als hij terugkeerde de politie daar zou vinden en hij zou ondervraagd worden. Daarom ging hij naar huis met de flesch, waarin Am brose hem een paar glaasjes whisky voor hemzelf had gegeven. En stierf in zijn slaap, zooals zij gedacht hadden, dat ook Hannaford het zou doen. Maar waarom zou Ambrose dat fleschje hebben meegenomen naar Westminster? vroeg Hetherwick. Waarom zou hij dat niet gedaan hebben, wierp Mapperley terug. Een persoon die een tonicum neemt, gaat dit tenslotte regelmatig twee of drie maal daags nemen. Hij heeft toen die flesch gehad. Er zullen wel meerdere van die flesschen in dat huis zijn. Maar waar is dat huis? riep Hetherwick uit. Waar Dat moeten we juist uitzoeken, zei Mapperley, toen de auto stilstond Maar hier zijn we er 1 Hetherwick bracht zijn gezel naar 't huis vanwaar hij en Matherfield een

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5