AbdusïroOP Uw Hoofdhuid PUROL Uit Canada. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede Blad JAtfQMft ij MANUFACTURED l BLIJKEN TOCH HET jj YQQRDÏÏLIfóTfi MANUFACTUREN YOOADEELIGSTf F EUILLETON Het geheim van Charing Cross. leine oorzaken oote gevolgen Uit de Landbouwwereld PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct BEKENDMAKING Burgemeester en Weihouders van Venray brengen het navolgende ter algemeene kennis: 1 De vergaderingen van het College van Burgemeester en Wethouders worden aU regel gehouden des Vrij dagsvoormiddags 10i/i uur 2 Het spreekuur van den Burgemeester is, behoudens onvoorziene omstandig heden, dagelijks uitsluitend van 10 12 uur voormiddags, behalve Vrijdags. 3 De Secretaris js voor het publiek te spreken dagelijks van 9—10 voorm 4 De Secretarie is voor het publiek geopend iederen dag van 9—12 voor middags en van 24 namiddag Za terdags alléén van 9—12 voormiddag 5 Het kantoor van den Gemeente Ontvanger is voor het publiek geopend met uitzondering van den laats'en dag der maand, van 912 voormiddag en van 2—3 namiddag. Zaterdags alleen van 9—12 voormiddag, 6 De Gemeente-Opzichter is voor het publiek te spreken eiken Vrijdag van 912 voormiddag. Het kantoor ge meentewerken is zooveel de dienst het toelaat geopend voor het publiek dagelijks des voormiddags van 912 nur. Men onthoude dus goed, dat de Bur gemeester alléén vóórmiddags te spreken is en na drie uur het kantoor van den Gemeenteontvanger en na VIER uur de Secretarie voor het publiek gesloten zijn. Venray 8 Januari 1927 Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN wordt vrjj van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar in wry ft meteen weinig \i Doos 30, Tube 80 ct. Wel, een land van belofte, een heilstaat, in dien algemeen gunstigen zin, vonden wij Canada heelemaal niet. Al biedt het zeer zeker voor enkele categorieën van Nederlanders betere kansen dan er nu in ons eigen land voor hen openstaan. Maar wat onze Hollandsche harten wel goed deed uit den mond der Canadeezen te hooren, dat was hun prijzen van hun ingenomenheid met de Holland sche kolonisten, aan wie ook alle overheden, met de Skandinaviërs, de voorkeur geven als emigranten, om hun goede Kolonisteneigenschappen. Nederlanders hebben een uitstekende reputatie in het dominium. Dat wil zeggen, met name als bekwame, ijverige, zuinige, sober levende, door- zettelijke Nederlandsche landbouwers en zuivelboeren vooral. En van hun wijze van economisch werken, ver klaarden de ingewijden ons, kunnen de menscher. in dit land heel wat goeds leeren. Hoe vaak hebben deskundigen en, omdat Canada een landbouwge bied bij uitnemendheid is, thans zelfs nummer één op de lijst der graan- uitvoerende landen van de wereld, leeft iedereen er min of meer deskun dig met het wel en wee van den landbouw mee als direct daarbij belang hebbende, maar hoe vaak hebben theoretici en vaklieden ons dan ook uitgelegd ziet ge, het boerenbedrijf bij ons is extensief, (op ruimte gebaseerd). Onze akkers zijn onmetelijk, de gebieden voor den uitzaai onbegrensd. Ook zonder bemesting geven zij, dank zij de oppervlakte, een rijke lijken oogst wanneer het weer, de ontijdige nachtvorsten, de langdurige heete droogte den boeren geen parten spelen. Grond ter bebouwing ligt er in onuitputtelijke overvloed, want hoe een gering gedeelte van den beschik baren en veelal goeden bodem is er nog pas in ontginning gebracht? En is hij uitgeput, of valt de opbrengst niet mee, wel, dan laten zij die velden in den steek en zoeken een nieuw, nog braak liggend gebied. Maar... deze wijze van doen maakt de boeren een beetje zorgeloos, vraagt niet het noodige overleg. Waarbij de enorme hooge graanprijzen in den oorlogstijd de landbouwers bedenke lijk hebben verwend. Zij hebben de zuinigheid erbij vergeten. Hun land bouwwerktuigen, die hier zeer, zeer kostbaar zijn al beginnen de prij zen wat te dalen zij gingen er veelal slordig mee om; lieten hun dorschmachines bijvoorbeeld achte loos wel eens den heelen winter buiten staan in regen en sneeuw, zonder er naar om te zien. En hoe vaak hebben wij niet op onze reis wrakken van automobielen achterge laten gevonden langs de wegen, om dat de boeren er het een of ander mee hadden gehad, waardoor zij niet voort konden, en die zij dan maar hadden laten liggen, om een nieuwe, een duurder merk te koopengeld genoeg Deze zorgeloosheid, dit leven van den grooten hoop, is het landbouw bedrijf geleidelijk gaan aantasten. En tegenwoordig zijn de tijden er heele maal niet meer naar om maar raak te doen. Het is meer en meer noodig ge worden, ook voor de Canadeesche boeren, om met overleg te werk te gaan, willen zij op de wereldmarkt met hun producten kunnen concur- reeren. Want de landbouwers in Canada maken de laatste jaren zor gelijke tijden door. 42. Wel, zeide de eigenaar van de herberg, ik heb opgemerkt dat zijn handen en vingers met verfvlekken bedekt waren in alle kleuren. Den eenen tijd viel dit meer op dan den andere. Maar gewoonlijk was het zoo Hum I merkte Matherfield op. Hij wisselde een beteekenisvollen blik met Hetherwick. Toen de twee mannen enkele minuten later het café verlieten, nam Mather field met een uiterlijk vol zekerheid het woord. Ik begin het einde te gevoelen, zeide hij. Ik gevoel het, ofschoon ik het nog niet zie. Vingers, met verf, ehl Daar hebben we vroeger al eens van gehoord, Hetherwick. Eu ik zal u zeggen, wat het is. Hier ergens in den omtrek is een plaats, waar mannen in het geheim zou ik denken aan clemie doen en Ambrose is een van hen en Baseverie misschien ook al. En het is daar, dai Hannaford en dien Granelt, dien avond geweest zijn. En daar zijn ze ook vergiftigd en daar zijn ook, ge behoeft er heusch niet aan te twijfelen, de twee ontvoerde dames 1 Kom morgenochtend vroeg bij mij. Dan zullen we verder zien. Wanneer U Uw schijnbaar onbeteekenend hoestje niet verzorgt, legt gij Uw ge- zondheidin de waagschaal. Talmt niet. Neem nog heden mede samengesteld uit krni- den en planten, waarvan bijv. de Herba Maté be roemd is om haar genezende en krachtdadige werking! bij ademhalingsstoornissen. Overal vcrkrijgb. in kokers f 1.50, f 2.75, f f,5ó De groote flacons zijn voordeel, gel? De prijzen hoe hoog zij nu ook tijdelijk zijn opgeloopen waren aanmerkelijk gedaald, en door allerlei tegenspoeden, met het weer vooral, bleven met uitzondering van het gunstige jaar '23, toen echter de markt bedenkelijk laag stond de oogsten de laatste jaren beneden het gemiddelde. Toen zaten de farmers met hun reusachtige complexen in de vette jaren gekochten grond, met hun peperdure machinerieën, en heel wat zijn er toen onder, althans in zware schulden geraakt, waar zij maar o zoo treurig langzaam-aan zich uit op kunnen werken. Door economischer overleg. En dit economische overleg kunnen de boeren uit Europa hun leeren, de Skandinaviërs vooral, de Hollanders eveneens, die juist op die kleine ge bieden geleerd hebben door mesten door intensieve bewerking, iederen roe grond te laten opbrengen water uit te halen is en daarbij... op de kleintjes passen. Die les van de intensieve cultuur, van de zuinigheid, van het gemengde bedrijf, dat het één goed maakt met het ander, van de hoenderteelt voor een zoet winstje erbij, omdat veel kleintjes een groote maken; van de trouwe, deskundige, handige zorgen voor de kostbare landbouw werktuigen, die onderhouden en zoo- Helherwick, die niet wist hoe bij den verderen avond zou doorbrengen, ging heen en begaf zich, na gedineerd ie hebben, wandelend naar zijn kamer. Er was licht in de spreekkamer en toen hij de deur opende, zag hij Map- perley, die klaarblijkelijk op hem wachtte, en met Mepperley een jong persoon, die door zijn geheele uiterlijk onmiddellijk vei ried, dat hij tot het joodsche ras behoorde. XXI. Mapperley aan het werk. Hetherwick begreep onmiddellijk, dat Mapperley nieuws voor hem had en nu op hem wachtte om het te kunnen mededeelen. Maar hij keek niet zoozeer naar Mapperley ala wel naar Mapper ley Hetherwick had het reeds aan meerdere personen in den loop van het onderzoek gezegd verborg een buitengewone scherpzinnigheid onder 'n buitengewoon alledaagsch uiterlijk; hij zag er meestal uit als 'n jong kereltje, wien idees niet boven het gewone niveau uitkwamen. Maar de jood was van een geheel ander uiter lijk. Hetherwick kon niet goed uit maken of hij rat of fret was. Er lag kracht en subtiliteit over zijn geheele wezen, van zijn pientere felle oogen tot zijn lange, dunne vingers, en vóór Mapperley begon te spreken was zijn patroon er reeds van overtuigd, dat zijn klerk in dezen zoon van Israël een kostbaren metgezel gevonden had. Hallo I Mapperley, riep Hetherwick veel mogelijk zelf hersteld moeten worden; van het onderhoud van huis en stallen en schuren, de verstandige Canadeezen, die verder gezien hebben dan eigen prairiën, begrijpen dat hun farmers deze les nu behoeven. Zij weten, dat hierin de kundige, moderne, maar vooral ook economisch door de practijk van het kleine land geschoolde Nederlandsche landbouwers hur. tot een goed voorbeeld kunnen zijn. En dat deze Nederlandsche boeren, naar Canada geëmigreerd, er den land bouw op een hooger peil zullen op voeren, en dus winstgevender maken Waarbij de Hollandsche veeteelt en zuivelbereiding welk bedrijf daar pas langzaam aan op de hoogte van zijn tijd begint te komen ginds met eere bekend zijn. Hoewel het zuivelbedrijf ook daar meer en meer in één hand genomen wordt door de fabrieken. Dus Canada is voor alles over wegend een landbouwland. En heel de handel en het bedrijf hangen er af van den oogst en den graanprijs. Het was aardig, wanneer wij met Canadeezen in een auto zaten dat was dus driekwart van den tijd, dier wij er doorgebracht hebben en wij reden tusschen de onafzienbare graanvelden door, dat er herhaalde lijk een uit het gezelschap even liet stoppen menschen van allerlei positie, van allerlei vakken, oud en jong, zoowel vrouwen en meisjes als mannen om even een monster te trekken. Zij plukten een garve aren, meest van de te velde staande tarwe, namen die mee in the car, lieten deze proeve rondgaan om de kwaliteit te keuren en daaruit hun slotsommen voor de toekomst van eigen zaken te trekken, ja, verloofde paren lazen eruit, of zij nu weldra zouden kunnen gaan trouwen. De oogst immers, beslist over der. graad van voorspoed, over het lot Canada. Wordt vervolgd uit. Wacht ge op mij Ge hebt weer nieuws, denk ik? Mapperley, ernstig en formeel, wees naar den jood. Mr. Isidore Goldmark, sir, zeide hijeen van mijn vrienden. Ik heb hem gevraagd mij een handje in deze Baseverie- en Stillen-Club-zaak te geven. Want hij kent de Stillen is het niet, Issy Zoo'n beetje, antwoordde mr. Goldmark met een lach. En hij kent Baseverie ook, ging Mepperley voort. Van gezicht ten minste Nu had ik hem gevraagd ais een dienst om op Baseverie te letten, als daze weer op het tooneel zon ver schijnen en dan zijn verrichtingen en daden nauwkeurig na te speuren hem te bespionneeren. En Issy heeft hem vanavond gezien, mr. Hetherwick, en volgde hem. Toen is Issy naar mij toe gekomen en nu breng ik hem hier bij u. Goed, zeide Hetherwick. Gaat beiden zitten en vertel mij alles Hij liet zichzelf in zijn gemakkelijken stoel neervallen en den jood nauwkeurig opnemende, kwam hij tot het bestuit, dat deze een betrouwbaar persoon was Wat doet ge in de Club der Stillen vroeg hij. Zijt ge daar in be trekking Mr. Goldmark zag naar Mapperley en lachte deze vertrouwelijk toe. Map perley knikte. Alles vertrouwelijk, Issy, zeide hij geruststellend. Wordt niet verder over gebracht. Natuurlijk is alles, wat hier ge laguoadia Mididullagia. Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizelig heid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspan ning der nieren het zijn waarschu wingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kun nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristal len, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken of wel wordt een onvol doende hoeveelheid water aan het bloed omtrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kun nen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwachtigheid en ge brek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillan. Dit specifieke niermiddel werkt rechl8treekts op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowei mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten fl,75 p6r flacon. 40 Een leerzaam grasland proefveld. Te Tijnje in Friesland is over '25 en '26 op vergraven laagveen, door de Vereeniging van Oud-leerlingen van den wintercursus, een proef genomen, waarvan de uitkomsten ook voor land bouwers in andere deelen des lands van belang zijn. Een grasland werd verdeeld in 7 perceelen, elk groot 3 Are. Eén kreeg als bemesting slechts stikstof en phosphorzuur, de andere 6 ontvingen ook kali, maar niet in den zelfden vorm; la en 1b werden bemest in de le helft van December met 800 Kg. kainiet per HA.; 2a en 2b met 250 Kg. kalizout 40 pet., aangewend op 18 Maart; 3a en 3b idem, maar reeds in den winter op 12 December. Er wa3 reeds tijdens den groei ver schil waar te nemen. Op het perceel zonder kali was de stand minder gunstig en van de overige kwamen die met kainiet het beste uit zegd wordt, vertrouwelijk en geheim, bevestigde Hetherwick. Ik wensch alleen de juiste relaties tusschen de Club der Stillen en mr. Goldmark te kennen. Die zijn zoo'n soort half-officieel, sir, antwoordde de jood. De zaak is, dat ik zoo'n beetje commissiewerk voor de leden doe, begrijpt u. Zoo kan ik den geheelen avond in- en uitgaan. Dat is de zaak. Ik begrijp u, zeide Hetherwick, In orde. En kent ge Baseverie Even goed als ik mij zelf ken, antwoordde Mr. Goldmark, Hoe lang hebt ge hem al ge kend Eenigen tijd. Weet ge, wat hij is? Heb er niet het minste idee van, sir. En ik geloof, dat niemand het eigenlijk weet. Ik geloof dat hij, nu ja, eenigszins op eigenaardige wijze aan den kost komt, als ge het mij vraagt. Vreeselijk, niet Ook niet, waar hij woont? Neen, sir. Alles, wat ik weet, is, dat hij van tijd tot tijd in de Club der Stillen komt. En ge hebt hem er vanavond weer eens gezien Juist, sir, vanavond, zooals zoovele malen. Hoe laat was dat? Rond acht uur, sir, nader kan ik het niet bepalen. En, wat is er voorgevallen Dit, sir. Hij kwam omstreeks acht uur binnen, zooals ik zeide. Ik was daar juist, om een zaakje met een be zoeker te doen. Baseverie bleef er In beide jaren was de opbrengst der le en 2e snede het grootste op de kainietperceelen. Nemen we van de parallelperceelen la en lb, 2a en 2b en 3a en 3b de gemiddelden, dan krijgen we over de twee jaren te zamen de volgende cijfers 1925 1926 samen kainiet 286 kg. 319 kg 605 kg kalizout 272 kg. 281 kg 553 kg geen kali 246 kg. 258 kg 504 kg Kainiet gaf dus een meeropbrengst boven het zonder kali perceel van 101 kg. en boven de kalizoutperceelen van 52 kg. per 3 Are. Er was in den winter van '25 op '26 vrij veel neerslag, waardoor het chloor van de kainiet wel goeddeels zal zijn uitgespoeld, maar dat tevens een be langrijk deel van de kali naar den ondergrond zou zijn verdwenen, zooals wel wordt verondersteld, blijkt hier uit uit de cijfers allerminst' Vergelijken we de oogstcijfers van de voorja&rsbemesting kalizout met die van de najaarsbemesting, ;dan zien we tusschen de hoogste opbrengsten weinig verschil, respectievelijk 156 en 157 kg. de verschillen in de vier perceelen zijn zoo gering, dat wij ze niet mogen be schouwen als een gevolg van de aan wending op verschillende {tijdstippen, maar veeleer voortvloeiende uit verschil in vruchtbaarheid, weersinvloeden en fouten bij meten en wegen. Ziektebestrijding la de Fruitteelt. Hieraan wordt in ons land nog le weinig gedaan. 't Klinkt vreemd, maar i't is waar dat er nog duizenden telers en boom- gaardbezitters zijn, die nooit een be strijdingsmiddel toepassen. echter niet. Hij is niet langer dan drie minuten in de zaal geweest, en, terwijl hij er was, scheen hij zoo leek het mij ten minste een beetje opgewon den en erg kwaaddenkend te zijn. Keek overal in het rond, voor en achter en terzij.zeer voorzichtig. Toen ging hij weer weg... en ik volgde hem, zooals deze heer Mapperley mij opgedragen had. En waar ging hij heen Wel, air, ik zal u dat alles eens in de puntjes vertellen... volledig, want als ik zoo iets doe, dan kan ik het goed. Hij ging uit de Gandlestiek Pas sage naar de Lane, waar hij in een restaurant een glaasje ging drinken. Dan ging hij naar den Trafalgar Square ondergrondsche. Ik stond vlak achter hem, toen hij een kaartje nam. Een oogenblik. Eén vraag slechts. Kent hij u Mogelijk kent hij mij van gezicht, maar in eik geval niet genoeg om eenige suspicie in zijn geest te doen opkomen, als hij bemerkt heeft, dat ik achter hem stond. Ik heb nooit een zaakje met hem gehad, zelfs nooit een woord met hem gesproken. Uitstekend, ga verder. Waarheen nam hij een kaartje? Warwich Avenue, sir. Ik nam daarheen ook een kaartje, natuurlijk. Toen we daar aangekomen waren, volgde ik hem naar buiten... op een veiligen afstand. Hij wendde zijn schre den naar het I£anaal, giug de brug over en begaf zich vervolgens naar St. Mary's Mansions, waar hij binnenging. i Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1