boerenknecht Wenscht U IJNHARDr Adverteert in dit blad Depot gevestigd mchtboomei H. van LEUVIN w 1 £- S2.BT3 s wi fjlêijül geneest en v&tftaail deJfüuL Het communisme de boeren. en Gemengde Berichten. GEVRAAGD Vruchtboom- caibolineum Krimpen" Creoline «Krimpen" Sproei werktuigen. EL EL van Leuven een goed adres voor ELaagplantsoeD, Sn m SP o sr i-i CD 1' OtQ D o S - 3 o O Cv o 2 - K'P s O i CD CD CC Wat wij hier gavenjjvoor overlijdens- grond, waarvan de eigendom hun is advertenties geldt natuurlijk even goed I ontnomen en aan den staat is overge voor de bidprentjes. Deze hebben nog dit voordeel, dat zegemakkelijk kunnen bewaard worden. Nu denke men niet, wat heeft men daar nou aan. Zoo iels is voor ons heelemaal niets. Er zijn millionairs gestorven zonder aanwijsbare familiel Geen nummer van de Staatscourant bijna verschijnt of er staat een oproep in voor erfgenamen van personen die zonder aanwijsbare familie stierven. Millioenen guldens heeft de Staat zich moeten toeëigenen na ze jarenlang te hebben beheerd, voor de erfgenamen die niet op kwamen dagen. Begeerders van die millioenen waren er genoeg, schatten geld hebben ze uitgegeven om ze te verkrijgen, maar het overtuigend bewijs van den samen hang derfamilie was niet te geven. En zoo loopt nu mogelijk menige arme drommel, die schatrijk had kunnen zijn, koude en honger te lijden, omdat zijn voorouders het volledig aanleeke nen van familie gebeurtenissen niet van genoeg belang achtten I Daarom, lezer, laat den band niet los, die u met uw verwanten bindt, uw nakomelingen kunnen daardoor deerlijk benadeeld worden. Plaats daarom sieeds volledige, ver standige advertenties en bewaar de kranten, waarin deze geplaatst worden. Het is familiebezit, dat te eeniger tijd mogelijk van meer waarde kan wezen dan welk stuk ook uit uw effectentrommel. En zoo gij heelemaal niet aan stof felijk voordeel wilt denken, adverteer dan volledig en nauwkeurig uit liefde voor uw kinderen, uit piëteit voor uw ouders en voorvaderen. Eer uw vader en uw moeder, opdat het u welga, maar geef ook aan uw achterkleinkinderen gelegenheid uw naam te gedenken in eere en liefde. H. Zuidw. gaan. En zulke theorie beperkt zich niet tot Rusland. Ook in ons land hoort men bij de communisten hetzelfde geluid. Van het klein bedrijf, welks goede ontwikkeling zoo heilzaam is voor de maatschappij, is het communisme een verklaard tegenstander. Dit gaat zoo ver, dat b.v. de communist G. Sterringa in een brochure, waarin hij zich richt tot het »landbouw-proletariaat", het aan de sociaal-democraten kwalijk neemt, dat zij hebben meegewerkt aan de wet, die het den landarbeider mogelijk maakt met behulp van den staat een eigen kleinbedrijf te verkrijgen Dat is »het technisch achterlijke, het de pro ductie belemmerende kleinbedrijf in de hand werken", heet het. Het commu- wil alleen het grootbedrijf en dat in handen van de gemeenschap. Hoe dat in de practijk toepassing vindt, leert het afschrikwekkend voor beeld van Rusland, waar hetgeen de boeren produceerden tot eigendom der gemeenschap werd verklaard, in wier dienst zij werken, hetgeen feitelijk be- teekent, dat zij werken in dienst van eenige tyrannen, die de granen der boeren naar het buitenland verkoopen om met de opbrengst hun gezag te verzekeren. Door de ondervinding geleerd, ver bouwden de boeren het tweede jaar al niet meer dan zij voor eigen gezin en eigen dorp behoefden. Waar moesten zij trouwens van leven, waarvan hun bedrijf in goeden doen houden, als hun de opbrengst hunner producten ont houden werd 1 Zoo slaat het communistische stelsel failliet op elk terrein, maar ontelbaar zijn de slachtoffers. Mogen die in Rus land tenminste voor elders tot waar schuwing strekken. Het Communisme gooit alles overhoop Het acht zich het hoogtepunt van democratie, maar als het op de toe passing zijner beginselen aankomt, schijnt het communisme er niette zijn voor den mensch maar is de mensch er voor het communisme. De oorzaak van den communistisehen chaos ligt in het feit, dat de commu nistische beginselen ingaan tegen de natuurlijke rechten van den mensch, die zijn welzijn waarborgen, tegen de wetten van den Schepper, welker on derhouding den mensch een harmo nieus en tevreden leven op aarde zou schenken. De verkrachting van die rechten en wetten, welke op de eerste plaats het communisme kenmerkt, brengt lijden voor allen. Een der sprekendste bewijzen daar voor is de houding van het commu nisme tegenover de boeren. Rusland was vroeger de korenschuur van Europa, maar sinds er het com munistisch beginsel op den landbouw wordt beproefd, lijkt het land met onvruchtbaarheid geslagen en lijdt het grootste deel der bevolking gebrek. In holle woorden zegt het Russisch communisme: »Wij moeten naar een zoodanige regeling streven, dat 't land niet alleen aan de gemeenschap behoort, maar ook door de gemeenschap bewerkt wordt. De taak bestaat dus volstrekt niet hierin, dat elke boer afzonderlijk op zijn stukje grond rond krabbelt, als de mestkever op zijn mesthoop, maar hierin, dat de arme boeren zi^h tot gemeenschappelijken arbeid in zoo groot mogelijke land bouwbedrijven aaneensluiten." Van franjes ontdaan beteekent dit, dat de boeren zonder eenig recht op de opbrengst hebben ie werken op den man Sinds hij 2 of 3 jaar geleden hier kwam, is hij steeds gewoon van tijd tot tijd weg te blijven. Ik geloof, dat hij dan gewoonlijk naar Parijs ging. Maar ik kan me niet herinneren dat hij ooit langer weg geweest is dan een week, behalve dan nu. Klaarblijkelijk is hij een genees heer, meende Matherfield. Kwamen ooit patiënten hem hier consulleeren De huisbewaker schudde het hoofd, Neen, antwoordde hij. Nooit is er hier iemand geweest, die zijn hulp kwam inroepen ik kan het mij ten minste niet herinneren. Gewoonlijk ging hij vroeg in den morgen weg en kwam hij laat, zeer laat in den avond le'rug. En zijn maaltijden, vroeg Mather field. Wel, hij at hier niet hoogstens bereidde hij zich zoo nu en dan 's mor gens een kop koffie, zeide de huisbe waker. Al zijn maaltijden buitenshuis, ook het ontbijt, Zondag zoowel als in de week. We zagen hem betrekkelijk weinig. Wie deed zijn kamers, maakte zijn bed op en zoo meer? vroeg Matherfield. Mijn vrouw, antwoordde de huis- bewaker. Zij onderhield de kamers. En sinds hoe lang heeft zij hier niets meer te doen gehad? Nu, dat zal wel drie weken zijn, denk ik. Hij was niet gewoon iets te zeggen, als hij wegging; meestal groette hij zelfs niet. Hij was alleen gewend ons te waarschuwen, als hij terugkwam Maar we kunnen ons beslist niet herin- M HOOfdpijn-Uletten60d Laxeer -tabie«cn60a Zenuw-tabletten75ct Staal -tablettenOOct Maag-Uletten75d BIJ APOTH. EN DROGISTEN. 649—11 Verduistering. Te Helden werd Zaterdag door de politie van Venlo aangehouden de 25-jarige monteur M. H. uit Vlodrop, als verdacht van oplichting en verduis tering van motorrijwielen en rijwielen Hij is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Een waarschuwing. Zondag werd te Roermond in de kerken de volgende waarschuwing van den kansel voorgelezen »Wij meenen in geweten verplichtte zijn, als verantwoordelijke priesters en geestelijke leiders dezer parochie U te moeten waarschuwen tegen de winkels, waar voorwerpen te koop worden aan geboden, wier gebruik in strijd is met de eerste beginselen der zedelijkheid, met de groote en heilige plichten van het huwelijk en gelegenheid geeft tol de meest onnatuurlijke en afschuwelijke zonden, die om haar boosheid naar den hemel om wraak roepen. Wij vermanen derhalve onze onder- hoorigegeloovigen een dergelijke winkel niet te bezoeken en bedoelde voorwer pen niet te willen koopen en niet in huis te dulden." De pokken te Maastricht. Zaterdag zijn weer twee nieuwe ge vallen van pokken geconstateerd, thans bij een zoontje van 16 maanden van den heer M. aan den Tongersche weg 48. De kleine is in Galvariënberg op genomen. Het andere geval werd geconstateerd op de diphterie afdeeling bij een jongen van 15 jaren. Bij alle vijf gevallen, die zich lot nu toe hebben voorgedaan, waren de slachtoffers niet ingeënt. Bij politieverordening is het ten strengste verboden een huis, waarin een lijder zich bevonden heeft, te be treden of te verlaten. De huisgenooten worden dan in hun eigen woning geïn terneerd. Het achter elkaar voorkomen van verschillende gevallen is oorzaak, dat 't bij den G. G. D. storm loopt. Tot Vrijdagavond waren door dezen dienst ingeënt meer dan 30.000 menschen Het personeel is versterkt en Zaterdag werd gewerkt van 211 uur n.m. Van de lijders is er tot nog toe geen over leden. Burgemeester A. H. Gyzels. Zondagnacht is op 55 jarigen leeftijd overleden de heer A. H. Gijzeis, burge meester van Sittard De heer Gijzeis was sinds 23 jaar burgemeester van Sittard. Daarvoor vervulde hij dit ambt te Vlierden (N. Br.) In het voorjaar vierde hij zijn zilveren jubileum als burgemeester. Hij was sinds eenige maanden ziek. De radio-terreinen te Sambeek. De gemeente Sambeek zit nog steeds te houden met de terreinen in het vroegere Radiostation. Pogingen om ze te verkoopen aan een R K. Reclas seerings-instituut mislukten, adverten ties met te koop aanbieding hadden ook geen succes. De Raad van Sambeek besloot nu dezer dagen de z.g.n. radio woningen te verhuren. Op het radio terrein wilde men nu boerderijtjes bouwen. De Raad hield dit plan in beraad. Het mond- en klauwzecrserura. De Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederl. Land bouw Comité en de R. K Nederl Boeren- en Tuindersbond hebben in een adres aan den minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw bericht, dat bij hen herhaaldelijk klachten inkomen over hooge tarieven welke door de veeartsen worden berekend bij het enten met mond- en klauwzeerserum Het ligt h. i voor de hand, dat, als gevolg hiervan de enlings kosten zeer stijgen en daardoor van het enten met het genoemde serum niet een zoo ruim gebruik zal worden ge maakt als wel wenschelijk moet worden geacht. Nog onlangs heeft de regeering den prijs van het serum tot de helft ver laagd met de klaarblijkelijke bedoeling het gebruik ervan te bevorderen. Nu komt het de drie genoemde orga nisaties voor, dat de veeartsen, die krachtens de Veewet een monopolie hebben inzake het enten, in het door hen te berekenen tarief niet kunnen worden vrijgelaten. Zij dringen dan ook bij den minister erop aan, een maximum-tarief vast te stellen en dit tarief in verband met afstand en aantal in te enten dieren te differentëeren. Mazelen. In de omgeving van Nijmegen heer- schen de mazelen in hevige male. In Groesbeek heeft de ziekte zich over de geheele gemeente verbreid. Behalve een groot aantal kinderen zjjn ook enkele andere personen aangetast. E kwamen reeds drie sterfgevallen voor. In Cuyk heerscht de ziekte bijna in alle gezinnen, waar kinderen zijn. Ook daar zijn enkele patiëntjes overleden Yerkeersonderricht op school. In opdracht van den minister van Onderwijs, heeft de inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Nij megen den gemeentebesturen verzocht te willen bevorderen, dat in het leer- plan der O.L.-scholen bij het vak aardrijkskunde worde opgenomen de behandeling van de verkeersregels van den weg. Avonturen van een bankbiljet. Een eierhandelaar te Deventer kreeg neren, dat hij ooit zoo lang weggeweest is als ditmaal. Van morgen nog, juisl voordal ge kwaamt, zeide mijn vrouw nog, dat het ditmaal een heel poosje duurde, voor hij terugkwam. Zij vond het vreemd. Waarom vreemd Wel, omdat hij niets medegeno men had. Als hij anders wegging, voor hoe korten tijd ook, nam hij steeds een koffer met linnengoed, scheerarti- kelen enz. mee. Want hij was een echte, fat was, hij scheerde zich eiken dag en deed eiken dag een schoon boord aaü. Scheen hij goed in de contanten te zitten, of het tegendeel vroeg Matherfield. Dat weet ik niet, doch hij betaal de steeds de huur op tijd. Uitstekend I zei Matherfield, ik dank u voor uw inlichtingen. Ge kunt me vanmiddag terug verwachten. Hij ging naar buiten en duwde Hetherwick in de eerste de beste taxi die zij daar zagen. Waarheen nu weer vroeg He therwick, toen zij in de 8uto zaten. Naar de bureaux van den ge neeskundigen raad, zei Matherfield vastbesloten. Daar kan men alle bij zonderheden over hem vernemen. En ik wil alles over dien Ambrose te weten komen, indien hij tenminste een Engelsch geneesheer is. Hij zal 't wel niet zijn, merkte Hetherwick op, evenmin als die an dere Dr. Baseverie het is. Ah, Baseverie 1 riep Matherfield uit. Ik had hem vandaag heelemaal vergeten. Maar nu we toch «bezig zijn willen we eens probeeren ook over hem wat inlichlingen te krijgen. Ik ben anders heel tevreden over de resultaten van dezen morgen. Eers tens is 't zeker, dat Ambrose de man was, die met Hannaford op 't Victoria station samenkwam en absoluut zeker is, dat hij de man is, aan wien de apotheker Macpherson de flesch lever de, waarin 't gif was, dat in Granelt's kamer ontdekt is. Wij mogen spoedig op een beetje meer licht in de duis ternis hopen. Samen traden zij 't bureau binnen, spoedig stODden ze tegenover een ern sligen ambtenaar, die hen na hunne verklaring een tweetal papieren over handigde. Ik veronderstel, dat ge met deze mannen in nader contact wilt treden Matherfield knikte, waarop beiden beiden vertrokken. Buit.en gekomen zei Matherfield: Hetherwick, 't is twaalf uurdoo^ laat ons naar een restaurant gaan, dan kunnen we eten en die vellen papier eens inzien. Zij gingen 'n restaurant binnen, be stelden brood, kaas en bier en gingen in een stil hoekje zitten- Hier worden onze pogingen met succes bekroond, zei Matherfield. Ik heb den indruk dat we nu schakel na schakel aan de keten hechten. Maar laat ons eens zien, wat we daar in die geschreven nota's gekregen hebben. Er stonden op geen van beide veel woorden, maar voor Hetherwick waren zij duidelijk genoeg in hun korte veel dezer dagen van een collega een bank biljet van f 1000 in betaling, waarmede hij zich naar een bankinstelling begaf, om het te verzilveren. Hier bleek, dat het biljet behoorde tot de 180 Neder- landsche bankbiljetten van f 1000, die begin September j 1. te Genève zijn gestolen. Het door genoemden hande laar ontvangen biljet bleek afkomstig zijn van een firma in Duitschland. Het is door den commissaris van politie in beslag genomen. Ernstige brand. Zaterdagavond brak een felle brand uit op de hofstede van W. ten Haaf Hz., nabij Zierikzee. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. Zestien slamboekpaarden kwamen in de vlam men om, terwijl ook twintig stuks hoornvee verbrandden. Het huis bleef door gunstige windrichting gespaard. De oorzaak is onbekend. Een Kerstgave. De Karei I Sigarenfabrieken t0 Eindhoven schonken als Kerstgav0 aan de gehuwde arbeiders f 10, aan d0 ongehuwde f 5. Hiermede is een kapi taal gemoeid van f 10.000. Een wolkenkrabber met 110 verdiepingen Er zijn plannen ontworpen voor den bouw van een nieuwen wolkenkrabber het centrum van New York ter hoogte van ruim 360 meter. Deze wolkenkrabber zou 110 verdiepingen krijgen. De bouwkosten worden op 2i/* millioen dollar geraamd. Een doodonde sport. Bij een bokspartij sloeg de Ameri kaansche bokser Friedmann den lich- leren Franschen tegenstander Péguilhan in de achtste ronde knock out de Franschman viel zoo hard, dat hij een schedelbreuk kreeg en dood bleef liggen. Een sportongeluk.... zullen de sport- maniakken zeggen, aldus de Gld. Maar het geval ligt er andeis, als men weet dat Péguilhan reeds dusdanig uitgeput was, dat hij de k.o. nabij was. Friedmann aarzelde zelfs om toe te slaan, maar de scheidsrechter beduidde dezen laatste dat hij toe moest stooten. Waarop Péguilhan den slag ontving, die hem zoo noodlottig deed vallen, dat hij een schedelbreuk bekwam. Friedmann, die na aflooogearresteerd werd, is tegen een borgtocht van 1000 dollar in vrijheid gesteld. Dus de leider in den wedstrijd ad viseerde sla door.... tot hij er neer ligt. Kan het Barbaarscher Is dat nog lichamelijke opvoeding? Immers neen! Lichamelijke afbraak: welke door ieder weldenkend mensch van welke richting ook, streng zal veroordeeld worden. voor terstond of met Paschen een bij JEAN CAMPS—POELS, Bakker, Veestraat 119, Horst. 12 Spreekuren Burgemeester. De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken, zooveel moge lijk iederen dag van 10 tot 12 uur voormiddag, met uitzondering van Vrijdags. Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerl. Stand en Gemeente-Ontvanger. De Secretarie is voor hot publiek geopend iederen dag van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 4 namiddags. Zaterdags alléén van 9 lot 12 voor middag. o Het Kantoor van den Gemeente- Ontvanger is voor het publiek geopend, met uitzondering van den laatsten dag van elke maand van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 3 namiddag. Zaterdag alléén van 9 tot 12 voor middag. o Na drie uur is dus het Kantoor van den Gemeente Ontvanger en na vier uur de Secretarie voor het publiek GESLOTEN. zeggendheid' Charles Ambrose M.B. (Oxon) medisch officier van gezondheid, Crayport, Lancs, 1903-4; praktijk te Whiteburn, Lancs, 1904-9; politiedok ter te Selilthwaite W.RYorks 1909 1912, praktijk te Brondesbuiy, Lon den 1912 18. Uit het register geroyeerd door den geneeskundigen raad wegens onprofessioneel gedrag 1918. Zou, dat is genoeg voor hem, bromde Matherfield. Nu den ander Cyprian Baseverie. Praktijk te Bir mingham 1897-1902; wegens fraude fraude door het centraal gerechtshof veroordeeld 1917; uit de registeis van den geneeskundigen raad ge schrapt, 1918. Ho, ho, riep Matherfield. Heeft al eens kennis gemaakt met de cel. We hooren voortdurend meer van die heeren. Een veelbelovend paar voor ons doel. Wat denkt ge er van Ik zou wel eens willen weten of die twee elkaar gekend hebben, ant woordde Hetherwick 't Zou me niets verwonderen, zei Matherfield. Waarschijnlijk zijn zij samen in deze zaak betrokken. Maar nu ik zooveel over ben weet, kan ik nog heel wat meer vinden, speciaal over Ambrose, die politiedokter ge weest is. Ik kan ook wel uitzoeken welke de misdaad van Baseverie ge weest is. Ik veronderstel dat ge dien Am brose wel zult doen opsporen, meende Hetherwick. Dat kunt ge gelooven. Wij zullen een »door de politie gezocht" bericht N. Y. Utrechtsclie Asphaltfabriek Afd. Land- en Tuinbouw. Sproeien van Boomgaarden op billijke voorwaarden met Luchtdruk sproeier en Motorsproeier »Krimpen". 225 Beleefd aanbevelend, Boomkweekerij »Dellekamp" MEERLO (L.) v. v. g. get. boven 30 j., voor nu of later, die met zuster klein gemengd bedrijf zelfstandig bewerken kan. Brieven onder no. 95 aan het Bu reau van dit blad. 218 alsappel, peer, pruim, kers, gesneden en ongesneden verplante doorn, verplante beuk, groenblijvende ligustrum, Thua's Ossidentalis, Zwarte Els, blauwe Canadaheesters, zend dan briefkaart en ik kom U zonder verplichting bezoeken. Persoonlijk bezoek steeds welkom. Beleefd aanbevelend, 330 Boomkweekerij „Déllekamp" MEERLO (L) O is£i SS SS b CO N ifiU* 53 «a: N O B 3 g*» P M M W b r+- P a «rf b orq publiceeren, waarin we zijn signale ment zoo volledig mogelijk zullen op geven. Het zal een aardig karweitje zijn om hem te pakken te krijgen. Waarschijnlijk heeft hij de geheime uitvinding van Hannaford in handen gekregen en is hij er mede naar Ame rika vertrokken om ze daar te gelde te maken. Maar wat denkt ge van Baseverie? Met hem houd ik mij thans niet zoozeer bezig, zei Matherfield. Ambrose zou ik gaarne te pakken hebben. Maar ik zal ook mijn uiterste best doen om vat op Baseverie te krijgen. Was die Penteney en Blenkinsop nu maar bij ons gekomen in plaats van op eigen houtje plannen uit te werken, zou nu reeds veel bereikt zijn. Ik had dien achtervolgde niet laten ontsnappen. Mijn meening is, dat Baseverie en Ambrose in dit zaakje onder één hoedje werken. En, zou 't onmogelijk zijn, dat zij te Dover zijn samengeko men en vandaar samen naar het V88- land zijn gevlucht? Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6