Sanapiü Schrale Huid Familieberichten. rvOORDEEUQSTf Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede Blad 3 Oct. MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET ftüQRDEELlöSrf FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. Ingekomen en vertrokken personen. Pluimgedierte in Neder land en in Duitschland. Verstuikingen Kloosterbalsem en 4 PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7'/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct. p p 75 ct voor het buitenland bij vooruitbelaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Aangifte Dienstplichtwet. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de mannelijke personen die in 1908 zijn geboren, dat zij zich moeten aangeven voor den dienstplicht in Januari a.s. Speciaal zal hiervoor zitting gehou den worden op 6 fanuari a.s. en wel voor hen, wier namen beginnen mei een der letters AIC. van 910 u. vm voor hen, wier namen beginnen met een der letters LR. van 10—11 u.vm voor hen, wier namen beginnen met een der letters SL van 1112 u. vm. Voor nadere inlichtingen zie men de publicatie ten Raadhuize of vervoegt men zich ter Secretarie, Venray 14 December 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Reinigingsdienst. Wegens het Hoogfeest van Kerstmis op Zaterdag 25 December en Nieuwjaar op Zaterdag 1 Januari a.s. zal het afhalen d-r vuilnis in die weken geschieden op Vrijdag 24 December en op Vrijdag 31 December telkens tusschen 8 en 12 uur voormiddag. Venray, 9 December 1926 Reinigingsdienst voor de Kom van Yenray. Burgemeester en Wethouders van Ven ray brengen ter kennis van belangheb benden, die met ingaög van 1 Januari 1927 gebruik widen maken van den ge- meeutelijken dienst tot bet ophalen van haardasch en huisboudvuilnis, daartoe in den loop van de maand December aan gifie moeten doen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en gelijktijdig het verschuldigde bedrag f 5 (vijf gulden) moeten storten, waarvoor zij kwitantie ontvangen. Nogmaals zij in het kort de regeling van den dienst aangegeven: 1. De reinigings dienst zal voorloopi'g omvatten hetlnavol- gende gedeelte der gemeente: Kruisstraat te begionen bij de brouwerij van Hulsman, Paterfclaan, Langstraat vanaf de Marechaus seekazerne, Leeuwstraat, Henseniusstraaf, Patersstraat tot Gymnasium, Hensenius- plein, Schoolstraat, Hoenderitraat, Bonte koestraat, Eindstiaat tot het St, Josephs- gesticht, Marktstraat, Markt, Grootestraat, Hofstraat, Stationsweg tot het St. Servaiius gesticht, Maasheesche weg, St. Odastraa*, Willemstraat. 2. de huisvuilnis, welke zal worden afgehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huishou delijk afval. 3. Faecalien of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabrieksafval of van afbraak komende materialen zullen niet worden aangenomen. 4. De vuilnis zal worden afgehaald eiken Zaterdag tusschen 8 en 12 uur voormiddag en zoo noodig tusschen 1 en 5 uur namiddag. 5. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd. 6 Elk aangeslotene kan na deze aan kondiging de vuilnis in een behoorlijk gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter mag zijn dan 0.1 M3 buiten de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnisbakken op andere tijden is verboden. 8- Voor feestdagen of bijzondere om standigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil worden afge haald. Voor het afhalen van vuil van fabrieken gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aard of landbouwbedrijven waar het vuil niet in gewone bakken 38. Riep Granett niet uit, dat hij een dokter kende, vlak bij, toen hij te Charing Cross in allerijl uit den trein vloog? zeide hij. Maakte hij niet den indruk, dat hij een dokter heel dicht bij wilde halen. Hij zeide duidelijkdicht bij, ant woordde Hetherwick. Waarom denkt ge soms... Matherfield onderbrak hem met een afwijzende handbeweging en wendde zich weder tot den apotheker. Hebt ge dien dr. Charles Ambrose wel eens gezien vroeg hij plotseling. Zeker heb ik dat, mr. Matherfield, meerdere malen, vaak zelfs, antwoordde Macpherson. Maar ik heb daar nooit over nagedacht, ook later niet. Wanneer... laatst? vroeg Mather field. Wel, toen hij mij vroeg nog een ander fleschje van dit tonicum voor hem gereed te maken, antwoordde Macpherson, na eenig denken Zooals ik u reeds zeide, zal dat nu ongeveer zes weken geleden zijn. Maar de boeken... Spreek nu niet meer over de boeken. Maar vertel eens, hoe zag die dokter er uit? wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaatsen op hoopen wordt ge zet of in bijzondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de vergoeding f 0.75 per M3 of gedeelten met een minimum van f 1.50. De aangiften hiervan moeten 14 dagen tevoren Aen kantore van den Gemeente- Ontvanger geschieden. Venray, 9 December 1926 Week van 10—17 Dec. INGEKOMEN: J. H. Kuypers dienstknecht, Smakt B 14 van Maashees; E. Th Tielkesid Hofstraat 9 van Ubbergen, A. Th. G. Goppus id. Hofstraat 9 van Ubbergen; G. Th. van Tulpen arbeider, Vlakwater- weg 9 van Boxmeer; H. Arts en gezin landbouwer, Merselo M 64 van Maas bree; G. Peeters en gezin arbeider, St. Odastr. 9 van Bergen (L.); M. H. A Simons verpleegster, St. Annalaan 5 van Apeldoorn; J. A. Linskens z.b., Hoenderstr. 22 van Venlo; A. M. H Maassen id. Groote Markt 6 van Weert; W. J. van Gestel dienstbode, Beekweg 10 van Vught; J. Verlinden z.b., Yssel sleyn J 50 van Horst; A. G. van As, dienstbode, Hofstr. 5 van Heel c.a. VERTROKKEN G. G. A Huys kleermaker, naar Bergeyk 't Hof, A 143; A. A Franssen dienstbode, naar 's Bosch; J. A. Klaas sen en echtgenoote lannbouwer, naar Vierlingsbeek; J. M. P. Baltesén dienst bode, naar Venlo, Villapark 14. iBgesoaitB HifoiesUagts. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die hij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 36 MIJNHARDT'S Hoesttabletten tegen hoest en verkoudheid. Bij Apoth. en Drog. Doos verzacht en geneest men met Deos 30,Tubo80ct PUR0L Een flinke kerel, ongeveer veertig jaren oud, een donkere man. Hij lijkt meer op een Spanjaard, dan een En- gelschman. Maar is hij een Engelschman Ik heb hem er altijd voor gehou den. Hij heeft mij eens verteld te Ox ford te hebben gestudeerd. Een goed gekleed man Ja, dat is hij. Steeds naar de laatste mode gekleed en elegant. Hebt ge hem ooit gezien in een groote, donkere jas, met groote witte das om den hals en tevens over grootste deel van zijn onderkin Ja, zoo heb ik hem wel eens ge zien op koele avonden. Hij vertelde veel last van bronchitis te hebben. Hij pakte zich zelf dus zeer warm in, zei Matherfield. O, buitengewoon warm. Matherfield wende zich met een veel beteekenenden blik tot Hetherwick, die begrijpend knikte. Dat is de man, die Hannaford dien avond op het Victoria-station ont moette, de man, die door Ledbitter ge zien is en die sinds door niemand meer opgemerkt werd, riep hij uit. Nu dan wie is hij Maar ge weet zijn naam en adres merkte Hetherwick op. Hebt ge wellicht een allernieuwst adresboek van geneeskundigen, vroeg hij. Best, laat ons zijn naam even op zoeken. Hetherwick zag het boek zorgvuldig door en schudde tenslotte het hoofd. Er staat geen Charles Ambroso in, zeide hij. Zie zelf maar. In de mededeelingen der Deutschen Landwirtschaftsgesellschafc publiceert de heer Richard Römer, directeur van het proefstation voor pluimgedierteteelt te Halle a. S.Cröllwitz, een beschou wing over de ontwikkeling van de pluimgedierteteelt in Nederland en Duitschland, zulks naar aanleiding van een studiereis, welke dit jaar door Duitsche pluimgediertefokkers naar ons land ondernomen werd. De schrijver zegt, dat terwijl de Duitsche pluimveegediertestapel in het tijdvak 1900 tot 1925 een vooruitgang van 64.4 millioen tot 71.5 millioen stuks onderging, de Nederlandsche pluimvee- gediertestapel in dezelfde periode van 3.6 tot 15 millioen stuks werd uitge breid. De groote pluimgediertefokkers bedrijven, waarop veelal enkele duizen den dieren gehouden worden, staan in Nederland, naar het oordeel van den schrijver, op gelijke hoogte als in Duitschland. Wel zijn de legpreslaties in Nederland iets beter, hetgeen echter beschouwd moet worden als een gevolg van den achterstand, die gedurende den oorlog in Duitschland ontstond. De schrijver was evenwel in het bij zonder getroffen door de uitbreiding van de pluimgedierlehouderij in ons land. Van Roermond tot Barneveld en van daar tot Harderwijk zag hij overal bij elke boerderij een modern ingerich- ten pluimveegediertestal met raszuivere Leghorns of Barnevelders. Ook de afzet van de producten is in Nederland naar zijn oordeel zeer doelmatig geregeld, waarbij met name de Roermondsche eiermijn en de eiermarkt te Barneveld genoemd worden. Een uitgebreid onderzoek leerde den schrijver, dai de onkosten van de pluimgedierteleelt (voeder, loon, stal kosten) in Nederland en Duitschland ongeveer gelijk zijn. Hij concludeert daaruit, dat het ook in Duitschland mogelijk moet zijn, de pluimgedierte leelt verder uit te breiden, waardoor althans een gedeelte van het bedrag van 300 millioen mark, dat D uitschland jaarlijks voor den invoer van eieren betaalt, bespaard zou kunnen worden. Ten slotte wekt de schrijver de Duitsche boeren op, eens een bezoek aan ons land en met name aan de landstreek gelegen tusschen Roermond, Barneveld en Harderwijk te brengen, teneinde te zien, hoe de pluimgediertehouderij en de verkoop van eieren in ons land geregeld zijn. De overgroote meerderheid van men- schen, die van de hoofdgebeurtenissen hun leven kennis geven aan een breeden kring van tijdgenooten, toen dit, omdat het zoo hoort Zij volgen de beslaande gewoonte, zonder er ver der iets bij te denken. Hé, merkwaardig, dan zal hij toch nog een vreemdeling zijn, merkte hij op Maar ik zou hem niet als vreem deling beschouwd hebben. Vreemdeling of niet, maar ik moet meer van hem te weten komen, ver klaarde Matherfield. Wij zijn u veel dank verschuldigd en indien dat in eenig opzicht resultaat oplevert, ge weet... Maar voor het oogenblik, wees voorzichtig en zwijg. Toen zij buiten gekomen waren, legde Matherfield zijn hand op He therwicks schouder en zei plechtig: We zijn den misdadiger op het spoor, eindelijk. We hebben nu den waren man gevonden. Wij gaan er direct naar toe, maar ik wed, dat hij met de Noorderzon vertrokken is. XVIII. HET TELEGRAM. Beiden begaven zich. naar Adelphi en naar het huis, dat zij wenschten te bezoeken: Matherfield zocht en vond den huisbewaker en stelde deze een vraag. De man schudde daarop het hoofd. Dr. Ambrose, sir? O ja, die woont hier 3 B. Maar hij is niet thuis. Hij is nu al drie weken of zoo weg. En ik weet ook niet, waar hij heengegaan is. Terwijl hij Hetherwick met 'n knikje aankeek, nam Matherfield den huisbe waker terzijde en sprak eenige oogen blik terzijde en sprak even met hem. De man ging nu heen. Hij is bereid ons op de kamers van Ambrose te brengen, merkte Ma therfield op. Ik wist wel, dat hij er Er kan zelfs mode in komen. Een veertigtal jaren geleden adverteerde in ons land niemand zijn verloving, noch in een krant, noch per mooie kaart hierin is men de mode onzer Duitsche naburen gaan volgen. Het algemeen bekend maken van zilveren en gouden bruiloftsherdenkin gen daarentegen werd vroeger betrek kelijk meer gedaan dan tegenwoordig. Die familieberichten hebben meer te beteekenen dan de meeste stellers meenen. Zij vormen de basis der ge schiedenis van de geslachten. Al stelt nu iemand op het oogenblik weiuig belang in zijn verre nakomelingschap, hij mag toch wel de kans geven, vol ledig omtrent zijn persoonlijkheid ingelicht te worden. Schaden kan hel nooit en kosten doet het niets. Eigen geringheid en bescheidenheid mogen daarbij geen rol spelen. De keuze onzer ouders en voorouders hebben wij niet: alle geslachten zijn van even geringe afkomst. Maar in elk geslacht komt er allicht eens één, die, tot geestelijke hoogte en hoogheid geklommen, zijn vader en moeder wil eeren en daarbij de woorden vader en moeder" opvat in den ruimen zin, dien ze ongetwijfeld in de Tien Geboden hebben. Waar de familieberichten ontbreken, moet die schoone gedachte zonder gevolg blijven, zeker tot groot leedwezen van hen, die ze koesterde. En dikwijls heeft hij, die zijn voor ouders zocht, 'niet alleen slechts leed wezen, maar ook groote stoffelijke schade. De officieele gegevens betreffende een of andere familie zijn tegenwoordig ze8r zeker heel nauwkeurig, doch niet steeds toereikend. Spoedig echter komt de genealoog in vorige eeuwen terecht en dan wordt het materiaal, dat hem ten dienste slaat in eens veel gebrek kiger en onvollediger. Van den tijd voor de Reforma'ie ontbreken de doop- trouw- en begrafenis boeken geheel en al. Maar bij het concilie van Trente worden aan de katholieke geestelijkheid de noodige instructies gegeven. Ook den predikan ten werd gelast zoo volledig mogelijk aanteekening te houden, met dag en datum, wat betreft het doopen, trouwen en overlijden van de aan hun geeste lijke zorgen toevertrouwde geloovigen. Er is echter op dit punt heel wat plichtsverzuim geweest. De aanteeke- ningen werden niet of zeer onvolledig gesteld. Dit is bij de hervormde predikanten zoo mogelijk nog erger dan bij de Roomsche geestelijkheid. Die boekhouding is onvolledig en door de laakbare onverschilligheid van de latere geslachten is ook van dit weinige nog heel wal verloren gegaan. Dit heeft tengevolge, dat menige burgerfamilie er thans, al zou zij er schatten aan wijden, er niet aan kan denken, zich een geslachtslijst op te doen stellen. Hij moge thans rijk zijn door den arbeid zijner voorvaderen in het zeven de geslacht, hij kan geen dankbare gedachte aan hen wijden, ze zijn even vergeten als dood. Zelfs hun namen zijn niet meer bekend. Millioenen aan erfenissen zijn door het verzuim der aanteekeningen voor de familien verloren gegaan. Dragers van Jden naam eens kinderloos gestorven erflater konden hun verwantschap niet bewijzen. Hoeveel families zouden in het genot kunnen zijn van een studiebeurs voor hun kinderen, indien zij de afstamming moeten dadelijk ver zorgd worden. Wrijf de verstuikte deelen opwaarts met Akker's Kloosterbalsem en zwachtel ze. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Kloosterbalsem maakt Uw spieren weder lenig en is een héérlijk wrijf middel bij spit, stramheid In de ledematen, stijven nek. spier pijn, ischias, rheumatiek. jicht, lendepijn. AKKER's ook onovertroffen bij brand- en snijwonden zweren, aambeien, winterhanden en voeten Overal verkr f 0.60. van Igbaar ln porcelelnen potten van 20 Gr. d Gr. M—van 100 Gr. S fl.73 van een beurzenstichter of de verwant schap met een vroegeren genieter konden bewijzen 1 Gezien de fouten, die het voorgeslacht ons ten spijt en ten onzen nadeel e heeft gemaakt, moeten wij zorgen voor het nageslacht niet in dezelfde te hervallen. Wij geven den lezer daarom het volgende in overweging 1. Vermeld in een geboorfcebericht voluit den naam van het kind, den vader en de moeder. Het uitknipsel is gemakkelijker te bewaren dan een geboorte-akte op zegel en voor de familie-geschiedenis van even veel belang. 2. Schrijf in een huwelijksbericht de namen voluit. Laat de woonplaats van den bruidegom en de bruid niet achterwege, maar vermeld bij de onder- teekening slechts die plaats, waar het huwelijk gesloten wordt, opdat het nageslacht weet, waar het zoo noodig de officieele akte zal kunnen lichten. Het uilknipsel is voor de geschiede nis van evenveel waarde en kan bij voorkomende kwesties een afdoende aanwijzing zijn. 3. Laat bij de aankondiging van een zilveren of gouden bruiloft al de kin deren en behuwdkinderen de advertentie onderteekenen. 't Geeft niet alleen een >rettige gedachte, maar kan ook in 'atere tijden een begin van bewijs van samenhang geven. 4. Vermeld in een overlijdensbericht den naam van den overledene voluit en juist met zooveel mogelijk zijn ambt of ambacht. Geef liever zijn geboorte- ats en datum dan kortweg zijn ouderdom. vandoor zou zijn. De huisbewaarder verscheen weer met een bos sleutels en wees den weg naar de kamers op de bovenverdieping waar hij de deur ontsloot. Ge behoeft niet op ons te wach ten, zei Matherfield. We zullen u de sleutels wel terugbrengen. Zij stapten binnen en sloten de deur achter hen dicht. Maar Hetherwick, na een eersten vluggen blik door de zitkamer, waarin zij nu waren, een wat rommelig, karig gemeubeld vertrek liep recht naar den haard en bekeek een omlijste foto, die boven den schoor steen hing. Dat is de bekende parochiekerk van Sellithwaite, zeide Hetherwick. Een van de mooiste kerken in Engeland. Nu dan, wat moet deze man doen met een afbeelding van de parochiekerk van Sellithwaite op zijn kamers? Han naford komt ook van Sellithwaite. Dat is inderdaad een zeer merk waardig feit, stemde Matherfield toe. We maken vanmorgen vorderingen. Er was al heel weinig te zien, meen de Hetherwick. Het geheel bestond uit zitkamer, slaapkamer en hadkamer. De meubileering was gewoon, de kamers wezen er op, dat de bewoner er niet schitterend voorzat. Verder waren er een paar boeken, geneeskundige ver handelingen, een schrijftafel en veel schrijfmateriaal. Matherfield begon het te onderzoeken. Kijk eensl riep hij plotseling uit terwijl hij op een scheurkalender wees. Let eens goed op dien datum, den 18en Maart. Dat is de dag waarop ontstaan door kouvatten bestrijdt men snel en goed door MlJNHARDT In Buisjes i| Sfttabletten Bij Apoth.en Drogisten. BH 652—19 Hannaford het andere leven is inge gaan. Of liever, het was de dag, die daaraan voorafging. Want Hannaford is den 19en gestorven. Sinds dien dag zal hij niet meer hier geweest zijn. Dat is weer iets. Terwijl hij de losse papieren, welke op een schrijfmap lagen, onderzocht, viel zijn oog plotseling op 'n telegram. En even snel gaf hij het Hetherwick in handen. Lees dat eensriep hij uit. Nu, dat is tenminste een vondst. De grootste die wij nog gedaan hebben... tot dus* verre, Hetherwick las het oogenschijnlijk onschuldige telegram In orde. Zal u ontmoeten Victoria kiosk heden avond zooals overeen gekomen* Hannaford. De datum is 18 Maart, zei Ma therfield opgewonden. Dat is nu eens een ontdekking I Ambrose is de man geweest, dien Hannaford te Victoria ontmoet heeft, de lange zwaar gedasde man, dien Ledbitter gezien heeft. Dat is zeker. Ih zou wel eens willen welen, wie die Ambrose is, zei Hetherwick. Nu, we zullen dat personenvraag- stuk wel eens gauw oplossen, ri3p Matherfield uit. Kom met me mee. Later zal ik hier de kamers wel wat grondiger bestudeeren. Kom, we gaan. Beneden gekomen riep Matherfield den huisbewaarder. Ge zegt, dat dr. Ambrose een heel poosje weg ia, zeide hij. Ligt er iels ongewoons in dat afwezig zijn Nu, niet heel veel, antwoordde d

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5