m Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. [JACjMj£ Tweede Blad PUROL er op! L Hoest- Kiespijn- hoofdpijn- manufacturen '(YQOBDEELW [manufacturen ÜY00RDEELIÖ5T/1 Het nieuwe gebouw der Coop. Roermondsche Eiermijn. FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. MIJNHARDT'S Ék Keelpijn- |kKi taterdag 47e Jaargang No. 51 BLIJKEN TOCH HEI PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct De Coöperatieve Roermondsche Eier mijn beleefde Zaterdag weer een grooten dag in hare nog zoo jonge, maar reeds zooveel omvattende geschiedenis. Het statige nieuwe mijngebouw, dat nabij de Spoorbaan aan de lijn Roermond Vlodrop verrezen is, werd Zaterdag morgen plechtig door den Z.Eerw. heer van Oppen, pastoor der parochie van het H. Ilart, ingezegend en daarna door Z Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw officieel geopend. Het ruime bouwwerk is wel een in drukwekkend bewijs van de groote ontwikkeling van dit handelslichaam. En tegelijk opent het nieuwe mogelijk heden voor verdere uitbreiding van den Zuid-Nederlandschen eierhandel, omdat door zijn ligging en inrichting allerlei verkeersmoeilijkheden van aan- en afvoer worden opgelost, in het bijzonder door de aansluiting van het gebouw aan de spoorwegen. Inderdaad heeft de Roermondsche Eiermijn in de 22 jaren van haar be slaan een honge vlucht genomen. Hst begin. De idee van de oprichting der eier- veiling is afkomstig van Neer, waar wijlen de heer J. M. Breukers, destijds hoofd der school, in den »kippenbond" aldaar het denkbeeld propageerde. Na eenige voorafgaande berichten in de N. K. werd op Zondag 14 Augustus 1904 in 6en vergadering in de toen matige Roermondsche boterbeurs, na een opwekkende toespraak van den heer Breukers, tot de oprichting der veiling besloten. Het waren de onder afdelingen der V. P. N. van Heyt huysen, Horst en Neer en eenige parti culiere eierhandelaars, die de veiling oprichtten. In het verslag der vergadering werd als iets bijzonders vermeld, dat reeds toezegging werd gedaan voor de leve ring van 15 20 000 eieren per week, begrijpelijkerwijze in den goeden eier- tijd. Omstreeks half October trad de mijn in werking. Het was het kleine begin. Dat jaar werden nog 25 805 eieren geveild, welk aantal het eerste volle jaar tot 835 075 steeg, cijfers welke geheel wegvallen tegenover de reuzen getallen van thans. Wij hebben het ontstaan en de op komst der veiling kunnen medeleven. Als in de boterbeurs de boter was verkocht, veilde men daar in den aan vang nog even de eieren. Doch weldra werd het er voor beide veilingen te nauw en verhuisde de eiermijn naar den overkant, op het zaaltje van het toenmalige café van den heer J. Cox, dat in 1907 voor f 6500 werd aange kocht. Hier kon men in het eierseizoen achter de zaal, aan de Kathedraal, soms een hoeveelheid eierkisten zien staan, een teeken, dat de zaak weer uitgroeide boven de ruimte, die men er voor gekozen had. Men moest op nieuw naar bergruimte uilzien en het 37. Onderlusschen was lady Riversreade vroeg in den morgen naar Riversreade Court teruggekeerd. Majoor Penteney vergezelde haar. Hij was er vast vau overtuigd, dat Jr. Baseverie zou terug- keeren. En deze kwam. Maar deze heeft lady Riversreade niet gezien. Hij zag majoor Penteney alleen. En majoor Penteney sprak een weinig met hem en hij heeft hem daarna de deur uitgeworpen met de waarschuwing, dat, als hij zich ooit weer op Riversreade Court zou durven vertoonen, hij onmid deliijk aan de politie zou worden over geleverd. Een fout, mijnheer, een ernstige foutl riep Matherfield met een nieuwe zucht uit, terwijl hij het hoofd schudde en majoor Penteney half verwijtend aankeek. Ge hadt dien kerel niet zoo zonder meer moeten laten gaan. Ge hadt hem toen en daar aan de politie moeten uitleveren. Kom 1 Weet ge wellicht niet, waar hij nu kan zijn Penteney lachte. Och kom, antwoordde hij, wij zijn niet zoo dwaas, als het misschien schijnt, Matherfield. Toen ik Dinsdag morgen met lady Riversreade naar Dorking terugkeerde, had ik een deftigen gemoedelijk bestuur vond deze door in den drukken tijd voor bepaalde dagen hier en daar een zaal te huren. Ja, gemoedelijk was het in die dagen vooral in dit organisalieleven, en gezellig bovendien als de afgevaardig den der steeds in aanlal groeiende vereenigingen, de belangen der mijn kwamen bespreken, al viel nu en dan wel eens een knuppel in 't hoender hok. Voortdurende groei. De jonge instelling bleef stevig groeien Het bestuur, waarvan de heer J. M. Breukers voorzitter werd en de heer Ger. Sleegmans, secretaris hij is de eenige overlevende mede oprichter der mijn en bleef voortdurend in het bestuur zitting houden ging met beleid te werk. Behalve voor den afzet van het product deed het veel op het gebied van de voorlichting der leden. En hier ontmoeten wij al aanstonds den toenmaligen stalionsassistenl van Horst, den heer W. Janssen, thans hoofdassistent - rijkspluimveeteeltconsu- ient en directeur van het Pluimveefok station te Horst, die zijn uitgebreide pluimveekennis ter beschikking stelde van de leden der organisatie en in Limburg en Noord Brabant raadgêvend, ontwikkelend en organiseerend optrad. Deze voorlichting, de verbetering van den prijs door den gezamenlijken ver koop en niet het minst de strenge eischen, welke van den beginne af aan het ei en zijne verzorging werden gesteld, waaraan de mijn haar goeden naam dankt, hebben tot gevolg gehad, dat de pluimveeteelt vooral in het zuiden des lands een reusachlige vlucht heeft genomen. Wij kunnen het thans nog nauwelijks gelooven, dat ons land in 1904 per jaar nog meer dan 2i/t millioen K.G. eieren meer invoerde dan uitvoerde. In 1924 bedroeg de invoer bijna 5i/i millioen K.G., de uitvoer van eieren ruim 35i/« millioen K.G, dus ruim 30 millioen K G. meer. In September 1909 werd de C. R. E. voor f 25 000 eigenares van het gebouw aan de Hamstraat. Nadat aan den achterbouw Dog een f 15.000 was besteed, bezat de mijn een aanzienlijke bergruimte met flink verkooplokaal, waarin zij tot heden toe gevestigd bleef, na zich door den aankoop voor f 10 000 van aangrenzende terreinen in 1912 nog te hebben uitgebreid in de richting der Kruisheerenstraat. Eenige cijfers. Maar vooral de cijfers van den aan voer in den loop der jaren geven een duidelijk beeld van den ontwikkelings gang onzer veiling. Steeg de aanvoer in 1906 reeds tot 2.017.000, in 1910 bedroeg hij al 13 568.000, en in 1916 58103.000. In het laatste oorlogsjaar deed zich het groote voedergebrek gelden, dat zich weerspiegelt in het cijfer, dat tol 18 983 000 terugliep. Maar zoodra er wederom voeder beschikbaar was, gingen de cijfers weer omhoog. Vooral in de laatste jaren ging de aanvoer met groote sprongen vooruit 1923 53 194000 eieren 1924 66.820.000 eieren 1925 94,548.000 eieren 1926 i) 124.587 000 eieren Eenige merkwaardige data uit de geschiedenis onzer mijn zijn de vol gende Op 24 Maart 1911 bedroeg de aan voer voor hel eerst meer dan een half millioen in één week; op 2 April 1914 werd voor het eerst een millioen bereikt, op 30 Maart 1925 3 millioen in één week. De hoogste aanvoer in een week bedroeg dit jaar op 12 April ruim 4 950.000 eieren. Het is te begrijpen, dat zulke reuzen- aanvoer de uiterste krachtsinspanning eischt van de directie der mijn. De Directie. Nadat de heer Rutten, van Beegden, directeur der botermijn, gedurende eenige jaren tevens als directeur der eierveiling wa3 opgetreden, werd met ingang van 1 Januari 1908 tot directeur benoemd de heer Jules Breukers. Hem vooral heeft de C. R E. zeer veel te danken. De heer Breukers toonde zich een uitstekend handels man, die de relaties der mijn in binnen- en buitenland voortdurend wist uit te breiden, zoodat hij den stijgenden aan voer steeds meester kon blijven en toch een redelijken prijs voor het pro duet bedingen. Door zijn flink en krachtdadig optreden bij voorkomende gelegenheden wist hij den handel steeds in goede banen te houden. D« prijztn. Een groot gevolg van de oprichting dezer eierenbeurs, welke, vooral uit Duitschland vele koopers trok, omdat zij zich hierop gemakkelijke wijze van een groote hoeveelheid eieren konden voorzien, was de stijging van den eier prijs. Van 1904 tot 1915 steeg de mid delprijs per 100 stuks van f 3 86 tot f 4 665 Het volgend jaar steeg de prijs tegelijk met een vermeerdering van den aanvoer met 15 millioen in één jaar van f 4.66 tot f 6 57 Het laatste oorlogsjaar bracht den lioogslen eierprijs die ooit gekend is, n.l. een gemiddelde van f 13.77 per 100. Na den oorlog zakten de prijzen, vooral in 1923 (f 5 85 per 100 stuks) tengevolge van de daling der Duitsche valuta, omdat dit land geen eieren kon afnemen, omdat de consumptie van eieren geen gelijken tred meer hield met de productie. Toen Duitschland weer kon koopen steeg ook de prijs weer, die het vorig jaar f 7.18 per 100 stuks bedroeg. Ziedaar do resultaten der mijn in den loop van haar bestaan, resultaten, die haar tot de grootste eierveiling van Europa maakten. Vooral aan de op richting van instellingen als deze, is het te danken, dat de eierhandel in andere banen werd geleid In het begin dezer eeuw beperkte de handel zich in hoofdzaak tot het binnenland, waar het product door op koopers, marskramers en venters in kruidenierswaren, tegen allerlei koop waar wred omgeruild of op de markt in het klein door de boeren verkocht. Groothandel bestond er niet en van een eigenlijke pluimveeteelt als bedrijf was geen sprake. De boeren hielden wat kippen, maar bekommerden zich niet over product of ras en de eier- prijzen waren dan ook zeer laag De wisselwerking tusschen veiling veiling en producent werkte de groote groote uitbreiding der pluimveeteelt in de hand. De eiermijn zorgde door goede koop manschap voor een goeden prijs en deed ontzaglijk veel voor de vervol making van het product en de verbe tering van den hoenderstapel. De boer het was meestal de kleine boer handelde naar de goede wenken hem gegeven en nam dankbaar de hoogere opbrengst in ontvangst, die hem aan heer bij mij, op wien wij absoluut kunnen vertrouwen. Hij zag Baseverie aankomen hij zag Baseverie vertrek ken. Ik denk, dat we elk oogenblik de hand op dezen vreemden dokter zullen kunnen leggen. Onze man zal hem niet uit het oog verliezen. Ah, goed, dat is beter, mijnheer, dat is nog beter, zeide Matherfield. All right. Een kerel als die dokter zou dag en nacht bewaakt moeten worden. Masr nu, heeren nog iets over die belooningl Uw plan om deze aan te bieden kwam natuurlijk uit de Baseverie affaire voort. Maar.... hoe, op welke wijze. Heeft Baseverie met lady Riversreade over Hannaford gesproken? Neenl antwoordde Blenkinsop Maar ik zal u vertellen hoe wij er toe kwamen om deze advertentie tepubli- ceeren. Den geheelen Zondagmiddag en avond en nog een groot deel van den Maandag zijn majoor Penteney, lady Riversreade en ik in voortdurende conferentie geweest over deze zaak. En wij hebben ze door de volgende om standigheid in verband gebracht met den moord op Hannaford, waarvan wij natuurlijk alle bijzonderheden in de bladen gelezen hebben. Nu en hoe? vroeg Matherfield. Wel, hierom, antwoordde Blenkin sop en hij trommelde met zijn vingers op zijn bureau, om elk woord kracht bij te zetten, terwijl hij Matherfield onder het spreken scherp opnam. Wijl Baseverie aan lady Riversreade verteld had, dat de bende chanteurs het oor spronkelijk bevel tol inhechtenisneming van mrs. Whittingham in handen had. wakkerde om zijn pluimveestapel zoo veel mogelijk te vergrooten en te ver beleren. Het Fokstation. Zeer veel heeft tot de verbetering verbetering van het fokrnateriaal bijge dragen het in April 1921 geopende Fokstation te Horst, vanwaar de fukker van uitstekend materiaal wordt voor zien en waar hem door een uitsteken de, praclische voorlichting van uitgaat omtrent alles wat voor een doelmatige kippenhouderij noodig is. Zoo is de Coop. Roermondsche Eier mijn voor de kippenhouders van zeer groote beteekenis geweest. Deze fok cerij werd voor velen een gewichtige bron van inkomsten. Vooral in de oor logsjaren heeft de kleine boer onder vonden, welk een weldaad de mijn voor hem geworden was. Voor velen waren de kippen toen langen lijd een der voornaamste middelen van beslaan. De pluimveeorganisaties bereikten dit door eigen kracht Van de regeering werd in den loop der jaren slechts steun ondervonden door do bestrijding en voorkoming van ziekten onder het pluimvee, welke bij de groote toene ming van den pluimveestapel en hare gemakkelijke besmetting, zeer zeker van groot belang is geweest. De vooruitgang der teelt maakte Nederland tót een voorbeeld voor an dere landen. De «Deutsche landwitechaftliche Ge- flügel-Zeitung" zegt van de Roermond sche eiermijn, dat zij zich door de goede leiding en flinke ^organisatie tot de grootste en voornaamste eierbeurs van Europa heeft ontwikkeld. Hetzelf de tijdschrift zegt, dat ons land zich naast Denemarken, tot het voornaamste exportland van Europa heeft omhoog gewerkt door eigen initiatief, terwijl de verhoudingen en de gelegenheid om te produceeren in Nederland eer on gunstiger waren dan in Duitschland, waar de pluimveeteler den afzet van eieren in eigen land kan zoeken, ter wijl Nederland op het buitenland was aangewezen. Het is voor het aan handel en in dustrie niet bijzonder rijke Roermond een voorrecht, deze eiermijn in haar midden te bezitten. Zij brengt in Roermond vertier en beweging, terwijl de verhooging van inkomsten van zoovele inwoners der vele dorpen rondom de stad tengevolge van den levendigen eierhandel zeer zeker steeds aan de stad ten goede is gekomen. Wij wenschen het bestuur van de standsorganisaties der landbouwers in Limburg en Noordbrabant, wier instel ling de mijn in 1919 geworden is, de Pluimveehoudersbonden van de beide provincies en hunne meer dan 20.000 eden, het bestuur en de directie der Eiermijn geluk met dezen dag. Gods zegen, dien zij Zaterdag over hun werk en hun gebouw hebben af geroepen, moge hun overvloedig ge schonken worden, opdat met den stof- felijken bloei der instelling de hand having van een christelijk leven onder de boerenbevolking van Zuid-Nederland gepaard moge blijve gaan. N K. Hetherwick voelde een impulsie om uit zijn stoel op te springen en luid te schreeuwen, maar hij onderdrukte dat gevoel, maar Matherfield was heel wat minder gereserveerd. Ha, riep hij opgewonden uit. Baseverie heeft daar een verkeer den stap gezet, merkte Blenkinsop op. Hij had dat nooit moeten zeggen. Hij deed het toch waarschijnlijk wijl hij dacht, dat deze rijke vrouw een geraak kelijke prooi was Toen hij dan tot een consult kwam, wisten wij natuurlijk alles van de Sellithwaite-zaak af. Wij wisten bovendien, dat Hannaford, dat Hannaford op dat oogenblik commis saris van politie was geweest, en dat hij het bevel had. Ook was het heele maal niet onwaarschijnlijk, dat hij dat bevel in zijn portefeuille bewaard had en dat hij het bij zich had, toen hij naar Londen kwam. En welke con clusie lag er nu meer voor de hand, dan dat de man.lftie nu het bevel tot inhechtenisnemingen handen had, het waarschijnlijk door ongeoorloofde mid delen in zijn bezit had gekregen en dus bij den moord op Hannaford be trokken was. En dan is de vraag nog mogelijkbestond werkelijk de bende, waarvan Baseverie gesproken had. Is het niet veel waarschijnlijker, dat Baseverie zelf de bende is. Ongetwijfeld, opperde Matherfield. Ik heb daaraan al gedacht. Zeker, zeide Blenkinsop, het lag in Baseverie's lijn, dat er een bende moest zijn. Wij hebben alle bladen zorgvuldig op het relaas van Hanna- ford's dood nagezien. Wij zagen op de Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand-en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest Wk tabletten tabletten ^«joiexten k |l tabletten tabletten Bij Apoth.en Drogi: 665—16 ïagsiaa&n litdjdseUngea, Een zegen yoor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25 jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren, Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert 1 Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis- 86n verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nier werking niet van kwaad lot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pilien. Kom de aange taste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiver heden. Foster's Pillen worden vervaar digd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft December). 't Komt er nu op aan het verblijf van het vee in den stal zoo hygiënisch en doelmatig mogelijk te doen zijn. Aan twee belangrijke voorwaarden voldoen nog lang niet alle stallen een behoorlijke ventilatie en voldoende licht. Stallen, die te klein zijn voor het aantal dieren, die er verblijf houden of waar geen geregelde luchtverver- sching 'plaats heeft, worden steeds armer aan zuurstof, en rijker aan koolzuur, dat wordt uitgeademd, en waterdamp Er dient dus een ventilatie- inrichting te zijn, waardoor voortdurend de onzuivere lucht naar buiten, en versche lucht naar binnen treedt, op niet hinderlijke wijze, d.w.z. zonder dat het tocht in den stal. Er zijn ver schillende ventilalie-inrichtingen; de eenvoudigste zijn wel de tuimelramen, welke aan de onderzijde draaien, en aan de zijwaartsche openingen door de eerste plaats, dat er absoluut geen inlichtingen konden verkregen worden over Hannaford's bewegingen tusschen het oogenblik van zijn aankomst te Londen en den avond van zijn dood. De eenige man, die iets kon vertellen over hetgeen Hannaford op den avond voor zijn dood gedaan had Granelt is dood, klaarblijkelijk vergiftigd, evenals Hannaford vergiftigd is. Dat waren omstandigheden en ze zijn u waarschijnlijk ook opgevallen welke er ons toebrachten om aan te nemen, dat Hannaford hier in Londen kennis heeft gemaakt met raenschen, die een duister bestaan leiden. En één ding was wel absoluut zeker, indien de bende, of Baseverie, werkelijk het bevel tot inhechtenisneming in handen had ge kregen, dit van Hannaford afkomstig moet zijn 1 Wat denkt ge er van Dat kan wel als zeker worden aangenomen, stemde Hetherwick toe Of rechtstreeks, of niet, in elk geval moet het van hem gekomen zijn. Wij denken, dat zij, of hij, het rechtstreeks van hem gekregen hebben, zeide Blenkinsop. Onze theorie is, dat indien er een bende bestaat, Baseverie daarvan een actief lid is, waarschijn lijker nog de hoofdman. Hannaford heeft dan vroeger met hem of een der andere leden al eens kennisgemaakt. Hannaford was met hem ofhenopden avond, welke zijn dood vooraf ging. Hij heeft toen schertsenderwijze ver teld, dat hij er achter gekomen was, dat madame Lislorelle identiek was met mrs. Whittingham. Baseverie met de bende of Baseverie als de bende heeft toen Hannaford vermoord en met hem Granett, die van het gesprokene getuige was om alles geheim te kunnen houden en chantage te kunnen plegen tegenover madame Listorelle en dezer zuster lady Riversreade. Zoo stellen wij ons het verloop dezer zaak voor en daarom hebben wij Maandagmiddag die'advertentie aan de bladen opgegeven. Eerst waren wij van plan de zaak voor ons zelf te houden en indien wij be slissende inlichtingen kregen, deze aan de politie uit te leveren. Nu weet ge alles. Het is mogelijk, dat indien er een bende is, een der leden de anderen zal verraden om de vijf duizend pond sterling in handen te krijgen, indien hij zich ten minste redelijkerwijze kan verontschuldigen. Het kan ook zijn, dat de zaak zich als vanzelf zoo ontwikkelt, lot we voldoende houvast hebben om Baseverie te doen arresteeren. Ik zou nog willen, dat of lady Riversreade of majoor Penteney dien dokter maar veilig en wel hadden doen arresteeren, zeide Matherfield. Ge weet... Ge moet niet vergeten, dat Base verie nooit, met geen enkel woord, ook maar het minste voor zich zelf ge vraagd heeft, viel Penteney in. Hij stelde zich zelf steeds als een tusschen- persoon voor. Maar onze man is handig genoeg een gepensionneerde detec tive en Op dat oogenblik opende een kan toorbediende de deur en trad met een telegram binnen. Blenkinsop scheurde de enveloppe open, las haastig het be richt door en wierp het papier op zijn* bureau met een uitroep van ontstem-

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5