Si fieokai-Opraii St. Nicolaas-Magajj PouwiIE IJ. Welting St. Nicolaas- cadeaux Speelgoederen opjri M. POELS-Schaifi Afd. DAMES. Afd. HEEREN Afd. KINDEREN Manufacturen- jac. FOic: handel auroanraaiaifliBia, BREI-inrichiing. A. Sanders-van Maris Sin! Nicolaas Waoo'Sj Violen. St, Nicolaas-cadeau Oirloschö'boomkwejkerij P. H. WIJNHOVEN. G. L. Verbeek Notaris Haffmans Mv.(L Beuken Honingzeemerij Leunan-Venray. Gemengde Berichten. Een Kapelaan EL Jansscn-Wijnhovem biedt aan appel, peer, kers, pruim en perzik. Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. te HELDEN Heden ontvangen een prachtsorteering prima Raathoning Slingerhoning los §lingerhoningin flacons Imkersartikelen, bijenkorf] iet, enz. De vraag is Denkt niet langer na Een Valei" Veiligheidsscheermes le kig. Dit jaar worden al onze voodig beneden inkoopsprijzt ons speciaal Voor elke beurs passende en nuttige fg geschenken. Zijden en wolten Shawls. Nieuwste dessins Daives Wollen, zijden en glacé Handschoenen Keurige sorteering doozen fantasiezakdoeken Bedrukte en handgeschilderde 3he Pracht kwaliteiten PELTERIJEN. Nieuwste dessins Eng. Hemden. Groote keuze Stjes Zelfbinders. Peau de Suède en glacé Handsctnei Wollen Heerenvesten. Zijden Shawls nieuwstleui Wollen Jurkjes en Mantels Wollen Mutsen (Das Truien en Vesten Wollen Kinderpakjes Wantjes en Handsène Groote Straat S met dat uitzoeken bozig hielden. De opbrengst der slschtsle koe van de eerste groep was, in geldswaarde uit gedrukt ('t was vöör den oorlog): f83, en van de beste dier groep f 137 De slechtste koe van hen, die uitzochten, bracht op f 280, de beste f 337 Er moet bij het fokken rekening gehouden worden met de afstamming, met bloed, met productie vèrmogen van moeder, grootmoeder, enz. Het geven van veel en vette melk is een persoon lijke eigenschap. Wel kan bij goede voeding en verpleging veel in die richting verkregen worden. Van 2 vaarzen die op gelijke wijze gevoed en verpleegd waren, was het vetgehalte bij de eene 2 81 pó., bij de andere 3.26 pClde eene gaf 97 K G. boter, de andere 134 K G Dit is een voorbeeld uit de vele, dat de opbrengst een persoonlijke eigenschap is. Afkeurenswaardig is het een stier op de markt te koopen, van wiens afstamming men niets weet. De risico is te groot Aan de kinderen en afstam melingen van een stier kan men echter steeds zijn waarde afmeten. De omgang met de koeien, hel melken, en de behandeling der dieren, is van grooten invloed op de melkpro ductie. In Pommeren kwam het voor, dat een boer, die met April 3 nieuwe melkmeisjes kreeg, welke dus de be handeling der dieren nog niet goed kenden, het vetgehalte der melk zag dalen van 3.2 pCt. tot 2.81 pCt. Praktische Wenken. Sojakoeken zijn een goed kracht- voeder voor verschillende veesoorten echter niet voor jonge varkens tot ongeveer 6 maanden oud. Aan melk koeien geve men liefst ni6t meer dan li/a Kg. per dag, aan mestrunderen kan men voederen - tot 2 Kg„ aan paarden I1/2 Kg., aan varkens boven een half jaar 1/2 Kg. Men koope geen sojameel, dat verkregen is door hel oplosmiddel »tri" (een vloeistof, gebruikt inplaals van b.v. benzine). Met zulk meel heeft men in Brabant onaange name ervaringen opgedaan. Goed katoenzaadmeel heeft de vot- gende eigenschappen: een lichtgele kleur, een aangenamen reuk en smaak, voelt aan als droog zand. Met donker- bruinachtig meel moet men voorzichtig zijn het kan te oud zijn of (en) bedorven. Kanloenzaadmeel heeft een groot eiwitgehalte; hel eiwit gaat spoedig lot bederf over, vooral als hetvochtge halte groot is. Dit mag volgens het Proefstation nietgrooter zijn dan 10 pCt Voor andere meelsoorten is dit 13 tot 14i/'t pCt. Wanneer een koe de melk laat loopen, stoppe men na het melken één liefst twee gortkorrels in elke speen, die hierdoor geheel is afgesloten Probalum est I Men kan zonder bezwaar het vee den geheelen zomer met 'de korrels in de spenen laten rondloopen. B—r. Tuberculose-bestryding onder het rundvee, in Limburg en Noord-Brabant. Op initiatief van den Zuid-Nederland- schen Zuivelbond, den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, den Noord Brabantschen Christelijke Boerenbond en den Bond van Fokvee-vereenigingen is, onder leiding van den voorzitter van den Z. N. Z., het lid der Tweede Kamer, den heer Ament, uit Roermond, te Eindhoven een bespreking gehouden met het doel te komen tot een georgani seerde bestrijding van ue tuberculose onder het rundvee. Op deze zeer belang rijke vergadering waren aanwezig vertegenwoordigers der genoemde organisaties benevens verschillende deskundigen op het gebied der tuber culosebestrijding als dr. Picard, dr. Overbeek, Quadvlieg en dr. Tervoert. Uit de besprekingen kwam vast te staan, dat men van het z.g. Friesche systeem, vrijlating der reaciiedieren niet wilde weten. Algemeen was men van meening, zoo spoedig mogelijk te komen tol een georganiseerde centrale tuberculose bestrijding in Limburgen NoordBrabant In verband hiermede is een commissie van voorbereiding benoemd. Uitbreiding der Arbeidswet. Zoo spoedig de voorbereiding zulks toelaat, zegt de minister in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Staatsbegrooling 1927, afd. Arbeid, Handel en Nijverheid, zal san de werking der Arbeidswet uitbreiding worden gegeven door de invoering der bepalingen betreffende de arbeids en rusttijden voor het personeel in winkels en in verplegingsinricb tingei-, dit laalale voor zoover uit een ambtelijk overleg, dat nog gaande is, niet mocht blijken, dat de belangen der ziekenverzorging te veel door dezen maatregel in het gedrang zouden komen. De minister is van oordeel, dat het gewenscht is, een regeling van de werktijden van het winkelpersoneel gepaard te doen gaan met een wettelijke regeling der winkel sluiting. De minister is verder voornemens voor koetsiers en voerlieden en nog meer voor chauffeurs en voor de toon kunstenaars maatregelen te treffen, waarbij hun een werkelijke rustdag, zooveel mogelijk met den Zondag of den rustdag van hun kerkgenootschap samenvallende, wordt verzekerd. Voor de chauffeurs van autobussen is een regeling bij den minister van Water- slaat in overweging. Ernstig mynongeluk. In de mijn Oranje Nassau III te Heerleib"He zij 1 Zaterdag de mijii werkers J v. d YVouwer en J. v. Offel door een zwaren steen getroffen. Beiden werden naar het Ziekenhuis te Heerlen overgebrachl, waar v. d. Wouwer des nachts overleed. Hij woonde te Bruns sum, is 24 jaar en laat een vrouw met twee kinderen achter, de toestand van v. Offel is bevredigend. Doodelyk mynongeluk. De mijnwerker J. W. uit Brunssura is Zaterdag in de staatsmijn «Hendrik" onder vallend gesteente geraakt. Ten gevolge van de opgeloopen verwondin gen is hij Zondag in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Hij laat een vrouw en drie kaderen achter Eon probaat middel. Geen wonder dat het helpt Sedert eenige maanden werden de inwoners van Kerkrede, speciaal die der buitenwijken, lastig gevallen door Algerijnsche kooplieden, die hun bivak hoofdzakelijk in Luik hebban opgeslagen Deze menschen drongen hun koop waren, beslaande uit tafelkieeden, shawles enz. met de lage frankenkoers gekocht, op, meest tegen veel te hooge prijzen. Hoewel de politie reeds meer dere dezer personen wegens venten zonder vergunning had bekeurd, kwam aan een en ander geen einde, integen- deel, steeds kwamen er meer opdagen en overal trof.men deze lastige men schen' aan. De politie maakte nu gebruik van een bepaling opgenomen in hel Nieuwe Wetboek van Strafvordering, waarbij haar het recht is toegekend om de voorwerpen, waarmede de overtreding wordt gepleegd, in beslag te nemen. Opnieuw zijn nu een aantal dezer personen andermaal bekeurd en al de goederen die ze bij zich hadden inbe slaggenomen en gedeponeerd ter Griffie van het Kantongerecht te Heerlen. En werkelijk dit middel hielp prach tig, want sindsdien bespeurt men in de geheele gemeente geen dezer kooplieden meer en is het publiek van deze, soms in erge mate lastige en brutale men schen bevrijdt geworden. Gouden feest. Op 22 dezer was het 50jaai geleden, dat heer II. Jansen, koster organist van de parochiekerk te Vierlingsbeek, als lid van het R.K. Zangkoor werd aan genomen. Yleeschpryzcn. De oprichting van slagerswinkels te Weert vanwege de vorkoopvereeniging St. Antonius voor Weert e.o., in welke winkels het vleesch tegen goedkoope prijzen wordt verkocht, doet te Neder- weert reeds zijn terugslag gelden. De slagers hebben hierdoor ook reeds in Nederweert hun prijzen danig moe-ten verminderen. Er kon echter ook wel wat vanaf, want ondanks de lage vee prijzen, bleven de vleeschprijzen nog steeds op hetzelfde niveau. Velen halen thans het vleesch te Weert, waar d; prijzen nog ruim 10 cent beterkoop zijn dan te Nfderwee;t, ondanks de reeds ingevoerde verlagingen. Misdaad? Men moldt uit Zwolle Maandag is in de Willemsvaart te Zwolle, drijvend gevonden het lijk van den sedert 28 October vermisten 27 jarigen onderwijzer W. G werkzaam te Kloosterveen (gemeente Srnilde). Met behulp van een roeiboot is het lijk opgevischt en per brancard overgebracht naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle. Verdronkene was met de handen op den rug gebonden met electrisch snoer draad, terwijl ook de beenen waren saamgebonden. Misdaad is niet uitge sloten. Het parket dat direct gewaar schnwd is, stelde een uitgebreid onderzoek in. Op het lijk bevond zich nog eenig geld. Wat zyn oude Marken waard In de geïllustreerde bladen verschij nen den laatslen tijd advertenties van een firma Schraver uit Dubbeldam, in welke advertenties zij, die in het bezit zijn van oude Duitsche Reichsbank- noten, worden verzocht hun bezit aan marken kenbaar te maken aan de Dubbeldamsche firma, want zoo luidt het indeannonce die papieren zijn waardevol. Schrijft men op de advertentie, dan wordt een circulaire opgestuurd, waarin met groote omhaal van woorden wordt medegedeeld, dat men er bij de fa. S. een middel op weet om den Duitschen slaat te dwin gen die oude bankpapieren terug te nemen en wel tegen een koers van 60 cent. In de circulaire staat levens, dat de firma, wil zij in serieuze onderhan- ling treden met een markenbezitter, van dien klant per mark één cent te leen moet hebben (van inflatiemarkei: 1000 voor één ceui) tegen 4 pet. gedu rende den tijd van tien jaar. In dien lijd zal de firma zien zooveel marken bijeen Le krijgen, dat met succes zal knnneD worden opgetreden, want om tot de beoogde resultaten te komen, wordt veel geld geëischt. De eerste uitkeering van rente is vastgesteld op Januari 1928 Ten overvloede zegt de opsteller van de circulaire, dat over de firma wel niemand inlichtingen zal kunnen ver schaffen, want eerst zal de zaak zoo gevestigd moeten zijn, dat parasieten geen schade meer kunnen berokkenen san de actie Na onderzoek door de politie is gebleken, dat de Dubbeldamsche markenfirma een uit Duilschland geboortige caféhouder is, wiens café daar ter plaatse lichtelijk slecht gaat, terwijl desniettegenstaande de houder een niet bekrompen leven leidt. Do storm in Frankryk. De hevige storm, die sinds verschei dene dagen aan de kust woedt, heeft Zondagnacht een waren., springvloed veroorzaakt. Talrijke visschersvaarluigen zijn op drifl geslagen of op het strand verplet terd. Een zeewering werd over een lOOtal meiers weggeslagen. Een H. N. bericht uit Parijs meldt nog: Uit het geheele land komen belichten over de schade, aangericht door den storm, die sedert eenige dagen over geheel Frankrijk woedt. De onafgebroken regens van ^de laatste dagen hebben lal van rivieren buiten haar oevers doen treden en overstroomingen veroorzaakt. Ook door het inslaan van den bliksem is op tal van plaatsen schade aangericht en brand veroorzaakt. Zoowel op de Middellandsche zee als in het Kanaal was het zeer boos weer. Tal van schepen verkeeren in gevaar en vroegen draadloos om hulp. Het station te Marseille heeft een draadloos verzoek om hulp opgevangen van het Engelsch s s. «Altworth". De vertraging voor de scheepvaart is belangrijk. Stormweer boven DuitschlaiuTen Zwitserland. Uit Dresden wordt gemeld, dat de storm van de laatste dagen op ver schillende plaatsen groote schade heeft aangericht. Te Reichenbach werd van een huis de geheele zolder weggeslagen. Van een goederentrein, die op het cèntraal station stond, werd de geheele lading door den storm opgenomen en weggeslingerd. Op het land werd de inhoud van een schuur door den storm weggeslingerd. Te Koenigsfelde heeft de storm veel schade aan den spoordam toegebracht. op een dorp in het Bisdom Roer mond VRAAOT een hem passende Brieven onder nummer 293 aan 't bureau van dit blad. 14 Machinale Ondergeteekende maakt het ge achte publiek van Venray en om streken bekend, dat vanaf heden bij hem gelegenheid bestaat tot het laten breien en aanbreien van bomen en sokken, Tevens verkrijgbaar alle soorten So]etten aan zeer lage prijzen. Aanbevelend, 325 Eindslraat 6. Evenals vorige jaren bieden wij ook thans wederom eens uitgebreide collectie Speelgoederen en verdere St. Nicolaas-cadcaux aan. Aanbevelend, 218 LANGSTRAAT. Een levenslang is een Perzina Piano of imitatie Stadivarius Violine. Verkrijgbaar bij Muziekleeraar Stationsweg Hoogslam-, Piramide- en Leiboom Haagdoorns, Haagbeuk, Groene Beuk, Ligustrum in alle maten. Roode en zwarte Bessen, Coniferen, Siersfruiken. Stam-, klim- en struik- rozen enz. 330 Beleefd aanbevelend, Hoenderstraat VENRAY Houthandel Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Gieenen. Carbolineutn en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen. te houden door DINSDAG 30 NOVEMBER 1926 van half 9 tol half 10 le MEERLO; in Café B. Geurls. van 10—11 uur le OIRLO in Café Kemmelings; van 2—3 uur te VENRAY in Café J. Kemps; WOENSDAG 1 DECEMBER 1926 van 910 uur ta GEIJSTEREN in Café Bergmans; van 11—12 uur te WANSSUM in 26 Café A. Litjens. Beleefd tot een bezoek uitnoodi- gend, 20 OIRLO. VERKRIJGBAAR 50 cent per pond 55 cent per pond 60 cent per pond. Steeds gelegenheid tot opgave van HET BESTUUR. Wat voor eon surprise moet ik m, Nico en bekijk onze Etalage eens. Verleden jaar m» wij stellen, daar de mooiste artikelen te vroeg gè vva dit jaar hebben wij gezorgd voor meer en hi dat i zijn keuze vindt. HEDEN ONTVINGEN WIJ meer dan Toiletzeepen, magnifique afgewerkt, allen uits transparante zeepen. Al onze toiletzeepen zijr. teit dat zij de teerste huid geen kwaad kunnew. Verder bieden wij U aan meer dan 20 sooiParfu: in 3eurige doozen, afkomstig van de allerbesteikant; Eveneens onze Eau de Cologne's uitsluitei in zeer mooie flacons, in kunstglas verpakt, op dat onze Eau de Cologne, Lavender Water id vere, dus niet gedenatureerde alcohol. Voor de Heeren hebben wy een mooie surprise en we rten de gej zoodi klas me 2100 Model C. Een vernikkeld Veiligheidsschee bord, inhoud apparaat, aanzetriem en een Vi f 1.75. Verder in de prijzen van f 3 50, 4.12.50, Wat een prachtidee om iemand een van thuis te sturen, waar hij niet alleen St. Nico teeren, maar waar hij langen tijd plezier van Beleefd aanbevelen; étu sje. islaai g va Drogisterij Zie Etalage I Langstraat 1 Telel55 tie 40 Beleetd aanbevelend, Groote Straat BEZOEK! Eau de Cologne 4711 en Boldoot. Luxè verpakking Odeurs e?ep< Groote collectie HANDWERKEN -

Peel en Maas | 1926 | | pagina 8