SIMT ODA ZIJT GE SIER jMANUFACTUREN j Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JKFOMft tamiGsrA' V. PYLS, VENRAY Regenjassen Pelterijen Gebreide Vesten Dameshoeden Echte Kanten. I IABAI ROOKGENOT} (VOORDEELIGST/) MANUFACTUREN 1 't Nieuwste in Mantels Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Van een Voorschotbank Tegen twee procent. De St. Franciscusfeesten op Uw pijp verzot VOETBALNIEUWS Ingekomen en vertrokken personen. Zaterdag 27 November 1926 47e Jaargang No. 48 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—0 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaalvoor Venray 65 ct., p, p. 75 ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct IDB PATRONES DER BLIWDEW 726 27 November 1926 Het schijnt we! een vaststaande waarheid te zijn, dat het zintuig der oogen ontegenzeggelijk het eerste, het edelste en kostbaarste en derhalve het meest onmisbare is. Bij het 12e eeuwfeest van de Patrones der blinden, de H. Oda, de Koningsdochter van Schot land, past 't een enkel woord van piëteit en room- sche blijdschap te wijden aan Haar en haar lot* genooten. Naar de kroniekschrijvers ons melden, was Sint Oda een blindgeborene. Op het wondervolle graf van den Maaslrichtschen Bisschop, Sint Lam- bertus, te Luik, mocht Oda het licht in haar tot dan toe gesloten oogen ontvangen. Met luister en praal en groole vreugde door de jubileerende bevolking in Schotland terugontvangen, leefde zij aan het koninklijk hof haars vaders, met de innerlijke belofte in haar besloten en den on* wrikbaren wil maagd te blijven en geheel te be- hooren aan den dienst van haar Goddelijken Brui degom. Eenmaal op huwbaren leeftijd gekomen, tracht te haar vader ze te overreden om te trouwen met den door hem uitgezochten koninklijken prins. Mooie woerden en dit vleiend aanbod konden haar niet dsartoe bewegen. Wanneer nu haar vader als koning zijn dochter wil verplichten en de ver vloeking uitspreekt haar nog liever blind te zien, besluit Oda te vluchten. Honddolend als ballinge heeft ze geruimen tijd rondgezworven in ons vaderland, o.a. Ie Weert en Venray, om ten slotte te St. Oedenrode te sterven en begraven te worden. Dezen zomer hebben feestelijke, goed geslaagde huldebetoogingen ter harer eere plaats gehad te Venray en St. OedeDrode. Zelfs was de wijbisschop van Luik, mgr. Kerk hoffs, te Oedenrode aanwezig om de plechtigheid aldaar op te luisteren en bij te wonen, daarmede getuigenis afleggend van de aloude vriendschap tusschen Luik en Rhode door St. Oda's leven en dood. Hier waren ze bijeen de blinden van Grave op het graf hunner Pairones. Men moet ze gezien hebben, de arme stakkers, mannen, jongelingen, vrouwen, meisjes en kinderen, die het heerlijke licht der oogen missen. Hoe aandoenlijk was 't, toen we te St. Oeden rode op Oda's Jubelfeest al die blinden op haar graf zagen neerknielen, hoe de muzikale hulde aan haar gebracht, geschiedde door dezelfde blinde mu zikanlen uit het instituut te Grave. En juist omdat 't zoo 'n arme stakkers zijn, daarom heeft langzamerhand het idee zich inge burgerd, dat 't ook minderwaardige menschen zou den zijn. Echter niets minder waar dan dit. Eenieder die de prestaties van de blinden uit het instituut Grave heeft bijgewoond, is genezen van deze averechlsche idee. Noodgedrongen trekken ze door het land, van slad tot dorp, om geldelijke bijdragen voor hun in stelling, die in nood verkeerd. Hun demonstralies slaan op hoog peil. De mu ziek en zang zijn uiterst verzorgd en doorstaan gemakkelijk den toets der critiek. Hun talenkennis met het Braille vingerschrift, doet ons verbaasd slaan, de geografische wetenschap op hun gestip pelde wereldkaart, verwondert het heèle auditorium. En wat te zeggen van het geheugen-wonder van den blinden Jan Teunissen I Onopgelost is het raadsel, hoe te verklaren de spoedige antwoorden op de hém willekeurig en onvoorbereide vragen? Wij leggen de volgende vragen aan heel de wereld voor, om ze dan onmiddellijk te beantwoor den, dezelfde, die wij persoonlijk aan Jan Teunissen gesteld hebben. Wanneer valt in 't jaar 1946 het feest van 's Heeren Hemelvaart? Terstond het antwoord: op 30 Mei, mijnheer I Wanneer valt in 1941 de Asch- Woensdag? Terstond antwoordt hij: op 26 Februari, mijnheer Deze antwoorden komen er niet aarzelend uit, doch met bewuste, bijna onfeilbare zekerheid en vastheid. Inderdaad wonderlijk, zoodat prof. Roels, waar deze jonge man ter observatie geweest is, niet we6t hoe er over te denken. Men verondersteld, dat er een korte berekening moet plaats hebben, doch hoe en wanneer? Vraagt men Jan Teunissen zelf, zoo antwoordt hij U »dat weet ik zóó." Indien ieder onzer bovenstaande vragen moest beantwoorden, diende hij toch zeker op zijn minst eenigen lijd te rekenen, volgens alle mogelijke vaststaande kunslberekeningen. Bij de hulde op dit 1200 jarig herinneringsfeest aan de Heilige Oda, de Blindenpatrones, gebracht, laten we ons bewust zijn van den deerniswaardigen, jammerlijken toestand onzer blinde medemenscüen, door hen te helpen en te steunen met onzen mild- dadigen, finantieelen steun. Tot tranen bewogen zijn velen, die deze mis deelden zien ec danken vurig den goeden God voor het licht, dat zij zelf van Hem hebben ontvangen. Hoe grooter immers wij het gemis van iets bij anderen zien, des te volkoinener is de vreugde bij het bezit daarvan. Wij begrijpen des te meer de woorden van den blindgeborene uit het evangelie, die ondanks de groote menigte en met aandrang bleef roepen tot den Zaligmaker: Heer, geef me toch het licht der oogen 1 Heer dat ik toch zien moge I Mogen dan vele katholieken op dezen 12en eeuwdag van de Blindenpatrones bij een hartelijk gebed voor de arme gezichtslooze medemenschen, en bij de innige dankbaarheid voor hun eigen gezichtsweldaad, ook de bede voegen voor den in blinden staat van hel heidendom nog verzuchtenden, opdat eenmaal voor de oogen huns geestes het ware licht des Geloofs moge opgaan. De II. Oda op haar jubeltij zegene ons allen. TH. MULDER. Nota I. Wegens den diocesanen voorrang van de H. Amelbergs, valt in het diocees Roermond de feestdag van de H. Oda een dag later, namelijk op 28 November. No'a II. Een klein, bescheiden verzoek misschien kan er op dit feestgetij van de prachtige nettowinst der St. Odafeesten le Venray een ruime gift worden besteed voor de arme lotgenooten van St. Oda, in het blindeninstituut te Grave. Weest barmhartig en ge zult barmhartigheid erlangen. Me dunkt, dat zulks zeer zeker de hooge tevredenheid en instemming zal kunnen hebben van den ZeerEerw. Pater Justinus Janssen, den maker van het Odaspel. of De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam geeft het publiek in over weging geen relaties aan te knoopen met de «Onderlinge Crediet Verschaffing (O. G. V)" aldaar gevestigd Mathenes- Berdijk 205b. Oogenschijnlijk lijken de aanbiedin gen om geld te kunnen krijgen zeer aanlokkelijk. Men behoeft o.a. slechts 2 procent rente te betalen. In werkelijkheid krijgt men echter bijna nooit geld in handen en wordt de dupe voor een groot of klein bedrag. Men moet n.l. om later bijv. 20 gulden te kunnen leenen (men kan van 20 250 gulden ter leen krijgen) eerst een kaart koopen, welke drie gulden kost. Pas als door agenten, van wie men de handelingen niet kan nagaan, in dezelf de serie als waarin de gekochte kaart resorteert, acht andere kaarten f 3waarbij verkocht zijn, krijgt men recht op de 20 gulden, welke goed te verstaan, slechts geleend worden tegen 2 procent met andere woorden: de Credietver- eenigingen hebben dan 8x3 gulden 3 gulden, is 27 gulden in handen ei leenen dan 20 gulden, welke 2 pel. rente moet opbrengen. Om het voor beeld verder uit te werken zij gemeld, dat een bepaalde serie, bijv. serie E bestaat uit 32768 kaarten welke, indien alle verkocht zouden zijn aan de uilge vers 32768 X 3 gulden, is f 98104 zouden opbrengen. Met dit geld in hel handje wordt dan geleend aan 4096 personen de somma van 20 gulden, dit is in totaal een bedrag van f 81.920, zoodat de menschenvrienden f 16 284 schoon zouden winnen, terwijl het be drag van f 81.920 langzamerhand, met twee procent rente bij hen terugkeert. En er zijn vele series 1 Het spreekt echter vanzelf, dat het sneeuwbalsysteem, dat uitteraard ver derfelijk is, omdat de verkoop dood loopt, verhindert, dat al de kaarten van een bepaalde serie zouden worden ver kocht. Het komt dan ook hierop neer, dat het overgroote deel van het publiek dat de kaarten 5 f3 kocht, ermee blijft zitten en nooit geld ziet. Dezen worden niettemin door de reële zakenmenschen, bij wie ze om steun aanklopten, niet vergeten. Na verloop van tijd kunnen ze voor bun kaart van 3 gulden, tenminste de helft, voor administratiekosten schap en voorname welsprekenheid Schrijver dezes, zich houdend aan het woord van Thomas Kempis, van »geen onderscheid te maken tusschen de heiligen", brengt den geachten spre kers gaarne gelijke hulde; en waagt slechts, zonder zich bevoegd te achten om deze geleerde mannen van advies te dienen, bescheiden lijk de opmerking te uiten, dal ietwat sterker gloed en hooger vuur aan het geheel geen af breuk zou hebben gedaan Het Oratorium is een machtig succes geweest. E-re, en nog eens eere aan deze hoogstaande praestatie van Ven raysche zangkunst 1 Wat was het al* temaal goed verzorgd en van echte schoonheidHulde, afzonderlijk, aan den bewonderenswaardigen tenor-solist, den rijkbegaafden heer Berendsen. Hulde aan den heer Henri Oudenhoven, met zijn schoone bariton, een bronzen klok van edel allooi, waar Venray trotsch op wezen mag. Aan het zuivere spel van het strijk-orkest, aan het in waarheid artistiek accompagnement van Mej. Sala en den heer Krist. Hulde last not least aan de meesterlijke en uiterst-knappe leiding van den maestro H. Welting. Och, waren er eens geene beletselen gewees en hadde het eens kunnen gebeuren.... dit concert «uit te zenden" en honderden buiten Venray van deze Venraysche kunst te doen genieten 1 Jammer slechts dat men voor hel Oratorium geen gebruik heeft kunnen maken van het tooneel; doch dat ging nu eenmaal niet anders. De declamator H. Robeerst is een verzenzegger van benijdenswaardig talent. Vooial hel Zonnelied van Sint Franciscus was uitnemend goed. De «Levende Beelden" waren, in een woord, voortreffelijk van sobere schoon heid. Wat betreft het tooneelspel «Francis eus voor den Bisschop" eerlijk gezegd bij de lezing in het maandschrift «Sint Franciscus" was het aan onder- geteekende slechts malig bevallen maar het zien heeft hem tot andere gedachten gebracht. Wel had z i. de waarlijk begaafde schrijver deFrancis- cus-figuur wat meer naar voren moeten brengen. Anderen mogen er anders over denken. Hoe het zij, er is prachtig gespeeldBernardone was onverbeter lijk Het komt niet aan ons toe hier dankbetuigingen uit te reiken aan Comité, zangers enz. Van deze taak heeft o.a. de heer Sala zich gekweten. Wij hebben slechts een, inderdaad al te zwak, woord van eere willen brengen an welverdiende hulde. Moge er, bij het plechtige feest- triduum op 6, 7 en 8 December a.s. een groole'toeloop zijn naar Venray's parochiekerk TOESCHOUWER «slechts" 20 procent wordt afgetrokken, terug ontvangen, zoodat ze met f 1.26 tevreden worden gesteld. Jammer dat zoovele menschen er zijn ingevlogen. Zij begrepen niet dat zij geen controle konden uitoefenen. Zij dachten er nitt over na dat niemand resultaat kon hebben en kochten maar, totdat zij eindetijk inzagen dat de zaak niet in orde was en te laat gingen klagen bij de polilie. Keurige avonden zijn het geweest, in hooge kunst, waardig den edelen Chi istus-ridder en fijnen zanger Gods Franciscus van Assisië, Voor sommigen moge een gedeelte van het programma boven de bevatting zijn gegaan; voor de meesten echter niet. Dit werd bewezen door den grooten toevloed op Woensdag 17 en Zondag 21 November. Meardie som migen hebben toch den gunstigen in vloed mogen ondergaan van het feit, dat er op dit gebied nog wat anders bestaat dan het dood-gewone. Wat de keuze van redenaars betreft, is het ijverige Comité in de eenmaal getrokken lijn gebleven. Da doctor, de advocaat, de leeraar, zij hebben toe spraken gehouden van gedogen weten lagssaaiea ÏMsdasliagea. Om jong te bl\jven. Het feit, dat uw gezondheid te wen schen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nier aandoening. Laat deze le voorkomen nierzwakle u niet oud maken voor uw Lijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de lendenen, die ellendige blaasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwach tige gevoel behoeven u niet langer le kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met hel gebruik. Zonder uitstel I Wacht niet, lot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of water zucht. Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbe volen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten èt f 1,75 per flacon. 34 geep A. Verdijk dienstbode, Oostrum D 8a van Meerlo; tl. P. M. Dupuis coiffeur, Grootestraat 6 van Brunssum; M. A. Janssen dienstknecht, Laagheidscheweg 7 van Maashees. VERTROKKEN A M. Vermeulen dienstbode, naar Straelscheweg 5; W. C. Relouw id, naar Nijmegen Lange Hezelstraat; H. J. G. Fulbers bakker, naar Uden A. 77; A. Gremmé winkelbediende, naar Bever wijk; L. W. C. Burgers en gezin, sigarenmaker, naar Nijmegen Maria- laan 34; J. Linders verpleger, naar Beers; J. J. E. van Beukennij verpleger ar Boxmeer, Beugenschveld G. 20. D. S. O. Yenlo 2—3. Zondag j 1. zagen we een wedstrijd zooals Venray er in langen tijd geen kende 't Is waar, Venlo won, maar met recht mogen we zeggen dat D.S.O. verdiende te winnen. Was reeds 2 uur gepasseerd toen scheidsrechter Leenen de elftallen in 't veld riep. D. S. O. won den toss, en Venlo trapte af, met den wind tegen. Er volgde een mooi op en neer gaand spel en verscheidene malen kwam F.C.V.'s doel in gevaar, doch de doelverdediger was uitmuntend Uit een penalty kreeg D.S O. de leiding J0. Deze voorsprong duurde echter niet lang. Uit een mooie voorzet van den spil, weet Venlo's linksbinnen door 'n mooi schot te doelpunten 11. Hierdoor aangemoe digd hebben de Venlonaren een oogen- blik de meerderheid en uit een hard schot weet de middenvoor de stand op 2—1 te brengen. Ons inziens stond deze speler buitenspel, doch de bal werd naar 't middenveld gebracht Met dezen stand ging de rust in. Na de rust waren de elftallen even sterk, doch Venlo weet na veel kampen het derde doelpunt te bemachtigen. Dit wordt onze Verirayers te bar. Vol vuur en moed wordt het Venlosche doel herhaalde malen i.i gevaar gebracht en eindelijk mocht het gelukken het vijandelijk doel te doorboren. 2—3. D.S O. blijft in de meerderheid en steeds aanvallend, doch de Venlosche doelverdediger werkt onbegrijpelijk, 't Mocht de onzen niet meer gelukken den gelijkmaker te scoren. 't Spel van D.S.O. was fraaier dan dat der Venlonaren, vooral het laatste kwartier had den Venloschen keeper handen vol. Slechts aan den keeper heeft Venlo de overwinning te danken. A.s. Zondag komt Guyk. Niemand verzuime van dezen wedstrijd te komen genie'en. En als D.S.O. a.s. Zondag speelt zooals ze dat Zondag j.l. hebben gedaan twijfelen we geen oogenblik of Venray zal zegevieren. D S.O. II wist na li/i uur hard strijden een 3—0 overwinning te behalen op F C.V. III. A.s Zondag gaat D.S.O II naar Broekhuizenvorst om aldaar Excelcior I te bekampen. Week van 12—19 Nov. INGEKOMEN: W. M. v. Gooi verpleger, Stationsweg 14 van Boxmeer; G. Th. Thelen dienst knecht Stationsweg 14 van Amsterdam; J. Beickhaus verpleger, Stationsweg 14 van Gappel; P. M. Hameleers electro- monleur, Schoolstr. 3 van Roermond; pakketten nog steviger in VENRAY, 27 November 1926. Verpakking van postpakketten voor het Sint-Nicolaasfeest. Pakt de dan anders. Gebruikt vooral stevig pakpapier en sterk touw. Schrijft het adres liefst op den om- slag. Veilig is een tweede adres in het pakket te sluiten. Adressen met lak vastgehecht )r los en zijn daarom niet toegela'

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1