St. Nicolaas JAlFQMft S manufacturen) '<:V00RDEEUQSrf Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. Dameshoeden Echte Kanten, Y. PYLS, VENRAY Regenjassen Q Pelterijen De verkiezingen in I927. Provinciaal Nieuws. 't Nieuwste inMantels Gebreide Vesten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. vóór 1 Dec. a.s. De woelingen in Indië. Een Serafijntje in het Heidenland. De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden. zeer geschikte en nuttige CADEAUX zijn Firma v.d. Munckhof BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER AD VERTEN TIEN 7* C. Uitgave van FIRMA YAXDKN MUSCKHOF YENRAY ABONNEMENTSPR^S^p. ^^aa.^vojr Vpray 65 c,^ ct Wij maken alle katholieke kiezers, die nog geen lid zijn van de kiesver eenigirg hunner woonplaats, er op merkzaam op, dat zij, om daarin deel te kunnen nemen aan het stellen van candidalen voor de Provinciale en Ge meenteraadsverkiezingen van het vol gend jaar, als lid moeten zijn aange nomen Men stelle dus niet tol het laatste toe uit, maar geve zich zoo spoedig mogelijk voor het lidmaatschap aan. De berichten, welke Zaterdag uit Indië naar ons land zijn geseind, waren wel in staat ongerustheid te wekken, al ging de tijding van de uitbarsting der woelingen van de mededeeling vergezeld, dat de regee ring den toestand meester was. Er zijn ernstige dingen gebeurd. Op verschillende punten van West Java brak de opstand tegelijk uit. En de opgezweepte bende bedreven verscheidene moorden en andere euveldaden. Dit misdadige optreden was daarbij voorbereid door een georganiseerde macht. Eenige telegrammen melden wel, dat die voorbereiding gebrekkig en onbeholpen is geweest, maar dit neemt niet weg, dat een georgani seerd complot bestond. De opstandelingen blijken daaren boven in Indië veel aanhang te heb ben onder de Inlandsche bevolking. Sedert lang werd er een commu nistische propaganda gevoerd. Zooals de berichten uit Indië mededeelen, is de communistische partij tot het inlandsche volk gegaan en heeft dit gezegd, dat het helpen moest den Hollander uit Indië te jagen. En velen hebben naar die stem geluisterd en waren zelfs bereid tot geldelijken steun van deze actie. Er werden immers veel contributiebons (roode kaarten) gekocht tegen den prijs van f 1 tot f 1.50 per stuk. Toen men daar de lucht van kreeg, hebben de Inlandsche bestuursambte naren de bevolking in groote bijeen komsten samengeroepen en haar verzocht de gekochte roode kaarten bij het landsbestuur in te leveren ten teeken van verbeterd inzicht en onderworpenheid aan het gezag. Uit Batavia wordt geseind, dat daar op deze wijze al tienduizend roode kaarten zijn ingeleverd. Bewijst dit feit duidelijk, dat velen het communisme en zijn opstandig streven genegen waren, er volgt allerminst uit, dat de tienduizend, die de kaarten inleverden, daarmede allen hun „verbeterd inzicht en onder worpenheid" hebben te kernen gegeven. Het is aan te nemen, dat vele inlanders, die het liefst hun gedachten verborgen houden, de kaarten inleverden, omdat het bestuur op de hoogte was gekomen van hun gevoelens. Behalve een communistisch blijkt er ook een godsdienstig element in den opstand aanwezig te zijn. Er zijn berichten, die melding maken van aanvallen van in het wit gekleede personen, dat wil zeggen, van door een godsdienstige ceremonie ten doode gewijden. De communisten hebben bij velen een godsdienstig fanatisme weten aan te wakkeren. In de vergadering van den Indi- schen Volksraad is Zaterdag mede gedeeld, dat de regeering voor geen enkelen maatregel zal terugdeinzen welke noodig mocht zijn voor een blijvend herstel van orde en rust. Natuurlijk is een vastberaden hand having van het gezag der regeering dringend noodig. Maar daarnaast dient de regeering de oorzaken der misdadige woelingen op te sporen en te trachten ze weg te nemen. Het blijkt, dat de opvoeding van zeer velen uit dit aan onze zorgen toevertrouwde volk in een verkeerde richting is gegaan. Politieke woel waters uit Europa en van elders hebben door hun opruiende taal ontevredenheid gewekt. Reeds lang gistte het. Het liberalisme, dat langen tijd ook hier een laat-maar-waaien-systeem toepastte, heeft steeds een grooten invloed gehad in onze Oost, zoowel door het bestuur als door de amb tenaren en de groote handelshuizen, die er gevestigd waren. Het neutrale onderwijs, het slechte voorbeeld van vele Europeanen, de tegenwerking hier en elders, de onvoldoende steun van het Missiewerk heeft er zeer zeker toe bijgedragen, om velen te besmetten met moderne theorieën, die allesbehalve geschikt zijn voor de rust en het geluk der bevolking. Met vreugde hebben we begroet, dat op de eerste vergadering van onzen Partijraad opnieuw een ver hoogde belangstelling der katholieken ook voor het bestuur van Ned. Indië bleek. Onze beginselen zijn beter dan wapens in staat revolutie te breken. Laten we dus trachten ze meer en meer te propageeren, eerst en vooal door de geloofsverkondiging maar ook door te trachten ze te laten inwerken op het bestuur. zei Zuster: aU het wéér zomer was, dan zou ze allemsat mooie nieuwe tandjes hebben. Maar dat was 'n heele tijd nog. Ze moest dus nog véél geduld hebben. Na het onlhijt mogen de kinderen pelen. Maar Marietje is stilletjes den tuin ingegaan en zit nu alléén daar in 't verste hoekje- -- Maar ze is nu blij, want gelukkig heeft ze een Kiezelsteen gevonden. Nu, erg lang behoeft ze nu niet meer te wachten. Eén landje heeft ze al uitgeslagen. Het doet wel pijn en sommigen zitten erg vabt. Maar dat hindert niet; en dat er wat bloed langs haar handjes druipt op haar kleeren, dat hindert ook niet. Morgen wil ze Jezus ontvangen en eerst moeten nu haar tandjes weg: dan mag ze... Nu is ze klaar. En met haar bebloed jurkje en met haar bloedend mondje, gaat ze naar de Zuster: »Ha, Zuster, nu mag ik Lieveheertje ontvangen..." En ze probeert te lachen. Waarom zou Zuster niet lachen. En werkelijk I r.a enkele dagen ging Marietje netjes stappend en heel mooi biddend, naar de Communiebank. In zoo'n warm hartje moet de Godde lijke Kindervriend wel graag zijn binnengegaan I De Kath. Missiën). Bissehopp. Missie-Comité. Het is Eerste Vrijdag op het eiland Madoera, ten Oosten van Java. In de kapel van het weeshuis prijkt het al taar in fiissche, Oostersche bloemen pracht. Helder klingelend gaat driemaal de altaarbel bij het «Domine non sum dignis" en stilkens komen, met bruine gevouwen handjes, de kinderen nu naar voren, om hun blanken Lieven heer in liefde te ontvangen. De kleinsten, die nog te jong zijn, kijken nieuwsgierig de grooleren na, die nu wel gelukkig moeten zijn. Vooraan, knielt, onbeweeglijk, de kleine Maria. Alleen haar oogjes gaan heen en weer, aandachtig de hand van den priester volgend, die telkens een witte H. Hostie neemt uit de blinken de ciborie en telkens een meisje gelukkig maakt, wanneer hij die Hos tie biddend legt op haar tong. Marietje is pas zes jaar en enkele maanden geleden is ze gedoopt. Maar weet 't zoo goedin dat witie schijfje brood dat eigenlijk geen brood meer is: Marietje weet het: in dat witte schijfje, daar is O. L. Heer in; dat is zélf O L Heer. O, wat hield ze toch véél van Hem 1 Mocht ze hem ook maar ontvangen 1 En aldoor komen er andere kinderen knielen aan de Communiebank. En in de blanke hand van den priester ziet Marietje-altijd opnieuw O L. Heer, die zich geven laat aan telkens een ander kind. Zou Marietje er ook niet heengaan Maar neen, ze mocht nog niet, had z.uster gezegd; ze moet nog wat geduld hebben en wachten tot ze groot genoeg is. Wat zou ze anders graag 1 De twee laatste meisjes knielen neer en de priester gaat dan biddend naar het altaar terug. Nu kan Marietje weer voor zich kijken. De kinderen bedanken hun goede Jezus en zeggen Hem al hun wenschen en vertellen Hem, dat ze nu blij zijn en dat ze braaf willen blijven. Marietje weet 't allemaal. En zij zegt óók zachtjes, dat ze braaf wil zijn om gauw met de andere meisjes mee te mogen gaan naar de Communiebank; ze zal dan erg mooi bidden en netjes loopen als Lieveheertje bij haar is en op haar plaats Hem hartelijk bedanken en heelemaal niet omkijken. Na de H. Mis, als Marietje met de andere kinderen weer buiten is, ziet zij de Zusiers loopen. En dadelijk is ze bij haar »Znster, wanneer mag Marietj' nu O. L. Heer ontvangen Moederlijk neemt de Zuster het kleintje bij de hand en de vinger van haar andere hand gaat tellend langs Marietjes tanden«Eerst moeten je melktandjes weg zijn, beste meid." En Zuster lacht zoo vriendelijk. Heel stil gaat Marietje naast de Zuster voort... Eerst haar tandjes weg... Gister deed er weer eentje pijn en toen die uitviel door JOS. BOSHOUWERS te LENT Bloedverwantschap. VRAAG: Ik heb 7 Barnevelders, broed 1925, waarbij ik een onverwan ten haan, eveneens Barnevelder, kocht Ik heb nu 4 jonge Barnevelders daar uit gefokt. Nu heb ik er dus 11 Mijn )lan was, het volgend voorjaar als 't can 50 jonge hennen daaruit te fokken, omdat de 7 van broed '25 samen 1373 eieren hebben gelegd, twee leggen er nog en zijn nog niet in den rui ge weest. De haan is_ van goede afstamming. Zou ik er nu die 4 gerust bij kunnen laten, of denkt u dat het heter is van niet, daar het na in de familie is. Ik heb een terrein, dat groot genoeg is voor 50 Barnevelders. In hot voorjaar wilde ik daar een goed hok op laten bouwen, zooals ik ze gezien heb bij Welleman. H. te V. ANTWOORDVroeger was men banger voor inteelt of telen in bloed verwantschap dan tegenwoordig. Men heeft voor- en ook tegenstanders gehad. Door sommigen, de voorstanders wordt gewezen, op de prachtige resul taten, die met inteelt door de Engelsche fokkers zijn verkregen, anderen wijzen op de degeneratie verschijnselen, die zich bij inteelt (kunnen) voordoen te igroote verfijning, mindere vruchtbaar- leid, geringer weerstandsvermogen tegen allerlei ziekten. De nieuwe erfe lijkheidsideeën hebben beide partijen kunnen vereenigen. Het is begrijpelijk, dat indien men in de veeteelt een stam heeft, die slechts in het bezit van goede eigenschappen is, zonder veel bezwaar onderling gepaard kan worden De eigenschappen, die misschien met zeel veel moeite zijn verkregen, worden daardoor steeds sterker vastgelegd. Aan den anderen kant zullen ook eventueel ongunstige eigenschappen bij inteelt sterker kunnen uitkomen. De werkelijk zieke of afwijkende dieren leveren daarbij niet veel gevaar op, want men verwijdert ze uit den foktoom, doch die, welke met onge wenschle eigenschappen behept zijn, maar uiterlijk goed gezond schijnen, die kunnen den boel bederven. In een stam, waar een erfelijke ziekte of een gebrek zich nu en d; openbaart, is de kans dat door inteelt die ziekten of gebreken zich veelvul- diger en ernstiger zullen openbaren, niet denkbeeldig. Vandaar, dat teelt in nauwe bloed verwantschap zeer goed te verdedigen is, indien de hoog productieve stam zelf kerngezond is. Is hij dat niet, dan zal uiterst behoedzaam te werk gegaan moeten worden en kan bloedverver aching zéér gewenscht, zoo niet nood zakelijk zijn. Nu uwe vraag, of die 4jongeBarne velders er bij kunnen blijven. Als u valneslcontrole toepast, is er'natuurlijk heelemaal geen bezwaar, omdat u de eieren der 7 eenjarige hennen dan toch apart kunt houden. Maar mogelijk duurt het met 7 hennen te lang, voordat u genoeg broedeieren bij mekaar hebt. Om 50 goede hennen (Barnevelders) vroeg in het voorjaar te fokken, heeft men heel wat eieren noodig, misschien wel 200, want de Barneveldereieren hebben een harden bast en hoe vroeger men broedt, hoe meer onbevruchte eieren ovör het algemeen. Is uw stam gezond en zonder gebre ken, dan kunt u van die 4 jonge Barne velders de eieren ook wel voor de bebroeding gebruiken omdat een paring tusschen vader en dochters lang zoo na niet is als tusschen zusters en broers. Uwe jonge hennen hadden alle 4 eene andere moeder dan de haan, waarmede- ze in 't voorjaar zullen paren. De bloedverwantschap komt dus maar van één kant en bij zuster en broer kan het van weerskanten komen. Van overjar/ge kippen krijgt men doorgaans sterkere kuikens, dan van jonge, vooral als deze in den winter straf gelegd hebben. Een jong kippen- lichaam moet nog groeien en dat ver zwakt door den leg dus meer dan een olgroeid lichaam Als ik in uw plaats was, zou ik indien u geen ziekten of gebreken vermoedt gerust van de 11 hennen broeden, doch den winterleg niet op drijven door kunstverlichling of over dreven eiwitvoedering Automatische voederbak. «COÖPERATIE." Ik heb u als drukwerk eene teekening met beschrij ving per post toegezonden, al had n geen postzegels als tegemoetkoming in de kosten ingesloten Wie zelf een automatischen voeder bak wil maken, kan bij den uitgever dezer courant ad 20 cents bekomen De droogvoedermelhode in het Pluim- veebedrijf" met teekening op schaal (in cM. aangegeven) voor een automa tischen meelvoerbak bestemd voor een willekeurig aantal hoenders. VENLO, 16 November 1926. Mijnheer de Redacteur. Van alle kanten bereiken mij vragen naar aanleiding van de Sint Odafeesten Ik wil gaarne allen in eens beant woorden door middel van uw krant. Ie. Een honorarium heb ik niet ontvangen. 3. De door mij gemaakte onkosten zijn niet vergoed. 3e. Cadeaux heb ik niet gekregen, i zullen door mij ook niet worden aanvaard. Daarmee afgedaan 1 Pater JUSTINUS JANSSEN Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie, Kerkboeken, Kookboeken Atlassen, Bijbels, Leesboeken v. d. Jeugd, Prentenboeken, Albums, Verfdoozen, Portefeuilles Luxe doozen Postpapier Cerrespondentie-kaarten, Inktstellen, Briefwegers, Swan Vulpennen, Vulpotlooden, Stempelhangers, Schetsboeken, Schooltasschen, Papiermanden, Jap. Jumboo Vulpen, Inktstellen, Vloeiborden, Stempels, Stempelhangers, Brievenstandaards, Monograms, Vloeidrukkers, Luxe Bloc-papier, Luxe Notitiegoed enz. enz. Beleefd aanbevelend. Groote straat 28 VENRAY Telefoon No. 51. M. de Redacteur. Nu het plan bestaat, om ter bestrating van den Oostrumschen weg een dikke honderdduizend gulden te besteden, wil ik 'aan Heeren Raadsleden het volgende ter overweging geven. Zou het niet voordeeliger zijn, om den Stationsweg wederom in steenslag te verbeteren, en een nieuwe weg te maken van den ouden Oostrumschen weg. Het verkeer zou dan voor de helft verlegd worden naar dezen weg, wal niet overdreven is voor de te nauwe Hofstraat. Wie van de Raadsleden wil eens onderzoeken wat 't voordeeligste zou blijken Met dank voor plaatsing, A. Z. 2. 3. afd. 4. VENRAY, 20 November 1926. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de le helft der maand November 1926. Brieven Binnenland. - M. S. 24 Poste Restante, Heerlen Pensioenraad, 's Gravenhage. N.V. Margarine verk. Combinatie Reclame, Oss. Brieven Buitenland. Mr. J. v. d. bulckes Ru8 St; Jean Molenbeeck Brussel. 5. Mr. J. v. d. bulckes Rue St Jean Molenbeeck Brussel. Pakketpost. Wijziging dienstuitvoering. Voor binnenlandsche pakketten zon der aangegeven waarde of verrekening is ingevoerd een nieuw model adres kaart in tabelvorm. De label is door den afzender aan het pakket te hech ten. Het adres moet bovendien op de gebruikelijke wijze op het pakket wor den vermeld. Nog voorhanden oud model adres kaarten kunnen worden opgebruikt. Met den bouw van de transfor matorhuisjes in deze Gemeente kwam men gereed. De montage van de inwen dige inrichtingen is reeds ver gevorderd. De kabels voor het ondergrondsche netgedeelte werden gelegd en gemon teerd, terwijl het monteeren van de huisaansluitingen en van de boven- grondsche netten buiten de kom geregelden voortgang heeft. In den loop van de maand Nov. zal waarschijnlijk een deel van het net in bedrijf gesteld kunnen worden. Zondag- en Maandagavond werden door de politie verschillende personen beneden 18 jaren uit de beide bioscopen verwijderd. Maandag werd zekere M. V. alhier aan het Schoor door een auto uit Roermond aangereden. V. die een beenwonde bekwam, werd door den autobestuurder naar Dr. Vercauteren vervoerd, waar bleek, dat de bekomen kneuzingen niet ernstig waren. Het rijwiel werd nogal gehavend. V. verklaarde rechts te hebben ge reden, doch kon wegens de kiezelhoopen langs den weg niet verder uitwijken. Zoekt U voor het a.s. St. Nico- laasfeest passende en nuttige cadeaux, waarvan U de prijzen en kwaliteiten tegenlachen, dan is een bezoek aan het St. Nicolaasmagazijn van Jac. Fonck, Groote straat 9, de moeite ten volle waard. U vindt er eene met zorg samenge stelde verscheidenheid van artikelen, die aan uwe keuze zullen beantwoor den, terwijl de prijzen voor elke beurs geschikt zijn. (Adv) In den nacht van Zaterdag op Zondag werd zekere G. R. alhier door veldwachter Janssen op heelerdaad be trapt bij het stelen van te velde staande witte kool, toebehoorende aan het St. Josephsgesticht. Een létal stuks kool had R. reeds in een zak geborgen. De inmaak hier van zal nu wel te Roermond plaats hebben. D.S.O. I F.C.V. I. Morgen Zondag ontvangt D.S.O. I in haar eerste thuiswedstrijd F.C.V. I uit Venlo. D S.O.. dat den smaak der overwin ning van Boxmeer te pakken heeft, zal er ook nu alles opzetten om beide punten in Venray te houden. De leiding zal berusten bij scheids rechter Leenen uit Tegelen. D.S O. II krijgt haar derde compe titiewedstrijd thuis en zal trachten een paar punten van F.C.V. 3 te ontnemen. Deze wedstrijd zal worden geleid door scheidsrechter Janssen uit Stein. Het zal er Zondag spannen aan den Leunscben weg en het za! beslist de moeite waard zijn, em deze wedstrijden bij te wonen. Zie achterstaande advertentie. Toegeloopen een jachthond. In lichtingen bij Gemeentepolitie.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1