Als ie HOEST ABdusiroOP UfiJONQft nOORDEEUOSr/l Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. fVQQRDEEUGSf/y Tweede Blad 't slapen belet. imanufacturen i manufacturen! Openbare vergadering Gemeenteraad te HORST FEUILLETON Het geheim van Charing Cross. Overproductie van boter Zaterdag 6 November 1926 47e Jaargang No. 45 1 BLIJKEN 1 TOCH HET PEEL EN MAAS I BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7'/i cl. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct van den Yrydag 29 October nam. 5 uur. Behalve de heer Voorzitter, heeren Wethouders, de leden van den Raad, waren een zestal belangstellenden ter vergadering aanwezig, die door den heer Voorzitter geopend was. Na voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, kwam als punt 1 met vriendelijke welwillendheid jegens belangstellenden in behandeling een ingekomen verzoekschrift tot verbeter ing van »de Lange Vensche Loop." Dit verzoekschrift luidde als volgt Aan de E.A. Heeren Burgemeester en Wethouders en Leden van den Raad der Gemeente Horst. Geven eerbiedig te kennen, ondergeteekenden, allen landbou wers, wonende te Horst en belang hebbenden bij een goede afwatering van hun landerijen, door middel van de lange Vensche loop dat zij een onderzoek hebben in gesteld naar den toestand van boven vermelden loop en daarbij hebben geconstateerd dat de terreinen, welke op bedoelde waterlossing afvloeien, eene oppervlakte beslaan van pl.ra. 200 H.A., met een gemiddelden afvoer van 0 7 Liter per HA. en per se conde, wat een totale afvoer geeft van 200 x 0.7 140 Liter per se conde. Voor den afvoer van deze hoeveelheid water is noodig een doorslroomingsprofiel groot 0 52 M2, gerekend op een bodembreedte van 0 50 M., een waterdiepte van 0.61 M, een talud van 1 1 en een verval van 0,03 °/0. Daar men minstens0.50 M. drooglegging moet hebben, ver krijgt men een totale diepte van 1,11 M., wat bij dezelfde bodonilroedte en betzelfde talud een doorsnede oppervlakte geeft groot 1.78 M2 dat de toestand van de tegenwoor dige sloot dusdanig is, dat het ge- heele profiel nog geen 0.60 M* be draagt en op plaatsen waar de diep te voldoende mag zijn, de taluds bijna loodrecht loopen, om niet van een normaal verval te spreken, daar dit plaatselijk geheel niet bestaat, ja, zelfs in tegengestelde richting loopt dat voor een goede drooglegging der gronden de duikers een mini mum diameter moeten hebben van 1.80 M. en circa 10 cM. onder den slootbodem moeten liggen; dat in de bestaande waterlossing duikers liggen met een diameter van 0.48 M., waarvan er een geheel is ingestort. Dat deze duikers in de stroomrich ting eerder kleiner dan grooter wor den; dat de meeste op voormelden loop afwaterende gronden door de gemeen te Horst aan ondergeteekende zijn verpacht, zij het dan ook tegen een lage pachtsom, welke echter bij den thans beslaande toestand door onder geteekende voldoende geacht wordt, terwijl bovendien eigenaren van zulke gronden met leede oogen de jaarlijks terugkeerende overstroomingen moe ten aanzien. Redenen waarom ondergeteekende zich tot Uw Edelachtbaar College wenden met beleefd, doch dringend verzoek de noodige maatregelen te willen treffen tot verbetering van voormelde waterloop als hiervoor is omschreven. De heer Voorzitter wijst op den ab' normalen waterstand van den afge loopen winter, waardoor alle gronden nat waren, maar is gaarne bereid de menschen terwille te zijn. Hij stelt daarom voor, dat de geheele Raad mee zal gaan naar dien loop, om zoodoen de een juist oordeel le kunnen vormen. De heer Thomeer verzoekt dan het dagelijksch Bestuur dag en uur te willen bepalen, maar wil er toch op wijzen, dat de gronden liggende langs dien loop zijn aangepacht als weiland, doch tengevolge van het meer winst .gevend zija van bouwproducten, als jouwland worden gebruikt. Een Raadslid merkt op, dat hem een geval bekend is, waarbij iemand 'n poel pachtte van de gemeente en nu bij deze aankomt voor ontwatering, wat spreker onbillijk voorkomt. Iemand, die een poel pacht, moet weten wat hij doet. Wethouder Hoogers merkt op dat er uit Melderselo niemand op het verzoek schrift heeft geteekend. Nog werd opgemerkt, dat circa zes jaren geleden de loop gereinigd is, maar in de droge jaren is dat nage laten. De Voorzitter merkt op, dat belang hebbenden zelf de hand moeten hou den aan den toestand van den loop. Een belangstellende merkt op, dat bij het spoor telegraafpalen midden in den loop staan en deze is dichtgegooid, terwijl die >dichtgooiers" allen hoogen grond hebben. De Voorzitter merki op, dal de Spoor wegmaatschappij voorbehield, dat geen water door die sloot zou gelost worden. Na nog enkele opmerkingen werd besloten, dat de gemeenteraad Donder dag 4 Nov. zijn schouw over dien loop zal beginnen aan de Meerlosche baan. De Voorzitter vraagt aan de aanwe zige belangstellenden of zij bereid zijn metterdaad mede te helpen aan de verbetering van dezen loop, waarop bevestigend werd geantwoord. De Voorzitter geeft in overweging dan maar direct te beginnen, want als er hoog water komt, is het te laat. Een belangstellende vraagt nog voor een persoonlijk feit de aandacht en merkt op, dat hij bij het hooge water van den afgeloopen winter voor het lossen van het overtollig water een greppel had gemaakt. De buren waren er vlug bij om ook bet water via dien greppel te lossen en maakten den dijk dicht, zoodat spreker toteal onder water kwam. De Voorzitter zal er op doen letten, en den veldwachter opdracht geven tegen herhaling te waarschuwen. Hierna vertrokken de belangstellen den en begon de Raad aan de gemeen tebegrooting 1927. De Secretaris deed voorlezing van de begrooting. De heer Rutten vond de opcenten op de gebouwde eigendommen wat laag geraamd, maar wijl er meer ge bouwd is, kan dat nog wel goed ge zien zijn. De heer Thomeer zou dit jaar de 100 opcenten op de Inkomstenbelasting het volgend jaar een 20 opcenten lager zou zijn. De heer Rutten wees bij den post «onderhoud wegen" op den erbarme- lijken toestand der Herslraat, een van de drukste en gevaarlijkste punten. Hij stelde daarom voor hier trottoir banden van hardsteen aan te brengen, dan konden de aenwonenden zelf tegels aanleggen, welke tegels, om wille der gelijkvormigheid, dan door het gemeen tebestuur zouden moeten worden goed gekeurd. De Voorzitter wees op Venray, waar kunststeenbanden zijn gelegd. Hij vond hardsteenen banden zoo duur. De heer Thomeer was ook voor ver- hooging van dien post, wijl verbetering noodzakelijk is. Werd goedgevonden deze post met f 400 te verhoogen. Verder merkte de heer Thomeer op dat nu de rente zakt, het z.i. tijd werd dal de gemoente naar goedkooper geld ging uitzien, wai wel te krijgen zou zijn. De heer Secretaris merkte op dat het hier het laatste jaar betrof eener lee ning, zoodat er niet veel inzat, maar zou toch aan de creditrice om vermin dering der rente vragen, waarna de gemeen tebegrooting met stemmen werd goedgekeurd. Hierna kwam de begrooting van het Electrisch Bedrijf ter tafel. Bij de ge houden bespreking werd opgemerkt dat deze begrooting aan den veili- gen kant was opgemaakt, maar de heer Thomeer drong vooral aan op vermindering van den prijs per K.W, die nu 35 ct. bedraagt en wijst op ge brek aan verhouding, vooraleer men de goedkoope stroom kan betrekken. Verder bemerkt hij daf er gevallen zijn waar 50 tot 80 pCt. meer moet worden verbruikt dan het in de over eenkomstige vroegere maand, vooraleer men recht heeft op die goedkoope stroom. Hij vindt dit, teneinde het ge bruik van electriciteit in de hand te werken, zeer verkeerd. De heer Ratten verzoekt den Voor zitter bij de S. V. M. aan te dringen op zoo spoedig mogelijke toezending der volledige rekening over 1926, op dat de Raad eens deze kan verge lijken met de betreffende begrooting Daarna werd deze begrooting met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Thans kwam aan de orde onttrek king aan den openbaren dienst en overdracht school en speelplaats aan het Kerkbestuur te HorstAmerica, na verleening van eervol ontslag aan Schoolpersoneel. Bezwaren hiertegen waren bij de daartoe gehouden zitting niet ingekomen en daarom stelde de Voorzitter voor om op overdracht der school in te gaan, welk besluit met algemeene slem men werd genomen. Bij de verhuringsplannen der voor malige kazerne werd er over den daar beslaar.den toestand zeer geklaagd Bewoners vechten onder elkaar dat het een aard is. De Voorzitter is er per soonlijk geweest maar was blij er weer uit te zijn. De veldwachter heeft het er ook al niet op zich daar te laten zien, terwijl huurbetaling zeer te wenschen overlaat. De Raad besloot echter vast te hou den en zoo noodig in te grijpen. Van de rondvraag maakte een lid gebruik om verlof te vragen voor het leggen van een paar duikers, ten he hoeve van zijn landerijen. De heer Thomeer informeerde naar De heer Thielen sprak over grond verpachting te America en wees op den slechten toestand der schoolspeelplaats De Voorzitter prees den ijver van America's afgevaardigde, maar er was zooveel te doen, dat America, na al veel verkregen te hebben, nu ook wat wachten moest. Bij een vraag waar de kolensintels bleven, bleek dat de Voorzitter meende, dat deze er al lang waren, maar droeg den Secretaris op direct te schrijven aan de leveranciers. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter met gebed gesloten. aannemen, maar hoopte toch, dat deze dsn verkoop van aanscheulen. 31. Gistermorgen om half tien uur, Dinsdagmorgen dus, was zij hier op Riversreade Court terug I riep hij uit. Onmogelijk 1 Ik heb haar gisterenmor gen om half tien uur met eigen oogen te Southampton gezien. Ik ben er zeker van, dat je dat niet gedaan hebtl antwoordde Rhona met een spotlachje. Ge moet u merk waardigerwijze vergist hebben, mr. Matherfield. Lady Riversreade was hier gistermorgen om half tien met mij in haar eigen huis. Dat is een feit, waarop ik een eed zou kunnen doen. De twee mannen keken elkaar aan. Elk scheen den ander dezelfde stil zwijgende vraag te stellen. Maar Mather field uitte de vraag plotseling op een toon vol verbazing en teleurstelling. Wie ter wereld is dan de vrouw, die ik naar Southampton gevolgd ben. Matherfield's vraag bleef zonder ant woord. Rhona, die er niet de minste idee van had, waarover hij sprak, wierp een verbaasden en onderzoeken den blik op Hetherwick. En Hetherwick zag in, dat het oogenblik was gekomen om eenigen uitleg ter zake te geven. Zie eens 1 zeide hij. Wij moeten eens wat met elkaar praten. Maar uan kunnen we u toch niet op straat laten staan. Laats ons dit hotel binnengaan; We zullen een aparte kamer nemen om te luchen en dan kunnen we tege lijkertijd verschillende aangelegenheden grondig bespreken. Alles zal u wel in raadselen ge huld schijnen, ging hij een paar minuten later voort, toen ze met hun drietjes veilig en wel in een kamer zaten en de lunch opgediend was. En geen wonder I Maar ik doe beter u te vertellen wat Matherfield en ik Maan dagmorgen gedaan hebben en wal Matherfield gisteren den geheelen dag uitgevoerd heeft. Gij ziet, besloot hij, nadat hij Rhona een kort verslag van de jongste gebeurtenissen gegeven had. Ik was er absoluut zeker van, dat de vrouw, die wij Maandagavond uit de Club der Stillen zagen komen, de vrouw was, die ge mij Zondagmorgen op Victoria als lady Riversreade aange diend had zij was juist op dezelfde wijze gekleed, daar ben ik positief zeker van in één woord, ik bec er van overtuigd, dat het lady Riversreade is. Vervolgens, Matherfield en ik waren er beiden even zeker van, dat het dezelfde vrouw was die wij gisteren morgen eenige minuten voor vijven uit de St. Mary's Mansions zagen komen en die Matherfield tot in Southampton kon naspeuren. Dat zijn feiten, en tot dit oogenblik hebben wij er niet in het minst aan getwijfeld, dat het lady Riversreade was geen oogenblik van twijfel 1 Wel, zeide Rhona mei een onge- loovig spotlachje. Ik kan natuurlijk niet beweren, dat ge lady Riversreade Maandagavond niet uit de Club der Stillen hebt zien komen. Dat weet lk niet. In elk geval is het zeker dat lady Riversreade van Zondagmiddag tot gistermorgen in Londen is geweest en het is mogelijk, dat zij om de een of andere rede Maandagavond in genoemde club is geweest. Ook dat weet ik niet. Maar wat ik wel weet is, dat zij gis leren niet in Southampton was, want, zooals ik u reeds zeide, om half tien ongeveer in den ochtend was zij terug op Riversreade Court en zij heeft den geheelen dag het huis niet meer ver laten. Dat is een feit dat vast staat. Het gaat mijn verstand te bovenl riep Matherfield uit. En ik zeg nog eens, als het lady Riversreade niet was, die ik gisteren op den voet tot Sout hampton volgde, wie moet het dan ge weest zijn Ik wil nog meerindien het werkelijk lady Riversreade was, die wij uit de Club der Stillen zagen komen en naar Paddinglon volgdenindien verder de vrouw, die wij gistermorgen uit de flats zagen komeD, niet lady Riversreade was, welnu dan heeft lady Riversreade een dubbelgangster die in St. Mary's Mansions woon tl Alweer een nieuwe merkwaardigheid 1 Wat dat betreft, Matherfield, merk te Hetherwick op, moet ik je nog iets vertellen, wat ik gisteravond heelemaal vergeten ben. Je moet weten, dat ik gisteren overdag naar het huis terug gekeerd ben, van waaruit wij de wacht gehouden hadden, en dat ik daar een omstandig onderzoek heb ingesteld naar de slanke elegante vrouw uit de flat lagtxsadsa Ki&idnllagea. W aarscliuwingssignalen Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oor suizingen en andere stoornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige sloffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt hel spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rug pijn, rheumatische pijnon, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachlig of draderig be zinksel. Elk dezer verschijnselen kan betee- kenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de ver zwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheu ms tiek en die andere ellendige ver schijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. Het Nederlandsche Weekblad voor Zuivelbereiding en Handel, stelt de vraag, of de wereldmarkt voor eene overproductie van boter staat. Volgens een onlangs door het departement van handel in de Vereenigde Staten ge publiceerde rapport bedroeg de wereld omzet van boter voor den oorlog 315 millioen Kg. per jaar. In 1925 bedroeg die omzet 428 millioen Kg d.i. ruim 40 pet. meer 1 Hier staat natuurlijk een vergrooting van het verbruik tegenover maar het feit,' dat de boterprijzen in Engeland reeds weken lang aanmerke lijk lager zijn dan in het vorige jaar, toont duidelijk aan, dat de tegenwoor dige productie de vraag ten volle kan dekken. Lange jaren heeft Engeland voor Deensche boter belangrijk hoogere prijzen besteed dan voor andere boter; in 1913 bijv. was deze noteering 12 pet. hooger dan voor Nieuw-Zeelandsche en Australische en in 1925 zelfs 15 pet. Dit is nu uit: einde Juli werden Australische, Nieuw Zeelandsche Deensche boter op de Engelsche markt met dezelfde prijzen betaald. In dit feit, n.l. dat de wereldmarkt weigert de in kwaliteit ongetwijfeld zeer hoog staande Deensche boter naar evenredig heid hooger te betalen, ziet het blad een bewijs dat het aanbod van boter aan de overzijde. Ik kreeg eenige in lichtingen. De vrouw, die we daar ge volgd hadden en die gij naar Southamp ton nagereisd waart, staat in de flat bekend als madame Listorelle. Zij is zeer weinig op haar kamers, maar betaalt de huur punctueel. Soms blijft zij heele perioden weg, weken en maan den. Eigenlijk is zij bijna nooit daar. Men meent dat zij met kunstenaars kringen omgaat. De huisbewaker, die deze inlichtingen verschafte, had haar Maandag voor het laatst gezien. Matherwick sloeg de handen in elkaar dacht enkele oogenblikken zwijgend na en riep dan plotseling uit Dat is een schuilnaam 1 Duizend tegen een, dat zij lady Riversreade in hoogst eigen persoon is van haar kamers afwezig, gedurende e6nige perioden natuurlijk, wijl zij hier is op haar land goed Riversreade Court. Heeft die kamers om een of andere particuliere reden gehuurd; nu daar is alle reden voor, en noemt zich zelf, hoe is het ook weer? Het klinkt zoo Fransch. Maar veronderstel nu, dat dat alles zoo is, merkte Hetherwick op, terwijl hij een zijdelingschen blik op Rhona wierp. Dan is het toch absoluut onmogelijk, dat lady Riversreade giste ren op Riversreade Court kon zijn en tegelijkertijd te Southampton. Dat kan niet 1 Eerlijk gezegd, ben ik er zelf perplex van, mopperde Matherfield. Maar ik weet, wat ik zeg 1 Als de zaak hier of daar misgeloopen is, is het uw schuld mr. Hetherwick. Ik ker. die lady Riversreade heelemaal niet. Alles doordat er ontsteking' veroor zakende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lóst de slijm- op eri verdrijft den hoest- prikkel, beroemd en onge- evenaard bij bronchitis, kink hoest, slijmhoest en asthma. Overal vetkrijgb. in kokers a f 1.50, f 2.75, f 4.50 ï>c;;g*oöte .flacons 'zija voor deel iger. op de wereldmarkt de vraag overtreft. In 1925 was de omzet van boter op de wereldmarkt 18 millioen Kg. grooter dan in 1924, hoewel verschillende export-landen als Denemarken, Argen tinië en Nieuw-Zeeland minder boter exporteerde dan in 1924. De sterke stijging in den omzet moet voor alles toegeschreven worden aan den groote ren toevoer uit Australië (75 millioen Kg). Nederland en de Oostzeelanden, Finland, Zweden, Etsland en Letland zagen hun boterinvoer vergroot met 15 millioen Kg. en alle teekenen wijzen er op, dat de Baltische landen hun boterinvoer nog sterk zullen ver meerderen. Het is slechts mogelijk ge weest de sterk gerezen productie af te zetten doordat Duitschland 47 millioen Kg. boter meer opnam dan het vorige jaar. De statistiek van boterproductie en distributie leert echter, dat er na den oorlog geen afzetgebieden van blijven de beteekenis bij gekomen zijn. Daaren tegen toont de productie-statistiek aan, dat er in het bijzonder op het Zuidelijk halfrond nieuwe productielanden van beteekenis zijn onstaan. Eügeland en Duitschland beheerschen thans de wereld botermarkt, en namen te samen in de laatste jaren 90 pet. overproductie op, tegen 30 pet. voor den oorlog. De verhoudingen op deze markt hebben zich in den laatsten tijd zonder twijfel ten gunste van de koopers gewijzigd en het is niet te verwachten dat er in de nabije toekomst een toeneming van de vraag op de wereldmarkt zal komen. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig rwichten Voor. Foster's Maagpil- ten. die uw geheele or ganisme verkwikken. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 pêT flacon. wat ik weet is, dat je gezegd hebt, da^ de vrouw, die we uit de club zagen komen, lady Riversreade is. En dat is dan ook de vrouw, die ik gevolgd ben. De vrouw, die ik uit de Club der Stillen zag komen, was de dame, die mis Hannaford mij als lady Riversreade aanduidde, antwoordde Hetherwick kalm. Dat is zeker 1 Maar.... Hij werd op dat oogenblik onder broken, doordat de lunch binnengebracht werd. Niets werd er meer gezegd, tot alle drie bediend waren en de kellner weer was heengegaan. Dan zag Rhona haar beide metgezellen aan en begon te lachen. Ge schijnt beiden op een veel belovend spoor gekomen te zijn, zeide zij. Eerst dacht ik, dat het een formeele impasse was, maar,... Is het dat dan niet? vroeg Hether wick. Ik zie werkelijk geen enkelen uitweg meer in deze zaak. En toch denk ik, dal ge heel aardig op weg zijt, merkte zij op. Al die dingen, hoe verbijsterend zij ook schijnen, zijn toch in elk geval beter dan niets. Ik heb ook weer wat nieuws gevonden. Zijt ge er zeker van, dat de muren hier geen ooren hebben O, we zitten hier best, zeide He therwick. Goede oude stevige muren. Behoeft nergens bang voor te zijn. En

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5