Aanklacht tegen wantoestand. Ziekte en Pijn JAlfONOft S MANUFACTUREN Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. V. PYLS, VENRAY Regenjassen Pelterijen Dameshoeden Echte Kanten, MORDEELIGSTf 't Nieuwste inMantels Gebreide Vesten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Nuttig effecten van mislukte aanslagen. Moord en plunderingen in China en Mongolië De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 6 November 1926 47e Jaargang No. 45 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7l/t ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Menig Venraysch gezin, van win kelier, van patroon enz. wordt ge kweld door angstige zorgen. Geachte mevrouw, mejuffrouw, meneer, daar is u de schuld van Ik?.... Ja U staat er verbaasd over en zegt misschien, dat u overtuigd is door uw liefdadigheid nogal wat goeds te doen. Dat zal wel waar zijn, zeker; en uw goede werken mogen in het Gouden Boek staan opgeteekend. En toch is u werkelijk de oorzaak van zeer veel kommer en zorg. U ziet het niet in, u denkt er niet aar en daarom zal het u niet ten kwade worden aangerekend maar ach, zie het voortaan wel in en denk er voortaan wel aan. We willen zeggen: betaal op tijd uw rekeningen, beta3i zooveel mo gelijk contant. De menschen, die aan u geleverd hebben, moeten den koopman vol doen, hun personeel uitbetalen enz. Dat wacht niet I En... die leveranciers durven u niet manen; bang misschien, dat u boos zal worden en mogelijk zeggen s „we gaan naar een ander." Zóó gebeurt het vaak, en dat is wel bedroevend. Ons stukje is echter vooral gericht tegen degenen, die werkelijk van kwaden wil zijn. Het is groote schande: zooals velen doer.Het is onbegrijpelijk dat zulke lieden de Sacramenten durven ontvangen. Menschen, die inderdaad niet kun nen betalen, moet men met rust laten. Stroppen zijn niet steeds te vermijden. Doch wél ware het te wenschen, dat men eens de handen ineensloeg en, zonder kleingeestig wantrouwen, zonder enghartigen broodnijd, een algemeene flinke actie begon tegeu kwaadwillige wanbe talers De tijden zijn er slecht genoeg voor! X. een onwettige daad, niet meer of min der dan een moord, een daad van bruut geweld. Toch toonen zij duidelijk aan, dat er ook in Italië zelfs nog velen gevonden worden, die niet met hel fascisme meegaan en lijden onder de dwangmaatregelen, die het de niet partijgenooten oplegt. En eiken aanslag, waardoor die geest tot uiting komt is als een waarschuwend signaal voor Duce Het is echter niet aan te nemen, dat deze ze als zoodanig beschouwen zal. Hij is daarenboven onschendbaar Doch al denkt hij sterker te staan dan ooit te voren, hij blijft een mensch. Blijft hij zijn onderdrukkingslactiek volgen, dan zal hij vroeg of laat vallen door een kogel of een dolkstoot De door zijn lartingspolitiek geprovoceerde opwinding zal zich niet laten weer houden, zelfs niet door he* woud van bajonetten, dat de Duce liet heffen te Bologna, om »de geheele wereld zijn vastbesloten en onoverwinnelijke te doen aanschouwen." Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven Buisje 75 ct. Bij Apoth. Drogisten. Het is merkwaardig te conslateeren hoe Mussolini's positie na eiken aanslag versterkt is geworden. Den vierden November van het vo rige jaar werd de gewezen afgevaar digde, Zaniboni ontsnapt, die onder den naam van majoor Silvestrini van uit een kamer van het Romeinsehe hotel Dragon een schot wilde lossen op den Duce. Resultaat: Mussolini wordt alleen tegenover den Koning verantwoordelijk beleedigingep en bedreigingen tegen den dictator worden streng gestraft Begin April van dit jaar schoot de bejaarde Iersche miss Gibson door des Duces neus. Resultaat: 'n partij super-fascistische wetsontwerpen worden in versneld tempo behandeld en doorgevoerd; Mus- sulino krijgt een eigen vlag. Vijf maanden later was het de 26 jarige uitgeweken arbeider Luzetti, die uit Frankrijk naar Italië trok om te trachten een einde te maken aan het leven van den facistenleider. De bomaanslag mislukte weer. Resultaat: Mussolini's positie in het binnenland wordt zoo mogelijk nog versterkt, o.a. door de wederinvoering der doodstraf. Het buitenland krijgt ernstige waar schuwingen te hooren. En nu, nog geen twee maanden na den laatsten aanslag is het een kind, dat op den groote een revolverschot lost. De jongen, waarschijnlijk het werktuig van een politieke organisatie speelt er zijn eigen leven bij in. Zonder twijfel zal Mussolini's positie er nog bij winnen, al lijkt het momenteel, dat zij geen versterking meer behoeft. Op zichzelf moet eiken aanslag natuurlijk veroordeeld worden. Het is slaan een crisis die volgens sommigen erger is dan de Bokser-opstand van het jaar 1900, maar het is te hopen, dat de goede God spoedig uitkomst zal geven. Vandaag is de Apostolische delegaal Mgr. Costantini vertrokken met drie der nieuwbenoemde Chineeecbe bis schoppen, (de andere drie zijn reeds in Sjanghai) wij, drie Scheulislen en vele andere missionarissen hebben hem uit geleide gedaan. Alvorens in den trein te stappen, kwam Mgr. met ons drieën nog een oogenblik pralen, en zei o.a. Zegt aan uw bisschoppen en uw confraters, dal ik lot in het diepst van mijn hart medegevoel het lijden, dat zij in dezen verschrikkelijken tijd te door staan hebben, maar houdt moed 1 Denkt aan, dat ook het Romeinsehe rijk volle wanorde en oproer was, toen het zich bekeerde De goede God zal uitkomst geven. Pater Aug. van Susante (uit Boxtel) missionaris in China, schrijft hiervan dd. 4 Sept. 11. aan de annalen van Scheut het volgende: Overmorgen zal het 3 maarden ge leden zijn, dat ik in Sjanhai ben aan gekomen en zooals ge ziet aan het opschrift »Peking" ben ik nog niet op de plaats van mijn bestemming. Toen Nankou gevallen was en het Bolsjewistisch leger zich ook uit Kal gan had terug getrokken (nu 14 dagen geleden), dacht ik, d8t ik gauw naar Siwantze, de plaats van bestemming zou kunnen gaan. Ik had den dag van vertrek al vast gesteld, maar jawel, het was mis Juist daags tevoren kreeg ik bericht, dat Kaoklaingtze en Siwantze door roovers (weggeloopen soldaten van het Bolsjewistische leger) waren aangeval len, doch dat ze waren teruggedreven; men voegde er bij, dat de geheele val lei van Siwantse vol roovers zat. Ik kon dus niet vertrekken. Ik heb weer acht dagen gewacht en nu kwam er gisteren nog treuriger nieuws. Ziehier, wat men mij van Kaokia inglze schrijft; Siwantze wordt belegerd door de weggeloopen soldaten van het Bolsjewistische leger. Ouhao (waar ik anderhalf jaar pastoor ben geweest) is geplunderd en kerk en pastorie en scholen afgebrand; een Chineesch pries ter Tsjao is door de roovers meege nomen. In Nanhao Tsjien, waar ik 3 jaar geweest ben, is er nog veel geplunderd maar de christenen hebben zich dap per geweerd en de roovers verdreven In Meikoei ingtze (waar ik een jaar geweest ben) zijn de priesters, de zus ters en de weeskinderen der H. Kinds heid geredmaar kerk, residentie, scholen, weeshuis enz. alles geplunderd en afgebrandeen dozijn christenen doodgeschotenIn K'ilaowennkots'i (pater De Leeuw is daar; ik ben er jaar geweest), vielen eenige kanons kogels op de kerk, die vol volk zat toch geen dooden nog gekwetsen er schijnt daar ook niet geplunderd te zijn Hoang jang t'an geplunderd, Tsjen kia ingtze geplunderd T'ou tsjengtze geplunderd en afgebrand Ping ts'ioeanze totaal uitgeplunderd, den missionaris werden de kleeren van het lijf getrokken; Haollt'olo gai geplunderd vele christenen gedood de missionaris schijnt gekwetst te zijn of misschien wel gedood (pater Frans Lauwerswerd gedood, zooals later bleek) Milikai t'ou geplunderd.... Een lange treurige lijst 1 Al die ker ken, die scholen, met zooveel opofferin gen en ontberingen opgebouwd en tot stand gebracht, in eenige dagen ver woest I Op vele plaatsen zal men weer van meet aan moeten beginnen. En dit is nog alleen 't nieuws van ons vicariaat Siwantze (Mgr. Terlaak, vicaris Apost.); in de andere vicariaten Soei joean Ning-hia, Tatoeng is ook al veel ver woest en hebben de missionarissen onnoemlijk veel geleden. Wat zal de toekomst geven We zullen maar afwachten we zijn in alle geval in Gods hand en daar zijn we goed. Het is een vreeselijke crisis, die Chins en de Chineesche missies moeten door. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Evenals andere jonge fazanten komen de kuikens van den zilverfazant pas na den tweeden rui in het mooie pak. t Eerste jaar zien ze er maar gewoon tjes uit. Nat en droog VRAAG ïk heb 9 jonge Reds, die begin April geboren zijn en waarvan er nu al 6 leggen. Ik geef ze ochtend- voer droog in een bak en ook een klein beetje vochtig, met lauw water aangemaakt. O, dat hebben ze zoo graag. Het is wel een beetje meer werk, maar ik heb tijd en zou nu gaarne vernemen, of ik daar mee door kan gaan. Ik zou niet giaag hebben, dat ze te vet werden. B. te V. ANTWOORD U zult de Redjes nu dan eens moeten betasten, want Reds worden nog al eens gemakkelijk te zwaar. In dit laatste geval voelen ze achter hard aan, stijf. Is dat niet zoo, dan zijn ze niet te vet en kunt u met uwe manier van voeren door blijven gaan. Een kip, die flink legt, wordt niet zoo gauw vet als eene andere. Voederwyze. VRAAG: Ik geef aan mijn losloo- jende kippen ochiendvoer van Land- jouwbelang en daar naast den eenen haver en den anderen dag mais. Zou u mij in Peel en Maas willen mededeelen, hoeveel ik moet geven van het harde voer. Het ochtendvoer geef ik in een droogvoerbak. Ze kunnen daar zooveel van eten als ze willen Mijne 93 kippen hebben elke week rond de 50 pond er van op. J. te O. ANTWOORDPer week 50 pond, dat is per dag ongeveer 7 pond en per kip en per dsg rond de 40 gram. 't Is dus in orde, wat dit aangaat. Als.Ik u was zou ik het hardvoerin keer geven, 's zomers echter in één keer. Een gedeelte werkt u 's avonds onder het haksel, kaf of turfstrooisel dan beginnen de dieren 's morgens al vroeg te krabben. Doet u het iederen dag, wat ik u aanraad, dan weten de kippen het zoo en zullen ze er 's mor gens vroeg bij zijn. Voor uw 93 kippen hoeft u niet meer te geven, dan hoogstens 4 pond, d.i ongeveer 20 gram per dier. 't Is meer de bedoeling, ze's morgens aan den arbeid te krijgen. De lichaams temperatuur wordt er door verhoogd. Over dag laat u ze verder d'r ochtend voer maar op nëmen, en één uur voor het op stok gaan krijgen ze dan zoo veel hardvoer als ze lusten. De kippen moeten 's winters met een goedgevul den krop naar slok gaan, want de nachten zijn lang. Op donkere, mistige dagen zal men niet zoo laat als anders kunnen voeren, want in 't duister ziet eene kip slecht. Merkt u, dat de dieren te weinig ochtendvoer naar uw zin opeten, dan kunt u de hoeveelheid hardvoer in den morgen wat kleiner nemen, b.v. 3 pd De praktijk moet u hierbij den weg wijzen, Het graan van tegen den avond wordt ook onder krabsel gegeven. Met een harkje is er dat gemakkelijk onder te werken, met je klomp desnoods wel Zoo eens een paar keer in de maand kunt u gevoeglijk in plaats van uw haver en mais eens kippenrijst onder harken. Verandering van spijs doet eten. En bovendien voorkomt hel ook vervetting, Als het zeer slecht weer is, houdt u de dieren maar binnen, en vooral in de morgen-uren. Wie een heel goed hok heeft, dat ruim en goed verlicht hoeft daar minder op te letten omdat de dieren dan vanzelf wel bin blijveD, of gauw naar binnen gaan. De winler is een hoogst treurige lijd voor die kippenhouders, welke slechte of geen hokken hebben. Ik beklaag de dieren daar. Welke fazant? VRAAG Gaarne zou ik een koppel fazanten houden. Wilt u mij even mededeelen, welke soort het sterkst is en het minst schuw? Een voliere heb ik niet. De bedoeling is, ze los te laten loopen. B. te V. ANTWOORD De Goudfazant komt het meest voor, omdat het een siervogel is van den eersten rang. Hij is winter hard, doch men kan hem niet vrij laten rondloopen Daar komt de Zilverfazant beter voor in aanmerking, hij is grooter en zwaar der gebouwd. De haan is ruim een M. lang, waarvar. de staart soms wel 70 c.M. 't Is ook een prachtige vogel en lang zoo schuw en wild niet als andere fazanten. De kuikens zijn gemakkelijk groot te brengen. Natuurlijk moet men er de noodjge zorg ypn..besteden. ontstaan door Gevatte Koude, bestrydt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirln-tabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Voorheen en thans. «Wat ging dat in onzen lijd anders!" »Wat waren het vroeger toch heel andere menschen »Toen had je om zoo iels eens moeten komen 1" -0- Dergelijke lofspraken op den goeien ouwen tijd hoort men vaak door de ouders van vandaag uiten, aldus lezen we in de St. Janski. Ze bevatten waarheid, Om maar iets te noemen de levenseenvoud is ver dwenen. Vroeger was men gelukkig tevreden, niet door eenvoudige bevrediging van eenvoudige behoeften. Wat is toch de reden dier verande ring Zou het, Ouders-van-vandaag, mis schien hieraan liggen, dat Uw ouders een geheel andere opvoeding hebben gegeven aan U, dan gij thans aan Uw kinderen geeft" »Een geheel andere," ik bedoel met veel meer tucht en veel meer ernst en veel meer eenvoud. Ja, ja, 't ging in Uw tijd heel anders 't Ging beter 1 Uit het evenwicht geslagen kinderen. Voor het kantongerecht te Zutphen heeft zich een aantal jongens en meisjes uit Apeldoorn, Enschedé, Borculo en I£ampen moeten verantwoorden, omdat zij op Zondag 20 Juni 1.1. op de Gors- selsche hei hadden geloopen (dit is verboden terrein). Van de gedagvaarde jongelui waren 4 jongens en 6 meisjes verschenen, onder wie twee minder jarige jonge meisjes, Er werd gekampeerd op grond van een landbouwer, doch de jongens en meisjes liepen op dien Zondag op ge noemd verboden terrein. De meesten vluchtten weg, toen de sergeant der militaire politie, B. Jonkers, verscheen en om er den schrik in te brengen, schoot hij in de lucht, waarna eenigen bleven staan. Bij onderzoek bleek, dat in twee tenten jongens en meisjes tegelijk den nacht hadden doorge bracht. Het O. M mr Speyart van Woerden, wees erop, dat op de Gorsselsche hei streng wordt gesurveilleerd, juist om dingen, als er nu gebeurd zijn, te voorkomen. Een troep kinderen was daar bijeengekomen onder het motto «geheelonthouding". In hoever geheel onthouding met kampeeren te maken heeft, kon spr niet beoordeelen. De J. G. O. B. beoogt ook den vrijeren omgang van jongens en meisjes. Daar het publiek een ongunstigen indruk van die kampeerderij gekregen had, heeft de bondsvoorzitter getracht dien indruk weg te nemen, door te zeggen, dat de ouders niet wisten, dat door jongens en meisjes samen gekampeerd zou worden. Men heeft hier, meeDde spr., te doen met kinderen die een beetje uit het evenwicht geslagen zijn. Een teeken van den tegenwoordigen tijd Misschien is het een poging om Russische toe standen na te bootsen, waar men de eerbaarheid der vrouw niet meer ont ziet. Dergelijke feilen kunnen nie! worden geduld, en daarom vroeg spr. vftroor.dflplin.cr tni f in Knal», nf in j hechtenis, subs, tuchtschool voor de minderjarigen. Eenige verdachten protesteerden namens den J. G. O. B. er tegen, dat de kwestie van de zedelijkheid er bij werd gehaald, terwijl zij gedagvaard waren alleen wegens het loopen op verboden grond. De plaatsverv. kantonrechter, mr. Wildervank de Blécourt, noemde het misdadig, dat er minderjarige kinderen waren geweest in een tent, wear jon gens en meisjes sliepen. Hij veroor deelde tenslotte alle verdachten over. eenkomstig den bovenvermelden eisch- Onder de tram geraakt. Zondagavond keerden drie personen uit 's Heerenberg, die naar Emmerik waren geweest, huiswaarts. Toen zij bij de grens Emmerik's Heerenberg waren, geraakten zij onder de tram, die om 9 20 uur uit de richting Em merik komt. Een der personen is op de buffers blijven hangen. Eeu ander kwam met een been onder de machine. De derde wérd licht gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht waar één hunner, Roelofs, spoedig overleed. Overreden en gedood. Te Hapert vond men Maandagmor gen langs de tramlijn het lijk van den 65-jarigen P. L De man moet Zondag avond door de tram zijn aangereden. Het lijk vertoonde wonden aan het hoofd en het onderlichaam. Diefstal der H. Vaten. Te Budel Dorplein is in de Kapel ingebroken. Ontvreemd werden een zilveren rozenkrans, een kelk met ongewijde H. Hosties en de H. Olie. De dief, een als heer gekleed Engelsch- man, werd te Weert aangehouden. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd. Pluimveetentoonstclling te Barneveld. Dinsdagmiddag is de Zesde Nationale Pluimveeten toonstelling te Barneveld, door den eere-voorzitter, den heer W. baron van Nagell, 4met een toepasse lijke rede geopend. Spreker wees op de vele prachtexemplaren, die Barne veld inderdaad eer aandoen. Onder de stands trekt vooral de aan dacht een inzending van de Veeartse- nijkundige Hoogeschool 'te Utrecht, bevattende een aantal preparaten van aan infectieziekten bezweken hoenders. Aanschouwelijk zijn hier voorgesteld de verwoestingen door T.B C. vogel pokken, diphterie en Kleinsche ziekte op en in de lichamen der dieren aan gericht. Het gevaarlijke wapen. Toen de luitemant B. te Bergen op Zoom zijn revolver schoon maakte, ging die, naar de 's Hert. Crt. meldt, af, met het gevolg, dat de kogel door het gelaat ging van de verloofde van den officier, welke bij hem stond. De kogel was langs de eene kaak in en langs de andere uitgegaan. De toestand van het slachtoffer is zeer goed. Do invoer van vee in België. Als gevolg van de besprekingen, welke de Belgische minister van Landbouw Dr. Baels en de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, kortelings gehouden hebben, heeft de Directeur van den Veearfsenijkundigen Dienst, dr. Berger, vergezeld van dr. Lourens, directeur der Rijksseruminrichting, te Brussel een bespreking gehouden met minister Baels en hoofdambtenaren van den Belgischen Veeartsenijkundigen Dienst omtrent aangelegenheden den dienst der beide landen betreffende. Door zijne bespreking zijn de onder handelingen belangrijk gevorderd en waar het is gebleken, dat dr. Baels zich ontvankelijk toonde voor de van Nederlandsche zijde voorgestelde rege ling, mag verwacht worden, dat in de naaste toekomst de vee invoer in België op meer doeltreffende wijze zal kunnen plaats hebben. De Middenstand contra den Gemeente raad van Maastricht. De raad der gemeente Maastricht heeft reeds lang het misnoegen van den handeldrijvenden middenstand opgewekt door het nemen van maat regelen, die de winkeliers op steeds hoogere kosten jagen en door het nalaten van het aanbrengen van ver lagingen in tarieven van slachthuis an electnciteit. De vrije markt vormde den grooten druppel, die den beker over- loopen deed. Als protest laten de mid denstanders drie dagen gedurende deze week geen licht in de étalages branden. (Reorganiseerden en niet leden, Kalho lieken en andersdenkenden, allen volgden het parool der R. K. Midden- standsvereeniging«Geen licht in de étalages, geen lichtreclames, alleen in Ho tobL Hot

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1