PU ROL Tweede blad. jjAiroNflfej '(YOORDEELiesr/S Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Adverteert in dit blad Schrale Lippen i MANUFACTUREN j MANUFACTURENi (YQORDEELIföT/) Uit de Landbouwwereld FEUILLETO N Het geheim van Charing Cross Gesprongen Handen ruwe huid Ingekomen en vertrokken personen. Gemengde Berichten. Zaterdag 30 October 1926 47e Jaargang No. 44 i BLIJKEN TOCH HET J PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7'/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Moldrainage. Sedert eenigen tijd wordt ook hier te. lande, bij wijze van proef, eene methode van draineeren toegepast, welke, indien zij voldoet, een zeer groote besparing van kosten en van arbeid kan geven. Plet is de z g. moldrainage, eert En- gelsche vinding, waarop Prof. Visser te Wageningen de aandacht der Neder- landsche landbouwers heeft gevestigd Door middel van de draineerploeg worden gangen van pl m. 6 cM. mid dellijn in den grond getrokken, waarop het water moet aantrekken. Dat men min of meer sceptisch tegenover deze vinding stond en nog slaat, is verklaar baar. Men vroegzullen deze gangen houdbaar blijken, zullen ze niet inzin ken; hoelang duren ze? Uit Engeland kwamen berichten, dat de getrokken gangen tal van jaren 10 tot 15 jaar, stand hielden. Maar zou dat in onzen bodem, op de verschillen de grondsoorten, ook zoo zijn. De ervaring moet he' natuurlijk leeren. En eenigc ervaring hebben we nu In October 1925 werd te Nieuwolda (Gr.) een proef genomen, en wel op roodoorngrond en op oude dollardklei. Bij onderzoek bleek, dat op 3 Nov alle gangen water loosden. Een week later groef men hier en daar de gan gen op en constateerde men, dat zich al kleibezinksel in de gangen had afgezet; toch waren de gangen zelfs nog even rond en dus niet het minst ingevallen. Den geheelen winter door had dan ook een geregelde waterloozing plaats, ofschoon bij een nieuw onder zoek op 22 Februari nog meer bezink sel in de gangen werd gevonden. Prof Visser beval toen aan, om in plaats van een mol van 6 cM. een van 10 cM. middellijn te nemen; alsdan zal de sleuf,,welke door het m88 getrokken wordt en waardoor waarschijnlijk het meeste bezinksel zal gaan, beter wor den dichtgedrukt. Een gang, getrokken door een durglaag, was geheel intact gebleven. Ook op de oude Dollardklei ging men na, begin Maart, in welken staat de gangen zich bevonden. Zij bleken nog volkomen intact, geheel in den zelfden slaat als in October: slib had zich er niet in afgezet. Zoodat men de conclusie mag trekken, dat hier de proef vermoedelijk zal slagen, en in 't algemeendat op oude Dollardklei gronden moldrainage waarschijnlijk goede resultaten zal ge^en. Op de roodoomgronden zullen verdere proeven moeten leeren, wat men hier van de moldrainage mag verwachten. Ook van andere plaatsen in het Noorden vernamen we berichten, b v. uil den Reiderwolderpolder B. en den Carel Coenraadpolder; deze luiden ongunstig: de gangen waren bijna ge. heel verslibd en loosden geen water Ook te Hoogemeeden mislukte de proef 30. Pleb er geen idee van, zeide Hether- wick. De White Star bureaux, zeide Malherfield. Ging er iecht op af en wandelde er dadelijk in. Ik wachtte natuurlijk buiten op een plaats, waar zij mij niet zou zien, als zij het bureau verliet. Zij bleef er ongeveer twintig minuten. Toen zij weer buiten was, wendde zij haar schreden naar een ander deel der stad. En toen, op een onverwacht oogenblik, bij een kiosk, die midden op straat 6tond, verloor ik haar plotseling uit het oog. Door een buitengewone omstandig heid, zou ik denken, Matherfield, merkte Hetherwick op. Hoe ging dat in zijn werk Mijn eigen domme fout, gromde Matherfield. Op een oogenblik, dat het buitengewoon druk was er was een geweldig verkeer in de stad keek ik een paar oogenblikken een anderen kant uit. Ik had mijn aandacht een paar oogenblikken laten afleiden en zij was gevlogen 1 Het eerste oogenblik was ik er zeker van dat zij een of andere winkel was binnengegaan. Ik keek er verscheidene binnen op goed geluk af, natuurlijk maar ik kon haar nie] vinden. Ik was wanhopig, maar dat hielp niets. Eindelijk moest ik wel tot de conclusie komen, dat zij een of andere zijstraat was ingeslagen, er waren er meerdere, en dat ik mijn spel verloren had. Ik keek nog een poosje Hier zij opgemerkt, dat het gedraineerde perceel zich zeer slecht voor proef neming leende. En in eerstgenoemden polder was de molgang getrokken op 80 cM. diepte, terwijl de perceelen ge draineerd waren op een diepte van pl.m. 120 cM. Dat hier geen water loozing op de gangen plaats had, behoeft dus niet te verwonderen. De moldrainage blijft onze aandacht houden. Raapkoeken. De bekende Zweedsche deskundige op het gebied der voedingsleer, Nils Hansson, heeft vóór een paar jaar zijn ervaringen meegedeeld met raapkoek Twee groepen melkkoeien kregen het zelfde hoofd- of grondrantsoen; daar naast werd aan de eene groep gegeven I1/2 Kg. raapkoek, aan de andere 4 Kg. grond noten koek plus 3/4 Kg. havermeel. Deze beide toevoegsels bevatten een gelijk aantal voedereen heden en hetzelfde gehalte aan verteer baar zuiver eiwit. De verkregen uilkomsten deden Hansson concludeeren, dat raapkoek een gunstigen invloed heeft op de melkopbrengst en ook het vetgehalte eenigszins niet veel verhoogt. Hij noemt raapkoek een zeer bruikbaar voedermiddel, waarvan zonder binder voor de spijsvertering of de gezondheid van het dier dagelijks 2iJi Kg, du3 4i/* pond gegeven kan worden. Overi gens is het oordeel van Hansson om trent raapkoek afwijkend van hetgeen sommige schrijvers melden. In verschillende leerboeken kan men lezen, dat raapkoek de melk een onaangenamen smaak geeft, terwijl zij de boter week maakt en soms ook tranig. Hansson meldt daarentegen, dat raapkoek op de kwaliteit der zuivel- produkten een gunstigen invloed uitoefent, en voorts eenigszins laxeerend werkt. Het is zeer goed mogelijk, dat Hansson gelijk heeft, en de mededee- lingen van anderen overdreven zijn; een feit is, dat vele schrijvers van leerboeken elkaar naschrijven, zoodat vele opvattingen, die verouderd zijnen onjuist gebleken, nog steeds taai van leven blijken. Ook is het denkbaar, dat vermelde eigenschap der melk zich voordoet, wanneer raapkoek in groote hoeveel heden wordt gevoederd. Terwijl wij ons tevens kunnen voorstellen, dat men over te weeke boter niet zal heb ben te klagen, indien naast raapkoek veel hakvruchlen of bietenkoppen en bladeren worden gegeven; deze produk- len geven toch een hard en korrelig melkvet. Spaarpandbrieven. In sommige streken loopt men den boer af om spaarpandbrieven te plaat sen; veelal laat een inspecteur zieh vergezellen door een in de streek bekend solied persoon, die een hooge provisie voor zijn medewerking ont vangt. Sluit men een contract, dan betaalt men gedurende een aantal jaren premie, en ontvangt daarna een zeker bedrag. In »'t Geldersche Vereenigingsnieuws" worden de landbouwers gewaarschuwd, zich te veren wel te bedenken. Wan neer men niet zeker is, al de 10 of 11 rond, liep een aantal straten op en neer, en dat terwijl er geen oogenblik te ver liezen was en alles slechts van een kansje afhing. Ik besloot toen maar, alles op één kaart te zetten en ten minste iets te weten te komen. Wat? Hoe? vroeg Hetherwick. Ik dacht bij mij zelf, nu moet ik toch eens zien uit te visschen, waarom zij naar de bureaux van de White Star is gegaan, antwoordde Matherfield Daarbij mocht ik onder de gegeven omstandigheden natuurlijk geen arg waan legen haar doen ontstaan. Maar ik vlei mij zelf, dat ik nogal diplomatiek aangelegd ben en ik maakte een plan netje Ik ging binnen en begaf mij naar een beambte, die, naar ik meende de juiste kerel voor dergelijke geheimzin nigheden was. Ik vertelde hem wie ik W8S en toonde hem mijn papieren dan vroeg ik hem de inlichtingen, welke ik wenschte. Ik kreeg ze; dat was overigens niet zoo heel moeilijk, want de dame was er eerst anderhalf uur geleden geweest. Hier had ik dus succesl En.... waarvoor was ze daar ge weest? vroeg Hetherwick Wathebt ge gehoord Juist, wat ik verwacht had te hooren, antwoordde hij. Zij had een tweede klas overtocht naar New-York genomen, voor de ^Tartaric", welke dien middag zou vertrekken. En wel onder den naam H. Cunningham. Zoo dra ik dat gevonden had, wist ik, dat ik haar weer terug zou vinden. Ik be hoefde nu de stad niet meer af te loopen om haar te zoeken. Ik informeerde, hoe laat de passagiers aan boord mochten gaanom twee uur. Het schip zou tusschen vijf en zes uur vertrekken. Ik verzocht den beambten opnieuw de grootste geheimhouding in acht te nemen en gaf hem een zeer verklaarbare reden voor mijn nieuwsgierigheid. Ik kon jaren door te kunnen betalen, dan beginne men er niet mee, want blijkens opgedane ervaringen komt men er bij staking slecht af Iemand had al 4 jaar betaald, in totaal ruim f 1100, hij kon, toen hij wilde ophouden, f 800 terug krijgen. Een ander, die ruim f 1600 had gestort in 3 jaar tijds, werd f800 aangeboden. Een derde, die i.i 3 jaar tijds f 160 betaald had, kon f 75 krijgen, en zoo voort. Er is dus wel reden, om zich eerst goed te bezinnen, aleer men begint. Volgens eigen verklaringen van inspecteurs mc-et hier en daar het platteland met spaarpandbrieven volge stopt zijn. Daar is misschien of waar schijnlijk wel wat bluf bij, maar het is toch geraden, om voorzichtig te zijn. De heeren zijn vaak uiterst bespraakt en menigeen zwicht ten slotte voor den aandrang Velen verklaarden, dal zij er eigenlijk mei tegenzin toe over gingen, en althans later, toen het contract hun voortdurend zorg gaf, grooten spijt gevoelden. De vraag mag ook gesteld worden, of in sommige gevallen geen verkeerde praktijken om niet te zeggen zwendel in het spel zijn. Men mag van het tegendeel wel verzekerd zijn, alvorens met de »als heer gekleede, welbespraakte persoon", in zee te gaan. De sociale wetgeving en de landbouw. In September j 1. werd te Wagenin gen herdacht het beslaan van het 50- jarig landbouwonderwijs. Verschillende personen voerden het woord, ook de oud-minister Dr. Pos'huma, die voor het landbouwonderwijs in de toekomst een schoone taak zag weggelegd in dienst van landbouw en volk, van welvaar; en beschaving. Hij zag echter voor de verdere ontwikkeling er van de omstandigheden niet onverdeeld gunstig, en besloot zijn rede met de volgende opmerking en wensch »Ondanks hoogen ouderdom is de boerenstand het eenigszins naïeve kind onzer samenleving gebleven, dat in vele opzichten nog opvoeding en bijzon dere bescherming dikwijls tegen zichzelven behoeft Moge het Nederlandscho volk, bij hel afsluiten eener halve eeuw, waarin het zoowel de baten van verleenden steun als de nadeelen van verwaar- loozing ruimschoots hoeft kunnen ondervinden, steeds deze waarheid voor oogen houden". B-r. Doos30-60"90ct Tube 80 ct B ij Apoth en Drogisten 567—12 nu tenminste eenigen tijd uitrusten en rond den middag zal ik aan een zeer conforlabele lunch; een mensch moet zich zoo nu en dan eens te goeddoen. Hetherwick. Enfin, dat weet ge zelf ook wel. Volkomen, Matherfield, ik ben van dezelfde meening, zeide Hetherwick Maar ik denk, dat je hersenen onder tusschen wel heel wal zullen afgewerkt hebben, terwijl ge zal te eten en te drinken. Ongetwijfeld, meende Matherfield. En ik stelde heel wat plannen op. Ik kon natuurlijk niet naar New York meegaan, dat was buitengesloten. Maa ik zou een onderhoud met haar heb ben. Ik zou haar afwachten, zoodra zij aan boord van de »Tartaric" kwam daar zij alleen was, kon men haar wel wat vroeger verwachten. Ik was van plan haar dan aan te spreken, natuur lijk als lady Riversraede; haar te zeggen wie ik was en mijn papieren te toonen en haar te vragen, of zij mij eenige inlichtingen over een zekeren dr. Cy prian Baseverie wilde geven. Ik dacht dat ik moest afwachten, welken indruk deze vragen op haar maakten, alvorens om nadere gegevens te verzoeken. In dien ik bemerkte, dat zij geschrokken was, speciaal indien zij mij eenig mis leidend of ontwijkend antwoord gaf, zou ik haar recht op den man af ge vraagd hebben, of zij voor haar huwe lijk met den overleden sir John Rivers- reade de mr3. Wittingham was, die ongeveer tien jaren geleden een tijd lang in een hotel te Sellithwaite ver toefd had. En ik had reeds practisch in mijn geest vastgesteld, bovendien, dal indien zij dit laatste moest beken nen en ik had goede redenen om te veronderstellen, dat zij het zou doen. ik haar zou verzoeken mij te volgen. Waart ge werkelijk van plan, zoo Ingasanden Miieieallagea. Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeflijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen en urinekwalcn. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspan ning der nieren het zijn waarschu wingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kun nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen Urinezuur zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kris tallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvol doende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuch tige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, nier steen, niergruis, blaasontsteking, ischias spit, vermagering, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en ver sterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de u-iinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 40 en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tnbe 80 ct. Week van 15—22 Oct. INGEKOMEN J Grans en gezin, z.b. Bleekstraal 6a van Eindhoven P. A. Th. Simons, kloosterbroeder, Leunsche weg 2a van Wijchen; Th. M. Caldeberg, verpleegster St. Annalaan 5 van Geleen; M. Slrij- bosch en gezin, landbouwer, Heide L 40 van Beesel; A. A Franssen, dienstbode, Brabander A 17 van St. Michiels Gestel; Gh. H. Goumans, slager Palersstraat 6 van Roosendaal; G E Lasthuis, kloosterbroeder, Leunsche weg 2a van Weert; J A. A. Hesse, kloosterbroeder, Leunsche weg 2a van Kerkrade. VERTROKKEN J. C Deckers, dienstbode, naar Ber gen Wellerlooi E 25; M. J. M. Wijn hoven, mijningenieur naar Straatsburg; M. S. Mevis, onderwijzeres, n. Geleen Spoorstraat 38; F. A. J. M. Mutsaers, z.b naar Nijmegen, Canisius College. ver te gaan 1 riep Hetherwick uit. Wel zeker 1 Ik zou volkomen ge rechtvaardigd geweest zijn, antwoordde Malherfield. Maar, er is van dit alles niets gekomen, want ik heb haar niet meer teruggezien. Ik was een minuut of tien voor twee op de plaats, waar alle passagiers moesten voorbijgaan, en ik vroeg voor alle zekerheid nog, of er op dat oogenblik reeds iemand aan boord van de «Tartaric" was gegaan. Ik keek zoo scherp mogelijk uit, als iemand met een stel goede oogen kan doeD, precies van tien minuien voor twee tot vijf minuten voor half zes, toen de boot vertrok, maar zij vertoonde zich niet. Gij zult wellicht denken, dal ik haar mogelijk onopgemerkt heb la'e i pis seeren, maar ik ben er absoluut zeker van, dat dal niet het geval is Neenji Ik voor mij denk, dat zij plotseling van gedachte veranderd is en niet is mee gegaan. Ze heeft zoo haar reisgeld ge heel of gedeeltelijk verspeeld, maar wat beteekent dat voor zoo'n rijke dame? Mogelijk heeft op het laatste oogenblik de schrik haar aangegrepen om zich op het schip te vertoonen. Schrik? Waarom? vroeg Hether wick. Er waren daar twee of drie man van onze Scotland Yard in den omtrek, ant woordde hij Ik weet niet, waaiom zij daar waren. Ik heb het hun niet ge vraagd. Maar wel vroeg ik hun mij te willen helpen en uit te kijken naar een dame, die ik volledig beschreef. En daarom ben ik er absoluut zeker van, dat zij niet aan boord gekomen is. Nu, het is mogelijk, dat ze wel in den om trek ie geweest, maar de detectieven bespeurde, zdj kende ze wellicht, men kan nooit weten, en toen heeft ze zich maar uit de voelen gemaakt. In elk ge val, mijn oogen zijn niet op haar ge vestigd geweest. Ik heb haar niet meer moeten on middellijk verzorgd worden, zorg er du» voor nevenstaand doosje steeds in huis te hebben. Dan heeft U tevens een uitstekend middel tegen wonden, huiduitslag, jicht, rheumatiek. schrale en ruwe huid. Akker's is onmisbaar, daar het door zijn veelzijdige eigenschappen dagelijks te pas kan komen. De herstelling van het kruispunt Beugen. De Msb. meldt: Aan het viaduct in kruispunt Beugen wordt flink gewerkt. Men moet even wel nog steeds van de noodlijn, die Zuid met Noord verbindt, gebruik maken. Hoewel inmiddels een nieuwe trap, die toegang naar de bovenlijn verschaft, is aangebracht, zal het toch nog eenige maanden duren, eer de treinenloop op de bovenlijn weer geheel normaal is, daar de oorspronkelijke bovenlijn nog niet in orde gemaakt is kunnen worden. Ook de benedenlijn (lijn Boxtel—Gennep) is nog lang niet gereed Hier kan ook nog steeds slechls van één lijn gebruik worden gemaakt. Ook de spoorbrug bij Mill, die bij den watersnood was weggespoeld, is nog lang niet gereed; ook hier zijn de herstellingswerken door den hoogen waterstand weer moeten worden ge staakt Er kan nu op het traject MillHaps nog slechts van één lijn gebruik wor den gemaakt. Alles in aanmerking genomen, zal het nog wel maanden, misschien wel den geheelen winter duren eer beide bruggen geheel hersteld zijn en de treinenloop op 't traject MillHaps weer normaal zal zijn. Gasverstikkingen. Te Alkmaar zijn Zondag op een klein bovenhuis in de St. Jacobstraat drie lijken gevonden, n.l. van de 40 jarige wed. Mantel, haar 14 jarigen zoon en een zekeren Klarenbeek. Weduwe Mantel was juist Zaterdag avond verhuisd uit een steeg in het Klein-Nieuwland en Klarenbeek had haar helpen verhuizen. De lijken lagen, geheel gekleed, op den vloer, terwijl de bedden onbeslapen waren. De doodsoorzaak is vermoedelijk gas- verstikking ten gevolge van een lekih de gasleiding. gezien, sinds ik haar van morgen uit het oog verloor. Zoo, nu weet ge, hoe de zaak er voor slaat. Gij komt dus verslagen terug? merkte Hetherwick op. Als je het zoo noemen wilt, ja, stemde Malherfiield toe. En nu ben ik teruggekomen met den zeven uur acht en dertig. Doodop van vermoeidheid. Maar ik geef de zaak nog niet op, hoor Hetherwick, en ik zou graag willen, dat ge nu eens iets voor mij deed. Miss Hannaford is natuurlijk nog op Rivers- reade Court. Zij zal daar natuurlijk de telefoon bedienen. Bel haar morgen ochtend vroeg eens voor mij op en vra8g haar, of zij met u een gesprek kan hebben over een uiterst belangrijke particuliere aangelegenheid, rond den middag in de stad Dorking. Waar zul len we zeggen Welnu, in het Witte Paard, ant woordde Helherwich. Uitstekend.... dus in hel Witte Paard om twaalf uur, zeid3 Matherfield. We zullen er heengaan, want ik ga met u mee met den trein van 10 uur 10 van Victoria. Behandel dit zaakje met de uiterste voorzichtigheid, Hether wick, als ge telefoneert. Vermeld in geen geval iels over de motieven, waar om we naar Dorking willen gaan. Maak ook met geen enkel woord melding van lady Riversreade. Zeg alleen aan miss Hannaford, dal er dringende rede- nenen zijn, waarom ge haar onmidd^l« lijk wilt spreken. Maar, zuiver, paiti- culiere aangelegenheden, ho^r. Er zitten soms ooren aan de U*it Lu.idraden. Enfin, ge brengt dat zaai.j w_linord.e, niet Ik zal er voor zorgen, daar kunt ge op rekenen, ani a oji dde Hetherwick- Miss Hannaford zal wel een paar umtjes vrij kunnen krijgen om even naar de stad te komen. Maar eerlijk gezegd,

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1