GIFTEN Emigratie. JACTONÖg, Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAC.F0TO iTVOORDEEUöSV V. PYLS, VENRAY g| Nieuwste inMantels Dameshoeden Regenjassen |j Pelterijen §f Gebreide Vesten |g Echte Kanten. Provinciaal Nieuws. MANUFACTUR&N ['YOOöDEELlöST/l S MANUFACTUREN Dit nummer bestaa uit TWEE bladen. Invordering van galden Veulenmonstering te Horst. Onthulling H. Harl-monument te Castenray. Oe Landbouwtentoonstelling te Oirlo. De Kippenhouderij op het platteland voor da nieuwe kerk te Ysselsteyn. Reclame-avond. Zaterdag 23 October 1926 fc(' BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS M 1^r\ BLIJKEN TOCH HET Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct do 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7'/. ct. bij abonnement lager tariel. De Burgemeester van Venray brengt Ier algemeene kennis, dat vanwege den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling op Donderdag 28 October des namiddags zeven uur, in liet Patronaatsgebouw Patersstraat, door den Heer van Lier, Referendaris bij dienst, een lezing zal gehouden worden over emigratie in het algemeen, waarbij ook de werkge legenheid in het buitenland zal ter sprake komen, terwijl de heer Hartland, Directeur der Emigratie Centrale Holland, zal spieken over emigratie naar Canada en het gesprokene za' toelichten met lichtbeelden. Alle belangstellenden worden ui noodigd deze lezingen bij te wonen. Belanghebbenden zullen den volgen den dag gelegenheid krijgen nog mondelinge nadere inlichtingen te ontvangen, waarvoor speciaal zitting zal gehouden worden ten Raadhuize. Venray, 19 October 1926 De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO. op quitantiën met aangehecht stortingsforniulicr. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 November a.s. voor rekeninghouders bij den postchèque en girodienst de gelegenheid wordt opengesteld de voor hen door do pos terijen op quitantiën ingevorderde be dragen, tot een maximum van f 1000 voor elke quitantie, door de kantoren van invordering rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. Daartoe moeten de quitantiën gesteld zijn op formulieren, welke tegen be taling van 1 cent per stuk aan alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn, en op een daarbij behoorend bor derel, dat mede aan de kantoren der posterijen tegen betaling van 1 cent verkrijgbaar is, zijn ingeschreven. De quitantieformulieren zijn twee- deelig, zij bevatten de eigenlijke qui tantie en een stortingsformulier. Het recht, hetwelk bij vooruitbetaling door opplakking van een frankeerzegel op de quitantie i3 te voldoen, bedraagt: voor een bedrag tot en met f 500. 15 cent; boven f 500 tot en met f1000, 20 cent. Deze quitantiën worden niet meer dan éénmaal aan de schuldenaars aan geboden. In sommige gevallen zal het daarom aanbeveling verdienen, dat de bewaargevers hun debiteuren omtrent de afgifte van quitantiën aan de pos terijen inlichten. Maandag had te Horst de jaarlijk- sche veulenmonslering plaats, uitge schreven door de Hengsten-Associatie «Vooruitgang" Venray, Horst, Sevenum en omstreken. Hier waren bijeengebracht de af stammelingen der hengsten «Cavalier de Grubben", «Germinal de Loyers", «Carnaval d'Ahéa", «Togo d'Elène" en «Karei". Talrijke paardenfokkers uit alle deelen des lands waren naar Horst gekomen om den vooruitgang te be zichtigen, welke in deze streek de laatste jaren bereikt is. Het aanwezig zijn van de vele vreemde kooplieden en fokkers werd door de vereeniging ten zeerste ge waardeerd. Er werden nog al enkele veulens verkocht. Ongeveer 130 stuks waren aange voerd en men hoorde maar één roep, over de prachtige collectie die hier te aanschouwen viel. Met de keuring hadden zich belast de Heeren A. Hendrickx, H. Douven, P. Diederen en C. Bertjens en W, Quadvlieg als arbiter. Het oordeel der jury was, dat men nergens eene betere collectie veulens zou vinden als die van 1926 en 1924 van «Cavalier de Grubben" en «Ger minal de Loyers". Er werd onzen fokkers een wenk gegeven om te zorgen, dat de veulens niet te vet worden en de voorzitter verzocht hun de hengstveulens maar te verkoopen en de allerbeste merrie- venlens zelf aan te houden. De uitslag der keuringen was als volgt «Cavalier de Grubben" merrieveulens 1926: le M. Baelen, Sevenum; 2e VV. Thielen, Casienray; 3e H. Frederix, Afferden; 4e G. Bovée, Broekhuizen; 5e Jac. Camps, Oostrum; E.v. 2 stuks van Wed. Tnielen, Oostrum; J. Loenen Leunen en G. Kersten, Holthees. «Cavalier de Gruhben" merrieveulens 1625 le P. Muijsers, Merselo; 2e Hou- ben, Meterik; 3e H. Strijbos, Castenray 4ö L. Hermans, Sevenum; 5a P. Poels, Venray; E.v. Jacobs, Horst; P. v. Kem pen, Heide; v.d. Bosch, Sevenum en P. van Kempen, Heide.- «Cavalier de Grubben" merrieveulens 1924: le Wed. Duijkers, Venray; 2e L. Zanders, Horst; 3e P.J. Vullings. Korst 4e L. Tacken, Meterik; E.v. v.d. Bosch Sevenum en J. Gielen, Wanssum. «Germinal de Loyers" merrieveulens 1926: le Joh. Glaes, Weverslo; 2e G. Bovée, Broekhuizen; 3e Fr. Poels, Oostrum; È.v. P. A. Geurls, Horst en L. Heidens. Schoor. «Germinal de Loyers" merrieveulens 1925 le J. Liljens, Horst; 2e L. Geurts Oirlo; 3e J. Rambaghs, Casienray; 4e A. Arts, Merselo; 5e W. Lucassen, Sevenum; E.v. L. Tacken, Meterik en P. van de Goor, Sevenum. «Germinal de Loyers" merrieveulens 1924: le J Smeets, Maasbree; 2e Jac. Hendrickx, Grubbenvorst; 3e L. Her mans, Sevenum; 4-e P. J. Geurts, Horst 5e P. J. Cox, Horst; 6e P. J. Vullings. Horst. «Carnaval d'Ahéa" merrieveulens 1926: le P. J. Keijzers, Horst; 2e J. van den Bosch, Sevenum; 3e Ed. Camps Oostrum; 4e Wed. Duykers, Venray E.v. Math. Goumans, Venray en B Vervoort, Lottum. «Carnaval d'Ahéa" merrieveulens 1925: le G. Bovée, Broekhuizen: 2e P J. Keijzers, Horst. «Togo d'Elone" merrieveulens 1925 le W. Janssen, Horst; 2e Fr. ITendrikx Wanssum. «Karei" merrieveulens 1926: le L. Janssen, America; 2e P. A. Roefs, Horst. Hengstveulens 1926: le P. Geurts, Smakt; 2e M. M. Verrijth, Sevenum; 3e J. F. Joosten, Helden; 4e P.J. Weijs Venray; 5e J. Gielen, Wanssum. E.v. P. J. Houben, Meterik; P. J.vsn den Munckhof, Venray; Wed. Duijkers Venray. Hengstveulens 1925 le Wed. Thielen Oostrum; 2e J. F. Joosten, Helden; 3e Max van St. Leendert; 4e Jac. Camps, Oostrum; E.v. H. Smits, Castenray. Hengstveulens 1924: le J. F. Joosten Helden: le Firma Wed. A. Peete Horst Kampioen merrie 1926: Marie I van Joh. Claes, Weverselo Kampioen merrie 1925Roska van P. H. Muijsers, Merselo. Kampioen merrie 1924: Armada van Wed. P. Duijkers. Hoogriebroek. V. P de Z.E.A. de tentoonstelling voor ge opend. Nu werden de verschillende stands bezichtigd en allen waren vol lof over het ingezondene. Er heerschte Zaterdagavond en ook bondag den geheelen dag eene gezel lige drukte in het tentoonstellingsge bouw. De Jonge Boeren van Oirlo hebben eer van hun werk. Proficiat 1 De tentoonstelling van land en tuin bouwproducten, benevens pluimvee* uitgeschreven door de Ver. Jonge Boeren te Oirlo, is schitterend geslaagd. Zaterdagavond had de officieele ope ning plaats. De voorzitter der Jonge Boeren heette allen welkom, in bijzon der den Zeereerw. Heer Pastoor en den Edelachtb. Heer Burgemeester. Hij dankte de heeren juryleden en verder allen, die aan de totstandkoming van dezen tontoonstelling hebben meege- ge werkt Alsdan gaf de Heer Peters, land- en tuinbouwonderwijzer als technisch ad viseur der Jonge Boeren en voorzitter van den Boerenbond, eene heldere uit eenzetting van 't doel der tentoonstel ling. Hij spoorde de jongens aan om steeds trouwe leden te blijven van hunne organisatie. Der Jonge Boeren steun moest zijnonderwijs, gezag, arbeid, spaarzaamheid en gebed. Der Jonge Boeren schrik: onkruid des velds en der ziel. In een schitterende stand, had het bestuur van den Boerenbond getracht, dit den Jongen Boeren duide lijk le maken en de voorzitter wist in welgekozen woorden hun dit op het hart te drukken. i Hierna verkreeg de EdelAchtb. Heer Burgemeester het woord. In eene lange, door applaus onderbroken rede, spoor de hij de Jonge Boeren aan, steeds trouw te blijven aan het gezag, den eenvoud hunner voorvaderen steeds te bewaren en vooral in moeilijke tijden kracht te zoeken in gebed en organi satie, zooals [ook de oude boeren hun iadden voorgehouden. In de hoop, dat deze tentoonstelling mocht slagen, dat zij al die vruchten mocht afwerpen, welke men ervan verwachtte, verklear- Op Zondag 24 October zal te Castenray plaats hebben de onthulling van een H. Hart monument bij gelegenheid van het eerste jaarfeest van het Koning schap van Christus. Toen den laatsten dag van 1925 door den Paus Pius XI de heele wereld aan Christus' Koning was toegewijd, gaf het Opperhoofd der Christenheid een encycliek «Quas Rimas" uit, waar in verduidelijkt werd dit goddelijk Koningschap en den uitdrukkelijken wensch werd neergelegd telken jare op den laatsten Zondag van de maand October dit herdenkingsfeest kerkelijk te vieren als een der hoogste feesten, duplex I classis. Wegens het kalendarisch samenvallen dit jaar van den laatsten Zondag van October met den Vigilie van Aller heiligen is de onthulling van het Christus Koningmonument een week vervroegd namelijk cp Zondag 24 dezer. Op waardige wijze zal het Rectoraat de inwijding van het Monument doen geschieden. Om 3 uur namiddag zal, na het plechtig Lof, de ZeerEerw. Heer Deken van Horst de intronisatie-gebeden uit spreken terwijl de WelEerw. Pater Van Mallen, van het relraitenhuis Manresa, de feestrede zal houden. Ter opluistering van de feestelijkheid zal de Zangvereeniging «Ons Genoegen" van Oirlo Castenray en de fanfare van Leunen aanwezig zijn. Met de heele bevolking en belang stellenden zullen eveneens tegenwoordig zijn de WelEerw. Haer Pastoor van Oirlo en de Edelachtb. Heer Burgemees ter van Venray. Moge dit H. Hart monument, ver vaardigd in de beeldhouwkundige ateliers van den lieer K Lucker te Roermond, in lengte van dagen getuigen van de gehechtheid en verknochtheid aan Koning Christus. Eveneens hopen we, wijl het geplaatst is aan de groote heirbaan VenloHorst Venray—DeurneHelmond, waar dage lijks honderden personen, goede en kwade, voorbijgaan, te voet er. met alle mogelijke snelvervoermiddelen, dat door de meesten een blik op dien Christus Koning zal worden geworpen. Wellicht moge menige afgedwaalde of geloofs twijfelaar door deze beschouwing een kleine stoot van Gods genade onder vinden en tot deel krijgen. Het onderschrift zal zijn Castenray aan Christus en komt allen tot Mij uit het tweevoudig oogpunt als boven omschreven. Daarom is morgen bij den eigen in woner ook ieder vreemdeling welkom om met hem deze onthulling gade te slaan en te bidden voor Gods Zegen. Castenray aan Christus! door JOS. BOSHOUWERS te LENT Naar aanleiding van den „Open Brief I" des lieeren W. J. Driessen te Tenray-Heide. van 3ï/2 h 4 maand zijn er verschillen- I de bij, die haast niet meer kunnen loopen. Ze verzwakken erg en eene is er reeds van dood gegaan. Zou u mij in Peel en Maas kunnen mededeelen, wat de oorzaak kan zijn? Mijn buur man klaagt er ook over, doch daar is het niet zoo erg als bij mij. H. te L. ANTWOORDHebt u misschien tuberculose of vogeltering onder de kippen In dit geval gaat het wel van de oude op de jongen over, vooral wanneer het in het hok zit, dat niet geregeld wordt schoon gemaakt. Tuberculose komt op de boerderijen veel meer voor, dan men denkt. Ze wordt veroorzaakt door z.g. tuberkel bacillen. Deze zetelen voornamelijk in de longen. In den aanvang worden kleine knobbeltjes gevormd; daarnaar is de ziekte dan ook genoemd. Deze knobbeltjes komen bij aan tuberculose lijdende hoenders veelvuldig voor op het buikvlies, de lever en de ingewan den. Buikvliesontsteking en leverziekte treden daarom dikwijls te gelijk met longtering op. I De dieren bezwijken ten slotte van uitputting. Wanneer men een tuberculeus dier openmaakt, ziet men dikwijls die vuil gele knobbeltjes op de longen en de lever zitten. Er zijn heel kleine, er zijn er grootere, b v. wel zoo groot als een gerstekorrel, ja nog grooter. Niet zelden zijn de darmen tegelijker I tijd opgezet (strak gespannen) en blanw- achtig. Tegen tuberculose is niet veel te doen. Het beste is bij tijds opruimen en de hokken en 't terrein herhaalde lijk flink ontsmetten met eene creoline- oplos8ing. De zon is de beste doodster van elke ziektekiemen. Hieruit volgt, dat tuber culose bij voorkeur zal voortwoekeren in muffe, donkere, vochtige hokken. Droogte en zonnelicht, daar houden de ziektekiemen niet van. De heer Janssen uit Horst, de direc teur van het mooiste en best ingerichte fokstation van heel Nederland en ver daar buiten (alleen te Venray—Heide schijnt het nog betér te wezen I) maakt dan ook steeds propaganda voor goede huisvesting. En dat er veel invloed blijkbaar ten spijt van sommigen van uitgaat ziet men wel hieraan, dat I in geen enkel deel vau ons vaderland I zooveel goede hokken staan als juist in de omgeving van Horst. Natuurlijk is tuberculose niet enkel le bestrijden, door de dieren eene goede huisvesting te geven, maar het is toch eon machtig middel en vooral als voorbehoeding. U zult nu, als er weer eene kip dood gaal, zelf kunnen constateeren, of er werkelijk tuberculose onder uw hoen ders heerscht. Nu en dan ziet men onder de lijders en lijderessen ook exemplaren, die kreupel loopen, want bij enkele zit het ook in de vleugel en pootgewrichten. Mocht het geen tuberculose wezen, dan denk ik op de eerste plaats aan beenzwakte, als gevolg van te weinig fosfor in het voer. I In dit geval raad ik u aan eens 3 tot 5 pond phosphorzure voederkalk onder het gewone ochtendvoer te I mengen en de dieren nu en dan eens wat gedroogde garnalen te voeren. B.v. een paar keer per week aan pl.m. 7 kippen telkens een handjevol. Vischmeel bevat ook veel fosfor. Volop malsch groenvoer doet in zulk geval ook wonderen, inzonderheid boerenkool U schrijft niet op uw briefkaart, of uw dieren los loopen, dan wel vast zitten. In 't laatste geval kunnen ge brek aan groenvoer en in vochtige ren mede de oorzaak wezen. slof, er vliegen hun uitwerpselen op nalaten en dan.... later na gebruik I toch weer aan het publiek wordt ver kocht. Smakelijke koffie, althans die 't zoo wenscht te noemen. Verder zegt spreker, dat het koffie- branden wel degelijk vakkennis ver- eischt, waarom dan ook de Firma van Nelle hieraan de grootst mogelijke zorg besteedt. Spreker roept den huisvrouwen toe: «Handelt niet langer uit sleur of gewoonte, eischt waarborg vai. kwali teit voor Uw geld, weigert voortaan onverpakte koffie, waarvan gij de afkomst niet weet en zorgt, dat Uw kopje koffie een genotmiddel en geen apothekersdrankje is". Daarna zet spreker nog de groote voordeelen van de gebroken thee uit een. Aangezien ze zich zoo beter laat mengen, krijgt Van Nelle's Thee juist daardoor haar waarde Ook om econo mische redenen geeft breken voordeel, want deze thee schenkt beter uit. Ge broken thee, die vooral in Engeland veel wordt gedronken, is dan ook niet minderwaardig, is ook geen z.g. stof- thee (gebroken thee wordt juist terdege van stof gereinigd), maar is wel terdege een verbeterd product. Spreker wees er voorts op, dat de film over de koffie grootendeels eigen opname is, genomen door een der firmanten. 1 Hier werd een flinke pauze gehouden en werd de alom bekende van Nelle's koffie en thee rondgediend, zoodat wij tevens gelegenheid hadden met de uitmuntende kwaliteiten dezer produc ten kennis te maken en... het koekje zelfs ontbrak niet. Tevens werden liederenboekjes rond gedeeld en werden een paar nummertjes daaruit onder begeleiding van piano en viool gezongen. Hierna werd de filmvertooning voort gezet en zagen wij in de gebouwen der Firma te Rotterdam de verdere bewerking, die de koffie ondergaat. De Firma van Nelle heeft ons door deze alleszins duidelijke film wel een goeden indiuk gegeven van haar werk en wij twijfelen er dan ook niet aan. of deze echt pakkende manier van reclame zal den omzet der Firma nog meer doen toenemen. Wij kunnen dan ook niet anders dan volmondig beken nen, dat wij van de interessante film zeer genoten en besluiten met «Van Nelle's Pakjes Koffie en Gebroken Thee bovenaan", want ze zijn over heerlijk. Vorig bedrag f 2928.55 Boerenbond Venray-dorp voor den bouw der kerk f 50. voor onderhoud der kerk f 50. N.N. Belofte maakt schuld f 150. Van een weldoener uit Weverslo f 100. Totaal f 3278.55 Open brief 1 Ik dacht eerst dat een of andere vooraanstaande autoriteit op zeker gebied het b.v. tegen de Regeering zou hebben. Maar bij nader inzien bleek me, dat de «Open brief I" niets anders bevatte dan eene loftuiting op den schrijver zelfl Het fokstation van Horst deugt niet, alleen de heer D. weet het en kent het. Zit de bedoeling misschien voor, de menschen te bewerken met het oog op eigen voordeel Dan is de manier, die daarvoor aangewend wordt al heel slecht, want het platte spreekwoord «Eigen roem stinkt 1" is nog altijd waar. Dat de heer D. een beginneling is, had hij waarachtig niet behoeven te schrijven, «de Open Brief!" is daar één getuigenis van. Ik heb aan 't fameuze stuk al te veel aandacht geschonken, en daarom... basta 1 Ik kan m'n tijd beter besteden. Zwakte in de pooten. VRAAGOnder mijne jonge hennen Verleden week Vrijdagavond werd in zaal «Wilhelmina" Schoolstraat, voor de leden van «St. Anna" en Mariavereeniging door de Firma de Erven de Wed. J. van1 Nelle te Rotter- I dam een filmvoorstelling gehouden. Vooraf werd hel woord gevoerd door een Vertegenwoordiger dezer Firma. Spreker lichtte de toehoorders in omtrent de verpakte koffie en gebroken thee, door de Firma van Nelle in den handel gebracht. Spreker meende, dat om economische en ook vooral om hygiënische redenen verpakte koffie ver de voorkeur verdient boven onver pakte. Dikwijls wordt onverpakte koffie toch gebrand in allerlei vieze inrich tingen en door den winkelier met veel te hooge winst verkocht. Tevens, zegt spreker, ziet men in winkels, waar onverpakte koffie wordt verkocht, dik wijls deze losse koffie gebruiken in de etalage, waar ze overdekt wordt met VENRAY, 23 October 1926. Door de Venlosche bouwver- eeniging is te Venlo aanbesteed het bouwen van 50 arbeiderswoningen aldaar. Ingekomen 11 biljetten. Laagste inschrijver H. Oudenhoven Lzn,, te Venray, voor f 113 460, aan wien het werk is gegund. I Eloctrificatic Patronaatsgebouw. Naar wij vernemen, is door de Pa- tronaats-commissie «Sint Antonius" de electrische installatie van haar Gebouw gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Piet Jacobs, in medewerking met de firma Hulse-Perree. Militaire Vooroefeningen. Hierin is een groote verbetering aan- gebracht, die de ouders, patroons en jongelieden met genoegen zullen ver nemen. De Cursus duurt voortaan slechts één jaar. En de oefeningen zijn toch maar één middag per week, gelijk vroeger. Na afloop van dat jaar wordt er examen afgenomen. Wie hier ongeluk kig in mocht zijn, kan twee maanden later tot een her-examen worden toe gelaten. De nieuwe Cursus vangt aan in de eerste weken van 1927. Zij die in 1908 geboren zijn geen anderen I kun nen zich aanmelden bij de Directie van het Patronaat. De 14 jarige zoon van den land" bouwer C. uit IJsselsteijn, die als knecht I te Deurne woonde is aldaar Zaterdag I op ongelukkige wijze onder een kar

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1