ABDÜSÏROOP Btaililgei I Phoenix Ft. a A. H. de Eaen JJOi Cemei BONHEI SN' VOOREI BI HUIS SRS Fi OM LOON-Zli: H. 3 maal per dag een lepel JPa alle mik BOUWPË Gemengde Berichten. Ver stopping &tDm?3<m3iiu Kachels, Haarden, Fornuizen, Gebr. Lucassen, Leunen. ïeei Vuri Teve Beton Bittei en a oor fcro Coö tie A. W.J. Akket's Abdijsiroop zal U van Uw koest afhelpen, de slijm op lossen en daarmede Uw beklemd heid op de borst en Uw kort ademigheid doen verdwenen. Iedereen die Aleker's Abdijsiroop ge bruikt, raadt het anderen aan. Aarzel dus niet bet eveneens te probeeren met stroohulzenfalorïek begonnen en Coöp. Stoomzuivelfabriek. Een Overal verkrijgbaar i f 1.50, f2.75 en f4.50 per fiesch. De eerste Herfststorm. Schepen in nood; mensclien verdronken. De hevige storm van zaterdagnamid dag en Zondag heeft verscheidene schepen doen stranden en ook men- schenlevens verloren doen gaan. li, den Engelschen Hoek van de Terschellinger Gronden is het Poolsche ss. »Wisla" gestrand. De »Brandaris" en sleepbooten zijn ter redding en assistentie uitgevaren. Van de equipage waren des nachts 16 man gered; de tweede stuurman en een matroos zijn verdronken. Het s.s. »Larenberg" heeft Zondag morgen bij Rotterdam, de rivier op stoomende, ter hoogte van Heiplaat de sleepboot »Denemarken" van den Ned. Sleepdienst v. h. P Smit Jr. overvaren. De geheele bemanning, bestaande uit kapitein, machinist, stoker en matroos, verdween in de diepte en verdronk. De slachtoffers zijn kapitein J. F. Nilson, machinist J. Hocijzer, stoker Klumpes en matroos A, J. v. d. Heuvel, allen uit Rotterdam. Het lijk van den matrcos is opgehaald. Het ss Ragnar" uit Finland met hout naar Amsterdam, kwam te IJmuiden aan met grootendeels weg geslagen deklading. Door den hoogen golfslag werd het schip dwars voor de sluisdeuren geslagen. Het is een wonder dat- er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurden. Te Groningen is op den Heerenweg door den storm een boom omgewaaic en op een draad der eleclriscbe leiding gevallen, waardoor ook een mast der leiding mee werd omgetrokken. De mast viel juist op oen auto, waarin behalve de chauffeur vijf leden der familie T. zaten. Allen kregen ernstige hoofd wonden en moesten naar het Zieken huis worden overgebracht. De carosserie van de auto werd geheel vernield. In den stormachtigen nacht Zaterdag op Zondag is te Scheveningen de dekwachter Spaans, die gedurende den nacht de in de visschershaven ge borgen booten bewaakt, dood aan boord van de botter Schei 223 gevonden. Men vermoedt dal de oude man aan hartverlamming is gestorven. Een haringlogger verongelukt. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te IJmuiden in Noord-Westelijke richting vuurpijlen gezien als teeken dat eer» schip in nood verkeerde, doch het was door den orkaanachtige storm niet mogelijk sleepbooten of redding booten te doen uitvaren voor redding. Na eenige oogenblikken hield het afsteken van pijlen op, zoodat het schip of zichzelf geklaard moest hebben of wel verongelukt moest zijn. Het vermoeden, dat een logger een prooi der zee was geworden, werd al spoedig werkelijkheid door het vinden van een lijk, hetwelk later herkend werd als te ziin van den schipper K. Plug van bedoelden logger, terwijl later ook nog het lijk van een der matrozen is aangespoeld. Vrij zeker is dus de geheele bemanning verongelukt. De logger K. W. 152 Agatha Maria was Ihuiszeilende van de haringvis scherij en volgens rapport van andere aangekomen zeilloggers beladen met 20 last pekelharing. De bemanning bestond uit dertien koppen. Nog een Ned. logger vergaan Tusschen Egmond en Pelten zijn dekgoederen aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van den Katwijkschen log ger Kw. 103. Men maakt zich te IJmuiden dan ook over het lot van dit vaartuig, schipper J. Keus, ernstig ongerust. Zondsg is een Engelsch stoomschip binnengekomen, dat rap porteerde nabij den brulboei het wrak van een houten logger te hebben ge zien. De Kw. 103, reederij Gebr. Taat te Katwijk aan Zee, is een houten logger. Het is mogelijk dat dit bericht betrek king heeft op den logger Theodoor. Eenige zekerheid hieromtrent beslaat evenwel nog niet. Een ander te IJmuiden binnengeko men Engelsch vaartuig rapporteerde de Kw. 152, die zooals bekend, vergaan men mij den geheelen dag niet op het kantoor behoefde te verwachten. Ik koch vervolgens een spoorweggids en een paar dagbladen aan een kiosk en begaf mij naar het perron. Dat was goed bezet, er ging al heel wat volk mee. Enkele minuten later reed de trein voor. Ik wachtte eens af, of mijn dame er in ging, wat gemakkelijk te zien was, daar zij nog al flink is. Toen zij binnen was, ging ik in een rook coupé, een wagon verder, en op den vastgestelden tijd vertrok den trein Ik was werkelijk nieuwsgierig te weten wat lady Riversreade nu eigenlijk van plan was Maar tevens stond bij mij vast, dat ik haar overal zou volgen. Zelfs naar het buitenlend vroeg Hetherwick met een glimlach. Wordt vervolgd. is, Zaterdagavond in de nabijheid van de Kw. 103 te hebben gezien. Auto-ongeluk tengevolge van den storm. Te Groningen heeft Vrijdagnacht een auto ongeval plaats gehad. Een boom, die door den sterken wind werd ontworteld, viel op den voedingsdraad van het tramnet, waardoor ook een paal van dat net werd omver getrokken. Een huurauto waarin behalve de chauffeur, vijf leden van de familie Toxopeus uit Helpman waren gezeten, reed op dat monent juist tusschen den omvallenden boom en paal. De carros serie van de auto werd door de takken totaal vernield. Alle zes inzittenden werden gewond. Mevr. T. kreeg een hersenschudding en is overleden. De drie mannelijke inzittenden kre gen verwondingen door glasscherven, de dames Toxopeus $en dochter van het slachtoffer) en Roelofs hadden kneuzingen aan dijbeen en rechter schouder. De auto is grootendeels ver nield. De storm van Zaterdag 9 op Zondag 10 October. Het Filiaal van het Meteor. Instituut te Amsterdam meldt Tusschen 11 uur voormiddag en den middag van 9 October bereikte de Zuidwesten wind de stormgrens, groeide daarna regelmatig aan tot 3 uur na middag en bleef uit dezelfde richting waaien. Daarna nam de windsnelheic af en ruimde de wind naar West en Westzuidwest, de snelheid bleef tot 10 uur namiddag even onder de storm grens. Vanaf dat uur nam de snelheid weer toe toi een vollen storm met kracht 9 Beaufort, welke kracht in de buien is overtroffen. De richting bleef tot middernacht WZw, waarna de wind langzaam naar Westnoordwest ruimde en tegen 7 uur voormiddag afnam in kracht. De zwaarste windstoot 92 Kg. per M2 kwam voor ten 4.20 uur v m. 10 October. De over vijf minuten gemid delde snelheid was toen 18 Meter per seconde. Het landgoed Schöndeln. De »L. K." verneemt, dat het land goed Schöndeln in do gemeente Melick Herkenbosch in eigendom is overgegaan aan de Paters Camillianen te Vaals. Deze paters waren ook vroeger in Roermond gevestigd. Pluimveetentoonstelling. De feestelijke opening der a.s. Pluim veetentoonstelling te Roermond is bepaald op Vrijdagmiddag 10 December a.s. Verschillende vooraanstaande fok kers uit verschillende deelen des lands, meerdere uit Duitschland, verder afge vaardigden van verschillende speciale clubs zullen de opening bijwonen. -Een Typhusgeval in Roermond. In het hospitaal is opgenomen een 20-jarig meisje uit de Voogdijstraat, dat lijdend is aan typhus. Doodel\jk mijnongeluk. In de mijn Julia te Spekholzerheide geraakte de mijnwerker T., onder afvallend gesteente en overleed aan de gevolgen. Trap van een paard. Te Kerkrade kreeg het 5-jarig zoontje van den landbouwer V., dat met zijn vader in een weide lisp, een trap van een paard tegen het hoofd. Met hersen schudding werd het ventje naar het hospitaal gebracht. Fietsendief gepakt. Het ontvreemde rijwiel van F.Jansen te Deurne, waarvan we vorige week een bericht gaven, is naar we verr emen reeds terecht. De njwieldief was blijkbaar 's avonds nog naar Reuver gepeddeld en vroeg aldaar vrij nachllogies aan het politie bureau, wat hem geweigerd werd. »Vrij logies zult ge me geven", zei de gratis fietser, »want ik heb te Deurne dit rijwiel gestolen." Toen werd aan zijn verzoek voldaan, denkelijk wel voor meer dan één nacht, en.... 't rijwiel was spoedig aan den eigenaar terug bezorgd Boscliproducten. Te Gemert en in andere boschrijke streken van Noord Brabant is de handel eikels, beukenolen en elzepoppen aangevangen. Voor inlandsche eikels geeft men 22i/f ct, voor Amerikaan sche 4 ct, voor elzepoppen li/s ct. en voor beukenoten 8 ct. per K G. Vergankelijk. Van de enkele jaren geleden bloeiende Olie- en Margarinefabriek N.V. Asten Creameries te Asten, op welke fabriek i honderdtal arbeiders hun brood verdienden, is thans hetleatste gedeelte verkocht. Successievelijk werd in ge deelten van de groole gebouwen een Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogl een groot gebouw in de na-oorlogsjaren gebouwd en van dien tijd af leegstaande is Donderdagavond publiek verkocht voor den buitengewoon lagen prijs van f9000 aan de heeren H. J. W. Verkouteren te Blerick en L. te Strake te Venlo, beiden tricotage-fabrikanten, die er een tricotagefabriek in zullen vestigen. Overreden en gedood. Maandagmiddag had het 3-jarig zoontje van den heer Wittenberg Craste te Oss terwijl hij op de Markt spelende achter een wagen uitkwam, het ongeluk te worden gegrepen door de juist passee- rende auto van den besteldienst Oss s Bosch der firma Albers en Bouman te Oss. De kleine werd legen den grond geslingerd en bekwam een hersen schudding. Na aankomst in het St. Anna-ziekenhuis bleek hel knaapje reeds overleden. De chauffeur had een matige vaart en gaf op dit kruispunt voldoende signalen. MOORD TE NIJMEGEN. In den laatsten nacht van Nijmeeg- sche kermis, van Maandag op Dinsdag trapte J. van L., oud 24 jaar, bank werker en chauffeur, een groote spie gelruit in van het kleedingmagazijn »Het Witte Huis" aan de Houtstraat te Nijmegen, De heer A. Mde zoon van den eigenaar van deze zaak, die ter plaatse was, wees den dader aan de politie aan. De dronken v. L. werd daarop zoo kwaad, dat hij een mes greep en voor er iemand op bedacht was, daar mee den 24jarigen Adolf M. in den schouder stak. Deze, die zijn volle tegenwoordigheid van geest hield en kalm was, bloedde aan den schouder en werd na verbon den te zijn, naar zijn ouderlijk huis gebracht. Men hoopte aanvankelijk, dat alles goed zou afloopen maar een inwen dige verbloeding, doordat een long ge raakt was, deed hem smartelijk lijden en werd de oorzaak van den dood Dinsdagmorgen om half vijf overleed de heer M. De moordenaar bekende zijn daad. DE STORM. Door den storm is de voorgevel van een in aanbouw zijnd huis te Bemelen bij Maastricht, ingestort. Een kind van D. werd onder de sleenen bedolven en met erustige kwetsuren in levensgevaarlijken toe stand naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. De moeder kreeg een schouder-on twrichting. Pater D. de Kok O.F.M. In den ouderdom van 40 jaren is overleden de Weleerw. Pater Dismas de Kok, O.F.M. missionaris in Bra zilië. Conducteur onder den trein. Zaterdag is de hoofdconducteur W. H. Spermon uit de Nicolaas Zasstraat op het slation D. P. te R'dam, onder den trein 225 geraakt en aan de be komen verwondingen overleden. Waarschijnlijk om een portier dicht te maken, sprong de conducteur op den trein, die van D. P. naar het emplacement aan den Beukelsdijk zou worden gerangeerd, toen deze zich in beweging zette. Bij den schok viel hij, kwam terecht tusschen het perron en den rijdenden trein en werd ,eenige meters meegesleurd. Met zware inwendige kneuzingen en een hoofdwonde is het slachtoffer door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht Bij aankomst bleek de man overleden te zijn. De politie stelt een onderzoek in. De Maaswerken. Men schrijft uit Grave De pijler voor de Maasbrug in het midden d6r Maas heeft bijna zijn hoogte bereikt. Blijft het weer en de water stand zoo gunstig als tot heden, dan zullen ook de volgende pijlers op Brabantschen oever spoedig op de noodige hoogte zijn. Reeds is er perso neel voor de te leggen brug op het werk gearriveerd en met de werkzaam heden in aanvang begonnen. Een schoonmoeder die voor de film moet spelen. Zondagmiddag kreeg een zekere R wonende in de Atj9hstraal te Rotterdam een woordenwisseling met zijnj schoon moeder, schrijft de Msb: Op het hoogtepunt van de ruzie bracht schoonmama plotseling een fleschje te voorschijn, dronk het met een wanhopig gebaar leeg en zakte met een afgrijselijken gil ineen. Zoo gauw zijn beenen hem dragen konden liep de man naar den politiepost op den Linker Veerdam en vroeg om hulp: zijn schoonmoeder had zich vergiftigdl Onmiddellijk werd de Geneeskundige dienst opgebeld, die ijlings een auto met twee verplegers stuurde. Ter plaatse gekomen, bleek schoonmama in Maken den welstand. Op een vraag van de verplegers, die wel een beetje verbijs terd waren door de spoedige genezing, vertelde zij dat't maar »'n aardigheidje" was geweest om haar schoonzoon bang te maken. Doodgereden. Zaterdagavond ging een 14-jarige jongen per fiets van Maartensdijk te De Bilt een boodschap doen. Bij de boerderij Larenstein gekomen, kwam van tegenovergestelde richting de vee- kooper Van Soest met een slingerenden hittewagen aanrijden. Van S., die, in beschonken toestand verkeerde had de geheele breedte van den weg noodig. Met den boom van het wagentje werd de borstkast van het jongetje inge drukt, die aan den kant van den weg werd geslingerd en onmiddellijk dood of moeilijke en onregelmatige stoolgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. is geweest. Na even te hebben gekeken, is de veekooper direct doorgereden, zonder zich verder om het slachtoffer te bekommeren. Een stourengcvecht. Zaterdag j.l. had de visscher P. Wij nen te Bergen een aardig avontuur met een grooten steur. Bezig zijnde een lange reep te lichten, kwam hij tot de ontdekking er een reusachtigen visch aan te hebben, want bij 't ophalen der lijn kreeg hij plotseling een ruk, die hem een buiteling in de boot deed maken. Nu kwamen nog twee mannen in de boot te hulp om den visch op te halen. Maar dat beviel den reus aller minst en hij ging er met reep en 't bootje van door met een vaartje stroom opwaarts naar Maashees. P. Wijnen de reep maar stevig vasthoudende. Einde* lijk scheen de visch moe te worden en hij vertoonde zich nu en dan boven water en werd dan flink toegetakeld, waar men hem maar raken kon. Maar ook nu zag men pas aan den langen puntigen snuit dat 't een sleur was van plm. 3 M. Onder dit bedrijf kwam de visscher van Maashees v. d. Leyk aan met een groot net. Nu werd met ver eende krachten beproefd, den steur in 'l net te jagen en dit gelukte ook wer- lijk. De steur boorde evenwel met zijn puntigen snuit door het sterke net en poetste de plaat, een vernield net, een beschadigde reep, twee ontstelde vis schers achterlatende. Naar de Missie. Den 3den November hopen wederom een vijftal Minderbroeders naar de Missie in Brazilië te vertrekken met 't s.s. »Orania" van den Kon. Holl, Lloyd, n.l. pater Conslantius van Eyk uit Alkmaar, pater Gregorius de Boer uit Oosterblokker, broeder Otho Ver voort uit Sambeek, pater Leonardus Retel uit den Haag en pater Cichus Ouwendijk uit Loosduinen. Beide laatst genoemden aanvaarden de reis voor den eersten keer. Het kerkelijk afscheid zal plaats hebben 's avonds den 2den November in de parochiekerk der Minderbroeders te Sloterdijk Hot huwelijk van don Belgischen kroonprins. Naar het hof van België meedeelt, zal het burgerlijk huwelijk van kroon prins Leopold met prinses Aslrid 4 November a.s. te Stockholm p hebben, het kerkelijk huwelijk den lOden November te Brussel. De gemeenteraadsverkiezingen in Rolgië. De gemeenteraadsverkiezingen in België hebben een kalm verloop gehad. Voor zoover de uitslagen bekend zijn blijkt daaruit een vooruitgang dei Katholieken en een achteruitgang der socialisten. Ook de liberalen en com munisten boekten winsten. De typhus to Hannover. Het aantal lyphusgsvallen bedraagt 1590. Het aantal dooden 266. Sedert Zaterdagmorgen zijn 19 nieuwe patiën ten opgenomen. Vier en vijftig personen zijn uit het ziekenhuis ontslagen. Het aantal over ledenen is sedert Zaterdag met 6 toe genomen. De storm van Zondag. Ongelukken in Duitschland. Naar de »N. Berl. Ztg." meldt zijn Zondag op de Moeggel See en op de Wannsee tengevolge van den storm twee zeilschepen omgeslagen. In beide gevallen konden de aan boord zijnde personen worden gered. Op de Tiefen see sloeg een bootje om, waarin siechls één man zat; de man kon niet worden gered. In Sleeswijk-Hnlstein is deEiderdijk over een lengte van 20 Meter doorge broken. D8 spoorweglijn Rendsburg* Husum loopt gevaar onder te loopen, Verscheidene kinderen, die door het water verrast werden, verdronken. Te Oevelgoenne zijn naar uit Ham burg wordt gemeld, 30 sportvaartuigen vernield of weggeslagen. Ook te Cuxhafen en te Aitona is de aange richte schade groot. De storm van Zondag. De schade in Duitschland. Uit Hamburg wordt gemeld De schade, die door den slorm van Zondag is aangericht is thans eenigs- zins te overzien In het gebied van de kamer van landbouw voor Vierlanden is groote schade aan de veldgewassen toegebracht, Door den sterken hagel slag is overal het fruit van de boomen geslagen, en talrijke vruchtboomen zijn ontworteld. Te Gurslack is de dijk op twee plaatsen doorgebroken, zoodat uitge strekte landerijen onder water kwamen te staan. Talrijke woningen aan de Elbe moesten worden ontruimd. Aan de Beneden-Elbe zijn eveneens uitgestrekte landerijen overstroomd. Door het plotseling opkomen van het water, kon het vee, dat in de weiden was, niet worden gered, zoodat ook in dit opzicht zware verliezen zijn gele den. Groole schade beliepen ook de steen ovens, die door het water werden gebluscht, zoodat de sleenen, die nog niet geheel gereed waren, vernield werden. De telegraafpalen en de telegraaf- leidingen hebben het eveneens zwaar te verantwoorden gehad. Bij Kraulsand ziet men veel dood vee ronddrijven. Op de Helingerscbans, die zich aan den tegenovergestelden oever bevindt, zijn 100 stuks vee en 40 paarden ver dronken. Talrijk zijn de berichten over scheeps- ongelukken aan de kust. Yalscho munters gearresteerd. Te Essen is een valsche munters bende ontdekt, die voornamelijk 2 markstukjes fabriceerde en in verbazend groote hoeveelheden in omloop bracht. In verband hiermede zijn vier arresta ties verricht. Ycrhouw van voor wratziekte onvatbar6 aardappelsoorten Ondergeteekende vestigt met nadruk de aandacht van alle verbouwers van aardappelen op de wenschelijkheid, steeds meer aandacht te wijden aan en over te gaan tot den verbouw van aard- appelsoorten, die onvatbaar zijn voor de aardappelwratziekte. Uit de voorschriften, die thans vrij wel alle landen van Europa en zeer vele daarbuiten met betrekking tot den invoer van aardappelen hebben vast gesteld, blijkt, dat geen aardappelziekte ernstiger gevolgen heeft voor onzen exporthandel dan de wratziekte. Het meest doeltreffende middel, om deze gevolgen te ontgaan is de verbouw van voor wratziekte onvatbare soorten. Ook in andere landen wordt aan den verbouw van dergelijke aardsppelsoor ten steeds meer aandacht gewijd, om de nadeelige gevolgen van de wrat ziekte op den aardappelverbouw tegen te gaan. In ons land hebben wij echter niet alleen met de belangen van den aardappelverbouw, maar in niet minder mate met die van den aardappeluil voer rekening te houden. Toename van den verbouw van onvatbare soorten is daarom in de hoogste mate gewenscht. Het wil mij daarom voorkomen, dal met het aanhouden of aanschaffen van pootgoed, met de onvatbaarheid der soorten voor wr&tzhkte veel meer dan tot nu toe rek ning gehouden moet worden. Op dit oogenblik zijn van de hier te lande verbouwde soorten in dit opzicht geschikt gebleken de navolgende: Julimuizen, Bloemgraafjes, Glad blaadjes, Berlikummergeeltjes, Lieuwe, Trenetria, Triumph. Fontein, Express, Bevelander, Staring, Alpha, Preferent, Commandant, Monoeraat, Geres, Energie en Robijn, terwijl de Roode Star, hoe wel niet volstrekt onvatbaar, toch zeer weinig aan de ziekte-onderhevig is. Omtrent onvatbare soorten uit het buitenland zullen aan hen, die poot goed willen importeeren, gaarne, voor zoover mogelijk, nadere inlichtingen worden verstrekt. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenzieklenkundigen Dienst N. VAN POETEREN. Ontvangen een mooie sorteering Kolenbakken, Vulemmers, Ellebogen. Verder steeds in voorraed Bietensnijders, Origineel Patent Wiegard Ploegen, Cultivatoren, Giervaten en Pompen, Eggen 1, 2, 3 en 4 velden Bascules en gewichten Stalkruiwagens Vlampijpen voor stallenbouw enz. Lage prijzen. Prima fabrikaal Beleefd aanbevelend, SMEDERIJ. doet iedereen, die bjj aanschaffing eener naaimachine er eene koopt met het hekende merk Deze machines hebben bewezen, dat ze zoowel voor kleermakers als modisten, alsook voor de huishou ding in alle opzichten voldoen. Desniettegenstaande worden ze. ook op afbetaling, aan billijke prijzen geleverd en zijn ook alle onderdeelen steeds dadelijk verkrijgbaa; Aanbevelend, m ntoc tand liet •voor e 1 he Ontvang^ gi iPowel Kaarelaii nine Sol ize Ele !aar Telefoon 501f Wjj[i Gegoten Kal it, G Wan «rteg best IJzer imen Daki in de maten 125 13, 10 en 8 iellij Wij mal onder volle g Vo< de laatste mo bevi ods i TELEFOON No. Vraagt ihpri Bijkante ster Bel«S u Hy Vraagl dinj der resul in d Voor i "lie onzen Vi voo 3TJ mm

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6