Tweede blad. De RK. Middenstand in den hoek geworpen PUR0L er op Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Het geheim van Charing Cross. Uit de Landbouwwereld Behandel huiduitslag, altijd direct Kloosterbalsem !atërda^^OctöbeM926 47e Jaargang No. 42 m PEEL EN MAAS1S PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct Ja, R.K.'Middenstander, het is méér dan erg! De Hanze-bank, die gemakkelijk had kunnen geholpen worden, NIET geholpen Andere Middenstandsbanken WEL geholpen Door wie Door de Regeering!....?.... Ja! Van wie z'n geld Van uw eigen geld, van uw be- lastingpenningen Dat hebt ge zoo waar nog toe op uw groote ver liezen Waarom dan, R.K. Middenstanders, zijt gijniet meer eensgezind Waarom staart gij u dood op een paar gul dens contributie? Waarom gunt de een den ander het licht niet in de oogen? Waarom ontwikkelt gij u niet beter: daar vooral, waar u de ge legenheid als het ware wordt thuis bezorgd Och, indien de R.K. Middenstan ders, die immers met zoovelen zijn, eens een machtigen Bond vormden een Bond waar niet mee gesold kan worden een Bond waar men in Den Haag, graag of niet, rekening moest houden Nu leest wat er is gebeurd. In de Toelichting op de Begroo ting van Financiën (Hoofdstuk Vli B) leest men, met klimmende verbazing, het volgende „In December van 1925 is het noodig gebleken aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand tijdelijk een ruimer cre- diet te openen dan vermeld is in de Toelichting op de2en post voorko mende in de Toelichting op de Tweede Nota van Wijzigingen in hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1919. De Minister van Financiën heeft toen met de directie der Nederland- sche Bank een nadere regeling ge troffen, volgens welke aan de Neder- landsche Bank een garantie is ver leend voor eventueele verliezen, welke door die Bank onverhoopt mochten worden geleden ter zake van een tijdelijke ten behoeve van de A. C. B. te openen extra-crediet van ten hoogste 10 millioen gulden. Daar de Nederlandsche Bank tevoren reeds een crediet van ruim 7 millioen gulden verleend had, werd daarbij tevens als limiet voor het geheele te verleenen crediet gesteld op f 17.3 millioen. De verhouding is derhalve thans deze geworden, dat in de eerste f 3 a— FEUILLETON 28. De huisbewaarder, die in zijn hemds mouwen stond, draaide eena zijn snor, krabde zich de ellebogen en keek nadenkend voor zich uit. Ik geloof, dat ik mij de dame herinner, waarvan ge spreekt, zeide hij ten slotte langzaam. Gaat meestal uit met een prachtigen, witten hond aan een ketting. Bedoelt je die soms? Van een hond weet ik heelemaal niets af, moest Hetherwick bekennen. De vrouw, die ik bedoel, moet ongeveer veertig jaar zijn, een aangename ver schijning, met mooi haar en een frisch uiterlijk. En toch geloof ik, dat we beiden dezelfde dame bedoelen, zeide de huis bewaker. Ik heb een dergelijke dame nu en dan hier waargenomen, den laatsten tijd echter niet, dat moet ik er bij zeggen. Dan keek hij Hetherwick met een kennersblik aan. Zijt gij en Matherfield haar op het spoor? vroeg hij. Dat nu juist niet, antwoordde Hetherwich. Wat ik wil te weten komen is, hoe zij heet. De naam, bedoel ik, waaronder zij hier bekend staat. Nu dat vraagstuk zal ik wel eene millioen verlies, welke de Ned. Bank uil hoofde van credietverleening aan de A. C. B. onverhoopt mocht lij den, de Staat en de Nederlandsche Bank ieder de helft dragen, terwijl daarboven het verlies, mits het totaal te verleenen crediet blijft binnen de grens van f 17.3 millioen, tot een bedrag van f 10 millioen geheel door den Staat wordt gedragen. Dat de Nederlandsche Bank inge volge deze credietverleening voor verliezen zal komen te staan, is hoogst onwaarschijnlijk; en meer nog, dat zoodanige onverwachte verliezen te eeniger tijd de grens van 3 millioen zouden overschrijden." Men kan zijn oogen niet gelooven, als men dit alles leest en... daarbij bedenkt wat er gedaan is, toer. een paar jaren geleden de R. K. Midden stand ontzettend verliezen leed en menige R.K. Middenstander bijna tot den rand van den afgrond werd ge voerd.... Niets Het komt dan hierop neer aldus klaagt „Het Centrum" dat de Nederlandsche Bank en de Neder landsche Regeering de Neutrale Middenstand met een extra-garantie van 10 millioen gulden gesteund hebben, toen daar een débacie dreig de. Toen indertijd de Middenstands- bank in het Bisdom Haarlem met heel wat minder steun door hare moeilijkheden kon geholpen worden, hebben èn de Nederlandsche Bank èn het Departement van Financiën absoluut geweigerd steun te verlee nen. Dat was onder Minister De Geer. Blijkbaar voelde Minister Colijn in December 1925 er meer voor, om het Middenstandscrediet te steunen. 't Is wel eigenaardig, dat thans dezelfde Minister De Geer zal moeten verdedigen het steunen van een Neutrale Middenstandsbank, terwijl hij zelf een veel geringer steun aan een Katholieke Middenstandsbank absoluut geweigerd heeft. Wij vermoeden, dat deze zaak in Middenstandskringen en ook daar buiten wel eenige beroering zal wekken I De wijze, waarop hier door de Nederlandsche Regeering met twee maten gemeten wordt, gaat inderdaad alle perken te buiten. Nu de Haarlemsche Hanzebank. die gemakkelijk te redden was, door de Regeering aan haar lot werd overgelaten, terwijl kort daarna de Rotterdamsche Bank wel gesteund werd, en daarna ook weer de Neu trale Middenstandsbank met niet minder dan een 10-millioen-garantie geholpen werd, blijkt hier bij het Departement van Financiën een mate van partijdigheid tegenover een katholieke bank, die werkelijk onduld baar moet worden geacht. „Wij kunnen ons niet voorstellen zoo vervolgt boven-vermeld blad gauw voor u oplossen, zeide de huis bewaker op een toon van bewust kunnen. Ik ken den huisbewaker van de flats aan den overkant natuurlijk wel. Ge begrijpt, dal we zoo nu en dan wel eens een praatje maken Hij zal mij, onder ons wel het een en ander vertellen. Nu, ik zal dat zaakje wel klaarspelen, een slanke, elegante dame, ongeveer veertig, mooi haar, frisch uiterlijk, goed gekleed. Dat is het zoo wal, air? Ge begrijpt me, zeide Hetherwick. Dan zult ge hier een oogenbtikje moeten wachten, terwijl ik even naar den overkant loop, zeide de man. Maar alles blijft strikt geheim tusschen ons tweetjes, begrijpt u. Zooals ik zeide, die huisbewaker en ik kennen elkaar. Hij verliet de kamer .en een oogenblikje daarna zag Hetherwick hem de straat oversteken en de deur van de flats binnengaan. Binnen een kwartier was hij weer terug, klaar blijkelijk met allerlei nieuws vervuld. Dat heb ik eena gauw netjes voor u opgeknapt, air, kondigde hij triom fantelijk aan. Hij kent de persoon, die gij bedoelt. De naam van de dame is madame Listorelle. Ik heb hem ge vraagd dien naam op een stukje papier te schrijven, want ik ben met al die vreemde namen niet zoo op de hoogte. Wat zij eigenlijk uitvoert, weet hij niet. Zij heeft de vertrekken no. 22 gehuurd. Maar hij zegt, dat zij den laatsten tijd er maar zeer zelden is, soms komt zij voor een of twee dagen en dan gaat zij weer weg, soms voor maanden achtereen. Gisteren is zij er echter dat een dergelijke partijdige houding door de Staten-Generaal zal worden goedgekeurd." Dat wil zeggen... 't zal er aan lig gen wat de Nederlandsche R. K. Middenstand doet... MIDDENSTANDS-VRIEND. lagemfoa MiMsBlingsa. Yoor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk orga nisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofd pijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urinestoornissen. Vrouwen behooren le weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsom loop geïnfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasont steking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. 37 Dit moet Uw eerste-gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en bij verdere Huidverwondingen Het verzacht en geneest Stierenkeuringen. »De stier is een halve kudde" heet het vanouds. Waaruit blijkt, dat men reeds lang wist, dat de slier op de kwaliteit van onzen veestapel grooten invloed heeft. Maar hoe groot die invloed en de beteekenis van den stier is, dringt slechts langzaam tot de massa der veehoudeis door. Steeds grooter wordt het aantal van hen, die niet op een paar kwartjes of een gulden dekgeld zien, als zij weten dat de slier is van goede afstamming. Gslukkig is men ook bij de keurin gen in de laatste jaren niet slechts op het exterieur, maar meer en meer ook op de afstamming gaan Ietten. Tien jaar geleden was er nog een sterk verzet tegen het opnemen der bepaling bij de Centrale keuring van premiewaardige stieren, dat enkel dieren met bekende afstamming en weer geweest, maar hij trekt er zich natuurlijk Diets van aan of zij er is of niet. Zij betaalt altijd punctueel de huur en dat is toch het voornaamste, vindt u niet Hetherwick beloonde de inlichtingen, welke hij ontvangen had, ruimschoots en ging weg. Hij was er nu van over tuigd, dat lady Riversreade, om welke bijzondere reden dan ook, kamers in Paddington gehuurd had; deze van lijd tot tijd bezocht en daar bekend stond als madame Listorelle. Wat stak er achter al die vondsten En welk ver band had dit alles met de geheimzin nige zaak, welke hij tot opheldering wilde brengen XIII. Wie was zy Laat in den avond, terwijl Hether wick over de gebeurtenissen van den dag nadacht, hoorde hij harde stappen op de trappen en een flinken klop op de deur kondigde de komst aan van Matherfield, die met een gelaat vol expressie, zich in den eersten den besten gemakkelijken stoel neerwierp. Bij alles wat u lief is, mr. Hether wick, geef mij een glaasje van die whisky 1 riep hij uit. Ik ben dood-op... en doodelijk teleurgesteld er bij. Een dag als deze om die vrouw te achter volgen. Wat ik vandaag heb moeten meemaken 1 Ik ben er get van. Hetherwick hielp zijn opgewonden bezoeker aan een hartversterkende whisky soda en wachtte, tot deze er een Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mljnhardt's Thijmsiroop Hoeslstillend, slijmoplossend, verzach* tend. Bij Apothekers en Drogisten" Facon 75 ct. Naam Mijnhardt op ver pakking. Let hier op. voldoende productie van de moeders zouden worden geprimeerd. In 1923 kon die bepaling worden doorgevoerd en toen werd tevens vast gesteld, dat stieren boven 4 jaar alleen geprimeerd konden worden nadat bij keuring van de nakomelingen was gebleken, dat ze inderdaad in de fok kerij wat gepresteerd hadden. Dit getuigde van den zin, om inder daad practisch te willen werken. Een stier van ^,4 jaar oud kan nog van groot nut voor den veestapel zijn, maar dan moet ook de praktijk bewe. zen hebben, dat hij waard is aange houden te worden. Dal bewijs kan geleverd worden door keuring van zijn nakomelingen. In Gelderland o.a. heeft men de zaak goed aangepakt. Men heeft daar en ook in Limburg en Brabant de verplichte slierenkeuring. De ondervinding sedert 1920 leerde, dat het aantal aangeboden stieren is verdubbeld, dat men dus waarde hecht aan de keuringen; voorts, dat het pro vinciaal reglement veelal door de plaatselijke overheden onvoldoende wordt gehandhaafd en eindelijk, dat in de op veeteeltgebied achterlijke streken het aangeboden materiaal helaas nog niets is vooruitgegaan. De Rijksveeteeltconsulent te Arnhem, de heer De Jong, noemde als zoodanig de Neder-Betuwe, het Westelijk deel van Maas en Waal, de Bommeler en de Tielerwaard. Daar ontbreekt dus blijkbaar nog de noodige energie. Intusschen gaat men op de Centrale keuringen in alle provinciën, waar ze worden gehouden, voort in de goede richting en neemt men in den catalo gus opde afstamming tot in twee geslachten met alle bekende productie cijfers van moeder en beide grootmoe ders Bij de Centrale Keuring te Zulphen wordt zelfs een systeem toegepast, waarbij aan afstamming en productie evenveel invloed op de toekenning der premies wordt gegeven als aan het extérieur. Dat sysieem werkt in de praktijk goed en vlot. Weet gij dat voor geiten zeer vergiftig zijn de volgende plantenMonnikskap, vooral de gele, de Waters^heerling, de gevlekte Scheerling, de witte Nachtschade en de Dolle Kers? Dal voor het dier vergif tigde heesters zijn Taxus bacata, Rhododendron of Alpenroos, de Azalia en het Peperboompje Dat de geit is een bergdier, van nature aan droogte gewend, waarom het geen nat voer mag hebben dat het om die reden ook niet te veel groenvoer op eens msg hebben, en men goed doet de klaver met hooi te vermengen Dat min of meer verwelkt groenvoer licht trommel zucht of opgeblazenheid kan veroor zaken Weet gijdat alle levende organis men ademen; ook hel zaad? dat zaad, geborgen in een luchtdicht gesloten glazen flesch, door verstikking, dat is paar flinke slokken van had genomen. Dan ging hij weer op zijn stoel zitten en stak zijn pijp aan. Ik geloof, dat ge geen erg ge slaagden dag aehter u hebt, Matherfield, zinspeelde hij. Ik hoop niet, dat ge u vandaag als 'n Zondagsjager ontpopt hebt I Dat is het juist, wat me zoo dol woedend maakt, zeide Matherfield. In elk geval, nadat ik alle kansen ten zorgvuldigste berekend had, is ze nog gevlogen, vlak voor mijn neus weg. Maar ik zal je alles eens rustig en kalm vertellen, want daarvoor ben ik gekomen. Toen ik dat huis in St. Mary's Entrance verliet, ging hij juist rechts den hoek om, naar den Bishop's Road. Latuurlijk volgde ik haar. Zij ging de brug over de groote spoorwegbrug en sloeg ten slotte den weg in naar het Paddingtonstation. Ik concludeerde daaruit, dat zij met den eersten och tendtrein zou vertrekken. Zij ging het station bij het loket voor de eerste klas binnen; ik stond slechts enkele meters achter haar. Maar in plasts van daar te wachten en een kaartje te nemen, ging zij recht dóór, verliet het station weer over het perron der aankomende reizigers en gaf een wenk aan een der daar stationneerende taxi's. De volgen de minuut was zij gezeten en reed zij weg. Ik riep onmiddellijk een andere taxi aan en gaf den chauffeur bevel de eerste auto in het oog te houden en deze te volgen, waarheen zij ging. Er werd vaart in gezet; ik kreeg plezier in de achtervolging, welke op een Eerst is het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorkomt uitbreiding zuivert en geneest gebrek aan lucht, aan zuurstof, afsterft Dat een bijenkoningin 3000 eitjes in een etmaal kan leggen Dat klimop 450 jaar kan leven, de kastanje 600, de eik 1000 tot 1500 en de iep zelfs 2500 jaar Wenken en mededeelingen. Om paarden tegen de lastige vliegen te beschermen, wrijve men de plekken waar het dier met den staart niet bij - kan komen, in met versche walnoten- bladeren. tot deze geheel stuk gewreven zijn. De groenachtige vlekken, welke daardoor bij lichtgekleurde paarden op de huid ontslaan, verdwijnen spoedig. Ook de bolsters der noten kunnen dienen n.l. een aftreksel er van, een handvol op 1 L. kokend water. »Horseman" waarschuwt in »De Paardenwereld" om niet overhaast het paardenbedrijf af te schaffen. In Parijs wordt het gemeentelijk automobiel bedrijf gedeeltelijk weer door paarden vervangen. De vuilafvoer kostte vroeger te Parijs slechts een derde van nu. Ook in de Westfaalsche steden zijn de proef ritten bij de gemeentebedrijven in het voordeel van het paard uitgevallen. Zelfs in de Vereenigde Staten, het aulomobielland bij uitnemendheid, be* ijvert zich een Vereeniging voor de wederinvoering van paardelrekking. Een dito vereeniging is in Frankrijk opge richt. De kippenhouderij kan nog wel loonend blijven, meent de heer Holsteijn in »Kleinveeteelt". t Is waar, dat we dezen zomer geen prijsstijging bij de eieren hebben gezien als anders, maar door de staking in de mijndistricten werden minder eieren gebruikt. In Engeland kan de behoefte aan eieren nog lang niet door eigen kippenstapel gedekt worden. Met minder hooge prijzen dan voorheen kan men ook volstaan. De prijzen der voeder- artikelen zijn lager geworden de kip penhouderij geschiedt zooveel rationeeler dan vroeger, zoodat de kostprijs van het produkt veel lager is de goed ge organiseerde verkoop is oorzaak, dat op de meest afgelegen plaatsen nog een behoorlijke prijs is te behalen. ander eindpunt. Waterloo eindigde. Van waar zij naar huis ging, denk ik, merkte Hetherwick op, toen Matherfield een oogenblikje pauseerde om een slokje uit zijn glas te drinken. Van Waterloo kan men naar Dorking gaan. En toch ging zij niet naar Dorking toe, antwoordde Matherfield. Ik was daar gauw achter. Niettegenstaande het nog vroeg -was, waren er al heel wat menschen te Waterloo, en zoo kon ik mij ongemerkt in haar nabijheid plaatsen, toen zij een kaartje nam, in elk geval kon ik elk woord hooren, dat zij sprak. Zij vroeg een enkele reis eerste klas naar Southampton. Naar Southampton 1 riep Hether wick uit. Merkwaardig 1 Southampton, herhaalde Mather- field, enkele reis, eerste klas, Southamp ton. Zij nam het kaartje en wandelde weg, noch naar rechts noch naar links omkijkende. Mij heeft zij geen oogen- blik aangekeken. Welnu, zooals ik u gisteren reeds zeide, ben ik niet ge woon een zaak aan te pakken, zonder haar tot het bittere einde door te zetten, tot ik weet, wat er eigenlijk aan het handje is. Na eenige oogen- blikken nagedacht te hebben nam ik ook een kaartje naar Southampton, maar derde Ik ging toen naar buiten en zag de vertrekuren der treinen na. Southampton 6 uur 40. Het was op dat oogenblik 5 uur 25. Ik begaf mij naar het telefoonbureau, belde ons hoofd bureau op en deelde dit mede, dat ik een zaakje op het spoor was en dat

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5