St. Franciscus' Kruisliefde. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Y, PYLS, VENRAY Behoudenis NIEMEIJ NIEMEIJER'S Provinciaal Nieuws, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Waarschuwing in geval van brand. De Kippenhouderij op het platteland De Land- en Tuinbouw tentoonstelling te Venlo Voor behoud van onze bosschen. Zaterdag 18 September 1926 47e Jaargang No. 38 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN s 1—8 regels 60 ct.. per regel 7'/t ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - YENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. speciaal ge. a||e s0qrten Jumperwol, wollen Vesten, Truien, Kinderpakjes, Jurken 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikeien enz. De Burgemeester van Venray brengl ter algemeene kennis, dat verzocht wordt in geval van brand zoo spoedig mogelijk telefonisch op le bellen le het Gemeentehuis, telefoon no. 6 2e Brigade der Kon. Maréchausséj, telefoon no. 58 2e de Heer V. Pyls, telefoon no. 10 Gedurende den lijd, dat de telefoon ia gesloten, wordt men verzocht zoo spoedig mogelijk één der heeren Brand meesters te waarschuwen en wel H. Tnnmermann, opperbrandmeester, Marktstraat 8 V. Pyls, Brandmeester, Grootestraat 10 P. H. Oudenhoven, Brandmeester, Heuvelstraat 1 benevens één der dienaren van ge meente politie L H. Janssen, Langstraat 14 P. J. Derks, Merselosche weg 4b W. J. Sleerneman, Maasheesche weg 3 en de Brigade Kon. Maréchaussée, Lang straat 31c Venray, 14 September 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Dit geldt voor de gclicele gemeente, dus ook voor allo rectoraten en ge huchten. Het feest van Franciscus' Wond- indrukking, deze week gevierd herin nert ons aan een van Franciscus' schoonste kenmerken Zijn liefde voor Jesus den Oekruisten. Hierin ligt een groof stuk Francis- caansch leven. Franciscus was minnaar en dichter van aanleg. En heel zijn liefde met heilige tochten ging uit naar Hem, Die ons het eerst heeft liefgehad en „exinanivit semetipsum, forman servi accipiens", en die zich voor ons heeft vernietigd knechtgestalte aan- nemend. Immer stond hem dit voor werp zijner brandende liefde in tastbare vormen voor de geest. Drie punten vooral in Jezus' God- menschelijk leven waren geliefkoosd onderwerp van een schier onafgebro ken beschouwing de kribbe, het kruis en de Eucharistie. Nooit werd hij moede het kruis te beschouwen, want nooit bezat hij een ander mediiatieboek dan het kruisbeeld en het H. Evangelie. Hij behoefde geen lange discussies of redeneeringen om aanstonds geheel in liefde ontstoken te worden, een enkele blik was vol doende om de serafijnsche gloed in zijn hart ie ontsteken en zijn tranen te doen vloeien van innig medelijden. Zoo greep hem het liefde- en lijdens. drama aan, dat het kruisbeeld ons toont de Eenige Zoon Gods zijn hoogste liefde voor de mensch ge tuigend door het hoogste lijden. O, als we begrepen en wisten, wat Franciscus wist en begreep van Jezus' liefde en lijden, waaraan wij toch onze Verlossing en alles hebben te danken, wat zou een blik op het kruis veel meer tot ons spreken Zoo verhaalt ons immers die andere serafijnsche Heilige, S. Theresia, dat zij eens stond voor een schilderij in het klooster Het stelde Christus voor met wonddn overdekt. Het stemde zoo tot godsvrucht, dat het mij bij de aanblik ervan tot in het diepst mijner ziel roerde, Hem in zulk een staat voor mij te zien. Het drukte duidelijk uit, wat Hij voor ons leed. ik voelde mij zoo bedroefd over mijn ondankbaarheid jegens zooveel lijden, dat mijn hart scheen te breken en ik mij onder een vloed van tranen voor hef schilderij ter aarde wierp, God smeekend, dat Hij mij nu toch kracht zou geven, Hem nooit meer te beleedigen. Leven 9eHfdst. En Franciscus Eens liep hij rond in de vlakte beneden Assisië aan de voet van de Mon'.e Subasio, weenend en zuchtend als ging hij gebukt onder een vreese- lijk lijden of naamloos verdriet. Een voorbijganger vraagt vol deelneming, wat hem wei deerde en waarom hij zoo bitter weende. „Ik ween over het lijden van mijn Heer Jezus Christus en zou mij niet schamen de wereld te doorkruisen om het overal en luide te beweenen." En ook de ander werd er zoo door gelroffen dat hij eveneens luide begon te weenen. Als hij sprak tot zijn broeders thuis of op het werk, of tot het volk op de wegen en pleinen van dorpen en steden, dan lag er zulk een diep en eerlijk gevoel in zijn woord en de heldere klank zijner stem, dat hij al zijn hoorders ontvlamde in vurige liefde tot Jezus Gekruist. Een enkele blik op het kruis was immers genoeg om heel die brand te ontsteken. Altijd zweefde 's Heeren lijden voor zijn geest en onophoude lijk pijnden Jezus' wonden het vurig minnend hart van de serafijn van liefde. Hij leerde zijn broeders het Kruis beeld vereeren door dit mooi schiet gebed „Wij aanbidden U, o Heer, en wij loven U, omdat Gij door Uw H. Kruis de wereld verlost hebt." Hij kon niet verdragen dat de broeders twee stroohalmen of houtjes, kruisgewijze over elkander gelegen, onder de voet vertraden. Br. Silvestro droomde, dat een gouden kruis uit de mond van Fran ciscus ging en de geheele wereld bestraalde Br. Pacificus zag hem in een visioen kruisgewijze met twee zwaarden doorboord, een van het hoofd tot de voeten en een dat zijn armen en borst doorboorde; en Br. Leone zag een groot en gouden kruis Franciscus voorafgaan. Van het begin zijner bekeering, toen het kruisbeeld van San Damiano tot hem had gesproken, tot aan de avond van zijn leven, toen de Ge kruiste hem ook de uitwendige teekenen van Zijn lijden drukte in het door boete en versterving ge pijnigd en afgestorven vleesch, groeide gestaag de liefde en godsvrucht van de H. Vader voor Jezus' lijden en sterven en voor het kruisbeeld, dat hem dit zoo levendig voor oogen hield. Och H. Vader, geef, dat ook wij immer ons kruisbeeld vol liefde vereeren; dat ook wij de liefde en het lijden des Heeren steeds beter begrijpen en overwegen opdat ook wij langzaam maar zeker meer aan U gelijkvormig worden. Dat wij uwe navolgers mogen zijn, gelijk gij het waart van Christus, en wij U van harte nazeggen; „Het zij verre van mij in iets anders te roemen dan in het kruis van onze Heer J. Chr. I" O stemme van het houtene Kruis o Kruis van de Heere gegroet; gij blozende vrucht aan de edelen boom gekruiste Verlosser gegroet (Guido Gezette) P1ETER. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Zouden ze van den winter weer goed leggen! VRAAG: Onze overjarige Witte Leghorns zijn dit jaar erg vroeg in den rui gevallen, we hadden eerst altijd volop ochtendvoer gegeven, doch op aanraden van een familielid zijn we daar in Juli mee opgehouden en kort daarop vielen de meeste in den rui. Ik laai me niet meer ompraten, daar kunt ge op aan. De groote hoop is nu al zoo goed als door den rui heen. We beginnen weer meer eieren le rapen Zou u denken, dat ze nu den heelen winter goed zullen leggen Mijn hok is wel goed, 6 bij 4 M. met 4 ramen aan dan Zuidkant. Als ze nu goed blijven doorleggen, zooals jonge hennen, dan kon mijn famielielid me nog wel eens een goeden dienst bewezen hebben met zijn raad, maar ik vrees er voor. Gaarne vernam ik uwe veronderstelling. B te V. ANTWOORDAls u kerngezonde dieren hebt, en ze in het goede hok geeft wat ze noodig hebben, dus steeds best ochtendvoer, dan zult u er van nu af aan nog wel heel wat eieren van blijven rapen, doch ik vrees, dat ze bij heel slecht winterweer den leg eerder zullen opgeven, dan de eenjarige of bfter gezegd, de jonge. Veel zal in dezen afhangen van den oppas Zoo licht loopt men gevaar, dat overjarige hoenders in den herfst en den voorwinter le vet worden. Tracht dit op alle mogelijke manieren te voor komen. Gojde middeltjes zijn de volgende a. In het hok eene dikke laag krab- sel brengen (fijn lurfslrooisel, haksel, kaaf, zelfs droog boomblad) en hark hier het hard voer telkens flink in onder. Hoe meer ze te werken hebben voor d'r kost, hoe kleiner het verschil in dit opzicht tusschen zomer en winter. b. Het groenvoer steeds ophangen, zoo hoog, dat ze er naar moeten sprin gen om er bij te kunnen komen Bloemkool is prima, doch ook bieten en koolraap zijn wel dienstig. Zorg bij vriezend weer, dat het groenvoer steeds goed ontdooid is,, voor je hel geeft, want bevroren groen verwekt diarrhee en diarrhee verzwakt spoedig. c. Alle mogelijke zorg aan het drink water besteden Wanneer het vriesl lijden een hoop kippen ergen dorst. De dieren mogen in den drinkbak geen krabsel of zand kunnen krabhpn. De bakken dus vrij hoog plaatsen en zich verschillende keeren per dag overtuigen, of er nog wel genoeg in is; of het niet bevroren is. d. Bij slecht weer de dieren binnen houden en bij tamelijk weer 's morgens ook niet vroeg los laten. Buiten is er dan toch niets te halen, wat goed voor ze is, e. Heel vaak de mest van de mest planken afhalen. Dan blijft het frischer in het hok. 's Winters valt er veel meer mest op de mestplank dan 's Zomers en hij droogt lang zoo goed niet op De meeste boeren hebben 's winters wel zooveel tijd, dat ze het iederen morgen kunnen doen. 't Is maar 'n kwestie van 'n kwartier. Als er iederen morgen maar één kwartje tusschen de mest zou zitten, dan haalden de boeren de mest onge twijfeld dagelijks weg, om dat kwar'je te zoeken. Maar ik zeg u, dat ge veel meer dan een kwartje scha hebt, als ge de mest weken aan een stuk laat liggen. O, de kippen houden zoo van proper heid. Kijk ze maar eens na, wanneer het hok weer goed schoongemaakt is 1 Ze zijn dadelijk veel tieriger. Ook op zuiver drinkwater zijn ze verlust. Heeft het water daar een le langen tijd gestaan, dan drinken ze er bijna niet meer aan. Zoo gauw is er echter geen versch gebracht, of ze heb ben allemaal weer zin. Wie z'n dieren goed bespiedt, die leert van zelf, ze naar behooren te be handelen. Een goed hok alhoewel een eerste vereischte is alleen niet voldoende om winlereieren te rapen. De beesten moeten in conditie komen en blijven Dat geschiedt het best, door voort durende zorg en toewijding. Te nauwe voetring? VRAAG: Een mijner Redhennen, geboren 20 Masrt j 1. heeft een dikke poot gekregen. Het voelt heel zacht aan, of er wel water in zit. ook warm. Overigens is ze goed gezond. De huis vesting is flink in orde en heel droge hooge grond. Th. te V. ANTWOORDHad die kip reeds een ring aan den poot? In dit geval zou het kunnen zijn, dat de ring te nauw was, want Reds krijgen nog al dtkke pooten. 't Komt heel veel voor, dat de kippen opgezette pooten krijgen, enkel en alleen omdat de ringen te eng zijn. Had ze nog geen ring aan, of een, die beslist wijd genoeg was, dan moet natuurlijk de oorzaak elders gezocht worden. Toch geen slechte zilstokken Kan er geen doorn in gekomen zijn Er wordt wel aanbevolen, vooral wan neer het dier er last van krijgt, het gezwel te openen met een scherp mesje, en dan het vuil er uil te halen en met een creoline oplossing uit te wasschen en daarna met boorzalf te bestrijken. Het dier dient dan apparl gezet le worden, en de poot verbonden, opdat er geen vuil in komt. Wonden genezen bij kippen soms gauw. Als het dier er nog geen hinder van heeft, zou ik echter nog eens aan zien. Voor de eerste maal sinds zeventien jaren houdt de Limburgsche Land- en Tuinbouwbond een grooteland en tuin bouwtentoonstelling. Dinsdag werd zij op de Kleine Heide te Venlo plechtig geopend. Zij valt samen met het jubeljaar dezer groole boeren organisatie en geeft een prachtig beeld van de buitengewone ontwik keling van het vereenigingsleven van den landbouwstand en van het boeren bedrijf in de laatste kwarteeuw. Wie zich de tentoonstelling van 1909 herinnert en de expositie van thans nog eenigszins weet le vergelijken met die van 17 jaren geleden, komt lot de bevinding, dat in 1909 voor 'een groot deel door buitenstaanders aan de boeren werd geleerd, op welke wijze huu be drijf tot grooteren bloei kon worden gebracht, terwijl in 1926 op de eerste plaats de organisatie zelve hare groote kracht ontplooit en hare leden leert, hoe zij door eigen energie den Lim- burgschen land en tuinbouw tot een beteekenisvolle ontwikkeling heeft ge bracht. Het meest belangrijke immers op deze tentoonstelling waren de inzen dingen van de moeder organisatie, van de talrijke met haar verbonden en meerendeels uit haar initiatief geboren imtiilingen en van hare leden. Zoo geeft de expositie een prachtig beeld van den huidigen toestand van Limburg's land- en tuinbouw, van de meer intensieve cultuur, die in onze dagen beoefend wordt en door de leer stof, welke zich op deze expositie aan den bezoekers als het ware opdringt, ongetwijfeld nog in belangrijke mate zal toenemen. De land- en tuinbouw, de fokkerij van groot- en kleinvee, hel organisatie leven en het onderwijs zeer zeker niet in de laatste plaats, hebben zich op gelukkige wijze ontwikkeld tot heil van den boerenstand en van geheel Limburg. Daarvan gaf deze tentoonstelling een belangrijk beeld. N K. »Wie ook maar iets gevoelt voor hel behoud van Nederland's natuurschoon, ziel met groote bezorgdheid het aantal mooie bosschen en landgoederen ver minderen", zoo luidt het o.a. in de circulaire, waarin de besturen van de A. N. W. B., toeristenbond van Neder land en de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland be langstellenden en corporaties opriepen tot een bijeenkomst in de aula van het Koloniaal Instituut Het doel was: de fiscale maatregelen le bespreken der opvolgende regeeringen, waardoor hel bezit juist van die landgoederen en boschen haast onmogelijk wordt ge maakt. De vergadering werd bijgewoond door leden van de Eerste en Tweede Kamer, vertegenwoordigers van 't Staatsbosch bedrijf, rar. dr. J. TI. R Sinninghe Damsté, directeur-generaal van belas tingen, J. P. Lonkhuizen, directeur der Ned. Heide maatschappij en den heer J. R. Koning, hoofd dei gemeente be plantingen. De heer Edo Bergsma heette de be langstellenden en de vele autoriteiten welkom. Wat bosschen betreft, zoo zeide spr. hebben wij hier te lande weinig te missen. Een kaart van Nederland, die de beboschte oppervlakte aangeeft, doel zien, hoe gering die oppervlakte is. In Nederland is slechts 7,65 pet. beboscht, tegen groot 18 pCt. in België en bijna 30 pCt. in Duitschland. Van dit Nederlandsch bosch bestaat nog het grootste deel uit dennen. In 1923 stond tegen 137.000 H.A. dennenbosch slechts 20,000 Hectare opgaand loofhout en niet waar? juist dat loofhout is uit een oogpun_ van landschapsschoon van het aller grools'e belang. Hel behoud dezer bosschen le bevor deren en le verzekeren is dus, zelfs wanneer men de climatologische en economische beleekenis van bosschen terzijde laat, zeker overheidsplicht. Helaas, zegt spr, de Nederlandsche Staat doet juist andersom. HeT particu lier boschbezit, het bezit van lanen en landgoederen wordt door den fiscus zwaar getroffen en juist daar het zwaarst, waar het behoud ervan het allermeest is in het algemeen belang, het meest aan breede kringen der bevolking ten goede komt. Na eenig debat werden twee moties voorgesteld. In de eerste werd do wen- schelijkheid uitgesproken een studie* en propaganda-commissie in het leven te roepen, die werkzaam zal zijn voor het behouden van houtopstanden en landgoederen. In de tweede motie werd de Regee ring en de Volksvertegenwoordiging uitgenoodigd met spoedmaatregelen te nemen, die de oorzaken van de ont luistering van Nederland kunnen tegengaan. Op het Nederlandsche volk wordt een beroep gedaan, om blijk te geven, dat hel behoud van bosschen en land goederen der natie Ier harte gaat en sympathie te toonen met de maatrege len, die tot dat behoud kunnen leiden. De beide moties werden ten slotte met een kleine wijziging aangenomen. VENRAY, 18 September 1926. Afdeeling Motorspuit-Brigade der Vrijwillige Brandweer. Onze Vrijwillige Brandweer, bestaal thans uil de navolgende personen Timmermann, H. J. G Opperbrand meester, Marktstraat 8. Pyls R. J. V., Brandmeester, Groole Straat 14. Oudenhoven P. II., Brandmeester, Heuvelstraat 1 Aarssen van H. W., Brandweerman, Patersstraat 28. Michels P. M T., id., Groole Markt 2 Pluymen J. L, id., Langstraat 3 Pouwels P G, id., Hoenderstraal 6 Schaeffers J. M. id., Schoolstraat 3 Schaeffers P. J. id., Patersstraat 30 Jacobs J. M. id., Paterslaan Voerroans A, id., (reserve) Zwarte Klef Loonen G. H id., (reserve) Leunsche weg 7, Linders A. voor speciale diens ten. Onze vroegere dorpsgenoot, de ZeerEerw. Pater G. Pouwels, Rector te Stadbroek—Sittard, is benoemd tot leeraar aan de R K: H. B. S. te Arnhem. In zijne plaats is tol Rector benoemd, eveneens een vroegere dorpsgenoot, de ZeerEerw. Pater A. Tillemans, thans verblijvende in het Missiehuis te Driehuis. Wratziekto aardappelen. Men verzoekt ons het volgende onder de aandacht onzer landbouwers te brengen »Het is wenschelijk, dat de landbou wers bij het rooien hunner aardappelen op de aanwezigheid van bovengenoem de wratziekle letten. Meestal vertoont zij zich door zwarte wralachtige uitgroeiingen van de oogen aan de aardappels; soms zijn deze wratten heel dik, zij, die de wratziekte in hun aardappels meenen waar te nemen, kunnen zich daarvoor wenden

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1