jjACFONOftf JAfcrowqfs Tweede blad. Spaart uwe oogen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i manufacturen (t (WORDEEUGST/i i manufacturen! Het geheim van Charing Cross. Verslag van de Kringver gadering van den R K. Kiezersbond in den Staten- kieskring Horst, Zaterdag II September 1826 47e Jaargang No. 37 i BLIJKEN I TOCH HET PEEL MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 regels 60 ct., per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaalvoor Venray 65 ct., p d 75 ct voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct'. Wij achten het niet ondienstig, hier eenige belangrijke en nuttige raad gevingen voor het behoud der oogen te plaatsen. Deze zijn ontleend aan een pas verschenen boekje van den beroem den Oogarts Dr. Brunhuberte Regens burg welke op dit gebied als een specialiteit algemeen bekend is. Het vermogen om te zien, ook van de gezonde, volkomen goed samen gestelde oogen, is dikwijls verschil lend, ai naar gelang de bezigheid der menschen. Degenen, die een groot gedeelte van hun leven in de open lucht doorbrengen en meer gewend zijn in de verte dan dichtbij te zien, b.v jagers, zeelieden enz. kunnen gewoon lijk het scherpst zien. Menschen, die buiten wonen, zien om die reden in den regel beter dan stadsbewoners. Van een gezond oog kan men verlangen, dat het gewone couranten druk op een afstand van 1 Meter leest. Wordt aan dezen eisch door het oog niet voldaan, dan mag men aannemen, dat er iets niet in orde is. Natuurlijk moet men daarbij den leeftijd van den betreffenden persoon in aanmerking nemen. Evenals alle andere deelen van den mensch door ouderdom gebrekkig en zwakker wordt, verliest ook het oog iets van het gezichtsvermogen, 11' in F11 a L- p H i L' Hnordat-bflt Ju.".-.». niet meer zoo doorschijnend is ais iii de jeugd. Ook het beste oog moet op deze wijze tot op 70jarigen leeftijd ge woonlijk ongeveer het vierde deel van zijn gezichtsvermogen missen, hierin moet men zich maar schikken: Eene andere verandering, die met de jaren in ieder oog plaats heeft, is de vermindering in accommodatie vermogen, die reeds op den leeftijd van 20 5 30 begint. Daardoor komt het punt, dat den geringsten afstand aangeeft, waarop het oog kleine voorwerpen duidelijk kan onderscheiden, steeds verder van het oog af. Wij moeten b.v. om een geschrift duidelijk te kunnen lezen, het telkens iets verder van het oog af houden, hoe ouder wij worden. Op 45—50-jarigen leeftijd is deze afstand reeds zoo groot geworden, dat hij ongemakkelijk wordt en net buitendien moeielijk valt, fijn schrift bij niet geheel goede verlichting b.v. 's avonds te lezen; het laatste doordat wij natuurlijk kleine voorwerpen des te slechter zien, naarmate zij verder van het oog verwijderd zijn. Dan is den tijd gekomen, waarop de meeste menschen bij hun werk een bril noodig hebben, maar zeer weinigen er zich een willen aan schaffen. De meerderheid beschouwt nl. het dragen van een bril als een teeken dat men oud wordt, wat ook zoo is, maar zeer enkelen bezitten den moed dit voor zichzelf en anderen te erkennen. Zij stellen het aanschaffen van een bril zoolang mogelijk uit en terwijl ze zich inbeelden het oog te sparen spannen zij het juist zeer in of ge bruiken allerlei nuttelooze middelen om naar ze meenen, zwan geworden oogen te versterken. Het oog is echter in 't geheel niet zwak geworden, het heeft dezelfde kracht om te zien, als vroeger, alleen heeft de lens iets van hare beweeg baarheid moeien missen, en kan zich bij het zien in de nabijheid niet meer zoo sterk verdikken, als noodig zou zijn. Hiertegen is maar een middel, maar een zeer eenvoudig middel, namelijk dat men de lens steunt door een glas, (een bolrond glas) en zoo hel oog den arbeid gemakkelijker maakt Juist hierdoor wordt het oog ge spaard. Eene andere, zeer algemeene dwa ling is, dat men zich zoolang moge lijk met denzelfden bril moet behelpen. Het gevolg hiervan is, dat daar hef oog voortdurend verandert, dit en de bril heel spoedig niet meer bij elkaar passen, en daardoor alle moge lijke bezwaren bestaan. Het beste is, dat men alle twee aren zoodra men bemerkt, dat een aril niet meer voldoet, wat het meest 's avonds bij het lezen uitkomt, het volgend nummer van brillen aanschaft. Wie dezen raad opvolgt, zal ook op hoogen leeftijd niet behoeven te én ongesciuktneia lot tezen. Alleen menschen, die zeer bijziende zijn, hebben, wanneer ze oud zijn, zulk een bril niet noodig; dit is een van de weinige voordeelen, die bij ziendheid oplevert. Wanneer men hoort, dat iemand op 60 70-jarigen leeftijd nog zonder bril leest, kan m«n veilig daaruit opmaken, dat hij bijziende is, maar het is geheel verkeerd te meenen, dat zoo iemand bijzonder goede en sterke oogen bezit, hetgeen dan wel eens wordt beweerd. FEUILLETON 23. Wel, mr. Helherwick, zeide hij na een pauze, het is, zooals ik reeds gezegd heb. Indien deze lady Rivers reade in de zaak betrokken is, is het eerste, wat we te doen hebben een zoo volledig mogelijk relaas zien te krijgen van de antecedenten van deze merk waardige vrouw... We zullen die aan gelegenheid spoedig met energie aan pakken maar eerst zullen we eens afwachten, wat uw klerk omtrent dien dr. Baseverie weet uit te yorschen Het kan misschen tot iets leiden... en ondertusschen ben ik druk bezig met de taak, welke ik mij zelf gesteld heb Eenig vooruitzicht? vroeg Hether- wick. Weinig of niets. Maar, zooals ik zeide, we zijn aan het werk. Het vijf pond-bankbiljet is een moeilijk vraag stuk. Het is, dat is zeker, in de dub der Stillen uitgegeven. Maar ze hebben me verteld, dat het niets ongewoons is, dat daar tien, twintig, ja zelfs vijftig pond-bankbiljetten gewisseld worden, zoodat men daar op een kleinigheid als vijf pond heelemaal niet let. Om trent het bankbiljet, dat ik hun voor gelegd heb, wisten ze dan ook niets mede te deelen. Maar, het feit staat gehouden te Well in de zaal Klabbers. Zondag 5 September 1926. 1. Opening. Dó voorzitter Baron de Weichs de Wenne, Burgemeester der gemeente Wanssum, opende de vergadering met den Ghristelijken groet, riep de talrijk opgekomen aanwezigen een hartelijk welkom toe, bijzonder aan Prof. Veraart, die de uitnoodiging om voor deze ver gadering een lezing te houden over »de Partijraadzoo gul had aange nomen. Hij spoorde de aanwezigen aan de agenda die nog al lang was vlug af te handelen en vooral niet te lang stil te staan bij ondergeschikte punten op dat tijd genoeg zou overblijven voor de lezing, waarvoor de Professor op Zondag van uit den Haag had willen overkomen en stelde hij daarom voor dat de stemmen die zoo straks naar aanleiding der agenda-punten zouden worden uitgebracht onder de lezing van den Professor zouden worden geteld en de uitslag daarna zou worden medegedeeld. 2. Notulen. Notulen der vorige vergadering wer den, zooals deze in de couranten hebben gestaan, goedgekeurd. 3. Behandeling bestuursvoorstel lol uitbreiding van het bestuur met nieuwe leden (in plaats van 7 dus 9) teneinde mogelijk te maken dat uit alle deelen van den kring leden in het bestuur zitting kunnen hebben. 4. Verkiezing Voorzitter Kringbe stuur. 5. Verkiezing 8 leden Kringbestuur Het bestuur treedt ingevolge art. 25 af De aftredenden zijn herkiesbaar. De heer Ruiten van Horst, stelde ter voorkoming van tijdverlies, onder us der vergadering voor hel aftredend bestuur bij acclamatie te benoemen. De aftredenden verklaarden bij monde van den voorzitter onder dank aan de vergadering voor het gestelde vertrouwen, hun benoeming aan te nemen. Bij de uitbreiding van het bestuur met 2 nieuwe leden, teneinde mogelijk te maken dat uit alle deelen van den Kring leden in hel bestuur zitting unnen hebben werden verschillende candidaten gesleld. De heer Houba, Oostrum stelde, wijl iliV&F-'W* 5iet vertegenwoordigd was Oudenhoven, ia v/osir m bond te Venray, en prees deze heeren aan als hebbende gezond verstand en open oog voor beslaande toestanden. De heer Kraykamp stelde voor den heer W. Laurensse te Venray. De heer v. Bommel te Horst, wees er op dat Bergen ook een groote plaats in den Kieskring was en stelde daar om voor den heer Terpstra uit Heyen. De afdeeling Siebengewald stelde den heer Wientjens, Hoofd der School voor. Bij zooveel candidaten nam de heer Houba de candidatuur Oudenhoven lerng- Uit de gehouden stemming bleken gekozen te zijn de heeren W. Loonen, Oostrum en Terpstra uit Heyen, welke laatste ter vergadering aanwezig, na gedane verklaring de benoeming aan te nemen, verzocht werd aan de Bestuurstafel plaats te nemen, 6. Verkiezing 4 personen om te plaatsen op een voordracht voor leden van adviescollege, art. 65 2b. Uit de vergadering werden candidaat gesteld 1. Evers, Burgemeester van Sevenum 2 Fenseling, Notaris te Gennep 3 Hansen, Burgem. Broekhuyzen 4. Drabbels te Horst MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten 5. Dr. Janssen, te Venray 6. Gerbers te Siebengewald 7. In 't Groenewold te Horst 8. Terpstra te Heyen. De sub. 1, 2, 3 er. 4 werden, zooals uit de stemming bleek, gekozen. 7. Lezing over »de Partijraad", uitgenoódigd is Prof. Veraart. Hierna was het woord aan Professor Veraart, die alvorens zijn rede aan te vangen den heer voorzitter dank bracht voor diens hartelijk welkom en ver klaarde gaarne zijn principe van Zondagrust ditmaal te hebben prij gegeven om wille der bijzondere lekoring ook eens in een landelijke omgeving het Katholiek Politiek leven mee te maken en zulks vooral in Lim burg dat de laatste jaren zulke eminente mannen leverde aan de Katholieke beweging. D8 Patijraad, zoo vervolgde spreker, een nieuw instituut 'en zal een werkzaam aandeel hebben in de her vorming onzer organisatie. Wij Katholieken behooren op grond van het verleden en de tegenwoordige eischen in één staatkundige organisatie te zijn, wij Katholieken één in de Kerk, daarom is het nog niet zoo gemakkelijk één te zijn in de politiek En toch zoo hoort het van rijk tot arm alle standen bijeen. Waar in de stad, en fabriekcentra in vele opzichten een ander inzicht heerscht in vele politieke aangelegenheden dan ten plattelande, kun het niet uitblijven dat er botsingen komen, tusschen de belan gen ook van de Katholieken onderling Daarom moet er vooral in de kies vereeniging een geest van offervaar d,fee*.lterlem?fehv1nn, mtiP wtfWtUtf ook letten op de belangen van anderen. Immers zoo kregen wij de klassenstrij- ders met een zoo treurig gevolg als wij thans zien in het Bisdom Haarlem, waar een zich noemende volkspartij" zich zoo op der. voorgrond drong. Neen In de Katholieke organisatie werd geen prijs gesteld op dezulken, wijl dit in strijd was met de Katholieke gedachte en den geest van offer. Zouden er hier in deze streek zulke personen geweest zijn dan moesten zij gaan, want de Kath. Staatspartij wil heel het volk vrij en fier in het gelaat kunnen zien. De partijraad heeft dan tot task te onderzoeken en te regelen hoe de Kamer werken werken zal om in 1929 met een eigen standpunt voor den dag te komen. In theorie kunnen liberalen gemakkelijk regeeren. De regeering en de arbeiders moeten van hun afblijven. De socialisten die steeds en overal een geest van onrust en ontevredenheid zaaien hebben ook ge makkelijk werk. Maar juist de Katho lieken die verplicht zijn te arbeiden in den geest van verwantschap en verzoening, hebben een moeilijke taak en moeten rekenen op den geest van onderlinge offervaardigheid. Zoo is de taak moeilijk van den Partijraad, wier leden voortkomen uit alle geledingen der Katholieken, maar die juist daarom op de hoogte kunnen geacht worden van alle vraagstukken op maatschappelijk gebied en zoo steen voor steen ons staatsprogram zullen opbouwen. Geen bonden of coöperaties zullen bierbij inmenging hebben zooals in Utrecht. Spreker ontkent ten sterkste, dat een Werkliedenbond of Boerenbond hoe nuttig ook als stand-organisatie, medezeggenschap moeten hebben in de politiek. Dit zou uitloopen op een schrome lijke zelfoverschatting hunner werk zaamheden. Iets anders is alle groepen van Katholiek georganiseerd leven een adviseerende stem te geven als ter sprake kwam b.v. pachtwet, invoer verbod, militaire of koloniale kwestie. In de Partijraad zullen wij dan zien Professoren der Katholieke Universiteit, Hoogleeraren en leeraren Lager en Middelbaar Onderwijs De stands organisatie's als Boerenbond, Midden stand Werkliedenbond, de KSA- drankbestrijding, Bond voor groote gezinnen, enz. enz. Zoo was ook het Duitsch* Centrum van onderaf opgebouwd en spreker herinnerde zich hoe hem op zijn reizen in Duitschland zelfs in kleine plaatsen het volk zich verkneuterde over den aldus verkregen invloed. Zoo zelfs dat in de bekende Bismarck tijden de vrouwen meespraken. Spreker haa heimwee voor zulke toestanden en dacht daarbij hoe weinig er hier te lande geschiedt. Maar dat men allen een zij, én afgevaardigde en leden verbinding zoeken met den partijraad, niet alleen wijl men katho liek is maar als partijman in den geest van offer. Geen afscheiding van standen of groepen, geen volkspartij of N. K. P. (Applaus). Zoo zal dan de Partijgroep, namens de kiezers het program der partij op bouwen, niet om op de plaats der Ka merleden tegaan zitten, maar opdat de afgevaardigden weten, wat en hoe de geest is in de partij oi?plftoirtilarreliei il-ttu rust m en kon Minister Talma, helaas te vroeg ontslapen, veel voor het volk doen. Dat er dan in de nieuwe periode geen eenling in de Kamer zij, die geen zoden aan den dijk kan zetten, maar één katholiek geheel, gevende als het ware een mozaiek van eenheid, alles en allen omvattende en bezield met de christelijke gedachte van offergeest. Een hartelijk applaus was het ant woord der vergadering op deze zoo aangenaam en vlot gesproken rede. De voorzitter dankte namens de ver gadering den geachten spreker. Bespreking Provinciaal kies reglement. Verschillende amendementen van de afdeelingen Heerlen, Venlo, Sieben gewald en Horst werden besproken, die op de a s. vergadering te Roermond zullen worden behandeld. 9. Rondvraag. De heer van Hemert te Sevenum, stelde voor óm namens de vergadering aan Zijn Doorl. Hoogw den Bisschop van Haarlem een motie te zenden waarin niet sterk genoeg de afkeuring kon worden uitgedrukt in zake den opstand tegen den Bisschop en de noodzakelijk heid moest worden uitgedrukt der een heid in de Kath. Staatspartij. De voorzitter nam dit voorstel over vast: het bankbiljet kwam door de club der Stillen, dat is te zeggen, door iemand, die die club bezocht heeft, Granelt's bezit en ik koester nog steeds de beste verwachtingen. En het medicijnfleschje vroeg Iletherwick. O, daar is meer kans, antwoordde Matherfield met nieuwe opgewektheid. Dat is maar een kwestie van tijd 1 Ik heb een man opdracht gegeven om al de apothekers van het West Central district af te loopen. Het is moeilijker dan ik dacht, want er zijn meer apothekers dan ik vermoedde. Maar fen slotte zal mijn man toch bij den gezochte moeten terecht komen. En (jan wel, dan zullen we ons, naar ik hoop, een idee kunnen vormen, zooal geen zekerheid kunnen krijgen, hoe Granett in het bezit is gekomen van het gif, dat hem vermoord heeft. Er is dus geen twijfel mogelijk, dat er vergif in dat fleschje was, vroeg Helherwick nadenkend. Volgens de specialisten absoluut geen twijfel, zeide Helherwick. En in het glas ook. Wat voor soort van vergif, dat weet ik niet, ge weet, hoe die specialisten zijn, erg mysterieus bij hetgeen zij zeggen en doen! Maar ze hebben me verteld, dat het gif, dat Granett om het leven bracht, hetzelfde was als waarmede Hannaford vermoord is. Dat staat vast. Dan is het hoogstwaarschijnlijk uit dezelfde bron gekomen, zeide Hetberwick. O, het is mijn vaste overtuiging, dat de man, of de mannen, die Hanna ford vermoord hebben, ook Granett naar het graf gebracht hebben, ver klaarde Matherfield positief. En boven dien tezelfder t^jd. Ten minste ik ver moed, dat Granett zijn dosis op hetzelfde oogenblik gekregen heeft waarschijn lijk heeft hij het in zijn zak mede genomen en toen thuis opgedronken, voor hij naar bed ging. Maar.... we zullen de oorsprong van dat fleschje nagaan. Doe mij weten, Iletherwick, wat ge over dien dr. Baseverie te weten kunt komen. Alle beetjes helpen. Iletherwick onderrichtte zijn klerk Mapperley nauwkeurig over de rol, welke hij wenschte, dat deze zou spelen En den volgenden Vrijdagmorgen vertrok Mapperley van Victoria met overvloedig geld in den zak en een PUP. in den mond. Zijn principaal zag of hoorde dien geheelon dag niets meer van hem. XI. Lady Rivorsreade. Toen Helherwick Zondagmorgen zat te ontbijten, trad Mapperley, even commonplace en flegmatiek als altijd, zijn kamer binnen. Eerst een kort overzicht, Mapper ley, beval Helherwick, die instinctief nieuws aanvoelde. Bijzonderheden later, wel? Herkende hem dadelijk op Victoria, zeide Mapperley. Volgde hem in den trein Hij bleef een uur op Riyersreade Court. Ging dan naar Dorking terug lunchte in den »Roode Leeuw". Hij bleef daar tot vier uur. Nam den trein van 4 uur 29 naar Londen, waar hij om 6 uur 5 aankwam. Ik volgde hem dan naar het Café de Paris Hij dineerde daar en bleef er tot ongeveer tien uur. En dan ging hij naar de Club der Stillen. Helherwick spitste zijn ooren, toen hij deze laatste woorden hoorde. De Club der Stillen. Daar scheen ten minste een schakel in de keten te leg gen, waarvan Matherfield ten minste een eind in handen meende te hebben liet vijf pond-biljet, dat op Granett was gevonden, kwam van de Club der Stil len en nu had Mapperley den geheim zinnigen bezoeker van lady Riversreade tot hetzelfde punt nagevolgd. Naar de Club der Stillen, Mapper ley zeide hij. Laat eens zien, waar is dal? Ingang in de Candlestick Passage, bij de St. Martin's Lane, antwoordde Mapperley prompt. De club is op de eerste verdieping een fijne reeks schitterende kamers, nul Zijt ge er in geweest? vroeg Helherwick. Tweemaal. Gisteravond echter niet. Ge had mij geen verdere opdracht ge geven dan te zien, waar de dokter ten slotte heenging, nadat hij in Londen was teruggekeerd.-Ik dacht, dat, indien hij verder gezocht werd, hij daar ge makkelijker kon gevonden worden. .Volkomen juist. Maar ter zake. Gij zijt hem dus naar Riversreade Court gevolgd Mapperley lachte grimmig. Neen, ik heb beter gedaan dan dat. Ik was er, voor hij er was veel beter voorafgaan dan volgen. Op Victoria had ik hem gauw genoeg in de gaten... En ik verzekerde er mij van, dat hij met trein 10 uur 10 zou gaan. Ik deed hetzelfde. Zoodra wij te Dorking waren aangekomen, sprong ik uit den trein, verliet het station en sprong in een taxi om mij naar Rivers reade Court te laten brengen. Ik liet den chauffeur met zijn kar op deD weg slaan en stelde mij vervolgens verdekt op in het platsoen tegenover den ingang. Nauwelijks was ik daar, of de dokter leed voorbij tot voor de poort van het huis. Hij bleef bijna een geheel uur binnen en reed weer weg in de richting van Dorking. Ik volgde hem op een goeden afstand, doch hield hem tevens in het oog. In de High Street verliet hij zijn wagge; ik ook. Hij ging den Rooden Leeuw binnen ik ook. Hij bestelde er een lunch; ik ook. Nadat hij zich te goed had gedaan, ging hij naar de rookzaal; ik hield een oogje in het zeil. Ik vermoed, dat hij daar met niemand gesproken heeft. Met niemand. En in het café de Paris? Heeft hij daar iemand ontmoet.? Hij wisselde eem knikje en een woord hier en daar met mannen en vrouwen, die binnenkwamen of weggingen. Maar een afgesproken bijeenkomst heeft er in geen geval plaats gehad, daar ben ik zeker van. Overigens kan ik wel zeggen, dat hij in het Café de Pari9 absoluut geen vreemdeling was. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5