mm Jaarmarkt te Venray H. FROOM-Maassen H. W. VAN AARSSEN inmaak potten üe trek der vogels. Reinigingsdienst. merk Weck. Woensdag 1 Sept. echte Keulsche ■I BOEKBINDERIJ Vakkundig adres voor inbinden van alle Boekwerken. H.CAMPS uit den in vollen gang zijnden trein is gevallen. De vader van het ventje trok onmid dellijk aan de noodrem. Na eenig zoe ken werd het ventje gevonden en met den trein naar het station vervoerd. Na verbonden te zijn kon de reis wor den voortgezet. Overreden en gedood. Zondagmiddag is het 7jarig meisje W. Willems op den weg nabij de Klomp te Ede door een auto overreden en gedood. De auto bestuurd door een Duitschen heer, kwam van de Bruine Horst en ontmoette eenige kerkgangers op weg naar huis. Toen de auto dicht bij was stak het, kind plotseling den weg over en Jcwam tusschen de wielen. Het liep een schedelbreuk op en was onmid dellijk dood. Slijmhoest. Te Rucphen heerscht in ernstige mate de slijmhoest. Reeds zijn er twee kinderen aan overleden. Smokkelen. Te Budel is een auto aangehouden, die een lading sigarettenpapier uit België over de grens trachtte te smok kelen. Diefstal. Tusschen Kerkrade en Schaesberg wordt een nieuwe spoorwegverbinding gemaakt en in verband daarmede zijn meerdere huizen door de Ned. Spoor wegen aangekocht en afgebroken. Bij een aantal bewoners van het gehucht St. Pietersrade nu" zijn in beslag genomen een groote hoeveelheid balken, steenen, welke van die wo ningen afkomstig waren. Een vrachtauto was noodig om het materiaal weg te halen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Brandstichting? Daar de politie argwaan koesterde den omtrent den brand, die Donderdag bij B. aan den Schrijversheideweg te Heerlerheide plaats vond, stelde zij een streng onderzoek in, te meer daar bij B. voor eenige weken ook brand was geweest en hij bovendien voor f 8000 bij een Roermondsehe assurantiemaat schappij is verzekerd. Dat onderzoek bracht aan het licht, dat kleederen, beddegoed, lijfsieraden en een groot aantal flesschen wijn in den achter het perceel gelegen tuin waren begraven. B. en zijn vrouw werden zoodoende op vermoeden van brandstichting, in voorloopige bewaring gesteld. De verdwenen deurwaarder in Sittard. Omtrent de terugkomst van den heer H. J. Houben, die sinds 22 Juni spoor loos verdwenen deurwaarder der belas tingen in Sittard, geeft de Maasbode de volgende bijzonderheden: Nadat de heer H. in Heerlen bij de mijnen ongeveer 1000 gulden had in ontvangst genomen van beslag gelegde loonen, heeft hij een spoorkaartje ge kocht naar Herzogenrath, een stadje gelegen even over de grens in Duitsch- land, aldus verhaalt hij thans. Wat er daarna gebeurd is, weet hij niet meer. Alleen verklaart hij nog, dat hij 1.1. Vrijdag ontdekte, dat hij in Duisburg was, waar hij zich op een weiland bevond. Hij heeft toen een kaartje gekocht en vertrok onmiddellijk over Gelsen- Tuddern-Broeksittard naar Sittard. Hij verklaart, dat hij gedurende al dien tijd niet recht bij zinnen is ge weest en dat zijn verstand hem in den steek heeft gelaten. Thans zal onderzocht worden of de verklaringen van den heer H. op waar heid berusten. Het is ons bekend, dat de heer H. wel eens zenuwachtig deed. Hij maakte soms een vreemden indruk. Ook zijn broers schijnen aan hetzelfde euvel te lijden. Na de verdwijning van den heer H werd onmiddellijk op het stadhuis van officieele zijde verklaart, dat de boeken in orde waren. De heer H. was eenigen tijd plaatsvervangend gemeenteontvan ger. Later deed het gerucht de ronde, dat er een belangrijk tekort was ontdekt. Dit wordt echter thans officieel tegen gesproken. Er is echter een uitgebreid onder zoek gaande, dat reeds aan het licht heeft gebracht een fraude in de belas ting, kohieren van ongeveer één k tweeduizend gulden. In hoeverre H daaraan schuldig is, zal het nader onderzoek uitwijzen. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in de zuivelfabriek te Lierop. De dieven hebben de brand kast uit het kantoor naar de fabriek gesleept en aan de achterzijde geopend. Er zat echter gelukkig niets in. Uit den raad van Oisterwyk. Een allesbehalve zachtzinnige voorzitter. Bij de behandeling van het voorstel tot goedkeuring van de rekening en verantwoording, dienst 1925, en van de begrooting voor 1927 der gezondheids commissie, heeft zich, aldus het »Hzg." in den gemeenteraad van Oisterwijk een incident voorgedaan. De heer Canters vraagt nadere toe lichting omtrent enkele cijfers, o.a. f 22.50 voor een kristallen vaas; spr. vermoedt, dat dit een cadeau is geweest voor het scheidend lid Van Lith. Zoo is spr. ook opgevallen een post van f 10 voor sigaren. De voorzitterMijnheer Canters, u begeeft u op zeer gevaarlijk terrein. Ik zal u antwoorden, doch op een wijze, die u verdient. Wenscht a ant woord De heer Canters interumpeert. De voorzitterIk blijf altijd netjes. Spr. verdedigt nader beide posten, die z.i. zeer te billijken zijn. In aansluiting waarop spr het in de Gezondheidscom missie prijst, dat zij met deze posten eerlijk voor den dag is gekomen. U, mijnheer Canters, deed vroeger anders. Ik wil u b.v. er aan herinneren, dal u indertijd duizend Panatella's voor rekening der gemeente hebt besteld voor een juffrouw van de secretarie, welke juffrouw de eigenaardige gewoonte had sigaren te rooken. Ik vind uw opmerking dan ook zeer klein. De heer Canters interumpeert, waarop hij door den voorzitter onder luid hamergeklop tot de orde wordt ge roepen. »Als u, mijnheer Canters, eerst drie uren elders in een café hebt gezeten, aldus de voorzitter moet u hier niet komen om met limonade weer bij te komen. (De heer Canters heeft n 1. een fleschje citroenlimonade voor zich). Als u met uw bezopen kop niet kunt zwijgen als ik spreek zal ik andere maatregelen nemen. Met uw dronken- manspraatjes heb ik niets te maken." De heer Canters stelt nog enkele vragen, die onder interruptie zijnerzijds door den heer Van der Heijde, die den heer Canters verzoekt hem rustig te laten uitspreken en netjes te blijven, beantwoord worden. Rekening en begrooting worden z.h s. goedgekeurd.]} Taai, taai In de Kraayenhut viel de vorige week een jongen van 8 jaar uit het zoldervenster buiten op den grond. De jongen sprong onmiddellijk op en ging zijns weegs alsof er niets gebeurd was Zijn naaste buurman v. d. W. reed een paar dagen later met zijn kar naast eenige spelende kinderen, toen zijn zoontje onder de kar geraakte en overreden werd. Ook deze stond weer op en vervolgde zijn spel met de meraadjes en bekwam evenmin eenig letsel. De bewering dat de peellucbtgezond is, wordt door niemand tegen gesproken, maar hier blijkt bovendien dat zelfs de kinderen in die eenzaamheid bij zonder sterke ledematen bezitten. Page-kopjes. O vrouwtjes, denkt eer gij besluit Tot het dragen van korthaar, Aan het nieuwe spreekwoord dat thans luidt »Berouw komt na.de schaar." Een dure dame. Een dame had in een tijdsverloop van 16 maanden voor niet minder dan f 11.000 aan mantels en costuums ge kocht. Haar man weigerde echter die reke ning te betelen en toen werd hij door den leverancier in rechten tot belaling aangesproken. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft op deze vordering beslist dat deze koopen zulk een buitensporige verkwis ting vormen, dat zij onder geen om standigheden kunnen gerekend worden te behooren tot de gewone uitgaven eener huishouding, en de man ze dus ook niet behoeft te betalen. Voor den leverancier is dit echter allicht een schadepostje. Staking. Bij den sigarenfabrikant Franken te 's Hertogenbosch is een staking uitge broken. Sedert Dinsdagmorgen 7 uur wordt er gepost. De aanleiding tot het conflict is een loonkwestie. Moord om een weekloon. Zaterdagnacht is de mijnwerker Sp- te Altenbnrg uit een hinderlaag dood' geschoten en van zijn weekloon 31 M beroofd. Het spoorwegongeluk te Lerhte Twee arrestaties. Naar van bevoegde zijde uit Han nover wordt meegedeeld, is het aan de recherche van Hannover gelukt, twee belangrijke arrestaties uit te voeren.. In de buurt van Leiferde zijn twee lieden gearresteeid, wier gedrag ver denking had gewekt. Reeds bij het eerste verhoor door de politie kwamen de gearresteerden met elkaar in tegenspraak. Bij een uitvoe rige confrontatie beschuldigden zij el kander, dat zij van de misdaad af wisten. Eén der gearresteerden is naar Han nover gebracht om daar uitvoerig te worden verhoord. Beide gearresteerden zijn recidivisten De politie was op dit spoor gekomen, doordien vroegere gevangenen te Celle hadden verklaard, dat twee tuchthuis boeven kort voor hun ontslag uit de gevangenis de mogelijkheid van een aaaslag op den spoorweg hadden be sproken. Nader verneemt men uit Hannover» dat de Duilsche rijksspoorwegmaat schappij den wisselwachter Klussman, die kort na het ongeluk van den D trein Berlijn-Keulen een van Hannover komenden trein tegemoet ging en een signaal gaf om te stoppen, waardoor een nieuw ongeluk vermeden werd, waarvan de gevolgen niet te overzien „eweest zouden zijn, een gratificatie van 1000 mark heeft geschonken. De misdadigheid in de Ter. Staten. R. C Saunders, de manager van de Illinois Bankers Association, heeft de zer dagen in het openbaar de verkla ring afgelegd, dat in den loop van 1924 aan de banken in de Ver. Staten voor een bedrag van 3.620.600 000 dol lar aan schade is toegebracht door misdadigers, falsarissen en oplichters. Dat is zelfs nog 42.000.000 dollar meer dan het totale inkomen van de Amerikaansche republiek en hetbetee- kent een vermeerdering van 1200 pCt. vergeleken bij 35 jaar geleden. Saunders is dan ook van oordeel, dat het tegenwoordig op het gebied van diefstal, berooving en oplichting ten nadeele van de banken in de Ver. Staten dermate de spuigaten uitloopt, dal er van hoogerhand ingegrepen moet worden. Het den kop indrukken van de misdaad is het belangrijkste vraagstuk, dat de Ver. Staten thans zullen hebben op te lossen. Reuzen aardappelen. Een huiseigenaar te Nancy, zekere Charles Feuvrier, die zijn vrijen tijd aan landbouwkundige proeven besteedt, is er na zeven jaren van geduldigG onderzoekingen in geslaagd, een reuzen- variteit van aardappelen te kweeken. De struiken verheffen zich twee-en een- half a drie meter hoog en destronken zijn zoo zwaar, dat hij tweemaal zooveel oogst, als wat anders de gemiddelde opbrengst is. Ook de kwaliteit zijner aardappelen moet niets te wenschen overlaten. Overigens moet het geheele geheim van Feuvrier in de bemesting zitten. J. Drijver schrijft in *Wil en Weg" over dit onderwerp o.m. het volgende Het ontstaan van de trekgewoonte onder de vogels wordt veelal in verband gebracht, met de jongste ijsperiode. Een groot deel van het Noordelijk halfrond was toen onbewoonbaar voor de vogels, doch al naar mate het landijs zich terugtrok, zouden de vogels hun woon gebied uitgebreid hebben. Hoewel de ijsgrens zich gaandeweg naar het Noorden verplaatste, drong die in het koudere halfjaar toch weer een weinig vooruit en de vogels waren gedwongen die bewegingen te volgen. In den loop der eeuwen hadden deze tochten allengs over grootere afstanden plaats en daar mede was de vogeltrek ontstaan. Hoe wel er veel voor deze theorie te zeggen valt, is het niet gemakkelijk uit te maken, of zij inderdaad geheel juist is. Van veel belang zijn ook de vragen: Langs welke wegen trekken de vogels en hoe vinden zij den weg Langdurige naspeuringen in verschil lende deelen der aarde hebben doen zien, dat de vogeltrek op de eene plaats van veel meer beteekenis is dan op de andere en dat er in zekeren zin van vaste trekwegen of trekbanen kon worden gesproken. De Fin Palmèn en de Duitscher Naumann behoorden tot de eersten, die in de vorige eeuw het bestaan van dergelijke trekwegen ver dedigden en latere onderzoekingen hebben de juistheid van deze theorie aangetoond. Zulke wegen kunnen uit den aard der zaak niet als eng begrensd worden beschouwd; in den regel beslaan zij zelfs een breedte van vele kilometers en slechts plaatselijk vernauwen zij zich. Dat is o.a. het geval op de Nehrun- gen in Duitschland en in ons land op de Waddeneilanden; de vcgels geven nl. aan een vlucht over land in den regel de voorkeur boven een vlucht over zee. De ligging van Nederland is zeer gunstig voor het waarnemen van den vogeltrek, omdat verschillende wegen hier samenkomen. De belangrijkste zijn wel die, welke loopen langs deBothni- sche en de Finsche Golf, de Oostzee en dan in Westelijke richting naar ons gebied. Zelfs vogels uit het hooge Noorden en het verre Oosten bereiken op die wijze ons land. Ook langs de Westkust van Noorwegen trekken vogels, die later bij ons aanlanden en ten slotte bereiken ons nog trekvogels uit het Noordpoolgebied, over IJsland, de Far-Oer en de Shetlandsche eilanden. Ten Zuiden van ons land blijven de meeste vogels ook de kust volgen. De vaste trekwegen hebben alle ge meen, dat de gevaren er zoo gering mogelijk zijn; het vliegen boven zee over groote afstanden wordt, waar dit maar kan, vermeden. Behalve de kusten volgen de vogels ook gaarne den loop der rivieren. Zeer veel trekvogels bereiken het Nederlandsche grondgebied (gedurende den najaarstrek), hetzij boven de Waddeneilanden, hetzij boven de kust strook van Groningen. De eerstbedoelde vogels blijven gewoonlijk de Noordzee kust volgen, doch op de hoogte van Texel ontstaat een splitsing. De Noord zee is daar ter plaatse betrekkelijk smal en vele vogels wagen hel daarom in Westelijke richting te gaan; vooral wordt dit gedaan door Bonte Kraaien, Roeken en Kauwtjes. De meeste trekvogelsoorten blijven evenwel langs onze kust naar het zuiden koersen, ten deele om later toch de Noordzee nog over te steken. De weg over het kustgebied van Gro ningen en van Friesland buigt zich bij Harlingen naar het Zuiden om. Bij Stavoren gaat een deel in de richting Enkhuizen; de meeste vogels houden evenwel den Oostenlijken oever van de Zuiderzee, om langs den westelijken Veluwezoom hun weg te vervolgen. Later vliegen zij naar de groote rivieren om die tot aan de monding af te zak ken. Een zijtak van dezen trekweg gaat stroomopwaarts langs den IJsel en wellicht, in min of meer Zuidooste lijke richting, langs den Rijn. Op de genoemde regels bestaan intusschen vele uitzonderingen; tal van trekkers komen hier recht uit de Noordzee opzetten en het is niet licht na te gaan of deze vogels ons vanuil Engeland bereiken, of wel, dat zij reeds in Noorwegen het land hebben verlaten en zich in het nauwere deel van de Noordzee naar die kust spoeden, welke zich het eerst aan hun oog voordoet. De voorjaarstrek verloopt nagenoeg in omgekeerde richting, doch d6ze is van veel geringeren omvang. In den herfst komen oude en jonge vogels gezamenlijk opdagen, doch in de daar opvolgende maanden is het aantal tol meer normale verhoudingen terugge bracht; het sterftecijfer is onder de meeste vogels ontstellend groot. Boven dien verloopt de lenletrek vrij gehaast Lang heeft de mensch gemeend, dat het kiezen van den trekweg op indivi- dueele ondervinding berustte en dat de vogelgezelschappen steeds onder leiding stonden van oude dieren, die den weg reeds meermalen hadden afgelegd. Die meening was niet langer houdbaar, toen het bleek, dat bij enkele soorten de jongen eerst wegtrekken en dat bij andere soorten de trek door de oude vogels wordt ingezet. En de jongen, wezens van een paar maanden oud, weten hun weg met niet minder gemak te vinden dan hun oudere soortge nooten. Ook aan een goed ontwikkeld gezichts vermogen werd gedacht, doch toen men ervoer, dat de vogels laag bij den grond vliegen, vooral bij ruw weer, en dat zij derhalve slechts een zeer beperkt deel van den aardbol kunnen overzien, moest men ook die theorie laten vallen. Het aardmagnetisme heeft men zelfs aan het vinden van een oplossing te pas gebracht, doch tegenwoordig is men algemeen van oordeel, dat de dieren, en vooral de vogels, zich in een goed ontwikkeld oriënteeringsver- mogen kunnen verheugen een eigen schap, welke bij den mensch waar schijnlijk verloren is gegaan en dat dit vermogen hen in staat stelt den juisten weg te vinden. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat zooveel jonge vogels, na een maandenlange afwezig heid, precies de plaats kunnen terug vinden, waar zij geboren werden Hoe 't ook zij, wij, menschen, staan voor een wonder, dat ons verstand in vele opzichten te boven gaat. Bij enkele individuen schijnt de alge meens richtingszin te ontbreken: Europeesche Kokmeeuwen zijn in Amerika opgemerkt en in Ierland vooral zijn verschillende Amerikaansche vogels buit gemaakt. Het zou voor den vogelstand noodlottig worden, als de gewone trekroute steeds zoo ver over zee moest gaan. Het zijn met recht wereldreizen, welke door sommige vogels worden ondernomen; stormvogelsoorten uit het zuidpoolgebied zijn des zomers in den winter van hel Zuidelijk Halfrond derhalve aan de kusten van West- Europa aangetroffen en de Groote Pieper, een vogeltje, kleiner dan een musch, en broeiende in Noord-Oost- Azië, zakt soms af tot aan het bekken van de Middellandsche Zee en heeft dan een afstand van ongeveer 9000 kilometer afgelegd. In verband met de af te leggen afstanden moet ook de snelheid der vogelvlucht ter sprake komen. Giitke heeft daaromtrent lal van gissingen gemaakt en hij heeft daarbij schrome lijk overdreven. Hij was van meening, dat het Blauwborstje uit noordelijk Europa in staat zou zijn om in één enkelen voorjaarsnachl te vliegen van Noord-Afrika tot in Scandinavië. De Bonte Kraai zou in ongeveer drie uur tijds van Helgoland naar Engeland kunnen gaan, waarbij een snelheid van ongeveer 200 K M. per uur zou moeten worden ontwikkeld. Hoe Galke aan zijn schattingen kwam doet minder ter zake, doch tegenwoordig is er welhaast niemand meer, die geloof hecht aan dergelijke vliegprestaties. Over de snelheid van de vogelvlucht zijn later vrij nauwkeurige metingen verricht; het bleek daarbij, dat Bonte Kraaien hoogstens 60 K.M. per uur afleggen, bij tegenwind zelfs niet meer dan 35 K.M. Spreeuwen brengen het van 40— 80 K.M de meeste kleine vogels van 30 —40 K M. De Boerenzwaluw kan zich evenwel aanmerkelijk vlugger verplaatsen en de Boomvalk ziet er kans toe de zwaluw in de vlucht te grijpen. Doch zelfs deze vogel zal zich met een snelheid van ongeveer 125 K.M. per uur wel tevreden moeten stellen. Ook in de hoogte, waarop de vogel trek onder normale omstandigheden verloopt, heeft Gatke zich vergist. Hij was er van overtuigd, dat datgene, wat wij van den trek te zien krijgen, slechts een gering onderdeel van het geheel zou zijn en dat verreweg de meeste vogels ons passeeren op een hoogte, die buiten ons waarnemingsgebied valt. Na zijn tijd heeft de mensch de lucht veroverd en wij weten nu, dat het slechts zelden voorkomt, dat vogels zich boven een hoogte van 800 meter boven de aarde ophouden De gewone vogeltrek heeft in den regel op een hoogte van 2300 meter plaats; bij winslil weer zoeken de vogels gaarne hoogere luchtlagen op, bij harden wind trekken zij laag over den grond. Degenen, die zich nog willen aan sluiten bij den gemeentelijken reini- Singsdienst, kunnen zich daartoe nog agelijks aanmelden ten kantore van den gemeenteontvanger. Het verschul digd bedrag k f 2.50 moet gelijktijdig bij de aanvrage worden voldaan. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Spreekuren Burgemeester. De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken, zooveel moge lijk iederen dag van 10 tot 12 uur voormiddag, met uitzondering van Vrijdags. Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerl. Stand en Gemeente-Ontvanger. De Secretarie is voor hot publiek geopend iederen dag van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 4 namiddags. Zaterdags alléén van 9 tot 12 voor middag. o— Het Kantoor van den Gemeente ontvanger is voor het publiek geopend, met uitzondering van den laalslen dag van elke maand van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 3 namiddag. Zaterdag alléén van 9 tol 12 voor middag. o Na drie uur is dus het Kantoor van den Gemeenteontvanger en navier uur de Secretarie voor hot publiek GESLOTEN. Steeds voorradig 16 Aanbevelend, Jacq. Coenen- Hout ackers IIORLOGER, Maasheesche weg 18 levert alle UURWERKEN alsprachtige Klokken in bim bam en gongslag, ongeëvenaard klankeffect, in eerste klas merken als G. B. Guslaaf Becker, Junghans, II. A. U. Eerste soort Heeren- en Dames, armband- HORLOGES in alle metalen, met moiré oftrekband. Nieuwste model WEKKERS. BAROMETERS in eikenhout. Prijzen ver beneden elke concurrentie Beleefd aanbevelend. Ortvangen een partij tegen zeer lage prijzen. 16 Aanbevelend, Jacq. Coenen-Houtackers Patersstraat VENRAY 9g/: horlogerie 'jC/fvor-.- 52 VINR/^: Mföef-

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6