Tweede blad. Smetten Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACJONClft De morgenstond. ÜYQQGDEÊUföT, MANUFACTUREN 'YOüGDEELIóSm' Cijfers, die wat te zeggen hebben FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Uit de Landbouwwereld Gemengde Berichten. Zaterdag 28 Augustu»"1926 47e Jaargang No. 35 TOCH HET PEEL EN MAAS I BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 71/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p, p. 75 et- Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. lieke provincies dan ook een uitne- Mr. dr. L. N. Deckers schrijft in de Maasbode Als bijvoegsel tot de Nederland- sche Staatscourant van 13 en 14 dezer, verscheen het „Overzicht van het betrekkelijk verzuim op de lagere scholen in het jaar 1928." Dertig bladzijden, vol cijfers, schier ontbloot van elke toelichting. Voor hem, die deze statistiek ern stig wil beschouwen, is zij echter in meer dan één opzicht leerzaam. Allereerst leeren de cijfers, dat het bijzonder onderwijs het in Nederland van het openbaar onderwijs in be- teekenis wint. Het gezamenlijk aantal schooltijden van alle lagere scholen in Nederland bedroeg 458.896,630. Hiervan komen er 249.404,712, dus ruim 54 pel. voor de bijzondere scholen en 209,591,924 of bijna 46 pet. voor de openbare scholen. Het aantal schooltijden der katholieke scholen bedroeg 135,112,493. Het aantal verzuimen voor alle scholen tezamen bedroeg in 1925 per 10.000 schooltijden gemiddeld 527. Dit betrekkelijk lage gemiddelde is te danken aan het geringe verzuim op de katholieke scholen. Immers het verzuim op alle andere scholen steekt ver boven het gemiddelde uit. Ziehier de cijfers Aard der school Aantal verzuimen Openbare scholen Protestantsche scholen Katholieke scholen Israëlitische scholen Andere bijzondere scholen Niemand kan ontkennen, dat het gunstig verzuimcijfer voor de katho lieke scholen, duidelijk aantoont, dat door onze katholieke onderwijzers en ouders ernstig gestreefd wordt naar een zooveel mogelijk bevorderen van getrouw schoolbezoek. Economische factoren immers kun nen hier geen invloed ten gunste van het schoolbezoek der katholieke jeugd doen gelden; het katholieke volksdeel is niet het economisch sterkste. Merkwaardig zijn ook de cijfers van het schoolverzuim aan de open bare scholen in het overwegend katholiek deel van ons land. Per 10.000 schooltijden der open bare scholen telde men in de prov. Noord-Brabant 377 verzuimen prov. Limburg 359 verzuimen inspectie Nijmegen 407 verzuimen In onderstaand lijstje, aangevend het aantal verzuimen per 10.000 schooltijden, voor alle scholen, open bare en bijzondere te zamen, in elke provincie, maken onze tweekatho mend figuur. Zuid-Holland 616 Drenthe 613 Noord-Holland 589 Utrecht 550 Zeeland 523 Gelderland 521 Groningen 501 Friesland 491 Overijssel 476 Limburg] 380 Noord-Brabant 358 Leerzame cijfers. Leerzaam voor allen en voor de katholieken bevredigend bovendien. 573 570 417 585 641 21. Dank voor uw complimentje Maar daar was zooveel opmerkingsgave niet voor noodig, antwoordde Rhona met een lach. Het viel onmiddellijk op Toch vroeg ik Mitchell, wat dr. Base' verie wenschte. Mitchell antwoordde, dat de gentleman om een onderhoud met lady Riversreade verzocht.. Nu, zooals ik reeds gezegd heb, doktoren worden bij ons nooit geweigerd en zoo zeide ik Mitchell dr. Baseverie bij mij te brengen. Een oogenblik later trad dr. Baseverie bij mij binnen. Ik wil hem u in bijzonderheden beschrijven, en gij moet zeer aandachtig luisteren Het was een man van middelbare lengte zooals gij, niet forsch en niet mager, maar comfortabel gezel; ik schat hem op ongeveer vijf en veertig jaar. Hij was correct, zelfs elegant gekleed in zwart jacquet, een donker gestreepte broek, helder boord en overhemd, en met een nieuwen zwarten hoogen hoed, paarl-grijze handschoenen en een opge rolde parapluie met gouden knop. Verder droeg hij een dunnen gouden horloge-ketting, witte souspieds prachtig glanzende schoenen. Is dat voldoende Ik zie hem ten minste zijn Schrijnen en Slukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijden, verzacht en geneest men mei PUROL. Doos 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. De kalktoestand van den bodem. I Zal nu wel zoo zoetjes aan tot de landbouwers doordringen, zoowel van het zand als van de klei, dat een juiste kalktoestand van hun gronden een zaak van groot gewicht is: dat zij dus zooveel mogelijk daarvoor hebben le zorgen en daartoe grondmonstets lot onderzoek aan het Proefstation moeten laten onderzoeken. De grond mag niet te veel, maar ook niet te weinig kalk bevatten: de gewenschte kalktoestand is voor de verschillende gewassen ongelijk. De boer is dus wel afhankelijk van het laboratorium. Zal het goed zijn, dan dient hij eigenlijk, volgens som mige landbouwkundigen,geregeld door al zijn akkers laten bemonsteren. 't Is echter nog niet zoo ver, dat alle voormannen in deze overtuigd zijn; sommigen (of velen?) zijn min of meer sceptisch. Ieder weet, zeggen ze, uit de ervaring van jaren, dat kalk een groote rol in den landbouw speelt; dat de oogst onvoldoende kan zijn door te weinig kalk, maar ook, dat door een rijke kalkbemesting, te lang doorge voerd, de grond voor jaren bedorven kan worden. De volksmond zei vroeger reeds «Kalk (of mergel) maakt rijke ouders en arme kinderen." Wordt nu niet te veel de nadruk gelegd op den z.g. kalktoestand? Overschat men dat belang niet eenigszins wordt gevraagd. De heer P. J. Rutten schreef onlangs in «Rust-Roest": «Het is niet aan le nemen, dal kalk gebrek altijd de eenige oorzaak is (van de geringere vruchtbaarheid) Er is duizenderlei grond, de vochtigheids toestand is overal verschillend, bewer king en bemesting hebben grooten invloed. Het is niet enke! met een bepaalde kalkgift ie verhelpen, wat er mankeert, nog daargelaten dat hel nemen van grondmonsters zeer moeilijk is op vele akkers In de «Deutsche Landwirtschaftliche Presse" schreef onlangs Prof. Honcamp «Zeer zure gronden en zeer alkalische gronden schaden niet alleen de ver bouwde gewassen, maar ook de aan wezige lagere organismen (bacteriën, enz.) De vraag der bodemzuurheid staat nu meer dan ooit op den voor grond, maar in een gansche reeks van gevallen is het toch niet juist deze ziekte, zooals veelvuldig geschiedt, enkel toe te schrijven aan kalkgebrek en het gebruik van zure meststoffen Ze komt veel meer in bedrijven voor, waar weinig kunstmest gebruikt wordt, en ook bleek er ammoniak bij vele kleeren en versierselen bedoel ik, stemde Hetherwick toe. Een net man, uit den middenstand, klaarblijkelijk. Maar hij zelf? Nu, zijn gelaat, ging Rhona voort. Stel u een man voor met een absoluut bloedloos voorkomen een gelaat met een kleur van oud ivoor, waarin een paar buitengewoon doordringende oogen zwart als steenkool, schitteren, terwijl de bleekheid van het gelaat nog geac centueerd wordt door een zware zwarte snor en even zwart, licht gekruld haar, dat boven de ooren nog dicht genoeg is, maar op den kruin reeds schaars begint te worden Stel u verder voor een paar volle, roode lippen boven ronde maar vastberaden kin, een geprononceerd gebogen neus en... ge hebt den man, dien ik u beschrijf. Hum 1 zeide Hetherwick naden kend. Een jood, dat maak ik uit uw beschrijving op, Dat heb ik zelf ook gedacht, zeide Rhona. Ik zeide zoo tot mij zelf: Wat en wie ge overigens ook moogt zijn, van het joodsche ras zijt ge in elk geval. Maar de manieren van den man en ook zijn taal waren Engelsch, zelfs zuiver Engelsch. Overigens maakte hij werkelijk volkomen den indruk van een practiseerend geneesheer, terwijl zijn manieren 'n man van de wereld deden kennen. En ik zag ook dadelijk dat iemand die den spot met hem zou willen drijven, er allesbehalve genadig zou afkomen. Zijn verklaring omtrent zijn aanwezigheid was gewoon genoeg en redelijk tevens: hij interesseerde zich ten zeerste voor gevallen, als wij proeven goed te werken. Dientengevolge staat ook vast, dat de ziekte niet zonder meer door pas sende kalking kan bestreden worden. Alle hierbij in aanmerking komende zaken zijn nog veel te weinig opgehel derd en wetenschappelijk onderzocht, om nu op grond der onderzoekingen en kalking soms in ongelooflijke hoeveelheden aan te bevelen". Aldus Prof. Honcamp Afwachten blijft o.i. de boodschap. Wij meenen, dat ons algemeen bemestingsadvies sedert jaren gegeven, nog kan gelden, n.l.: laat stal en kunstmest elkaar afwisselen, en bemest niet eenzijdig noch met alkali sche noch met zure meststoffen 1 Weet gy dat volgens de ervaring van ooftbouw* kundigen de meeste boomgaarden slecht dragen door gebrek aan vocht dat daardoor veel vruchten afvallen of te klein blijven? dat het in vele gevallen daarom aanbeveling verdient om een tijdlang eiken avond eenige emmers water bij den boom le gieten WEET GIJ, dat een goede gierput met een goede groep meer noodzakelijk zijn dan een goede mestvaalt? dat bij een gierput geen ammoniak (stikstof) mag kunnen ontwijken: datomdiezelf de reden het vervoer van groep naar kelder niet door open buizen msg plaats vinden? dat strooisel in de groep wel nuttig is, maar toch nog kans geeft op verlies, en dus een goede gierkelder beter is? dat de waarde van de gierstikstof wel 2 maal zoo hoog berekend wordt dan die van den vasten mest; dat dus door 't laten wegvloeien of door ondoelmatige bewaring belang rijke verliezen worden geleden WEET GIJ, dat het goed is uw aardappelgewas te inspecteeren, om verschillende ziekten op le sporen, en dat ge dit kunt doen met No. 6 van de Mededoelingen v. d. Plantenziekten kundigen Dienst, met teekeningen en foto's in de hand; dat ge dat geschrift bij voornoemden Dienst te Wageningen kunt aanvragen Korte wenken en mededoelingen. Rechtskundige bureaux voor den landbouwer vindt men nu al in vele provincies. Landbouwers, hebt ge een kwestie, begint dan geen procedure aleer ge het Bureau om advies hebt gevraagd 1 Het Bestuur uwer Afdeeling weet u het adres wel te noemen. In vele gevallen wordt dan een proces voorkomen en worden kosten bespaard Het advies kost weinig, in Gelderland slechts f 1. Een minnelijke schikking is beter dan een lang en duur proces- Onlangs las ik van een procedure over een wegje, groot slechts 4 Are; het kostte den boer f 3000 zegge drie duizend gulden. Het is gebleken, dat hooi en ook ingekuild gras arm zijn aan vitamine G, dat versch gras (Engelsch raigras b.v.) daartegen zeer rijk aan is, zelfs rijker dan de zoo gunstig bekende sinaasappel. Men weet: als mensch of dier te weinig vitamine G opnemen, dat dan scheurbuik (scorbut) ontstaat; daarom noemt men V.C. de anti-scorbilische stof. Men neemt aan, dat groene planten- massa's veel vitamine-C bevatten. Aan de proefzuivelboerderij te Hoorn bleek dal bij persvoerbereiding in ondiepe kuilen, verreweg het grootste deel der V. C. verloren gaat. De Hollandsche koe. «In één opzicht is 't met de koeien treurig gesteld Ze worden steeds nog door het mond en klauwzeer gekweld, Een ziekte, waar «middelen" genoeg tegen bestaan, Alleen het rechte middel, daar mankeert het nog aan. Wel vinden professoren, Zooals je telkens kunt hooren Na reusachtig veel moeite den ziekteverwekker, En maken de menschen met hun «vindingen" lekker. Maar geen van die heeren heeft tot heden Met resultaat Waar 't toch omgaat 1 De heerschende ziekte bestreden." Dat zich aan niets of niemand stoort! Zijn staart tusschen zijn pooten o Heusch, 'k heb herhaaldelijk getracht Mij 'l overtuigen van de pracht Van 't allengs wijken van den-nacht. Maar 'k heb het nooit zoover gebracht Op zulk een prille stonde. 'k Bedank dus voortaan voor de pret Die aan den mensch wordt voorgezet Bij zonsopgang... ik blijf in bed En maak pas na 't ontbijt toilet En eerder geen seconde I M. M. MIJMHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten in het home hadden en wenschte zich op de hoogte te stellen van onze methoden en gebruiken en zoo meer Hij gebruikte daarbij een aantal tech nische termen, welke boven mijn bereik liggen, en ik bracht zijn kaartje aan lady Riversresde. Zooals ik reeds zeide, is lady Riversreade altijd buitengewoon toegankelijk, als er dokters in het spel zijn en binnen twee minuten had zij dr. Baseverie in haar privé kantoor ontvangen. Hier eindigt het eerste hoofsluk, vermoed ik, zeide Hetherwick. Interes sant, uiterst belangwekkend. Het gordijn valt nu. En de volgende acte? De gebeurtenissen van het tweede hoofdstuk hadden in lady Riversreade's kamer plaats, zeide Rhona en ik kan zelfs geen suppositie maken van welken aard zij waren. Ik kan alleen vertellen, wat ik weet. Maar dat is nog heel wat Om dan te beginnen, dr. Baseverie had mij gezegd, dat hij het home wenschte te zien en dan is meestal het gevolg daarvan, dat de persoon, die een derge- lijken wensch uit, door lady Rivers reade zelf, of door onzen huisdokter rondgeleid wordt; en dr. Baseverie werd niet rondgeleid. Hij verliet in het geheel de kamer niet, van het oogen' blik, dat hij heenging En hij bleef een heel uur binnen. Met lady Riversreade Met lady Riversreade. Ook zij heeft de kamer geen oogenblik verlaten En ik ben er niet binnengegaan. Lady Riversreade heeft er een geweldigen hekel aan, als ik haar kom storen wanneer zij met iemand spreekt Neen De morgenstond, de morgenstond Is schoon, weldadig en gezond De dichters doen er ons van kon-I, En blijde vogels vliegen rond Luid zingend van verrukking. Ook ik stond dus voor dag en dauw Herhaaldelijk op, doch merkt' al gauw Hoe somber't 's morgens is, hoe grauw; Als ik ervan genieten wou Was 't telkens een mislukking 1 o Nooit zag ik wat 't oog verblijdt, 'k Noteerde in de gauwigheid Een slaperige keukenmeid Slecht aangekleed en norsch van spijt Dat z' uit haar bed moest komen. De zon rees nooit met pracht en praal Boven de kim (want dit verhaal Is puur verzinsel, leugentaal): Steeds droop het nat op groote schaal Van de verkleumde boomen 1 In leege straten, bleek en stil, Tjilpten de gauwe musschen schril (Of «blijde", zooals ge 't hebben wil 1): Er was een nieuwe dag op til Voor al wat is geschapen... Een late dronkaard zwierf naar huis Die had met ander zat gespuis Zijn dorst gelescht, en per abuis Legde hij zich, inplaats van thuis, In een portiek te slapen 1 o Een nachtwacht met een slaapgezicht Liep langs de deuren, stevig dicht. De man was moe en stram van jicht, Maar deed op 't vreemde uur zijn plicht En voelde aan de sloten. Een melkboer sjokte nijnig voort En spoorde met een driftig woord Zijn trekhond aan een van het soort de twee zijn voortdurend samen geweest van tien minuten over twaalf tot vijf minuten over een. En toch had de man gezegd, dat hij het home in oogen schouw wenschte te nemen. Is er gee»1 andere uitgang, waar door zij misschien de kamer hebben verlaten suggereerde Hetherwick. Een andere deur of een geheime afsluiting Er is nidts van dien aard. De deur in mijn kamer is da eenig moge lijke toegang tot den uitgang tot die van lady Riversreade. Neen zij zijn daar al dien tijd geweest. Hebt ge niets gehoord Niets! Het huis waarin lady Riversreade haar home gesticht heeft, is een oud, solied, goed gebouwd huis, niet van dat moderne haast-je-wal werk. Het is een heel wat beter huis dan de Court, al is dat ook veel magnifieker, Alle deuren en vensters sluiten ik heb geen geluid uit de kamer hooren komen/ Goed, vroeg Hetherwick na eenig diep nadenken. En na dat uur Om vijf minuten over een werd de deur plotseling geopend en dr Baseverie verscheen met hoed, hand schoenen en parapluie in de hand. Hij stond ter zijde, terwijl hij naar buiten trad en zeide nog een paar woorden tot lady Riversreade. Ik hoorde ze. Hij zeide: »Nu dan, lot Vrijdagmorgen van de volgende week op denzelfden tijd Hij groette, kwam mijn kamer binnen, sloot de deur achter zich, maakte een zeer beleefde, glimlachende buiging naar mij, terwijl hij mijn bu-eau pas seerde en vertrok. Een minuut later Ook staking te Deurne. Naar men uit Deurne aan de B. Ct- mededeelt is op de Vrijdagavond ge houden vergadering van het personeel der firma Swinkels te Deurne met 88 tegen 1 stem besloten het werk te staken. Doodelyke ongelukken. Zondag had nabij het Lustoord Mo lenheide te Geldrop een doodelijk mo torongeluk plaats De motorrijder J. v. G. uit Maarheeze reed daar met den heer J. v. K. uit Leende, beiden aannemers en op de duozitting. Plotseling springt een band tengevolge waarvan de motor over den kop slaat. De bestuurder van G. bekwam nage noeg geen letsel, doch de heer v. K. liep een ernstig schedelfractuur op. Na verbonden te zijn is v. K. per auto huiswaarts gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat een vrouw met 4 kinderen achter. o Zaterdagmiddag werd de heer L. d. Vleuten, 'wethouder te St Oeden- rode, terwijl hij op de fiets reed tegen over Huize de Kolte aldaar, door een auto aangereden en van de fiets ge slingerd. Hij bekwam hierbij zoodanige ver wondingen, dat hij terstond moest wor de» voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten en vervoerd werd naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch, waar hij spoedig aan de gevolgen is over leden. o Men meldt uit Bergen op Zoom: Maandagmorgen kwam de vrachtauto van de firma Havermans over den Ant- werpschen weg gereden. Toen hij een kar wilde passeeren, stak tegelijkertijd mej, de Waal den straatweg over. De chauffeur, die signalen gaf, trachtte onmiddellijk zijn wagen tot stilstand te brengen. Pogingen, om de vrouw te ontwijken, gelukten niet, zoodat zij met den auto in botsing kwam. Na ongeveer een kwartier is de vrouw aan de bekomen verwondingen over* leden. Volgens omstanders treft den chauf feur geen schuld. Kind uit den trein gevallen. Even voor 't station Veenendaal ging plotseling een portier los van den trein die 6 uur 50 aldaar arriveert, waar door een jongetje van ongeveer 5 jaar hoorde ik de auto aanzetten; deze had al dien tijd gewacht. Ik vermoed, dat da' het eindë van hoofdstuk twee is, zeide Hetherwick. Is er nog meer? Nog iets, antwoordde Rhona. Ge durende het uur, dat dr. Baseverie met lady Riversreade had doorgebracht, was ik druk bezig geweest met brieven typen. Toen hij vertrokken was, bracht ik ze in haar kamer, zoodat zij ze kon teekenen. Ik veronderstel, dat ik wat nieuwsgierig was, naar hetgeen daar even was voorgevallen en dat ik daar om scherper oplette, dan ik anders gewoon was te doen. In elk geval scheen ik te bemerken, dat het bezoek van den man, wie hij ook zij, lady Riversreade in een opgewonden stem ming gebracht had. Dat was ten minste mijn indruk. Zeide zij iets Niets, geen woord. Zij was onge woon stilzwijgend, werkelijk afgetrok ken stil. Zij keek de brieven zwijgend door en onderteekende ze zonder 'n woord te zeggen. Als ik mij goed herin nerd heeft zij, terwijl ik in de kamer was, geen woord gesproken. Ik nam de onderteekende brieven weer mee en begon ze in de enveloppen te doen. Kort daarop ging lady Riversreade door mijn kamer en vertrok. Ik zag, hoe zij door het park naar den Court ging. Zij keerde niet voor den gewonen Iuch in het home terug en ik heb haar dien middag in het geheel niet meer gezien. Eigenlijk gezegd, ik heb haar dien geheelen dag niet meer gezien, want toen ik om vijf uur voor het diner op den Court arriveerde, deelde de dienst bode daar nog mede, dat haar meesteres naar de stad vertrokken was en eerst zeer laat in den avond zou terugkeoren. Ik ging Daar bed, voor zij thuis was. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5