KERKELIJK LETEN. Jaarmarkt te Venray De beteekenis van harde wegen. Wering van besmet pluimvee. Als de brandweer faalt! Gemengde Berichten. Woensdag 1 Sept. ur liju iiuuiiiauS gisch geld in vreemde banken 1 Mocht de regeering maar een half milliard doen terugkeeren en het zou voldoende zijn om met de hierboven vermelde geldmiddelen allen aanval tegen de Schatkistbons af te weren I Daarbij, waarom de hulp der bankiers niet vragen om de noodige 500 millioen te vinden Was het te veel gevraagd Maar neen 1 De bankiers hadden enkel een half milliard Schatkistbons over te nemen en op dit geld konden zij al het noodige crediet krijgen 1 Dat is toch zoo zwaar niet." En het blad besluit; »Het is vlak af eene schande. Weihoe 1 De ministers van geldwezen vinden het goed den Zaterdagmiddag, daags voor het verschijnen van de beslissing der dictators, de bankiers in hun kabinet bijeen te roepen. Men belooft hun de Schatkistbons, die zij nog bezitten, in bijzondere bons uit te wisselen, waarop de Nationale Bank al het noodige zal uitbetalen. Dezelfde gunst wordt aan handelaars en nij veraars indien zij zekeien voorwaarden vervul len, toegekend... Maar wat krijgen de anderen Niets 1 Een vader van een kroostrijk huis gezin heeft gedurende de lange winter maanden zijn gespaarde centen noodig om in deze tijden van duur leven in zijne behoeften te voorzien. Hij heeft zijn geld voor zes maanden aan den Staat toevertrouwd... Maar de dictators zeggen hem eenvoudig weg»Wij zullen u niets terug geven, trek uw plan Wat zal deze huisvader in Godsnaam moeten doen Een werkman heeft een huis gebouwd, hij heeft zijn gespaard geld in Schat- kislbons geplaatst, en hij moet zijn ondernemer bij voorbeeld op 25 Augus tus betalen. De dictators zeggen hem Wij geven u niets, trek uw plan 1" /.uit gij in zijne plaats betalen Heeren Ministers En er bestaan ontelbare gevall en van dezen aard I Het is ongehoord De Volksgazet, het socialistische orgaan, loopt de feiten vooruit en voorziet, dat weldra ook onze schuld tegenover Amerika zou geconsolideerd worden Hetzelfde zal misschien gebeuren met onze schulden aan Amerika. Ook die kunnen wij niet blijven betalen a ls wij geen gestabiliseerde munt hebben. Wij kunnen onmogelijk van ons jaar lijks budget twee milliard afnemen om intresten en delging van schulden te betalen. Als men geen kwijtschelding krijgt zal men verplicht zijn tijdelijk uitstel van betaling te vragen. En waarom niet? Het is toch beter uitstel te vragen dan failliet te gaan. Het is eerlijker te zeggen, ik kan niet betalen dan wetens en willens den afgrond in te gaan, op gevaar af heelemaal niets meer te kunnen afkorten van de ge maakte schuld." Wat denken de Amerikanen erover of zouden ze luisteren naar den oproep van Glemenceau België beleeft tragische tijden, omdat zelfs de dictatoriale macht niet durft ingrijpen tegen de woekeraars van tijdens en na den oorlog. Doet ze dit niet, dan gaan we naar den afgrond, want nu zitten we met alle lapmiddelen nog steeds op den rand er van. Wat elke maand te doen geeft (2e helft Augustus) Overal is het stoppelland vrijgeko men. 't Wordt nu bewerkt en bemest voor de herfstvoedergewassen. Men zaaie deze echter niet wanneer de akker veel wortelonkruiden bevat die zich daardoor nog sterker zouden uit breiden en later een groote plaag zouden worden. Verzuim niet voor het herfslvoeder- gewas het land goed te mesten; de kosten zijn overigens gelijk, van be werking en oogsten, terwijl de meerdere kosten door den rijkeren oogst ruim schoots vergoed worden. De stoppelbewerking is van zeer groot belang. Eerst ploegt men zeer ondiep, waardoor de onkruidzaden en de zaden van het geoogste gewas ondiep worden ondergebracht. Hierop volgt het eggen, waarna men het land een poos laat liggen. Het ploegen wordt na 8 14 dagen meermalen, naar de tijd voor het zaaien toelaat herhaald de aangeslagen onkruiden worden hierdoor vernietigd, terwijl voor de onkruidzaden, welke nog niet ontkiemd zijn, een nieuw kiembed wordt gemaakt. Is het eerste gewas vroeg geoogst, zooals dit kan bij wintergerst karwij en koolzaad, dan kan op deze wijze wel vijf, zes keer worden geploegd. Daarbij wordt, bij de volgende bewer kingen, niet enkel de egge maar ook de cultivator gebruikt. Voor het eerst is dezen zomer in de rogge een Fusarium-ziekte in ons land waargenomen bij de tarwe kende men ze al. De verschijnselen waren als bij de tarweeen deel der pakjes waren slecht ontwikkeld en geheel of bijna geheel bedekt met een rose»»chimmel woekering. Een grooter of kleiner deel van de aar was minde^ ontwikkeld en door de schimmel rose gekleurd Land bouwers, die deze verschijnselen bij hun gewas hebben waargenomen, zul len verstandig handelen door hun graan, dat zij in den komenden herfst denken uit te zaaien, te ontsmetten, tarwe, uurigéiasi uui de Fusarium-ziekte, noodig is. Alle daartoe noodige inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen. Van de «Gloeiende Augustuszon" hebben we in de le helft niet veel last gehad. Trouwens, Augustus is, wat lang niet allen weten, de natste maand van het jaar. En var. ouds heette het in den volksmond, dat de Augustuszon moest worden gevreesd. Zoo luidt een oudboeren-gezegde»De zon in Augus tus fopt de meid in den moestuin", omdat alsdan de groenten licht verzen gen. De volkswijsheid zegt verder »De eerste regen in Augustus draagt een zak met vlooien en muggen mee" en •Wanneer het regent in Augustus regent het honing en melk." Deze profetieën kunnen ons troosten wanneer deze maand ons verder te veel neerslag naar onzen zin, mocht brengen, even als nog dit rijm »Is het de eerste Augustusweken verhit, zoo blijft de winter lang en wit.". In den tuin Verzorg uw wortelbed ben, einde Mei of begin Augustus bezaaid. Het wieden en uitdunnen be vordert den groei. Wordt dit nagelaten dan zijn ze voor den winter niet ge schikt. Ook de bedden spinazie, veldsla enz. moeten vrij van onkruid worden ge houden. Ga uw geheelen tuin geregeld door en neem de onkruidplanten weg die in 't zaad willen schietendit voorkomt voor later veel scha en arbeid. Die in 't bezit zijn van bakken kun nen sla onder glas zaaien, om den geheelen winter door kropsla te hebben. Zaai in zuivere, goed vochtige aarde, bedekt het zaad slechts weinig, anders verstikt het. Leg een raam op, en bedek het raam tegen de zon. Gieten moet niet noodig zijn dit zou nadeelig werken. Hebben de plantjes straks twee blaadjes dan worden ze op de bakken gezet. In de vrij gekomen komkommer- en meloenbakken kan men postelein zaaien voor dadelijk gebruik of voor den inmaakde aarde goed omspitten en vochtig maken; na het zaaien meteen platte schop of een plankje vast plak ken en goed begieten. Men kan nu nog andijvie op den kouden grond planten; de vroege andijvie kan worden opgebonden; doe dit bij droog weer, anders gaat ze rotten. Einde dezer maand zullen de bruine boonen ongeveer rijp zijn; trek de stammen uil den grond, pluk alle bladeren er af, bind eenige stammen met de wortels bij elkaar en hang ze aan latten of heggen; nu en dan om keeren 1 Dan binnen brengen en op hangen op een droge plaats; ook kan men ze wel uitdorschen. Fruit is er niet veel te oogsten, appels zijn er althans weinig. Schud de vruchten zoo min mogelijk, maar pluk ze één voor één. Voor fijn fruit voor den handel bestemd is dit noodzakelijk. Hoe de verharding van slechte zand wegen een groot gebied uit zijn isole ment kan trekken en tot welvaart brengen, blijkt duidelijk in de Noord- Brabantsche en Limburgsche Peel, een streek, die een oppervlakte beslaat van bijna 80 000 hectaren, die weinige jaren geleden nog voor de grootste helft uit woesten grond bestond. De zanddorpen waren onderling ver bonden door harde wegen, maar dwars door dit heidegebied liepen slechts de wegen van Gemert naar Boxmeer en van Uden naar Mill. De spoorlijnen BoxtelWezel en HelmondVenlo doorsnijden eveneens de Peel. Toen kwam de harde weg van Deurne naar Venray, midden door de groote heide. En als gevolg van dezen weg worden tusschen beide ge noemde plaatsen honderden h.a. ont gonnen tot bouw en grasland en wer den tientallen boerderijen gesticht. Aan dezen weg heeft ook het beken de dorp Ysselsteyn, vóór vijf jaren nog .heide en thans reeds bewoond door 300 menschen, zijn ontstaan te dan ken. Op de excursie van de Nederland- sche Heidemaatschappij, welke Zater dag 28 Augustus gehouden wordt, zul len al deze werken in oogenschouw worden genomen. In 1922 kwam de harde weg Deurne Oploo, eveneens dwars door de Peel, tot stand. En sedert dien is ook daar een dorp de Rips, met school, kerk enz. ver rezen en zijn honderden h.a. ontgon nen. Deze. weg bleek eveneens van groote beteekenis voor de reeds bestaande bedrijven en vooral ook voor de be kende uitgebreide boschontginningen. De gelegenheid is daardoor geopend voor de boeren langs de Maas om het benoodigde hout in de bosschen van de Peel te gaan halen; zij trekken dus partij van dezen harden weg en de opbrengsten der bosschen zijn er niet minder door gebaat. Gedurende de bovengenoemde excur sie waarbij een groot gedeelte van de Peel wordt doorkruist, kan ook hier worden kennis genomen van de groote economische beteekenis van een goeden verkeersweg. Het spreekt dan ook vanzelf, dat hiermede wordt voortgegaan. Zeven gemeenten hebben zich ver- eenigd en aan de Nederlandsche Hei demaatschappij opdracht gegeven tot het ontwerpen van een weg, die de Peel van Noord naar Zuid doorsnijdt, binding van Boekei naar Wanroy tot stand komt. De aarden baan komt dit jaar reeds gereed en wacht nu op de noodzake lijke verharding. Door deze wegen, die door uitgestrek te woeste gronden van uitstekende kwaliteit ioopen, zullen zonder twijfel binnen korten tijd weder vele honder den h.a in ontginning gebracht wor den en zal het aanzijn gegeven worden aan tal van boerderijen en eenige nieuwe dorpen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot wering van besmette lijke pluimveeziekten met ingang van 16 Aug. a.s. o.m. de volgende voor schriften vastgesteld ten aanzien van den invoer van hoenders: De invoer van hoenders mag uit sluitend geschieden per spoor op den lsten, 2en, 3en, 15en, 16en en 17en van iedere maand, langs het spoorweg- slation te Eysden. De verpakkingsmiddelen (manden, hokken, e.a), waarin hoenders zich bevinden, moeten voorzien zijn van een ongeschonden, ter plaatse van herkomst aangebrachte looden verzege ling die zoodanig bevestigt dient te zijn, dat tusschen afzending en aan komst aan het genoemde slation dieren uit de verpakking niet kunnen zijn verwijderd of daaraan toegevoegd. Elke zending dient voorzien te zijn van een geleidebiljet, waarin door den burgemeester van de plaats van her komst verklaard wordt, dat aldaar besmettelijke pluimveeziekten in de laatste twee maanden niet zijn voorge komen, en dat de verzonden hoenders door een bevoegden veearts zijn onder zocht en vrij van eenige besmettelijke ziekte zijn bevonden. De verpakkingsmiddelen mogen slechts worden geopend door of vanwege den inspecteur van den veeartsenij- kundigen dienst, die de hoenders aan een onderzoek onderwerpt. Indien zieke of gestorven dieren worden aangetroffen, wordt door of vanwege den inspecteur een nader onderzoek naar de ziekte- of doodsoor zaak ingesteld. Zoo noodig worden één of meer der zieke of gestorven dieren daartoe naar de Rijksseruminrichting of, naar gelang van omstandigheden, ter beoordeeling van den inspecteur, naar een andere, door hem aangewezen, voor het onderzoek geschikte inrichting gezonden. In dit geval wordt de geheele zending hoenders niet ten invoer toegelaten, in afwachting van den uitslag van het onderzoek. Wordt een besmettelijke hoender- ziekle vastgesteld, dan worden de hoenders niet voor invoer toegelaten. In alle gevallen, dat de invoer niet is toegestaan is ook de doorvoer van de betreffende zending verboden. Worden er belioorlyk oefeningen gehouden t Het «Handelsblad" wijst op het falen der brandweer te Oss, omdat er geen water was. Het blad maakt naar aan leiding van dit feit (dat trouwens lang niet het eerste en eenige van dien aard is) de volgende opmerkingen Het schijnt ons noodzakelijk toe, dat in alle gemeenten waar niet, zooals in groote steden dc brandweer vele malen per maand in actie is, minstens zes keeren per jaar brand oefeningen worden gehouden, met het doel, na te gaan of al het mate riaal in orde is en of dadelijk water gegeven kan worden. In verband hiermede worde nog eens herinnerd aan een paar groote schoolbranden, die een vijftien jaren geleden in Amerika plaats hadden en waarbij vele kinderen om het leven kwamen. Op aandrang van verschillende zijden heeft men daarom ook in ons land in vele steden elke maand schoolbrandoefeningen gehouden, maar na korteren of langeren tijd weer achterwege gelaten. Toch schijnen dergelijke oefeningen noodig: bij een heel lang geleden in Engeland uitgebroken school brand bleek een slot vaslgeroesd te zijn, terwijl van een andere nooddeur de sleutel niet te vinden was. Bij de maandelijksche brandoefe ningen, waarbij de leerlingen zich op bevel van hun onderwijzer na een bepaald signaal, b.v. lang en luid de schoolbel luiden naar een vooraf bepaalde plaats le begeven hebben, kan blijken: of de deuren wel behoorlijk naar buiten openen, of de sloten goed werken, of de leerlingen allen binnen twee minuten het schoolgebouw verlaten hebben, zonder gedrang op de trappen enz. Dergelijke oefeningen, mits regel matig gehouden, kunnen paniekstem ming geheel voorkomen. Als in de scholen een mededeeling is aangeplakt dat lang achtereen bellen beteekent, brandoefening en dus zoo snel en ordelijk mogelijk met den onderwijzer naar een aangegeven plaats dan zullen de leerlingen, als er werkelijk onraad is, en als ze dan het brand- signaal hooren, door gewoonte zonder opwinding doen, wat ze plachten te doen: zich in kolonne naar den uit gang begeven. De kinderen leeren veel in de school. Moge ze er ook leeren wat bén in gëvaTvan gevaar. Of moet er eerst weer eens een brand komen in hel binnen-of buiten land, waarbij kinderen verongelukken om ons dan opeens aan het oefenen te brengen Om in het leven te blijven is voor zorg noodig: alle reddingsmiddelen moeten in orde zijn op elk oogenblik, om gereed te zijn, voor het oogenblik, dat ze noodig mochten zijn. Wij vreezen, dat er bij oefeningen in de plattelandsdorpen nog heel wat niet in orde zou blijken I De «Standaard" gaf onlangs nog een verhaal van een brand op een Veluwedorp, waar bij een poging tot brandblussching letter lijk alles mislukte, zoodat het brandend perceel geheel verloren ging. Een goede Brandweer op het platte land wij gelooven niet, dat Nederland die bezit 22 Augustus— Dertiende Zondag na Paschen. GROEN. Tweede gebed van 't Octaaf van Maria ten hemel opne ming; derde ter eere van den H. Timo- theus en gezellen; vierde ter eere van den H. Geest; prefatie der H. Drievul digheid Epistel: De H. Paulus weerlegt hier de meening van sommige Joodsche leer aars, die de onderhouding der wet van Mozes als eene noodzakelijke voorwaar de ter zaligheid aan de eerste christenen wilden opleggen. Hij bewijst de valsch- heid dezer leering: Abraham immers, de Vader van het Joodsehe volk, werd niet gerechtvaardigd door de wet, welke toen nog niet afgekondigd was, maar door Zijn geloof in den beloofden Ver losser, onzen Heer Jezus Christus. Dit geldt nog meer voor de christenen, die hunne rechtvaardiging slechts moeten verwachten van het geloof in den god delijken Zaligmaker, omdat na diens komst de Joodsche wet geen reden van bestaan meer heeft. EvangelieGenezing der 10 melaat- schen, daarom: Zondag van de 10 me laatschen. Zoo geneest Christus ook door de H. Sacramenten de geestelijke ziekten, die hier door de melaatscheid verzinnebeeld worden. Maar, evenals de melaatschen van het Evangelie too- nen velen zich zoo weinig dankbaar voor deze weldaad en denken er niet aan, God le verheerlijken. De H. Timotheus, waarvan heden de gedachtenis, werd na verschillende martelingen te Rome, ten jare 311 voor het geloof in Christus onthoofd. De H. Hyppolytus, bisschop van Os- tia in Italië, werd met handen en voeten gebonden, in een diepen vijver geworpen, waar hij stierf in 225; de H. jongeling Symphoniamus werd even eens door het geloof wreedaardig ge marteld 180. o 23 Augustus. Maandag. Vigilie van den H. Bartlioloraeus, H. Pliilippus Benitius, Belijder. WIT. Tweede gebed van de Vigilie; derde ter eere van den H. Geest; Gloria, geen Credo; gewone prefatie; laatste Evangelie van de Vigi lie. De H. Philippus Benitius, te Florence in Italië uit het adellijk geslacht der Benittii geboren, was doctor in de ge neeskunde, als hij als leekebroeder in de orde der Servieten trad. Priester ge wijd, werd hij door zijn veelzijdige kennis tot Generaal der orde gekozen. Hij predikte in vele landen, zelfs in Vlaanderen en Friesland, bewerkte vele wonderen en stierf te Todi in 1285. —o 24 Augustus. Dinsdag. H. Bartholo- meus. Apostel. ROOD. Gloria; Credo; Prefatie der Apostelen- De H. Apostel Bartholomeus, te Cane geboren, was de discipel (leerling) dien den II. Philippus aan den Heer voor stelde onder den naam van Nathanaël en wien de Heer zijn onschuld en een voud des harten prees. Na den dood van zijn goddelijken Meester predikte hij het Evangelie in Perzië, Arabië, Indië en Armenië. In het jaar 71 werd hij in Armenië levend gestroopt. Zijn heilige Relikwieën berusten te Rome. o 25 Augustus. Woensdag. II. Gre- gorius. Bisschop, Belijder. WIT. Tweede gebed ter eere van den H. Lodewijk; derde van den H. Geest; Gloria; geen Credo; gewone prefatie, De H. Gregorius, uit een adellijk geslacht in Frankrijk gesproten, werd op 15-jarige leeflijd door eene onder richting van den H. Bonifalius zoo getroffen, dat hij aan alles vaarwel zegde en zich onder de leiding van dien Apostel van Duitschland stelde. Na den marteldood van dezen heilige werd hem het bestuur van het Bisdom Utrecht opgedragen pl.m. 776 De H. Lodewijk, waarvan heden de gedachtenis, werd door zijne moeder, de H. Blanca, in ware, degelijke gods vrucht opgevoed. Op 12-jarigen leeftijd werd hij koning van Frankrijk. Hij was lid der Derde Orde van den H. Franciscus, leefde in de strengste boet vaardigheid en verzuimde geen enkele dag het II. Misoffer met den priester mee te bidden. Hij ondernam twee kruistochten naar het II Land, ter bevrijding der H. Plaatsen, en bezweek te Tunis (in Afrika) aan de pest in 1270. o 26 Augustus. Donderdag. H. Zephy- rinus. Paus en Martelaar. ROOD. (Zwarl). Tweede gebed a cunctis; derde naar keuze van den priester; vierde ter eere van den H. Geest; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. o 27 Augustus. Vrijdag. H. Jozef Calesanctius. Belijder. WIT. Tweede gebed ter eere van den H. Geest, Gloria; geen Credo; gewone prefatie. De H. Jozef werd op het kasteel Calasanga in Aranga, uit adellijke ouders geboren. Priester geworden, verzorgde hij de pestziekte en bouwde overal scholen voor de arme kleinen. Hij stichte de Congregatie der Paristen, wier leden zich vooral toeleggen op het kosteloos onderricht der kinderen. Meermalen verscheen hem de II. Maagd en het Goddelijk Kind. Hij strief te Rome op 92-jarigen leeftijd in 1648. 28 Augustus. Zaterdag. H. Augus- tinus. Bisschop, Belijder en Kerk leeraar. WIT. Tweede gebed ter eere van den H. Hermes, martelaar, derde ter eere van den H. Geest; Gloria; Credo; gewone prefatie. De H Augustinus werd in 384 te Tagaste (Algirië) geboren. Gedurende zijn jeugd leidde hij een ongeregeld en bandeloos leven. Middelerwijl hield zijne moeder, de H. Monica, niet op voor de bekeering van haar zoon te bidden. Op zijn, 33ste jaar werd hel gebed zijner H. Moeder verhoord een bisschop had haar gezegd, dat een zoon, waarvoor zooveel tranen waren geschreid, niet kon verloren gaan en bekeerde Augustinus zich te Milaan onder leiding van den H. Ambrosius, Bisschop dier stad. Priester gewijd, werd hij weldra om zijn uitgebreide kennis tot Bisschop van Ilippo verkozen Hij schreef vele werken ter verklaring van de heilige wetenschappen en ter verdediging van den katholieken gods dienst. Hij is een der 4 groote Kerk leeraren van het Westen pl.m. 430. Legwedstryd te Horst. Op het fokstation te Horst vangt op 15 Oct. a s. de 4de legwedstrijd aan. Aanmeldingen tot deelname kunnen geschieden tot 15 Sept. Veel liefhebbers. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te SambeekHoek hebben zich 15 sollicitanten aangemeld Staking te Mierlo. Maandagmorgen zijn de arbeiders werkzaam aan de textielfabriek van de Firma W. Swinkels te Mierlo in staking gegaan. 169 wevers zijn direct bij dit conflict betrokken. Tegen de vliegen. In hetAlg. Ned. Landbouwblad wordt ter bescherming van de paarden tegen de lastige vliegen aanbevolen, alle plaatsen waar het dier niet met den staart bijkan, in te wrijven met versche notenbladeren. Ook het aftreksel van de holsters der noten is zeer doelmatig. Wil men ze in den zomer gebruiken dan giet men er kokend water op (op een handvol bolsters 1 liter) en laat dit uittrekken tot hel koel wordt. Een brief van den ex-kroonprins. De »Jungdeutsche Orden", het orgaan van de gelijknamige organisatie, publi ceert een interessanten brief, dien de ex-kroonprins d. d. 16 Augustus 1919 aan den industrieel Arnold Rechberg heeft gericht. Het belang van het kroonprinselijk schrijven is hierin gelegen, dat het zijn bekende opvatting nog eens duide lijk doet uitkomen ten aanzien van de Duitsche onmacht om den oorlog nog te winnen na den eersten Marre-slag. In den brief heet het o.a. Het was reeds in den herfst 1914 duidelijk, dat de oorlog zuiver militair niet meer tot een succesvol einde kon gevoerd worden. U herinnert zich nog wel onze ge sprekken na den slag aan de Marne, die lot een zoo ernstige debacle werd, doordat de toenmalige legerleiding het hoofd verloor en in haar taak tekort schoot. Mijn meening, dat daarom een spoedige vrede gesloten moest worden, heb ik vaak tol uiting gebracht. Was mijn toenmalige wensch, met Frankrijk vrede te sluiten, verwezen lijkt en, zooals u weet, was ik er voor. ter wille van zulk een vrede offers te brengen dan was dat niet alleen voor Duitschland, maar, wanneer men de geweldige verliezen aan men- schenlevens en de door den oorlog veroorzaakte vernieling van het land in aanmerking neemt, ook voor bel Fransche volk misschien gelukkiger geweest dan het eindresultaat van den oorlog". In den brief wordt dan verder ge* zegd •Ook voor het besluit, een vrede met Engeland langs den weg der vereffening van de economische tegenstellingen te zoeken, ontbrak de eensgezinde politieke wil. Zoo kwam, wat komen moest. Ik heb ook een vergeefschen strijd tegen de mijns inziens onjuiste behan deling der publieke opinie gevoerd. Want ik zsg, dat wij reeds lang in een wanhopigen strijd gewikkeld waren. Men kon zich dus, naar mijn meening over de algeheele ineenzinking in het vaderland niet verwonderen."

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6