Tweede blad. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAlfQNQft Pijnlijke Voeten .MANUFACTUREN. YQQRimiGSTfi Drankwet. Reinigingsdienst. FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. De wedloop met den frank. tie naar yang nu- pj PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-8 regels 60 ct.. per regel 7»/i ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct.t p. post 75 ct. bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. I BLIJKEN TOCH HET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Wilhelmus Swinkels, landbouwer, wo nende te Venray, Overloonsche weg, wijk A no. Ga, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de beneden voorkamer, rechts van den ingang van het huis, plaatselijk gemerkt, Overloonsche wag A no Ga. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Venray, 19 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge art. 41 van het reglement op de Waterlossingen in Limburg, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van de Wed. J. Koopmans, geb. P. Kersten ie Holt- hees, om vergunning tot het leggen van een betonduiker in de waterlossing genaamd de Loobeeksche beek, voor komende onder no 3 in den legger B der waterlossingen van de gemeente Venray en dat de zilting tot het houden van informatiën decommodo et incom- modo, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven tot het in brengen van bezwaren, zal worden ge houden ten Gemeentehuize op Vrijdag 3 September 1926, des voormiddags 11 uur. Venray 14 Augustus 1926. Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Degenen, die zich nog willen aan sluiten bij den gemeentelijken reini gingsdienst, kunnen zich daartoe nog dagelijks aanmelden ten kantore van den gemeenteontvanger. Het verschul digd bedrag f 2.50 moet gelijktijdig bij de aanvrage worden voldaan. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Spreekuren Burgemeester. De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken, zooveel moge lijk iederen dag van 10 tot 12 uur voormiddag, met uilzondering van Vrijdags. Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerl. Stand en Gemeente-Ontvanger. De Secretarie is voor liet publiek geopend iederen dag van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 4 namiddags. Zaterdags alléén van 9 tot 12 voor middag. o liet Kantoor van den Gemeente ontvanger is voor het publiek geopend, met uilzondering van den laatsten dag van elke maand van 9 tot 12 voormiddag en van 2 tot 3 namiddag. Zaterdag alléén van 9 tot 12 voor middag. 20. Nu, zeide hij, houd mij op de hoogte en ik zal u van mijn kant van alles in kennis stellen. Wij hebben nu tenminste een spoorde hemel weet, waarheen het zal leiden. Gij zult dus uw best doen om dien dasman op te sporen, vroeg Iletherwick. Best, riep Matherfield op een toon van verveling uit. Wij hebben ons best gedaan en nog beter dan ons best. Ik heb speciaal uitgezochte kerels het geheele Victoria district laten afzoeken. Ik denk, dat alle personen, die aan de beschrijving beantwoorden, reeds gezien en nagegaan zijn. En ik geloof, dat mr. Ledbilter ook zijn best doet. Al zijn vrijen tijd gebruikt hij om de geheele omgeving af te zoeken. Hij gaat café in, café uit, altijd maar om den man te zien, die bij Hannaford was; maar natuurlijk zonder resultaat Geeft niets, zeide Hetherwick, die man is toch ergens. Matherfield ging heen en de twee vrienden zagen elkaar een paar dagen niet, behalve dan bij het verhoor over Granelt, waar niets verders aan het licht kwam dan reeds bekend was. Geen van beiden maakten vorderingen bij o Na drie uur is dus het Kantoor van den Gemeente Ontvanger en na vier uur de Secretarie voor liet publiek GESLOTEN. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PITROL Aan de Besturen der plaatselijke Af deelingen van den JR. K. Kiezers- hond in den Statenkies- kring Horst. Naar aanleiding der circulaire van 3 Augustus j.l. door hel bestuur van den R.K. Kiezersbond in Limburg aan de Besturen der plaatselijke af- deelingen gezonden, meent 't bestuur van den R.K. Kiezersbond in den Statenkieskring Horst verplicht te zijn, ook zijnerzijds het woord te richten aan de besturen der plaatselijke af- deelingen en hare leden en er op aan te dringen, dat aan hetgeen in boven vermelde circulaire bedoeld is, uit voering gegeven wordt. Alhoewel de tijd daarvoor misschien minder gunstig is, is het toch drin gend noodig, dat aan de R.K. kiezers door middel van vergaderingen juist nu gelegenheid gegeven wordt om aan het politieke leven in de R.K. Staatspartij deel te nemen, teneinde de gebeurtenissen in de partij te be spreken en te beraadslagen over het geen alsnog zal plaats hebben. Wij nemen de vrijheid de besturen der plaatselijke afdeelingen er op te wijzen wat voor hun te doen valt. Op de eerste plaats moeten de R.K. kiezers ingelicht worden over het resultaat der vergadering van den R. K. Kiezersbond in Nederland, gehou den te Utrecht in Juni j.l., op welke vergadering genoemde bond is omge vormd tot de R.K. Staatspartij. In de R.K. Staatspartij zullen alle R.K. kiezers, die maar de R.K. be ginselen aanvaarden en de R.K. zaak willen dienen, plaats kunnen vinden. Het hoogste orgaan der partij, de partijraad zal zoo veelzijdig mogelijk zijn samengesteld. Tal van leidende personen uit het sociale leven en vertegenwoordigers der verschillende maatschappelijke groepen en standen zullen door hun adviseerende stem van nü af aan een grooten invloed hebben op de te nemen besluiten. Er zal voor gezorgd worden, dat de stemge.-echtigde afgevaardigden der politieke organisaties werkelijk de vertrouwenspersonen der R.K. kiezers zijn, die alle politieke stroomingen tot uitdrukking kunnen brengen, als de kiezers zelf meer medewerken bij de keuze dezer afgevaardigden. De samenstelling van den partij raad zal er dan voor waarborgen, dat bij de te nemen besluiten niet de hun onderzoek. Rhona Hannaford ging naar Riverareade Court ala secretaresse voor de aangelegenheden van lady's home en tot den Zondag na haar ver trek hoorde Hetherwick niets van haar. Zondagmorgen kwam zij weer naar Londen en volgens afspraak haalde Hetherwick haar van den trein, waarna zij eamen in een naburig hotel gingen lunchen. Iels te vertellen vroeg hij, toen zij aan de soep gezeten waren. Is er in uw nieuwe betrekking nog iets bijzonders voorgevallen? Niets, antwoordde Rhona. Alles is buitengewoon ordelijk, zakelijk en reëel. En lady Riversreade schijnt mij een voorbeeld toe van een persoon haar toewijding voor het home, en zijn bewoners is opvallend I Ik geloof niet, dat er iets gebeuren zal of dat ik ooit iets te vertellen zal hebben. Och kom, er zal wal eens een lijd komen, dat ge belangwekkender berichten meebrengt, zeide Hetherwick. Des te meer tijd hebben we vandaag voor elkaar, is het niet? Hij glimlachte even tegen Rhona en deze beantwoordde dien lach met een onmiskenbaar knikje. Zij wist, even goed als hij, dat zij dol waren op eikaars gezelschap En eiken Zondag kwamen zij zoo samen, drie of vier maal achter elkaar en nog had zij niets te vertellen, wat ook maar eenigszins met het geheim van Hanna ford en Granelt in verband kon staan. En er verliepen ook weken voor Matherfield iets te vertellen had. Toen toevallige meerderheid der belang hebbenden, bij een of ander vraag stuk den doorslag geeft, maar dat daarbij met de meeste rechtvaardig heid tegenover de verschillende be langstellénden gehandeld wordt, na dat de wederzijdsche belangen door deskundigen onderzocht en ter sprake gebracht zijn. Er is dus geen reden voor een of andere groep, om zich afzijdig te houden, het wantrouwen is onge grond. Maar het zal meer dan ooit te voren van de kiezers zelf afhangen, in hoeverre zij deel willen nemen aan den gang van zaken. Plicht der plaatselijke afdeelingen en vooral der besturen zal het zijn, eenerzijds de kiezers uit hun onver schilligheid op te wekken, anderzijds een eind te maken aan de ontevre denheid zooveler kiezers, die wegens de passieve houding der plaatselijke afdeelingen aan het politieke leven niet deel konden nemen. Daarvoor moet in de plaatselijke afdeelingen met nieuwen moed be gonnen en moeten vergaderingen eerst van het bestuur, dan van de leden gehouden worden. Op de tweede plaats is het noodig, dat de R.K. kiezers nu reeds erop gewezen worden, dat in 1927 nieuwe verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats hebben. Voor deze verkiezingen zal de candidaatstelling door de R.K. Staats partij door een nieuw reglement ge regeld worden. Het is onze en uwe plicht de R. K. kiezers zooveel mogelijk de ge legenheid te bieden, aan de totstand koming van dit reglement mede te werken. Wanneer wij door het nieuwe reglement het beoogde doel willen bereiken, dan moet dit reglement het vertrouwen der kiezers hebben. Dit zal echter alleen dan verzekerd zijn, wanneer het reglement, waarvan U een ontwerp ontvangen hebt, nu reeds vóór I September, in een al- gemeene vergadering der plaatselijke afdeelingen "besproken is en wanneer bij die gelegenheid de afgevaardig den gekozen worden, die op de ver gadering van den Bond in Limburg, in de eerste helft September dit reglement difinitief zullen vast stellen. Ook zullen deze afgevaardigden alsdan de vertegenwoordigers van den Bond in Limburg moeten kiezen voor de eerste vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij te Utrecht in October a.s., eene zaak van zeer groote beteekenis. Tenslotte zal in den loop van dit en het volgende jaar eene algeheele wijziging van de statuten van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Limburg plaats hebben, teneinde deze in alle punten in overeenstemming te brengen met de statuten der R.K. Staatspartij. Ook hieraan zullen de thans door U te kiezen afgevaardigden moeten medewerken. Wij hopen, dat de besturen en de kwam hij op een morgen Helherwicks kamer binnenvallen met nieuws in ai zijn trekken. Ben er achter, zeide hij. Ik wist, dat ik er achter zou komen. Dat splin ternieuwe bankbiljet. Het was maar een kwestie van lijd om het uit te zoeken, wel ja I En, vroeg Hetherwick. Het was een van de twintig vijf- ponders, welke door den kassier van de London en Country Bank in Piccadilly aan den secretaris van de Stillen was uitbetaald, ging Matherfield voort. Datum, dag voor Hannafords dood De Stillen, weet ge, is een bekende city club. Nu is de kwestie, hoe is dat bankbiljet in de handen van Granelt gekomen. Maar dit is het hem juist. Nu, ik zou er mij niet graag aan wagen om dal te onderzoeken, stemde Hetherwick goed-gehumeurd toe. Ik houd mij aan mijn eigen lijn ala de kans komt. Die kans kwam den volgenden Zon dag, toen, in voortzetting van de reeds gevormde gewoonte, hij Rhona ont moette. Zij knikte hem veelbeteekenend toe, zoodra zij uit den trein stapte. Eindelijk nieuws, zeide zij, toen zij op 't perron stond. Er is iets gebeurd, maar wat 't beteekeut, weel ik niet. X. De geheimzinnige bezoeker. De kellner in het restaurant, waar heen Hetherwick en Rhona eiken Zon dag onmiddellijk gingen, zoodra het meisje aangekomen was, kende de leden zullen inzien, van welke be teekenis het is, dat er reeds thans al zijn het ook maar korte ge houden worden. Dit zal toch niet zoo moeilijk zijn. De leden van het bestuur der plaatselijke afdeelingen zullen toch wel een paar oogenblikken bij elkaar kunnen komen en wanneer het be stuur op een geschikt tijdstip, b.v. Zondags na den kerkdienst, eene vergadering belegt, zullen er toch wel voldoende leden bij elkander komen, die na voorlezing van deze circulaire, zoo noodig de vacatures bij de besturen en de afgevaardigden aanvullen. Ook zal bij die gelegenheid even tueel een motie, betreffende het ont- werp-kiesreglement vastgesteld kun nen worden. Er moet ook op gewezen worden, dat alleen degenen, die in 1927 aan de verkiezing der candidaten voor de Provinciale Staten kunnen deelnemen, die hun contributie op tijd betaald hebben. Wij bevelen U derhalve ten zeerste aan, de achterstallige contributie 1926 zoo spoedig mogelijk te innen en af te dragen. U ziet, dat vanwege het Partijbe stuur, door het Rijkskieskringbestuur en het bestuur in den Statenkieskring al wat mogelijk is gedaan wordt om de R. K. zaak op politiek gebied te bevorderen. Maar moeiten en alle kosten zijn vergeefsch, wanneer 2 e te niet ge daan worden door de passieve hou ding der plaatselijke afdeelingen, met als gevolg onverschilligheid of onte vredenheid der groote massa. Er zal derhalve een KRINGVER GADERING gehouden worden op ZONDAG 5 SEPTEMBER, nam. half 4 te WELL bij Klabbers. De agenda luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Behandeling bestuursvoorstel tot uitbreiding van het bestuur met twee nieuwe leder, (in plaats van 7 dus 9) teneinde mogelijk te maken, dat uit alle deelen van den kring leden in het bestuur zitting kunnen hebben. 4. Verkiezing Voorzitter Kringbe- stuur. 5. Verkiezing 8 leden Kringbestuur. (Het bestuur treedt ingevolge art. 25 af. De aftredenden zijn herKies- baar.) 6. Verkiezing 4 personen om te plaatsen op een voordracht voor leden van adviescollege, art. 65 2b. 7. Lezing over „de Partijraad." (Uitgenoodigd is Prof. Veraart.) 8. Bespreking Provinciaal kiesreg lement. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Ons bestuur verzoekt alle bestuurs leden der afdeelingen, zoo talrijk mogelijk aanwezig te(wilien zij nen er voor te zorgen, dat de afgevaardig den aan de vergadering deelnemen. Namens het Bestuur van den R.K. Kiezersbond in den Statenkieskring Horst, tweo al op het eerste gezicht en daar hij zijn eigen conclusie trok uit hetgeen hij zag, reserveerde hij altijd voor hen een tafeltje in een stil, rustig hoekje, Zij gingen er onmiddellijk heen en zoo gauw Rhona de gewone plaats had, begon zij haar vertelling. Ik denk, dat ge alles wilt weten, wat er gebeurd is en daarom zal ik u niet lang laten wachten; zeide zij. Het was Vrijdag, Vrijdagmorgen, dat het gebeurde, en ik heb er nog aan gedacht om u 's avonds een relaas van het voorgevallene te zenden. Maar ik veronderstelde, dat het wel het beste was u alles persoonlijk mede te deelen en bovendien, het zou een ontzettend langen brief geworden zijn. Sommige dingen moeten verklaard worden, daarom zal ik eerst wat uit leggen. Op de eerste plaats onze ge woonten daar op Riversreade. Zoo bijv.: lady Riversreade en ik ontbijten altijd samen op den Court om negen uur 's morgens. Om tien uur gaan we door het park naar het home. Daar hebben we een soort formeel kantoor; twee kamers. De eerste, die in de hal uit komt, is de mijne; de tweede, die slechts door de eerste bereikt kan worden, is het particulier eigendom van lady Riversreade In de hal zelf hebben we een verminkte Mitchell, als hal-portier die op deur past en dergelijke functies meer verricht. Den geheelen morgen zijn we druk met brieven, rekeningen, rapporten van den staf en dergelijke meer bezig. Wij lunchen op het home en hebben dan over het algemeen nog werk tot vier h vijf uur. Geen sinecure J. DE WEICHS DE WENNE, Voorzitter. C. DIETZ, Secretaris. «Geleerd ben ik niet, maar tellen kan ik als «ter duivel", zei mij dezer dagen den Brusselsche slager, die me een pondje spek vier frank duurder deed betalen dan voor enkele dagen, elf frank in stede van zeven. Het was een kwestie van nemen of niet nemen en ik ging heen, philosopheerend over de wijsheid van den slager, die sedert den oorlog prschtzaakjes gedaan heeft, die steeds snoefde over zijn groeienden vooruitgang maar voor enkele weken voor zijn lief geldje duchtte als de kip voor den begeerigen sluwen voa. Ik verstond beter- den slager dan de Regeering, die ter elfder ure besloot om het land van den ondergang te redden met de verplichte consolidatie der schatkistbons. «Verplichte consolidatie", dat is het bank- en beurswoord van «stopzetten der uitbetaling". Doch aldus klonk het veel te brutaal om in een officieele mededeeling te worden ingelascht... Wat niet belet dal het inderdaad zoo ishet verloochenen van België's handteekening onderaan zijn schuldbe kentenissen, of, ten minste een «con cordaat'' met zijn schuldeischers, neer komend op een lang, zeer lang uitstel van betaling. En dit concordaat wordt aan zijn schuldeischers (ten minste aan de binnenlandscho en beter nog: ten minste aan de kleinen onder deze) opgedrongen zonder ze te voren te verwittigen of zonder hun meening te vragen, terwijl, wanneer een handels man, die voor 't bankroet staat, een concordaai wil afsluiten, dit alleen mogelijk wordt als zijn schuldeischers hun vrije en gewillige toestemming verleenen. Doch dit «beste middel", volgens de Regeering, om het land te redden, heeft weinig geestdrift verwekt bij de kleinen, bij het volk, omdat de banken worden ontzien en de kleine man, die steeds vertrouwen had, getroffen wordt. Doch Francqui, zeiden we verleden week, zal niet optreden tegen Francqui en zoo is het zeer te vreezen, indien er geen energieke maatregelen geno men worden, dat de uitgeweken kapita len niet terugkeeren. Én komen deze niet terug dan zal de «consolidatie van de schatkistbons", die nu hoofdzakelijk den minderen man treffen maar een tijdje zijn invloed op de wisselschom meling doen gelden, vooral als men niet begint met degelijke bezuinigingen in het leger, in de verschillende be sturen. Verschillende bladen oefenen dan ook scherpe criliek op de dictatoriale consolidatie der kasbons uit. Daar waren andere middelen lot regeling van de vlottende schuld, schrijft de Tijd van Brussel en zegt verder «Waarom heeft men geen doeltref- fpnden maatregel genomen tegen deze die met hunne kapitalen in het buiten land gevlucht zijn Als de dictators de regeering in handen namen, hebben de heeren Jaspar, Francqui en Houtart in krachtige bewoordingen deze slechte Belgen met straffen bedreigd.. Wat blijft er van deze bedreigingen over? dus 1 Een goed bezette dag antwoordde Helherwich. Geheel gevuld. Zeer druk, ging Rhona voort Dan nog een bijzonderheid. Veel menschen, vooral geneeskundigen en personen die in homes en hospitalen belang stellen, komen om het home te bezich tigen en inlichtingen te vragen wat tusschen haakjes lady Riversreade heel wat tijd kost. Mitchell heeft instructie de kaartjes van alle bezoekers eerst bij mij te brengen. Ik ondervraag hen dan over hun doel. Als ik de zaak met hen kan afmaken, doe ik hel; acht ik hel wenschelijk of noodig, dan breng ik hen bij lady Riversreade. Ik moet de menschen dus sorteeren. Sommigen komen louter door nieuwsgierigheid gedreven. De eenige bezoekers, die wij daar eigenlijk wenschen, zijn genees- heeren, die levendig belang stellen in het home en er iets voor kunnen doen, of personen, die met de opgenomen mannen in eenigerlei relatie staan. Welnu, Vrijdagmorgen j.l. omstreeks kwart over twaalf, was ik druk met mijn brieven bezig en hoorde ik 'n auto rijden en voor het huis stil houden. Enkele oogenblikken later kwam Mitchell mijn kamer binnen met een kaartje, waarop de naam dr. Cyprian Baseverie stond In plaats van 'n gegraveerd kaartje zooals toch de eisch is, was net een gedrukt kaartje; dat was het eerste, wat wij opviel. Een goede opmerkingsgave, viel Hetherwick bewonderend in. Dat is uitstekend en kan ons heel wat goede diensten bewijzen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5