Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Y PYLS YENRAY A"eenverk°°P van de door H- h- Doclore" aanbevolen modellen „Superbe World" CORSETTEN. Behoudenis OOSTRÜM. MIEMEJJLP'S MANUFACTUREN} WORDEEUGSTf j MANUFACTUREN W)Qimi<ftTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY, De Kippenhoüderij op het platteland Politieke Ontwikkeling. Zaterdag 2! Augustus 1926 47e Jaargang No. 34 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7'/t ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapiuies, Dames- en Heeren-Modeartikeien enz. van den op Woensdag 18 Augustus 1926 nam. 6 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve Dr. Janssen, die van zijne verhindering de vergadering bij le wonen, had kennis gegeven. 1. Notulen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na eene kleine opmer king van den heer Fonck, worden goedgekeurd De Voorzitter merkt op, dat de no talen alleen zijn een zakelijke weer gave van het gesprokene, niet een woordelijk aanhalen. 2. Voorstel van Burg. enWeth. tot liet geven van het recht van inbalking aan liet Zcdcl\jk Lichaam St. Ursula's Zusters in den linkcrzügevel van het gebouw toebehoorend aan de Gemeente en bewoond door den Rijksontvanger. Na de uiteenzetting door den Voor zitter, maken de heeren Stoot, Oden- hoven en Fonck eenige opmerkingen, maar tenslotte verleent de Raad toe stemming aan E.E. Z.Z. Ursulinen het recht van inbalking in den gevel van het huis, bewoond door den Rijksont vanger. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot onttrekking aan den publieken dienst van een gedeelte van den openbaren weg, bekend sectie C no. 4989 buurt wegen en ruiling van dezen grond tegen oen strook gronds gelegen langs perceel sectie no. 4135, welke dan tot den openbaren dienst wordt bestemd. De Voorzitter verklaart, dat in ver band met den herbouw van Paterskerk en klooster, hetgeen nu veel grooter en uitgebreider wordt, het wenschelijk is den weg, loopende achter de z.g. Patersmuur, te verleggen naar het huis bewoond door W. Franssen, al daar. Na eene enkele vraag van den heer Wijnhoven, wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhnndsche verhuring der woning, bewoond door den Heer Hoogcveen tc< Oirlo. De Voorzitter zegt, dat in verband met de overplaatsing van den heer Hoogeveen naar Nijmegen, deze huur nu wordt bedoeld voor diens opvolger, zoodat geen dag huur verloren gaat. Ged. Staten maken de bepaling, dat de huur niet langer dan voor zes jaren mag worden aangegaan. De Raad kan zich hiermede vereeni gen en keuren de verhuring goed. 5. Aanbieding der rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1925 en begrooting 1927. Tot onderzoek der rekening en be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Wethouder Janssen, Nelissen en Pubben. 6. Aanwijzing van dubbeltallen ter benoeming van twee leden in het college van Zetters wegens periodieke aftreding van twee leden en ter benoeming van twee leden wegens vermeerdering van het aantal leden. Na eene verklaring door den Voor* zitter, worden voorgesteld ter benoe' ming in het College van Zetters de navolgende dubbeltallen a. wegens periodieke aftreding de aftredende leden Janssen en J. M. Michels en plaatsvervangende leden Ch. Stappers en P. Pubben. b. wegens uitbreiding der gemeente de heeren G. H. Houben en H. Oden hoven, als plaatsvervangende leden J, Y. Fonck en J. H. Nelissen. 7. Behandeling van liet verzoek schrift van L. Wolfs, inzake standgeld. De Voorzitter deelt mede, dat de kermis in Venray, zonder een stoom- caroussel, volgens de gemeentenaren geen kermis is. Vandaar dat B. en W. om zoo te zeggen er mee verlegen waren, totdat Janvier, wiens laatste contractjaar het was, en die zelf niet kwam, met goedkeuring van B. en W. met een plaatsvervanger, den heer L. Wolffs, op het laatste oogenblik uit komst bood. Inmiddels was er een aanvraag in gekomen om een plaats voor een «At traction du foire", waarvoor B. en W verlof verleenden. Later bleek, dat deze «Attraction du foire" een «cakewalk" was. Hadden B. en W. en den heer Wolffs zulks geweten, dan zou de stoomcaroussel niet gekomen zijn. Nu was echter de kermis voor Wolffs een tegenvaller en waar B. en W. meen den de gemeentenaren met een stoom caroussel te believen, en het op prijs stellen voor de toekomst zulk een in richting te behouden, hadden B. en W. den heer Wolffs beloofd, den Raad voor te stellen, op het betaalde stand geld f 300 terug te geven. De heer Odenhoven kan zich er niet mee vereenigen, noemt het een raar geval en zal den nagel op den kop slaan als hij zegt, dat Wolffs er niet van dood zal gaan. Dan zou ieder, die van de gemeente iets aangenomen heeft, wel kunnen vragen om bij- of terugbetaling als iets was tegen ge vallen. De heer Fonck vond restitutie bil lijk. De heer Wijnhoven is tegen terug betaling en zegt: »'t is één volk". Hij meent dat het een truc is van die men8chen, wijl anders Janvier een boete zou beloopen hebben. De Voorzitter zet nogmaals de kwes tie uiteen. Wethouder Janssen zal van de cake walk weinig goeds zeggen. De heer Pubben vindt een en ander breed besproken en zegt dat nu het contract is afgeloopen, later de andere inrichtingen maar meer moeten betalen. De heer Stoot blijft 't een kwestie vinden tusschen Janvier en Wolffs. De heer Odenhoven: het Dag. Bestuur schijnt verlegen met de zaak, maar nu Venray eigen groote zalen heeft, vindt hij een stoomcaroussel niet zoo onmis baar voor de kermis te Venray en hij dus tegen teruggave is. Als zij een goede kermis hebben, betalen ze ook geen hooger standgeld. Hij wil in de toekomst de Venrayers wat laten ver dienen. De Voorzitter zegt verwonderd te zijn over het verloop der discussie en her innert den Raad aan het vroeger be sprokene, waarbij B. en W. verzocht is, er voor te zorgen, dat er groote inrichtingen op de kermis kwamen. Hij brengt dan het voorstel om den heer Wolffs f300 op zijn betaald stand geld terug te geven, in stemming, welk voorstel werd verworpeD met 7 tegen 5 stemmen. Tegen teruggave stemden de heeren Jacobs, Wijnhoven, Nelissen, Odenho ven, Haenen, Pubben en van Bergen. 8. Aanvrage om subsidie door de ycreenigde Burgerwachten in Limburg. B. en W. stellen voor om dit jaar eene bijdrage te verleenen van f 20. Wordt goedgevonden. 9. Aanvrage om subsidie door de R.K. Ver. Moederschapszorg, ten behoe ve der Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. B. en W. stellen voor, als vroeger, f 50 te verleenen onder dezelfde voor waarden. Goedgevonden. 10. Ingekomen stukken. Er was een verzoek ingekomen om de autobus naar het station te doen afrijden vanaf de Paterskerk, zooals voorheen de tram liep. B. en W. kunnen zich met dit ver zoek vereenigen. Het kost wel een 50 gulden per jaar meer, maar dit zou wel weer terecht komen door meerder passagiersvervoer. Hiermee kon dan op een nader door B. en W. vast te stellen datum mee begonnen worden. Wordt goedgevonden. De heer Odenhoven maakte, nu er toch over de autobus gesproken wordt, van de gelegenheid gebruik, het Dag. Bestuur in overweging te geven, het tarief te verlagen van 20 op 15 cent. De Voorzitter zegt dat tariefsverla ging onmogelijk is, het zou alweer offers van de Gemeente vergen en zou den de gemeentenaren zulks op hun belastingbiljet terugvinden. Spr. zegt verder de inkomsten van de autobus te zullen nagaan en zoo tariefverlaging mogelijk is, zal deze komen. De heer Wijnhoven wil hetzelfde tarief behouden. Op een ingekomen schrijven van den heer Tboonen, inzake teruggave teveel betaalde f 35 per H.A. voor wegen en waterlossingen, deelt de Voorzitter mede, dat hij den Raad in deze wil laten beslissen. Hij kon niet met zeker heid zeggen, of die f 35 per H A. al of niet uitdrukkelijk zijn bepaald. Ge woonte is als er niets wordt gezegd, dat die f 35 behooren te worden be taald. De heer Stoot stelt voor, waar dit een netelige kwestie is, B. en W. te machtigen met den heer Thoonen deze kwestie te middelen, waartoe wordt besloten. De neeren Odenhoven en Pubben vragen inlichtingen over verkoop van grond in Ysselsteyn en de werkzaam heden van het College van Zetters, welke inlichtingen door den voorzitter worden gegeven. De heer Fonck verzocht om tarief verlaging van de autobussen naar het station te willen invoeren. De Voorzitter zal in Januari 1927 verslag geven van de inkomsten en uitgaven. Nadat nog eene opmerking gemaakt is over de totstandkoming der water leiding en de opruiming der tramlijnen sluit de Voorzitter de vergadering met door JOS. BOSHOUWERS te LENT Kuikens in kleine koppeltjes. VRAAG Als men alle kuikens niet tegelijk heeft, kan men ze m i. het voordeeligst opfokken. Wij hebben een groot huishouden en nu blijven er al eens droge boterhammen liggen, er schiet wat vleesch over, aardappelen met groenten, saus er door heen. Mij dunkt, dat komt allemaal mooi te pas bij kleine kuikens, die bij de de kloek loopen. U schrijft in Peel en Maas van veel in eens fokken, maar dan is er te weinig afval. U kunt onze kuikens gerust zien, we hebben er ongeveer 80, alle prachtkuikens, zonder duur opfok voer. Met kleine koppeltjes kan men alles veel beier nagaan. Als men zoo eens rondkijkt, van 60 tot 100 kuikens in een klein kooitje, 't zijn echte treuzelaars, ook al voeren ze duur opfokvoer. W. te V ANTWOORD Ik ben het volkomen met u eens, dat de kuikens, in overi gens gelijke omstandigheden, het best groeien als er niet te veel bij mekaar loopen. Zoo 60 tot 100 in een heel klein kooitje, zooals u schrijft, dat moeten treuzelaars worden, maar ik heb ook nimmer aangeraden er een groote hoop in een kleine ruimte te stoppen. Je kunt dan niet gemakkelijk den boel schoon houden. U heeft 80 prachtkuikens, schrijft u, uitsluitend met kloeken grootgebracht en met veel afval van de tafel. Ik wil u gaarne gelooven, doch zeg me nou eens eerlijk: hebt u niet veel meer zorg aan uw diertjes besteed, dan de meesten doen Verzorging is alles bij kuikens. Ook zult u wel niet ongeluk kig geboerd hebben, dunkt me, want $0 kuikens heeft men anders met kloeken nog zoo gauw niet bij elkaar. We kennen boeren, die wel 10 kloeken hebben gezet van 't jaar en nog geen 50 kuikens overhielden. Uwe inrichting grenst aan een boschje mogelijk een ideaal verblijf voor de fokkerij. Wat 'n werk is er niet te doen, om eenige maanden lang de kloeken met kuikens behoorlijk na te gaan, om te zorgen, dat er geen onderlinge vecht partijen ontstaan tusschen de zorgzame kloeken, dat er geen kuikens verdrin ken, door honden, katten en roofvogels worden weggehaald, dat er geen kuikens achter blijven, dat ze allemaal op tijd het voer krijgen, passende bij hun leeftijd Dat is gewoonweg verschrikkelijk, vooral als je veel slecht weer treft. Bij u is alles goed geloopen, dank zeker uwe voortdurende waakzaamheid. Maar op de meeste boerderijen, waar op deze manier gefokt wordt, gelooft men het wel en laat men alles aan het toeval over. Daarom vind ik het voor een boer derij de veiligste en gemakkelijkste weg, dat er eene goede kunstmoeder wordt aangeschaft, die geplaatst wordt in een behoorlijk verlicht en frisch kuikenhok met kurkdrogen bodem, waarop fijn krabmateriaal. Wanneer hier dan zooveel eendaagskuikens van denzelfden leeftijd worden onderge bracht, dat er genoeg jonge hennetjes uit te fokken zijn, dan zal alles flink marcheeren. Natuurlijk dient aan deze fokinrichting ook eene ren (liefst gras- ren) aan verbonden te zijn, die later, 1 al» de kuikens grooter worden, uitge breid kan worden. Het bespaart heel veel verdrietig werk en men heeft het in z'n macht, om ook op tijd de noodige jonge hennen te hebben. Barnevelders. VRAAG: Ik heb 11 Barnevelders» die voor het eerste jaar zeer goed ge legd hebben. Nu wilde ik het volgende jaar die elf kippen appart zetten met een goeden haan en daarmee voortfok- ken. Wat dunkt u daarvan W. te V. ANTWOORDDat vindt ik zeer verstandig. Als nu maar gezorgd wordt, voor op tijd broeden. De Barnevelder kuikens dienen geboren te zijn voor Mei. De heele maand April is daar zeer geschikt voor. Voor Leghorns de heele maand Mei nog. Zwarte Minorca's. VRAAG Mijn Zwarte Minorca's (45 stuks) hebben het vorig jaar (2e en 3e le8) gemiddeld 180 eieren gelegd en we hadden geen sterfte, bij de Wit Leghorns gingen er 5 dood. Ik heb er een opgestuurd en er kwam bericht terug, dat ze aan ingewandsziekte gestorven was. Hieruit blijkt dus wel, dat Zwarte Minorca's ook goede kippen zijn, al waarschuwt men daar wel eens voor. Wat dunkt u? W. te V. ANTWOORD: Het resultaat is in derdaad zeer mooi en hier ziet men weer eens uit, dat men voorzichtig moet zijn bij zijne beoordeeling van een of ander ras. Generaliseeren is hier hoogst gevaarlijk. Ik druk me liever zoo uit. Onder alle rassen heeft men goede eii slechte legsters, doch onder de rassen, waar hel meeste zorg aan besteed is (valnestconlrole en selectie) de meeste goede. Iemand, die zoo veel zorg besteed heeft, als u, aan de kuikens, zal ook wel de groote hoenders naar behooren behandelt hebben. Een goede oppas verhoogt bij alle dippen, onverschillig van welk ras, de poductie. Ochtendvoer. VRAAGGaarne had ik, dat u ons een leekening zendt voor een droog- voederbak. Porto gaat hierbij. Ons werd gepresenteerd ochtendvoeder der firma... Is dat een vertrouwde firma W. te V. ANTWOORD: Ik heb u eene brochure gezonden over de droogvoeder- methode, waarin eene werkteekening voor een automatischen meelvoederbak is opgenomen. Aan de hand daarvan kan iedereen zoc'n bak zelf maken, voor groote zoowel als voor kleine koppels. Dat staat er allemaal bij aan gegeven. Ik zend voor 20 ets. deze brochure aan ieder, die er om vraagt, franco thuis. De firma, die u noemt staat zeer guDstig bekend. Ik heb met haar opfokvoer dit jaar al mijne kuikens groot gebracht en de resultaten zijn verrassend. Ik heb ook met kloeken gebroed, precies als u, doch hield elk koppeltje afzonderlijk. Wat dunkt u, vriend W., heb ik u vandaag niet eens een flinke beurt gegeven Ik had u beloofd, als ik V. passeerde, eens bij u aan te komen, maar 't is er nog altijd over heen gegaan. Zoo gauw als ik weer eens naar het fokstation te Horst ga, kunt u mij stellig verwachten, 't Zal in elk geval wezen, voor de nachtegaal zich weer laat hooren. Ik zit alles behalve aan mijn stoel vastgespijkerd, maar men kan niet overal tegelijk zijn. Het nieuwe kiesreglement voor de Staten- en Raadsverkiezingen. Het ontwerp-reglement, dat d6 her ziening inhoudt van het stemstelsel voor de Provinciale Staten- en de Gemeenteraadsverkiezingen is thans ter behandeling in de handen der Afdee- deelingen van onzen R. K. Kiezersbond gesteld. Zij werden verzocht dit regie ment op «en ledenvergadering der afdeelingen te behandelen en ev. amendementen dezer vergaderingen voor 1 September a s. aan het Bonds- secretariaat in te zenden. De ontwerpen met de amendementen zullen daarna in de reeds aangekondigde Bondsver gadering in de eerste helft van Septem ber a.s. behandeld worden. Een uitgebreide toelichting van het ontwerp zal wel onnoodig zijn. Bij de nalezing zal blijken, dat een goede eigenschap van het voorgestelde stem stelsel iszijn eenvoud. Van een inge wikkelde regeling, zooals bij de Kamer verkiezing werd ingevoerd, is hier geen sprake. Het nieuwe reglement is zelfs veel eenvoudiger dan het huidige, waarin het puntenstelsel werd opge nomen. Elke stem zal in de toekomst wanneer tenminste de Bondsvergade- ing aan de voorstellen hare goedkeu ring hecht gelijke waarde hebben. De commissie inzake deze regiemenis- herziening heeft echter gemeend de leden niet vrij te moeten laten in het aantal stemmen, welke zij kannen uit brengen. Onze Katholieke Staatspartij tracht alle katholieken te omvatten. Hun een heid is hun katholiciteit. Daarop rust hun wereldbeschouwing, innig verbon den met hun arbeid voor hun levens doel. De belangen van hun verschil lende standen en geledingen zijn daaraan ondergeschikt Van eiken katholieken staatsburger wordt daarom verlangd, dat hij niet arbeide voor zijn persoonlijk belang of zijn standsbelang alleen, maar voor het algemeen belang, het belang van alle maatschappelijke groepen tezamen. Daarom zou het niet goed zijn, dat een lid onzer Kiesvereenigingen de gelegenheid zou hebben bij de samen stelling eener uitvoerige candidatenlijst zijne stem slechts uit te brengen op één of enkele candidaten, die hem bv. om den stand, waartoe hij zich rekent, om economische belangen het naast staan. Neen, hij moet het oog hebben op de samenstelling van de geheel e katholieke vertegenwoordiging. Daarom kan hij volgens het ontwerp- reglement zijn stem uitbrengen op het volle aantal csndidaten, dat op de officieele lijst zal worden geplaats. En hij moet zijn stem uitbrengen op ten minste 4/5 van dat aantal. Dit geldt voor de Provinciale Statenverkiezingen. Bij de Gemeenteraadsverkiezingen is een uitzondering gemaakt voor sommige gemeenten, waar, omdat ze niet in kieskringen verdeeld zijn, de officieele candidatenlijst zeer lang kan worden. Om vele kiezers, die daardoor bij het uitbrengen hunner stem in de Kiesver- eeniging in verwarring zouden kunnen raken, tegemoet te komen, is bepaald, dat wanneer het minimum van 4/5 meer dan 10 stemmen bedraagt, een stembiljet niet ongeldig wordt, wanneer daarop tenminste 10 stemmen zijn uit gebracht. Door dit stelsel van meerdere stem men met gelijke waarde te aanvaarden meende de commissie een voldoenden waarborg te geven voor de verkiezing van personen uit verschillende maat schappelijke groepen, ook van minder heden. Een stelsel te ontwerpen, waar door aan deze minderheden een zekere kans op een zetel wordt gegeven, achtte de commissie niet mogelijk- zonder in het gevaar voor «standslijs, ten" te vervallen. In het nieuwe reglement wordt tevens vastgesteld, dat de keuze der candidaten en hun rangorde voor de officieele candidatenlijst bij één stem ming worden beslist. Reeds lang werd het bezwaar gevoeld, om de leden twee maal ter stembus le roepen. Dat uitval len van één stemming beteekent boven dien voor den Bond en zijne afdeelingen een aanzienlijke besparing van kosten. Een zaak van groot gewicht is verder het Politiek Advies. De commissie was van oordeel, dat dit advies in het be lang is van de Katholieke Partij en van ons gewest, omdat het de verkie zing bevordert van personen uit de verschillende geledingen van ons gewest en daarenboven van bekwame personen, die wij in Staten en Gemeen teraden zoo hard noodig hebben. Het reglement laat evenwel eenige vrijheid omtrent het aantal candidaten, waaromtrent het Politiek Advies wordt uitgebracht. Het kan gewenscht zijn, ie eenigen Kieskring een Politiek Advies te geven over het volle aantal vaste zetels en in een anderen wellicht

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1