Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede blad. Uit Zuid-Limburg. Fietstochten SCHOUW DER WATERLOSSINGEN. Adverteert in dit blad i manufacturen! '(VOORDEELlöSTf Weer een mug! Kloosterbalsem Uit de Landbouwwereld FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Zaterdag 11 Augustue 1926 47e^Jaargang No. 33 EN BLIJKEN TOCH HET PEEL MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct., per regel 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. De vrije markt. Valutavreugd en misère. Heerlen in last. Het leven in Zuid-Limburg biedt verschillende aspecten. in Maastricht heeft een groot ge deelte van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand een kom mervol bestaan. De organisatie laat menschen met borden loopen tegen de vrije markt en hield een groote protestvergadering in het volle feest gebouw. Er valt voor deze actie van den middenstand wel een en andtr te zeggen. Wat ons betreft, kan men de vrije markt gerust opheffen. Wij hebben er nooit het directe nut van gezien, een aantal kooplieden van buiten de stad nemen geid mede en de menschen krijgen waar, waarover verschillend geoordeeld wordt. De menschen moeten tenslotte zelf maar weten wat zij koopen. De vrije markt heeft een heel an der aanzien gekregen, nu de Bel gische kooplieden haar als het ware overstroomen en den middenstand een ongelijken concurrentiestrijd aan doen. Er valt een en ander voor te zeg gen om onder deze omstandigheden de vrije markt te schorsen. Of de middenstand er bij gebaat zal zijn Eenige opluchting zal wellicht zijn waar te nemen, maar zoolang dé menschen vrij en blij de grens kun nen overtrekken, zal de middenstand het kind van de rekening zijn. De middenstand maakt een moei lijken tijd mede. Het valutavraagstuk is een van de redenen en een gFOote reden. Maar of tenslotte alles op den rug van onze markt en lagen franc moet geschoven worden Door verschillende oorzaken is de koopkracht afgenomen. Maastricht heeft voor een zeer groot gedeelte een arbeidersbevolking. Hooge looren zijn er in de ceramische industrie zelden betaald. In verband met het vaststellen van het loon voor werke- loozen, die bij de gemeentelijke werk' verschaffing arbeiden, is in de jongste gemeenteraadsvergadering gesproken van loonen van 17 gulden, welke in de industrie én de bouwvakken be taald worden. Daarbij komt nog dat bosjes Belgen de grens overtrekken en nog voor minder hun diensten aanbieden. Zij zetten de Hoilandsche guldens in Belgische francs om en hebben dan nog altijd meer koop kracht. In Maastricht zijn de laatste 10 jaren tal van z.g. groote zaken bij gekomen, waarvan een gedeelte van den middenstand de gevolgen onder vindt. In sommige branches zijn te Maastricht altijd te veel zaken geweest en de laatste jaren is dit eer toe- dan afgenomen. Zelfs in de consumptie- zaken begint de concurrentie zich scherp te teekenen. Ook wanneer straks wellicht in België meer normale toestanden aan breken is en blijft Maastricht grens stad. Aken, Luik, de kleine Belgische plaatsen zijn gemakkelijk te bereiken en een reisje naar Brussel kan van Maastricht uit gemakkelijk in één dag gedaan worden. Wanneer men tegen de menschen zegt, dat, wanneer reis- en verteer kosten er bij geteld worden, zij ten slotte toch duur uit zijn geweest, dan antwoorden zij, dat zij toch ook een plezierreisje hebben gehad, de keus veel grooter was en zij in hun koopen veel beter geslaagd zijn. Het is nu eenmaal een zwak van ons volk om in het buitenland te koopen. Maar een feit is, dat men in Maastricht goed en in vergelijking met andere Hoilandsche steden, be trekkelijk goedkoop terecht kan. Met betrekking tot België zijn natuurlijk op het oogenblik andere verhoudin gen geschapen. Als toeristenstadje ondervinden Valkenburgen omgeving ook de ge volgen van het valutavraagstuk. Heel veel menschen gingen hun vacantie in België doorbrengen, maar kwamen iu menig opzicht, naar wij van ver schillende zijden vernamen, bedrogen uit. In de bekende Belgische centra waren wij, „met wat er bijkomt heusch niet goedkooper uit. De omstandigheden in aanmerking genomen, is het in Valkenburg en omgeving vrij druk, maar de maand Augustus zal de deur dicht moeten doen. Toch vraagt men zich af, hoe ai die hotels; hotelletjes en pensions het kunnen halen, waar zij het ten slotte van drie maanden 'moeten hebben. De tijd van hoogconjunctuur is hier al zoo lang voorbij. Ofschoon lang niet rooskleurig, is de toestand in de mijnstreek toch wel het meest stabiel. in den hoogconjunctuurtijd scheen Heerlen en omgeving een dorado. Er werd veel geld verdiend en uit gegeven. Voor grond en huizen werden fancy-prijzen betaald, gebou wen verrezen uit den grond. Toen de Duitsehe mark een vodje papier werd, kwam de inzinking. Daarbij kwam dat de loonen in de mijnindustrie herhaaldelijk terugliepen en op het oogenblik de uiterste grens bereikt hebben. Maar directe werke loosheid is er niet. Iedere week wor den duizenden en duizenden uitbe taald aan loon en omgezet, liet vet is van de soep af, van weelde is geen sprake meer. Velen, en niet het minst de mid denstand, ondervinden de gevolgen van het leef-maar-raak-systeem in den hoogconjunctuurtijd. Er is een nieuwe toestand ingetre den en wie zich aan dien toestand heeft kunnen en weten aan te passen heeft onder de huidige omstandig heden geen reden tot klagen. Het doorzitten bij Wielrijden en ver branden der Huid door de zon, alsmede het slukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUItOL. Doos 30, Tube 80 ct. Zooals in Maastricht is de toestand in Heerlen en omgeving niet. Natuurlijk zijn de inkomens terug- geloopen en vooral in Heerlen on dervindt men wat de gemeentelijke belasting betreft, de gevolgen. In het gemcetueiijk huishouden zijn destijds de gevolgen van de hoogconjunctuur niet uitgebleven. Men heeft gedacht, dat Heerlen een geweldige vlucht zou nemen. Maar na de inzinking bleek, dat Heerlen een doodgewone mijnstad was, met veel kolonies en een betrekkelijk klein centrum. In vergelijking met andere plaatsen in Limburg is het leven in Heerlen 15 a 20 pet. duurder. Dat Heerlen ooit de stad zal worden, waarvan sommigen droomen, is uitgesloten. De stad. veel te ver uit elkander ge bouwd, is en blijft een mijnstad met een kleiner of grooter centrum. In het hartje van de stad liggen nog tal van ongebouwde perceelen, gekocht in den hoogconjunctuurtijd en de eigenaars, die het uit kunnen zingen, wachten op betere tijden of geschikte oogenblikken. Dit is mede oorzaak, waarom de woningen in het eigenlijke Heerlen nu juist niet goedkoop zijn. Na de vette zijn de magere jaren gekomen en dat is wel het best te bemerken zijn aan de finantieele moeilijkheden, welke de gemeente op het oogenblik doormaakt er zal het best te bemerken zijn op de aan slagbiljetten van de belastingbetalers. De nieuwe burgemeester staat voor een moeilijke taak. Maar wanneer 't hem binnen eenige jaren gelukt, de financiën en de belasting op peil fe brengen, kan hij rekenen op den steun en medewerking van het over groot deel der bevolking. Wil hij zijn doel bereiken, dan zal hij door tastende maatregelen moeten nemen. Gemeentehuishoudelijk gesproken, leeft Heerlen wel een beetje boven zijn stand. In den tijd van hoogcon junctuur is er met de klompen door geloopen, zijn heel veel menschen aangesteld. Velen zijn van elders ge haald en liet heeft daarbij aan belof ten niet ontbroken. In eens radicaal ingrijpen, gaat niet, geleidelijk zal te werk moeten worden gegaan. N.K, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apolh en Drogisten BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VENRAY brengen bij deze ter kennis van belanghebbend n, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossiagen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1 Sehoor9che Beek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 2 Waterlaat de Scheide, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 3 ie Leunsche Beek met zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 4 Waterlaat uit Brukskensche Pas, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 5 Van Breevennen, op 17 Augustus van 7 nur voormiddags tot 7 uur nam. 6 de Oirlosche Pa?, op 17 Augustus vaa 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 7 de Brukskensche B.-ek, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam, 9 de Waterlaat, op 21 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam 10 de Weverslo8che beek met zijtakken, op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nm. 11 van Giesevennekens, op 18 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 12 Loonsche Pas, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 13 Smakter Spur kt, op 18 AugU3'us van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 14 de Burggraaf, op 18 Augus us van 7 uur voorraiddags tot 7 uur nam. LEGGER B. 1 Lollebeek, op 16 Augus(u3 van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 20 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uer nam. 3 Loobeeksche Beek, op 21 Augustus van 7 uur voormiddugs tot 7 uur nam. 4 Klein Oirlo met zijtak, op 16 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voorzoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige berschouw zal geschieden voor overtredingen geconstateerd op 16 17 en 18AugU3ius, op 13 September d.a.v. en voor-de overtredingen gecon stateerd op 19, 20 en 21 Augustus, op 14 September d.a.v. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas" te Venray. Venray, 9 Juli 1926 Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray op 9 Juli 1926 De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Denk er om wanneer U gestoken j I wordt door muggen, muskieten, wespen of andere zomerplagen, dat er geen vlugger, eenvoudiger en meer afdoend middel is dan AKKER's in 60 cents potten bij alle drogisten. De Nederlandsehe Bank en de Raiffeisonbanken. Men heeftin ons land Iwee Raiffeisen banken, te Eindhoven en te Utrecht Dit zijn de Centrale Crediet-lichamen van de ruim 1200 boerenleenbanken. In het Jaarverslag der Nederl. Bank werd nu het systeem dier banken becriliseerd. Opgemerkt werd, dat het kapitaal van coöperatieve banken, dal beslaat uit obligo's der coöperanten ongemerkt kan slinken door uittreding van coöperanten; dat de liquiditeit te gering is, omdat er geen noemenswaard gestort kapitaal is, en dat er geen vol doende reserve's gevormd worden, omdat de winsten te klein zijn. In de laatst gehouden Algemeene Vergadering der Centrale Bank te Utrecht is die critiek weerlegd Eerst door den Voor zitter der Vergadering, den heerStroink van Steenwijkerwold. Deze noodigde de Nederl. Bank uit om uit het26jarig beslaan der Centrale feiten aan te wijzen, die de critiek konden recht vaardigen. Nooit zijn de beginselen van hecht heid en soliditeit uit het oog verloren; steeds is aangedrongen op bet vormen van reserve's; en steeds is gewaar schuwd tegen het zich blindstaren op de aansprakelijkheidsregeling alléén. De Voorzitter van het Bestuur, baron van Ittersum, merkte op, dat de critiek welke ging tegen het systeem, zich dus niet enkel richtte tegen de Raiffeisen- bank in ons land, maar tegen alle zoodanige instellingen ook in het buitenland. Wat de Centrale Bank te Utrecht betreft, gaf Spreker o.m. de volgende 19. Hetherwick gaf de foto terug en begon het vertrek op en neer te wan delen. Plotseling bleef hij voor zijn bezoeker staan; hij was ineens besloten dezen mede te deelen, wat bij zelf deed en van plan was. Matherfield, zeide hij, terwijl hij weer in zijn stoel ging zitten en een toon van vertrouwen aansloeg. Tot welke conclusies zijt gij gekomen. Ik bedoel, wat is uw theorie? Denkt ge, dat de dood van deze twee mannen om zoo te zeggen, één bedrijf van een groot drama is Dat is inderdaad mijn meening bevestigde Matherfield met een ener gieke hoofdbeweging. Ik twijfel daaraan niet meer, dan dat ik mij op het oogen blik in uw gezelschap bevind, Hetherwick. Een groot stuk, dat is zeker. Wie Hannaford vergiftigd heeft, heeft ook Granett vergiftigd. Ik zal u uiteenzetten, hoe ik mij het heele ver loop van deze zaak ingedacht heb. Het slaat wel vast, dat Hannaford en Gra nett elkaar van tien jaar geleden te Sellithwaile gekend hebben. Toen dan Granelt den bewusten avond Appleyard in de Horseferry Road verliet en naar de Victoria Street ging, ontmoette hij bij toeval zijn ouden vriend Hannaford. Waarom toevallig, vroeg He therwick. Ach, dal denk ik zoo, zeide Matherfield. Het is een der mogelijk heden. Mogelijk was het echter ook een afspraak. In elk geval, zij hebben elkaar ontmoet, ge hebt ze zelf samen gezien. Welnu, waar hebben zij den tijd, dien ze samen doorbrachten ver toefd. We weten het niet. Maar tevens komt hier een tweede onbekende factor in onze calculatiewie was die vreemde man te Victoria, die zijn gelaal tot aan zijn oogen in een das verborg? Twee veronderstellingen zijn in mijn geest opgekomen, mr. Hetherwick. Nam Hannaford Granett mee om dien man te bezoeken, of ontmoetten Hannaford en Granett elkaar bij dien persoon. Want ik vermoed, dat de geheimzinnige man, wie hij ook zij, eigenlijk de hoofdpersoon van het mysterie is. Waarom zouden zij bij dien persoon samengekomen zijn vroeg Hetherwick. Wel, antwoordde Matherfield, ik denk dat Hannafords uitvindingen er wel iets mee te maken zal hebben. Hij had de verzegelde enveloppe bij zich, toen hij Mullers' hotel verliet, die enveloppe was verdwenen toen wij zijn kleeding na zijn dood doorzochten. Zijn kleindochter heeft verteld, dat het een uitvinding op chemisch gebied was. Veronderstel nu, dat die dasmensch een deskundige was, wiens meening Hannaford gaarne over de uitvinding wilde hooren en dat zij daarom op I Victoria samenkwamen om zich naar de kamers van de deskundige te bege ven, Veronderstel verder, dat Granett, die ook van chemie afweet, daar kwam, wijl hij beiden kende. Dan ligt de conclusie voor de hand, dat de man met de das beiden vergiftigd heeft om zelf van het geheim le profiteeren Begrijpt ge mijn gedachtengang Uit stekend. Dan zijt ge er. De zaak is nu den man op te sporen, waar hij zich ook bevinde. Ik wilde, dat ik wist, wat Hannafords uitvinding was, maar daarvoor moeten we nog wat geduld oefenen Matherfield, zeide Hetherwick, ik wil u alles vertellen. Ge zijt zeer ver trouwelijk met mij geweest; op mijn beurt wil ik het met u zijn, op voor waarde, dat we van nu af samen werken. De zaak is, dat ik ook op onderzoek uit geweest ben. Ik stel een reusachtige interesse in deze zaak. Van het oogenblik, dat ik Hannaford in den trein zag sterven, heeft deze zaak mij werkelijk, voor mij zelf onbegrijpe lijk gefascineerd en wil ik tot het bittere einde doorzetten. Nu zal ik u vertellen, wat ik gedaan en wat ik ontdekt heb. En hij zette zijn bezoeker uitvoerig alle bijzonderheden van zijn tocht naar Sellithwaile en de resultaten van zijn onderzoek uiteen en vertelde tevens van Rhona's bevindingen op Riversreade Court. Matherfield luisterde met gespan nen aandacht. Zal miss Hannaford den post van secretaresse werkelijk aannemen vroeg hij plotseling, toen Hetherwick zijn relaas voltooid had. Is de overeenkomst al gesloten. Practisch, antwoordde Hetherwick. Ik heb hedenmorgen van lady Rivers reade een brief ontvangen en mr. Kenthwaite ook. Wij hebben miss Hannaford of miss Fealherotjne zooals zij voor lady Riversreade heet de beste getuigenis gegeten en ik verwacht, dat zoodra zij onze brieven ontvangen heeft, lady Riversreade miss Hannaford zal telefoneeren, dat zij onmiddellijk kan komen. En dan gaat zij. Om als spion op te treden vulde Matherfield aan. Als ge het zoo opval, ja, stemde Hetherwick. Ofschoon zij zich, naar hetgeen zij gisteren heeft gezien, een zeer gunstige opinie van lady Riversreade gevormd heeft. En toch staat het voor mij vast, dat zij op een andere wijze, geheel onschuldig wellicht, met deze zaak in verband staat. En wij mogen geen enkele kans verspelen. En miss Hannaford zal u voort durend van alles op de hoogte houden vroeg Matherfield. Volkomen Miss Hannaford is eiken Zondag vrij. Dan komt ze telkens naar de stad, en indien er iets nieuws te vertellen valt, kan ze mij alles mededeelen. Het is een zeer intelligent meisje met veel opmerkingsgave en ze zal haar oogen open zetten. Het gaat om haar grootvader ge begrijpt. Matherfield knikte en bleef eeD oogenblik in stilzwijgen verzonken Klaarblijkelijk was zijn fantasie aan het werk. O, het is een vief meisje en bij de hand ook, zeide hij plotseling. Hm 1 Ik zou wel eens precies willen weten, wie die lady Riversreade eigenlijk is Die lady Riversreade 1 lachte Hetherwick Wel, een multi millionaire 1 Ahmooi zoo Maar wie was zij voor haar huwelijk Is zij de dame, die te Sellilhwaite als mr3. Whittingham bekend stond? Kan daaraan nog eenige twijfel zijn, na al hetgeen ik reeds uitgezocht heb Ge kunt nooit weten, mr. Hetherwick 1 Lieve hemel 1 Ik zou heel wat merkwaardige staaltjes van zon derlinge coincidenties kunnen vertellen. In mijn praktijk ben ik met zulke toevallen in aanraking gekomen, dat ik mij op het gebied van toevalligheden over niets meer verwonder 1 Maar... als lady Riversreade werkelijk mrs. Whit tingham geweest is, dan zou ik we! eens willen weten, wat zij gedaan heeft, tot zij lady Riversreade geworden is en wie zij was, voor zij mrs. Whit tingham was, indien zij ten minste ooit mrs. Whittingham geweest is Een heel program, Matherfield, zeide Hetherwick. Ik denk, dat we voorloopig werk genoeg zullen hebben om een oogje op lady Riversreade te houden. Hebt ge eenig vast omlijnd idéé? veronderstelde Matherfield. Ik denk, dat er nu wel iels zal uitlekken, antwoordde Hetherwick. Matherfield stond op. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5