mmum Ernstige woorden over ernstige feiten. Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. manufacturen 1'YQOGDKLIttTf manufacturen! Y PYLS YENRA Y Alleenverk0°p van de d00r H- H- Doctore" aanbevolen modellen „Superbe World" CORSETTEN. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Behoudenis der OOSTRUM. De Kippenhouderij op het platteland NIEMEMER'S NIEMEUER'S Zaterdag 14 Augustus 1926 47e Jaargang No. 33 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 71/» ct. Uitgave van FIRMA VAN I)EN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. 't Nieuwste in Dameshoeden, Mantels, Regenjassen en -Mantels, Parapluies, Dames- en Heeren-Modeartikelen enz. DIENSTPLICHT LICHTING 1927. Aanmelding voor hospitaalsoldaten en motordicnst. De Burgemeester van Venray brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden 1. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid kunnen aanvraag doen om in aanmerking te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager bij de landmacht. Indien zij aan dezen wensch niet reeds recht streeks bij de keuring of aan den indeelingsdistrictscoTnmandant hebben te kennen gegeven, behooren zij hun verlangen alsnog voor 5 Sept. a.s. op te geven Ier secretarie. Ook kan men aanvraag doen, indien men niet het bewijs van voorgeoefendheid bezit, om te worden ingedeeld bij de School- compagnie van den motordiensl, om te worden opgeleid lot chauffeur of motorrijder bij de artillerie (onbereden) Nadere inlichtingen worden ter ge meenlesecretarie verstrekt. Venray 9 Augustus 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. VUUR WAPEN WET. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de houders van machtigingen tot het voorhanden hebben van vuurwapenen deze opnieuw moeten aanvragen, daar de geldig heidsduur 1 September a.s. verloopt. Er is gelegenheid tot het aanvragen uitsluitend op 16 Aug. as. des voor middags van 912 uur en des namid dags van 2—4 uur ter gemeentesecreta rie, waar aanvraagformulieren tegen betaling van f 0.10 verkrijgbaar zijn. De machtiging zelf kost fl. per wapen Tegen hen, die niet tijdig een nieuwe machtiging aanvragen, zal bij niet- inlevering van het wapen, procesver baal worden genomen. Houders van een jachtakte mogen zonder vergunning ingevolge de vuur- wapenwet één wapen voorhanden heb ben. Venray 9 Aug. 1926 De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. Rijkskeuring van dekhengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van lot dekking bestemde hengsten (alleen voor type trekpaard) dit jaar voor Limburg alleen door de stam- boekcommissiën zullen gehouden wor den als volgt 12 October a.s. te Maastricht 13 October a.s. te Roermond 14 October a.s. te Venlo. Tot deze keuring worden toegelaten de hengsten, die tenminste 2 jaar oud zijn. Voorts wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op de navol gende voorschriften De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden is verplicht daarvan tenminste 3 weken voor den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onder- leekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken regelingscom- missie, den heer M. Wilms te Helden, Die aangitte moet bevatten a. den naam en de woonplaats van den eigenaar of houder; b den naam, den leeftijd, het ras, de kleur en de bijzondere kenleekenen van den hengst, benevens, indien deze in het stamboek is ingeschreven, het stamboek en het stamboeknummer; c. zoo mogelijk de afstamming van den hengst, d i. de vermelding van vader en moeder, alsmede den naam en de woonplaats van den fokker; d. door welke commissie of com missiën de hengs' gekeurd moet worden; e. ingeval de hengst reeds eerder is gekeurd, de plaats en datum der vorige keuring. Voor de aangifte make men gebruik van de daarvoor bestemde formulieren, welke op gefrankeerde schriftelijke en onderteekende aanvrage door bovenge- noemden Secretaris der regelingscom missie aan de eigenaars of houders van hengsten worden toegezonden. Men geve bij de aanvrage duidelijk zijn adres op. Hengsten, die na den bovengenoem- den termijn van minstens drie weken voor den keuringsdag ter keuring worden aangegeven, kunnen door de Commissie tot de keuring worden toegelaten, mits de eigenaar of de houder voor den dag der keuring eene som van f 25,heeft gestort bij meer gemelden Secretaris der regelingscom missie. Bij toelating tot de keuring vervalL deze som aan 's Rijks kas. Venray 9 Augustus 1926 Burgemeester en Wethouders voornoemd O VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Zondag is te Rolduc de tweede Lim burgsche Studieweek gehouden, ditmaal gewijd aan de vraaghoe behouden we de katholieke jeugd voor de katho lieke zaak In zijn openingsrede betoogde mgr. dr. Poels, dat het katholicisme als cultuurfactor zeer was gezonken bij gebrek aan bezielde cultuurdragers over het heele breede terrein van het intellectueel en maatschappelijk leven. De clerus alléén is daartoe niet bij machte. We moeten niet vergelen, dat er tot zelfs in de eenvoudigste dorpen elemen ten zijn, die naast pastoor en kapelaan een vaak even grooten invloed uitoefe nen de dokter, de burgemeester, de notaris, de advocaat, hel schoolhoofd, de arbeidersleider. Als de Lim burgsche clerus er niet in slaagt naast zich volksleiders te kweeken in Chrislelijken geest, riep spr. uit, danwee de toe komst, die van boerendorpen met één slag industriecentra maakt. Vooral deze en dergelijke diep-ernstige woorden maakten blijkbaar een grooten indruk in de zaal. Aalmoezenier Hoen sprak over het verlies van een groot deel der katno lieke jeugd. »De laatste jaren", erkende hij volgens het verslag in den »Limburger Koerier" ronduit, »wil 't met onze jeugd-organi- saties niet meer vlotten. De jeugd ontsnapt ons Onze congregaties en vereenigingen voor de jongelingschap loopen leeg. Er zijn uitzonderingen, zeker, maar over 't algemeen genomen is de toestand treurig, en lijden de jeugdorganisaties een kwijnend beslaan." Men kent de tijdsomstandigheden, en we behoeven ze, waar spr. ze op den voet volgde, niet aan te wijzen. Maar opmerkelijk was wel zijn woord. Dui zenden jongelingen in ons bisdom staan buiten alle verband met den priester: honderden staan in neutrale vereeni gingen aan allerlei gevaren bloot, en op den zoom daarvan lokt en troont de socialistische organisatie naar hare jeugdcentrale. Vooral de kath. arbeidersbeweging moeten we onzen steun verleenen. In België, waar de kath.-sociale werkers te laat zijn geweest, is 80 pet der kath. arbeidersbevolking voor de Kerk te loor gegaan. In Mexico was geen kath. arbeidersorganisatie, en men heeft het ontstellend schouwspel gezien, dat kath. arbeiders met de O. L. Vr.-me dalje op de borst en vrouwen, die het Angelus baden, opgingen in den sloet, die manifesteerde tot steun van de Kerkvervolgende regeering. En ons land? In de St. Nicolaas- parochie te Amsterdam zijn 70 pCt. van uit kath. ouders geboren kinderen niet meer gedoopt, 't Zijn juist de kath. georganiseerden, die nog het beste weerstandsvermogen loonen tegen het moderne heidendom. En Limburg zelf? Er zijn meer dan 50 parochies, waar niets voor de op groeiende mannelijke jeugd wordt ge daan. In de mijnstreek tegenover de noodkerk te Schandelen, ligt een blok van 165 woningen, van een socialistische maatschappij. Van de 165 gezinnen zijn er 105 van huis uit katholiek; meerdere huwelijken zijn gemengd, andere onwettig. Van die 105 gezinnen gaat er één geregeld ter kerk. Spr. bepleitte daarom de hulp van een kachlige bloeiende kalh. arbeiders beweging, als mede het brengen van meer eenheid en samenwerking en de nu nogal verspreide en op zichzelf werkende jeugdorganisaties in ons bisdom, hetgeen hij in geformuleerde conclusies uilwerkto. Mgr. Schrijnen sprak een slotwoord. Hoewel eveneens beamend dat de toestand ernstig was, wilde Mgr. geen moed verloren zien. 't Is waai de Christelijke geest raakt uit de gezinnen, vooral uit die van den lageren en van den hoogeren stand. Maar »sanabiles fecit Deus nstiones terrae"; God heeft de volkeren geneeslijk gemaakt. En hel geneesmiddel is de opvoeding der jeugd. Deze stelt andere eischen dan vroeger; de toestand is zoo, dat de jongeman van tegenwoordig wel drievoudig mag gepantserd zijn, alvorens zich in de huidige maatschappij te begeven. En dat drievoudige pantser zij: de opvoeding in het katholieke gezin, in de katholieke school en in de kath. jeugdvereeniging. De slem van den Bisschop klonk ernstig verwijlend, loen hij herinnerde aan wat hij gedaan heeft om vooral het sportleven in betere banen ie leiden, en hoe dit is mislukt, omdat de ouders hunne medewerking niet gaven. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, zeide de Kerkvoogd, dal in alle parochies en rectoraten jeugd organisaties worden opgericht. En het zal niet genoeg zijn daarin een paar uren te varwijlen: de jongens moeten worden opgeleid individueel. Mgr. hoopte, dat zijn reeds zwaarbelaste clerus, met behulp van goedwillende leeken, dit werk nog erbij op zijne schouders zal nemen Ier wille van de toekomst van het Katholicisme in Limburg. Daarna werd in de abdijkerk een Lof gecelebreerd, waar dr. Krijn preekte. Maandag werd de Studieweek voort gezet, en hield Jhr. Mr. Ch Ruijs de Beerenbrouck eene les met het onder werp -De groote beleekenis der in de naaste toekomst te verwachten ontwik keling van ons gewest, gezien vooral ook van nationaal standpunt Spr beschouwt deze ontwikkeling aan de hand van eenige cijfers. Van 1849 tot 1899 steeg Limburgs bevolking van 205,000 tot 281,000 in woners, dus met 76000 zielen. Van 1899 tót 1924 van 281,000 tot 482,000, derhalve in 25 jaren met 200,000 zielen. Met 200 zielen per vierkante KM. neemt Limburg onder de provincies de vierde plaats in. Deze aanwas is een gevolg van de mijnindustrie. In 1910 bedroeg het aantal mijnwer kers 6429, in 1924 30.143 De productie ging vooruit van 1 292 000 ton in 1910 tot 5,882 000 ton steenkool in 1924. In 1925 bij de Kamerverkiezingen bracht Limburg 179.000 stemmen uit, de katholieken -behaalden 141 000 stem men, de S.D.A.P. 23000. In Limburg is minder dan 10 pet niet-katholiek. Te Heerlen, Hnensbroek en Brunssuin echter is bijna 30 pet. niet katholiek. Hel aantal arbeiders in de mijnen en de productie kunnen verdubbeld werden; naast, de mijnindustrie is andere industrie te verwachten, die door nieuwe kanalen, spoorwegen en trams nog zal bevorderd worden. Dil geldt de naaste toekomst, maar wat zal geschieden over b v. een eeuw, als de mijnvelden, ook die van Vlodrop en de Peel zullen zijn uitgeput Zal Limburg dan doode sleden krijgen? De mensch wikt, God beschikt! Er doen zich allerlei, dikwijls onver wachte. factoren voor, waardoor de zaken in andere richting gestuurd worden. Die bevolkingsaanwas heeft gevolgen op economisch, politiek en godsdienstig gebied. De intensieve godsdienstige en poli tieke propaganda, die noodzakelijk is, vormt een prachtig arbeidsveld voor de jongeren. De Klare Waarheid, die in Amsterdam de zoekenden naar de waarheid tot zich trekt, zou ook hier werkzaam kunnen zijn. In dezen toestand moet vooral de genotzucht bestreden worden. In ons land zijn in één jaar gebanderolleerd 1 milliard sigaren, 2 milliard sigaretten 10 millioen K.G. tabak. Tal van vrouwen zijn slavinnen eener verpestende mode, de oorzaak van duizenden zonden voor anderen. De geest van offervaardigheid dient te worden aangekweekt. Spr. beschouwt de economische be langen des lands, en van Limburg in het bijzonder. Zij, die in de toekomst geroepen zullen zijn het Limburgsche volk te leiden, dienen zi^h in te denken in de behoeften en strevingen van het Limburgsche volk. Ons volk moet zelfvertrouwen hebben en aanpakken. De regeering kan helpen, door Lim burg ambtenaren te zenden, die het volk kennen en zijn vertrouwen hebben. Maar de regeering dient dan ook in staat t.8 zijn Limburgers in verschillen de betrekkingen te benoemen. Limburg moet nagaan of er een tekort is aan Limburgsche sollicitanten. Een systematisch onderzoek is gewenscht maatregelen moeten worden genomen om te voorzien in het tekort. Cursussen en leerinrichtingen moeten daarom worden opgericht. Verder zet spr. uiteen, dat de katho lieken van Nederland één moeten blijven. De Katholieke Staatspartij zij een afspiegeling van het volk zelf in zijn geestelijke en maatschappelijke geledingen. De standen, de klassen en beroepen moeten er hun meeningen met elkaar uilwisschen. Daarbij slijpen de verschillen af, vinden de tegenstel lingen elkaar in verzoening. Spr. hoopt, dal ons gewest ook in de toekomst moge geleid worden door mannen, wier geest, sterk door offer vaardigheid, een waarborg vormt voor het evenwicht in hel leiderschap. Er volgde een aangename »bespre- king", waarbij eenige belangrijke pun ten ter sprake kwamen. Slippen we er eenige aan. De Sociale Week wordt bijgewoond door eenige ridders van St. Jan, uit Rijswijk. Een hunner ontvouwt in het kort hun doel. Het is een stichting van Pater van Ginneken S J. voor hel missiewerk in Nederland onder de heidenkinderen, die te Rijswijk worden opgevoed in den katholieken godsdienst, terwijl zij eer vak leeren. Thans vestigen zij zich in Limburg met het zelfde doel, hier vooral beginnende met de verspreiding van goede lectuur. Dr. Poels acht het gewenscht, dat het werk der Klare Waarheid hier zou beginnen met de verspreiding van goede lectuur, bv. per auto. Jhr. Ruijs vraagt verder, of in de mijnstreek het geloof niet doorontwik kelde menschen op straal kan gepredikt, worden zooals in Amsterdam door de Klare Waarheid geschiedt. De ridders van St. Jan wenscht spr. geluk met. hun komst naar Limburg. Spr. hoopt, dat zij weldra ook Limbur gers tot hun leden zullen mogen rekenen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Zyn machine-kuikens zwak VRAAG Ik heb dit jaar ook eens een 100 eendaagskuikens gekocht en deze in een kunstmoeder groot gebracht. Nooit zijn er zooveel dood gegaan, en~ die nog in leven zijn groeien ook veel slechter dan andere jaren, loen ik alleen met kloeken broedde. Men zegt wel, dat machine-kuikens even sterk zijn, maar ik kan het niet gelooven. Gaarne vernam ik eens, wat u er van denkt Er zijn er nu nog bij, die de vleugels nog sieeds laten hangen. En het duurde ook heel lang, eer ik de haantjes allemaal kon kennen C. Ie M. ANTWOORD: Het is een oud, inge worteld vooroordeel van vele menschen, dat kunstmatig gebroede en kunstmatig opgefokte kuikens nooit zoo sterk zijn ais natuurlijk opgefokte. Men weet er zeer veel over te vertellen en hel is zeer dikwijls bij velen eene onmoge lijkheid, om die vooroordeeleu uit het hoofd te praten. Machinekuikens in de kunstmoeder moeten echter heel anders behandeld worden dan kuikens, die met de kloek rondtrekken. Vele kunstmoeders zijn te klein voor net getal kuikens, vaak worden ze niet op tijd schoon gemaakt, of ven tileert men niet naar behooren. Laat degenen echter maar eens spreken, die reeds vaker kuikens met de kunslmoeder hebben groot gebracht. Ze zijn bijna eenstemmig in hun oor deel, dat het opfokken met de kunst moeder over het algemeen veel beter resultaten geeft, dan met kloeken Uit eene proef kunt u ook nog geen conclusie trekken. Barnevelders Patrys Leghorns. VRAAGIk was laatst bij een zwager van me in den Achterhoek en die had dit jaar allemaal gekruiste kuikens, de haan was een Barnevelder de hennen Patrijs Leghorns. Ik moet zeggen, dal het mooie kuikens waren, veel gelijkende op Patrijs Leghorns, alleen iets donkerder en wal zwaarder. Mijn zwager zei me, dat deze zoo goed leggen en ook bruine eieren. Ik meende het volgend jaar bij hem eens broedeieren te halen, ofschoon mijn W. L. ook goed leggen. Antwoord mij v.p. maar in Peel en Maas of u dat kunt goedkeuren G. Ie M. ANTWOORD: Natuurlijk moeten de Barneveldorhaan en de Patrijs Leghornhennen van goeden stam zijn, want uit slechte ouders is niet veel goeds te verwachten. De kruising van een middelzwaar ras met een licht ras (of omgekeerd) geeft inderdaad goede kuikens, als ten minste de ouders ook goed waren sterke kuikens, die meestal zeer voor spoedig opgroeien. Met die kruisings producten moet men echter niet voort- fokken. Ik raad u daarom niet aan bij uw zwager 't volgend jaar broedeieren te gaan haien, gelegd door de hennen van dit jaar. Ais u goede W.L. hebt, zio ik geen reden om zoo maar direct te verande ren. Is hel u om de donkere eikleur te -doen, dan kunt u uw doel veel vlugger en zekerder bereiken met ras zuivere Barnevelders, haan en hennen alles Barnevelder. Is u bij den Boerenbond aangesloten Welnu, dan is »Horst" uw adres. Goede fokkaan. VRAAG Ik heb een eoeden haan. van beste afstamming (W.L.) waaruit ik mooie kuikens heb gefokt. De hennen zijn van 1925 en de haan ook. Onver want. Zou ik nu dien haan het volgend jaar met diezelfde hennen nog kunnen laten paren of denkt u, dat het beter is, een der jonge aan te houden C. te M. ANTWOORD: Dus een jongen haan laten paren met z'n moeder en z'n tantes Neen, dat raad ik u niet aan. Laat de foktoom dan liever zooals hij van 't jaar was. Een goede fokhaan moet niet zoo gauw weggedaan worden. Goede hengsten en stieren houdt men immers ook lang aan. Men denkt altijd nog maar, dat een overjarige haan niet vurig genoeg is. 't Is echter een verkeerde meening. Erg dunne ontlasting. VRAAG: Mijn kippen gaan zoo erg dun af, geel als mosterd Ze krijgen gewoon voer, zooals altijd. Toch zien ze er goed uit. Wat daartegen le doen G. te M. ANTWOORDZet een bakje met stukjes houtskool nabij den voederbak, of meng anders nu en dan wal houls- koolpoeder in het ochtendvoer. Is het soms erg héét in uw hok Of slaat het drinkwater in de gloeiende zon Daar ontslaat wel eens diarrhee uit. Ook door overmatig veel groenvoer, b.v. als er sla of andijvie uitgedaan wordt en in een hoop bij de kippen wordt neergegooid. Te veel levertraan, te veel vleesch- raeel, kunnen ook diarrhee verwekken. VENRAY, 14 Augustus 1926. De Heer M. Janssen, Adj. Com mies aan het Post-en Telegraafkantoor alhier, is met ingang van 1 September a.s. verplaatst naar Nijmegen. De Heer J. Coolen, kantoorbediende le klasse, aan het Post- en Telegraaf kantoor le Helmond, is met ingang van dienzelfden datum naar Venray verplaatst. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dal in de loop der volgende week, de schouw der waterlossingen zal worden gehouden. Wie op lijd en goed zijne verplichtingen nakomt, bespaart zich eene bekeuring.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1