Bij Fietstochten isPÜROL genezend en verzachtend bij Doorzitten en Reparaties aan elke auto G. KUPERS, VEN RAY Gezondheidscommissie Nergens voordeeliger G. KUPERS, VENRAY Jaarmarkt te Venray IJsfiguren Schoenwerk IJspoeder worden spoedig en vakkundig uit gevoerd door gezeteld te Venray kunt U een luxe-auto of autobus voor vacantiereisjes huren dan bij Gemengde Berichten. Woensdag 4 Aug. GEVRAAGD Alle maat- en reparatie- A. Derkx, Kruisstraat Henseniusplein 9 40 Telefoon 95 vroeger, met benzine te behandelen. Landbouwers, let op uw zaak 1 Deze waarschuwing mogen de land bouwers zich steeds toegeroepen achten. Want hun bedrijf, hun bestaan, hangt ten nauwste samen met den algemeenen toestand, wordt door allerlei omstandig heden en factoren beïnvloed. Dat bemerkt hij wel aan de op- en neer gaande prijzen van zijn producten. Er is vooral in de laatste jaren zoo weinig vastheid. Veel van wat hij produceert, 't zij in den stal of op den akker, is bestemd voor de markt of de veiling, gaat naar den handelaar of den slager. En de prijs, die hij dan maakt, kan hem dan blij of minder blij, of ook wel somber stemmen. Langen tijd waren het de varkens en de hoenders, een van beide of beide, die hem een mooi gewin bezorgden De hoenderteelt, gedurende den oorlog bijna te gronde gegaan, herstelde zich daarna in betrekkelijk korten tijd, en in de volgende jaren nam de kippen fokkerij en daarna de eierproductie in ons land een ongekende vlucht. En er werd, toen deze bedrijfstak uitgroeide tot een belangrijk onderdeel, veel meer zorg aan de hoenders besteed, vooral ook wat de huisvesting betreft. Overal ziet men op de erven en op het land ruime, goed verlichte hokken. Maar nu schijnt de terugslag te komen, schijnt de teelt haar hoogtepunt te hebben bereikt. De prijzen daalden, de handel werd traag, meermalen werden de eieren op de veilingen opgehouden om te worden ingekalkt Natuurlijk kan men hiermee niet voortgaan; dit kan alleen lijdelijk geschieden en van nut zijn, als de oorzaak der geringe vraag van voor bijgaanden aard is. Maar van de zijde van den groothandel hoorde men al, dat de slapte en de daling blijvend zouden zijn. Ook de afzet der eieren evenals van andere producten is afhan kelijk van economische en politieke toestanden de arbeidstoestanden in de naburige rijken, de frankenkoers, de invoerrechten elders geheven, enz. Maar ook van de teelten in andere landen I En hierop lette men 1 Wij moeten zien voor te blijven daar, waar wij voor zijn. Ed blijkt dat niet moge lijk, moeten de bakens verzet. Tijdig eer het te laat is. Landbouwers, luistert naar de adviezen van den Rijksvoor lichtingsdienst 1 Wenken en Mededeelingen. Kalizouten worden thans niet alleen gewonnen in Duitschland en in den Elzas, maar onder meer ook in Polen, Posen, Spanje, de Vereenigde Staten, Nieuw Mexico, Texas en Italië. Men mag dus niet zonder grond de ver wachting koesteren, dat straks de kali een marktartikel zal worden, dat in vrije mededinging verhandeld wordt Maar het wereldverbruik kan ook nog zeer veel, grooter worden. Proefne mingen in Duitschland hebben doen zien, dat men Norge-salpeter gerust in de weide kan uitstrooien, ook al gaat het vee er direct in; zelfs werd het zonder eenig nadeelig gevolg uitge strooid terwijl de koeien er graasden. Men hlijve echter voorzichtig en strooie daarom in het laatste geval alleen als het gras droog is. Ik las in de krant, dat een heele koppel varkens gestorven was door te veel haringpekel. Voorzichtig dusl Een beetje hindert niet, werkt zelfs gunstig, maar men gaat gauw te ver. Een directeur van een paardenstoe- terij raadt tegen hardlijvigheid en ver stopping bij paarden aan, om 2 maal per week een half tol een heel ons glauberzout onder het voeder te men gen. Om varkens spoedig vet te mesten, heeft le Se'lithwaite gewoond, dat is zeker. Ziehier zijn adres: mr. James Granelt, 7, Victeria Terrace, Sellith- waite, Yorkshire. Natuurlijk, zoo is hij met Hannaford in aanraking gekomen Zij waren oude bekenden. Kijk maar, er zijn verscheidene brieven. Wordt vervolgd. dus met het grootste voordeel, moet weidegang, tot de dieren 4, 5 maanden oud zijn, voorafgegaan. Dan zijn ze gezond en sterk en kunnen heel wat voedsel verduwen. Weet gy dat het gebrek »blauw" in de kaas meestal zijn oorzaak vindt in de van binnen geverfde kaastobbe, waardoor kleine stukjes verf in de wrongel komen en later zwart worden dat het goed is, ten einde opdroging der kaas te bevorderen en ook om een z.g. »brakke" korst tegen te gaan, om na het pekelen der kazen deze een half uur in lauwwarm water te leggen, en bij het uithalen even te wasschen dat men kazen, ook als ze in den pekel liggen, dagelijks minstens twee maal te keeren en dan telkens te be strooien met fijn zout, waardoor ze gelijkmatig gezouten wordt? ingesteld voor de gemeentenBergen, Broekhuizen, Gennep, Grubbcnvorst, Horst, Meerlo, Mook, Ottersuin, Sevenum, Venray en Wanssuin. Aan het jaarverslag over 1925 ont- leenen wij het volgende: De Commissie is samengesteld uit: Janssen A. J. J., Arts le Geneesheer Krankzinnigengesticht, Venray, Voor zitter; Sala H. J. IL, Rijksveearls, Venray; Hermans A. H Arts, Gennep Wolters W. C. M. J., Burgemeester, Gennepvan Soest J. A. L., Pastoor, BroekhuizenvorstOtten E. Th. L. M., Burgemeester, Bergen Sengers H. J. J., Burgemeester, Mook; Esser A. M. C., Burgemeester, Horst; Coppers H., Wethouder, WellBergen; Ilaegens A., bouwkundige, Horst. Secretaris J. H. M. H. Stoot, Venray. Hoofdstuk III. »Algemeene be schouwingen". De algemeene gezondheidstoestand bleef in 1925 in de gemeenten van onzen zetel, in vergelijking der voor gaande jaren, normaal. Besmettelijke ziekten kwamen, uitgezonderd enkele gevallen van Roodvonk en Diphthe- ritis en twee gevallen van Meningitis cerebrospinalis epidemica, niet voor. De geboorten en levenloos aange- gevenen en de zuigelingensterfte in de gemeenten van ons gebied, waren in het afgeloopen jaar als volgt -6 eö a - ^Ci^OiOQNQOTHiOiO O© O COriCOC-KNWMCO O—«OOOOCO'i'COCCOO G to Q) O» fco <D G I OJ CO CO CM -Tl I IC CO ^OCOIOOC-GOHOC ^COOCOHtO^hClC S O "r 3 G <0 tO l. 0^55 cqcqoosSSOW; O -Q C£) O t-O fe O e 0 cooo*^*^r^05coo0v»(coi> lono-f inioomnoo Hcnm^coHco^t^oco CO CONCOIIHWNth Sedert jaren is het een zeker feit geworden dat een groot gedeelte van oris district door den hoogen water stand der Maas overstroomd wordt. Dit jaar heeft de waterstand eene nog niet gekende hoogte bereikt en was de noodtoestand dan ook op vele plaatsen verschrikkelijk. Door dezen hoogen waterstand zijn vele oude woningen in een toestand gekomen dat afdoende herstelling of' onbewoonbaarverklaring een eisch is. Nu deze hooge waterstand der Maas bijna jaarlijks en soms meermalen per jaar deze streken komt overstroomen, vermeenen wij dat het wel een punt van overweging uit mag maken na te gaan of aanbrengen van afwaterings kanalen of andere middelen die ramp niet voorkomen kan worden. Naar aanleiding de^er groote over- slrooming werd door het Provinciaal bestuur en den Inspecteur van den geneeskundigen dienst de aandacht van de bewoners der geteisterde streek gevestigd op het gevaar voor ziekten, die door deze overstrooming kunnen ontslaan en werden wenken, raad en voorschriften ter voorkoming ten deze gegeven. Onze Commissie stelde in haar 1 heel district een onderzoek in of die bepalingen werden opgevolgd. Fabrieken of bedrijven, die op den toestand der volksgezondheid een bij- zonderen invloed kunnen uitoefenen, bestaan in ons ambtsgebied niet. Algemeen is het bekend dat het drinkwater in Noord-Limburg op vele plaatsen slecht is. De herhaalde onder zoeken naar de deugdelijkheid van het drinkwater, waarvan de rapporten in onze verslagen steeds zijn vermeld, hebben ten volle dit aangetoond. Nu gebleken is, dat het ontworpen plan eener Noord-Limburgsche drink waterleiding op initiatief van het Hoofd bestuur van het Groene Kruis in Limburg, met medewerking van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning in Limburg, wegens te hooge kosten in afzienbaren tijd nog niet kan verwezenlijkt worden, heeft het Ge meentebestuur van Venray het plan opgevat, een eigen drinkwaterleiding en rioleering aan te leggen. Onze Commissie heeft in verband daarmede hij een artikel in de courant de ingezetenen op het gevaar van gebruik van ondeugdelijk drinkwater en de verzameling van huis- en afval water gewezen en de noodzakelijkheid eener drinkwaterleiding en rioleering aangetoond. In een onzer vergaderingen is de aandacht gevestigd op de vele voorko mende advertenties in couranten, waarbij middelen ter verdelging van ralten werden aangeboden. Daar het ons bekend is dat vele dezer middelen bij onzorgvuldige behandeling voor menschen en andere dieren zeer gevaar lijk kunnen zijn, is door onze Com missie besloten een onderzoek naar den verkoop dier middelen in te stellen en zoo noodig de inwoners te waar schuwen. Hoofdstuk X. »Levens- en genotmid delen, verbruiksarlikelen." Wij geven hieronder een overzicht van de keuring van vee en vleesch in den Kring Gennep, Horst en Venray. Kring GENNEP. Gekeurd levend 37 runderen, 339 kalveren, 1317 varkens, 3 paarden, 4 schapen en 35 geiten in nood geslachte dieren 21 runde ren, 10 kalveren, 3 varkens en 4 een hoevige dieren gestorven dieren24 runderen, 15 kalveren, 7 varkens, 7 eenhoevige dieren afgekeurd en onder politietoezicht begraven of verbrand35 runderen, 19 kalveren, 6 varkens, 8 eenhoevige dieren. Bij 22 runderen, 21 varkens en 1 geit werd t.b.c. geconstateerd Echinococose werd geconstateerd bij 15 runderen en 31 varkens. HORST. Tot den vleesch keurings dienst der gemeente Horst behooren de gemeenten Boekhuizen, Grubbenvorst Meerlo, Sevenum en Wanssum. Er zijn gekeurd406 runderen, 354 kalveren, 864 varkens en huisslachtin gen 4141, 13 paarden, 7 schapen, 7 geiten. Afgekeurd zijn 76 runderen, 7 kal veren, 12 paarden en 7 varkens, waar van 56 runderen aan t.b.c. VENRAY. Gekeurd zijn 500 koeien, 576 kalveren, 1222 varkens, 8 paarden, 9 geiten, 7 schapen; noodslachtingen 56 koeien, 13 kalve ren, 7 varkens, 4 paarden; gestorven dieren 2 koeien, 7 paarden, 1 varken; huisslachtingen 1749; afgekeurd werden: 18 koeien, 1 kalf, 2 varkens, 9 paarden, t.b.c. werd bij 78 runderen en 45 varkens waarge nomen. Onze Commissie kwam ter kennis dat in een keuringsdistrict van onzen zetel de levende keuring van slachtvee niet behoorlijk werd nagekomen, waar naar door ons een onderzoek werd ingesteld en de betreffende keurings dienst is gewaarschuwd. Henseniusplein 9 Telefoon 95 Het Zuid-Limburgsche stcenkolengebied Een brief uit Limburg aan de Maas bode meldt o.m. Volgens inlichtingen van verschil lende zijden kan -bij voortduring van de nu gevolgde exploitatie methoden de uitputting worden verwacht van de mijnen Willem Sophie, Domaniale, Oranje Nassau II (er zijn vier O. N.- mijnen, waarvan twee zeer nieuwe) en wellicht mede van de Staatsmijn Wilhelmina en de particuliere mijn Laura en Vereeniging. Voorzien wordt, dat bij het afloopen van het contract tusschen den Staat en de Domaniale Mijnen we meenen dat dit omstreeks 1947 gebeuren zal de bodem daar ook leeg zal wezen. De Belgische teert, heeft alreeds een nieuwe mijn in aanbouw, de Julia De mijnen kunnen en moeten sterk afschrijven. Rekent men den gemid delden levensduur eener Limburgsche mijn op 50 jaar, dan dient heel de installatie voor dien tijd voor 1 gulden op de balans voor te komen. De aan deelhouders en obligatiebezitters lijden dus maar een beperkt risico. Maar de gemeenten In den Oosthoek, waar binnen twintig dertig jaar Magere Hein komt regeeren het vermoedelijke einde valt dus nog binnen den normalen leeftijd van het grootste deel der nu levende generaties zullen de gemeen ten Bochollz, Simpelveld, Kerkrade, Schaesberg, Eygelshoven met de gevolgen blijven zitten, althans in zooverre ze' niet in Noord-Westelijke richting andere meer vitale mijnen bij haar grenzen hebben liggen. Het lande lijke karakter keert dan wel terug, doch wat aan te vangen met die te vele woningen, met de opgeloopen gemeenteschulden vooral Het in de mijnen arbeidende deel der bevolking zal zich geleidelijk wel verplaatsen. Met het daarvan levende deel van den middenstand, gaat dit al minder goed Dit worden problemen waar de nu opgroeiende jeugd dier slr'eken en zelfs al wat van middelbaren leeftijd is mee te maken zal krijgen. Twintig, dertig jaar beteekenen, in de historie eener streek niet veel. We hebben nog tijd. Laat men even eens den moreelen moed toonen het onvermijdelijke onder de oogen te zien. Dan kunnen gemeenten en particulieren hun belangen gemakkelijker regelen en redden. Arbeidswil, maar geen arbeids gelegenheid. Wij lezen in de Residentiebode" De directie van de bekende sigaret tenfabriek Laurens, Rijswijksche weg vroeg dezer dagen per advertentie eenige pakkers voor hare sigaretten- expeditie, zich daags daarna aan te melden tusschen 9 en 12. Het loon voor dit haantje is f 25.per week. Om 9 uur stonden niet minder dan ruim 300 sollicitanten voor het kantoor van de fabriek te dringen om 't eerst aan bod te komen en gedurende het verder verloop van den morgen kwa men zich nog voortdurend tal van )ersonen aanmelden. Afgezien natuur, ijk nog van hen, die reeds voor de aanmelding onverrichter zake terug keerden, toen ze hoorden dat hun sol licitatie overbodig was. Dit groote aantal sollicitanten, uit de meest varieerende groepen van onze bevolking, voor dit baantje, illustreert wel heel scherp den economischen toe stand waarin we op dit oogenblik ver- keeren, tengevolge van de ontzetlende onvrijwillige werkloosheid. Maar ook is dit verschijnsel een ernstige waarschuwing aan de sociaal achterlijken, zooals een mr. Verkouteren zich kort geleden in de Eerste Kamer bloot gaf, die spottend hun schouders optrekken tegenover de verschrikke lijke werkeloosheidscijfers en meenen, dat deze groote werkloosheid alleen 't gevolg is van arbeidsschuwheid, ten gevolge van de z.g. hooge werkloos- aeidsuitkeeringen. Do roggeoogst in Twenthe. Men meldt ons uit Almelo »Sunt Jaopik" (feestdag van den H. Jacobus) is traditioneel de dag, waarop in Twente de oogst van het belangrijk ste gewas, de rogge, begint. Vroeger, toen de kunstmest nog niet bekend was, beteekende de roggeoogst nog meer voor den Twentschen boer, er ontstond zelfs een zegwijze »hee hef zienen sunt Jaopik" d.i. «hij be leeft 'n voordeeligen tijd". Is het koren geborgen, dan wordt het werkvolk door den boer getracteerd dit feest heet »stoppelhanen". Dit jaar kan het feest met opgewekt heid worden gevierd, want zoowel over het stroo als over den korrel kan de boer over 't algemeen tevreden zijn. De hooge Twentsche gronden kunnen heel wat water verdragen en de veel vuldige regens in den jongsten winter en in den voorzomer hebben dan ook minder schade toegebracht, dan de nachtvorsten voor Pinksteren, die o.m, het gewas op de uitgestrekte gronden bij Reutum en Haarle geducht hebben geteisterd. Dank zij den uitzaai van betere za den en een oordeelkundige bemesting i3 de opbrengst, die in sommige ge meenten van Twente voorheen nauwe lijks 20 H.L. per hectare bedroeg, in de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Het landbonwonderwijs heeft in dit opzicht goede resultaten gehad. Een noodlottige slag. Verleden week Zondag kwam een zekeren K. het logement binnen van den logementhouder W. in de Paradijs- straat te Sittard, terwijl de man een geopend mes in de hand hield. De logementhouder vreezende, dat de man hem met het mes te lijf wilde, nam aanstonds een biljard queue en gaf K. daarmede een slag op het hoofd waardoor deze gewond werd. De politie bemoeide zich met het geval en bracht K., die zonder midde len van bestaan was, in een ander logement onder. Aangezien de toestand van K. verergde, werd deze Vrijdag in het hospitaal opgenomen. Hier is de man Zaterdag overleden. De Justitie te Maastricht werd van het gebeurde op de hoogte gesteld, Zaterdag nog werd W. in bijzijn der Justitie met het lijk geconfronteerd. Op doctoren de sectie op het lijk verricht- Vermoedelijk is de man aan de gevol gen van den bekomen slag op het hoofd gestorven. W. werd Maandag morgen voor den officier van Justitie geleid. Ernstig vergiftigingsgeval. In het St. Theodorushuis der Eerw- fraters te Raamsdonkveer heeft zich Zondagmorgen een ernstig ongeval van vergiftiging voorgedaan. Een vijftal fraters, die gezamenlijk het ontbijt hadden gebruikt, werden spoedig daarna ernstig ongesteld, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De geneesheer constateerde vergiftiging waarschijnlijk tengevolge van het gebruiken van bedorven vleesch waren. De verschijnselen waren van dien aard, dat men zich aanvankelijk ernstig ongerust maakte, zoodat voor frater Vincentio ook geestelijke hulp moest worden ingeroepen en hem de H. H. Sacramenten der stervenden werden toegediend. Ofschoon Zondagavond de criscis nog niet voorbij was, voelden de fraters zich toch wel beter. Slechte twee fraters zijn aan het vergiftigingsgevaar ont snapt, zoodat zij de verpleging der patiënten op zich konden nemen. Inmiddels is door het Moederhuis der Congregatie der fraters te Tilburg assistentie gezonden. Interessante statistieken. Prof. G. M Robertson, president van het Royal College of Physicians te Edinburgh heeft onlangs verklaard, dat krankzinnigheid onder gehuwden be trekkelijk weinig voorkomt, doch dat deze op opvallende wijze toeneemt bij degenen, die man of vrouw verloren hebben. Dat het huwelijk nog andere preven tieve eigenschappen heeft, blijkt uit sensationeele mededeeiingen, dezer i door dr. Herman N. Bundesen, commissaris van gezondheid te Chicago, gedaan. Deze autoriteit heeft verklaard, dat gehuwde lieden veel langer leven, dan menschen, die gescheiden zijn. Dr. Bundesen baseert zijn ^onthul lingen" op pas voltooide statistieken, door den gezondheidsdienst te Chicago samengesteld omtrent den bqtrekke- lijken levensduur van vrijgezellen, gehuwden en gescheiden. Uit deze statistieken blijkt, dat er verleden jaar van iedere 1000 geschei- denen tusschen de 25 en 34 jaar oud, 15 gestorven zijn; van hetzelfde aantal ongehuwden van dezelfde leeftijdsver houding 5 en van hetzelfde aantal gehuwden van dezelfde leeftijdscategorie slechts 4. Voor den leeftijd van 35—44 jaar waren de getallen resp. 18, 14 en 7. Voor dien van 4554 jaar resp. 37, 23 en 14. Voor den leeftijd van 55—64 jaar eindelijk bedroegen de cijfers respectievelijk56, 49 en 29. Op 65-jarigen leeftijd stierven er 116 gescheidenen, 112 ongehuwden en 80 gehuwden. Conclusie echtscheiding verkort het leven, huwelijk verlengt heb Weet gij: dat het gebruik van lei dingwater in zuivelfabrieken voordee liger is gebleken dan Nortonwaler, omdat zich daarbij minder ketelsteen afzet; dat daarvoor alleen reeds ineen zuivelfabriek een besparing werd ver kregen van f 200.per jaardat ook pompwater dikwijls verontreinigd is met boenwaler, was^hwater en zaksel uitnaburige privaten Weet gijdat te IJselstein en Mont- foort ziekte en sterfte verminderde se- dert de exploitatie der waterleiding. voor Roomijsmakers, levert U tegen spotprijzen GERARD KUSTERS Grossier in Chocolade 212 Parade 68 VENLO om terstond in dienst te treden, bij JEAN CAMPS-POELS, Bakker, Vee straat 119, Horst. 212 solied en degelijk aan lage prijzen Aanbevelend, merk »De Molen" levert U tegen 65 ct. per Kilo GERARD KUSTERS Grossier in Chocolade 212 Pp rade 68 VENLO

Peel en Maas | 1926 | | pagina 6