Si OBA's Openluchtspel v. PYLS JAtfQNüft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtfQMftj Behoudenis OOSTRUM. 4e Opvoering van niemeijer's manufacturen! (YQOBDEEUGSm (manufacturen! YQQRDiïLOT Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der St. Oda en het klooster „Jerusalem" te Venray. ZONDAG 18 JULI 4'|2 uur precies te VENRAY De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 17 Juli 1926 47e Jaargang No. 29 i BLIJKEN J TOCH HET J PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7*/s ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct" voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Oroote Straat 14 Telefoon 10 Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder Postrek. 74991 i/\ op Dames- en Kinderhoeden, Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen- 1U pvi. ivui uiig jassen en Mantels. jassen Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk De Burgemeester en Wethouders van Venray, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 8 Juni 192G is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der Veror dening, regelende de eischen waaraan met betrekking tot ruimte, licht en luchtverversching, onverminderd het bepaalde bij algemeenen maatregel van Bestuur ingevolge do Drankwet, de lokaliteiten in de gemeente Venray moeten voldoen om voor een verlof voor den verkoop van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank in aanmerking le kunnen komen. Artikel 1. De eerste zin van artikel 2 van bo venbedoelde verordening wordt als volgt: »De eenige lokaliteit of minstens een der lokaliteiten moet eene opper vlakte hebben van tenminste 40 M2 Artikel 2. Artikel 3 dier verordening wordt als volgt: «De gemiddelde hoogte van de lokaliteit of lokaliteiten, gerekend van den vloer lot den onderkant van de zoldering, van het plafond of van de bekapping, zoo deze als zoldering dient mag niet minder zijn dan 3.50 M. Artikel 3 Het eerste lid van artikel 6 dier ver ordening wordt als volgt»Voor loka liteiten, waarin op 7 September 1912 zonder strijd met de wet sterke drank of alcoholhoudende drank andere dan sterke drank werd verkocht, behoeft, in zooverre in afwijking van het be paalde bij de artikelen 2 en 3, de op pervlakte voor de eenige lokaliteit of minstens qpn der lokaliteiten slechts te bedragen minstens 30 M2 en de gemiddelde hoogte minstens 3 M. Artikel 4 Deze wijzigingsverordening treedt i werking met 1 Juli 1926. Zijnde deze verordening bij schrijven van 9 Juni 1926 No. 854/103 aan Ge deputeerde Staten van Limburg mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13 Juli 1926. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. platyrhyncha van 26 Juli 1926 tot 30 Jan. 1927 Goudplevieren van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927 2e. dat de jacht op pairijzen en hazen niet zal worden geopend, voor zooveel de Provincie Gelderland betreft, in de gemeenten Appeltern, Batenburg, Berg- haren, Beuningen, Dreumel, Dru.ten, Èwijk, Heercwaaiden, Horssen, Over- asselt, Wamel en Wychen en voor zooveel de provincie Noordbrabant be treft, in de gemeenten Beers, Guyk c.a Haps, Linden en Oeffelt en in het ge deelte der gemeente Beugen ca. ge legen ten Oosten van den spoorweg VenloNijmegen en in het gedeelte der gemeente Escharen, gelegen ten Oosten van de rivier De Raam; 3e. dat de jacht op pairijzen en hazen, met uilzondering van de in sub 2e genoemde gebieden zal zijn geopend a. op patrijzen in alle Provinciën, behalve Groningen en Friesland, van 30 Augustus 1926 tol 1 Januari 1927 b. op hazen in alle Provinciën van 4 October 1926 tot 1 Januari 1927. 4. dat het vangen van de hieronder genoemde walerwildsoorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in alle Provinciën, behalve Groningen en Friesland, gedurende het tijdvak achter elk der wildsoorten vermeld Zwanen, van 26 J uli 1926 tot27 Febr. 1927 Ganzeü en watersnippen van 26 Juli 1926 tot 12 April 1927 Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden, (anas boschanas, boschas boschas, anas platyrhyncha, platyr hyncha), bergeenden en eidereenden van 26 Juli 1926 tot 10 April 1927 Wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) van 26 Juli 1926 tol 13 Maart 1927 Goudplevieren van 26 Juli 1926 tol 3 April 1927 5. dat in het gehcele Rijk de jacht niet zal worden geopend op herten- kalveren, reekalveren, bergeenden en eidereenden, alsmede op het verdere wild, waaromtrent hierboven geen be palingen zijn vermeld. Venray, 12 Juli 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van BinnenlandscheZaken en Landbouw is bepaald, dat de jacht op de wildsoorten hieronder genoemd, be halve voor de provinciën Groningen en Friesland, waarvoor een aparte regeling is getroffen, zal geopend zijn in de tijdvakken achter elk der wildsoorten vermeld. Ie Grof wild,edelherten en damherten van 1 Nov. 1926 tot 30 Jan. 1927 Hinden van 3 Jan. 1927 Reebokken van 15 Juli t. 15 Aug. 1926 Reegeiten en reebokken van 11 Oct. 1926 tot 14 Nov. 1926 Klein wild, houtsnippen van 30 Aug 1926 tot 27 Febr. 1927 Korhennen van 13 Sept. 1926 tot 28 Nov 1926 ICorhanen van 13 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927 Fazanlhennen van 27 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927 Fazanthanen van 27 Sept. 1926 tot 30 Jan. 1927 Waterwild zwanen van 26 Juli 1926 tot 27 Febr 1927 Ganzen en watersnippen van 26 Juli 1926 tot 17 April 1927 Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas) anas platyrhyncha platyrhyn cha) bergeenden en eidereenden van 26 Juli 1926 tot 6 Maart 1927 Wilde eenden (anas boschas, anas boachas boschas, anas platyrhyncha DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Wilhelmus Swinkels, landbouwer, wonende te Venray, Boschweg 6, om verlof voor den verkoop van alcohol houdende drank, anderen dan sterken drank voor de benedenvoorkamer van hel huis plaatselijk gemerkt Overloon sche weg. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen. Venray 13 Juli 1926. Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN IIAAREN. In de Noord Limburger schrijft de ZeerEerw. Pater L. Emond, O. S. Cr in het klooster te St. Agatha, het volgende zeer lezenswaardige artikel Waar nu te Venray het klooster «Jerusalem" zijn ranke gevelspitsen ten hemel heft, bevond zich twaalf eeuwen geleden het nederig verblijf van de Schotsche koningsdochter Sint Oda, die, zooals een oude kroniek van dit klooster verhaalt, na haar pel grimage te Rome «in Peellant reysde ende woende ie Venraede op die stede uaer nu onse nyen peertstal voer des heeren huys is." Of de plaats nu nog met dezelfde nauwkeurigheid valt aan te wijzen, weet ik niet, wel, dat zij nog altijd binnen het terrein ligt, door de gebouwen van het tegenwoor dige «Jerusalem", het wereldbekende pensionaat, ingenomen. «Jerusalem", met recht trotsch op het voorrecht, de plek te bezitten, een maal door een heilige bewoond, heeft de herinnering aan Sint Oda eeuwen lang trouw bewaard en onder de burgers van Venray levendig gehouden. Toch schijnt van een werkelijk bloeiende devotie eerst veel later, en wel Le beginnen met hel jaar 1628, sprake te zijn. Voor dien lijd tenminste ontmoeten wij niets wat aan deze godsvrucht herinnert dan een naai «den omsienden berch", zoo geheeten, omdat Sint Oda daar voor 't laatste omzag en Venray zegende, en een «heilige stoxken" (beeldje, kapelletje), dal «daer steel ter memorien," zooals de kloosterkroniek van 1527 er bijvoegt t) En wat «Jerusalem" zelf aangaat, zoo nam Sint Oda ook daar in de vereering der zusters aanvankelijk niet die voor name plaals in, welke zij er later bekleedde Terwijl het klooster in de achttiende eeuw geen andere patrones schijnt te kennen dan haar, wordt zij in het begin van de zestiende niet eens onder de beschermheiligen van het huis genoemd. Wel lezen wij in dien tijd van de «hulpe onser patroenen, der sueter maghet Maria, sancte Ursula mit hoere gheselschap, sancte Antho- nius, sancte Johan Evangelista en sancte Agnes", i) maar er is geen sprake ven «sancte Oda", hoewel de kroniek, waaruil de aanhaling genomen is een weinig verder haer verblijf le Venray vermeldt. Van een bloeiende devotie getuigt dit alles zeker niet. En terwijl «Rooy", Oda's sterfplaats, reeds op het einde der effde eeuw een pach- tige kapittelkerk ter harer eere ge bouwd heeft, bezit Venray vijfhonderd jaar later zelfs geen kapel, niets dan een armzalig «stoxken", zooals er nu nog langs de beêwegen in Brabant en Limburg gevonden worden. In 1628 zou daarin verandering komen, en we! door de ijverige bemoeiingen van een g deerd en vroom kloosterling, den Kruisheer Paulus Reineri. Waar en wanneer deze geboren werd is tot dusverre onbekend. Hij deed zijn prof. ssie in het klooster te Venlo en was daar van 1598 tot 1614 prior. Vervolgens zien wij hem tot 1626 in dezelfde betrekking te Roermond we^k zaam. Tegelijk werden nog verschil lende andere gewichtige ambten door hem bekleed. Meermalen was hij definitor en stond van 1620 tot om streeks 1636 aan het hoofd der «Maas provincie," die toen in Nederland, België en op den linker Rijnoever negentien kloosters telde. Van zijn be kwaamheid getuigt de herziening van het brevier hem door den Magister Generaal Auguslinus Neerius opgedra gen. In 1625 kwam dit werk gereed en nog in hetzelfde jaar zond de samensteller een exemplaar aan het klooster «Jerusalem" met het inschrift: «Ao. 1625 heft fr. Paulus Reineri lem Convent Jerusalem genaempt binnen Venraij dit brevièr vereert, bidt vor hem." Een jaar later reeds zien wij hem zelf als overste en biechtvader van het klooster optreden. Hoe kwam deze Kruisheer als rector te Venray? vraagt men misschien.' Be hoorde «Jerusalem» soms tot een vrouwelijken lak zijner orde? Neen, maar wel hebben er van oudsher tusschen «Jerusalem" en de Kruisheeren betrekkingen bestaan. Geslicht in 1422, sloot het klooster zich in 1465 aan bij de Congregatie van Windesheim. Ook de vier eerste rectoren en de visitaties behoorden tot deze vereeniging. Daarnaast zien wij echter ook de prioren van hel Kruis heerenklooster le St. Agatha Arnoldus van Lent (1469—1484) en Salenlinus Michelinck (14841504) als visitator optreden, 4) en dit zal zijn reden wel niet enkel gehad hebben in de nabuur schap der beide huizen, maar ook in de vriendschap, die Kruisheeren en Windesheimers verbond. Door overeen komst in streven, kleeding en levens wijze voelden Collatiebroeders en Kruisbroeders zich al vroeg tot elkander aangetrokken. Vele Kruisheeren ook hadden de beroemde Fraterschool te Zwolle bezocht en onder hen, die later als professor of kloosteroverste de school en haar rector Johannes Cele (f 1417) tot eer strekten, worden door Thomas a Kempis, met de Cisterciënzers en de Windesheimers, ook de Kruisbroeders een bijzondere vermelding waardig ge keerd. 5) Onder de visitaiors schijnt vooral Salenlinus Michelinck het vertrouwen der Zusters genoten le hebben. Als haar rector Albert van Hijnsberch in 1490 gestorven is, zenden zij «den eerbaeren prior Salentijn van Sten Agathen toe Deventer aen den pater van heer Florens huys, biddende om eenen goeden man, die hoer pater ende praevest weer." Hun keuze valt op Jan van Nydecken, die met den prior en den pater naar Venray reist en door hen in zijn ambt bevestigd wordt. Ook als na den dood van Mechtelt van Angheren (f 1491) een nieuwe moeder zal «gekozen" worden, is het wederom prior «Saleniijn", die de keuze voorzit en de gekozene, Mechtelt Jacobs, in stalleert. Een laatste maal ontmoeten wij hem bij de begrafenis van heer Jan van Nydecken, ges. den 19 Oct. 1500. 0) Zelf overlijdt hij 12 Sept. 1504 als prior van St. Agatha en «gezworen broeder" der IIlustre Lieve Vrouwe Broederschap te '8-TIerlogenbosch. 7) Het blijkt niet, of ook zijn opvolgers van Pater JUSTINUS JANSSEN O. F. M. met medewerking van gemengd koor en mannenkoor, onder fanfarebegeleiding. van «Jerusalem" geen anderen prior dan visitator zijn geweest. Na den dood van Michelink ontmoet men in de ge schiedenis Henricus Verheyen, die er den 13den Juni 1638 de plechtigheid eener professie verricht, s) Dit schijnt er wel eenigszins op te wijzen, dat hij als visitator of professor deel in het bestuur had. Behalve met de Kruisheeren van St Agatha onderhield het klooster ook relaties met die van Roermond. In luni 1594 b.v. treden de prior Christoffel Kaelen en de procurator Jacobus Rog gen als getuigen bij een inkleeding op. (V Zoo kwam het, dat men toen de Windesheimers na den dood van den vierden pater, heer Hubert van L^chem (f 15 Dec. 1527), het rectoraat niet langer meer konden of wilden waar nemen, onder de Kruisheeren naar een opvolger zocht. Bijna anderhalve eeuw lang hebben deze toen in «Jeruzalem" het ambt van overste en biechtvader bekleed. De eerste hunner was Jan Ilaenen, ook Lyndanus geheeten, een conventuaal van St. Agatha en uit Groot Linden afkomstig. Hij was een bekwaam «ver luchter" en schreef o.m. een rijk geïllustreerd missaal, dat nog in onze kloosterbibliotheek bewaard wordt. Van zijn hand is waarschijnlijk ook het derde en laatste deel der kroniek, waar in de stichting en 'de eerste lot gevallen van «Jeruzalem" verhaald worden. Dit deel dat een losse man nenhand verraadt, dateert van omstreeks 1550. Na een vreedzaam bestuur van meer dan veertig jaren overleed Lyn danus den 27sten Juni 1568 en werd te Venray in de kloosterkerk begraven. 1) Dietsche War. dl. 7 (1866) blz. 112 2) Ibid. bl. 113. 3) Ibid bl. 36. 4) Ibid, bl. 108 5). Opera ed. Pohl. VII, 510 6) D. War. t.a.p. bl. 108, 109, 110,112 7) Geschiedk. Mengelw. v. N. B. 1839, ïle st. bl. 128 8) Volksalm. v. Ned Kath. 1876. bl. 54. 9) Ibid. bl. 49. 10) Ibid. bl. 39 v.v. 11) Ibid. bl. 48. Slot volgt. door JOS. BOSHOUWERS te LENT W. L. kuikens van 25 Mei. VRAAGIk heb ongeveer 60 W. L. kuikens, die 25 Mei zijn uitgekomen en 31 W. L. hennetjes, die 2 Mei geboren zijn. Zou u denken, dat de eer9te nog op tijd aan dsn leg zullen gaan, of kunt u me aanraden, hoe ik ze voeren moet, om ze voor Allerheiligen aan den leg te nebben W. te C. ANTWOORD; Die van 25 Mei zijn nog niet te Iaat geboren. De heele maand Mei is een goede tijd, doch daarna moet men niet meer broeden. Over het algemeen zijn de Leghorns 5 a 6 maanden oud, voor ze beginnen te leggen. Ik zegover het algemeen, want veel hangt in dezen af van de afstamming. Maar zoo dicht bij Horst zal m. i. de afstamming wel in orde wezen. Zco niet. dan is hrt uw eigen schuld- Vorige week Dinsdag was ik zelf nog eens te Horst wezen kijken, met een 14tal dames uit Maas en Waal. (Verdenk me s.v.p. nergens van, wan' mijn dierbare wederhelft wist er van'1 Was een excursie met deelneemsters van een door mij te Winssen gegeven pluim veeteeltcursus). Wat ziet het er daar prachtig uit Ik bedoel niet luxueus, volstrekt niet. Alles even eenvoudig, maar practisch en des kundig ingericht. Wat wordt daar 'n werk gemaakt van productie-verhooging 1 De N.C.B.ers en L.L.T.B ers, die er niet van profiteeren willen, zijn niet waard dat ze één vraag beantwoord krijgen. Ik meen uit uw brief te merken, dat u een serieus kippenhouder is en dan zal het mei de afstamming uwer dieren wel zijn. zooals het wezen moet. En dan zeg ik, dat die kuikens van 25 Mei nog wel op tijd aan den leg kunnen gaan. Dat zal voor een groot deel dan verder van u afhangen. Die laatste zijn toch zeker niet by het vorige broedsel gedaan Want dan zijn ze te beklagen. Dan groeien ze niet naar behooren door, het zijnen blijven de verstootelingen, Soort bij soortDat is een wel in de kuikenopfokleer. Die laatste zijn nu onderdchand 8 we ken. U heeft ze toch nog wel steeds droog opfokvoer gegeven Blijf daarmee nog een poosje doorgaan, zooveel te zekerder is u, dat ze rond Allerheiligen aan den leg gaan. Het weet werkt thans ook mee. Maar houd het nachtverb'ijf geregeld schoon, want de luizentijd is weer aange broken. En als de luis optreedt, is het met den groei gedaan. Geef ze nu de ruimte l En volop groen voer, dan ken je ze zoo niet meer terug. Het drinkwater verscheidene malen per dag ververtchen ec telkens uit de zon zetten. Velen vullen den bak 's morgens en hebben hem dan uit de zon staan, maar als hij niet meer verplaatst wordt, staat hij dikwijls 's middag9 in de brandende zon. Ik kwam deze week Dinsdagnamiddag om 4 uur bij een kippenhouder alhier, die ook de bakken in de volle zon had staan. Het kookte haast Pas op, pas op 1 Heet drinkwater is zeer 9lecht. Reds. VRAAG Wij hebben van 't jaar voor het eerst Reds-kuikens. Ze zijn nu drie maanden oud, de meeste hanen zijn er al tusschen uit. doch met enkele weet ik nog geen weg, ik twijfel nog of dat wel hanen zijn. Zou u me niet kunnen zeggen, waar ik het meest op Ietten moet ANTWOORD Als ze 3 maanden oud zijn zal men ze toch moeten kennen. Ik geef toe dat het met Reds niet zoo gauw gaat als met Leghorns. De hennetjes krijgen veel vroeger een spitsen staart, de hanen houden meer een pluim. Deze laatsten krijgen ook grootere lellen, die spoedig ook rooder gekleurd zijn. De pooten zijn grover. Ik raad u aan, eens iemand te laten komen kijken, die reeds langer Reds ge fokt heeft. B Toen ik vorige week langs uw dorp kwam, zag ik hier en daar nogal wat Reds, U zult dus wel een kenner van dit ras kunnen opsporen. Het geslacht openbaart zich doorgaans ^•mins* kÜ kuikens, die slecht groeien- Die welke heel lang kaal blijven, zijn meestal hanen- Waarschuwing voor hen die naur België reizen. In de zomermaanden wordt uit Zee land een druk bezoek gebracht aan de Belgische badplaatsen en het kwam meermalen voor dat men de reis maar waagde zonder bewijs van Nederlan derschap omdat aan de grenzen in het badseizoen niet zoo nauw door de Belgische grensbeambten werdgekeken althans niet aan de Zeeuwsch-VIaamschè grens. Dit ia nu plotseling veranderd Zonder bewijs van Nederlandschap wordt niemand meer toegelaten. Zoo werden Dinsdag reeds verschillende personen, die een uitstapje naar de Belgische kust wilden mauen, zeer gedupeerd. Zij, die geen bewijs van Nederlanderschap bij zich hadden,

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5