Bij Examens en Openbaar Optreden KERKELIJK LEVEN. Schoenwerk Alle maat- en reparatie- A. Derkx, Kruisstraat Moordaanslag op zyn vrouw. Zekere G. te Vaals, die sedert eenigen tijd met zijn vrouw in onmin leefde, pleegde Zondagmorgen een aanslag op zijn vrouw, die zich naar de kerk wilde begeven. Met een mes bracht hij haar vier steken toe, waarvan twee in den rug tusschen de ribben door drongen. Haar toestand is niet levens gevaarlijk. Motor-ongeluk. Zondagnacht is te Schijndel de heer Buenis, gezeten op een motorfiets, legen een boer aangereden. De laatste brak zijn beide beenen. De heer B. brak zijn schouder en werd naar het zieken huis te 's Hertogenbosch overgebracht. Zijn toestand is betrekkelijk goed. Een juffrouw, die op de duo zat, kwam er heelhuids af. Zondagavond is de motorrijder Van L. uit Arnhem, tusschen de Klomp en Ede door een auto, die een anderen auto voorbij reed, overreden De motor rijder reed zonder licht. Hij werd opgenomen met een sleutelbeen en schedel fractuur. De motorrijder is naar Ede vervoerd. Een Haagsche automobilist zette den auto na, die na de aanrijding was doorgereden; deze bleek te zijn van den heer P. te Amsterdam. Twee personen verdronken. Zondag waren eenige jongelui van de Rotterdamsche afdeeling der Arbei ders Jeugd-Centrale naar het zeestrand bij Kijkduin getrokken om te baden. Allen keerden terug, behalve het 18 jarige meisje B. G. Zij werd door de zuiging bij een der pieren naar zee getrokken. De 18-jarige J. Bdie gekleed op de pier stond, sprong te water om het meisje te redden. Ook hij echter werd door den stroom meegesleurd onder de oogen van hen, die op het strand stonden en geen hulp konden bieden. De lichamen der verongelukten zijn nog niet aangespoeld. Onwfeer en hagelslag in de Betuwe. De Betuwe werd Zaterdagmorgen door een hevig onweer met hagelslag getroffen. Te Tiel sloeg de bliksem op zeven plaatsen in Tusschen Tiel en Kesteren is de oogst grootendeels ver nield. Hevig onweer boven Oost-Gelderland. Twee personen door den bliksem gedood. Tijdens een onweder van schier ongekende hevigheid, sloeg de bliksem in de woning van D. v. A., te Zelhem. v. A. werd terstond gedood. Een begin van brand werd gebluscht, Nabij Varsseveld werd de woning van den landbouwer B. door 't hemelvuur getroffen. Een deel van de woning werd vernield en de vrouw van B. werd gedood. Ook hier werd een begin van brand door de buren gebluschi. Stand der bieten-gewassen. Op 10 Juli was de stand van he1 bielengewas zoodanig, dat, hoewel hel warme weer van de laatste dagen den bieten zeer ten goede is gekomen, toch de achterstand niet is ingehaald. Thans komen naar De Grondwet van heden meldt van alle zijden berichten over het doorschieten der bieten, een verschijnsel dat den fabri kant met angst en zorg vervult, aange zien zaadbieten een ernstige belemme ring opleveren voor de fabrikalie. Door enkele fabrieken is reeds aan hun bieten-leveranciers het verzoek gericht, deze zaadbielen thans reeds uit de velden te verwijderen, daar ze anders toch geweigerd zullen worden. Doodslag. Te Wieringen zijn Zondag verschei dene arbeiders werkzaam bij de Zuider zeewerken slaags geraakt. De arbeider Jager brach' een der andere vechters bazen, zekeren G. van M. met een mes gevaarlijke verwondingen toe. Van M. ontstok hierdoor zoo in woede, dat hij met een schop Jager op hel hoofd sloeg, waarop deze dood neerviel. De vechtende mannen waren onder invloed van sterken drank. Na verbonden te zijn is de dader naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. zeide Rhona. Maar misschien dacht zij werkelijk, dat de chèque uitbetaald kon worden, in elk geval geval heeft zij het geld, zij het ook heel wat later, eerlijk teruggezonden. En dan nog.... het is ten slotte zelfs heel goed moge lijk, dat lady Riversreade heelemaal niets met mrs. Whitlinghara te maken heeft. Er zijn meer vrouwen, die arm banden van fluweel dragen. Maar.... het portret dan, meende Hetherwick. De positieve identiteit? Nu goed, antwoordde Rhona. Ik ben bereid er heen te gaan en nog meer te vinden. Maar, eerlijk gezegd, ik denk, dal alles met lady Riversreade in orde is. Het is echter maar een eerste indruk. Het rijtuig hield voor het Witte Paard stil en Hetherwich bracht Rhona naar de koffiekamer. Maar nauwelijks waren zij gezeteD, of de eigenaar kwam naar hen toe. Zijt gij wellicht Hetherwick, sir, vroeg hij. O goed, dank u. Een zekere mr. Mopperley heeft het laatste uur reeds tweemaal om u getelefoneerd, llij is nu weer aan de telefoon, indien ge hem wilt spreken. Ik kom, zeide Hetherwick. Het is mijn klerk, legde hij Rhona uit, terwijl hij opstond. Ik heb hem gezegd mij hier tusschen twaalf en drie op te bel len, indien dat noodig was. Ik ben binnen een minuut terug. Maar hij bleef verscheidene minuten weg. En toen hij terugkwam, waren zijn trekken zeer ernstig. Weer een nieuw feit, zeide hij fluisterend. De politie heeft den man Steeds nieuwe rampen. Zondag woedde in de omgeving van Troppau een ontzettend onweder. De wolkbreuk en de langdurige aanhou dende regen verwoestten den geheelen oogst. De hagelsteenen lagen op ver scheidene plaatsen 10 c.M. hoog. Vele dorpen zijn overstroomd. Talrijke personen zijn dakloos. De watermassa's drongen ook een mijnschacht binnen Twee arbeiders konden aanvankelijk niet meer bevrijd worden doch na 3 uur werden zij gered. De invaliden in onze Mjjnstroek. De Limburgsche redacteur van de Msb. schrijft: Onder de diverse problemen waar voor men hier in de mijnstreek nog geen oplossing vond, behoort ook het vraagstuk der invaliden. Nu bedoelen we nog niet op de eerste plaats men- schen, die tengevolge van een ongeluk in het mijnbedrijf blijvend ongeschikt zijn geworden, die dus ingevolge de bepalingen der Ongevallenwet een rente trekken, doch meer diegenen, welke wegens lichamelijke ongesteld heid voor goed zijn afgekeurd. Ieder bedrijf heeft zijn beroepsziekten, het mijnbedrijf ook. Hel meest bekend is wel de mijnworm, doch die komt sinds lang al niet meer voor, zoodat zelfs de keuring daarop werd afgeschaft. Dan hebt ge de kwaal der oogsidde ring, het zenuwachtig trillen der oog leden, zoo aanhoudend en zoo sterk, dat de lijders voor nagenoeg allen arbeid ongeschikt kunnen worden. Over deze beroepsziekte bestaat een heele literatuur, doch geheel zeker weet men de oorzaak er van nog niet. Men neemt aan, dat het werken met de onvoldoende lichtgevende benzinelampjes in de duis ternis er oorzaak van kan wezen, of wellicht ook het aanhoudend opblikken naar het gewelf. Rheumaliek komt ook nogal voor, want wie op natie posten werken, stasn of liggen soms te arbeiden in poelen water, dat hoewel van lauwe tempera tuur, toch »in de knoken gaat zitten." Ook longziekten dienen tot hel be roepsrisico te worden gerekend. De meeste ondergronders werken nu een maal in een sfeer van kolen- en stcenstof. Al is dit op zichzelf rog niet zoo gevaarlijk als het slof, dat de arbeiders in zinkwit- en aardewerkfabrieken inademen, het zet zich toch in de longen vast, waardoor de »mijnwerkerslong" ontslaat. Onderzoek na den doèd heeft wel eens uilgewezen, dat die zoozwart werd als de kolen zelf. Door ongevallen en vooral door on geschiktheid ontstaat dus een groep arbeiders om het bedrijf, die als in validen zijn te beschouwen. Zoolang men de geschikte arbeiders aan lichtere baantjes helpen kan, gebeurt dit op de mijnen natuurlijk wel, doch die zijn juist in het mijnbedrijf vrij zeldzaam. De aan oogsiddering lijdende arbeiders m8ken soms ook een bovengrondsche kuur door vap enkele maanden. Ze arbeiden dan onder daglicht of op goed verlichte punten. Sommigen worden dan wel weer voor ondergrondschen arbeid geschikt. Anderen blijken als arbeidskrachten voor het bedrijf waar deloos te zijn geworden. Wanneer ze drie jaar bij het Alge meen Mijnwerkers Fonds aangesloten zijn geweest (wettelijke verplichting) kunnen ze pensioen trekken. Dit pen sioen is intusschen buitengewoon gering Het is geweest f 102.72 per jaar. Voor 1926 is het verhoogd geworden op f 187.20. Nu zijn er nog mijnen die oude pensioenkassen hebben, of onder steuningskassen, waarvan lang op de mijn werkzame arbeiders kunnen trek ken. Die steun zal intusschen zelden meer dan f 145 per jaar bedragen. In het allergunstigste geval trekt zoo iemand wat over de f 25 per maand, gewoonlijk maar even f 15 Daarvan kan niet worden geleefd. In zooverre die menschen nog wat kunnen werken moet dus ander werk worden gevonden. En nu stuiten we direct op de groole moeilijkheid. In industrieel opzicht is onze mijnstreek buitengewoon eenzijdig ontwikkeld. Naast het zware mijnwerk en den arbeid in cokes-, briketten- en steen fabrieken vindt ge er haast niets. Oude industriecentra als Ruhr, Luik, Charleroi enz. hebben daarnaast nog tal van kleinere instellingen, lichtere indus trieën, die voor invaliden voor zwaren arbeid nog mogelijkheden laten; hier niet. Het vestigen var. andere grootere industrieën wordt door de mijnen, die zelfs nu nog af en toe met tekort aan werkkrachten hebben te kampen, natuurlijk minder graag gezien. En de kleinere; de lichtere vooral, die werk konden verschaffen aar de hier in ledigheid rondloopende meisjes, jongens en invaliden willen maar niet komen. Vanwege mijnen, A. M. F., vakbonden en sociale voormannen werden er al stappen voor gedaan, doch nog immer zonder gevolg. Om de invaliden te helpen werd aan tuinbouw gedacht, doch de gronden zijn minder geschikt en te duur. Boven dien kan van de lage loonen, die daar maar te verdienen waren de reis niet meer af. Er werd gedacht aan een fabriek van materiaal voor mijnbouw; het bleek practisch ondoenlijk. Nog geeft men de hoop niet op. Door be middeling van A. M. F. worden som migen wel aan een handeltje geholpen. Het baat iets, doch niet afdoende. Dat het getal invaliden niet zoo gering is, blijkt wel uit de cijfers die gevonden, die bij uw grootvader in den trein was. De politie wenschtej dat ik zijn identiteit vaststel. Wij moeten gauw lunchen en dan den trein van twee uur twintig nemen. Wordt vervolgd. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mflnhardt's Zenuwtablotten. Glazen buisje 75 et. we in de jaarverslagen van het A. M. F. vinden. Hieronder noteeren we de cijfers omtrent jaar, aartal invaliden. 1919 1 invalide f 102,72 1920 20 invaliden f 2054,40 1921 46 invaliden f 4727,04 1922 182 invaliden f 19481,28 1923 311 invaliden f 36648.00 1924 4-10 invaliden f 49460,16 Dit zijn de invaliden van hetA.MFH (in werking getreden op 1 Augustus 1919), er zijn natuurlijk ook nog oudere, er zijn er nog vanwege de Ongevallen wet (doorgaans beter gesitueerd) en na 1924 is nog anderhalf jaar verloopen. Naar schatting loopen thans 6 5 700 invaliden in de mijnstreek rond, met uiterst karige inkomsten. Soms helpt de werkverschaffing ze wat, ze hebben ook al eens een karweitje op te knappen maar goed geholpen zijn ze niet. En dat blijft nog immer een moeilijk probleem in onze mijnstreek. Bisschoppelijk College te Roermond. Hel comité van oud-leerlingen, dat zich gevormd heeft in verband met het op 7 October te vieren 75jarig bestaan van het Bisschoppelijk College te Roermond heeft het plan opgevat, uit door de oud-leerlingen in te zenden bijdragen .een hoofdaltaar te schenken voor de vergroote kapel. Bankdirecteur in arrest gesteld. Ruim f 1.000.000 verdwenen. De directeur der Hollandsche Han delsbank te Haarlem, is volgens »De Telegraaf" op last der justitie gear resteerd Aan de Hollandsche Handelsbank is door de Haarlemscho rechtbank surséance van betaling toegestaan. In de vergadering van crediteuren en ook in het voor eenige weken uitgebrachte rapport van bewindvoerders is medege deeld, dat bij het onderzoek is gebleken, dat de directeur de bank benadeeld heeft doordat hij gefingeerde rekenin gen opende en met het aldus opgeno men geld speculeerde. In totaal beloopt het opgenomen geld een som van ruim een millioen gulden. Dit geld is, omdat er geenerlei dekking aanwezig is, geheel verloren. Door den bliksem. Zaterdagmiddag is tijdens de hevige onweders, die deze streek teisterden, de bliksem ingeslagen bij Arn. Ver schuren te Oploo. Met vereende krach ten en de spuiten van Oploo en St. Anthonis wist men den brand te beper ken lot de kap van het betrekkelijk nog nieuwe voorhuis. Deze ging dan ook grootendeels in vlammen op. Een varken werd door den bliksem gedood, overigens werd alles gered. Verder heeft ook hagelslag schade toegebracht aan de veldvruchten. Verzekering dekt voor beide de schade. En toch niet tegen den godsdienst. Nabij Gent in België ligt het plaalsj0 Ledeberg, dat zich verheugen mag in een socialistisch schepen-college, waar van burgemeester De Visch, socialistisch senator, voorzitter is. Op het kerkhof van deze gemeente stond een groot kruisbeeld, te midden der dooden, die daar rusten ondor hel Vredekruis. Het kruisbeeld op het Kerkhof als het symbool van de Liefde en de Hoop. Maar hetsocialislisch schepen-college welks roode leden natuurlijk niet tegen den godsdienst zijn, meende, dal dit kruis op het openbare kerkhof niet langer geduld kon worden en burge meester De Visch gaf bevel, dat het kruisbeeld zou worden neergehaald. En aldus geschiedde. De heiligschennende socialistische handen, die zelfs geen eerbied hebben voor een kruis op een kerkhof, haal den het neer en het werd in een der kelders van de gemeente opgeborgen. Een daad, die bij de bevolking tot groote verontwaardiging leidde. Men eischte demonstratief herstel van deze heiligschennende daad, maar tevergeefs. Totdat Vrijdagmorgen plotseling weer het kruis in volle glorie over het kerk hof straalde... Men had het 's nachts uit den kelder gehaald, zoo lezen we in de Belgische »Standaard" en opnieuw op 't kerkhof opgesteld en honderden waren naar 'l kerkhof gegaan om het herstelde kruis te vereeren. De roode burgemeester heeft toen andermaal een gelegenheid laten voor bijgaan om te bewijzen, dat een socia list werkelijk verdraagzaam is en de heilige overtuiging van anderen weet te eerbiedigen. Want nauwelijks hoorde hij, dat het kruis weer op het kerkhof was opge steld, of hij gaf onmiddellijk bevel hel opnieuw neer te halen. Wat onder politiebescherming ge schiedde. En andermaal ligt het in den gemeentekelder, in een hoek aan stuk ken geworpen. Als getuigenis van den fanalieken haat van een socialistisch gezagsdrager tegen den godsdienst. En toch zijn de sociaal democraten verdraagzaam en niet tegen den gods dienst, nietwaar mijnheer Kleerekoper? Maar Ledeberg bij Gent zal een nieuwe aanklacht worden tegen deze socialistische leugen. De hittegolf in Ameriaa Gedurende twee dagen hebben New- York en de andere grootere steden aan de Oostkust ven de Vereenigde Staten een ondraaglijke hitle te doorstaan gehad. Tienduizende ontvluchtten Vrijdag avond hun lot braadovens geworden woningen en trokken naar het strand of naar Coney Island, om in het zand te slapen. Vrijdagavond zwermden daar zekei een half millioen menschen neer en van middernacht lot zes uur in den morgen had Coney Island door de lange rijen van slapende mannen, vrouwen en kinderen, stevig door de politie be waakt, het aspect van een reuzenleger in bivak. Dezelfde tooneelen zag men in de publieke parken, op de pleinen en op iedere open ruimte. Voor Zaterdagmiddag had men op luchting voorspeld. En ze kwam, over vloedig. In een half uur tijds daalde de thermometer 14 graden. Een orkaan sloeg van tal van huizen de daken weg en tienduizenden bestormden de treinen van het strand naar huis. Met het onweer, het onophoudelijke rollen van den donder, de slagregens, de ondraaglijke hitle en daarbij de slaking van de ondergrondsche spoor was New York Zaterdag een van de minst benijdenswaardige en meest ge kwelde steden ter wereld. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten 18 Juli. Achtste Zondag na Pink steren. Zondag van den ontrouwen rentmeester. GROEN. Tweede gebed ter eere van den H. Camillus; derde ter eere van Symphorosa en Zonen; vierde a domo (om gunstige weersge steldheid); Gloria; Cr^do; Prefatie der H. Drievuldigheid. Epistel Aan Gods genade zijn wij het verschuldigd en niet aan het vleesch, dat wij tot het eeuwige leven geroepen zijn. Wij hebben dus geen verplichtingen aan het vleesch, inaar aan God en wij moeten dus de begeer- lijkheden des vloesches niet volgen, maar onze handelingen inrichten naai de voorschriften van den H. Geest en zoo loonen, dat wij waarlijk kinderen Gods zijn. In het oude Testament (tijd voor Christus) diende de mensch zijnen Heer me» vrees; in het N. Testament bemint hij Hem als een Vader, dieons eenmaal aan de hemelsche glorie deel achtig zal maken, zoo wij ons niet meer aan de zonde overgeven. Evangelie: Gelijkenis van den on eerlijken rentmeester. Wij moeten ons door weldadigheid vrienden in den hemel verwerven. Do aardsche goede ren zijn ons immersNslechts voor dit leven toevertrouwd; wij zijn er maar rentmeester over; wordt ons door den dood dat rentmeesterschap ontnomen, dan volgt de rekenschap en het oordeel II. Camillus de Leilis, waarvan heden de gedachtenis, werd in 1550 te Napels uiteen adellijk geslacht geboren, Na een losbandig leven zeide hij de wereld vaarwel en wijdde zich onver deeld aan de verpleging der zieken. Hij werd priester en stichtte de Congre gatie der Camilleanen en stierf te Rome 1617. Z. H. Paus Leo XIII stelde hem aan tot patroon der hospitalen en zieken De II. Symphorosa, waarvan heden de gedachtenis, echtgenoote van den martelaar Getulius, word met haie 7 zonen ten tijde van keizer Hadrianus gevangen genomen en door wreede folteringen gemarteld pl.m. 180. o 19 Juli. Maandag. H. Vincentius a Paulo. Belijder. WIT. Tweede gebed a domo; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. De jeugdige priester Vincentius te Dax (Frankrijk) geboren, werd op een reistocht door zeeroovers ontvoerd en in Tunis (Noordkust van Afrika) als slaaf verkocht. Hij bekeerde zijn mees ter en diens echtgenoote en vluchtte met hen naar zijn geboorteland, waar hij zich voornamelijk aan verschillen de werken van liefdadigheid wijdde Hij stichtte de Congregatie der Laza risten of priesters der Missie en der Zusters van Liefde, en stierf te Parijs in 1660. Door Z. H. Paus Leo XIII werd hij als Patroon van alle vereeni gingen voor christelijke liefdewerken aangesteld. 20 Juli. Dinsdag. H. Hieronymus Acmilianus. Belijder. WIT. Tweede gebed ter eere van de H. Margarita; derde a domo; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. De H. Hieronymus, van het Voneti- aansch adellijk geslacht der Emiliani, stichtte de congregatie der SomasKen tot opvoeding van onderwijs van weezeu en verwaarloosde kinderen en stierf te Somasque bij Milaan 1573, als slacht offer van zijn buitengewone naasten liefde. De H. Margarita, waarvan heden de gedachtenis, onderging den marteldood te Antiochië in Pixidië. Men verhaalt, dat zij door hare voedster in den katho lieken godsdienst werd onderricht. Toen haar vader, een heidensch priester, dit vernam, klaagde hij haar aan bij den landvoogd, die haar deed onthoofden pl.m. 257. o 21 Juli. Woensdag. H. Monulphus on Gondulphus. Bisschoppen en Bé. lijders. (Eigen heiligen van ons bisdom). Tweede gebed ter eere van de H. Praxedes; derde a domo; Gloria; geen Credo; gewone Prefatie. De H. Mtnulphus, opvolger van den H. Domitianus, bisschop van Maastricht, liet een prachtige kerk bouwen ter eere van den H. Servalius, stichtte een kapel die het begin was van de stad Luik en deelde al zijn goederen uit aan de noodlijdende. Hij stierf in pl.m. 599 en werd te Maastricht in de Sint Servalius- kerk begraven. Zijn opvolger was de H. Gondulphus, die vooral arbeidde aan de voortplanting van het geloof in het bisdom Luik. Hij stierf in 607 na 7 jaren zijn bisdom bestuurd te hebben Hij werd eveneens in de St Servalius- kerk begraven. De II. Praxedes, waarvan heden de gedachtenis, wijdde zich geheel haar leven toe aan de verzorging van de christenen die om hun geloof vervolgd werden; zij was een dochter van den senator Pudens, bij wien de H. Apostel Petrus te Rome inwoonde. o 22 Juli. Donderdag. H. Maria Magdalenn. Boetelinge. WIT. Tweede gebed a domo; Gloria; Credo; gewone Prefatie. Deze Heilige werd in het dorpje Magdala bij het meer van Tiberas ge boren. In hare jeugd leidde zij een zondig leven. Na hare bekeering zien wij de boetelinge herhaaldelijk aan de voeten van Jezus Zij woonde Christus Hemelvaart bij, en begaf zich daarna met haar broer Lazarus en hsre zuster Martha naar het zuiden van Frankrijk, waar zij, volgens de legende, dertig jaren in een rotsholle leefde. o 23 Juli. Vrijdag H. Apolliiiarus. Bisschop en Martelaar. ROOD. Tweede gebed ter eore van den II. Liborius; derde a domo; Gloria; geen Credo; ge wone prefatie. Deze leerling van den II. Petrus werd door den prins der apostelen als bis schop naar Ravenna (in Italië) gezonden, waar hij door de ongeloovigen met stokken werd doodgeslagen pl.m. 75. De II. Lil orius, waarvan beden de gedachtenis, uit een adelijk geslacht in Frankrijk geboren, koesterde een buiten gewone liefde voor de armen, de een zaamheid eri hel gebed. Zijn groole deugden en ongemeeue kennis trokken de aandacht zijner ambtgenooten, die hem op den bisschoppelijken stoel van Le Mans verhieven. o 24 Juli. Zaterdag. Vigilie van den H. Jacobus. PAARS. Tweede gebed ter eere van de II. Christina; derde Concede; vierde a domo; Gloria; geen Credo; gewone prefatie. De H. Christina, waarvan heden de gedachtenis, werd in Toscana geboren en onderging den marteldood op tien jarigen leeftijd pl.m 300, Het land der weduwen. Indië, het land der oeroude wijsheid wordt niet ten onrechte het land der weduwen genoemd. V.olgens de volks telling van 1921 zijn er in geheel Indië 28.420.000 weduwen. Hot is ongeveer het vijfde deel der vrouwelijke bevol king Verreweg de meesten zijn Hin doe-weduwen. Men zal dit groote aantal begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de oeroude zede der kinderhuwelijken 't karakter van een onveranderlijke wet heeft aan genomen. De meisjes moeten voor hi t 12de levensjaar getrouwd zijn anders is de familie onteerd. Een klein kind kan dientengevolge aan een man van 50 jaar uitgehuwelijkt worden en we duwe worden nog voor hel tot de jaren des verstands gekomen is. Zoo zijn van de Indische getrouwde »vrouwen" 2i/« millioen onder de tien jaar, 134.000 jonger dan vijf jaar en 14 000 jonger dan-één jaar. Van de 28 millioen we duwen hebben 535.000 nog niet hun 15de jaar bereikt, 112 000 nog niet hun 10de jaar, 17.000 nog niet hun 5de en 1000 zijn nog geen jaar oud. Het lot der Indische weduwe is zoo treurig mogelijk want de godsdienstige wet verbiedt haar te hertrouwen. Geheel Indic komt in verzet, wan neer eenmaal een vader verlicht ge noeg is, om zijn dochter een tweede huwelijk te laten aangaan. Het verbod om te hertrouwen schijnt zoo vanzelf sprekend, dat in menig deel van het land zelfs de Christenen het in praktijk brengen. De heiden schrijft aan de weduwe de schuld toe van den dood van haar echtgenoot. Daarvoor moet zij haar levenlang boeteri. Mishandeling of minstens verachting is voortaan haar deel. Haar hoofd wordt kaal geschoren zij moet ieder sieraad afleggen en wordt tot slavin des huizes vernederd, Kinderweduwen mogen niei met andere kinderen spelen, en iedere vroolijkheid wordt gestraft. Een Indische weduwe deed eenmaal de uitspraak: »Sinds de sfs^haffing der weduwenverbranding, bestaat het eenige onderscheid voor ons daarin, dat wij thans ons gansche leven lang in een langzame kwelling wegstierven, terwijl wij vroeger gruwzaam en sneller stier ven". solied en degelijk aan lage prijzen, Aanbevelend,

Peel en Maas | 1926 | | pagina 2