SCHOUW DER WATERLOSSINGEN. Vacantie Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Stukloopen Uit het land van den Gulden. FEUILL*ESTON. Het geheim van Charing Cross. De nadeelen voor het Nederl. bedrijfsleven. Plekken op de huid puistjes en zweertjes Kloosterbalsem Gemengde Berichten. Zaterdag 17 Juli 1926 47e Jaargang No. 29 PEEL EN MAA PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p.post75ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. BBKENDMIAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VENRAY brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 2 Water Iaat de Scheide, op 19 Augustus van 7 uur voormiddag» tot 7 uur nam. 3 3e Leunsche Beek met zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam 4 Waterlaat uit Brukskensche Pas, op 19 Augustus van 7 üur voorm. tot 7 uur nam. 5 Van Breevcnnen, op 17 Augustus van 7 nur voormiddags tot 7 uur nam. 6 de Oirlosche Pa9, op 17 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 7 de Brukskensche Beek, op 17 AugU9tU9 van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 9 de Waterlaat, op 21 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam 10 de Wever9losohe beek met zijtakken, op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nm. 11 van Giesevennekens, op 18 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 12 Loonsche Pas, op 18 Auguitus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 13 Smakter Spurkt, op 18 Augustus van 7 uur voorraiddags tot 7 uur nam. 14 de Burggraaf, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. LEGGER B. 1 Lollebeek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 20 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uer nam. 3 Loobeeksche Beek, op 21 Augustus van 7 uur voormiddugs tot 7 uur nam. 4 Klein Oirlo met zijtak, op 16 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende ot waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouw voering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voorzoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen geconstateerd op 16- 17 en 18 Augustus, op 13 September d.a.v. en voor de overtredingen gecon stateerd op 19, 20 en 21 Augustus, op 14 September d.a.v. En zal aeze op de gebruikelijke plaat9 aan bet Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad .Peel en Maas" te Venray. Venray, 9 Juli 1926 Aangeplakt op de gebruikelijke Burgemeester en Wethouders voornoemd, plaats aan het Raadhuis te Venray O. VAN DE LOO op 9 Juli 1926. De Secretaris De Veldwachter. VAN HAAREN L. H. JANSSEN. mr van Huid en Voeten m geneest men met Bij Apoth.en Drogisten ligsiottóea HiMeliagsa. Daarover schrijft de Vlaamsche „Standaard". Het blad tracht zijn landgenooten, die hun frank zien smelten, te troos ten met te wijzen op toestanden hier te lande, waar de gulden gaaf is gebleven. Een Belgisch journalist is naar liet Zeeuwsche stadje Ooes geweest en schrijft over zijn reis We komen op het marktplein. Daar staan vier muzikanten te spelen. Een vijfde gaat met den hoed rond. Kijk, vertelt ons een omstander, dat zijn vijf nette lui, vijf jongens van goede familie en ze hadden allen een beste betrekking op kan toren. Maar 't is een slechte tijd. Als duizenden anderen werden ze afgedankt en nu zijn ze straatmuzi kant, want ze moeten toch eten.... Verleden week kreeg ik een ingenieur aan de deur. Hij verkocht kleedjes en handwerkjes door zijn vrouw gemaakt. Dan komen er weer jonge lui die een of anderen universiteits graad bezitten, teekeningen, schilder stukjes aanbieden. Fatsoenlijke bede larij natuurlijk. Maar 't is door de werkloosheid. We weter het, dat zeer velen in Nederland van alles moeten aanpak ken, om een stuk brood te verdienen en een groote schare stille armoede lijdt. Bij duizenden werden ambte 16. Ik moet dus een soort spion wor den vroeg Rhona. Een detectieve, dat is een veel juister woord, stemde Hetherwick toe. Waarom niet? Ge vergeet een ding, merkt zij op. Indien deze lady Riversreade identiek is met mrs. Whiltingham van tien jaar geleden, herinnert zij zich mijn naam nog. Hannaford. Ik denk, dal zij com missaris Hannaford van Sellilhwaite nog niet vergeten is. Zeer juist, maar ik heb aan die kleinigheid gedacht, antwoordde Hether wick. Ge kunt een anderen naam aan nemen, bijv. dien van uw moeder. Featherstone, zeide Rhona. Uitstekend. Ga als miss Feather stone. Wat uw adres betreft, geef dat van uw tante te Tooting. Gemakkelijk genoeg, vindt ge niet? lachte Hether wick. Pak maar flink aan. Er is toch nog iets anders, wierp zij tegen. Getuigschriften. Zij zal er naar vragen. Even gemakkelijk, antwoordde hij Noem mij en Kenthwaite. Ik zal er met hem over spreken. Twee advoca ten bij de rechtbank. Wat wilt ge nog om, alles wat ge te doen hebt naren, onderwijzers, onderwijzeressen, klerken, bedienden enz. afgedankt uit bezuiniging. Men roept ten onzent ook: afdankeni afdanken! Maar zoo werpt men vele gezinnen in ellende. En zulke maatregelen mogen waarlijk wel eerst 'nsin hun gevolgen worden overwogen. Dat voelen we als we die straatmuzikanten zien, nu trek kend van stad tot stad, om met hun muzikale kennis, in betere tijden als deel van hun opvoeding verkregen, een schamel stuk brood te verdienen. Nederland doorleeft een crisis. De oorzaakde zoogenaamde hooge stand van het geld. Vooreerst weinig uitvoer, onmogelijke mededinging met landen, waar de valuta laag is. En dan, veel invoer uit die landen. Veel Nederlanders koopen allerlei in het buitenland. Dat vernemen we, als we in een dier woningen in gesprek zijn over de zware tijden. Niet alleen reist men naar België en doet men daar allerlei inkoopen, maar men bestelt in de groote magazijnen van Parijs mode artikelen. Duizenden catalogussen, prijscouranten worden van Parijs uit naar Nederland verspreid. Het ver langde wordt uitgezocht, besteld en uit de Fransche hoofdstad opgestuurd In Nederland zelf kwijnen de za ken. Van menige firma, die vroeger verscheidene reizigers had, gaat nu de patroon de klanten bezoeken.,.. In veel zaken heeft men personeel verminderd of werkt men enkele dagen per week. De loonen van de talrijke bedienden werden lager ge steld. En moet tevreden zijn, want zoovelen staan gereed om voor een kleine wedde gaarne in de plaats te treden, die openvallen zou.... De twee Nederlandsche verschijn selen het verlies van hunne betrek king door zoovelen en het koopen in het buitenland, staan in dit schrij ven wel treffend naast elkaar. En meer dan tot troost voor de Belgen kan het stukje indruk maken als een waarschuwing voor de bevolking van ons land. Want de beide genoemde feiten houden verband met elkaar. Het veelvuldig koopen in het buitenland maakt den toestand hier zorgwekkend. De zakenwereld door leeft een haast ongekende slapte en terwijl de landen rondom ons het hun bewoners voortdurend moei lijker maken om Nederlandsche fa brikaten en producten te koopen, gaan velen van hier maar voortdu rend in het buitenland hunne in koopen doen. Zij worden aangelokt door de goedkoope prijzen, maar berekenen dikwijls niet, wat hun reis en verblijf, het verlies van tijd en het afwezig zijn van huis gaat kosten. Nog maar al te veel ontbreekt het besef van saamhoorigheid in ons land. De eene stand heeft den andere noodig Gaat het de eene niet klasse niet goed, de andere moet er onder lijden. Ook dezen factor moet men berekenen bij de bepaling der winst, die men denkt te behalen door over de grens zijn levensbehoeften in te slaan. Wij zullen overigens niet polemi seeren met de Standaard over de vraag of het op peil blijven van den gulden de oorzaak is van onzen economischen toestand en de gevol gen daarvan, maar willen toch even vragen, welke ellende de inzinking van den frank beteekent voor talloos velen, die hun inkomen daardoor voortdurend geducht in waarde zien verminderen. N.K. is ons plan zoo nauwkeurig mogelijk uit te voeren, met kalmte en vastbe radenheid en ge kunt niet weten, wat we nog ontdekken. Rhona overwoog de zaak, terwijl zij hem voortdurend aanzag. Denkt ge soms, dat deze vrouw den achtergrond vormt van het geheim waarin de moord op mijn grootvader gehuld is, vroeg zij plotseling. Ik denk, dat dit binnen de gren zen der mogelijkheden ligt, antwoordde hij, AU right 1 zeide zij snel. Ik zal gaan. Morgenochtend, denk ik. Hoe eerder hoe beter, stemde Hetherwick toe- En kom, ik ga met u mee. Wij zullen met den trein van 10.10 van Victoria gaan en rijden dan naar het buitengoed. Ik zal buiten wachten, terwijl gij de zaak bespreekt. Daarna gaan we in Dorking lunchen en kunt ge me al uw nieuws vertellen Den volgenden morgen liep Hether wick al tijdig op het perron op zijn reisgezellin te wachten. Zij kwam en kele minuten voor de trein moest ver trekken en dadelijk zag hij, dat zij de rouwkleeren, welke zij den vorigen dag droeg, afgelegd had en vervangen door een laken mantelcostuum, zooals hij gewenscht had, als een bekwaam zaken meisje vol energie en zelfvertrouwen Goed, zeide hij goedkeurend, toen zij plaats genomen hadden. Niels geeft zoo'n kans als de juiste kleeding. Ge hebt het plan goed in het hoofd niet? Ik bedoel, dat ge alles wel overwogen hebt, wat ge moet zeggen en doen. Laat dat maar aan mij over, zeide 505-8 HOEDT II Y00R NIERZWAKTE Al wordt onnoemelijk veel last ver oorzaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak verwaarloosd. Do zorgen en eischen van het hedendaagsche leven leiden tot nierzwakte, tengevolge waar van het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongeneeslijke nierkwalen aanleiding geven. Rheumatische pijnen, hoofdpijn, rugpijn en kwellende btaaskwalen zijn er het gevolg van, gij wordt zenuw achtig, prikkelbaar en moedeloos, ver moeid, afgemat en zwak, de eenvoudig ste laak schijnt u een zware last. Het is gevaarlijk .deze waarschuwin gen te veronachtzamen het verstan digst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver sterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen builenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1.75 per flacon. 34 Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner blosd, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijfiig versuikerde pillen f 0,65; in apotheken en drogist zaken. 11 Ter verzuchting en genezing van stukgeloopen voeten, zadel pijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand moet men op reis voor zien zijn van Doos 30, Tube 80 ct PUR0L zij lachend. Ik zal het hoofddoel heusch niet vejgeten. Maar ik heb er eens over nagedacht.... veronderstel nu eens, dat we tot de conclusie komen, dat deze lady Riversreade mrs. Whittingham van tien jaar geleden is? Wat zult ge dan doen? Mijn idéés zijn in dat opzicht nog verward op het oogenblik, bekende Hetherwick. De hoofdzaak is nu, dat we de identiteit vaststellen. Vergeet niet, dat het voornaamste wat op Rivers reade Court le doen is, is goed naar lady Riversreades rechterpols te kijken en te zien, wat zij daar draagt. Het bleek, dat Riversreade Court nog al ver van Dorking lag, in het Leith- hill district. Hetherwick riep een rijtuig aan en gaf zijn gezellin de laatste instructies. Een half uur reden zij, voor zij bij het huis kwamen een groot, pretentieus gebouw langs de helling van een heuvel, te midden van groepen dennenboomen en berken een prachtig park leidde naar de portiek. Hetherwick liet het rijtuig sloppen Ik zal hier op u wachten, zeide hij tot Rhona. Gij rijdt door naar het huis en komt hier terug. Let op alles; veel succes I Rhona knikte geruststellend en ging heen. Hetherwick stak zijn pijp aan en ging wat op en neer wandelen, ter wijl hij het geheel bewonderde. Maar zijn gedachten waren bij Rhona, en hij overwoog, welke avonturen zij in het groote gebouw zou beleven. En Rhona liet lang op zich wachten; het duurde meer dan een uur, vóór he* rijtuig terugkwam, terwijl hij de knop van de Op vragen van het lid in de Tweede Kamer den heer Kortenhorst, betreffende 't instellen van een onder zoek ter zake van den toenemenden invoer van buitenlandsche artikelen hier te lande, tengevolge van den lagen stand der Belgische en Fran sche valuta en de sterke daling van het loonpeil in die landen, hebben de ministers van Financiën, van Bui tenlandsche Zaken en van Arbeid, Handel en Nijverheid, geantwoord Ondergeteekenden hebben uit de ten dienste staande statistische ge gevens aanvankelijk niet den indruk verkregen, dat de daling der Belgi sche en Fransche valuta tot een ver ontrustende toeneming van den invoer uit Belgis en Frankrijk over de maanden April—Mei van hetloopen- de jaar, met betrekking tot de arti kelen van een 34tal bedrijfsgroepen, voor welke, naar aangenomen mag worden, de invloed der valutadaling zich meer in het bijzonder zou kun nen doen gelden, toont nl. in ver- lijking met den invoer over de overeenkomstige maanden van 1925, het navolgende beeld Uit" België, x 1000 Kg. x 1000 gld. April 1925 71.625 4 044 Mei 1925 79.074 4.295 150.699 8.339 April 1926 75.611 4.438 Mei 1926 62.904 4.540 138.515 8.978 Uit Frankrijk. X 1000 Kg. x 1000 gld. April 1925 868 2.812 Mei 1925 785 2.365 1.653 5.177 1.464 1.306 3.246 3.039 April 1926 Mei 1926 2.770 6.285 Het is ondergeteekenden bekendf dat verschillende takken van het Nederlandsche bedrijfsleven klagen over het nadeel van de daling der Belgische en Fransche valuta onder vonden. Hoewel de bij de beant woording van vraag I gegeven ver gelijkende cijfers er aanvankelijk niet op wijzen, dat de in verband hier mede ondervonden moeilijkheden grooten omvang zouden hebben aangenomen, achten ondergeteeken den het niettemin niet uitgesloten, dat sommige der dienaangaande geuite bezwaren gegrond zijn. De derde ondergeteekende is be reid, met spoed een nader onderzoek naar den mogelijken abnormalen invoer uit België en Frankrijk en daarvan ondervonden nadeelige ge volgen te doen instellen en het resultaat daarvan aan de Kamer mede te deeien. deur vasthield, wendde hij zich tolden koetsier En rijd nu naar het Witte Paard, zeide hij. Wij zullen daar lunchen en dan kunt ge ons naar hetstalion rijden. Wel, vervolgde hij, terwijl hij zich aan Rhona's zijde neerzette. Succes gehad Ik zou zeggen van ja, antwoordde Rhona. Zij draagt een breede, zwarte fluweelen band om den rechterpols en boven op zit een klein camée. Hoe vindt ge dat? Prachtig! riep Hetherwick uit Juist, zooats de herbergier te Pellithwaite dat beschreven heeft. Zij draagt het openlijk. Doet geen poging om het onder den mouw te verbergen Neen, antwoordde Rhona. Zij droeg een fijne jumper met korte mouwen Om den anderen pols droeg zij een prachtigen diamanten armband. En zij zelf, vroeg Hetherwick, wat voor een genre vrouw is zij Het portret, dat mijn grootvader uit de krant geknipt heeft, is werkelijk sprekend, zeide Rhona. Buitengewoon geslaagd Ik herkende haar onmiddellijk Zij is een flink, gesoigneerde dame van ongeveer veertig jaar Zeer gemakkelijk in den omgang, met fijne manieren 'n echte dame uit de groote wereld, denk ik. Onmiddellijk bereid om over zich zelf en haar werk te praten.zij vertelde mij de geheele geschiedenis van haar home en heeft het mij laten zien, een prachtig, oud huis, veel aan trekkelijker dan de Court. Zij zeide mij, dat dat haar groote tijdverdrijf was en dat zij er bijna steeds is. Mij jSSïfö zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Bovendien onovertroffen bij wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent. •v. 50 gr. f I.—. v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar! Onweer. Zaterdag woedde boven Limburg tot tweemaal toe een hevig onweer, eeD in den voormiddag en een in den namiddag. Op verschillende plaatsen gepaard gaande met hagelslag. Te Venlo was de stortregen zoo hevig, dat riolen en putten overliepen. De bliksem sloeg in net oude seinhuis der spoorwegen dat buiten gebruik was. De schoorsteen stortte omlaag. Te Blerick werd de woning van M. S. in de Leeuwei ikstraat door den bliksem getroffen. Deze en de daarnaast gelegen woning van F. T. brandden geheel af. Een deel van het huisraad kon gered worden. Te Reuver stonden in een oogenblik straten, tuinen en landerijen onder water; waardoor schade veroorzaakt werd aan land en tuinbouwproducten. Te Meijel ging het onweer vergezeld van hagelslag. Hier werd veel schade veroorzaakt o.m. aan haver, karotten en boonen. dunkt, dat zich zich intens voor he* home interesseert, zeer intens! Zij heeft indruk op u gemaakt? vroeg Hetherwick. Uit al wat ik gezien en gehoord heb, trek ik de conclusie, dat zij een vrouw is met een warm-voelend hart. Zij sprak met buitengewoon vee! harte lijkheid, zelfs liefde van haar patiënten die zij in het home opDeemt. En het ambt als secretaresse Ik kon het krijgen als ik wilde, natuurlijk heb ik aangenomen. Zij heeft mij aan een zeer accuraat onderzoek betreffende mijn hoedanigheden onder worpen zij zelf spreekt zeer vloeiend Fransch en Duitsch. Ik heb u en mr. Kenthwaite als getuigen opgegeven. Zij zal u beiden heden schrijven. Zoo en nu moet ge zelf weten, wat ge wilt doen. Ik veronderstel, dat het werkelijk iets voor u is! NeenMaar ik ben bereid en zelfs verlangend om alles te kunnen doen, wat eenig licht op den geheim- zinnigen moord op mijn grootvader kan werpen. Maar... ik denk niet, dat zij er iels mede te maken heeft. In mijn idee en ik weet, dat ik een zekere hoeveelheid vrouwelijke intuïtie heb is zij eerlijk en oprecht. En toch heeft het er nu toch wel allen schijn van, dat zij dezelfde is als mrs. Wittingham, die een juwelier te Sellithwaite voor bijna vijfiig duizend gulden heeft opgelicht, lachte Hetherwick Dat was nu juist niet zeer eerlijk en oprecht Daar heb ik ook aan gedacht,

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1