PUROL Tweede blad. Hoofdhuid PUROL VerbrandeaÉfe huid door de zon Nerveus eu Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Hoofdpijn Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACJONtlft MANUFACTUREN j YOODDEELlÖSTft MANUFACTUREN j toEEUGST/1 Electriciieit. Hot moderne cadeaustelsel FEUILLETON. Het geheim van Charing Cross. Een oude Vastenbrief, toepasselijk op onzen tijd. Uit de Landbouwwereld Zaterdag 10 Juli 1926 47e Jaargang No. 28* 1 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN I TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 71/* ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Namens de Slroomverkoop Mij brengt de Burgemeester van Venray ter ken nis van belanghebbenden uit de kom van Venray en Veltum, dat degenen, welke in aanmerking wenschen te komen voor een gratis installatie van tweo lichtpunten en één stopcontact, zich moeten aanmelden vóór of op ZATERDAG 10 JULI a.s. Daartoe zal vanwege de Directie der Slroomverkoop Mij tol het in ontvangst nemen dezer aangiften en hel invullen der formulieren zitting gehouden wor den op Zaterdag 3 Juli en Zaterdag 10 Juli a.s. van voorm. 912 uur en nam. van 2—5 uur in het voormalig Distribuliebureau Schoolstraat. Voor Leunen en Gastenray wordt een afzonderlijke regeling getroffen. Venray, 24 Juni- 1926. De Burgemeester van Venray, VAN DE LOO En, wat zeg je van het Congres? Schillerend geslaagd niet Zoo kwam hij binnenvallen, juist toen ik over het cadeaustelsel zou gaan schrijven. Schitterend geslaagd, schitterend ge slaagd, en het wordt morgen pas ge opend, merkte ik op. Wat morgen, waar heb je hel over Wel, over het Congres in Chicago. Ach man, vlak bij je, hier. Het congres voor alcohol bestrijding bij snelverkeer. Kranige vent, die Dr. v. d Spek. Verwoede waterdrinker die hij was, had hij natuurlijk alle prae-adviezen en besprekingen nagepluisd en zoo kwam ik te hooren, dat men, om de werking van den alcohol wetenschap pelijk na te gaan, aan de proefkonijnen, pardon, proefpersonen, 100 gram alcohol van 70 pCt. te slikken had gegeven. 100 Gram van 70 pCt.; dat is acht klaarljes met suiker van 40 en die ze moesten slikken. En dan te bedenken dat er zoovelen in Nederland naar een enkel neutje snakken. Ja, de alcohol doet wel veel kwaad; zelfs in handen van de weten schap. Ze hadden er drie dagen genot van kunnen hebben. Toen was ik hem dankbaar, want het was een tip van het cadaustelsel Chauffeur, komt gij bij ons voor uw Psychotechnisch onderzoek, dan krijgt ge een oude klare cadeau. In Amerika geeft men als een gevolg van een systeem al een bon voor een gratis onderzoek aan allen die een Fordje koopen en er wordt een leven dige smokkelhandel gedreven met deze psycho-klaretest. Natuurlijk protesteeren de kasteleins, maar die moeten zich dan maar aan sluiten bij den cadeaubeslrijdersbond. Zoo moet het, men moet het cadeau stelsel niet wegwerken, men moet het in nieuwe banen leiden. Het stelsel, de beroepskeuze, de psycho techniek en Schiedam varen er wel bij. En wellicht ook de democratie, de groote zegen van dezen lijd. Ik stel mij de inrichting zoo voor: Er moeten, dank zij de democratie, telkens meer menschen worden gezocht om allerlei groepen, bonden, regeerin gen, enz. Ie vertegenwoordigen op de tallooze congressen en conferenties. En zoo wordt het een heele toer om de geschikte man op de geschikte plaats te brengen. Door de moderne zielkunde wordt nu wel uitgemaakt of de candidaat- vertegenwoordigers beschikken over voldoende spierkracht om hun argu menten indruk te doen maken. Of ze hard en lang genoeg schreeuwen kun nen, of ze uit een volle pagina kracht termen in een twaalfde deel van een seconde de meest bombastische kunnen vinden, het zgn. debaters-oog, dat alles wordt reeds lang nagespoord. Lui, wier schedel door te veel denken te dun is geworden, worden uit den aard der zaak direct buiten gesloten. Maar ondanks dat alles wordt er toch op de Volkenbondsconferenties in Geneve, dat is een soort instelling tot bevordering van de volken-broederschap met de vuisten gevochten. Dat is niet slichtend en kan voorkomen worden door aan eiken afgevaardigde een Psycho-klare-test-bon cadeau te geven. Hij krijgt dan een soort kaart, die men zijn persoonlijken alcohol thermo meter zou kunnen noemen en waarop de invloed en de doseering nauwkeurig is aangegeven. Als de discussie dan wat verflauwt geef je b.v. 25 gram 60 pCt. Bij 50 gr. 70 pCt. komen de meest krachtige argumenten, bij 75 gram 7U pCt. eten ze uit de hand en bij 125 gram 75 pCt. drinken ze broederschap en vallen ze elkaar om den nek. En dan is het nooit meer oorlog. Uw Hoofdhuid wordt vry vun roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de ge woonte aan neemt om er des morgens een weinig doorheen te wry ven 14. Hetherwick gaf een van te voren klaar gemaakte plausibele reden voor zijn nieuwsgierigheid en vertrok. Lady Riversreade. Klaarblijkelijk een dame van stand, middele». of positie. Maar was zij identiek met de mrs. Whit- tingham van tien jaar geleden, de mrs Whiltingham, die den juwelier van Sellithwaite voor een halssnoer van bijna vijftigduizend gulden oplichtte en nauwelijks aan de handen van Hannaford ontsnapte? En indien dat zoo was.... Maar dat leidde tot ontelbare ver gezichten. De hoofdzaak was nu, na te gaan wie die lady Riversreade van Riversreade Court bij Dorking was. Hetherwick had zeker van den fotograaf heel wat inlichtingen kunnen krijgen, maar hij had er zich strikt van ont houden om te veel nieuwsgierigheid te toonen. Bovendien kende hij een man, een zekeren Boxley, die altijd vol was van de aangelegenheden der hoogere standen en hem met zijn encyclopedi sche kennis daaromtrent heel wat over lady Riversreade moest kunnen ver tellen, tenminste, indien er iets over haar te vertellen viel. Boxley was evenals Hetherwick lid van de Junior Nu allerwege, zoowel door de wereld lijke als door de kerkelijke overheid, zooveel geklaagd wordt ever de onge paste en dwaze vrouwenkleeding en de groote ergernissen, die daardoor ge geven worden, kan het misschien zijn nut hebben eens te wijzen op een Vastenbrief van het oud Bisdom Roer mond, waaruit blijkt dat, voor ongeveer twee en halve eeuw, de paus en de bisschoppen van Nederland tegen de onzedige mode reeds moesten te velde trekken en hoe ook het toenmalige Bisdom Roermond, hetwelk destijds wel andere grenzen had dan het tegenwoor dige, maar in geen geval dichter bij den equator lag, waardoor anders de tegenwoordige vrouwenkleeding eenigs- zins zou kunnen verklaard worden, van deze dwaze mode niet verschoond was gebleven. De bedoelde vastenbrief werd afge kondigd in 1648, tijdens het herderlijk bestuur van Reginaldus Cools, zevenden bisschop van Roermond. (16771700)- Reginaldus Cools, behoorend tot de orde der Predikheeren, werd in 1618 te Antwerpen geboren. Hij trad in den krijgsdienst en bracht het tot vaandrig die toen in rang volgde op den luite nant. Daar hem deze loopbaan niet beviel, trok hij als advocaat naar het Hof te Brussel. Reeds bestond voor hem een vooruitzicht op een voornaam huwelijk, toen hij op dertig-jarigen leeftijd plotseling van zienswijze ver anderde en in de Orde van den H Dominicus trad, waar bij kort na zijne priesterwijding, den titel verwierf van doctor in de Theologie. Tot in 1676 bleef hij in het klooster dier Orde te Brussel gevestigd. Nadat vier jaren de bisschopszetel van Roermond ledig had gestaan en het bisdom bestuurd was door den vicaris generaal, werd Cools door koning Philips IV bij den Paus ter benoeming tot bisschop van Roermond voorgedra gen. De pauselijke bevestiging volgde den 16 December 1676. Innocentius XI spreekt hem aldus aan«Eindelijk hebben wij de oogen van onzen geest gevestigd op u, professor en meester in de Godgeleerdheid van de Orde der Predikheeren, omtrent wien wij geloof waardige getuigenissen hebben ontvan gen, wat betreft godsdienstijver, zuiver heid van leven, eerbaarheid van zeden, beleid in het geestelijke, omzichtigheid in het tijdelijke en uwe menigvuldige overige deugden." Den 24 Februari 1677 werd Cools tot bisschop van Roermond ingehuldigd; in 1700 werd hij bisschop van Antwer pen, waar hij in 1706 overleed in den ouderdom van ongeveer 89 jaren. De betreffende vastenbrief luidt aldus Frater Reginaldus Cools, Bij de gratie Gods en den II. Apostoüschen Stoel van Rome, bisschop van Roermond, vrede en blijdschap in den II. Geest. Daar de H. Schrift, de geestelijke wetten en de boeken der H. Vaders op tallooze plaatsen wijzen op de zonden, die inzonderheid de vrouwspersonen veroorzaken voor hun zelve als voor hun evennaasten, door hun onbetame lijke kleeding, vooral door 't veel te ver ontblooten van hun hals, schouders, borst en armen en de onbetamelijke wijze waarop zij hun hoofd en lichaam versieren, hetwelk alles is strekkende tegen het belang der maatschappij, omdat daaruit voorspruiten vele ziekten, ellenden en verkorting van het leven; zoo is het dat de H. Schrift dan ook herhaaldelijk spreekt van de groote straffen, die de Almachtige God dreigt over te zenden aan die volken, landen en steden, welke zulks plegen en toe laten. Deze straffen hebben wij nu al ettelijke jaren God betere het Megatheriumclub en Hetherwick begaf zich dan ook daarheen om zijn persoon te vinden. Hij had het geluk Boxley te ont moeten bijna onmiddellijk nadat hij hel slechts voor ingewijden toeganke lijke gebouw binnengetreden was. Boxley zat te lunchen, geheel alleen aan zijn tafeltje. Hetherwick zette zich bij hem en begon hel gewone praatje over koetjes en kalfjes. Maar spoedig had hij zijn terrein betreden. Zie eens, zeide hij op een gunstig oogenblik. Ik zou je iets willen vragen. Je kent iedereen en alles. Wie is lady Riversreade, die onlangs een home of instituut of hospitaal of zoo iets ge opend heeft. Een der rijkste vrouwen van Engeland! antwoordde Boxley prompt. Heel wat millioentjes waard. Dat is zij ten minste, wat zij was, weet ik niet. Ik denk niet, dat iemand in Engeland het weet. Is zij dan een vreemdelinge, vroeg Hetherwick. Ik heb haar portret in de bladen gezien. Daarom vraag ik je, of je ze kent. Ze ziet er nu niet als een buitenlandsche uit. Ik zal je alles vertellen, wat om trent haar bekend is, zeide Boxley. En dat is niet zoo heel veel. Zij is de weduwe van sir John Riversreade, den bekwamen constructeur, die man, die een kapitaal verdiende met het aanleg gen van spoorwegen, het bouwen van dammen over rivieren en dergelijke meer, en daarvoor geadeld werd. Hij bouwde zich zelf ook een buitenplaats bij Dorking en noemde deze Riversreade Ien stukloopen van huid en voeten geneest men met 612—14 Court, juist een buitenplaats, zooals moderne millionnairs zich die bouwen Sir John was zijn geheele leven vrij gezel gebleven, tot zijn zestigste jaar hij had geen tijd voor iels, behalve voor zijn contracten. Op zijn vijf en zestigste jaar, na zoowat zes of zeven jaar geleden, vertrok hij naar Amerika en bleef daar een heel poosje. En toen hij terugkeerde, bracht hij een echt- genoote mee terug, de vrouw over wie je mij inlichtingen vraagt. Een Amerikaansche dan, ver onderstelde Hetherwick. In elk geval heeft hij haar daar getrouwd, zeide Boxley, maar of zij een Amerikaansche is, kan ik niet zeggen. Hebt ge haar wel eens ontmoet, persoonlijk? Ja. Een of twee maal heb ik haar wel eens gezien en ik ben eens heel toevallig aan haar voorgesteld. Maar ik denk niet, dat zij een Amerikaan sche is Indien ik haar moest catelogi seeren, zou ik zeggen zij is een wereld burgeres. Een vrouw uit de beste kringen zeker? Ongetwijfeld. Een elegante dame met zelfbeheersching zeker van zich zelf, een dame uit de hoogste standen. Ik denk, dat ze er ernstig over nadenkt, hoe ze het geld moet besteden, dat haar echtgenoot haar nagelaten heeft, Hij gaf haar alles Tot den laatsten cent, afgezien dan van enkele onbeduidende legaten aan liefdadige instellingen. Destijds Gebruik hiertegen de Zenuwslillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten van alle kanten en op verschillende manieren moeten bezuren waardoor wij ons bevinden in groote armoede, leed ellende, zonder dat nochthans dezelve vrouwen hun oogen afwenden van hunne ijdelheid, ondanks dat onze Zaligmaker in het Evangelie uitdruk kelijk zegtWee den mensch, die ergernis geeft; ja, in dit geval ons be last onze oogen uit te steken, handen en voelen af te kappen en in het vuur te werpen en dat diegenen die schan dalen geven, verdienen met een molen steen aan den hals gebonden, geworpen te worden in de diepte der zee. Daarom dan ook heeft Z. H. Innocen tius XI, de thans levende en regeeren- de paus, tot heil van de H. Kerk, uit een waarachtige vaderlijke bezorgheid en plicht tot ons allen, den 1 December van het vorig jaar, tegen zulke oneer bare en ongepaste manieren van klee derdrachten laten uitgaan een verbod op straffe van excommunicatie, niet alleen voor de overtredende, maar ook voor de biechtvaders, die zulke perso- nep zouden durven absolveeren, heb bende daarenboven bevolen aan alle heeren bisschoppen van Nederland insgelijks te doen, gelijk dan ook de doorluchtige heer aartsbisschop van Mechelen heeft gehoorzaamd met een gelijkluidende ordonnantie van den 14 Februari laatstleden. Ook wij, om onze plicht na te komen en te ontgaan de bovenbedoelde straffen, door het aan roepen der H. Maagd en Moeder Gods Maria, die door hare voorspraak God zij gedankt nu eenigen lijd hebben opgehouden (hopen wij voor altijd, want wij gaan voort haar wel te dienen), verbieden aan alle vrouws personen van ons bisdom, van wat staat of rang zij ook zijn, dat zij op de straat, in de winkels, maar minder nog de kerken of op publieke plaatsen zullen verschijnen met den hals, de schouders, de borst of de armen ont bloot, maar dat zij hun schouders en borst zullen bedekken tot aan den hals en de armen tot aan de handen en dat alles met dichte stof en geen door schijnende. Wij bevelen verder aan de geeste lijke overheid en predikanten van ons Bisdom, dat zij dezen brief, drie achter eenvolgende Zondagen zullen afkon digen en verklaren, alsook telken jare op den Septuagesima Zondag. Diegenen, die na de publicatie van dit schrijven niet gehoorzamen, zullen niet geabsol veerd worden, noch toegelaten tot de Tafel des Heeren, maar, integendeel gestratt met de daartoe gestelde ge strengheid en boete, waaraan dan ook zullen onderworpen zijn de ouders, oversten, voogden en alle andere macht of bevelhebbers over vrouwspersonen, welke door toelating of huichelarij deze ordonnantie overtreden. Aldus gegeven te Roermond, den 22 Maart 1684. Op bevel van zijne Doorluchtigheid, J. A. DU MONT, Secretaris. werd gezegd het zal nu twee jaar geleden zijn, dat de oude stierf dat zij een vijf en twintig millioen gulden gekregen had. En haar instelling of wat is het. O, zij heeft een home voor ge wonde officieren in de kranten staan. Ik ben geen krantenverslinder. Wat stond er van O, zij heeft een home voor ge wonde officieren bij Riversreade Court geopend. Er lag daar een groot land huis, ledig, kon niet goed verhuurd of verkocht worden. Zij kocht het, knapte het op, vernieuwde het, zette er een heelen staf verpleegsters en dienstboden in en wist er een bijzondere onder scheiding van het ministerie van oorlog voor te krijgen- Een aardig landgoed, hoor, en zij betaalt de muziek. Uit zuivere liefdadigheid? Dat schijnt ten minste. Gemak kelijk spel overigens als je niet op een paar millioen behoeft te kijken. In elk geval een nuttige instelling. Li] praatten nog eenigen tijd voort; dan ging Boxley heen. En Hetherwick zat na te denken over hetgeen hij ge hoord had en was nieuwsgieriger dan ooit om te onderzoeken of lady Rivers reade dezelfde was als mrs. Whitting- ham. Hij begaf zich naar de rookzaal en vroeg, meer uit gewoonte dan uit belangstelling naar de «Times". Ge dachteloos zat hij er in te bladeren, toen zijn oog plotseling viel op den naam, waarmede zijn gedachten zich bezig hielden. Onder de advertenties las hij: Lady Riversreade's home voor ge Oorzaken van lagen grondwaterstand Op de Vel uwe, maar ook elders, klaagt men de laatste jaren over een bijzonder lagen grondwaterstand. Waar aan dit tos te schrijven? is gevraagd. Verschillende meeningen zijn kenbaar gemaakt. Op de Noord Veluwe meende men de schuld te moeten go ven aan de wateronttrekking door de waterleiding ten behoeve van Harderwijk en Apel doorn. Anderen zochten de oorzaak in den geiinger. regenval, en inderdaad toonden de naar voren gebrachte cijfers aan, dat wij in verschillende jaren veel te weinig neerslag hebben gehad. In het «Tijdschrift der Ned. Heide-Mij." geeft nu de heer E. Enzerink leZuthpen als zijn meening te kennen, dat de verlaging van den grondwaterstand veeleer aan een andere oorzaak moet worden toegeschreven. De wateronttrek- king^ door de drinkwatervoorziening, stel 50 M« per persoon, dat is op 50.000 personen 2i/s millioen kubieke Meter per jaar, kan wel plaatselijk den grond waterstand verlagen maar op een ge bied van misschien 20 Kilometer in het vierkant kan dit nog geen centi meter per jaar beloopen. Ook de jaar- lijksche regenval kan z.i. in de meeste gevallen geen juiste maatstaf zijn, omdat het in de meeste gevallen niet ter plaatse blijft, maar goeddeels via slooten en beken spoedig wordt afgevoerd en dus buiten beschouwing dient te blijven. De grootte van het wegstroomende gedeelte hangt niet af van den totalen jaarlijkschen regenval, doch veel meer van de verdeeling van den regenval zelfs is het geval aan te nemen, dat op sommige gronden de verdeeling zóó kan zijn, dat geen afstrooming plaats heeft. De heer Enzerink ziet een groote factor van invloed op den grondwater stand in de wijze van ontwatering. Terecht merkl hij op, dat er in de laatste jaren een groote verbetering is gebracht in den waterafvoer; in tal van streken is zulk een verbetering tot stand gekomen en wordt aan het onderhoud van waterleidingen, slooten en greppels geregeld de hand gehouden, wat vroeger niet gebeurde. Het regenwater vloeit nu sneller weg, en ook is de ontwatering veel dieper. Het verschijnsel van verlaging van den grondwaterstand komt dan ook niet enkel op de Veluwe voor, maar ook in andere streken, welke in dezelfde omstandigheden verkeeren, b.v. Hellendoorn en omgeving, waar de ontwatering veel verbeterd is door bedaartspoedig door gebruik vaneen paar Mynliardt's Hoofdpyntablctten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogist. wonde officieren, Survey. Gevraagd voor onmiddellijk een inwonende secretaresse, volledig bekend met boek houding, correspondentie, stenografie en machineschrijven. Kennis van Fransch en Duitsch strekt tot aanbeveling. Zich persoonlijk aan te melden op een der werkdagen van deze week tusschen 10 en 12 uur v.m. of 3 en 5 n.m. bij Lady Riversreade, Riversreade Court, Dorking Hetherwick legde het blad terzijde, verliet de club en kocht, zoodra hij buiten was, aan de eerste kiosk de beste een ander exemplaar. Met dit in zijn hand sprong hij in een taxi en r6ed naar de Surrey Street in de hoop Rhona Haiinaford nog in Malters hotel aan te treffen. Zij was er nog, doch zou dien avond vertrekken. In een paar minuten gaf hij haar een volledig relaas van zijn doen en laten na zijn laatste onderhoud met haar. Zij luis terde naar zijn verhaal over zijn er varingen in Sellithwaite en de gebeur tenissen van dien morgen met een lichtelijk verwonderde belangstelling. Waar doet ge toch al die moeite voor? vroeg zij plotseling zonder inleiding. Ge doet meer en onderzoekt de dingen dieper dan de politie. Mather- field was vanmorgen nog bij me om me te vertellen, hoever hij er mee stond. Nu de politie is nog even ver als den avond van den moord, zij weet nog absoluut niets. Zij heeft nog niets ge hoord, nog niets gezien van den man in den trein of van dien te Victoria, zij blijft, waar ze is. Maar gij.... gij hebt al heel wat gevonden. Waarom zijt ge zoo doordrijvend in deze zaak?

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5