v. PYLS Behoudenis OOSTRUM. SCHOUW DER WATERLOSSINGEM. JAlFQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. jJALFOMft YQQRDftLIGSM MANUFACTUREN YOORDEEUGSffi Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Ds Lingbeek en de Onderwijs-Congregaties. Hernieuwing der organisatie Waarom ze noodzakelijk werd De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag 10 Juli 1926 47e Jaargang No. 28 »5 MANUFACTUREN 1 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1 —8 regels 60 ct., per regel 7*/t ct. Uitgftve van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., p. post75ct. bij abonnement lager tarief. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 c** Oroote Straat 14 Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, Verder Postrek. 74991 iq kortiflST op Dames" él1 Kinderhoeden. Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen- r a jassen en Telefoon 10 in n r-1 mii jassen en Mantels, Wij zorgen eerstens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. WAARSCHUWING. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray waar schuwt belanghebbenden, dat zeerslreng zal worden geschouwd en ook bij onvoldoende reiniging zoowel bij schouw als herschouw proces-verbaal zal worden opgemaakt. Ik vertrouw echter, dat ieder hel groot belang eener goede reiniging zal begrijpen en geen enkel proces verbaal zal behoeven te volgen. In het bijzonder wordt de aandachl ér op gevestigd, dat binnen een afstand van li/t Meter, gemeten uit den uiter sten rand der waterlossing, geen boomen of struikhout mag aanwezig zijn. Waar dit nog staat moet een en ander vóór de schouw zijn gerooid. Ook moeten de zoogenaamde >drinken" welke in de waterlossingen mochten zijn gemaakt vóór de schouw zijrr verwijderd. Venray, 9 Juli 1926. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Hubertina Maria Josephina Kleuskens, zonder beroep, wonende te Venlo, ten deze woonplaats kiezende te Venray, Merseloscheweg 1, om verlof voorden verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de zaal van het huis plaatselijk gemerkt Merselosche weg 1. Binnen twee weken na dagleekening kan eenieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren in dienen. Venray 6 Juni 1926 Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Inzenden rekeningen. De Burgemeester van Venray brengt belanghebbenden in herinnering, dat de inzending der driemaandelijksche rekeningen (tijdvak 1 April—1 Juli) zoo spoedig mogelijk dient te geschie den. Deze nota's zijn betaalbaar vanaf 15 Augustus a s., mits ingezonden vóór 25 Juli 1926. Venray 7 Juli 1926. De Burgemeester van Venray, VAN DE LOO. Aanvrugen tot liet houden van dansmuziek. Degenen, die met de a.s. Kermis dansmuziek wenschen te houden worden verzocht hunne aanvragen daartoe vóór 15 Juli a.s. in te dienen. Venray 8 Juli 1926. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De heer Lingbeek heeft eenige vragen gesteld aan den minister van Onder wijs, om te weten te komen hoeveel kloosterlingen (bedoeld zijn leden van mannelijke en vrouwelijke congregaties, die onderwijs geven) verbonden zijn aan katholieke scholen, hoeveel het Rijk voor hen uitkeert en hoeveel de kost en inwoning per kloosterling aan de congregaties kost. Blijkbaar wil deze antipapist weten hoeveel de congregaties op de salarissen hunner onderwijs-gevende leden «over houden", om dan te betoogen dat dit geld ten onrechte door het Rijk wordt uitgegeven, aangezien het slechts 'dient om de financieels situatie van sectari- sche communauteiten te versterken of zoo iets. Het optreden van dezen dominee, die daarbij trouwens zoo goed als geen steun vindt, is nog al zielig. Maar hij m8g alles weten, wat hij verlangt te weten. Het «Huisgezin" heeft in een kort commentaar op de door den heer Lingbeek gestelde vragen o.a. reeds de aandacht gevestigd op het feit, dat vele congregaties door het salaris hunner onderwijs-gevende leden beter in staat worden gesteld op ander gebied, voor namelijk op dat der christelijke lief dadigheid, een taak te volbrengen, welke zij dikwijls op zich hebben genomen zonder feitelijk zeker te zijn van de noodige geldelijke hulp Een teekenend geval is b v. de toe- sl8nd van hel bekende «St. Henricus gesticht" te Grave. Dit gesticht moet zijn meer dan 100 blinden verzorgen zonder één cent subsidie van het Rijk en zonder één cent subsidie van eenige gemeente. De heele Overheidssleun, die aan dit gesticht wordt gegeven, beslaat in een deel van een subsidie der provincie Noord-Brabant groot f1500,jaarlijks, waaruit echter ook het gesticht voor vrouwelijke blinden te Grave zijn aan deel moet ontvangen. Daar de bloed verwanten der meeste blinden behoef tig zijn, wordt voor h-n onderhoud zoo bitter weinig aan het Sl. Henricus geslicht vergoed, dat dit geslicht gemid deld per verpleegde ontvangt een bedrag van ongeveer f 150.per jaar. Daar het natuurlijk onmogelijk is van een dergelijk bedrag een mede- mensch een jaar lang te voeden, te kleeden en te huisvesten, moet het St. Henricus geslicht alle mogelijke andere hulpmiddelen aangrijpen, om zich slaande le kunnen houden en heiver- keert dan nóg in een permanenten loestand van zorg, zoodat van de zoo hoog noodige vernieuwing nog steeds niets is kunnen komen. De Eerw. fraters hebben nu te Grave ook een bijzondere jongenschool en voor de daar onderwijs gevende fraters wordt natuurlijk het gewone salaris uitgekeerd. Verder ontvangen sinds kort ook de fraters, die het onderwijs aan de blinde jongens van het gesticht geven, daar voor salaris; tol onlangs hebben zij dat steeds gratis moeten doen. Hel Rijk gaf er geen cent vergoeding voor. Deze fraters ontvangen wegens den bijzonderen aard van dat onderwijs en wegens de speciale opleiding, die voor het blinden onderwijs noodig is naasl en boven de gewone opleiding een marge van f 500 op het gewone on- derwijssalaris, waarvoor zij in de Ier men vallen. Ziehier nu een geval, waarbij de betrokken congregatie «geld overhoudt" én van de fraters der bijzondere jon gensschool én van de fraters onderwij zers van het biindengesticht; een sal do, dal onmiddellijk aan hel algemeene doel van het geslicht ten goede komt de verpleging der blinden. Zonder deze inkomsten zou het gesticht misschien zijn deuren al lang hebben moeten sluiten en zouden vele blinden, die thans in dit geslicht een goede ver zorging vinden, naar huis zijn terug gestuurd, om aldus ten laste le komen pi van hun behoeftige bloedverwanten "óf van de openbare armenzorg. De «winsten", die de congregatie der Fraters maakt op de onderwijs gevende fraters, worden gebruikt om het liefde werk van de verzorging der blinden beter te kunnen beoefenen of liever te kunnen volhouden. Dit is nu een zeer sprekend geval, maar het is niet het eenige. Zulke verhoudingen vindt men mutalis mu tandis bij veel congregaties Ds. Lingbeek heeft vermoedelijk geen notie van zulke dingen. Wellicht zal hij er dan wat meer van te weten komen naar aanleiding van zijn vragen aan den minister de commentaren daarop. Eenige artikelen, gewijd aan de ver gadering van den algemeenen Bond van R K. Rijkskieskringorganisaties te Utrecht en zijne omzetting in de Ka tholieke Staatspartij, deden ons een beschouwing uitstellen over de nood zakelijkheid der reorganisatie van dezen Bond, welke wij na een bespre king van het groole belang van het behoud der katholieke eenheid op po litiek terrein, in het vooruitzicht had den gesteld. De reden, waarom een orgaan als de Partijraad in de katholieke politieke organisatie noodzakelijk is geworden, ligt in de groote wijziging, welke ons politieke leven heeft ondergaan tenge volge der invoering van de Evenredige Vertegenwoordiging en het Algemeen Kiesrecht, zooals de Commissie inzake de reorganisatie in haar rapport uit voerig heeft ontwikkeld. De invoering der Evenredige Ver tegenwoordiging.' h&d tot gevolg, dat de ïolitieke partijen zelfstandig den ver kiezingsstrijd gingen voeren en ook zelfstandig hun verkiezingsprogram vaststelden. De ontwikkeling van ons politieke leven was verscheidene jaren in een andere richting gegaan. De samenwerking der Christelijke ïartijen in de Kamer had langzamer ïand geleid tot het sluiten van een politiek accoord voor de verkiezingen, ïet was de natuurlijke loop der dingen. De samenwerking der Christelijke partijen was inniger geworden. Wanneer de stembus haar een meer derheid gaf en daardoor een christelijk ministerie ging optreden, moesten de gekozenen natuurlijk overeenstemming zien te verkrijgen over het regeerings- program. Om elkaar in den stembus strijd te kunnen steunen in de honderd kiesdistricten, waarin het land toen verdeeld was, en die elk één Kamerlid kozen, werd in een verdere periode reeds voor de verkiezing naar zoo'n politiek accoord gezocht Toen kwam de Evenredige Vertegen woordiging, welke bij de verkiezing van 1918 voor het eerst in werking trad. Van nu af aan ging elke partij weer een zelfstandige eenheid vormen. Zij diende haar eigen candidatenlijsten in en bekwam een aantal zetels naar het aantal stemmen, dat in het geheele land op haar vereenigd werd, zoodat overal de stemmen voor haar dezelfde waarde hadden. Zij dacht als het ware niet meer aan de andere partijen bgiten haar. Elke partij ging van nu af afzon derlijk op het kiezerscorps les om er uit le halen, wat er voor haar in zat. Daarbij was het algemeen stemrecht gekomen en kwam weldra ook het vrouwenkiesrecht. Het aantal kiezers was meer dan verdubbeld. Het spreekt vanzelf, dat het zeer sterk uitgebreide katholieke kiezerscorps een krachtige organisatie noodig had, niet alleen om haar gelal, msar ook wegens de versterking van den invloed der kiezers binnen de partij. Het zwaar tepunt verplaatste zich meer en meer van de gekozenen naar de kiezers Deze laatslen wezen niet alleen de afgevaardigden aan, maar stelden nu nok het program vast waarop de afge vaardigden gekozen worden. Stembus accoorden verminderden hun invloed niet, sinds elke partij geheel zelfstandig den verkiezingsstrijd inging. Bij deze ontwikkeling van het partij leven, werd het partijapparaat, dat nog aan den ouden toestand was aangepast, langzamerhand te eng. Minutieus regelde het de candidaalslelling, maar aan het partijprogram werd niet de tijd besteed, welken het noodig had. Was het vroeger door de gekozenen vastgesteld, ook nu nog kwam het uit die richting. Het werd immers eenige malen ontworpen door den voorzitter der Kath. Kamerfractie, Mgr. Dr. Nolens; een typisch verschijnsel in den ontwikkelingsgang onzer partij. Die ontwikkeling is thans weer een belangrijke schrede verder gegaan. Van nature is de mensch behoudsgezind aangelegd Dikwijls is er minstens een stootje in een andere richting noodig om hem van den ouden platgetreden weg af le brengen. Zoo is het ook in de groote maat schappij, waar een nieuwe koers, die noodzakelijk komen moet, soms door een gewelddadige omwenteling wordt afgedwongen, omdat de regeerders een geleidelijke ontwikkeling der dingen hebben pogen tegen le houden. In de Katholieke Staatspartij is even eens eenige woeling ontslaan, welke de overeenkomst tengevolge heeft ge had, die tot instelling van den Partij raad heeft geleid, welke in de natuur* lijke ontwikkeling der dingen lag en na niet zeer langen tijd daaruit als van zelf had moeten volgen, omdat de Katholieke Partij naast haar verkie zingsorganisme een instelling brood noodig had, waarin de politieke en sociale vraagstukken, waarvoor de par tij zich gesteld ziet, op een voor allen bevredigende wijze worden behandeld, waar derhalve het standpunt onzer partij tegenover die vraagstukken wordt bepaald, met andere woorden: waar het politiek program der katholieke partij wordt vastgesteld. Over een groot aantal punten bestaat in het Katholieke kiezerskorps geen verschil van gevoelen. Maar waar het alle geledingen der maatschappij omvat, BDBKiEJsriD3vnA.K:iisr<3i-. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VENRAY brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw za! worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. Schoorsche Beek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags lot 7 uur nam. Waterlaat de Scheide, op 19 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. Ie Leunsche JJeek met zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voprm. tot? uur nam. Waterlaat uit Brukskensche Pas, op 19 Augustus van 7 uur voorm. tót 7 uur nam. Van Breevcnnen, op 17 Augustus van 7 nur voormiddags tot 7 uur nam. de Oitlosche Pas, op 17 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. de Biuk>kensche Beek, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. de Zompgraaf met een zijtak, op 17 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. de Waterlaat, op 21 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam de Weverslo9che beek met zijtakken, op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nm. van Giesevennekens, op 18 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. Loonsche Pas, op 18 Auguitus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. Smakter Spmkt, op 18 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. de Burggraaf, op 18 Augus us van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. LEGGER B. Lolleteek, op 16 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. Ooslrumsche Beek, op 20 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uer nam. Loobeekscbe Beek, op 21 Augustus van 7 uur voormiddugs tot 7 uur nam. Klein Oirlo met zijtak, op 16 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouw voering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voorzoover hun door Burgemeester en Weihouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen geconstateerd op 16 17 en l8Augus us, op 13 September d.a.v. en voor de overtredingen gecon stateerd op 19, 20 en 21 Augustus, op 14 September d.a.v. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas" te Venray. Yenray, 9 Juli 1926 Aangeplakt op de gebruikelijke Burgemeester en Wethouders voornoemd, plaats aan het Raadhuis te Venray O. VAN DE LOO op 9 Juli 1926. De Secretaris De Veldwachter, VAN HAAREN L. H. JANSSEN. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1 2 3 4 zal menigmaal overeenstemming moeten worden verkregen door een compromis. Door die samenspreking in den Partij raad, waardoor eenstemmigheid wordt bereikt, blijft er groote zekerheid, dal de partij, die het belang van een klasse niet op den voorgrond stelt, het alge meen belang zal dienen. Laat vrij het Socialisme smalen op onzen Partijraad. Wij zien daarin een reden te meer, dat zijne instelling van beleekenis is. Hij zal onze eenheid be vestigen, verhoogt de zeggenschap van het katholieke kiezerscorps en zorgt voor een grondige besludeering der vraagstukken en een redelijke doel matige vaststelling van het katholieke staatsprogram. ROELAND. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Gunstig broedresultuat. Vraag: Ik heb 17 jonge W. L hen netjes, geboren 2-1 en 27 April, van 2 kloeken. In 't geheel had ik 26 stuks van 30 eieren, dus zeldzaam gunstig, niet waar? En slechts 9 haantjes. Deze laatste zijn reeds allemaal weg op een na. Zou ik dit het volgend jaar er bij kunnen houden als fokhaan, of vindt U beter, dat ik een onverwanten ruil? De eieren waren allemaal uit een toom, die het vorig jaar gefokt is, rechtstreeks uit eieren van Horst. W. le V. Antwoord: Dat is zeker een zeld zaam resultaat, 't Is niet zeker, dat u het nog eens zoo treft. Paren met zus ter en broer is voor de gewone kippen houders niet aan te raden. M i doet u dan ook verstandig een onverwanten haan aan te schaffen, maar eisch vooral dat hij ook van goede afstamming is. Hebt u de broedeieren genomen van heel groote koppels, dan zal de verwant schap mogelijk niet zoo heel nauw zijn, maar anders is het gevaar groot, dat eenige hennetjes niet alleen van den zelfden vader, maar ook van dezelfde moederhen afstammen. Uw twee broedsels loopen ook niet uit mekaar, wat den geboortedatum aangaat. Dat is een voordeel van groote beteekenis, want nu kunt u ze in een koppel groot brengen. Dat broeden met kloeken op ver schillende tijdstippen is een groot be zwaar, want dan loopen op de boerderij later altijd hennetjes bij mekaar, die veel te veel in leeftijd verschillen. Dat kan nu eenmaal niet goed anders. Daarom vind ik het een verblijdend teeken, dat vele boeren steeds meer gaan voelen om een flink aantal eendjes kuikens in ééns onder een groote kunstmoeder op te fokken. Die dieren, passen bij mekaar. Is Oost-Indische kers nadeelig? Vraag: Mijn W. L., die in eene ren zitten, waar klimop of Oost Indische i groeit, zijn nu plotseling opge- met leggen, ofschoon ze niet kers houden de rui zijn gevallen, en ook goed eten. Ze hebben den laatsten tijd wel aan de O. I. kers gepikt, dat zie ik wel. Zou het misschien daar aan kunnen liggen? W. te V. Antwoord: Ik durf dat niet te zeggen» want we hebben het nooit zelf onder vonden en ook nimmer van anderen gehoord. Kippen, die los loopen, zullen de bladeren van de opklimmertjes niet aanraken, doch in opgesloten toestand nemen ze haast van alles, wanneer niet voor groen gezorgd wordt, 't Is dus feitelijk een aanklacht tegen u, omdat u niet voorzag in de behoefte aan groen. Ik raad u aan, ook eens nauwkeurig op te letten, of er misschien ongedierte (bloedluis) in het hok zit, of op de kippen zelf (in dit geval witgele luizen). De luizentijd is weer aangebroken en het ongedierte kan oorzaak wezen, dat de leg plotseling ophoudt. Kijk maar eens goed onder de zit- slokken, in de legbakken, onder den nestvloer, kortom overal, waar je in gewone omstandigheden bijna nooit kijkt. Daar zit het ongedierte het liefst. De bloedluis komt 's avonds uit d'r schuilhoek, kruipt dan over de zitstok- ken naar de kippen en zuigt ze het bloed af 't Veroorzaakt een geweldige jeuking. Dusbloedarmoede en geen nacht rust. De luizen op de kippen merkt men het best, rond de cloaca (aarsopening). Bij geval u ongedierte constateert wat m.i. best mogelijk zal zijn moet u het hok eens grondig reinigen of do kippen zelf inspuiten met Rids. De kippen kan men van achteren ook inspuiten mei benzine, door middel van een naaimachine-spuitje. Die ben zine is zóó droog en de luis gaat er van dood, hoor. Mestzolder, zitstokken, leghokken, eet- en drinkbakken, alles moet het hok uit, om buiten op de wei een flinke beurt te krijgen. Hiervoor kun je ge bruiken 5 pet. créoline in water opge lost. Na een dag of acht moet u alles nog eens herhalen, want intus3chen zijn er uit de neten weer jonge gekomen. Overal, waar momenteel de leg straf terugloopt, moet men eens luizen inspectie houden. Zit er mogelijk ook mijt in het ochtendvoer Dat gebeurt om dezen tijd van 't jaar ook vaak. En door de mijt in het voer, kan do leg ook snel achteruitgaan.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1