Sr Mi Tweede blad. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACFQtó TODÉÊLIttT/l Behoudenis MANUFACTUREN A der OOSTRUM. Vergadering van de Leden der Stoemzuivelf. Venray FEUILLETON. Het geheim van Qharing Cross. Vergadering Boerenleenbank te Venray PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AÜVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 71/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaalvoor Venray 65 cl., p.posl75ct Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, air. nummers 5 ct: JU -1 ^znuAwlt in het Patronaat te Venray Donderdag 17 Juni. De Heer Hubert Janssen, voorzitter van den Raad van Commissarissen, heette allen welkom en opende de ver gadering met den christelijken groet, verklaarde niet te kunnen nalaten direct in de herinnering der leden te brengen, den overleden heer H. Wis- mans, die vanaf de oprichting bestuurs lid is geweest en zijn besle kraphten heeft gewijd aan het welzijn, den groei en den bloei der fabriek. Spr. twijfelde er dan ook niet aan of de leden zou den gaarne, de ziel van den ontslapene in hunne gebeden herdenken. Hierna l$s de secretaris, de heer Stoot de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden goedge keurd. Aan het verslag over het boekjaar 1925/26 ontleenen wij het volgende Er werd aangevoerd 6356417 Kg. melk, tegen 633497 kg. vorig jaar. Zoet verkocht 169888 Kg. Tot boter verwerkt 6186529 Kg Er werden gekarnd 239106 Kg. boter zoodat voor 1 Kg. boter noodig was 25.87 K g. melk, tegen 25.7 Kg. het vorig jaar. Gemiddeld uitbetaald vetgehalte 3.3 Boter verkocht aan de Mijn 58200 Kg aan diverse kooplieden "181097i/t Kg voorraad 1 Mei 1559 kg 240856i/i kg waarvan af voorraad vorig jaar 1750s Kg. blijft 239106 Kg Netto opbrengst 534880,77 Kg is gemiddeld f 2,235 per Kg. tegen f 2 36 per Kg. vorig jaar. Voor 169888 Kg. volle melk is ont vangen f 22832.17; voor karnemelk f 5728 33, aan ijs f 981,10; totaal f 564422.57, is gemiddeld per 100 Kg. melk f 8 88; vorig jaar f 9.45 Voor de melk is betaald f 496726,36 is f 7 81i/tvorig jaar f 8 29. De exploitatiekosten zijn verdeeld als volgt Transportkosten f 25263 12 is 40 ct p. 100 Kg. Arbeidsloonen f 12069.57 is 19 ct Onderhoud f 5060 41 is f 0.Q8 Boterverpakking f 5458 73 is f 0 085 Brandstoffen f 3011,96 is f 0,0474 Diversen, saldo f 16832 42 is f 0 265 Totaal ingehouden f 67696.21 is f 1 06 per 10O Kg.; vorig jaar 99 ct. Totale ontvangsten f 564422,57; uit gaven f 556764 59; batig saldo f7657 98 hetwelk is overgebracht op het ver' nieuwingsfonds. Er werden gehouden 5 bestuursver gaderingen en 2 vergaderingen met bestuur en Raad van Commissarissen. De Directeur de heer Verkley gaf eene toelichting op voornoemde cijfers en besprak den groei der fabriek, die als steeds vooruitging, waardoor plaats gebrek te eeniger tijd zal ontstaan en uitbreiding noodzakelijk zal worden. Ook zullen er van het najaar waar schijnlijk melkcursussen worden gege ven te Merselo en Leunen, welke zeer in de belangstelling der leden werden aanbevolen, immers hoe beter de melk verzorgd werd, des te minder zou er zure melk op de fabriek kpmen, voor welk laatste kwaad geen pardon is, en zoo dikwijls aanleiding is tot onaan genaamheden voor beide partijen. De ruimten voor melkontvangst bewaar plaats boter, en voor verkoop onder- melk waren echter te klein, en spreker zou met het Bestuur overleggen hoe het best deze moeielijkheden te over winnen. Met de beste wenschen voor Gods zegen sloot de Directeur zijne toelichting. De heer Janssen bracht aan den heer Directeur en den heer Sloot, die be langeloos het secretariaat waarnam, namens bestuur en leden, een harte lijken dank voor notulen en verslag met toelichting, waarmede de vergade ring met een hartelijk applaus instemde Volgens den rooster van aftreding ^vas de heer Hub. Janssen als Commis saris aan de beurt van aftreding. De heer Wilms Voorzitter van het Bestuur verklaarde dat geen tegencan- didaat was gesteld en stelde daarom voor den heer Janssen bij acclamatie te herbenoemen Een daverend applaus was het antwoord der vergadering. De heer Janssen dankte voor hel in hem gestelde vertrouwen en beloofde zooals hij steeds gedaan had, zijn kunnen en willen in dienst te stellen der fabriek, opdat zij groot worden en blijve een zegen voor de leden. Ook de heeren A. Wismans Merselo en Hendrik Peelers te Overloon, werden bij accla matie als bestuursleden herkozen, die deze benoeming verklaarden te aan vaarden. De heer Janssen besprak dat het als nog nóodig was dat de vergadering de verkiezing bekrachtigde van den heer Martin Wismans in plaats van zijn vader den heer II. Wismans. De ver gadering bekrachtigde de verkiezing, waarna de heer Wismans verklaarde deze benoeming aan te nemen en door den heer Janssen werd gefeliciteerd en uitgenoodigd aan de Bestuurstafel le willen plaats nemen. Aan de orde was punt 7 aanneming nieuwe leden. De Directeur las de namen der nieuwe leden voor waaruit bleek dal 18 leden met '66 koeien, zich hadden aangemeld, die allen zonder eenige op of aanmerking als nieuwe leden werden aangenomen. In echt gemoedelijk Venrodsch bracht de heer Janssen alsnu punt 9 levering van ondermeik ter sprake en deelde mede dat eene firma uit Horst had geboden twee en een halve cent per Liter, hetgeen later wel 3 ct. per Liter zou worden doch dan moest de onder- melk te Horst op de fabriek worden geleverd hetgeen ongeveer 0.2 cent per Liter zou kosten. De vergadering werd in de gelegenheid gesteld over een en ander van gedachten te wisse len. Wie zij ook zij, en waar zij zich ook moge bevinden, merkte Hollis op, en of zij iets met de geheimzinnige omstandigheden van Hannaford.s dood le maken heeft of niet, zij zal niet moeilijk te vinden zijn. Een vrouw, die een onuitwischbaar kenteeken als het genoemde op haar arm draagt en wier portret onlangs in een krant ver scheen, moet gemakkelijk opgespoord kunnen worden. Ik denk, dat ik er wel door het portret achter zal komen, stemde Hetherwick toe. Het afbeeldsel in hel blad schijnt, te oordeelen naar de af werking en de fijne omlijning, van een foto genomen te zijn, welke door een eerste klas zaak in Londen vervaardigd is. Ik zal die zaken afloopen, zoodra ik in Londen ben teruggekeerd. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat zij niets met den moord op Hannaford heeft uit le slaan, maar het is toch een spoor, dat ten einde toe gevolgd moet worden, nu we eenmaal zoover zijn. Mijn werk schijnt, voor zooverre het haar betreft, nu afgeloopen te zijn, Maar er is nog een andere kwestie. Ik heb u verteld, dat, toen Hannaford naar Londen kwam, hij een verzegelde enveloppe bij zich had, waarin het geheim van een of andere ontdekking- of uitvinding besloten moet zijn. Maar die enveloppe wordt nu onbegrijpelijker wijze vermist. Zijn kleindochter heeft me gezegd, dat hij de vinding, of wat het is, in een laboratorium, dat hij in zijn huis had, uitgewerkt heeft. Nu dan, alvorens ik Sellithwaite verlaat, zou ik dat laboratorium willen zien. Daar hij eerst kort geleden deze ^fad verlaten heeft, vermoed ik, dat alles nog wel ongeveer zóó zal zijn, als hij het verliet. Waar woonde hij Wel, in een der buitenwijken der stad, antwoordde Hollis. Een oudor- wetsch huis, dat hij eenige jaren ge leden gekocht heeft. Ik ken het van buiten wel, ofschoon ik er nooit in geweest. Ik geloof niet, dat het reeds verkocht is, ofschoon het in een plaat selijk blad wel te koop is aangeboden. Laat ons eerst in de Witte Beer gaan lunchen, dan zullen we er heen rijden en zien, wat we kunnen doen. Gij wilt zeker eenig idéé krijgen, van hetgeen Hannaford kan uitgevonden hebben. Juist zoo, antwoordde Hetherwick. Indien het geheim werkelijk waard is, wat de oude er van aan zijn klein dochter verleid heeft, is hij waarschijn lijk vermoord door iemand, die het alleen in zijn bezit wilde hebben. In elk geval is dat een ander spoor, dal wij moeten volgen. Ik heb nooit gehoord, dat Hanna ford 'n uitvinder was, of proeven nam, merkte Hollis op. Waar ik geen om gang met hem. had behalve dan in zijn ambtsbezigheden, kon ik daarvan ook Na heropening der bespreking, klonk achter uit de zaal het voorstel »om 't maar te laten zooals het was" waarop de heer Janssen opmerkte dat zulks het bestuur volkomen goed was maar dat het bestuur als vooruitziende zich verplicht achtte dit voorstel ter tafel te brengen, opdat de leden alsdan in de gelegenheid gesteld waren zich hierover uit te spreken. Een paar leden bespraken de bezwa ren aan zoodanige levering verbonden, indien niet allen daaraan meededen. Deze opmerkingen werden door den heer Directeur afdoende beantwoord. Er werd ook besproken om de fabriek uilte breiden met een melkpoeder- fabricage. Na uiteenzetting door den heer Janssen, die wees op dergelijke inrichting te Cuyk, die goed marcheer de werd door de leden gevraagd of de groote afstanden voor melkvervoer geen bezwaar zouden zijn. Na uitvoerige bespreking bleek ech ter dat tot heden de varkensfokkerij te veel beloofde, om dergelijke nieuwe wegen op le gaan. De Directeur maakte de leden op merkzaam bij werkelijke of vermeende abuizen zich direct bij de administratie te melden, dan kon menig abuis nog worden achterhaald, niet wanneer er 6 of 7 weken verloopen waren. Verder deelde hij mede dat er weer eens een middel legen mond- en klauwzeer was aangeprezen. Alhoewel aanvankelijk zeer terughoudend voor soortgelijke dingen, was hij echter na een bespreking met den heer Burge meester van Maashees, die zelf aan merkelijke beterschap binnen 3 5 4 dagen had geconstateerd van idee ver anderd, en vroeg de vergadering machtiging om die medicamenten van den Dennenboom eens te laten komen, dan kon bij een voorkomend geval, een lid, dat de ziekte onder zijn vee had, zich lot hern wenden, en zou de proef worden genomen. Van harte stemde de vergadering in met de woorden van den heer Janssen, dat het te probeeren wa3 al bleef hij persoolijk ongeloovig. Van de Rondvrsag werd gebruik gemaakt door het lid Boom die verzocht wegens den slechten weg de »Veu!en- sche melkrit in 2 te splilsen, waarop de Voorzitter Wilms antwoordde dat het Bestuur zijne aandacht reeds aan die zaak gewijd had en bij de volgende melkrittenverpachting zou blijken dat aan verlangen van Boom was voldaan, die hiervoor hartelijk dankbetuigde. Hierna bracht de heer Janssen dank aan de leden voor de trouwe opkomst en verklaarde zich te verheugen in deze zoo uitstekend geslaagde vergade ring, waar slechts gezonde critiek klonk Spreker bracht dank aan den eere voorzitter v. d. Loo, Burgemeester dezer gemeente, die de vergadering met zijne tegenwoordigheid heeft willen vereeren, alsmede aan het Bestuur, Commissaris sen en den heer Stoot voor hun ijver en toewijding. De Edelachlb. heer O. v. d. Loo hierna de vergadering toesprekend, kon gelet op de discussie's op de vergade ring gehoord niet anders doen dan de leden gelukwenschen met hun fabriek, en hoopt dat zij zal blijven in de toekomst wat zij was in het verleden en in het heden, vra8gt de leden ver trouwen te stellen in hun actief Bestuur en twijfelt er niet aan of de landbou wers zullen blijven wat zij zijn »een- voudig" en wel een spaarpotje maken voor de kwade jaren, "die wel eens konden komen, zoo de internationalen hemel niet onlwolkt zou worden. Een hartelijk applaus volgde op deze woorden en zeker was de vergadering het eens met den heer Janssen, die den Edelachtb. heer v. d. Loo dankte voor deze bemoedigende woorden. Met den Christelijken groet werd deze geanimeerde vergadering gesloten. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumaliek, stijfheid, urinestoornissen en blaas- zwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat ge vaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumaliek De door den tijd verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzui verheden iji het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam versprei den. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80 jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of inge wanden. LeL op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvan gen Prijs fl.75 per flacon. 34 niets weten. Hij en zijn kleindochter en een andere dame die het huishouden deed, leefden betrekkelijk afgetrokken. Ik weet, dat hij het kind van haar jonge jaren heeft opg#voed en dat hij haar een zeer gesoigneerde educatie gaf op de beste scholen, maar overigens weet ik van hun particuliere aange legenheden niets af. Ik vermoed, dat hij zich in zijn vrijen tijd in het laboratorium waarvan gij spreekt, heeft bezig gehouden. Liefhebberij in chemie, denk ik, zeide Hetherwick. En indien zijn werkplaats niet geheel opgeruimd is, zullen wij wel iets vinden, dat ons op een of ander idéé brengt. Hollis scheen een paar minuten na te denken. Ik heb een idéé, zeide hij plotse ling. Er is iemand, die eiken dag in de Wille Beer luncht, Gollison genaamd; hij is analytisch chemiker bij een groote verfstoffenzaak in de slad. Ik heb hem een paar maal met Hannaford zien converseeren. Wellicht kan hij ons inlichtingen verschaffen. Toen de twee mannen in de koffie kamer van het hotel zaten, stelde Hollis Hetherwick aan een man met een lan gen baard en een grooten bril voor. Dan zette hij in enkele woorden het doel van Hetherwicks bezoek aan Sellithwaite uiteen. Collison knikte en lachte. Ik begrijp, zeide hij, toen zij samen aan een tafel gezeten waren. Hanna ford deed voor zijn pleizier aan chemie, maar geheel en al als amateur. En hij zou iets gevonden hebben, watzoo- lagsaandea Mifodteliagea. mede, dat in verband mei uiteenzetting van art. 23 van het huishoudelijk Reg lement, door den heer Inspecteur van Rijen, de boete van 50 c'., wegens zonder opgave van wettige redenen verzuimen der algemeens vergadering, voortaan streng zal worden toegepast. Hij deed dit niet graag, maar greep het aan als middel om de leden toch allen en altijd ter vergadering te ko men. De notulen der vorige vergadering, en rekening en balans over het afge loopen boekjaar, werden -door den heer Inspecteur voorgelezen en na bespre king goedgekeurd. Kas f 695.92 Uitstaande voorschotten f 208939.66 Te goed in rek.ent. v. leden f 7222 56 Te goed hij C B. Eindhoven f 50862 53 Te goed aan effecten f 8400.— Nog te ontv. rente voorsch. f 8266.58 Zaterdag 19 Juni 1926 in het Patronaat, De voorzitter, de heer Hubert Janssen, opent de vergadering met den christe lijken groet en betreurt de zoo weinig talrijke opkomst der leden, waardoor steeds het gevaar dreigt geen besluiten te kunnen nemen, bij gebrek aan de grootste helft der leden. De aanwezigen roept hij echter een hartelijk welkom toe, bijzonder den Inspecteur van Rijen, die zich zoo heeft ingespannen voor den groei en bloei der Boerenleenbank van Venray. Spreker bracht gaarne een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer H. Wismans, die vanaf de oprich ting voorzitter is geweest der Boeren leenbank, met ijver en toewijding steeds zijn beste krachten aan het wel zijn der bank en der leden heeft ge wijd. Het bestuur heeft het zich dan ook tot een eereplicht gerekend voor de zielerust van den overledene een H. Mis te doen opdragen op Maandag 28 Juni, voorm 8 uur, in de Parochiekerk alhier. Spr. vertrouwt dat alle leden daarbij zullen tegenwoordig zijn en hartelijk zullen bidden voor hem, die tijdens zijn leven zooveel en zöo be langeloos voor hen heeft gedaan. Hierna werd de presentielijst afge lezen en bleek, dat 't voor het nemen van besluiten benoodigde aantal leden aanwezig was. De voorzitter deelde de vergadering f 284.387.25 —0- Spaargelden f 260 984 73 Schuld in rek. crt. f 2142.42 Rereserfonds f 19241.49 Nog uittekeeren v. winst'24 f 75. Winst 1925 f 1943.61 f 284387.25 Naar aanleiding der voorgelezen ba- lans, vreeg de heer G. Fleurkens uit Ysselsteyn dat hij onder de bezittingen der bank niet had hooren vermelden de brandkast. De heer Inspecteur verklaarde, dat deze kast van een systeem was, niet meer der Boerenleenbank waardig en deze als aandenken aan de bank, den heer Stoot, den vroegeren kassier, was cadeau gegeven. Tot lid van den Raad van Toezicht werd na eene tweede vrije stemming gekozen met 51 stemmen, de heer W. van Dijck Lzn. le Lull. De voorzitter bracht hulde aan den heer L. van Dijck, voor hetgeen deze voor de Bank geweest is en hoopte, dal zijn zoon, nu in zijn plaats gekozen op waardige wijze de plaats van zijn vader zou vervullen. Alsnu kwam aan de orde: bespreking salaris kassier. De Inspecteur van Rijen verkreeg het woord om dit punt in te leiden en zeide, dat er te Eindhoven een commissie benoemd, die bij de bepaling der salarissen van de kassiers als maatstaf nam de grootte der be treffende bank. Waar, onder het kas sierschap van den heer Pijpers, met wiens verkiezing hij de algemeene ver gadering kon gelukwenschen, de Boe renleenbank zoo buitengewoon vooruit ging, was in bedoelde commissie het salaris van dpn kassier besproken. Om eenig denkbeeld te geven van den vooruitgang, dus ook van hel meerdere werk, deelde de Inspecteur mede, dat van Januari tot 18 Juni in het dagboek reeds 565 posten voorkwamen, juist zooveel als over 't geheele jaar 1925. Hij gaf dan ook in overweging om 't salaris te brengen op f 500. De voorzitter stelde dit aan de ver gadering voor, die met algemeene stem men dit voorstel goedkeurde. Hij feli citeerde den kassier met dit besluit en hoopte, dat hij op den ingeslagen weg zou voortgaan en nog lange jaren een flinke steun voorde bank zou zijn. De voorzitter merkte op, dat vorige keer een benoeming was gedaan, die niet formeel in overeenstemming was met de statuten, n.l. de benoeming van P. J. van Dijck te Ysselsteyn. Hij ver zocht deze benoeming alsnog voor veel geld waard is. Kom nu. In elk geval was hij, voor een amateur, een zeer ingenieus man, en het is mogelijk, dat hij toevallig iets gevonden heeft, wat werkelijk waarde heeft. Hebt ge er geen idee van, wal hij zocht? vroeg Hetherwick. Den laatsten tijd, neen! Maar eenigen tijd geleden interesseerde hij zich buitengewoon voor aniline verf stoffen, antwoordde Collison. Hij heeft me daarover enkele malen gesproken. Dat is een vraagstuk van onbeperkt belang voor deze districten. Ge weet, dat de Duitschers ons, wat aniline- verfstoffen betreft, verreweg de baas zijn en dat we de meeste, zoo niet alle verfstoffen uit Duitschland betrekken. Nu ging het Hannaford zeer ter harte dat we die verfstoffen niet zelf hier in Engeland konden maken en ik geloof, dat hij daarom proeven nam. Maar met zijn hulpbronnen en 8ls amateur was dat natuurlijk hopeloos. Ik heb hem soms met u in gesprek gezien, merkte Hollis op. Kunt ge u absoluut geen denkbeeld vormen, wat hij den laatsten tijd zocht? Neen. Hij was gewoon met mij over technische kwesties te spreken, antwoordde Collison. Ge weet, ik be schouwde hem juist als een man, die een natuurlijk gevoel voor experimen ten in de chemie had. Dat was klaar blijkelijk zijn stokpaardje. Ik heb hem er dikwijls mee geplaagd. Maar, zooals ik zeide, hij was een man, die zich een doel voor oogen kon stellen en door lezen en experimenteeren had hij zich aardig wat kennis vergaard. En, 't lijkt binnen de grenzen der mogelijkheden, dal hij min of meer toevalligerwijze iets van practische waarde gevonden heeft. O, ongetwijfeld ligt dat binnen zulke grenzen. Ik heb nog wel van veel meer amateurs gehoord, die plot seling een ontdekking deden. De vraag is dan wisten zij genoeg om hun vinding tot eenig prac'isch resultaat te leiden In elk geval scheen Hannaford, te oordeelen naar hetgeen hij zijn klein dochter verteld heeft, te denken, dal hij le dier zake genoeg wist, zeide Hetherwick. Wat ik door een bezoek aan zijn oude laboratorium te weten wensch te komen is.... wat hij ontdekt heeft. En gij zijt geen chemicus, zelfs geen amateur, spotlachte Hollis. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Wellicht heeft mr. Collison eenige oogenblikken beschikbaar om ons op het rechte pad te geleiden? Een paar uren, was diens ant woord. En ik ben reeds nieuwsgierig gemaakt, vooral, of iets, wat we zullen vinden, eenig licht op het geheim van Hannafords dood kan werpen. Spijtig, dat de politie den anderen man, die bij hem was, niet heeft kunnen grijpen, voegde hij er aan toe, terwijl hij naar Hetherwick keek. Ik vermoed, dat ge hem wel zoudt kunnen identificeeren Tenzij hij de zeer moeilijke kunst om zich zelf volmaakt te grimeerep door en door kent, ja, positief! ant woordde Hetherwick. Hij was een zeer herkenbaar man.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5