v. PYLS Sint Oda-Feesten JiSSSBÊf 'mxsmr. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. iZSë manufacture! YQOBDÏÏLtöTft JAWOjjö^ manufacture! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Is VENRAY Twaalfde Eeuwfeest der H. Oda. De St. Oda-feesten te Venray. Openstelling Gemeente- Bureaux. Afsluiting wegen. Waarschuwing. Reinigingsdienst. De Kippenhouderij op het platteland Uitslagen Concoursen- aieraag zo uun »/e jaargang no. zo 1 BLIJKEN I TOCH HET BLIJKEN TOCH HET i'KIJS DER AUVERTENTIEN 1—8 regels 60 cl., per regel 7»/« ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaaL voor Venray 65 ct., p.post75ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. Wij geven steeds contant 2 pCt., dus voor 20 gulden bons wordt 40 ct. terugbetaald, i— Verder Oroote Straat 14 Telefoon 10 Postrek. 74991 nC.i h-nrtina op Dames- en Kinderhoeden. Mantels, Japonnen, alsook op alle soorten Regen* -IV pvi. KUIllIlg jassen en Mantels.g— II Wij zorgen eerslens voor beste KWALITEIT, en dan de prijzen zoo laag mogelijk. ■mnaBBHMKeBMüsa£sai^SïwésaaiBK!rgaian Programma der MAANDAO 28 JUNI opening der feestelijkheden. 4 uur n.m. Klokgelui, feestschoten Bij het hooren van dit feestelijk begin worden alle bewoners van Venray verzocht de vlaggen uit te steken. 7iuur n.m. Plechtige afkondi ging van de Sint Odafeesten namens geestelijke en wereldlijke autoriteiten, door een Heraut, omgeven door vier page's, voorafgegaan door vier ba zuinblazers te paard, op vier plaatsen van het dorp 1. van de pui aan het Raadhuis. 2. bij het Klooster Jerusalem. 3. op het Henseniusplein. 4. bij het College. 8 uur n.m.: Conceit op de Markt, te geven door Venray's Fanfarecorps. DINSDAG 29 JUNI: Algemeene H. Communie van ge heel de parochie ter eere van St. Oda. De H. Missen zijn op dien dag om 6 uur en om half 8 en worden op gedragen ter eere van St. Oda, om Gods zegen over de feesten af te smeeken. Onder de H. Mis van half 8 na deren de leden der verschillende feest- comité's tot de H. Tafel. De processie Irekt uit om KWART NA NEGEN, dus niet om kwart voor tien, zooals in de programmaboekjes staat. 9 Volgorde der Processie is aldus: 1. Vier Bazuinblazers te paard. Schutterij St. Anna. Schoo 1 ki n derenJ ongcnsschool (Dorp) Zuslersschuol (Dorp) en daarachter de scholen van Heide, Ysselsleyn en de Rectoraten. Vrouwen en Meisjes die niet be- hooren bij de Congregatie. Fanfare St. Oda Merselo. Congregatie van O. L. Vrouw. Maria vereeniging Jongenspatronaat St. Anlonius met Fanfare. H. Familie. Werklieden vereeniging. Post- en Telegraafbond. Turnvereeniging St. Christoffel. Fanfare Sub MatrisTulelaOostrum Kruisverbond. Mannen van de Derde Orde. Middenstand. St. Josephgesticht. Meisjespatronaat St. Agnes. Pensionaat Jerusalem. Venray's Fanfarecorps. De Zangers. Beeld van St. Oda tusscnen de bruidjes. Eere- en andere Comité's der feesten met hunne insignps. Eerw. Broeders van Liefde. Eerw Paters. Eerw Geestelijken. Studenten van het Gymnasium. Fanfare St. Catharina Leunen. De Mannen. De leden der verschillende vereeni- gingen worden verzocht hun insigne te dragen Wie geen insigne draagt, is verplicht zich aan te sluiten bij de mannen en vrouwen, die tot geen vereeniging behooren. Bij aankomst der processie plaat sen de banierdragers zich aan beide zijden van het altaar en brengen on der de Consecratie den vaandelgroet. De H. Mis wordt gezongen door de gezamelijke Kerkkoren uit de ge meente Venray. De bazuinblazers geven onder de Consecratie een teeken met hun ba zuinen. Onder de H. Mis zal met open schaal worden gecollecteerd, ter be strijding der onkonsten van de feestelijkheden. Na de H. Mis wordt gezongen het ST. ODA-LIED (Wijze: Lieve Moeder van den Heer"). 1 Heilige Oda U ter eer, Willen wij een loflied zingen, 2. 3. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. IA 15. 16 17. 18. 19. 20 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. (bis) Sla uw oogen op ons neer, Wij zijn zwakke stervelingen. Vol vertrouwen smeeken wij: Heilige Oda, sta ons bij. (bis) 2 In 't vertrouwen op uw God Kreegt gij weer het licht der oogen. Mochten wij in bitter lot, Vinden Godes mededoogen. Vol vertrouwen smeeken wij Heilige Oda, sta ons bij. (bis) 3 Heerlijk was uw dankbaarheid, Voor de weldaad U gegeven, Want gij wildet voor altijd God ter eer als maged leven. Mochten wij ook zooals gij, Dankbaar zijn ten allen lij. 4 Altijd trouw aan 't groot gebod Eer uw vader, eer uw moedor. Maar meer nog dan d'ouderenpaar, Mindet gij den Albehoeder. Mochten wij in elk geval God beminnen bovenal, (bis) 5 Tot 't bewaren van uw ziel Zocht gij steun in 't hemelsch leven; Gij verachttet d'aardsch genot, Dat de wereld U zou geven. Mochten wij, tot eeuw'ge vreugd, Volgen steeds in eer en deugd, (bis) Daarna feestpredicatie door Mgr. Dr. H. Poels. Na afloop der plechtigheid keeren alleen de geestelijken en bruidjes in processie naar de kerk terug. Voor 'I brengen van bloe men zie advertentie in dit nummer. o— 3 uur Plechtig Lof in de Parochie kerk. 4i/s uur preciesOpvoering van het Openluchtspel Sinte Oda, in 5 bedrijven, door Pater Justinus Janssen O.F.M., onder regie van den Heer L. Biesmans, muziek en zang zijh gecomponeerd door den Heer C. de Rooy te Venlo. -0— Het terrein van het openluchtspel is gelegen ter plaatse van den „om- zienden berg" bij liet 5t. Oda-kapel letje, in de bosschen van den Weled. heer V. Pyls, gratis hiervoor ter be schiKking gesteld. 0— Zoodra de opvoering is aangevan gen, hetgeen door bazuingeschal wordt aangekondigd, worden de toe gangen gesloten. Men wordt dus dringend verzocht op tijd te zijn. -0- Men wordt beleefd verzocht zich te richten naar de aanwijzingen der orde-commissarissen, kenbaar aan oranje-cocarde. Het is verboden zich te begeven buiten de plaats voor de toeschou wers aangewezen. Namens de Orde-commissie, Kapelaan DINCKELS. (Slot) SI. Oda vestigde zich dan te Venray en wel ter plaatse waar thans het Pensionaat en Klooster der Zusters Urselinen is gelegen. In een oud handschrift uit liet klooster Jeruzalem vertelt ons een vroom nonnetje in het leven „van d' heiliger joncfrouwen 5ca. Oda" het volgende. (We geven de tekst in heden daagsch Nederlandsch ten gerieve der lezers.) „St. Oda kwam daarna in het land der Peel en woonde te Venray, op de plaats, waar nu (d.w.z. in de 15e eeuw) onze nieuwe paardenstal is voor het huis van den Heer (Rector), met een dienaar en twee jonkvrouwen. In de tijd dat Sint Hubertus gestor ven was, zeide ze dikwijls dat daar ter plaatse, waar haar woning was, te Venray komen zou een heilige vergadering van Zusters. En daar er veel oorlogen waren in het land, zoo woonden te Venray een paar „haefluijde" (hoflieden), ge noemd die van Wijckrade, die overal verjaagd waren en nu woonden op Lijskenbans hofstede. Deze hoflieden deden St. Oda en haar gezin groote overlast aan, zoodat de heilige Jonkvrouw van Venray vertrok naar St. Oedenrode over de Peel. En als de heilige Jonkvrouw Mer selo naderde en op den berg kwam aan de windmolen tusschen Venray en Merselo, keek ze vol droefheid om naar het dorp Venray, waar zij gaarne gebleven was, en boog de knieën en bad tot God, dat toch Venray nooit meer verwoest of ver brand zou worden door de vijanden; en dat de hoflieden, die de goede naburen overlast wilden aandoen, daar niet zouden gewennen of lang blijven wonen; en dat de besmette lijke ziekten niet overal zulle heersen noch van buiten daar worden inge bracht. En zocs omziende zeide zij het dorp Venray vaarwel; en daarom heet die berg nog „de omziende berg"; en daar staat een heilige „stock" ter gedachtenis. Zooals het schijnt, zoo is aldus tot deze tijd geschied, gelijk Sint Oda gebeden heeft voor het dorp Venray. Dit, zoo voegt het brave non netje er bij heb ik gedeeltelijk gelezen en gedeeltelijk van goede, oude menschen gehoord." Ziedaar wat ons Zusterke over St. Oda's verblijf in Venray te vertellen weet. Veel is het niet, maar toch ge noeg om ons allen te bezielen met e^n heilige godsvrucht voor Haar, die eens een dorpsgenoote was. De zegen van haar heilig leven zal ook nu nog op ons rusten. Nog slechts eenige dagen en wij vieren feest. Welk feest dat is, behoeven we niet meer te zeggen. Dat is zoo algemeen bekend, dat't kleinste kindje al stamelt O...Oda't Kan ook niet anders. Op ieders lippen zweeft dit woord. Oda Sint Oda komt!...- Begrijpelijk is het zelfs, voor den vreemdeling, of toerist die ons stadje bezoekt. Ruiters, dames ook al te paard zoo'n 25 lal, waar moet dat heen zoo vragen de ouden van dagen zich zeiven af. Wat is dat toch Driekes Wel moet, voor het Sint Odafeest, in de bosschen van Piels gut dat! Openluchtspel mensch! Meer dan 200 menschenJoa joa, den lied gut snel. 't Is net twelf honderd joar geleje, dat Sint Oeike gesturven is Krek 12 eeuw. Moeder zeiDat hedde goed onlhalde jong, ge ziet toch enne gelierde kèl, ik heb genne spiet van mien eens, da'k ow noa de school heb loate goan.En 's avonds sluipt moederke heel stiekem de deur uit, om de fietsende en wandelende jongelui te volgen naar het speelterrein, waar de repetitiën van 't openluchtspel wor den gehouden. Eerlijk gezegd, heb ik naast »Moel" slaan kijken en luisteren, en wat ik zag, wekte bij mij hewóndering. Ik weet niet, wat ik het meest moet prijzen het spel, de zang, of ik zou haast zeggen de paardendressuur, misschien 't taaie geduld van den spelleider of zangdirecteuren, de en sembles, de lieve kleintjes, die jeugd en frischheid schenken aan 't geheel. Mijn Zondagmiddag was omgevlogen voor ik 't wist, en dat is het beste be wijs dat men zich heeft geamuseerd. Ik zag den Eerwaarde Pater auteur met tevreden blik de schare monsteren en kon daaruit opmaken, dat de zaak naar genoegen liep. Eerlijk moet ik bekennen dat ik alle respect heb voor den maker van dit mooi openluchtspel, dat goed in elkander past, mooi spel te zien Iaat geven en mooie zang laat hooren. De liederen, een compositie van den directeur van Venlona, den Heer C de Rooy. die hiermede voor de zooveelste maal weer bewees een fijnaanvoelend toondichter te zijn. Pater Janssen zal, als 't weer zich houdt als Zondag, niet behoeven te vreezen, dat er veel plaat sen onbezet blijven. Zijn naam als gelegenheidsschrijver is reeds lang gevestigd, en wat hij thans leverde is beslist wel 't mooiste wat Z. E. tot heden schiep. Eenmaal dit stuk gezien, is reclame niet meer noodig, dan zullen zij die het gezien hebben -wel zorgen dat de 1500 plaatsen, niet onbezet blijven. Op 29 Juni 4, 11, 18 en 25 Juli op naar Venray. Zoo zij het. dat de wegen, loopende langs en orn het leireini waar de Sl Odafeeslen worden gehouden en welke door bord jes ter plaatse zullen worden aange geven, op Zaterdag 26, Zondag 27 Dinsdag 29 Juni en op Zondag 4, 11, 18 en 25 Juli voor het publiek verkeer hel belang der openbare orde ei» veiligheid zullen zijn afgesToten ge durende den geheelen dag. Venray 19 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAREN Op Dinsdag 29 Juni a.s. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, het Bureau Gemeentewerken, het bureau van den vleeschkeuringsdienst en het kantoor der Gasfabriek op Dinsdag 29 Juni a.s. ter gelegenheid der St. Oda feesten den geheelen dag voor het publiek gesloten z\jn. De Secretarie is eveneens den ge heelen dag voor het publiek gesloten met uitzondering van de afdeeling Burgerlijken Stand, welke is geopend van half twaalf tot kwart na twaalf uur namiddag. Venray 23 Juni 1926. De Burgemeester en Wethouders Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, Degenen die zich nog bij den ge meentelijken reinigingsdienst willen aansluiten worden in hun eigen belang verzocht zich alsnog tot uiterlijk a.s. Dinsdag ten kantore van den Gemeente Ontvanger aan te melden. De kosten voor het tijdperk van 1 Juli tot 31 December bedragen f2,50 welke hij de aangifte moeten worden voldaan. Venray 23 /uni 1926. Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. door JOS. BOSHOUWERS ie LENT Bestrijding der mierenplaag. VraagOp aanraden van anderen heb ik, ter bestrijding van mieren, een Rids-spuitmet Ridsvloeistof aangeschaft, doch ik moet U tot mijn spijt laten weten, dat de mieren er heelemaal geen hinder van hebben. Ze blijven er even tieiig door als van te voren. V. te V. AntwoordIk had nooit gehoord, dat Rids ook werd aangewend, om er mieren mee te dooden, en moet u ge looven, waar u zegt, dat de mieren er geen hinder van ondervinden. Dit weet ik echter wel, dat luizen, vlooien, muggen, vliegen en motten er beslist door gedood kunnen worden. Maar, de bewerking moet nog eens herhaald worden, want de neten (of eieren) gaan er niet dood van. Daar komen dus nog jongen uit. Maar met creoline is dat precies hetzelfde. Over het algemeen kan men zeggen, dat Rids een goed bestrijdingsmiddel is van ongedierte, dat door poriën »ademl". Barnevelders. Vraag: Mijn jonge Barnevelders hebben geen roode oorschelpen, en zit nog al veel wit in, of liever gezegd geel. Zou dat nog terecht komen Ook zijn er bij met enkele witte veeren. V. te V. AntwoordVeel wit in de ooren is een ernstige fout.... op de tentoonstelling. De leg behoeft er echter niet te slech ter om te zijn, ook de kleur der eieren niet. Waarschijnlijk vergroeit het nog wel wat, even goed als met die witte veeren. Plet komt vaak voor dat het wit bij de kuikens, die geen wit mogen hebben, weggaat bij het ruien. Witte veeren is voor Barnevelders een ernstige fout, veel ernstiger, dan een beetje geel of wit in de ooren. Den legdarm uit. Vraag:. Een mijner kippen heeft al 'n paar keer den legdarm uitgehad. Zou dat komen van een windei Wat zou ik nu doen V. te V. Antwoord: Afmaken en er soep van koken. Het dier is dan meteen uit z'n lijden verlost. De kwaal herhaalt zich gewoonlijk later toch weer. De oorzaken van 'l uitzakken van den eileider zijn de volgende: a. hard nekkige verstopping, b te groote eieren, c. windeieren, d. sterk prikkelend voer. Het kan bij uw hen dus zeer goed aan een windei te wijten zijn geweest, Orpingtons- VRAAG: Ik kan een stuk of lien mooie Buff. Orpingtons koopen. Ze zijn wel een beetje licht, doch dat zal wel van het weer komen, dunkt me. Hoe de leg nver hel algemeen Leggen ze ook goed in den winter? En zijn ze goed voor kloeken W. te O. ANTWOORD Buf Orpingtons blij ven het 2e en 3e jaar bijna nooit goed op kleur en zeker niet als ze op een terrein zonder veel schaduw loopen. Op bijna geen enkele tentoonstelling ziel men overjarige buffs, die mooi op kleur zijn gebleven. Is het u echter niet om de tentoon stelling te doen, dan is de kleur maar bijzaak. Hoe de leg van de B. O. is? Er zijn goede, er zijn slechte legsters onder, precies als bij andere rassen. Over het algemeen zeker zooveel slechte als goede, 'l Kan ook niet anders, want er is bij de B. O. nog maar heel weinig werk gemaakt, om de productie te ver hoogen De kleur blijft altijd een sta-in den- weg bij de productieverbetering. Onder Witte Orpingtons vindt men meer goede legsters, dan onder de buffs. De eieren zijn klein in vergelijking met den omvang der kip. En dan zijn de meeste buff-orpingtons verbazend broedluslig. Natuurlijk is dal bij de eene koppel erger dan bij de andere. Bij mij in de buurt woont iemand, die 14 Buff-Orpingtons heeft, vroeg- broed 1925. Raad eens, hoeveel er al broedsch van geweest zijn?.... Alle 14 Neen, voon de productie zou ik B. Orpingtons in het algemeen niet prefe- reeren. i Als broedkippen zijn ze ook wel eens te onbeholpen en te lomp zwaar. Ze trappen nog al eens eieren stuk en ook wel kuikens dood. Kuikens voor 25 cents. VRAAGIk kan nog kuikens van een dag fcoopen voor 25 ets. hel stuk. Zou ik daar nog voordeel mee kunnen hebben Het zijn Witte Leghorns, te leveren midden volgende week. W. te O. ANTWOORDAls ik in uw plaats was nam ik ze niet. Automatische voederbak. P. M. te O. De teekening voor den aulomatischen voederbak zal wel reeds in uw bezit zijn. Daar hij voor 100 hoenders moet dienen, moet u hem juist 2 maal zoo lang maken, als op de teekening is aangegeven. Hoogte en breedte blijft precies hetzelfde. Onder den voorkant blijft eene opening van 6 cM., waar het meelvoer onder door schuift. Mocht er toch nog geknoeid worden, dan kunt n later het plankje er wat hooger maken, door er een klein latje over heen te slaan. Maar ik denk niet, dat het noodig zal wezen. VENRAY. Uitslag van het concours, uitgeschreven door de Handboogschut terij »St. Anna" alhier, bij gelegenheid van haar 25 jarig beslaan. Ie zestal Corps Kampioen Haagsche Rozenknop Helmond 40 p. Ie pr. Krijgsman Soranus Lieshout 99 p, 2e pr. Eendracht, Helmond, 98 p. 3e pr. St. Sebasliaan, Handel 96 p. 4e pr. Gezelligheid Someren 95 p. 5e pr. Diana Venray 91 p. 6e pr. Haagsche Rozenkn. Helmond 91 p. 7e pr. De Batavieren Caslenray 90 p. 8e pr. Oefening en Uitspanning -St. Anthonis 89 p. 9e pr. Volharding Lierop 89 p, 10 pr St. Joris Leunen 86 p. Rozenprijs: Gezelligheid, Someren 8 r. Tweede zestal: Corpskampioen Vredelust Deurne 36 p. Ie pr. Gezelligheid, Someren 79 p. 2e pr. Volharding, Lierop 76 p. 3e pr. St. Joris, Leunen 67 p.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1