Mn Behoudenis OOSTRUM. Onze Parochiekerk, Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. iJAtrONflft H fyieriSrW r.nsfmromnA ■■WÉ 1 MANUFACTURE j MORDEEUGST/ I DE 01 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Mtj der Wat ieder Venrayer lezen moet. De Kippenhouderij op het platteland Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY. TaSë yi9U IVIO-ÜI raag il Mpm crvcnii. o ivOOfj -vxr~ ïiw» j. PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regrts 60 ct. per regel 7'/» ct. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p.post 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. num mers 5 ct. ONDERVINDING IS DE BESTE LEER! Ruim 40 jaren lang wordt beweerd: Wil men iets koopen, mooi, degelijk en goedkoop, dan moet men zijn bij VINCENT PYLS, voorh. F\ Camps-Delhougne, Oroote Straal 14 - Telefoon 10 - Postrek. 74991 Manufacturen, Dames- en Hinderhoeden, Mantels, japonnen, Regenjassen en Mantels, Stukgoederen, Ondergoed, Naaistersfourni^en^^ltor^WoH^ Bébe-artikelen. j^Manufac jn Dij irtikelen. B SS <i H -1' mf Aan de beschrijving der merkwaar digheden van de groolsche parochiale kerk van St. Petrus Banden te Venray, voor eenige jaren uitgegeven door wijlen den Zeereerw. Heer Pastoor Pascal Schmeitz, voormalig pastoor dezer kerk, ontbreekt lot heden de beschrijving en verklaring der kerk vensters der zijschepen, welke door Hemen eenige edelmoedige gevers ter plaatsing geschonken, in de ateliers der heeren Fr. Nicolas en Zonen te Roermond vervaardigd werden. In de eerste venster aan de Epistel zijde prijken in hpt couronnement of kroon van den bovenraam, de voor stellingen: drie Engelen-, verder He breeuwsch schrift: Jehova en in de kleine driepages: Tres unum sunt: de Drie zijn Een. De hoofdvoorstelling boven in de banderol Tres vidit, unum adoravit Hij zag drie personen en eenen aanbad hij. Voorstelling van God de(n) Vader, met den H. Geest op de borst, houdt het kruis, waaraan de Zaligma ker hangt. Voorstelling der H. Drie eenheid. Onder het kruis, in het middenwerk staan de Kerk, welke het H. Bloed, dat uit Jezus' wonden vloeit, in eenen kelk opvangt, afbeelding van het Nieuwe Verbond en de Synagoge of het Oude Verbond (geblinddoekte figuur). Aan den voet van het Kruis ligt ge knield de H. Maria Magdalena. In de zijvakken de beelden der II Maagd en Moeder Gods Maria, van Longinus den goeden moordenaar, de zon, van den H. Joannes, den bemin den leerling, en eenen beul den kwa den moordenaar, en de maan. Deze voorstelling is omgeven door de beeldengroep der vier Evangelisten en der vier windstreken. Daaronder zien wij voor onze oogen tentoongesteld hel aardsche Paradijs, de afbeelding der verboden vrucht, het eerste ouderenpaar Adam en Eva en de vier Paradijsstroomen. BrugDe beelden van den H. Igna tius, van den H. Athanatius en van den H. Servatius. Onderaan: De afbeelding van het Lam Gods, omringd door de Apostelen. On der deze voorstelling de Ark des Ver bonds, .omgeven door profeten. Dit venster ontworpen en geschonken werd geplaats^ zooals het onderschrift luidt Gode ter eere, het volk tot leering. o In de tweede venster, welke aan de Epistelzijde geplaatst is, wordt de bo venraam in het couronnement gesierd door korenaren, druiventrossen, hangen de parel, terwijl daarom staat 't beeld van het Lam Gods. De kleine voorstellingen vertoonen ons hoe de H. Servatius aan den H. Gerlacus de laatste H. Teerspijs brengt: De H. Clara, hoe zij gesteund en ge holpen door twee harer medezusters met Pyxes in de hand de Saracenen verjaagd. De hoofdvoorstelling hiervan is het Laatste Avondmaal, waarop Jezus- Christus het H. Sacrament des Altaars instelde. De kleine voorstellingen beteêkenen: De H. Clara van Cornillon ligt met opgeheven armen voor Paus Urbanus IV, welke_ haar een perkament met zegel toereikt, bevattende de texte van de instelling van hel H. Sacraments feest. Verder de II. Sacramentsproces sie en de verschijning van het H. Hart aan de H. Maria Margaretha Alacoque. Drie passen in de brug: Twee duiven pikkend aan druiventrossen, visch met broodkorf op den rug, korf met brooden met kruissneden, waarop een pauw zit, pikkend in het brood. Onderaan kleine voorstellingen: Christus strekt zegenend, (op latijn- sche wijze), de hand uil over brooden Elias, versterkt door het brood, stapt Hoofdvoorstelling: De Bruiloft van ana. Kleine voorstellingen daaronder: 'ffer van Melchisedech en verder Da- iël, zittend in een hok met twee ;euwen, een Engel, die Ilabecuc met e haren aandraagt. Mannaregen. Onderschrift: Maria Pascal Schmeitz, Pastoor van Venray, van 19021919, In de derde geplaatste treft men in het couronnement de figuren van den H. Geest, eene vliegende duif, welke naar de vakken beneden hare stralen uitgiet Verder in schrift de zeven gaven des H. Geestes: Wijsheid, ver stand. raad, sterkte, wetenschap, gods vrucht, vreeze des Heeren. Isaias XI 2. 3. Hoofdvoorstelling: De H. Priester wijding. Kleine voorstellingen: H. Oliesel, Huwelijk, koperen slang, voorafbeelding van het^L Kruis, Aiiron en zijne zonen en het Aardsch Paradijs. Drie passen in de brugGeloof, Hoop en Liefde. Onderramen. Hoofdvoorstelling: H. Vormsel. Kleine voorstellingenH. Doopsel, Biecht, Doop van Christus door Joannes in den Jordaan en in een straat links twee huizen in Egyplischen stijl, met enkel eene hooge smalle deur in het midden. Het eerste huis van een Egyptenaar beginnende met de hooge poortdeur, waardoor een Egyptenaarschreeuwend loopend, naakt, inet witten lendengor del, naar binnenvlucht. De deurstijlen met dwarsbalken, op de bovënmuur, rijk met hieroglyphen beschilderd. Het tweede, huis van een Jood, ook met één deur, maar eenvoudig, zonder hieroglyphen; op de twee deurstijlen en cp den boven dwarsligger staat, ruw met bloed gestreken, een kruis in T-vorm; in de hooge deur staat met vreugdig gezicht, in los overkleed, eene moeder, met een kind aan het kleed hangend en een kleiner kind, de hand jes uitstrekkend op den arm. Voorbij het Jodenhuis komt aan, meer zwevend dan gaande, eene figuur, groot mei stralend hoofd, met vertoornd gelaat, de linkerhand tot vuist gebald, met de rechter een vlammend zwaard naar de deur van den Egyptenaar uitstrekkend OnderschriftZijne beminde ouders, Cornelius Schmeitz, geb. te Guitecoven 1820, overl. te Buggenum 1900. o— In de vierde, welke wel beloofd» maar nog niet geplaatst is, waarvan echter de teekening voor mij ligt, slaan in de kroon musiceerende En gelen. De hoofdvoorstelling: de gehoor le van Christus. Kleine voorstellingen: de kindermoord van Bethlehem. Opof fering in den tempel. De marteldood van den H. Stefanus. Brug: Engelen. Onderaan: Hoofdvoor stelling: de berg Thabor. Kleine voor stellingen Christus en de Samaritaan- sche vrouw bij de bron. Wapen clau wen en schrift. Overspelige vrouw. OnderschriftMaria Theresia Clau- wen, geb. te Sitlard 1807, aldaar overl. 1860. R I. P. Wordt vervolgd. 't Was verleden jaar in de zomer Op een mijner omdwalingen kwam ik terecht in het knusse Meierijdorpje, St. Oedenrode en daar ik de zwakheid heb overal te neuzen naar ouwe papieren, boekjes, devoties enz, belardde ik al heel gauw bij den- kapelaan. T Gesprek liep nogal van stapel en op eens waren we druk bezig over de eeuwfeesten, die in 1926 zouden plaats hebben. Toen, geachte lezer, ben ik een beetje verlegen geworden, doch maar heel even. St. Oedenrode was in begin 1925 al druk in de weer om de sterfdag zijner patrones St. Oda nu al 120Ü jaar geleden feestelijk te herdenken. En Venray, waar St. Oda toch ook woonde, dat zij stichtte door haar deugden, dat zij zegende bij haar heen gaan, Venray, waar eens St. Oda een veel vereerde patrones was, Venray scheen dat eeuwfeest te vergeten Zou dat waar kunnen zijn? Neen, wij als Limburgers denken wel niet zoo ver vooruit, maar als het oogen blik daar is, dan slaan we spontaan de handen in elkaar om 'n feest te oiganiseerèn zooals alleen Limburg dat kan. En dat oogenblik inwoners van Venrav, is gekomen. Onder de leiding van den ijverigen Heer Pastoor zal een comité de feestelikheden voor bereiden. Doch het moet geen onder onsje zijn va l een paar mer.schen het moet een feest zijn van geheel Venray. En daarom zijn alle vereeni gingen, alle organisatie's van Venray en gehuchten uftgenoodigd tot een vergadering in het Patronaat op Vrijdag avond 30 April (zie de advertentie in dit blad). Al jen zijn uitgenoodigd allen moeten dus komen Wanneer het immer gold als recht matige trots dat een volk zijn groole mannen eerde, dan is het ook een eereplicht dat wij als Katholieken, de Heiligen eeren, die de waarachtige helden zijn van het Godsrijk. En dan is hel nog meer eereplicht dat wij die Heiligen huldigen, die op onze eigen bodem hebben geleefd, onze eigen voor vaderen door hun deugden hebben gesticht, die als het ware een der onzen zijn geworden. Daarom, inwoners van V enray, eens gezind onder leiding van uw Herder aan 't werk Als Venray iets wil, dan komt het er: wie het niet gelooft, denke maar eens aan de Landbouw tentoonstelling van verleden jaar. En aan de wil, de eensgezinde wil, daar kan alleen een zwartkijker in het kwadraat aan twijfelen! Dus tot weerziens Vrijdagavond in het Patronaat door JOS. BOSHOUWERS te LENT Diarrhee by kuikens. Vraag: Waar kan het aan liggen, dat kuikens diarrhee krijgen. Ik heb er verscheidene aan dood en de overige groeien ook niet goed meer. Mijn broer heeft dezelfde, op den zelfden dag ook uit de machine gekomen, terwijl we beiden hetzelfde opfokvoer gebruikten. P. te O. Antwoord Slecht gereinigde hokken of kunstmoeders, te weinig versche lucht, onzuivere eet- en drinkbakjes, bedorven voedsel, koud weer, te veel eivoer zijn doorgaans oorzaken van darmziekte, waaraan vele kuikens dik wij Is lijden. De diertjes zitten dan lusteloos ineengedoken en hebben weinig trek in eten, terwijl ze door de diarrhee de donsveertjes aan het ach terlijf bevuilen, zoodat deze aan elkaar kleven. Meestal valt er niet veel aan te dok teren. Voor le veel groenvoer in de eerste week moet ook worden opgepast, daar dan licht diarhee kan ontstaan Beweging, zonneschijn en frisschè lucht zijn aanbevelenswaardige midde len, om deze ziekte te voorkomen. Vaak ook komen de kuikens besmet ter wereld ze lijden niet zelden aan de z g. pullorumziekle, die gepaard gaat met witte, slijmerige diarrhee. Het opfokken van kuikens, door A. J. Mertens, pluimveeteelt- onderwijzer te Nederweerl (L.) Prijs 10 cents. Bij de elektrische boek- en handels drukkerij van Emile C. Schriks te Asten zal eene serie vlugschriften op gebied van land- en tuinbouw ver schijnen. No. 1 is reeds verschenen, en dit handelt over het opfokken van kuikens. De heer A. J. Mertens uit Nederweert heeft den landbouwers-kippenhouders. een goeden dienst bewezen door dit vlugschrift in 't licht te brengen. Het werkje is heel populair geschreven-en handelt over de volgende hoofdstukken: De kunslmoeder, De verpleging (der kuikens), de voeding, en de meest voorkomende kuikenziekten. Wij hebben het met genoegen door gelezen en hopen, dat het in handen van vele landbouwers kippenhouders zal komen. 't Is een zeer practisch en handig boekje vol van behartenswaardige wen ken, vooral voor de vele plattelands- kippen houders, die nog niet met den ouden sleur gebroken hebben. Doch ook daar, waar de zaak reeds beter wordt aangepakt, zal het goede diensten kunnen bewijzen. Voor 10 cents! 't Is nog niet de prijs van een winterei 1 U weet den uitgever, niet waar Emile C. Schriks te Asten (N.-Br.) Hoeveel kippen? En welke. Vraag Ik heb een hokje van 2i/« M2 bodem, waaraan een overdekte ren, gedeeltelijk overdekt, van 12 M2. Hoe veel kippen zou ik daarin ten hoogste kunnen houden, en welk ras dunkt u voor mij dan het meest geschikt? L. te V. Antwoord U is, al woont u in een Venray, wat men wel eens noemt een stadskippenhouder, omdat u, wat de ruimte betreft, in dezelfde omstandig heden verkeert, Stadskippenhouders moeten toch minstens 1 vierkanten Meter bodem- oppervlakte ren kunnen geven. In verband met de ruimte van het hok zou ik zeker niet meer dan 10 hennen houden, acht zal nog beter zijn. Nu hangt het er natuurlijk veel van af, hoe u de dieren behandelt. De ver zorging speelt een zeer voorname rol. Welk ras Ja, wat zal ik zeggen Bij puike verzorging doen het de Leg horns ook wel goed in sladsrennetjes, maar als er te veel aan mankeert, worden het gauw veerenplukkers en ook wel eiervrelers. In zoo'n kleine renneljes doen hel gewoonlijk de zwaardere soorten beter. Hier in Nijmegen wordt de W. Wyan dotte steeds populairder. Dat is een makke kip en men heeft er besfe stam men onder. Ik voor me zelf mag de W. Wyandotte wel. Voor de boerderij zijn ze niet zoo geschikt, omdat ze bij ondoelmatige voedering later te vet worden, en omdat de eitjes niet zoo groot zijn als van de Leghorns. Maar er zijn wel stammen, die ook flinke eieren leggen. Ook, die niet al te veel broedsch worden. Bij goede behandeling zijn de W. Wyandotles zeer dankbare kippen. Ze doen er langer over dan de Leghorns, om volgroeid te zijn, en gaan daardoor ook later aan den leg. Er moet dus 'n maand eerder van gebroed worden. De W. W. kuikens, die met Aller heiligen aan den leg kunnen komen, moeten er nu al zijn. Barnevelders? Daar kan haast het zelfde van gezegd worden. Het ei is echter grooler, en mooier gekleurd ook. Kijk vooral naar de afstamming! van den Op Woensdag 21 April nam. 5 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te l6zen en werden deze na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd. 2. Vaststelling van het kohier der Hand- en Spandiensten dienstjaar 1926, 1927. Alvorens tot vaststelling van dit kohier over te gaan bracht de voor zilter namens B. en W. dank aan de heeren raadsleden van de verschillende gehuchten, die hun college bij het op maken van dit kohier zoo welwillend van advies hadden gediend voor B en W. was het voor wat de gehuchten betrof steeds eenigszins moeilijker om de meest juiste maatstaf toe te passen en werden daarom steeds de raadsleden van de betrokken gehuchten om advies gevraagd, wijl deze meer plaatselijk bekend waren. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat dit kohier zoodanig was opgemaakt, dat men daarover volkomen gerust kon zijn en zooals, menschelijker wijze gesproken, billijk en rechtvaardig was. Daarop kwamen voor 1998 handdiensten en 1500 spandiensten. Zonder hoofdelijke stemming werd dit kohier dan ook overeenkomstig het voorstel vastgesteld. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening ter bestrij ding der kosten der school te Merselo groot f 12000. 4. Voorstel tot hel aangaan eener geldleening wegens aankoop grond en huis aan de Gasstraat, groot f 8000. De voorzitter deelde mede, dat B. en W- zich in verband hiermede in ver binding gesteld hadden met verschil lende financieels instellingen en waren zij er in geslaagd om deze beide leenin gen te kunnen plaatsen bij het Pensioen fonds voor Koloniale Ambtenaren en Locale Landsdienaren tegen eene rente van 43.4 pCt. uitgifte a pari. Deze leeningen zouden ten allen tijde aflos baar zijn en indien de rentestandaard dus nog mocht dalen en er voor de gemeente voordeel in zou gelegen zijn om deze leeningen binnen den vast gestelde» (ermijn, voor wat de lening voor de school betrof 40 jaren en voor wat den grond en het huis betrof 25 jaren, af te lossen, dan kon zij zulks steeds doen, onder voorwaarde echter, dat voor he'geen in de eerste 5 jaren boven de verplichte aflossing werd afgelost 1 pCt. meer werd betaald. Na 5 jaren was de gemeente echter vrij om de leeningen desgewenscht ineens af le lossen zonder eenige bijbetaling. B. en W. achtten het dan oök eene gunstige aanbieding en stelden zij mitsdien den raad voor hen te mach tigen deze beide leeningen bij voor noemde instelling aan le gaan. Werd goedgevonden. 5. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelde mede, dat na 't verzenden der agenda nog een verzoek was ingekomen van W. Swinkels, om van de gemeente te mogen koopen een perceeltje grond groot 2 aren, gelegen aan den Overlóonschen weg, zijnde een gedeelte van de vroegere standplaats voor woonwagens Swinkels heeft daar een stuk grond gekocht, waar de ge meente juist met een smalle strook voor ligt. Hoewel B. efti W. er niet voorwaren gemeld perceel geheel te verkoopen, wijl haar dit dikwijls als opslagplaats te pas kwam, hadden ze er geen be zwaar legen om van dit perceel, 9 are groot, 2 are aan Swinkels te verkoopen voor f 50. mits goedkeuring van Ged. Staten. Werd goedgevonden. Van de Firma Gebr. Oudenhoven alhier, was een verzoek ingekomen tot het leggen van 250 M. smalspoor vanaf het afgebrande klooster langs de Oude Oostrumsche weg naar een door hen gekocht perceel grond. Hoewel vroeger aan B. en W. mach tiging was verleend om zoodanige ver gunningen te verleenen, hadden zij gemeend deze aanvrage toch in den raad le moeten brengen, wijl dit smal spoor dicht bij de bebouwde kom kwam liggen. Zij stelden voor het verzoek in te willigen onder bepaalde voorwaar den en hen tot uiterlijk 15 Juli 1926 vergunning te verleenen, tegen eene vergoeding van f 25. De heer Wijnhoven vroeg waarom het puin niet door de gemeente werd overgenomen. De voorzitter zeide dal 'tde bedoeling was dat de steenen door de Paters zouden worden teruggenomen en de rest op bedoeld terrein zou worden gesorteerd. Het puin bleef liggen en had de gemeente dit later noodig, dan kon het daar worden afgehaald. Hierna werd z.h.s. besloten de ge vraagde vergunning te verleenen. Van Heeren Gedep. Staten was een schrijven ingekomen, naar aanleiding van het raadsbesluit, waarbij de levering en het onderhoud van het benoodigde voor een gemeentelijken autodienst VenrayStation werd gegund van de Firma L. J. van Haren en Go. Ged. Staten gaven in gemeld schrijven te kennen, dat het hun voorkwam dat gemeld raadsbesluit was in strijd met de wet en zij konden daaraan hunne goedkeuring niet hechlen. De gunning had bij raadsbesluit plaats gehad en volgens oordeel van Ged. Staten behoorde deze tol de com petentie van B. en W.; deze gunning was le beschouwen als uilvoering, be doeld bij art. 179a der gemeentewet. Verder had de gunning plaats gehad met voorbijgaan van den laagsten in schrijver en zou de gemeente daardoor jaarlijksch f 350 meer moeten betalen, hetgeen zij ook niet in hel belang der gemeente achten. Ged. Staten adviseerden dan ook om gemeld raadsbesluit in te trekken en eene nieuwe openbare aanbesteding te doen plaats hebben. Mocht echter de raad bij zijn besluit blijven, dan zou een en ander hun College aanleiding geven gemeld besluit ter vernietiging aan Hare Majesteit voor te dragen. ^,e Voorzitter vroeg of iemand naar aanleiding hiervan het woord verlangde. De heer Fonck vroeg in verband met /le in vorige vergadering gehouden be sprekingen nog nadere inlichtingen. De heer Stoot meende, dat de Raad

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1