PÜROL Tweede blad. Terstond Cl iJAtrOMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zucht naar grootheid. s manufacturen! lYQORDEEUGSiT Het geheim van Charing Cross. De Bunzing. Da H. Mis brengt zegen. ___fljggggyggg Zaterdag 17 April 1826 -*>y~ ï.rïatn nartn L 1/ tbWf* \J fv nj» ymst rgang NO. TO JmanufacturenJ BLIJKEN TOCH HET fWORDEELIGSTf MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER;ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cl. per regel 7'/« ct. bij abonnement leger tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal: voor Venray 65 ct., p. post 75 ct. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 c>. Aangifte verhuizingen. Burgemeester en Wethouders van Venray bren gen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de hepalingen van Hoofdstuk 2 der Alg. Politie verordening de gezinshoofden verplicht zijn om binnen 8 dagen ter Gemeentesecretarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen, of de gemeente met der woon verlaten. Verder zijn de gezinshoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen op te geven elke verandering in het per» «oneel van hun gezin, dienstboden, kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, dus niet alleen w&nueer een zoon, dochter, meid of knecht of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemand in bet gezin komt uit Venray of naar een ander ?eiin te Venray vertrekt, moet biervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven. Voor een goede bevolkingsboekhouding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de ingezetenen, dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatigheid oamiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray 7 April 1926 Burgemeester en Wethouders 'oorooamd, O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. Openstelling Kadaster kantoor Gemeentewerken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeente- Opzichter. behoudens onvoorziene omstandigheden, iedere Vrijdag van negen tot elf uur voormiddag ten kantore van gemeentewerken zal zijn voor het verstrekken van inlichtingen en hulp bij het nemen van inzage is het kadaster. Op de overige dagen zal de gemeente opzichter zooveel de dienst het toelaat tusschen 11 en 12 uur voormiddag te zijnen kantore zijn. Bij afwezigheid van den Gemeente opzichter gelieve men bouwvergunningen enz. af te geven ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Venray 8 April 1926. Burgemeester en Wethouders van Venrav, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Venray brengt ter alge meens kennis, dat ter Gemeentesecretarie vanaf 10 April a.s. gedurende dertig dagen ter inzage liggen drie staten, model 75, bevattende de uit komsteu van meting en schatting, als bedoeld bij artikel 15 der wet op de Grondbelasting (wet van tC Mui 1870 Slbl. no 82) benevens een staat model 17 Venray 10 April 1926 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Er is geen kwaal van onzen tijd zoo algemeen verspreid als die der grootheidsmanie. Onder alle standen der maatschap pij is zij verspreid; zij wordt gevon den onder alle klassen der bevolking. Alles komt in onzen tijd aan op den schijn. Als men de wereld maar door den schijn kan verblinden, is men al best in zijn schik op welke wijze dit geschiedt, daarover bekommert men zich dan ook bitter weinig. ledereen tracht zich boven zijn stand te verheffen. In vroegeren tijd had de grootheids- manie lang niet die hoogte bereikt, welke zij nu heeft ingenomen. Thans verheft eenieder zich boven zijn stand, en veel van wat wij in de FEUIIiLTSTOlSr. 2. Ge hadl beter gedaan, als ge den man naar builen had gedragen, zeide de dokter. Breng hem naar een ka mertje in het station. Een slationsagent verscheen op dat oogenblik met een treinbeambte licht te hij den dooden man op en bracht hem over het perron naar een wacht kamer. Helherwick, die wel begreep, dat zijn diensten gewenscht konden zijn, volgde met den dokter de groep Het trof Helherwick als een bittere ironie, dat zoodra het lijk buiten was gebracht, de trein als zorgeloos en onverschillig weer doorreed. Lieve hemel 1 mompelde hij, meer lot zich zelf, dan tot den man aan zijn zijde. Die arme baas was vijf minuten geleden nog volop in leven, blijgeestig en naar ik dacht met heel wal illus sies voor de toekomst! Ongetwijfeld 1 merkte de dokter droogjes op. En is hij dood. Wat is er eigenlijk gebeurd? Hetherwick vertelde hem in het kort de geheele geschiedenis. En de 'andere man is verdwenen! merkte de dokter op. Hum 1 Ik veron derstel, dat niemand er aan gedacht heeft Hem vast te houden. Nu.... en wereld zien, is bijna niets dan valsch- heid en comediespel. Het spreekwoord „de kleeren maken den man" kan in onze dagen in hooge mate practisch worden toegepast. De wereld beoordeelt den mensch maar ai te gaarne naar de lappen, welke deze zich om het lijf heeff ge hangen. De landbouwers, de werklieden, de kooplieden en de ambtenaren kon men in vroegeren tijd gemakkelijk aan de kleeding onderscheiden. Vooral in-den tijd der gilden stond men er streng op, dat ieder binnen de perken van zijn stand of positie bleef. Niemand voorzeker zal eischen, dat alle gebruiken en zeden van dien tijd opnieuw worden ingevoerd; maar zeker was het te wenschen, dat ieder zich zoodanig kleedde, als dit met zijn stand overeenkwam, en zooals zijne middelen het veroorloofden. Wat zien wij echter in den tegen woordigen tijd gebeuren De eenvoudige landlieden leggen hunne eigenaardige kieedij, die hun toch zoo goed staat, af, en tooien zich ook al met de moderne „vodden" welke de mode zelfs in den meest verwijderden achterhoek heeft inge voerd. Niemand wil minder zijn dan de eerste de beste andere. De kleederdracht, welke den stand tot eer verstrekte, verdwijnt meer en meer, en daarmede ook de eer en het zelfbewustzijn. Zoovelen trachten door den uiter- lijken schijn te toonen, hoever zij boven de menigte verheven zijn. En het zoogenaamde „gewone volk" gevoelt zich beleedigd, en tracht de pronkers na ie volgen. V4[e!ke eene rol vervullen tegen woordig velen onzer dienstboden Zijn niet velen onder hun eene ware ergernis voor de brave huis vrouwen Ja, waarachtig, sommigen zouden wel gaarne voor hare meesteressen aangezien worden, en kon het zijn, zich zelfs boven dezen verheffen. 't Is gewoonweg belachelijk, welke totabellen zich enkele van die kever tjes op het lijf hangen, om toch maar wat „liooger" te schijnen, dan ze in werkelijkheid zijn. En zoo gaat het met vele andere, niet dienstbare meisjes en ook bur gervrouwen al juist hetzelfde. Over het algemeen heerscht er, vooral bij het vrouwelijk geslacht, maar ai te veel zucht naar opschik. „Ik kleed mij zooals ik zelf wil, daarover heeft niemand iets te zeggen," zoo hoort men soms door deze of gene spreken. GoedMaar kan uw geldbeurs daarvoor genoeg opleveren? Maakt gij geen schulden, door eene weelde ten toon te spreiden, die niet past bij uw stand als hij nu eens niet terugkomt, wal dan. Vermoedt ge, dat er misdaad in het spel is riep Helherwick uit. De omstandigheden zijn verdacht zeide de dokter. Ik zou zeggen de man is zoo plotseling gestorven, als een mensch maar kan sterven als of hij doodgeschoten was of letterlijk in stukken was gereten. Dal maak ik op uit hetgeen ge me verteld hebt, begrijpt ge. En het kan een vergifti- gingsgeval zijn. Zal de andere man terugkeeren En zoo niet... Van dat oogenblik af wachtte He therwick in spanning, of de andere persoon terug zou komen. Hij was er niet na tien minuten, niet na vijftien minuten, niet na een half uur. Maar andere personen waren gekomen, die haastig in de wachtkamer op en neer liepen of bij de tafel stonden, waarop de doode man wgs gelegd. Het waren voor het meerendeel beambten en politic, ook een politiedokter en - met dezen een inspecteur van politie, een zekere Matherfield, die reeds eenige malen met Hetherwick had samenge werkt. Terwijl de twee doktoren een nieuw onderzoek instelden, nam Ma therfield Hetherwick ter zijde en liet dezen allo gebeurtenissen navertellen met allerlei bijzonderheden. Mather field luisterde en schudde het hoofd. Die tweede man zal niet terug komen, zeide hij. Een half uur geleden is hij weg gegaan. Denkt ge, dat hij wist, dat de andere man dood was, voor hij zich uit de voeten maakte? Ik weet het heusch niet, ant En kan het leven van een volk gezond zijn, als de weelde en den overdreven opschik het grootste deel van het loon verslinden Zou het niet honderdmaal verstan diger zijn: wat minder gekleed en wat beter gegeten De grootheidsmanie openbaart zich ook in de zucht naar een hoogeren titel. ledereen wil „mijnheer" genoemd worden, alsof men door deze bena^ niing ook werKtiijk hoogere eigen schappen verkrijgt. Ocharm wat zijn sommige, mem schen gevleid, als zij eens op dergelijke wijze betiteleerd worden. Helaasze weten niet dat ze achter den rug worden uitgelachen, en een scheldnaam dan dikwijls het woordje „mijnheer" vervangt.' „Schoenmaker, blijf bij uwe leest" zou men met recht eenieder kunnen toeroepen, die met titels pronken wil, welke hem in 't geheel niet passen of toekomen. Zoo zouden we nog heel wat meer kunnen opnoemen, waarin zich de zucht naar grootheid openbaart. Het tegenwoordig maatschappelijk leven kenschetst zich overal door misleiding en comediespel. 't Is treurig, maar waar Het ergste is echter maar, dat al die leugenachtig voornaamheid bij het volk de eerlijkheid en het eerge voel geheel en al ten gronde richt en bovendien le'dt tot nog grooter ontevredenheid en armoede. I&gsm&foü Msde&isliapa.. HET LIGT NIET AAN HET WEER Gij behoeft bij vochtig weer niet rheumatisch te zijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder normale omstandigheden stroomt dopr uw gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de laak der nieren. Te veel werk, zorgen en weersver anderingen verzwaren deze taak, en. dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urine zuur en andere schadelijke onzuiver heden behoorlijk uit het bloed filtree ren. Scherpgekante kristallen Yormen zich in de spieren, gewrichten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumalische aandoeningen bekend als spit, ischias of rheumatiek, naarmate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinesloornissen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere verschijnselen van een nieraandoening opmerkt, gebruike men Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hadden succes, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons rnet geel etiket (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1.75 per flacon. 82 'De bunzing of stinkmarter die trou wens heel wat locale benamingen heeft is bij velen bekend. Zoo noemt men woordde Hetherwick. Alles speelde zich zoo snel af, dat de ontknooping reeds gekomen was, voor ik eigenlijk wist wat er gebeurde. Met zekerheid heb ik gezien, dat de verdwenen man den dooden aan een snel, maar nauwkeurig onderzoek onderwierp. Dan snelde hij letterlijk de deur uit; hij was bijna bij de trappen, voor de trein geheel en al stilstond. Kan je hem beschrijven, mr. He therwick vorschte de inspecteur uit. Beschrijven o zeker. Ik kan hem ook indentificeer6n, meende He lherwick. Hij was een man met enkele zeer scherpe kenteekenen. Ik zou hem onmiddellijk herkennen, in elk geval en waar ook. Goed, wij zullen een onderzoek naar hem moeten instellen, zeide Ma therfield. En nu zullen we dezen dooden unan naar het doodenhuis moeten brengen om het lijk te schouwen, en te zien, wat er precies met hem gebeurd is. Het is goed, dat ge meegekomen zijt, mr. Hetherwick, ik zal u inderdaad noodig hebben. Hetherwick ging mee in den droeven stoet tezamen met de twee genees- heeren. Hij moest de geheele geschie denis weer aan den politiedokter ver- lellen ook deze ambtenaar schudde, evenals alle anderen, zwaarwichtig het hoofd over het verdwijnen van den man met het smalle, spitse gelaat. Een merkwaardige verontschul diging, meer niet, zeide hij. Er woont geen dokter dicht bij. Hebt ge uit de gevoerde gesprekken u geen idéé kun nen vormen over de identiteit van den dit roofdier ulk, elders in ons land noemt men het bonsem, putoor en meert. Dat de bunzing een algemeen voorkomend dier is blijkt wel uit het groote aantal dal jaarlijks gevangen of geschoten wordt. Dit getal varieert tusschen de 4 en 5 duizend. De bunzing munt uit door fijnheid van pels. Schitterend is de bruin-zwarte vacht, die vooral aan de zijde vap het lichaam ds geel-witte kleur van de wolharcn laat doorschemeren De huiden zouden ongetwijfeld waardevol ler zijn, wanneer de walgelijke lucht van de stinkklierstof er niet aan voor kwam. In den winter kost een vacht gemiddeld f 4 De bunzing is ongeveer li/i voel lang. Zijn Lalijnsche naam is Foetoriu3 putorius. En Foetere en pulere belee kent beide: slinken, zoodat het wel merkwaardig mag heeten, dat de bun zing in ons land niet meer stinkmarter genoemd wordt De slinkklieren bevin den zich aan den staartwortel. Wan neer hij zich in nood bevindt is de lucht van den inhoud dezer klieren in slaat om zijn belagers op een afstand te houden. Zelfs honden deinzen er dan vol walging voor ler^g. In tegenstelling met den otter, leeft de bunzing het liefst in de nabijheid van de inenschelijke woningen. Dien tengevolge leest men zoo vaak in de krant van het vermoorden van kippen door bunzings. Dit gebeurt in den nacht. Overdag houdt hij zich schuil in een verlaten konijnenhol, ondereen hooimijt enz. Met zijn slank en buig zaam lichaam weet hij door kleine gaatjes binnen te dringen. Zijn moord lust is voor een kippenren noodlottig. Al heeft hij aan één kip genoeg om zijn honger te stillen, daarmee is zijn bloeddorst niet gestild. Hel komt meer malen voor, dat hij een dozijn kippen vermoordt. Groole schade richt hij vaak aan, al is hij ook nuttig door het dooden van ratten en muizen. Hij laat zich in vallen gemakkelijker vangen dan andere marlers. Meermalen worden er tweemaal per jaar jongen geboren, in April, Mei en in Augustus. Van een uitsterven van deze diersoort kan dan ook nog geen sprake zijn. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth en Drogisten Wat wordt er geklaagd over den slechten tijd, welken wij doormaken, over den flauwen gang der zaken, o ver werkeloosheid. De aanleiding van veler klachten bestaat in werkelijkheid en toch hebben de meesten die klagen geen recht tol klagen. Hij alleen zou mogen klagen, die, onder rampen en kruisen gebukt, alle middelen tot uitkomst en rodding heeft beproefd en toch geen hulp heeft ont vangen. Welnu, geen machtiger gebed dan de H Mis, geen machtiger middel dus ook tot afwending van rampen. En kan nu gezegd worden, dat naar male de gang der zaken slapper is, er meer werkeloosheid heerscht, zwaarder dooden man? Er is geen enkelenaam genoemd Ik heb geen enkelen naam hooren noemen, antwoordde Helherwick. Zij spraken elkaar niet bij den naam aan Ik heb er geen idee van, wie de man kan zijn. Dat was het, wat hij wenschle te weten. Ergens moest de man natuur lijk vrienden hebben. Hij had over zijn hotel gesproken misschien wachtte iemand op hem iemand wien het bericht van zijn dood als een vreeselijke schok, als een niet te overkomen slag zou treffen. En hij wachtte met een gevoel, dat bijna per soonlijke angst was, af, terwijl de politie de zakken van den man na zocht. De voorwerpen, welke op een zij tafel uitgestald werden, waren nogal talrijk. Er was een goed met geld voorziene portemonnaie en verder wat geld in de zakken. Er was een zwaar gouden horloge met een gouden ketting. Er was een portefeuille, opge vuld met brieven en papieren. Er waren verder alle voorwerpen, welke een welgesteld man gewoonl'jk bij zich heeft: een sigarettenkoker, een zilveren potlood, een mesje en derge lijke. Het was duidelijk, dat de man in goeden doen verkeerde. Maar ai deze voorwerpen van waarde werden door den inspecteur ter zijde gelegd Zijn aandacht was geheel op den in houd der portefeuille gericht, waaruit hij haastig verschillende brieven nam. Enkele seconden later wendde hij zich tot Hetherwick en de twee doktoren, nadat men zich gel-rand of bezeerd heeft, moet men de.f beschadigde of verwonde plek ken behandelen met Doos 30 ct. rampen drukken, onze kerken meer worden bezocht, de II. Mis meer wordt bijgewoond Helaas neen 1 Derhalve gebruiken zoovelen niet he< middel der middelen, hebben dus zoovelen geen rechi lot klagen, hoe zij ook door tegenspoed worden bezocht, hebben hun wederwaardigheden voor een goed deel aan zich zeiven te wijten. Dit is zeker, dal er minder door de menschen zou worden geleien, er meer voorspoed zou heerschen, wanneer er meer zou worden gebeden, meer de II. Mis werd bijgewoond. Hel is opmerkelijk, hoe de dagelijk- sche II. Mis vaak geheel buitengewonen zegen brengt. Dat ondervond de beroemde auto fabrikant Nicolaas Trutz, die het van eenvoudig wagenmaker zoo ver bracht dat hij de eer had de luxe auto's voor vorsten en koningen te maken. Natuur lijke aanleg, ijver en doorzicht, maar vooral Gods zegen bracht hem zoo ver. Aan Gods zegen is alles gelegen. Daar van was de man overtuigd. En hoe trachtte hij dien zegen zich te verzeke ren Nicolaas Trutz hechtte veel waarde aan en verwachtte vooral Gods zegen van de dagelijksche H. Mis. Zelf vei haalt hij, hoe hij na acht jaar te Parijs te hebben gewerkt, een brandend verlangen voelde om zijne ouders en familie in Saksenland te bezoeken. Hij nam zijn weg over Keulen, om er den reuzen-Dom en de vele schoone kerken te bezichtigen. Ook op de reis wilde Trutz geen dag de H. Mis overslaan, 'sAvonds laat was hij te Keulen aangekomen en den volgenden morgen was hij reeds voor hel ontbijt in den Dom om de H. Mis te hooren Tot zijn teleurstelling werd er nog geen H. Mis opgedragen en vernam hij in de sacristie, dat er voor eerst nog geen Dienst zou zijn. Men zeide hem echter, dat in een andere kerk de H. Mis zou worden gelezen. Toen hij door het lange schip aan den ingang van den Dom was gekomen, ontmoette hij daar een bejaarden, 'lan gen heer met grijzen baard, die hem vroeg, of er gelegenheid was de H. Mis te hooren. Trutz noemde hem de kerk, waar zij terecht konden, en tezamen begaven zij er zich heen. Na de H. Mis vergezelde de heer, die voor Trutz een onbekende was, hem naar de restauratie en gebruikte met hem het ontbijt. »Ik moet u ver klaren," sprak de waardige heer, zonder zich om de naburige gasten te bekom meren, »ik moet u verklaren, dat een jonge man, die te Parijs leeft en dage lijks, zelfs op reis, de H. Mis hoort, mij eerbied afdwingt." De grijsaard, die zoo sprak, was niemand minder dan de graaf Schmis- sing-Kerstenbrock, een sieraad van den Westphaalschen adel en een steunpilaar der Katholieke Kerk Lang bleven de edelman en de wagenmakersgezel, die beiden zoo trouw eiken dag de H Mis bijwoonden, met elkander in briefwis seling. terwijl hij even naar het lijk op de tafel blikte. Dit zal zijn naam en adres zijn, zeide hij, op de enveloppe in zijn hand wijzendemr. Robert Hannaford, Mai ler's Private Hotel, Surrey Streel, Strand Er zijn verschillende brieven aan dat adres gericht, alle van recen- ten datum. Wij zullen daarheen moeten gaan wellicht zijn daar zijn vrouw en zijn bloedverwanten. Ik ben nieuws gierig wie hij is. Iemand uit de pro vincie hoogstwaarschijnlijk. Hij legde de brieven neer, nam het horloge op en deed het deksel open. Er stond een inscriptie in, met fijn gegraveerde letters. De inspecteur liet een kreet van verrassing hooren. Ahzeide hij. Ik vermoedde het half op het eerste gezicht. Het is een der onzen. Kijk maar«Aangeboden aan den commissaris van politie Robert Hannaford, bij zijn pensionneering, door den magistraten van Sellithwaite". Sellithwaite, hé? waar ligt dat? Matherfield sloot het horloge en legde het ter zijde. Yorkshire, zeide een der aanwe zigen. Zuid-West Riding. Nu, merkte Matherfield op, het is duidelijk, wie hij is, de gewezen commissaris van politie Hannaford, van Sellithwaite, Yorkshire, nu in het Mailer's Hotel verblijvend. Ik zal daarheen moeten gaan. Mr. Hether wick, ge hebt den man het laatst in leven gezien Wilt ge wellicht met mij meegaan; het licht op uw weg naai de Temple. Iets wat heel veel op nieuwsgierig-

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5