Reinigingsdienst ;prajCT/| Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. umiu^s S MANUFACTUREN .n armnantui '(YQOBDÊELOT Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Pater Vullings en zijn Reddingswerk v i-cu i "- - |,U/IOll~UlO-tt| ytp.t Zaterdag 17 April 1926 rviui. cfvcói 1 u 71lOOjjr 'iff cv/ Ma 47e Jaargang No. t6 MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET NMAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER, AD VERTE NTIEN 1—8 regels 60 ct.. per regel 7*/» ft. bij abonnement lager tarief. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal; voor Venray 65 ct.f p. post 75 et. Telefoon 51 voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1.30, afz. nummers 5 ct. DE ONDERVINDING IS DE BESTE LEER! Ruim 40 jaren laag wordt beweerd: Wil men iets koopeo, mooi, degelijk en goedkoop, dan moet men zijn bij VINCENT IPYXjS, voorll. 3?. Camps-Delhougne, Groote Straat 14 - Telefoon 10 Postrek. 74991 Manufacturen, Dames-_en Kinderhoeden, Mantels, [aponnen. Regenjassen en Mantels, Stukgoederen, Ondergoed, Naaistersfournituren, Molton Wollen Gestikte Dekens, Bébe-artikelen. INSTELLING voor de Kom der Gemeente. Burgemeester en Wethouders an Vtn- ray, gevolg gevende aan een van ver schillende zijden tot hen gericht verzoek, zuilen BIJ VOLDOENDE DEELN1 MING den reinigingsdienst voor de kom van Ventay op 1 JULI a.s. in werking doen treden. De reinigingsdienst zal VOORLOOPIG het navolgende gedeelte der gemeente omvatten Kruisstraat te beginnen bij de brouwerij van Hulsman, Pa'etslaan, Langsuaat vanaf Marechausseekazerne, Leeuwstraat. Hen- seniusstraat, Patersstraat tot Gymnasium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoender straat, Bontekoestraat, Eind>traat tot S'. Josephsgesticht, Marktstraat, Ma kt, Groote Straat, Hofstraat, Stationstraat tot het St. Servatiusgesticht, Maasheesche weg, St. Odastraat, Willemstraat. Gezinnen, die van den Reinigingsdienst wenschen gebruik te maken, zijn daarvoor verschuldigd een vergoeding van VIJF GULDEN per kalenderjaar per gezin. Voor een gedeelte van het ka enderjaar is het volle bedrag verschuldigd, indien de aangifte voor 1 Juli en de helft indien de aangifte op of na 1 Juli geschiedt. Bij de samenwoning van niet één gezin vormende personen of van meerdere ge zinnen, zal door Bu gemeester en Wet houders worden uitgemaakt, hoeveel ge zinnen voor de toepassing der bepaling in de vorige alinea wo den geacht aan wezig te ziju. Al degenen, die met 1 Juli a.s. bij den reinigingsdienst wenschen aan te sluiten, worden verzocht daarvan in den loop der maand uiteilijk 15 MEI as. aangifte te doen ten kantcre van den Gemeente ontvanger Er behoeft NOG GEEN GELD te worden gestort. Dit dient eerst te ge schieden indien vastaat dat de reinigings dien9t znl doorgaan, hetgeen tijdig zal worden gepubliceerd. De dienst is als volgt geregeld 1e. De huisvuilnis welke zal worden af gehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukeaafval, asch en ander huishoudelijk afval. 2. Faeca'ien of aan hevige rotting on derworpen stoften, f abri t-ksaf val of van afbraak komende materialen, zullen NIET worden aangenomen. 3. De vuilnis zal worden afgehaald eiken Zaterdag tusschen 8 uur voormid dag en 5 uur namiddag 4. De komst der vuilniskar zal door rate'en worden aangekondigd. 5. Elke aangeslotene kan na deze aan kondiging de vuilnis in een behoorlijke gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter raag zijn dan 1/i0 M3, buiten de deur zetten. 6. Het buitenzetten van vuilnisbakken op andere tijden is verboden. 7. De ledige bakken moeten TER STOND worden binnengehaald- 8. Vóór feestdagen of door bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil worden afge haald. Voor het afhalen van vuil van fabrie ken, gestichten, bedrijven van industriec- len of commeicieelen aard of landbouw bedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaatsen op hoopen wordt gezet, of in bijzondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de vergoeding f 0.75 per M3 of gedeelten daarvan met een minimum van f 1.50. De aangiften hiervan moeten minstens 14 DAGEN TEVOREN ten kantore van den Gemeenteontvanger geschieden. Eventueel zal later nog gelegenheid worden gegeven om sterfputten of zink putten, kolken of dergelijke, voor zoover die aan of in de onmiddellijke nabijhe id van de straat in de kom der gemeente gelegen zijn, op met de vuilniskar be reikbare plaatsen van gemeentewege te doen reinigen, tegen een vergoeding, welke berekend wordt naar de grootte der putten en bedraagt 3 gulden per M3 of gedeelten daarvan, gemeten binnen den rand Zoodra met deze verrichtingen van ge meen'ewege een aanvang kan worden gemaakt, zai zulks nader worden gepu bliceerd. Venray, 13 April 1926. Burgemeester en Wethouders v. Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Storten van vuilnis op de puinplaats. De Burgemeester van Venray waar schuwt de ingezetenen, dat puin uit sluitend mag worden gestort op de daarvoor aangewezen puinplaats, zijnde een gedeelte van het aangeduide perceel langs den Maasheescher weg. Het puin moet worden gestort op het gedeelte van het terrein, dat daarvoor is ingericht. Het storten van puin op of langs den toegangsweg naar de puinplaats of op het aangrenzend ter rein blijft streng verboden. De toegang naar de puinplaats gaal over den weg naar het Nieuwhuis. \enray 13 April 1926. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Inzenden rekeningen. De Burgemeester van Venray brengt belanghebbenden in herinnering, dal de inzending der driemaandelijksche rekeningen (tijdvak 1 Januari 1 April) zoo spoedig mogelijk dient te geschie den. Deze nota's zijn betaalbaar vanaf 10 Mei a.s, mits ingezonden vóór 25 April. Venray 12 April 1926. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Wat elke maand te doen geeft (2e helft April) Wij willen er nu even op wijzen, dal een veelzijdig bestrijdingsmiddel tegen plantenziekten is: Germisan. 't Gebruik wordt warm aanbevolen door verschillende deskundigen op landbouwgebied en zoowel ter behan deling van de graansoorten als van hel suiker- en voederbielenzaad. Zoo verklaart de Rijkslandbouwcon- sulent Ir. Deckers te Den Bosch: Door een goede behandeling met Germisan kan de wortelbrand bij bieten afdoen de worden bestreden. Op verschillende proefvelden in mijn ambtsgebied is dit voorjaar duidelijk te zien geweest, dat het ontsmetten van mangelworle-lenzaad groolo voordeelen geeft. Op de perceeltjes met ontsmet zaad stonden veel meer planten, dan op die, waarop niet behandeld zaad gebruikt was. Het is do tijd van aardappel poten. Welke poters te gebruiken De groot ste knollen geven bij gelijke poolwijd te de grootste opbrengst: zij bevatten hel meeste reserve voedsel en vormen ook méér spruiten dan kleinere poters. Maar daarom is het nog niet aan te bevelen alleen de allergrootste poters te gebruiken. Wij zouden te veel poolgoed noodig hebben ten tweede het gewas schiet vaak te veel in het loof, er vormen zich wel een groot aantal knollen, maar deze blijven over het algemeen te klein. Aldus deden proeven van den Rodengate Marissen zien. Andere proeven van dezen onder zoeker toonden aan dat kleiaere po ters evenveel opbrengen.-als groote en zeer groote, mits men de pootwijdle vermindert, naarmate de poters kleiner zijn. Alleen zeer kleine poters blijven ook dan nog in opbrengst ten achter In practisch opzicht zal middensoort pootgoed het beste voldoen poolgoed van 40—50 mM. doorsnede. In deze en de volgende weken worden heel wat jonge boenders ge boren. Men neme daarom de volgende wenken in acht: Zet nooit een kip te broeden in een legnest, want dan krijgt de broedhen ie veel last van het ongedierte, terwijl de kuikens al direct vol ongedierte zitten en slecht groeien Zorg dus voor een zindelijk nest, dat niet te droog is, want vocht is zeer bevorderlijk voor hel uitkomen der eieren. Ook moet de broedhen af en toe het nest verlaten. Zet daarom geen voedsel vlak bij het nest. Broedkippen kan men goed met mais voeren. De leg kippen dienen ander voer te hebben, want een vette kip legt niet graag. Voer dus aan loslooponde kippen des morgens aangemengd meel, wat spoe dig verteert Voer op geregelde tijden, dan gaan de beesten beter van huis. Tegen den avond dienen ze genoeg hard voer te hebben. In den tuinNauw verheugt men zich in de eerste plantjes (radijs, raapstelen, koolplanten) of de aardvloo vertoont zich in massa en doet haar vernielend werk. Wat er tegen te doon Zie hierTegen de aardvlooien of juister kevertjes, kan men bitter kers tusschen de te beschermen plant jes zaaien, dit houdt ze op een af stand. Sommigen strooien op de bedden een laagje (van 1 cMfijne zwarte grachtmodder, goed doorgevroren men kan ook een groolere hoeveelheid met de tuinaarde dooreenmengen. Op dezelfde wijze kan men met succes ook hardgedroogde hoender- en hondenmest aanwenden. Paardenmest, d.w.z. alleen paardenvijgen, zonder lang strooisel, goed met paardenurine doortrokken, en fijn verdeeld over de bedden, moet ook uitstekend voldoen In 't algemeen is een goed middel door krachtige bemesting en overbe mesting den groei der planten bespoe digen. Hebt ge nog een plaatsje in uw hof over? Zaai daar dan eens, bij wijze van proef, zeekool, een hier te weinig bekende groente. Ze vraagt een een goede verzorging en een voed zame» bodem. Dit jaar kunt ge er niet meer van eten, eerst het volgende voorjaar. Hei is du3 een overblijvende plant. Vóór U,L gebruik moet ze eerst wit gemaakt werdf-n. Zij zal u waar schijn lijk wel voldoen. Men kan nu zaaien, 't zij in den vrijen grond of in een kouden bak. Ook legt men wel zaden in potjes om later de planten met den polkluit te verzetten. Als ge koolplanten (of andere) optrekt om ze te verplanten, begiet dan eerst het plantenbed. Doe het plukken vlug, anders worden de planten slap Leg ze direct in een mand, niel eerst op den grond. Plantjes, waar wal aan mankeert, worden niet gebruikt. Spoel voor het uitpoten de planten met zuiver water af. Maak met schop of hol póotijzer een gat, na de droge bovenaarde te hebben weggekrabt. Op nieuw land, waar men »gevrecl" vreest, lost men als middel daartegen wat super in het spoelwater op. Staal uw selderij, in de bakken gezaaid, er goed op? Laat ze dan toch nog wat doorgroeien; straks verplant gij ze in kouden bak. Door dit ver spenen wordt het wortelgestel lfrach- tiger. Vooral bij knolselderij werkt dat gunstig op de knolvorming. Voor de huisvrouwhoud uw kanarie niet in een koperen kooi. 't Koper gaat, als 't vochtig wordt, roes ten en het koper-oxyde is voor 't vo geitje levensgevaarlijk. door JOS BQSU^UWERS te LENT Vraag: Ik heb 40 kippen, ze loopen gewoonlijk in het struikgewas, hetwelk bij mijn huis ligt Nu hebben ze mij dit afgeraden, omreden zij minder zouden gaan leggen. Gaarne hierom trent eenige inlichting. W. te V. Antwoord Ik zou -de kippen maar laten loopen, waar zij zelf meenen het noodige te kunnen vinden. De smaak der eieren kan iets sterker worden, dat ligt aan het soort hout en 'l blad, dat er afvalt, maar 't zal toch zoo'n vaart niet loopen, denk ik. Enfin, dat kun je zelf conslateeren. Maar dat de leg er minder om zou worden, ik kan Diet inzien waarom. Ze kunnen toch ook buiten hei struik gewas, als ze verkiezen Welnu laat ze dan maar begaan. Kuikens met zwakke pooten. VraagWij hebben in eene kunst moeder een 70 tal kuikens, Reds, die de eerste 10 dagen buitengewoon goed groeiden, doch nu zijn er verscheidene bij, die zwakke pooten krijgen. Wat is daar tegen te doen? Gestorven is er nog geen een. W. te V. Antwoord': Het kan hieraan liggen dat de kuikens te warm, ook dat ze te koud zijn opgefokt Eone doelmatige kunslmoeder is onontbeerlijk. Te warm en ook te koud opgefokte kuikens wor den zwakkelingen. De oorzaak kan ook te zoekeh zijn in gebrek aan frissche buitenlucht Als het weer het toelaat, moeten de kuikens al gauw naar buiten. De voeding kan ook oorzaak zijn. Misschien komen die kuikens iets te kort. Ik raad u aan, eiken dag een beetje ruwe levertraan onder het hard voer te mengen, zoo, dat ieder korreltje er glimmend van wordt, u hebt daar nilt veel levertraan voor noodig. Wij spraken dezer dagen iemand uit Eist (O B.), die ruim 60 W. Wyandotte kuikens in de kunstmoeder had, waar van er ook versebiedene ten slotte slecht ter been waren en niet veel meer aten. Wat heeft die man ge laan? Hij nam een; koffiekommetje en deed daar wat ruwe, d.i. ongezuiverde lever traan in Elk kuiken, dat moeilijk op de pootjes kon blijven, stak hij daar even met het bekje in. Dit herhaalde hij 3 maal, met tusschenpoozen van een dag en, ze waren allemaal weer normaal. Voor de gezonde diertjes had hij wat onder het kuikenzaad gedaan. U kunt dit ook eens probeeren. Willen ze nog goed eten, dan hoeft u er de bekjes niet in te houden, maar anders raad ik dat wel aan. Echter- slechts eventjes, want ze hebben slechts 'n tikje noodig. Veel levertraan verwekt diarrhee, en daar moeten we voor oppassen. U is landbouwer, niet waar? Welnu betrek dan het opfokvoer van den L. L. T. Bond, dat is deskundig samen gesteld door den heer Janssen uit Horst en bevat alles, wal de kuikens noodig hebben. Maar... ook zorgen voor veel frissche1 versche lucht (dus bij goed weer gauw er mee naar builen en voor een be hoorlijke temperatuur. Karnemelk aan kuikens. Vraag: Wij hebben genoeg karne melk en kunnen die dus ook aan de kuikens voeren. Dat 's immers goed? Drinken ze er misschien ook te veel van W. te V. Antwoord Karnemelk is zeer goed voor kuikens, ze drinken er niet te veel van. Maar u moet zorgen, dat de beestjes er niet in kunnen gaan staan, en zich er aan bevuilen. De onbevrucht uilgeschouwde eipren kunt u er in klutsen, een ei per 25 kuikens per dag is wel voldoende. Doe het ei als u geen uitge schouwde, onbevruchte hebt, dan neemt u maar gewone eieren. Zoo duur zijn ze'nu niet doe hei ei er daags van le voren in, dan werkt het zuur van de karnemelk zoo op den ei inhoud in, dat de bacteriën onschadelijk gemaakt worden. Met karnemelkproducten voorkomt men ingewandstoornissen, waar juist zooveel kuikens aan ten gronde gaan. Ook verteert hel vaste voedsel er veel le beter om. Hoeveel hanen aanhouden Vraag Gaarne vernam ik, hoeveel hanen ik bij mijn Rods moet aanhou den Nu heb ik de eieren gekocht, doch het volgend jaar wil ik van mijn eigen kippen fokken W. le V. Antwoord: Ik raad u niel aan, van hetzelfde broed haantjes aan le houden. Met zuster en broer voortfokken, dal is niet aan te bevelen. Kunt u niet ruilen met iemand anders die ook goede Reds heeft, welke geen familie zijn van de uwe? Dan zou ik dal doen En dan een paar haantjes meer nemen, dan u er denkt aan le houden. Want het is aanvankelijk niet le zien, welke goed zullen uitgroeien. Loopen uw Reds los, dan kunt u volstaan met ongeveer 15 hennen per haan te nemen. Het is echter lastig le zeggen, hoeveel hanen er bij moeten. Want het loopt bij die heeren ver uil mekaar, de een kan wel 2 of 3 maal zooveel hennen bedienen als de ander. Zyn Reds goede legstors Vraag: Zoudt u denken, dal Reds voor mij geschikt zijn Ik heb veel weiland en ook bosch rondom het huis. W. te V. Antwoord: Onder haast alle rassen heeft men goede en slechte legslers Het hangt er maar van af, welke stam u nu krijgt. Bij Reds is ook een groot verschil, wat de broedschheid aangaat. De eene »slam" wordt hardnekkig broedsch, de andere kenmerkt zich juist door zeer weinig broedschheid. De landbouwers moeten geen kippen houden, die veel broedsch worden. Daarvandaan is de W. Leghorn m.i. voor den boer zoo'n geschikte kip en ook de Barnevelder, om het mooie bruine; zware ei vooral. Maar enfin, u heeft de Redsjes nu eenmaal en zult ze dus wel aanhouden ook. Uit Antwerpen ontvingen wij het volgende artikel over het reddingswerk van onzen vroegeren dorpsgenoot -Pater Piet Vullings, waaraan wij gaarne een plaats verleenen Velen, die op de hoogte zijn, zullen met groote spijt vernomen hebben, dat wegens zijne benoeming tot procurator van de Coquilhatmissie in Congo, de E. Pater Vullings aan zijn Reddings werk moet vaarwel zeggen. Doch vele anderen zijn niet op de hoogte en kennen onvoldoende het verborgen en bescheiden werk, waar aan honderden huisgezinnen hun gees telijk en stoffelijk geluk te danken hebben 't Is nu de gelegenheid er hier aan te herinneren. Pater Vullings is de stichter van »Sobriëlas" in Antwerpen. 17 jaren ge leden, legde hij daarvan den grondslag. Achtereenvolgens riep hij in 't leven het Kruisverbond en de nu zoo bloei ende Mariavereeniging, en slichtte de kinderafdeeling »IIoop der toekomst". Als die Sobriëlas-beweging nu is ge worden tol een machtigen federalen bond, die zijn vertakkingen heeft over het gansche land, dan is dat de vrucht van den onvermoeiden arbeid van Pater Vullings, van zijn propageeren en organiseeren der katholieke drank bestrijding Een gansch leger staal daar nu gereed voor den strijd en J_L_ï irtikelen. tientallen bekwame mannen en vrouwen, priesters en leeken, zijn er om zijn werk voort le zeilen. Dat alles is vrij algemeen bekend. Wal ik echter uit persoonlijke ervaring meer van nabij leerde kennen en waardeeren, dat is het Reddingswerk van Sobriëtas en in mijn oog is dat het voornaamste. t Is een kerkelijke reddingsinrich ting voor drankzuchtigen. In een zak- almanakje las ik in 1923 hel adres eu de ontvangsturen. Ik ging er naar toe voor een werkman, die hetzelfde huis bewoont als ik en wiens vrouw mij dit verzocht. Zij meende, dat men daar een drankje of zoo iets zou hebben om heimelijk in te geven en daardoor afkeer van den drauk te verwekken. 't Was in die meening, dat ik mij aanbood. Maar wat heb ik verrast ge staan, toen ik de geneesmethode van dat Reddingsbureel leerdé kennen en hoeveel mcer nog toen ik de uilslagen zelf kon besladigen. Want niet alleen bedoelden werkman, nog 6 andere alcoholslachloffers, heb ik sedert daar in behandeling gebracht, en vijf van die zeven zijn al geruimen tijd volko men genezen. En die methode? vraagt ge. Ja, dat is hel bijzondere, het wonderbare. Ze is vergroeid met den persoon die zo toepast; ze steunt op het bovennatuur lijke en toch geheel opvoedkundig. Pater Vullings glimlachte toen ik bij mijn eerste bezoek informeerde-naar dat drankje. Neen, zeide hij, zooiets bestaat niet. Die Engelsche annoncen zijn zuiver bedrog. Een drankzuchtige ge nezen is een kwestie van heropvoeding. En ik heb sedertdien van nabij kun nen nagaan waarin dat bestaat. Vooreerst tracht Pater Vullings het midden, de levensomstandigheden, de invloeden te veranderen voor zoover ze oorzaak of aanleiding zijn tot den drank. Daarom staan een of twee man nen gereed of ze worden gezocht en gevonden die zich gansch aan den drenkeling toewijden, hem afhalen op zijn werk, meenemen en ongemerkt, zachtjesaan en zonder dw'kng, in een ander midden en tot andere gewoonten brengen. Dan geheelonthouding als middel, als noodzakelijk middel Ier genezing. Dat is in den regel niet het moeilijkste, en de nieuwe vrienden weten hoe ze dit door voorbeeld en zachte overreding moeten verkrijgen. En, ten 3e, Jde persoonlijke hoven- natuurlijke inwerking van den priester. Die, geloof ik, is in dit geval allesover- winnend. Wat Pater Vullings in dit opzicht een macht uitoefent op de zielen, is onbeschrijflijk en haast ongelooflijk. Het moet van den godsdienst, door de gialie komen, en dat is niet te verkla ren. Zoo is uit te leggen hoe zestig ten honderd door hem genezing vonden. In twee gevallen van de vijf, die ik boven bedoelde, was die verandering van een menschenkarakter, in korten tijd, zoo buitengewoon en treffend, dat ik nog beef van ontroering, als ik aan die menschen denk ho6 ik ze gekend had en wat ze na twee maanden waren geworden. En ik weet persoonlijk maar van enkele gevallen onder honderden. Dal Reddingswerk is een schoun, een echt christelijk en sociaal werk. Pater Vullings heeft het bezield inj?t zijn edele gaven en heilige geestdrift. God zegene hem ervoor, zooals vele vrouwen en kinderen zijn naam zullen zegenen. Mogen zijn opvolgers in zijn voet stappen gaan, en den steun vinden, waarop zulk een werk het recht heeft. J. D. E. VENRAY, 17 April 1926. Het floopir.gs en opruimings- werk van het afgebrande Palerskloosler en kerk is opgedragen aan de laagste inschrijvers, de Gebr. Oudenhoven alhier. Met het afbreken is reeds begon nen. Over twee maanden hoopt men

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1