Van 27 Februari tot 9 Maart houden wij waarin wij uit onze verschillende af dee lingen groote partijen Huishoadgoederen tegen extra lage prijzen aanbieden. Wegens den hoogen waterstand en ten gerieve van onze over-Maassche clientèle verlengen wij ouze HuishoudireeJe tot en met Zaterdag 6 Maart a« s. een buitengewone Zaterdag 27 Februari 1926. No. 9. Uit de Landbouwwereld Gemengde Berichten. L Het crcdiet in den Zuivolliundol. Men kon onlangs het volgendeinde vakbladen lezen een zuivelfabriek was bij een faillissement eener Nederland sche firma voor f45000 betrokken. Op zich zelf een betrekkelijk simpel feit; in onzen tijd van faillissementen niets bijzonders Maar er is hier voor onzen geheelen zuivel een ernstige achter grond. Wat toch is het geval? Onze afnemer Duitschland heeft gebrek aan betaalmiddelen, gevolg: hooge rente, 10 12 pCt. is heel gewoon. En een gevolg is hiervan weer, dat firma's, die onze boter afnemen, liefst niet betalen aleer zij zelf geld ontvangen hebben. Zoo laat men den Hollandschen leverancier wachten op betaling, en als deze lang moet wachten, dan volgt vaak faillissement, óf onze afnemer tracht het op een accoordje te gooien. Zoo is het er op gaan gelijken of onze coöperatieve zuivelfabrieken instellin gen zijn geworden om aan Duitsche firma's rentelooze leeningen te ver strekken. Dat hier een gevaar ligt voor fabriek en boer, voor heel de vader- landsche Zuivelbereiding, is duidelijk. Het kwaad is geleidelijk, van liever lede, ontstaan. De crediet termijn werd steeds verlengd en zoo werd het ver schuldigde bedrag steeds grooter toen de eene fabriek crediet gaf, moest de andere wel volgen. Ten slotte kwam het risico geheel ten laste onzer fabrie ken. Men is zich nu in de Zuivelwereld de vraag gaan stellsn, hoe in dezen toestand verbetering is te brengen. De secretaris van den Zuivelbond (F. N.Z.), die over dit onderwerp onlangs een voordracht hield, was van oordeel, dat doorvoering' ook hier van de coope ralieve idee een middel zou kunnen zijn om het risico te beperken. Het risico zou over een aantal fabrieken kunnen worden verdeeld! Een ruimere toepassing dus van het: allen voor één, en één voor allen. Of wil men van helDraagt elkanders lasten De vréag is dus in overweging gegeven, of men eventueele risico niet gelijkmatiger, en dus kleiner zal maken, door de klap, èls ze valt, over een grooter aantal fabrieken te verdeelen, Óf in deze richting zal worden gegaan, dient afgewacht. Maar zoo ziet men alweer, hoezeer men elkander noodig heefl hoe moeilijkheden d 5 menschen en instellingen nauwer kunnen ver binden; hoe in samenweiking het middel kan worden gevonden om het hoofd boven water te houden. Coöpe ratie blijkt meer en meer het redmiddel te zijn, om tol betere toestanden te geraken om maatschappeljken euvelen weg te nemen of te ondervangen. Cocoskoek en meel en liet vetgehalte der melk. Meermalen werd door praktische veehouders beweerd, dat cocoskoek en meel een specifieke, gunstige werking op het vetgehalte der melk oefenen. De theorie leerde echter, dat een ver andering in het vetgehalte door een wijziging in de samenstelling van hel voederrantsoen, slechts tijdelijk is. De Zweed Nils Hunsson, publiceerde als resultaat van door hem gekomen proe ven, dat de verhooging bij voedering met cocoskoek en meel verband houdt met de hoeveelheid dier voedermiddelen, met hel vetprocent daarvan, en met den duur van den proeftijd. Prof. Hort- kamp, die meerdere vergelijkende proeven nam, gaf deze conclusie Cocoskoek, mits in voldoende hoeveel heid gevoederd, n 1. pl.rn. 2 K.G. per dag en per dier, oefent een duidelijken bij Breda, door de plaatselijke afdee- ling van het Veevoederbureau N.CB., proeven genomen, waarbij afwisselend aan de dieren, naast ander voeder, werd gegeven Cocosmeel, per dag en per dier 2 K.G., en li/i KG lijnkoek- jes plus i/* K.G. rogge. De zes proef dieren, gesplitst in twee ongeveer gelijke groepen, werden de eerste week gelijk gevoederd; na drie proefweken volgden nog een 4-tal weken, geduren de welke de rantsoenen werden ver wisseld. In de eerste week zag men bij de met cocosmeel gevoederde dieren een matige verhooging van het vetge halte; dit steeg daarna nog belangrijk, in de 3e week soms nog méér dan in de 2e, en die stijging was blijvend. Indien men de eerste week de proef periode niet meerekent, dan valt hij groep I een gemiddelde verhooging te conslateeren van 0,4 pCt., bij groep II van 0,42 pCt. De hoeveelheid melk verminderde niet. De leider der proeven, Ir. Ariëns, wensebt de proef nog eens te herhalen, »waht" zoo heet hetin zijn rapport «ofschoon hier een belangrijke verhooging van het vetge halte werd geconstateerd, hieruit kan nog niet de algemeene conclusie ge trokken v/orden, dat dit steeds het gunstige gevolg zal zijn van h.el voede ren van cocosmeel". Korte Wenken en Mcdedeolingon. De mobilisatiejaren zijn voor ^de Barnevelder pluimveehouderij van groolen invloed geweest. Door den voedernood is men tot gedeeltelijke opruiming moeten overgaan daardoor werden hoofdzakelijk die dieren gehou den, welke aan de gestelde eischen zooveel mogelijk beantwoorden, en werd dus met de beste dieren doorge fokt. Door de energie van eenige voor aanstaande mannen is in Barneveld iets tot stand gebracht, dat nergens in het land zóó, in die mate, wordt aan getroffen. De commissie, welke is benoemd om advies uit te brengen omtrent de ver werking van het stadsvuil, in Den ar vtu'iüiul, meerderheid zich hebben uitgesproken dat het stadsvuil voor ontginning moet worden aangewend. Door den Geldersch Overijselschen Bond van Zuivelfabrieken is een Com missie ingesteld, welke zal nagaan of het gewenscht is in de zandstreken over te gaan tot de verwerking van ondermelk, en speciaal tot het maken van kaas. „Van Zeven Pachtertjes". In het «Algemeen Nederlandsch Landbouwblad" vonden we onlangs van de hand van P. L. het veelzeggende rijmpje: Daar waren eens zeven pachtertjes AI in het boerenland, Zij wilden land gaan huren En liepen hand aan hand. Ach, zuchtte een der pachtertjes «Wat is het naar gesteld; We kunnen wel land gaan huren, Maar 't kost ons te veel geld." Laat ons het land verdeelen En geven elk zijn deel, Dan kunnen wij weer huren En betalen niet te veel. Dat vonden al de pachtertjes Toch wel een leuk idee, Maar toen men 'ging verdeelen, Viel het hun toch niet mêe. Elk wilde 't grootst' en 't- béste, Zij kwamen niet overeen, Toen gingen zij weer huren, Nog duurder dan vcprheen Toen in de Lent' het boerenland Gedroogd was door de zon, Toen werkte ieder pachlerlje Zoo hard weer als hij kon. Zij bouwden 't land en hielden 't schoon, Maar werkten zonder loon. B-r. Dc werkloosheid in Nederland. Op Zaterdag 13 Februari j.l. waren bij 207 organen der openbare arbeids bemiddeling in gemeenten met 5000 of rïïël BTiija Deieenenu dat zij werkloos zijn) de volgende aantallen mannelijke personen ingeschreven a. bewerking van diamant 400 b. boek-en steendrukkerij, enz. 800 c. bouwbedrijven (waaronder 1025 metselaars bijna allen in groote gemeenten 3900 schilders, waarvan 1325 in Amsterdam en Rotterdam, 4-300 timmerlieden, waarvan 2450 in de vier groote ge meenten, 2625 opperlieden en 4425 grondwerkers) 21000 d. bewerking van stroo, hout, kurk Amsterdam 575; 'sGra- venhage 135, Rotterdam 300 Zaandam 150 1900 e. vervaardiging van kleeding en reiniging Amsterdam 325 'sGravenhage 175, Gronin gen 45, Rotterdam 200, Utrecht 100 1200 f. bewerking enz. van leder (waarvan plm. 175 in Noord- Brabant, de overigen in het Noorden, groolendeels in de groote gemeenten) 500 g. bewerking van metalen en scheepsbouw (waaronder 1400 te Rotterdam, 3400 te Amsterdam, 460 te 's Gra- venhage, 475 te Utrecht, 235 te Dordrecht) 810CV h. textielnijverheid (waarvan 80 te Ei'schede en Lonneker en 225 te Tilburg) 650 i. voedings en genotmiddelen (waaronder plm. 1350 siga ren industrie) 3650 j kantoorpersoneel (benevens plm. 975 vrouwen) 2900 41100 Bovendien stonden ingeschreven 35000 andere mannelijke werkzoeken den, nagenoeg allen tot de meer onge schoolde beroepen of de losse werk lieden behoorend, en die men vooreen goed deel niet onder de geheel werk- loozen kan rangschikken. Reclame VROOM DREESMAM - VENLO Fa. Gezs. Martens HBaa—— E

Peel en Maas | 1926 | | pagina 9