Tweede blad. Schoon maak Babies PUROL Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Boerentrots. Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY. FEUILLETON, 47e Jaargang No. 9. AHONNEMKNTSPRIJS Flik KWAK TAAI.: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzondert, nummers 5 c. MAAS Uitgave van FIRMA.VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon BI. PK US DER ADVERTENTIES 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/» ct Advertentiën b\j abonne ment groote reductie. van den Donderdag 18 Februari, nam. 5 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen en werden deze na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd. De heer Pubben zou gaarne zien, dat het ter vergadering behandelde wat uitvoeriger in de courant kwam. De voorzitter antwoordde hierop, dat de notulen steeds beknopt werden op gemaakt en werden daarin de voor naamste discussies zoo getrouw moge lijk weergegeven wat het verslag in de courant betrof, zeide de voorzitter, dat zulks hem niet aanging, doch ver meende hij, dat men daarover toch ook geen klagen had hieromtrent konden de meeningen natuurlijk wel eenigs- zins uiteenloopen. Verder deelde de voorzitter mede, dat door het gemeentebestuur op 7 Febr j.l. ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H M. de Koningin het volgende telegram was verzonden »Het Gemeentebestuur van Venray wenscht namens den Raad der gemeen te en de geheele bevolking, welke nog steeds dankbaar gedenkt het Koninklijk bezoek in October j.l. aan Venray ge bracht, Hare Majesteit, Haren IConink lijken Gemaal en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana eerbiedig geluk op Haar Zilveren Huwelijksfeest en spreekt den wensch uit, dat God Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik in gelukkigen echt nog vele jaren moge vereenigd laten." w. g. VAN DE LOO, Burgemeester VAN HAAREN, Secretaris en was op dit telegram het volgende antwoord ingekomen: «Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, dragen mij op, mede namens H. K. H. Prinses Juliana, den Raad en de Bevolking der Gemeente Venray Hunnen dank over te brengen voor de gelukwenschen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver 25-jarig huwelijk. De Particulier Secretaris van IJ. M. de Koningin w. g. VAN GEEN. Alvorens lot behandeling der agenda over te gaan hield de voorzitter nog een breedvoerige beschouwing over den algemeenen toestand onzer gemeen te, welke men elders in dit blad in haar geheel vind opgenomen. 2. Kasopname Gemeente-Ontvanger 4e kwartaal. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de boeken en kas over het 4de kwartaal bij den Gemeen te-Ontvanger hadden opgenomen en een en ander volkomen in orde hadden bevonden. Deze mededeeling werd voor kennis geving aangenomen. 3. Opnieuw vaststelling instructie Onderwijzend personeel. De voorzitter deelde mede, dat er in verband met de Wetswijziging er ook in de Instructie voor het onderwijzend (Naar het Duilsch.) 7. Daar ben ik weer, Stina, zei hij luid, 't was er mirakels pleizierig. Je had er ook eens bij moeten zijn 1 Hij stond dicht voor haar, de bier lucht van z'n adem kwam haar in 't gezicht. Onwillekeurig week ze terug, een gevoel van angst en tegelijk van weerzin, bijna haat, kwam over haar. Het jongske op haar arm spartelde vroolijk. Daan keek het lachend aan. Kijk eens, wat de kleine pleizier heeft 1 Fritsje, kom maar bij vader kom dan 1 Hij had het kindje vastgenomen, maar Stina stiet hem heftig terug. Laat hem met rust 1 Ga maar weer naar je vrienden, schreeuwde zij hem toe, 'n dronken kerel zal mijn jongen niet aanraken. Daan staarde haar een oogenblik aan; een bruinroode kleur vloog over z'n gezicht. Jouw jongen 1 z'n stem was heesch, hij schudde z'n vuist voor haar ge zicht, alsof hij haar wilde slaan, is het mijn jongen óók niet? Zeg dat nog eens jij. Het duurde slechts een seconde, toen kwam hij tot bezinning. Zijn roes acheen voorbij. personeel eenige kleine wijzigingen dienden te worden aangebracht. Nadat de voorzitter de verschillende wijzigin gen en aanvullingen had voorgelezen, werd deze instructie zonder hoofdelijke stemming opnieuw aldus vastgesteld. 4. Voorstel van B. en W. tot ver deeling der gemeente in stemdistricten. De voorzitter verzocht den secretaris de betreffende teekening aan de leden ter inzage te verstrekken en deze nader toe te lichten. Nadat alle leden van deze teekening inzage hadden genomen, deelde de voorzitter mede, dat het aantal stom- districten met 1 was vermeerderd en zou er in de toekomst ook in IJsselslein een slemdislrict gevestigd worden. Werd goedgevonden. 5. Vaststelling der vergoedingen vqor de bijzondere lagere scholen der Eerw. Zusters Ursulinen en St Josephsge- sticht, overeenkomstig artikel 104 der Lager Onderwijswet 1920. De voorzitter deelde mede, dat deze vergoedingen thans definitief konden worden vastgesteld en bedroegen deze voor de Eerw. Zusters Ursulinen f 1457,42 en voor de Eerw. Zusters van het St. Josephsgesticht f 613,87. Werd goedgevonden. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op de Veemarkten. De voorzitter deelde mede, dat er in verband met eene wetswijziging ook eene aanvulling diende plaats te heb ben van de verordening op de Vee markten. Spreker las de betreffende aanvulling voor en zou daartegen zijns inziens'wel geen bezwaar bestaan. Werd goedgevonden. 7. Voorstel van B. en W. tot onder* handscne verhuring van de school* woning te Oirlo. De voorzitter deelde mede, dat de schoolwoning te Oirlo thans nog ver huurd was aan Hoogeveen, doch deze heer naar elders overgeplaatst was. Nu wilde de opvolger van den heer Hoogeveen deze huur overnemen en zou daartegen wel niemand eenig be zwaar hebben. Werd goedgevonden. 8. Voorstel van B. én W. tot lijdelijke belegging van f50.000 De voorzitter deelde mede, dat dit bedrag aan overtollig kasgeld nog best een tijd kon gemist worden en stelden B. en W. daarom voor dit bedrag lijdelijk te beleggen bij de Ned. Land bouwbank legen eene rente van 4 pCt. en tegen onderpand van effecten met eene overwaarde van 20 pCt. De heer Odenhoven vroeg, waarom de voorzitter steeds de Ned. Landbouw- bank voorzette en waarom r.ooit bij de Nationale Bankvereeniging of Gelder sche Credielvereeniging belegd werd. De Landbouwbank wilde er hier in Venray overigens toch bij de inwoners niet zoo goed in. De voorzitter antwoordde hierop, dat het beleggen bij de Ned. Landbouwbank \oor de gemeente het gemakkelijkste en voordeeligsle was. Indeitijd had men bij verschillende banken geinfor- meerd en was de Landbouwbank het voordeeligste. De heer Pubben vroeg of het wel noodzakelijk was dat er steeds zulk een groot bedrag aan kasgeld aanwezig was, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde Zonder hoofdelijke stemming werd hierna besloten tot deze lijdelijke be legging over te gaan. Z'n hand vjel slap langs z'n lichaam neer. Hij draaide zich om zonder een woord te zeggen en ging de deur uit. Den volgenden dag was alles voorbij. Ze gaven zich niet de minste moeite meer om den vrede te bewaren. Als ze bij elkaar waren verliep er geen uur zonder harde woorden. In den beginne kwam het slechts van Stina's kant. De scherpe verbittering legen haar man, de wantrouwende ijverzucht, die langzaam aan in haar waren toege nomen, beheerschten nu al haar ge dachten. Zij bewaakte haar man letter lijk. Ieder woord, dat hij zeide, legde zij verkeerd uit en benutte het tot allerlei hatelijke gezegden en verwijten. In den beginne verdroeg Daan dat allemaal geduldig of trachtte haar op frondige wijze te kalmeeren. Maar op en duur werd het hem te machtig, hij antwoordde even heftig, de lage kamer weerklonk van luide woordentwisten en plagerijen. De buren mochten er niets van mer ken. Stina wilde niet, dat vreemde oogen haar ongeluk zouden zien. Zij had tenslotte toch zelf de schuld. Waar om was zij alleen volgens haar eigen zin getrouwd en had ze niet naar an deren geluisterd Maar in het dorp werd er toch druk gepraat over de jonge vrouw. Ze was zoo akelig bleek en mager en haar man zag er ook uit alsof z'n oogst was verhageld. Ze hadden allen veel op met Daan PöhlerStina had wegens haar hoogmoedig uiterlijk weinig vrienden. Het was maar goed dat Daan en 9. Af- en overschrijving gemeente- begrooling dienst 1925- De voorzitter las de betreffende posten voor en werd algemeen goedge vonden deze aldus over te schrijven. 10. Request R. K. Politiebeambten- vereeniging inzake vrije geneeskundige behandeling. De voorzitter las bedoeld request voor. en deelde mede, dat B. en W. er niets voor voelden om de Politie beambten ter dezer zake boven de andere ambtenaren le stellen, wijl de bezoldigingen der dienaren van Politie zeer goedte noemen waren en stelden B\ en W. dan ook voor om op dit ver zoek afwijzend le beschikken. Werd aldus besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot hef fing eener belasting op motorrijtuigen als aanvulling der verordening op de hand- en spandiensten. De voorzitter deelde mede, dat deze verordening in de vorige vergadering reeds breedvoerig besproken wasB. en W. zoowel als de raadsleden hebben zich toen eenigszins vergist. Voor basis was toen genomen de clausule van de P.K. doch waren B. en W. daarop teruggekomen en had men thans het eigengewicht der wagens voor grond slag genomen. B. en W. stelden thans voor deze belasting vast te stellen als volgt De belasting bedraagt jaarlijks 1. voor een motorrijtuig, voorzien van luchtbanden, waarmede als vervoermiddel in den loop van het dienstjaar van den weg gebruik wordt gemaakt. a. op twee wielen met een eigen ge wicht van 100 K.G. en daar beneden f 5 van meer dan 100 KG. f 10 b. op drie wielen I 15 c. op vier en meer wielen met een eigen gewicht van 800 K.G. en daar beneden f 15 van meer dan 800 K.G. tot 1400 K.G. f 20 van meer dan 1400 K G. tot 2000 K.G. f 25 van meer dan 2000 K G. tot 3000 K.G. f 35* van meer dan 3000 K.G. tot 4C00 K.G. f 45 en verder f 10.meer voor elke 1000 K.G. of gedeelte daarvan boven de 4000 K.G. d. voor elk motorrijtuig, bedoeld in artikel 2, laat9te lid, voorzien van luchtbanden bij een eigen gewicht van 1000 K G. en daarbeneden f 10 van meer dan VOGfc K.G. tot 2000 K.G. f 15 van meer dan 2000 K.G. tot 3000 K.G. f 20 van meer dan 3ÓU0 K.G tot 4000 K.G. f 25 en verder f 5.— meer voor elke 1000 K.G- of gedeelte daarvan boven de 4000 K.G. 2. - voor een motorrijtuig geheel of ge deeltelijk voorzien van massieve gummi banden, waarmede als vervoermiddel in den loop van het dienstjaar van den weg gebruik gemaakt wordt. a. op twee wielen met een eigen ge wicht van 100 K.G. en daarbeneden f 10 van meer dan 100 K G. f 20 b. op drie wielen f 30 c. op vier wielen met een eigen gewicht van 800 K.G. daarbeneden f 30 van meer dan 800 K.G. tot 1400 K.G. f 40 van meer dan 1400 K.G. tot 2000 K.G. f 50 van meer dan 2000 K.G. tot 3000 K.G. f 70 van meer dan 3000 K.G. tot 4000 K,G. f 90 en verder f 20,— voor elke 1000 K.G. of gedeelte daarvan boven de 4000 K.G. d. voor elk motor» ijtuig, bedoeld in artikel 2, laatste lid, voorzien van mas sieve gummibanden bij een eigen ge wicht van 1000 K.G. en daarbeneden f 20 van meer dan 1000 K.G. tot 2000 K.G. f 30 van meer dan 2000 K G. tot 3000 K-G. f 40 van meer dan 3000 K.G. tot 4000 K.G. f 50 en verder f 10meer voor elke 1000 K.G. of gedeelte daarvan boven de 4000 K.G. 3. voor een motorrijtuig, geheel of ge deeltelijk voorzien van andere banden dan de sub 1 en 2 genoemde, het drievoudige van de onder sub 2, a, b, c en d genoemde bedragen. De voorzitter verstrekte vervolgens nog enkele gegevens hieromtrent en deelde mede, hoeveel belasting de ver schillende merken Luxe- en Vracht automobielen volgens deze verordening zouden betalen. De heer Fonck vroeg onder welk hoofd deze verordening zou worden aangehaald, waarop de voorzitter ant woordde, dat deze verordening zou worden aangehaald als «Verordening tot heffing van Weggeld." De heer Fonck zeide, dat. deze ver ordening thans voor den tweeden keer hier werd voorgesteld als aanvulling der verordening op de Hand- en Span diensten en was Lier zijns inziens 'n zekere misleiding in 't spel. Zooals de verordening hier werd voorgesteld leek ze eene aanvulling van de Hand- en Spandiensten, maar in werkelijkheid was het wel degelijk eene Weggeld- belasting en daar was spreker sterk op tegen. Hij hoopte echter ook, dat de andere raadsleden thans volkomen overtuigd zouden zijn, dat het hier wel degelijk eene weggeldbelasting gold en geen aanvulling der verordening op de Hand- en Spandiensten. Bij de Re geering was volgens spreker eene Weggeldbelasting in voorbereiding en in verband daarmede, alsmede op advies van de K.N.A.C en K N.M.V. hadden Prov Staten van Limburg hunne plan nen tot heffing eener weggeldbelasling voorloopig opgeschort. Bovendien had de voorzitter immers in de vorige ver gadering zelf gezegd, dal er eenigszins haast bij was, wijl deze verordening anders misschien niet meer zou worden goedgekeurd. De maat was thans echter vol en nu den raad hier dingen werden voorgelegd, die in werkelijkheid anders waren, vertrouwde spreker, dat deze niet langer meer als een wassen neus zou figureeren. Spreker wist zeer goed, dal de voor zitter voldoende capaciteiten bezat om de gemeente alleen te besturen, maar waarvoor was dan de raad nog rioodig. De voorzitler had met eenige heeren belanghebbenden geconfereerd en aan dezen beloofd hen nog een nieuw ont werp te .zullen voorleggen, doch was aan deze toezegging niet voldaan. Spr. voorzag thans reeds, dat, wanneer de verordening word aangenomen, deze het volgende jaar zou worden uitge breid tot karren en andere voertuigen, en behoefde er op consideratie van de zijde van den voorzitter niet gerekend te worden. Ten slotte wees de heer Fonck nog op de gemeente Tegelen, waar als unicum in den lande eene Weggeld belasting was ingevoerd, maar waar levens de verordening op de Hand- en Spandiensten was afgeschaft. De voor zitter had, volgens spreker, in zijne beschouwing gezegd, dat er geen twee dracht heerschte, en gelukkig was dat ook zoo, maar op deze manier zou er tweedracht kunnen komen. Spreker kon dan ook niet anders dan deze verorde ning naar de papiermand verwijzen. De heer Stoot was het in zooverre met den heer Fonck eens, dat, toen hier in de vorige vergadering principieel tot invoering dezer belasting besloten werd, deze toen werd voorgesteld als aanvulling der verordening op de Hand en Spandiensten en kon dit zijns inziens ook zeer gemakkelijk door Art. 3 dier verordening aan te vullen. Spreker vond het ook onbillijk om thans eene weggeldbelasling in te voeren. De voorzitter zeide, dat de heer Fonck gezegd had, dat de leden niet voldoende Stina weinig bij elkaar waren? De oogst was slecht uitgevallen en de aardappelen waren voor het grootste gedeelte verrot. Het werk aan het kanaal in de stad was afgeloopen. Daan werkte nu iireen groote jeneverstokerij, Maar hel dagloon was gering, hij pro beerde 's avonds nog een paar stuivers te verdienen. Er kwamen dagen dat er ternauwernood droog brood in huis was. Stina kon het niet over zich ver krijgen om op den Beukenhof te gaan bedelen. Als Daan 's avonds laat thuis kwam, was hij zoo doodmoede dat hij zich aanstonds op z'n stroozak liet vallen, 's Middags zagen zij elkander ook ter nauwernood meer, Stina bracht slechts het eten in de branderij en ging dan aanstonds weer om voor den jongen te zorgen, zeide zij. 's Zondags zat Daan voortaan geregeld in de herberg. Als hij eens wou thuis blijven, lieten de twistzieke woorden van Stina. hem niet met rust, tot hij tenslotte toch brommend de deur achter zich dichtsmeet en 's avonds laat, en niet heelemaal nuchter, thuiskwam. Zijn gezicht had nu meestal een mismoedige uitdrukking. Ook als hij tusschen het rumoer van de herberg zat, verdween die niet. Het was een treurige winter. Wonder nog, dat het jongske ondanks dat alles flinker werd en z'n stevige mollige armpjes en z'n roode wangen behield. Hij was Stina's eenigste vreugde. Met het kind kon zij lachen en spelen, ter wijl zij voor haar man niets als harde woorden had. liet was weer Maart ge worden, een ruwe Maart met koude winderige regendagen. Op den Beukenhof was de bruiloft van Stina's jongste zuster gevierd, van wege den rouw wel niet zoo schitterend als anders, maar toch, gelijk dat voor een deftige hofstede paste. Daan en Stina waren er ook geweest. Stina had met bittere gedachten den rijker uitzet gezien en het behagelijke tevreden uiterlijk van de jonge vrouw, wie men duidelijk kon aanzieD, dal zij zich reeds als boerin op een grooten hof voelde. De bruidegom had de arme bloed verwanten vriendelijk behandeld maar toch met een neerbuigende goedheid, die toonde wat hij over het huwelijk van Stina dacht. Het lacheime gezicht, waarmee de oude beukenboei z'n rijke schoonzoon op den schouder sloeg, ergerde Stina. Zij voelde zich verlaten en veracht. Het was alsof die bruiloft haar nog bitterder en ontevredener had gemaakt dan tevoren. Daan moest het kunnen. De dorpsklok had reeds lang den Angelus geluid. Stina zat aan hel ven ster, met wat grof verstelgoed op haar schoot, haar lippen waren stijf op elkaar geknepen, een scherpe rimpel liep over haar voorhoofd. Zij had daar juist haar man weer met Frits Engels en Anna Vos van het werk zien komen Daan liet zich op een stoel vallen zoodra hij binnen was. Heb je niet wat te eten, Stina Ik ben echt moe vandaag. Daar heb ik niet veel van gemerkt, dat je moe bent, toen ik je over straat geeft menige huis vrouw en dienstbode ruwe en roode werk handen. Dezeworden wederom gaaf, zacht en blank door Purol 14 gelegenheid hadden gehad om van deze verordening en hare strekking kennis te nemen en deze er thans maar door gedreven moest worden, tegen welk gezegde spreker echter met klem moest opkomen. Immers in de vorige ver gadering was deze verordening reeds breedvoerig besproken, daarna hadden B. en W. een nieuw ontwerp gereed gemaakt en had dit ter secretarie voor de raadsleden ter inzage gelegen. Bovendien was spreker voor de raads leden zoo dikwijls te spreken als deze het wenschten en ook de secretaris was steeds gaarne bereid om nadere inlichtingen te verstrekken. Wat de conferentie met belangheb benden betrof deelde de voorzitter mede, dat B. en W. met de wenschen dier belanghebbenden zooveel mogelijk •ekening hadden gehouden en achtten zij het daarom niet meer noodig om nog nader met die heeren in overleg le treden. Daarenboven hadden toch de belanghebbenden niet te beslissen. Verder sprak de heer Fonck, aldus de voorzitter, in zijn betoog over mis leiding, doch spreker houdt den titel volkomen vol en is eene weggeldbelas ling wel degelijk ook van toepassing voor paarden. Spreker las daarop nog maals de memorie van toelichting voor en deelde daarna mede, dat men nu wel kon zeggen, waarom B. en W. niet met een aanvulling kwamen van de verordening op de Hand en Spandien sten, maar het was juist de bedoeling van B. en W. om de belasting te laten terugverdienen door het rijden vsn kiezel of anderszins. Er was volgens spreker dan ook geen kwestie van misleiding en essentieel was het wel degelijk eene aanvulling van de Hand en Spandiensten. Spreker alsmede het Dag. Bestuur waren van meening, dal deze belasting zeer billijk was en had den zij dan ook niet gedacht, dat de heer Fonck daarop nog zou terugkomen, wijl zij alleszins billijk was. De heer Fonck herhaalde, dat, toen hier principieel besloten werd, deze belasting in le voeren, de heeren er niet van overtuigd waren, dat 't hier eene .weggeldbelasting gold. 't Leek gewoon afzetterij, zooals de belasting bedragen de vorige keer bepaald waren. De Luxe Automobielen betalen tocli reeds in de Personeele Belasting en ontvangt de gemeente met haar 50 opcenten daarvan ook een mooi dou ceurtje en de weinige industrie, die hier is moet men niet te zwaar gaan belasten. De gemeente Tegelen had de Hand- en Spandiensten afgeschaft, om dat er aan die belasting al heel weinig hebben vaak last van een ge- smelten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door 12 Doos 30 cent zag aankomen, zeide zij hard. Daan trappeld# ongeduldig. Heb je dan niks anders voor me als schimpen en schelden, als ik me den heelen dag afgebeuld heb, om een beetje geld te verdienen. Ja, ja, je hebt het zwaar te ver antwoorden zeide Stina hoonend, je altijd zoo voor je vrouw te moeten afsjouwen I Was je maar nooit getrouwd hé I O Daan, had ik dèt maar ge weten dat allemaal nog zóó zou kun nen gebeuren Daan sloeg met den vuist op tafel. Je hoeft alleen nog maar te zeg gen, dat het je spijt dat je met mij bent getrouwd, riep hij heftig. Dat doet het me! Dat weet de levende God 1 Stina sloeg de handen voor haar gezicht en snikte het uit; had ik maar gedaan, wal vader wildeHad ik me maar niet laten bepraten 1 Maar jij bent de schuld Daan jij alleen jij bent ook de schuld als de jongen later moet gaan bedelen jij hebt niet gewild dat hij op den hof kwam. Daan was opgestaan, hij sloeg nog een keer met de vuist op de tafel, dat een paar borden, die erop stonden, rammelden. Ik ben de schuld? En wat heb jij voor schuld eraan Niks nee, heelemaal niksMaar dat zeg ik je als je nog maar niet eens spijt krijgt, over wat ik vandaag van je te hooren kreeg. Hij rukte de pet van de tafel en was weer buiten, eer Stina kon antwoorden. Buiten op de dorpstraat hoorde zij z'n

Peel en Maas | 1926 | | pagina 5