SFSuJ'°C; Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken, ^-fe'»meer Het Patersklooster. KERKELIJK LEVEN. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Algemeens vergadering Verkoopverecniging „SI. Anihonius" Venray. Gemengde Berichten. PEEL EN MAAS KWARTAAL: ■■HHMBÜBnHB PRIJS DER AD VERT EN TIEN LSfnuS'Vc" Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 81. VI. „Kcizer-Kosler" is de bijnaam voor de Oostenrijkse Keizer Jozef II, die zich door zijn belachelike bemoei ingen met allerlei kerkelike zaken terecht die naam verdiende. De provincie der Minderbroeders omvatte, zooals vroeger reeds werd gezegd, ook een groot deel van het vlaamschsprekend België. De kloos ters en parochie's lagen dus in drie verschillende rijken, n.l. in België, dat aan Oostenrijk behoorde, in het koninkrijk Pruissen o.a. Venray en in Het gebied der Vereenigde' Provin ciën der Nederlanden. Nu vaardigde Jozef II in 1781 een decreet uit, waarbij het aan alle kloosterlingen in zijn rijk verboden werd een Overste te erkennen buiten zijn rijk of met buitenlandse kloosters kommunikatie te houden. Het gevolg was dat de provincie der Minderbroeders moest gesplitst worden, daar het aan de Provinciaal onmogelik was de kloosters buiten het Oostenrijks gebied te besturen. Het Kapittel van Mechelen (12 April 1782) verdeelde dan ook de krachtig bloeiende provincie in een z.g. Bra bants gedeelte (d.w.z. het Oostenrijks gebied) en in een z.g. Maaskants ge deelte. Tot dit laatste behoorde Ven ray. Aan de niet-Oostenrijkse kloos terlingen werd de keuze gelaten voor een der twee delen. Zeer velen ver lieten het gebied van den potentaat en moesten ondergebracht worden in een der twaalf kleine kloosters van het Maaskants gedeelte. Tot overmaat van ramp lagen ook bijna alle studiehuizen der godge leerdheid in Belgis. Dientengevolge werd Venray aangewezen tot studie huis der godgeleerdheid en nam het aantal kloosterlingen zeer toe, een feit, dat voor de Paters een niet voorzien gevolg had. o— Vanaf zijn stichting was het onder wijs aan het Gymnasium toever trouwd aan de sekuliere Geesteliken, meestal Venrayers van geboorte, die in het schoolgeld en de inkomsten hunner geestelike beneficie's, hun onderhoud vonden. Het bestuur van het Kollege was de Pastoor met de gemeenteraad, doch deze misten het prestige om bij voorkomende meeningsverschillen in het lerarenkorps met gezag op te treden; feitelik waren de leraren, een maal benoemd, heer en meester. Nu gebeurde het 'n enkele maal, dat die meningsverschillen zelfs hun invloed op het onderwijs deden voelen. Om deze redenen had pas toor Roebroeck reeds 9 November 1670 aan de Minderbroeders het ver- zogk gedaan om het Gymnasium over tè nemen. Het werd geweigerd. Met aandrang herhaalde de pastoor, ondersteund door de gemeenteraad, dat verzoek 3 Februarie 1671. Doch ook nu was het antwoord niet guns tig. Meer dan een eeuw later in 1790 zat het gemeentebestuur weer voor dezelfde moeilikheden: het onderwijs ging achteruit, het getal studenten verminderde. De oud-Venrayer, Paler Coninx, aan wie door de koning van Pruissen de reorganisatie van het Katholiek onder wijs in het Gelders Overkwartierwas opgedragen en die werkelik zeer veel verdiensten voor het Gymnasium van Venray heeft, eiste afdoende maat regelen ter verbetering. Na vruchteloze bemiddelingspogin gen stelde het gemeentebestuur op nieuw voor, wat het vroeger reeds gedaan had, n.m. het Kollege aan de paters toe te vertrouwen. Ook nu waren de paters weinig genegen op dat voorstel in te gaan, doch de oppermachtige regering beduidde de paters, dat een weigering niet werd aanvaard wijl het getal der Religiëusen en zelfs van vreemdelingen boven de vastgestelde nummers aangegroeit is en zij zich niet onttrekken konnen tot 't welzijn van 't gemeen best mede te werken. Het groot aantal kloosterlingen, dat men oogluikend had toegelaten, werd nu voor de regering een middel om de paters tot toestemmen te brengen. De 27e September 1793 werd met het gemeentebesluur van Venray een verdrag gesloten waarbij de paters zich onder bepaalde voorwaarden verplichten het Kollege over te nemen en reeds in Oktober met die leraren te beginnen. Het onderwijs werd met goedkeuring der regeering ingericht zoals het op al de andere Kolleges der Orde was. De 5e Oktober 1793 gaven drie paters hun eerste lessen in het Gymnasium ,,Onder de Poort". Het klooster van Venray had 'n nieuwe werkkring op zich genomen, die het niet zou verlaten tenzij ge dwongen door geweld. Die dagen van geweld waren ech ter zeer dichtbij P. LUCIDIUS. 28 Februari. Tweede Zondag van don Vasten. PAARS. Geen Gloria Credo; Prefalie van de Vasten. Epistel De II. Paulus drukt ons heden op het hart, dat wij, als ware christenen, zuiver moeten leven, eer baar zijn in gedachten en begeerten want de begeerlijkheid des vleesches is een zeer gevaarlijke hinderpaal der zaligheid en leidt tot noodlottige ge volgen. Evangelie Gedaanteverandering van Jezus op den berg Thabor. Christus toonde zich in den verheerlijkten slaat aan zijne uitverkoren leerlingen om hen te sterken tegen den aanstoot van zijn aanslaande lijden. o 1 Maart. Maandag der tweede week van Quadragesima. PAARS (Zwart). Tweede gebed voor den Paus geen Gloria geen Credo Prefalie van de Vasten. (Eigen II. Mis). Epistel Gebed om erbarming in de Babylonische gevangenschap der Joden Evangelie: Jezus voorzegt zijn kruis dood en Zijn verheerlijkin-g in den hemel. De Joden blijven hardnekkig in hun ongeloof. o 2 Maart. Dinsdag der tweede week van Quadragesima. PAARS. Tweede gebed voor den Paus geen Gloria geen Credo Prefalie van de Vasten (Eigen H. Mis). Epistel Verhaal van den profeet Elias cn de weduwe van Sarepla, waarin blijkt, wat het vertrouwen op God kan uitwerken. Evangelie Jezus bestraft de Farizeeën die, wat ze anderen voorschreven, zelve niet wilden doen. Hij hekelt hunne hoovaardigheid en huichelarij, want hun eenige bedoeling was zich van de anderen door uitwendig vertoon van godsdienstijver te onderscheiden en daarom geacht te worden Jezus be voelt de ootmoedigheid aan. o 3 Maart Woensdag der tweede week van Quadragesima. PAARS. Tweede gebed voor don Paus geen Gloria geen Credo Prefatie van do Va3len. EpistelToen Aman besloten had de Israëlieten lol den laalslen man uit le roeien, bad de koning Mardocheus, de pleegvader der koningin Esther, tol den Heer. o— 4 Maart. Donderdag. H. Casimirus. Belijder. WIT. Tweede gebed van den dag; derde ter eere van den II. Lucius; vierde voor den Paus; Gloiia; geen Credo; Prefatie van de Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. De H. Casimirus, zoon zan Casimirus IV, koning van Polen, weigerde de koningskroon. Hij diende de armen en leefde in maagdelijke zuiverheid Hij stierf in 1483 op den leeftijd jan 24 jaren. De H. Lucius, waarvan heden de gedachtenis, werd gedurende de ver volging van keizer Valerianus omzijn christen geloof verbannen. Te Rome teruggekeerd, bestreed hij uit alle kracht de ketters en werd wederom gekerkerd. In 253 werd hij te Rome onthoofd. o 5 Maart. Vrydag der tweede week van Quadragesima. PAARS. Tweede gebed voor den Pausgeen Gloria geen CredoPrefatie van de Vasten. EpistelDeze Epistel diende vooral ter onderrichting der geloofsleerlingen (die gedurende den Vastentijd op het ontvangen van het H. Doopsel werden voorbereid, hetgeen dan gebeurda Paaschnacht, want nu de plechtigheid is Paasch-Zaterdagmorgen), Jozef de beminde zoon van Jacob, wordt door zijn broeders gehaat en verkocht, en wordt de redder der wereld. Treffende voorafbeelding van onzen goddelijken Zaligmaker. Evangelie Het Evangelie verduide lijkt de voorafbeelding van het Epistel. De Joden, die vroeger ïeeds de profeten ter dood gebracht hadden, zouden ook Gods eengeboren Zoon zelf om het leven brengen. Daarom zou het Rijk Gods hun ontnomen worden en aan dé heidenen gegeven worden. En Jezus, dien zij niet wilden erkennen, is de hoeksteen geworden van de Kerk. Wie in hem niet golooft, gaat verloren, —o 6 Maart. Zaterdag. II. Perpetua en Felicitas. Martelaren. ROOD. Tweede gebed van den dagderde voor den Paus Glori.i; ..geen Credo.;. Prefalie van de Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de LI. Mis van den dag gelezen worden. Deze twee jeugdige vrouwen werden in 203 te Carttago (Noord-Africa) voor de wilde dieren geworpen en met het zwaard afgemaakt. Ji— door JOS. BOSHOUWERS te LENT Met kalkoenen. A raag: Dit jaar wensch ik ook eens wat kalkoeneieren uit te broeden, om met de kalkoenen later te kunnen broeden. Wanneer zou ik dat doen En wat moet ik de kuikens geven? Kunnen ze otider de andere kuikens groot gebracht worden II. te G. Antwoord: Voor lage, vochtige stre ken zijn kalkoenen niet geschikt. Ik zeg u dat, wijl ik meen dat uw dorp nog al veel lage gedeelten heeft. U zult dus zelf moeten oordeelen, of uw ter rein geschikt is voor kalkoenen. De kuikens zijn aanvankelijk niet gemakkelijk groot te brengen. Daarom moet je niet vroeg beginnen lebroeden. De maand Mei moet grootendeels om zijn, voor de kuikens geboren worden. Want in de eerste helft van Mei is het nog vaak slecht weer. De broedtijd duurt van 25 tot 30 dagen. Ik raad u daarom aan, de eieren onder de broed- sche kip te leggen, omtreeks 15—25 April. De eieren komen meestal vrij gelijk matig uit. De eerste 24 uur beslist geen eten geven ze zijn dan ook nog veel te zwak, om er iels van te nemen. Hoe sterk en forsch volwassen hoen ders ook zijn, als kleine kuikens zijn ze erg onbeholpen en teer. Neen, dan zijn kip- en eendkuikens al gauw wat meer mans. Ook zijn ze dom. De eersle 14 dagen moet u de kuikens in een droog en goed verlicht hokje laten, waarvan de bodem bedekt is met een laag lurfslrooisel. Een gedeelte scheid u door latwerk af, zoodat de kloek niet bij het kuikenvoer kan. De eerste dagen hebben kalkoentjes nergens meer behoefte aan, dan aan warmte. Ze kruipen dan ook voort durend onder'' de vleugcis der kloek, véél meer dan kipkuikens. Vatten ze koud, dan zijn ze reddeloos verloren. Wat er gevoerd moet worden Hier loopen de meeningen zeer uiteen, even goed als dat is over de voeding der kippen. De waarheid in dezen zal wel zijn, dat men niet gebonden is aan ééne voedorsoort, maar met verschillend voeder succes kan hebben. Sommigen geven b.v. van den 2den dag af oud geraspt brood met wat fijn beschuit er tusschen, omdat zoodoende ook wat gist verstrekt wordt. Van den 3en dag af fijn gemaakt, hardgekookt ei met wat miereneieren en beschuit. Het voeder vermengen met fijngehakt groen van brandnetels en paarde bloemen. Nu en dan ook eens wat wittebrood in melk geweekt en daarna uitgedrukt. Aan brandnetels wordt boven alle groen de voorkeur gegeven. Na 14 dagen komt voor het eivoeder in de plaats rijst of boekweitgrutten in zoete melk tot een dikk« brij gekookt. Wijl de kalkoentjes gulzig eten, is het vooral in den eersten tijd hard noodig dat er zeer dikwijls per dag gevoerd wordt en telkens maar weinig. De eet- en drinkbakken buitenge woon zindelijk houden. Verzuurd voed sel maakt ze ziek; daar kunnen die teere wezentjes niet tegen. De grootste vijanden van jonge kal koentjes zijn koude, vocht en onzuiver heid. Üen eersten tijd groeien ze allijd heel langzaam. YVaren 't kipkuikens, dan zou men moeten zeggen, ze doen het bepaald slecht. Na 14 dagen kunnen ze bij mooi weer buiten, doch niet vroeg in den voormiddag en nooit in nat of vochtig gras. Zorg, dat ze niet door een regen bui overvallen worden, als ze nog zoo jong zijn. Zijn ze een maand oud, dan laat men ze voortaan vrij buiten loopen, anders ontwikkelen ze zich niet ge noeg. Iets later beginnen zich de roode, wratachlige woekeringen aan kop en hals te ontwikkelen, en als die er zijn, is alle gevaar geweken en zijn ze zeer goed tegen weer en wind bestand, veel beter dan kipkuikens van dien leeftijd. Dan eten ze ook letterlijk van alles. Zondagmid dag j 1. bad in het Bondslokaal te Leunen de Al,_emeene Jaarvergadering' plaats der bovengenoemde vereeniging, ter bevordering van den eerlijkj"n handel in Landbouw- «c YceWeU- producten. De Voorzitter dea heer M Wismans, opende de vergadering met dun Cbr. groet en een harte lijk welkom tot de aanwezige leden, «prak zijne voldoening uit deze vergadering zoo druk bezocht te zien en gaf het woord aan den Secretarii ter voorlezing der notulen van de vorige algemeene vergadering, welke ongewijzigd werden goedge keurd. Hierna werd roorleziog gedaan van de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar 1925. In het verloopen jaar werden er gehouden, 3 Bestuursvergaderingen. 1 algem. vergadering en 3 afzonderlijke vergaderingen van den Raad van Toezicht. Op 1 Januari 1925 werd de vereeniging ge vormd door 553 leden In den loop van het jaar 1925 traden er 129 nieuwe leden toe. terwijl 15 leden het lidmaatschap opzegden n.l 8 leden in den Kring Horst wegens oprichting eener zuster vereeniging aldaar, 3 wegens ophouden van bedrijf. 2 wegens vertrek buiten den Kring der vereeniging en 2 zonder nader opgegeven reden, zoodat op 1 Jan. 1926 de vereeniging bestond uit 667 leden, hetwelk eene aanwinst beteekend van 114 leden in 1925. Door de leden werden aan de Vereeniging in 1925 geleverd 10.142 dieren, namelijk 9743 jonge varkens. 266 zeugen en gecastreerde beeren en 133 bijna uitsluitend nuchtere kalveren. Deze 9743 Jonge varkens brachten op f 769,188,37 De 266 zeugen en gecaïtceerde beeren f 35,353,80 De 133 kalveren f 4,310.05 Totale opbrengst varkeus en kalveren f 808 852 22 Voor deze 10 142 geleverde dieren werd aan leden uitbetaald f 793,430,75, zoodat er een brutowinst gemaakt werd van 15,421,47 of wel per stuk f 1.52 verleden jaar was dit per stuk 1.68. Van deze bruto winst werden betaald le aan directe onkosten n 1. vrachten, weeggelden, zand, telefoon, reis en verblijfkosten f 7,137,11, of wel per stuk f 0,70r> verleden jaar bedroegen deze onkosten per stuk f 0,92t 2e. aan vereni gingskosten n.l. salarissen, bestelloon, drukwerk en diverse administratiekosten f 4 924.40, of wel per stuk f 0,48-5, verleden jaar bedroegen deze onkosten per stuk f 0.585 Op uj 10142 dieren geleverd in 1925 werd eens netto winst gemaakt van f3,359,96 hetgeen is per stuk f 0,331 (verleden jaar t0,177). Deze netto winst ad 0,33i per stuk over 1925 bestaat voor f 031«> per stuk in vergelijking met vorig jaar, uit eene vermindering der onkosten namelijk eeue bezuiniging van 10,21" per stuk op de directe kosten en f 0.10 per stuk op de vereeni gingskosten. Hieruit blijkt dat hoe grooter de omzet is des te geringer zyn de onkosten per stuk. Dan kwam aan de orde het rapport van den accountant, welks bijlage door den heer Peters Oirlo,v voorzitter van den Raad van Toezicht op zeer duidelijke wijze werden toegelicht. De Verlies- en Winstrekening sloot met een batig saldo van f 3.907 06 over 1925. De balans wees aan eeu zuiver bezit der ver eeniging op 1 Januari 1926 van I 5 529 78. De voorzitter wees erop dat de onkosten per stuk werkelijk lager waren dan verleden jaar, betgeen we vooral te danken hebben aan de verhoogiug van den omzet, namelijk met 25 pCt. van 7620 stuks in 1924 tot 10,142 in 1925. TeveLS dankte bij in hartelijke bewoordingen het personeel voor diens ijverige toewijding en zuiver beheer, alsook de Raad van Toezicht voor de betoonde opoffering en de gegeven adviezen, speciaal den heer Peters, Oirlo, voor diens onver moeide zorgen. De rekening en verantwoording en balans en verlies en winstreneniog werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Dan kwam aan de orde de verkiezing" van de leden van den Raad van Toezicht. Bij schriftelijke stemming werden de aftredende leden allen hei- kozen. De heer Peters Oirlo, voorzitter van deze Raad bedankte, ook namens zijne medeleden, de ver gadering, voor het in hen gestelde vertrouwen. De voorzitter deelde mede dat bet Bestuur be sloten had den Heer Loenen f 2500 toe te kennen ter tegemoetkoming in de bekende kwestie met de Hanzebank, en vroeg of de vergadering zich bier mede kon vereenigen. Werd goedgevonden. Door de leden uit BUtterswijk en Meerlo werd het verzoek gedaan om ook in hun kring een zetel in het Bestuur te mogen bezitten De vergadering besloot ook voor deze kringen eene plaats in het bestuur in te ruimeD, en ter verkiezing van een bestuurslid daar ter plaatse eene vergadering uit te schrijven. Vervolgens kwam aan de orde het vaststellen van het uit te keeren bedrag aan de vertrekkende leden in 1926. Daar de bezittingen der vereeniging nog betrekkelijk gering zijn, stelde de voorzitter voor bovengenoemd bedrag op nihil te stellen. Werd mrt algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd het entreegeld in bespreking ge nomen. Uit de vergadering werd voorgesteld om dit te verlagen, welk voorstel door de voorzitter in stemming werd gebracht doch door de vergade ring niet werd aangenomen. Na eenige discussie werd beslnten het entreegeld te stellen op f 10 voor reeds in den werkkring der vereeniging ge- vestigden en op f 3 voor diegene welke pas oen eigen bedrijf beginnen, of zich van elders alhier komen vestigen, mits deze binnen twee maanden na begin of vestiging van bedrijf tot de veroeniging toe treden. Vervolgens bracht de voorzitter het aankoopen van jonge fokbeereu uit Duuschland ter sprake, en s'elde aan de vergadering voor om f 100 uit de kas der vereeniging beschikbaar te stellen tot het verstrekken van eene kleine subsidie aan hen, die genegen waren zulk een beertje aan te koopon. Er werd besloten om per gehucht of kring f 25 subsidie beschikbaar te stellen, tot een bedrag van f 100. Bij meerdere aanvrage dan -1 stuks werd het bestuur gemachtigd f50 aan dit bedrag toe te voegen. Wat het wegen betreft deelde de zaakvoerder mede, dat hierbij vaak weinig liefhebbers worden gevonden om mede aan te pakken, waardoor de levering Diet vlot genoeg van stapel loopt. Op voorstel van den zaakvoerder werd besloten nog iemand aan te nemen die bij grooter drukte za helpen. Door den heer Reinen, BUtterswijk, werd ge» vraagd welk varkensras voor deze streken het beste zou zijn. Hierop gaf den zaakvoerder ten antwoord' dat de vleeschvarkens het meest gezocht werden en deze over het algemeen ook het hoogst in prijs zijn. Daarom is alhier het Duitsche Landvarken een beste kwaliteit voor den handel. Het is niet zoo spoedig te vet dan het Limburgscbe Landtar» ken. Hierna kwam de Heer Rutten, Wanssum lid van den Raad van Toezicht aan bet woord. ,,Ik heb toegezien", sprak de heer Rutten, ,,en geconstateerd dat hier is gewerkt met alle verstand van zaken, de landbouwers van Venray en om geving brachten in bet afgeloopen jaar ruim lOüêO varkens bij elkaar, en onze kabinetsformateur Tan Limburg, ziet nog maar steeds geen kans om 10 ministers bij elkaar te brengen. Wat de keuze van het in deze streken te houden varken betreft, deelde de heer Rutten nog mede, dat voor de beste varkens ujt Denemarken, waar men ons met de varkensfokkerij reeds ver voor is, op de Engelsche markten 6 lot 8 cent meer betaald wordt, daar deze veel vleeziger zijn. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter onder dank aan alle aanwezigeu, deze geamineerde vergadering »met den gewonen groet. Do lyu Gennep-Boxtel nagenoeg hersteld. Op de lijn Gennep—Boxtel, waar tusschen Haps en Mill, behalve do spoorlijn twee bruggen en een duiker die door den watersnood zeer bescha digd waren, hersteld moesten worden, is men zoover gevorderd, dat tegen 1 Maart het verkeer op die lijn weer normaal zal zijn. De werkzaamheden aan het viaduct le Kruispunt Beugen vorderen goed. Daar echter de peilers grootendeels vernieuwd moeten worden en ook nieuwe betonstukken moeten worden aangebracht enz., schat men, dat men nog minstens vier maanden van de noodbrug gebruik zal moeten maken. Mond- en klauwzeer. Te Herlen is onder den veestapel van den landbouwer V. het mond- en klauwzeer uitgebroken. Acht stuks rundvee zijn door de ziekte aangetast. Ook te Kessel en Echt heerscht deze ziekte, welke er zich nog steeds uit breidt. Landbouwtentoonstelling. In de Maandag gehouden hoofdbe- sluursvergadering van den Limb Land en Tuinbouwbond werd besloten tot het houden eener landbouwtentoonsteh ling in de eerste helft van de maand September a.s. Er zal nog nader worden uitgemaakt, of deze wordt gehouden te Roermond, Venlo of Sittard. De schade te Venlo. Men meldt uit Venlo: Het blijkt, dat de schade, door de overstrooming geleden, belangrijk hoo- ger is, dan destijds globaal geraamd werd. Aan de hand van nadere gegevens is de schade als volgt geschatf 60.000 aan gasfabriek, waterleiding en elec- Irische centrale, inbegrepen bedrijfs schade f450 000 aan particuliere eigen dommen f 400.000 aan industrie, exclusief bedrijfsschade Dus te zamen f 910.000. Bij dit bedrag is echter niet inbe grepen de schade aan tuin-en land bouw. Deze is nog niet te bepalen. Doch gevoeglijk kan thans reeds als vaststaand beschouwd worden, dat de geheele schade de millioen gulden ruim overschrijdt. Verdronken. De 19 jarige J. V. is Dinsdag in de Waal voor Nijmegen verdronken. Drukke aardappelhandel. In het land van Cuijk en Boxmeer, wordt momenteel 'n drukke handel in aardappelen gedreven. Vooral Industrie aardappelen zijn zeer gewild. Dagelijks worden aan verschillende stations wagons van deze producten verzonden, veelal bestemd voor België. De prijzen blijven evenwel laag en varieeren om de f 2.50 per 100 K.G. Vervroegde loting i Volgens de »Tel." bestaan bij het Departement van Oorlog plannen, om wijziging te brengen in de loting voor den dienstplicht. Men overweegt de mogelijkheid, om deze loting te centrali- seeren, b.v. Den Haag, en tegelijker tijd een paar jaar te vervroegen. Een politio-agent is geen boeman 1 Onder het opschrift «Politie'' schiijft de »R. K. Politie ambtenaar", orgaan van den Nederl. R.K. Politiebond »St. Michaël", de volgende veel waarheid bevattende woorden Wanneer velen dit woord (politie) aan 't hoofd dezer regelen zullen zien geplaatst, zalmen zich de vraag stellen: moet daarover geschreven worden Wij weten toch allen wel wat de politie is? Juist, iedereen meent versland te hebben van de politie en vergeet, dat ook op dit terrein veel studie, opleiding en vooral ervaring noodig is. Door sommigen wordt de politie beschouwd als een vereeniging of verzameling van personen, die het er op gemunt heeft de ingezetenen eener gemeente zooveel mogelijk 7e hinderen en hun het leven lastig le maken.

Peel en Maas | 1926 | | pagina 1