Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuwe. Ingezonden. G. Distri! VENRAY, 5 December 1925. GEVONDENEen rozenkrans in etai. Terug te bekomen Marechaussee kazerne le Venray. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eere medaille Oranje-Nassau- orde aan P. P. Seer-den, brigadier- titulair Rijksveldwacht te Venray. Donderdagavond bracht Venraysch Fanfare den gedecoreerde een serenade Inlevering militaire goederen. De dienstplichtigen der militielichting 1910 (landweerlichting 1917) uit Venray Wanssum en Meerlo, zullen hun kleeding en verdere uitrusting moeten inleveren te Venray, schoolgebouw Schoolstraat op 18 Dec. a.s. des voor middags 9 uur. Donderdagavond werd door de Marechaussée's en gemeentepolitie zekere F. J. alhier, in arrest gesteld wegens dronkenschap. Bovendien werd hij nog verbaliseerd wegens huisvrede breuk, vernieling en het dragen van een vuurwapen zonder vergunning. Woensdag 25 November werd te Ooslrum de laatste fruitveiling voor dit seizoen gehouden. Er zijn dit jaar alhier 11 veilingen geweest, waarop werd verkocht 629 450 K.G. fruit, voor een bedrag van f82756.58. Respectabele cijfers. Eene mooie nabetracbting over deze veiling plaat sen wij a.s. week. St. Nicolaas-Optocht. Door Venraysch Fanfare is besloten evenals andere jaren, deel te nemen aan den St. Nicolaas optocht welke hier morgenmiddag gehouden wordt. Zij, die nog pakjes wenschen be zorgd te hebben, kunnen deze tot hedenavond 8 uur bezorgen bij H. JanssenWijnhoven, Langstraat. Door een zestal kippen van den Heer L. Vollenberg alhier werd deel genomen aan den zesden Nederland- schen Legwedstrijd te Beekbergen. Van 1 Nov. 1924 tot 10 Oct. 1925 werden door deze kippen, die eerst 27 Mei 1924 geboren werden, gelegd 1141 eieren en kwamen hiermede als no. 6 van den wedstrijd slaan. Ze legden resp. 215, 94, 148, 231, 237 en 221 eieren Door 34 toornen werd hieraan deelge nomen. Daar dit de eerste maal is, dat de kippen van den heer Vollenberg aan dergelijke wedstrijden deelnemen, is het succes prachtig. Dat genoemden kippenhouder er iets voor over heeft, om het kippenras te verbeteren, moge blijken uit het feit, dal door hem is aangekocht een fok- haan voor den respectabelen prijs van f25 Door de Gebrs. Willems uit Overloon wordt aan het station alhier een groote loods gebouwd, voor het bergen van slroo enz. Tevens zal hierin gevestigd worden eene stroo-persinrich ling, gedreven door een tractor. Door den Heer G. Kupers, auto' busondernemer, zal alhier eene garage worden gebouwd, plaats biedende aan 14 autobussen. Het tydeiyk verblyf der Venraysche Paters Franciscanen Naar gemeld wordt zullen een ge deelte van de Paters Franciscanen van Venray tijdelijk het Kasteel Baarlo betrekken. Deze tijdelijke woning is een der vier oude kasteelen uit de streek. Het is gelegen tegenover den heuvel, waarop de kerk van Baarlo gebouwd is. Hei vormtéén langwerpig vierkant van 22 bij 20 Meter, Een zware vierkante toren van 7 Meter met spitsleien dak springt 4i/t Meter naar buiten en is aan het eigenlijke gebouw met zijmuren verbonden. Een zeer diepe gracht omringt het gebouw aan drie zijden. De ophaalbrug is 80 jaar geleden afgebroken. Tot het kasteel kwam men langs den goed verdedigbaren voorburcht, die ook in grachten lag. De drie hectaren, die tot de burcht behooren, worden ook door een gracht omsingeld Het groote gebouw is van baksteen opgetrokken, terwijl de toren zeer eigenaardig met natuursteen bekleed is. Hel kasteel heeft velerlei beslem mingen gehad. Van burcht werd het buitenverblijf, daarna stond het ledig, werd weer bewoond, verhuurd als wo ning voor een schilder, als restauratie en kwam weer ledig. Vooral in de lente en in den zomer is het een rustig en aangenaam ver blijf, door geboomte omgeven, van alle gewoel en gejaag verre, bij een kalm dorp gelegen met fraaie vergezichten. Door den opperwachtmeester der Marechaussée alhier werd Donderdag avond aangehouden G. v. L. naai machine-reparateur, te Venray, thans zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van een rijwiel te Helden. Donderdag 5 uur vergaderde de Gemeenteraad van Venray ter behan deling van de volgende punten 1. Notulen. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Ge meenteraad, de heer Willem Wijnhoven, 3. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1924. 4. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1926. 5. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening, dienst 1924 en der balans- winst en verliesrekening van het bedrijf der Gasfabriek per 31 December 1924. 6. Aanbieding der Gemeentebegroo- ting, dienst 1926 en der begrooting van 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging der gasprij- zen. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van circa 4 H.A. ontginningsgrond aan P. Litjens. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging der bouwverordening. 10. Rapport van den Gemeente- Opzichter in zake kosten van den aan leg van wegen. 11. Af- en overschrijving begrooting, dienst 1925. 12. Ingekomen stukken en mede deelingen. (Veislag volgende week). LEUNEN. Zondag en Maandag gaf onze Fanfare »St. Catharina" haar jaar- lijksch Concert met Tooneeluilvoering. Beide avonden was het Bondslokaal stampvol. Dat de uitvoeringen in den smaak van hel talrijke publiek vielen, bleek uit het aanhoudend applaus. VEULEN. Op een druk bezochte vergadering van Woensdagavond werd in hei Café H. Manders alhier een Tooneelvereeniging opgericht met 25 leden. Dat er goede krachten onder de leden waren bewezen de voordrachten, die het gezellig samenzijn zeer bevorderden De jonge vereeniging is voornemens half Januari een tooneeluilvoering te geven. CASTENRAY. Naar wij vernemen zal er door de Handboogschutterij »De Batavieren" op 24 en 25 Jan. a.s. een Tooneeluitvoering gegeven worden in de zaal van H. Hendriks, er is o.a. in studie genomen »De Zoon van den Werkstaker". Drama in 3 bedrijven. YSSELSTEYN. Door de jonggezel- lenclub alhier zijn 'n tweetal blijspelen in studie genomen, die op 2e Kerstdag en op 27 December opgevoerd zullen worden. Eerstdaags zal door de leden der club begonnen worden met den verkoop der kaarten. Daar de opbrengst evenals verleden jaar ten goede komt aan de kerk in Ysselsteyn, vertrouwen we, dat niemand de jongens te leur zal stellen en cbis door 't koopen van een kaart dit zoo liefdadige werk zal steunen. OVERLOON. Door onze tooneelver eeniging is het drama »De Barmhartige Samaritaan" in studie genomen. WANSSUM. Morgen" Zondag zal St Nicolaas ons dorp met een bezoek ver eeren om de kinderen te bedenken en in optocht door de straten te trekken. Dinsdag 8 December zal de H. Man te Geijsteren zijn intrede doen. HORST. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering werd o.a. behandeld een verzoek van G. Kupers te Weert om subsidie in de kosten van onder houd van een geregelden autodienst VenrayHorstVenlo. Gelezen worden de betreffende deze aangelegenheid ontvangen brieven van den Burgemees ter van Venray. Hoewel deze verkeers- gelegenheid in beginsel wordt toege juicht, meent de vergadering voorloopig niet tot subsidie te moeten overgaan, omdat de bus soms bezet is als te Horst reizigers wachten, eigen auto busondernemers worden benadeeld, de bus naar het station Horst niet rendeert en het gemakkelijk verkeer oorzaak is, dat jongelui te veel elders ontspanning zoeken. De passencontrole aan de Duitsclie grens. Sedert 1 December zijn aan de grens te Kaldenkirchen bij Venlo de Belgische douaniers en marechaussee terugge trokken. De grensoverschrijding ge schiedt daar thans voor Nederlanders en Duitschers zonder pascontrole Dood door scliuld. Dinsdag veroordeelde de Rechtbank te Roermond den caféhouder H. S. uit Venlo terzake zware mishandeling den dood van G. H. Collin van daar tenge volge hebbende, tot acht maanden ge vangenisslraf. De eisch van den Officier van Justitie luidde terzake dood door schuld drie maanden hechtenis, ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 200.000 eieren. Groote eieren van f 15, tot f 16. Kleine eieren van f 12,10 tot f 14, Eendeneieren van f 12, tot f 12,50. Suikerbietenteelt. In de laatste jaren heeft zich in de gemeente Nederweert de teelt van suikerbieten aanmerkelijk uitgebreid. Deze teelt blijkt meer loonend te zijn dan die van granen en peulvruchten, terwijl ook de grond zich hiervoor goed blijkt te leenen. Over de opbrengst en het gehalte is men ook dit jaar goed te spreken. Ge middeld bedraagt deze opbrengst 40.000 —50.000 K.G. per H.A. Als men nu nagaat, dat hier circa 30 H.A. suiker bieten zijn geteeld, is de opbrengst voor deze gemeente op ongeveer li/t millioen K.G. te schatten. Rekent men hierbij de waarde van bladeren en koppen, d$p kan de op brengst gerekend worden op 700—900 gulden per H.A. Het grootste deel dezer vruchten is in de afgeloopen weken van hier uit per kar naar de naast bijgelegen stations Keipen en Weert vervoerd, terwijl dë rest per schip naar de suikerfabrieken is getransporteerd, Een en ander bracht een heele drukte teweeg. De liulp van de politie ingeroepen Toen een mijnwerker le Geleen van de mijn huiswaarts keerde, vond hij de deuren gesloten. Hij kon niet in zijn woning, daar een kostganger de deuren op slot hield. De mijnwerker rappor teerde het geval aan de politie, die spoedig binnen was en den kostganger dat hij slechts 4 maal gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. Hij had geweldig het land aan zijn kost baas en vertelde de politie, dat deze verschillende kleine diefstallen had gepleegd. Toen werd de kostbaas ge haald en hij bekende al spoedig Bovendien werd geconstateerd, dat hij zich nog niet had laten inschrijven als inwoner der gemeente. Ernstig val. In het ziekenhuis ie Heerlen werd opgenomen de monteur M., die bij het verrichten van werkzaamheden aan den bruggenbouw op staatsmijn Wil- helmina van een hoogte van zeven meter op een spoorrail was gevallen een bovenbeenbreuk en een paar gebroken ribben had opgeloopen. Door electrischen stroom gedood. Op staatsmijn Wilhelmina te Terwin- selen geraakte Donderdagmiddag de 17-jarige L. v. d. Heuvel uit Terwin selen in de zeverij in aanraking.met een electrische geleiding. De man werd dadelijk door den stroom gedood. Dit is het tweede doodelijke ongeluk in een week op deze mijn. Doodelyk Mijnongeluk. Dinsdagmiddag 4 uur is de sleeper J. B. H. uit Nieuwenhagen op Staats mijn Wilhelmina in een opbraak be kneld geraakt tusschen een kooi. De dood trad spoedig in. De ongelukkige is 20 jaar oud en was niet gehuwd. Yogels ïyden thans armoe. Vergeet zo niet. Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de ge volgen daarvan zullen zijn voor onze het wild levende vogels. De sterfte door voedselgebrek veroorzaakt, neemt een dergelijken tijd soms onrust barende afmetingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogels meezen, spreeuwen, lijsters, roodborstjes, enz., die aan den winter ten offer val len. Het gevaar voor insectenplagen neemt, als gevolg van een groote vogelsterfte, toeafgezien van andere redenen is het daarom alleen al geboden, deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aan vogellevens in ieder geval belangrijk beperkt worden. Laat in dezen tijd geen voedsel ver loren gaan een korst bruinbrood, een plakje spek, een hompje kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor menschelijk gebruik niet of niet meer geschikt zijn), apennootjes, cocosnoot, hennepzaad, alles is den vogels welkom Pakjes met voer voor zaadetende en voor insectenetende volière vogels, zoo als die in den handel verkrijgbaar zijn, kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen schillen van vruch ten (appels, bananen, enz.) mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten Teft slotte nog een ondiep bord met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Persoonlijke ongevallen hadden niet De opdracht tot kabinetsformatie door Mr. Marcliant niet aanvaardt. H. M. de Koningin heeft mr. Mar chant ontvangen, die verklaaide, dal hij tot zijn leedwezen niet in staat is de hem gegeven opdracht tot samen stelling van een parlementair kabinet te aanvaarden. De katholieke fractie weigert. De Katholieke Tweede Kamerfractie heeft in hare vergadering van Maan dagmiddag besloten, geen medewerking le verleenen lot de vorming van een parlementair kabinet, steunende op de katholieke, sociaal democratische vrijzinnig-democratische fracties Er zal welhaast geen katholiek zijn, die een ander besluit heeft verwacht. Ook de niet-katholieke pers zag voor het overgroote deel slechts een weige ring der katholieken tegemoet. Dr. J. Th. de Visser naar het Loo. Naar de Msb. verneemt heeft Dr. J Th. de Visser, voorzitter van de fractie der Chrislelijk-Historische Kamerleden zich Donderdagochtend naar H. M. de Koningin op het Loo begeven. Nieuwe ltywielplaatjes. Van 17 Jan. geen bekeuringen. De Tel. heeft het nieuwe model rij wielbelastingplaatje voor 1926 gezien, dat met ingang van 1 Janari a.s. op alle postkantoren in ons land tegen f3 verkrijgbaar zal worden gesteld. Ditmaal is de vorm sierlijker dan die van de vorige maaksels, het is ge maakt van glanzend geel koper en doet eenigszins denken aan het model van een armbandhorloge, in het mid den cirkelvormig. De verkoop kan ditmaal door de na- jaarssdrukte op de postkantoren niet eerder beginnen, dan op Nieuwjaars- dag. Om het wielrijdend publiek hiervan niet de dupe te laten worden, is be paald, dat van 17 Januari geen con trole door de politie of belastingambte naren zal worden uitgeoefend. Ernstige treinbotsing. Donderdagmorgen heeftop den spoor weg even voor Zaltbommel een ernstig ongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen menschen levens heeft geëischt. Korten tijd voordat de D trein 355 uit Bazel de lijn moest passeeren, was van een kolen trein een gedeelte afge broken. Ongeveer 10 wagons van dezen trein waren op de lijn blijven staan. De D-trein reed met vrij groote vaart op deze wagons in, met hetgevolg.dat zes ervan bijna geheel werden vernield, terwijl de andere vier uit de rails wer- den geslingerd. Van den D trein ont De materieele schade is evenwel zeer belangrijk. 'Een veteraan-zanger: De gemeente Erp (Noord-Brab.) mag aanspraak maken op het bezit van een veteraan-zanger, n.l. de koster organist van de parochiekerk aldaar, die ver leden week voor de 77ste maal het St. Caecilia-feest meevierde. De krasse zanger zal 17 Januari a.s. 95 jaar oud worden en is nog ferm gezond. Zou bij de nestor zijn onzer vaderlandsche Roomsche koorzangers De directeur van „Het Witte Kruis". Donderdag 10 December zal voor de Haagsche Rechtbank behandeld worden de zaak tegen A. C. M. B., den gewezen directeur der N. V. Obligatie maatschap pij »Het Wille Kruis." Hem is ten laste gelegd verduistering van bedragen van f107.000 en van f 73.000, althans een aanzienlijk be drag in geld ten nadeele van »Het Witte Kruis." Kind verbrand. Te Asten is het kind van L. L. in brand geraakt. In minder dan geen tijd was het kind geheel in vlammen gehuld. Door rollen werden de vlam men gedoofd, maar het kind heeft ernstige brandwonden bekomen. Overbevolking te Rotterdam. In de laatste maanden is de Chinee sche bevolking van Katendrecht le Rotterdam buitengewoon toegenomen De politie heeft in verband hiermede eens een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop al die Chineezen gehuis vest zijn. Men is tot ontstellende ont dekkingen gekomen. In Delistraat, Aljehstraal,Katendrecht schestraat, Tolhuisslraat, Lombokslraat, Veerlaan en op den Sumatraweg zijn thans 24 panden tot menschenpakhuizen omgebouwd. In deze panden huizen niet minder dan elf honderd Chineezen. Overal, in kelders, op de verdiepingen en zolders zijn betimmeringen gemaakt, met looppaden er tusschen, zooals aan boord van sommige schepen. Ook in kasten zijn slaapplaatsen ingericht, terwijl de vloer eveneens benut wordl overal wordt den geheelen dag kunstlicht gebruikt, meestal oen petro leumlamp. Er is een logement aan de Tolhuis straat, in een slop, waar in den kelder 44 menschen slapen. Volgens de bouw verordening zou die ruimte op z'n minst vijf maal zoo gróót moeten zijn, En tot 't asyl verleent slechts een luik toegang. Overal heerscht vervuiling en de bewoners rooken altijd, of schuiven opium, zoodat er een atmosfeer heerscht, die met alle beschrijving spot. De ramen aan den achterkant zijn dicht geplakt en dan wordt in die huizen nog gekookt en gewasschen, terwijl ventilatie onmogelijk is. Deze toestan. den vragen dringend om «erandering Doodciyk ongeluk. Te Klazienaveen is de 24 jarige C door de gladheid uitgegleden Toen hij bleef liggen en men hem ter hulp kwam, bleek hij te zijn overleden. Kind verbrand. Hel 3-jarig kind der familie L. te Eindhoven, dat eenige dagen geleden hevige brandwonden bekwam, doordat de kleertjes bij een brandende kachel hadden vlam gevat, is aan de gevolgen overleden. De Keulscbc zóne wordt ontruimd. Vier en twintig uren vöör de heug lijke gebeurtenis van de onderteekening der verdragen van Locarno ving de voor het Noordelijke Rijnland heuglijke gebeurtenis van de Ontruiming der Keulsehe zóne aan. Eigenlijk had deze zóne al moeten worden ontruimd den lOen Januari van dit jaar, maar de geallieerden waren niet tevreden over Duilschlands ontwapenings prestaties en daarom bleven ze er nog zitten. Hoewel alle verband tusschen de totstandkoming van de Locarnoverdragen en de vast stelling van een datum voor de ont ruiming wordt geloochend, beslaat dit natuurlijk toch wel. Men is er nu toe gekomen om de laatste verschilpunten inzake de ontwapening spoedig te ver effenen door een compromis. Behalve een groote voldoening voor de bewoners van het Noordelijke Rijn land brengt deze ontruiming ook een aanzienlijke verlichting voor de bezet- tingseffeclieven'van de geallieerden mee. De Belgen hadden 15.000 man in be zet Rijnland liggener blijven maar 7000 over; het getal Engelsche troepen zal worden verminderd van 8.900 op 8000 en het getal Fransche troepen van 94.000 op 45.000—50.000 De inter^eallieerde militairen con trolecommissie verlaat Berlijn definitief op 15 December. Dat beleekent ook het afsluiten van een periode uit de na- oorlogsgeschiedenis. Nu is het wachten op Duilschlands toetreden tot den Volkenbond; maar dat zal zoo dadelijk niet gebeuren Volgens een Reuterbericht aan de Engelsche bladen verwacht men dat Duitschland eerst op 15 Maart tot die toetreding zal overgaan, als de ont ruiming van de Keulsehe zone geheel voltooid is. Hevige sneeuwstormen in Duitschland. Hevige sneeuwstormen hebben Berlijn in een wit kleed gehuld. Ook uit andere deelen van Duitschland worden sneeuw stormen gemeld. De treinen, w.o. tevens de interna tionale express-treinen, ondervonden groote vertraging en de telegraaf- en telefoonverbindingen werden in vele districten beschadigd. Viifiliii7on(l Qnoonwriiimffra Viphhon De rails werden schoon gehouden door 60 pekelwagens. Dertig personen zijn met gebroken armen of beenen door het uitglijden naar de ziekenhuizen vervoerd. Sneeuw en koude. Terwijl het Maandag te Brussel, niet alleen heeft gesneeuwd maar ook ge- ■egend, waardoor wegen en straten in ware modderpoelen werde-n herschapen is, naar de berichtgever van de N R Crt. aldaar meldt, in hel hoogergelegen deel van het land, vooral in het Zuid- Oosten, nog al lijd meer sneeuw geval len. In de streek van Florenville (provincie Namen) bereikt de sneeuw laag, op sommige plaatsen, een dikte van 1 M. 20 en elders in de Ardennen heeft men, in de dalen, tot 2 M. 50 sneeuw geconstateerd. Het autobusverkeer' is, in de provin cies Namen, Luxemburg en Luik, als mede in het-Zuidelijke deel van Hene gouwen, zoo goed als totaal stopgezet Ook op sommige spoor- en buurtspoor- lijnen is het verkeer geheel geschorst. Ontelbaar zijn de omgewaaide lelegraaf- en telefoonpalen. Uit de provincie komt levens het bericht dat verscheidene personen, meest grijsaards, van koude zijn ge storven. In de groote steden liepen verder vele menschen, bij het vallen, been-, arm- of schedelbreuken op, waarvan eenige met doodelijken afloop. Door oen lawine overvallen. In een dorp bij Innsbruck werd een 40 man groote arbeidersploeg tot twee maal toe door een lawine verrast. Twee arbeiders werden gedood. Treinbotsing. Te Gravenbrakel heeft Woensdag een goederentrein een passagierslrein aangereden. Verschillende wagons werden totaal vernield. De schade be draagt ruim 1 millioen francs. Er werd niemand gewond, de reizigerstrein was bijna geheel leeg. Groote sneeuwval in Zwitserland. Na een van de hevigste sneeuwstor men in de geschiedenis gaat Zwitser land thans Kerstmis tegemoet met een geheel gedesorganiseerd verkeer. Overal wordt nu ski geloopen. Nieuw ijlaclitoffer der X-stralen. Op slechts 44-jarigen leeftijd is te Londen overleden Dr. Slackall, X-stra len specialist in een ziekenhuis van deze stad Dr. Blackall heeft in zijn leven meer dan 20 operaties ondergaan om de gevolgen van het experimen teeren met X stralen zooveel mogelijk le verzachten, doch het heeft niet mogen balen. Met een algemeen bewondering wek kende blijmoedigheid heeft dr. Blackall zijn leven in het belang der mensch heid opgeofferd. In 1899 begon hij zijn praclijk in een ziekenhuis in de Engelsche hoofd- sta'd. In 1903 werd een vingernagel verwijderd. Spoedig daarop volgde een amputatie van drie vingers. De dokter werd in 1920 zoo ongesteld, dat hij zijn actief werk moest opgeven. Drie jaren later moesten beide handen wor den afgezet, maar Dr Blackall leerde met een kunstarm schrijven en maakte ich aldus nog nuttig. Gedurende het laatste jaar moest hij voortdurend zijn kamer houden. Voor Jbel laatst werd hij drie weken geleden ge opereerd. Vyftien dagen op zee rondgezwalkt. Te New-York is een stoomschip ]aan- gekomen met 22 in lompen gehulde matrozen aan boord, die op den Oceaan rondzwalkend, waren opgepikt. De schipbreukelingen hebben 15 dagen lang bij stormachtig weer op zee rondgedreven, nadat zij, in uitersten nood, om de aandacht te trekken, hun schip in brand gesloken hadden. De drie laatste dagen van hun om zwerving hadden zij zonder voedsel en zonder drinkwater moeten doorbrengen. op o -lat c mogi gemeente fk, grip det ir f 2000 kc veer der koste >0ze g voldoend Het is meentebe overgaan ften motorspu bran minimum plaa's de gehee ,t tevei gezorgd piano waterleidlkbeid Ieder zal dan wordt tij Met da |g. Kamer Burgetfyh' Venray ter vervt laats» Kamer te en ste: het hebben (flecen' van 9—1 het stem zitting h n tehuis, Aan stemminj oproepin geene ka aanvraag jge d zilter vam kaart uil voldoend De artikel strafrechl B Hij ander wettelijk: kiezin gevangen jaar. Venraj 25. Burgema ders L( taris 3AA Buiten verantwoerdelijkheid der Redaotie. Mijnheer de Redacteur. Het treurig schouwspel van verleden Vrijdagavond geeft mij aanleiding U te verzoeken tot plaatsing van het onder staande. Brand, brand, was de uitroep en lege lijkertijd. schalde de brandweertrompet door de straten van ons dorp, onder het luiden der alarmklok. Dit alles te hooren doet reeds eenieder huiveren en beven en daartoe is ook alle reden. Waar de brand was, wat is afgebrand daarover behoef ik niet meer te schrijven, dit alles is reeds genoegzaam bekend, want met dikke letters las men in ver schillende dagbladen .Groote brand te Venray, Patersklooster en Paterskerk ge heel verwoest, slechts een ruine overge bleven". Ja. M. de R. dat gaf mij aanlei ding tot dit schrijven, en toen is bij mi de vraag opgekomen Zou, bij een goet uitgeruste brandweer met modern blusch- materiaal, met slangen op een waterlei ding, en met behulp van een motorepuit. deze brand zulk een omvang hebben gekregen En, naar het oordeel van een deskundige, moet ik terstond antwoorden: Neen. Op de eerste plaats alle hulde aan onze brandweer, want deze mannen hebben kranig werk geleverd en alles gedaan wat ze konden om het vuur te beteugelen, maar met dit brandbluschmateriaal is dit nu eenmaal onmogelijk. Gesteld dat deze brand een paar dagen eerder wa9 uitge broken, bv. Woensdagavond met dieD zwaren storm, wat zou er dan van ons Venray zijn overgebleven Slechts een puinhoop, en daarom M. de R. is hier alle reden aanwezig om te vragen: Wordt het nu niet hoog tijd, dat Venray in het bezit kome 1e. van een motorbrandspuit. 2e. van een waterleiding. Verder heb ik bij mij zelf eens gedacht wat kost de gemeente dezen brand, wat 1i.nAAhinftawa.1r KotO Moor van loejuic OUV Fa ouc t de st Venl jjf b »is vt ejtiag 3 rmii best Aanbeste Gi Burgen ithon Venray hebbendt ber 1925 Raadhui» vrachtwer drijf der 1926 Gezegelfcilje het opsch ig v Gasfabrie web Vrijdag half elf Aan bes van gunn: Inlichli biljetten der Gasfai Venray, 925. DeBurgi BÏÏESlBp V Det GEBOREN Martina Dvei Johannes ten, Maria Johanna Richard m ing zer, loren eei :ijne as geve: Vetbi lich ine l ischr ges liO1 ireta Izicl tns> ;t te rad< )E 1 ■etar IAj? W sbr< iste Lei Pe'roneu lo Hendrikt Jan G. P v OVERLED H. W J. A. C. Frafcrlc F. M. Cü G. J- Der ilea KERK3M 3 2 tin Mc ile I Morgen ii co der kerk, leden der 3 uur Loten Maandag leden der St. u> Mis ter eere lieden, kwart Dinsdag Ontvangen, d Om 7 uur Congregatie, om 2 uur Cd rad leden in de ks hu Woensdag i \0 Henrica Yeri 4. Johanna en A 1 Donderdsg Kue Gerard Dedri voor den W«1 burg. Vrijdag hall Janssen, ouda jaarg. 2e klaroen Zaterdag hatfilaa Messemaeckeuljn 8 uur O. Lfivat kinderen derWtiec A.s. Zond» plechtige Hoof Ictentie vaa maand Deceu anderen te lei het H. Hart He VW 1 flinke Pa 2 k'eerm 3 boeren 1 boeren 6 boeren^ 1 keuken 2 burgerdji 1 burgerdit 1 melkknfi 1 burgerde Bi 1 net roei voor behulp» 3 bakkersk 2 schildert 1 gediplom' 1 boeren»' 200 veen- 1 kinderm' 2 i one-en 1

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2