Behoefte of prestatie. Aan de Melkveehouders in Limburg. Gemengd Nieuws. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft October.) 't Najaor is er Het wintergraan moet aan de aarde worden toevertrouwd. In de eerste helft dezer maand is het de beste tijd voor den roggeuitzaai, voor tarwe is de geheele maand October geschikt; wintergerst kan reeds eind September worden gezaaid. Omtrent de voorbereiding gaven we reeds eenige wenken. Wij herhalen zaai niet te dik Dat is niet alleen zaadvermorsen of -verkwisten maar een benadeeling, en in vele gevallen een belangrijke, be nadeeling van den oogst. Bij talrijke proeven in Duitschland bleek ten duidelijkste, dat veel zaaizaad nog niet veel opbrengst levert. De hoogste op brengst van Petkiiser rogge werd ver kregen bij een uitzaai van minder nog dan 140 K.G. per Hectare. 140 K.G. is 2 Hectoliter. Op onze zandgronden wordt gemiddeld wel 3 H.L. gegeven, Men ziet hieruit, dat over 't algemeen zonder schö, ja met groote voordeel heel wat minder kan worden uitge zaaid. Wij herinneren nog eens aan de zaaizaadontsmetting. Middelen daarvoor zijn Germisan, Tillantin C, of Uspulun, die in opgelosten toestand worden ge bruikt. Er zijn ook al droogontsmettings- middelen, waarmee men echter nog niet voldoende ervaring heeft. Boven dien schijnen ze door hun stuiven niet onschadelijk voor de gezondheid. Men houde zich daarom liever aan de eerste. Bij de behandeling drage men vooral zorg voor een ter dege omschepping. 't Zal vreemd klinken, als we nu reeds spreken van ontsmetting van pootaard appelen. Is dat in 't voorjaar niet vroeg genoeg De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen beveelt de ont smetting der poters, ter bestrijding der Rhi8odonia-ziekte aan in het najaar voor het inkuilen. Daartoe gebruikt men sublimaatoplossing: i/io 0/* dat is dus 1 op 1000 deelen water. Voor een mud aardappelen 70 K.G. is een hoe veelheid vloeistof van 50 L. voldoende waarin de aardappelen gedurende an derhalf uur worden ingedompeld. De oplossing kan 3«maal achtereen ge bruikt worden. Vooraf moeten de poters van aarde gezuiverd worden. Het water mag niet kouder zijn dan 5 graden Celsius. Sublimaat wordt ook met gunstig resultaat aangewend tegen de schurft- ziekte bij aardappelen. Metalen vaten kunnen geen dienst doen, daar het metaal wordt aangetast; men neme dus houten of steenen vaatwerk. Nadere inlichtingen, indien men deze wenscht worden steeds gratis verstrekt door uw Rijksland- of tuinbouwconsulent of door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, Genoemde Dienst ijvert ook zeer voor het aankweeken van {den vogelstand, en zij heeft op eigen terreinen zeer mooie uitkomsten. Wij moeten deze pogingen navolgen, want een goedé vogelstand is onmisbaar; zoowel voor land- en tuinbouw, als voor ooft- en boschbouw. Er is hier en daar een sterke ver meerdering van sommige insecten waar te nemen daarom is het noodzakelijk dat in onze bosschen aan de vogels gelegenheid wordt gegeven zich te nestelen. Veel jonge vogels zwerven door ons land door het ophangen van nestkasten op vogelarme terreinen moeten we voorkomen, dat die vogels naar elders trekken. Nu het winter seizoen nadert, raden we ouders aan laat toch vooral uw kinderen, waar gelegenheid is, profiteeren van ver volg- en landbouwonderwijsIn de vervolgklassen worden leerlingen op genomen, die de zes leerjaren met vrucht volbracht hebben. Zulk vervolgklasse biedt een uitnemende gelegenheid voor uw kind, nog wat meer kennis op te doen waarvan hel later veel nut, profijt en genoegen zal hebben. En wat het landbouwonderwijs betreft een boerenjongen, die niet minstens een landbouwcursus heeft doorgemaakt, blijft bij zijn tijd ten achter en zal in zijn toekomstig bedrijf van de voor- deelen der moderne landbouwweten schap niet voldoende kunnen profitee ren. In den tuin De late prinsesseboonen kunnen wel tegen een matig nacht vorstje, maar voor een harde nachtvorst intreedt, moeten ze geoogst worden. Ze kunnen dan echter, als ze flink uit elkaar worden gelegd nog wel een paar weken in den kelder bewaard worden. De late snijboonen worden nu te hard en ook voor zaad zijn ze ongeschikt toch kunnen ze in de keuken nog zeer goed als z.g. »halve natjes" met een zuur sausje worden gebruikt. Zij die bieten teelden voor wintergroente dienen te weten, dat ze thans nog malscher zijn dan straks. De soort »bleekblad'' geeft grooter wortel dan die met don ker blad. »Bleekblad" wordt voor minder malsch gehouden door velen, maar dit is on juist we kunnen de teelt ervan, ook omdat ze grooter oogst leveren, ten zeerste aanbevelen. Hebt ge jonge aardbeiplanten in den bak uitgezet, let er dan op, door den grond goed los te houden en de jonge ranken die er wellicht aankomen, weg te nemen. Het ge in uw kleinen tuin Knolbego nia's, Dahlia's, enz. beschut ze dan bij de eerste nachtvorst met een paar matten of iets anders. Mogelijk komen er daarna nog mooie zachte dagen, en kunt ge er dan nog'veel pleizier van hebben. Knip nog eens, voor de laatste maal de grasranden hark het loof geregeld weg van de paden. Hebt ge merels en lijsters in uw omgeving, zoek dan het fijne fruit, dat dagelijks valt, ook eiken dag een of meermalen op, anders wordt het aangevreten. Pluk het echte win ergoed niet te gauw, het wordt dan taai. In de laatste dagen zwellen de vruchten nog aanmerkelijk. De noten beginnen te'vallen, het wordt dus lijd om ze te oogsten. Bij slaan of schudden ga men niet ruw te werk, de vruchtknoppen voor het vol gende jaar zouden dan beschadigd worden. groolelijks deed ontstellen; en dat was een week voor zijn dood. Wordt vervolgd. Het Melkbesluit. In het Staatsblad No. 256 van 6 Juli 1925 (verkrijgbaar bij de Postkantoren prijs 40 cent) is verschenen een Konink lijk Besluit, waarbij eischen aan melk en melkproducten zijn gesteld, alsmede aan de wijze van behandeling, bewaring, verpakking en vervoer daarvan. De aandacht der melkveehouders wordt in het bijzonder gevestigd op de volgende voorschriften, die voor hen van groot belang zijn. Eischen aan melk gesteld. 1. Aan de melk, welke wordt afge leverd, mag niets zijn onttrokken of toegevoegd. Zij mag niet te oud zijn zij mag bij koken niet schiften. 2. De melk mag geen vuil bevatten. 3. Zij moet verkregen zijn door het volledig uitmelken van gezonde dieren WJjze van winnen der melk. 4. De melk moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en de naaste omgeving daar van niet verontreinigd zijn; zij moet bovendien op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijn. Verder moet de melk onmiddellijk na het melken doelmatig gefiltréerd, uit de stal verwijderd en in een stankvrij omgeving bewaard worden. De consumptiemelk moet van gezonde dieren z\jn. 5. De melk, welke de veehouders afleveren, mag niet afkomstig zijn van dieren, waarvan de veehouders rede lijkerwijze geacht kunnen worden te weten of te vermoeden, dat zij lijden aan een der volgende ziekten uierontsteking darmontsteking, waarbij hevige diarrhee optreedt; baarmoederontsteking, gepaard met herhaaldelijke optredende uitvloeiingen; tuberculose, waarbij de smetsiof van deze ziekten wordt uitgescheiden (open tuberculose); wonden, waarbij de uier, de tepel of de melk met etter, bloed of andere uit de wond afkomstige stoffen veront reinigd kunnen worden. Besmettelijke ziekteu van den mensch. 6. Behandeling en vervoer van melk mag niet plaats hebben: a. door personen, in wier woning een geval van typhus voorkomt; b. van een melkveehoudersbedrijf, waar typhus heerscht. Ook mogen melk en melkproducten niet behandeld en vervoerd worden door personen, waarvan een genees kundige heeft verklaard, dat zij lijden aan een ziekte aan hoofd, handen of huid, welke het ongewenschl maakt, dat deze personen bij de behandeling van melk werkzaam zijn. Vaatwerk. Het vaatwerk en het melkgereedschap mogen niet uit loodhoudende of ander schadelijk metaal, b.v. gegalvaniseerd ijzer of zink, bestaan. Zij mogen niet zijn gesoldeerd met een soldeersel, dat meer dar 15 pet. lood beval. Aan bovenstaande voorschriften kan, ook gedurende den staltijd, worden vol daan, als naar de volgende regelen wordt gehandeld: 1. Zet de melkkoeien op een groep stal, niet in een paardenstal of in een potstal. Reinig stal en groep zoo vaak mogelijk, in ieder geval eens per dag. 2. Scheer, na het opstallen de achter stellen en staarten van de melkkoeien kaal knip tenminste van de uiers en den buik de lange haren weg. 3. Houd de staarten opgebonden. 4. Reinig geregeld de dieren, die zich bevuild hebben, met roskam en borstel. 5. Veeg vóór het melken de uiers met 'n schoonen doek af en melk met schoone handen en in zindelijke kleeren. 6. Voeder niet vlak vóór of tijdens het melken. 7. Zorg voor voldoende luchtver- versching in den stal en voor voldoende licht achter de koeien. 8. Lever geen melk af van koeien met ziekten of kwalen. Twijfelt gij aan den gezondheidstoestand van een koe, roep dan de hulp in van den veearts. 9. Zend een monster melk in ter onderzoek bij den Keuringsdienst, als gij twijfelt aan de deugdelijkheid van de melk of als een kwartier van een uier eenige afwijking vertoont. Dit onderzoek geschiedt gratis 10. Gebruik geen slootwater voor het vaatwerk; hebt gij niets anders gebruik dan althans voor het naspoelen kokend heet water en laat het daarna uitlekken, zonder het af te drogen of met koud water na te spoelen. 11. Filtreer de melk dadelijk na het melken door een wattenfilterbreDg haar zoo spoedig mogelijk buiten den stal op een frissche plaats. Gebruikt gij nog een flanellen doek, dan moet deze dadelijk na het gebruik goed uit- gewasschen en te drogen gehangen worden. 12. Koel do melk zoo snel mogelijk af. De bepalingen van het Melkbesluit treden op 7 October 1925 in werking. Overtreding daarvan wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f2000 of 6 maanden hechtenis. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren, E. VAN WAEGENINGH. Verpachting yan veren. Woensdag 7 Oct. a.s. worden in het Arsenaal te Venlo door den Ontvanger der Registratie en Domeinen voor 5 jaar (1 Jan. 192631 Dec. 1930) ver pacht de kleinveren over de Maas te Wanssum, Kessel en Baarlo. Op Donderdag 8 October a.s. te Horst door den Ontvanger der Registratie en Domeinen de groote veren te Grubben- vorst, Lottum en Broekhuizen en het klein veer te Blitterswijk, eveneens voor denzelfden termijn. Vechtparty. Te Helden-Panningen werd Zondag avond bij een twist de landbouwer W. J. onvdrhoeda meteen viertal messteken zoodanig verwond, dat hij van de laatste H. II. Sacramenten werd voor zien. De vermoedelijke dader, de 18 jarige J. J., werd des nachts door de marechaus see van zijn bed gelicht en in arrest genomen. Hij legde een gedeeltelijke bekentenis af. Ernstig ongeluk. Door onvoorzichtigheid geraakte hel 4-jarig zoontje van den landbouwer H. te Tubbergen, met zijn vingers tusschen een hakselmachine, met het gevolg, dat twee vingertjes geheel werden afgerukt en twee andere zwaar gekneusd werden Noodlottige twist. Een 25-jarig persoon, woonachtig te Hilvarenbeek, werkzaam bij het bouwen van de nieuwe sluis te IJmuiden, keerde Zondagavond met eenige kame raden naar de keeten in de Breesaap aldaar terug. In de nabijheid van de Nieuwesluis kregen zij plotseling twist welke zoo hoog liep, dat bedoeld per soon de vlucht moest nemen. De vluchtende geraakte van den weg af en liep in het Noordzeekanaal met het gevolg.dat hij verdronk. De omgekomene laat een vrouw met drie kinderen achter. Onze lieve jeugd. Men meldt aan de »'s-Hert. Crt." uit Tilburg: 't Gebeurde Zaterdagmorgen in een school alhier, 't Is bijna ongelooflijk, maar toch waar. Namen zullen we niet noemen, maar ons beperken tot de feiten. De onderwijzer was met zijn jongens bezig en zoo het kan gebeuren, het werd hem lastig gemaakt, met ge volg dat een der jongens een ferme oorveeg kreeg. Dat was niet naar ge noegen van den scholier en mijnheer rammelde terug. Deze scène werkte aanstekelijk en eenige medescholieren kwamen een handje mede helpen. De gemoederen kwamen tot bedaren toen de schooltijd ten einde was. Een groepje van een 40 50-tal jongelieden namen een dreigende houding aan toen de onderwijzer het schoolgebouw ver liet, zelfs zoo dat de politie er zich mede bemoeien moest. Onder geleide weri de onderwijzer naar huis gebracht. Een klein boekske over een groote zaak. In den Boekhandel van G. Mosmans Senior te Venlo is verschenen eene Brochure getiteld »Naar een R. K. Congres lot bestrijding van het Neo- Malthu8ianisme" door J. W. F. van Meegeren, Voorzitter van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Het boekje is eene overdruk van eene lezing door den heer van Meege ren, gehouden te Breda, toen daar op 17 en 18 Juli j.l. de R. K. Bond voor Groote Gezinnen haar jaarvergadering hield. Op boeiende en overtuigende wijze wordt hierin een pleidooi gehouden tegen de anti-sociale zonde het Neo- Malthusianisme en vöör een Congres ter bestrijding van dezen volkskanker. Zoo scherp mogelijk wordt aangetoond de heiligheid van het huwelijksleven en gewezen op de verplichtingen ten opzichte van dit H. Sacrament, benevens op de onheilen welke de verzaking hiervan veroorzaakt. Een kort uittreksel uit het boekje, dat als een waarschuwend voorbeeld kan dienen, laten wij hier volgen n.l. de woorden, door den grijzen staatsman Clemenceau gesproken, toen hij bij zijn aftreden als Minister-President aan den Franschen Senaat smeekte om maatregelen te treffen, waardoor het bevolkingscijfer van Frankrijk naar omhoog zou worden gevoerd: »In het vredesverdrag van Versailles komt geen bepaling voor, dat Frankrijk zich verplicht, veel kinderen te heb ben. Het zou echter de eerste bepaling zijn, die er in moest voorkomen. In dien Frankrijk geen talrijke families meer wenscht te hebben, dan moogt ge denkbeeldig verdragen maken zoo veel ge wilt en aan Duitschland alle kanonnen ontnemen, maar dan is Frankrijk verloren. Kinderbeperking is een bewijs van lafheid, van verzaking van een last, die noodzakelijk is." Cijfers worden er in 't boekje niet veel aangehaald. Maar die er worden aangehaald, spreken boekdeelen. Zoo b.v.: van de 800.000 ambtenaren van den Franschen Staat zijn er 600 000 gehuwd. Van dezen hebben 300000 geen kinderen en 200.000 één kind. Het lijkt dus daar al heel erg op wat de schrijver noemtgeboortestaking. Uit deze paar aanhalingen moge voldoende blijken hoe belangrijk het betoog van den heer van Meegeren is, en wij bevelen onze lezers dan ook ten zeerste aan dit mooie boekje, dat slechts 20 ets. kost, aan te schaffen en bet niet alleen aandachtig te lezen maar ook de gezonde denkbeelden, die er in vervat zijn zooveel mogelijk verder te verspreiden, opdat eerlang met aller medewerking moge komen het groote Congres tegen de anti sociale zonde. Het gezonde Zweden. Volgens de statistiek van den Zweed- schen bond van medici is Zweden het gezondste land van Europa. De sterfte kans is in Zweden in de laatste eeuw geringer geweest dan in alle overige landen van Europa. Volgens de laatste statistiek is de sterftecoëfficient voor mannen 19,63, voor vrouwen 18.65 (op de duizend) terwijl deze bv. in Duitsch land resp. 24 65 en 22.74 en in Oosten rijk 26.48 en 25.08 bedraagt. Ongunstig zijn de sterftecijfers van Zweden slechts voor den leeftijd van 10 tot 15 jaar De kindersterfte is in Zweden, Dene marken en Noorwegen aanzienlijk minder dan in de overige Europeesche landen. Tijdens de drie eerste 'evensjaren b.v. is de kindersterfte in Duitschland en Oostenrijk ongeveer twee keer zoo groot als in Zweden. Een statistiek van 19011910 wijst aan dat van 100.000 gelijktijdig geboren menschen 61.624 een ouderdom van meer dan 55 jaar bereiken, terwijl van 18161840 slechts 39100 dezen leeftijd bereikten, zoodat er tegenwoordig op 100,000 gelijktijdig geboren menschen evenveel van 55 jaar vallen als voor honderd jaar op het zelfde aantal menschen van 30 jaar, De gemiddelde leeftijd der mannen is in de laatste honderd jaar met 15 jaar gestegen, die van de vrouwen met 13 44 jaar. Hierbij valt alleen reeds in de laatste tien jaar een verlenging van 3.61 jaar voor de mannen en 3.97 voor de vrouwen te constateeren. Misdaden in Amerika. Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden, staal ook op het gebied van de misdadigheid bovenaan. In het laatste jaar zijn naar voorzichtige schatting in de Vereenigde Staten on geveer 10.000 moorden opgeteekend. In de stad New-York met haar 6 millioen inwoners, is het aantal moorden zes maal zoo groot als in heel Engeland Wales met een bevolking van millioen tezamen en in Chicago met 2.7 millioen inwoners zijn twaalfmaal zooveel roofaanvallen gepleegd als in Engeland en Wales bij elkaar. Op merkelijk is daarbij, dat de meeste misdaden door personen onder de 20 jaar hedreven zijn. Is de stijging der misdadigheid in verschillende landen hoofdzakelijk toe te schrijven aan oorlogs- en revolutie tijd, in de Ver. Staten is een hoofd oorzaak de emotioneele gejaagdheid, de zenuwachtigheid en opgewondenheid van het Amerikaansche leven; de mechaniseering van arbeid en denken, de blinde verheerlijking van het geest- looze krachtmenschdomde niet te stuiten jacht naar geld en bezit, de bioscoop, het theater en vooral de groote oppervlakkigheid van het Amerikaansche volk in het godsdien- ige. Een andere zeer voorname factor zijn de landverhuizers. Volgens Evan Clark is niet minder dan 38 pet. van de be volking van New-York in het buiten land geboren. Chicago en Boston heb ben 30 pet. buitenlanders, Cleveland en Detroit elk 33 pet. De Italiaansche bevolking van New-York is grooter dan die van Bologna en Venetië samen en slechts drie Russische sleden, Peters burg, Moskou en Odessa, hebben meer Russische inwoners dan New-York. Negers en Chineez^n vormen voorts nog een bevolkingselement dat men op het Europeesche vasteland in geen enkele stad zoo talrijk aantreft. Maar nog andere oorzaken bevor deren de Amerikaansche criminaliteit. Op de eerste plaats het feit, dat Amerika volgens een Amerikaanschen rechter de meest wetlooze natie der wereld is. De strafrechtpleging in Amerika is een ware schande voor de beschaving, zegt genoemde rechter, William Howard Taft, de oud-president Een andere factor is de medewerking van de psychiaters bij de veroordeeling in Amerika. Hel is nergens zoo gemak kelijk om een misdadiger in een krank zinnigengesticht onder le brengen als in Amerika. Ook worden nog als een voorname rede opgegeven de verslagen in de krantert,. welke mooi opgesmukte ver halen over moorden en andere misdaden hun lezers opdisschen. Wat men bij ons in Europa in een paar regels neer schrijft, beslaat daar kolommen. Deze reclame, verbonden met een zekere verheerlijking van het misdadigers- leven, brengt den zwakken van karakter op de gedachte schandelijke daden te bedrijven. Tenslotte werkt ook nog de te geringe politiemacht de misdrijven in de hand. Twee tegenstrijdige grootheden waarvan nu de een weer eens de overwinning behaalt, en dan weer de ander. ,,'n Oude kwestie, allang afgedaan," hooren we wellicht een lezer mom pelen, en ongetwijfeld is het vraag stuk, welke der twee begrippen de gondslag moet zijn bij de loonsbe- paling niet nieuw, zelfs heel oud, maar afgedaan is de kwestie nog absuluut niet. integendeel, de strijd woedt voort, alleen de beide partijen treden onder een ander masker op, zoodat men in h'et huidige conflict niet meer dat van tien ft vijftien jaar geleden herkent. De kwestie waar het om gaat, kan in 't kort aldus worden samengevat Moet het loon van den arbeider worden bepaald naar prestatie of naar behoefte, m. a. w. moet het loon vastgesteld worden in verband met hetgeen de arbeider presteert, of in verband met hetgeen hij noodig heeft om behoorlijk te leven. Het verschil in beide opvattingen is zonder meer duidelijk. Stelt men zich op het standpunt, dat het loon afhankelijk is van de waarde van den arbeid, dan verdient uiteraard een bekwaam bankwerker meer dan een minder bekwame collega, terwijl een typograaf een hooger loon ontvangt dan een putjesschepper. Maar zijn de behoeften maatstaf voor het loon dan zal de gehuwde arbeider met kinderen meer verdienen dan zijn ongehuwde kameraad, die naast hem staat en even bekwaam is. De voorstanders van het loon naar behoefte spreken daarom graag van het familie-loon, waarmede zij te kennen willen geven, dat het loon zoo hoog moet zijn, dat het geheele arbeidersgezin er behoorlijk van leven kan. Zij beschouwen dit als een eisch van rechtvaardigheid, die ge grond is op het recht, dat ieder arbeider van natura bezit, om te huwen. De bekende katholieke socioloog prof. Aengenent schreef naar aanlei ding hiervan Welnu, wanneer God dat recht aan allen gegeven heeft, dat heeft Hij ook daartoe de mogelijkheid en het passende middel gegeven om aan de verplichtingen, die uit het huwe lijk voortspruiten, te voldoen, met name om te zorgen voor het onder houd van echtgenoote en kinderen Het eenige middel nu daartoe is het arbeidsloon. Uit het recht dat een ieder dus bezit om te huwen, vloeit vanzelf voort het recht op een vol doende gezinsloon. Wij meenen der halve, dat behalve de sociale recht vaardigheid, ook de strikte rechtvaar digheid een gezinsloon voorschrijft." Ziehier de meest zuivere opvatting van de voorstanders van het familie- of gezinsloon. Geen woord over hetgeen de arbeider waard is, of hij hard, langzaam, of heelemaal niet werkt of hij hoogstaande denkarbeid of laagstaande handenarbeid verricht. Neen, er is uitsluitend sprake over hetgeen noodig is voor een gezin, terwijl als zoodanig wordt aangeno men man, vrouw met vier of vijf kinderen. Het is het hart, dat spreekt uit deze woorden, maar niet het ver stand. Het is immers niet voldoende om na te gaan, wat wenschelijk is, maar ook moet men weten, wat mogelijk En deze economische mogelijkheid is nu geheel uit het oog verloren in de redeneering van hen, die een ge zinsloon voorstaan. En wat zegt het koele verstand omtrent deze dingen Voorop moet gesteld worden, dat een ondernemer arbeiders in zijn dienst neemt, om met den door hen gepresteerden arbeid, winst te behalen. Maar ook de arbeider verhuurt zijn arbeidskracht, omdat hem dit voor- deeliger lijkt dan dat hij zelf recht streeks in zijn behoeften gaat voor zien, en dus zelf als „klein baasje" optreedt. Waar geen winst kan worden be haald, houdt de vraag naar arbeid cp. Wat een ondernemer nu over houdt na dekking van andere pro ductiekosten en behoorlijke vergoe ding voor eigen arbeid, is het maxi mum, dat kan uitbel] Op den met verliih werkzaam voor de maar, wanfcjk het nuttij en afzonderlijl dat ook arbeider sl taald, dal waarde va ;n t het kan to ai Gesteld beid komen aa waa één gevn groot waarvan 1 m le uitgt indi zou idiv VI n le e onge iart in Al den lij d zijn die reid vooi treden verwacht vader tedere dienst nti jngi arbeider, vaardig kinderen lillet deswege ikli Immers tie, slecti i arbeider den onderfcele kan ook Nog da arbeiders ent voor een dan vader, w idiri huishoudii kostigen, mogelijk naar huni t heeft gehi zoowel De een eten, klee^ak, heeft bovi lijke en een derde Kortom Jkun mer een paling va prestatie verdienste O, wij dit hard vinden, mee eens, zal ook grondslag die minde invalide, ei hun werkk nde zij allen wet is, het arbeids Maar dil om de wi|der! dan zij is. af te vrage zijn, maai de feiten, i En ligt in de|ere wij hier vooruitgang menschelijl n p d on: zo nac le ell bi n ii >eh< k, aa fatv VOO sl' w III. id, lelij etjei v ni lat le ge and nlei ns zoi iwe dan de on loo hi Pi pri fte uk hi n daarom die in hel aan te i erkenning voor het Hetgeen werkgeversfen g op andere ing met de gei nemers, sche motiift te deelen, als maar men zijn, dat het principt Zoolang oogen hoi arincipieele ringen daai als de afwij iim den beschoft d kwijt.' En waar wordt ondi element dB laten spelen ms kelijk vooi, ms nieuwigheid Verschillei igi over toeslaj p i van arbeid! ind h. i. te hoofjta' verdiensten, lijk alleen woning-bom bouwd zija gemeente. Toch is politiek. Nia ml lo t indirecte der belasting (h een bepaal maar ook plaats van hoefte, omd vs band houdl Hetzelfde Zuid-U® 'df P' leer 'lijk dig mr hiei vai 'er< a VEI laa «i dei

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2