GRANEN EN MEEL VOEDERARTIKELEN KUNSTMESTSTOFFEN. Schoenwerk Winkelmolen van den Beuken Fotografisch atelier H. Smits, Meubelmaker Zaterdag 8 Augustus 1925 No. 32. Economische Barometers. F EUTTrLBTON. Het geheim van den millionnair. Gtemengd Nieuws aeroaiffiraiaïiiBia, Magazijnen Schoolstraat en ta Oostrum. FRANS LINDERS Jr. evert alle Meubelen, Bouwplannen, Bestek ken en Begrootingen Bouwwerk Reparatiëu Wed. KESSELS, Kruisen- BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray brengt onder de aandacht van belanghebbenden het navo'.gende Ingeschrevenen voor de iichting 1926, die tot gewoon diena'pl ch ige worden bestem 1 en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen bij de school- co.mpagr.ic van den moterdienst worden ingedeeld. Zij. die op zoodanige indeeling prijs stellen, moeten dadelijk na ontvangst van de kennisgeving betreffende hun be stemming tot gewoon dien-tplichtige hun verlangen schiïf lelijk melden aan den Commandant van bedoe de Schoolcompi-g nie te Haarlem. Zij moeten daarbij opgeven hun geslachtsnaam en voornamen, den datum hunner geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienstplicht' zijn ingeschreven, hun lotingsnummer, het genoten onderwiis en vo rt> of zij genegen zijn aan de offi- cersopieiding deel te nemen, indien zij daarvoor in de terme t mochten vallen. Hst is noodig. dat zij bij hun schrijven ve»klaringen overleggen, waaruit hun be kwaamheid in het chaufF. ur-ivak of al motor rij Ier of monteur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De gelegenheid tot aanmelding staat mede open voor gewone diens plicbtige van vorige lichtingen, die wegens ui's el, vrijs elling of om ande.e reden hun eerste oefening nog niet vervulden. De aanmelding van la ttstbedoe'de personen moet geschie den vóór 1 September a s. Bij hun aan melding moeten ook worden opgegeven de lichting het korps en het korpsonderdeel, waarbij de diensplicb'ige is ingelijfd, voorts behooren d.-ze belanghebbenden sch ifte lijk te verklaren, dat zij niet Voornemens zijn verder uitstel van eerste oefening of vrijstelling te vragen. De Commandant van de Schoolcomp gnie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking' komen op tot het afleggen van een proef Vergoeding voor te maken kos ten overeenkomstig de laagste klasse van het Reisbesluit kan door dezen Comman dant voor rekening van het Rijk worden gegeven. De Chef vat? den Generalen Staf bepaalt, wie voor indeeling bij de Schoolcompagnie van den mo'O'dienst in aanmerking komen. Venray 1 Augustus 1925. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. In tal van dagblad- en tijdschrift artikelen is gedurende de laatste maan den het vraagstuk der „economische barometers" besproken. De ervaring, tijdens den oorlog en meer nog in de na-oorlogsche malaise-jaren opgedaan bracht velen er toe te trachten den loop van het economisch leven in de naaste toekomst zoo juist mogelijk te voorspellen aan de hand van gegevens uit het verleden. Deze gegevens noemt men dan „economische baro meters" omdat men, evenals op den barometer „mooi weer" en „slecht weer" op het economisch instrument „hoogconjunctuur" en „malaise" hoopt te kunnen aflezen. Men gaat daarbij uit van de ver onderstelling, die trouwens haar juist heid in den loop der jaren bewezen heeft, dat er een voortdurende regel maat kan worden geconstateerd in de opeenvolging van bepaalde verschijn selen. Evenals de golven der zee met een eeuwig voortdurende regelmatig heid op het strand- uiteenspatten en evenals eb en vloed met diezelfde regelmatigheid elkaar opvolgen, zoo wisselen ook in het economisch leven de gunstige periodes af met tijden van werkloosheid en malaise. 18. Hou nou jo mond, fluisterde Alex Cicero toe, toen deze op het punt stond den naam Joseph Brill uit te spreken Daarover later Wat is dat? Op dit oogenbiik trad juffrouw Martin binnen, die een sluk van een brief couvert in de hand hield, waarop een poststempel stond. Ik vond dit zooeven in de kamer van mijnheer Brown, zeide zij, op den vloer onder een punt van het karpet. Hoe dat bij het stoffen aan mijn blik kon ontsnappen, is mij onverklaarbaar. Inspecteur Berger beschouwde het stuk papier opmerkzaam. Poststempel Jamaica. Vreemd, merkte de pastoor daaop aan. Het is mij bekend, dat Marlow in Jamaica heeft gewoond. En mijn man, doktei Warren, kwam ook uit Jamaica, voegde mevrouw Warren er bij. Hierop volgde een diepe stilte. Allen keken elkaar beteuterd aan, maar niemand zeide den ander, wat hij op dat oogenblik dacht. X. In den loop zijner nasporingen had En als men dan ook de geschiede nis leest van de crisis, die zich sedert het begin der vorige eeuw hebben voorgedaan, dan wordt men getroffen door het feit, dat voortdurend dezelfde verschijnselen de komst van den plotselingen terugslag, van den con junctuuromslag aankondigden en dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat men het onweer niet heeft zien naderen en bijtijds gezorgd heeft, dat de schade zoo gering mogelijk werd. Een moeilijkheid is echter, dat de crisis niet, zooals honderd geleden en zelfs ook nog voor 1850, een plaatselijk gebeuren is en tot een enkele natie beperkt blijft, maar dat thans de geheele wereld, die uit economisch oogpunt bekeken, één geheel vormt, de gevolgen van een crisis ondervindt en dat het uitbarsten van de catastrofe nu eens hier en dan weer ergens anders kan gebeuren. Het zou te vervoeren, om in deze enkele regels een volledige uiteen zetting te geven van de verschillende crisis-theorieën, nog daargelaten, dat het zeer te betwijfelen is, of dit de belangstelling der lezers zou hebben, maar wij meenen niet te mogen na laten, in het kort weer te geven, wat eigenlijk de oorzaak der crisis is. In de middeleeuwen werkte men uitsluitend op bestelling. Een meubel maker maakte eerst dan een kast, als hij een bestelling kreeg en zoo was het met alles. Men had zoodoende nooit de kans, dat men met onver koopbare voorraden bleef zitten. Tegenwoordig werkt men voor de „markt", d.w.z. men produceert eerst en dan tracht men het geproduceerde te verkoopen. Alleen met schepen, zeer bijzondere en kostbare installaties spoorrijtuigen en dergelijke wordt nog op bestelling jjewerkt. Een producent is nu genoodzaakt vooruit te weten le. hoeveel door de verbruikers gekocht zal worden 2e. hoeveel zijn concurrenten pro duceeren. Het verschil zal door hem gemaakt en verkocht kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat deze uiteenzetting tal van factoren buiten beschouwing laat, maar voor de kern der zaak is zij o. i. voldoende. En omdat nu voor de voornaamste artikelen, zooais ijzer, katoen, graan, petroleum, steenkool, suiker, rubber e.d. een wereldmarkt is, waar tegen over het wereldverbruik de wereld productie staat, bevinden zich de verschillende producenten in de nood zakelijkheid te taxeeren, hoe groot het verbruik zal zijn door de bewoners van onzen aardbol en wat van die benoodigde hoeveelheid in andere deelen der aarde wordt voortgebracht, terwijl men eveneens moet weten, hoeveel voorraad van vorige jaren nog aanwezig is. Hoewel deze becijfering uiteraard niet nauwkeurig behoeft te zijn en veelal niet meer dan een zeer ruwe schatting is, is het zonder meer duide lijk, dat er tal van factoren kunnen zijn, die roet in het eten gooien en daardoor reeds de directe aanleiding zijn voor de ineenstorting van het commercieele kaartenhuis, dat over de geheele wereld is opgetrokken. inspecteur Berger ook het dienst personeel van den huize Marlow aan een verhoor onderworpen. Van den be diende vernam hij het geval met den brief uit West-Indië en de uitwerking daarvan op mijnheer Marlow. Men had ijverig naar den brief gezocht, daar men hoopte, dat hij eenig licht in de duisternis kon brengen, maar waar schijnlijk had mijnheer Marlow het raadzamer geacht, dien te vernietigen. Zijn geheim, van welken aard dit ook mocht wezen, was met hem in het graf gedaald. Het was, minst genomen, toch een zeer merkwaardig toeval, dat ook die Brown met iemand le Jamaica brief wisseling onderhield en dat juist hij den sleutel-van den grafkelder uit de schrijftafel van den heer Torold had gestolen. En dokter Warren die eveneens in Jamaica was geweest was vermoord. Tusschen deze drie mannen, Marlow, Warren en Brown, moest dus eenigerlei betrekking hebben bestaan, want was zulks niet het geval geweest, dan zou dokter Warren geen deel genomen hebben aan de weg voering van het lijk, en Brown, die den sleutel van den grafkelder had gestolen, beslist niet bij die daad ge holpen hebben. Volgens mijn meening, lijdt het geen twijfel, dat Brown de kleinste van beide mannen was, die Gramp heefl gezien, zei Berger legen Alex. Dokter Warren volgde hem van juffrouw Martin's huis uit, daar hij hetzelfde plan had. U bedoelt den lijkendiefstal? In de eerste plaats denken we aan misoogst, die niet alleen geldt voor de plantaardige grondstoffen (katoen, graan, suiker, rubber), maar ook indirect van invloed is op de andere wereldarlikelen, doordat er ook samen hang is tusschen het verbruik van verschillende artikelen onderling. Vooral wanneer er teveel geprodu ceerd is van een bepaald artikel en deze „overproductie" zich plotseling manifesteert in een val der prijzen, is de kans groot, dat het faillissement van de betrokken handelaren of ban kiers het sein is tot een algemeene daling, die het karakter van een lawine aanneemt en zoowel prijzen als koer sen van aandeelen meesleept, terwijl ook de wisselkoersen aan hevige schommelingen onderhevig zijn. Het zijn ook psychologische factoren, die hun invloed doen gelden, terwijl uit den aard der zaak de speculatie het panische van den conjunctuur-omslag aanwakkert. Na deze plotselinge gebeurtenissen pleegt een tijdperk van malaise te komen, doordat de productie, die kunstmatig uitgezet geweest is en dit geldt niet alleen van de productie der grondstoffen, maar ook van die van half- en heel-fabrikaten moet worden ingekrompen. Overal dus stilstand, afbouw en achteruitgang, werkloosheid en ar moede, kortom, al die verschijnselen, die wij dé laatste jaren in ons land en in de meeste andere deelen der wereld hebben kunnen consiatetren. Het kapitaal, dat door besparing ge vormd wordt welk proces zich thans ook langzamer dan anders vol trekt vindt geen belegging, daar de industrie geen kapitaal noodig heeft en men bovendien ook zeer huiverig is zich wederom in de nijver heid te interesseeren, zoodat de kapitaalrente laag blijft. Het is deze ruimte op de geld- marktt, die de prikkel wordt voorde industrie voor hernieuwde energie, De lage rentevoet stelt haar in staat, dure leeningen af te lossen en de kostprijs te drukken. Langzamerhand gaat het weer berg opwaarts. Nieuwe energie wordt door de nijverheid ontwikkeld; gesteund door de handelspolitieke maatregelen van verschillende regeeringen, wordt een internationale strijd aangebonden om nieuwe afzetgebieden over-zee ieder is weer bereid zijn geld te steken in nieuwe ondernemingen, die als paddestoelen uit den grond ver rijzen in koortsachtigen ijver worden weer schepen en locomotieven aan gebouwd. De koersen der aandeelen stijgen weer, de industrie vraagt steeds meer kapitaal, zoodat dit schaarsch wordt en de rentevoet een stijging vertoont. Steeds meer wordt geproduceerd, de export is enorm, de magazijnen en voorraadschuren zijn overvol, het publiek is verzadigd, toch wordt nog doorgeproduceerd tot opeens een moment van weifel, tengevolge van de éene of andere kleine gebeuitenis, en... de crisis breekt los Ziedaar in korte trekken de econo mische kringloop, het verloop der conjunctuur, waarvan de slechte periodes oneindig veel meer finan- cieele en ook ideëele en moreele schade aanbrengen, dan de gunstige periodes aan winst te boeken geven. En dat er daarom stemmen opgaan, die zich afvragen, of het niet moge lijk is den stormbal te doen hijschen, Ja, Brown had den sleutel, en Gramp zag beide mannen hel lijk weg voeren. Hij zag alleen Warren, verbeterde Alex, niet Brown. Ik veronderstel, dat de andere Brown was, omdat hij den sleutel ge stolen heeft, omdat ook dokter Warren hem in zijn kosthuis opzocht en hem toen volgde. En dan beide mannen zijn verdwenen of althans een. De ander is dood. En wie is zijn moordenaar? Brown, antwoordde de inspecteur met overtuiging. Daar ben ik zeker van. Hoe kunt u daar zeker van zijn? Omdat da een of ander onvoor ziene omstandigheid daartusschen is gekomen waarschijnlijk de moord. Ware alles glad verloopen, dan zou Brown terruggekomen zijn, zijn bagage hebben gehaald, en zich niet op een in het oog loopende wijze verwijderd hebben. Waarschijnlijk kreeg hij met Warren ruzie, toen zij het lijk in het rijtuig droegen. Brown doodde den dokter en reed toen weg. Maar, mijnheer de inspecteur, u vergeet, viel Alex hierop in, dat hel lijk van den dokter gezien werd in de hut op 't heideveen. Zelfs wanneer Brown het daarheen zoü hebben ge bracht wat niet onmogelijk is dan begrijp ik nog niet, hoe hij het in den grafkelder heeft kunnen brengen. Dat begrijp ik heel goed. Brown had den sleutel van den grafkelder. Waarschijnlijk heeft hij het lijk op de een of andere veilige plaats verborgen wanneer de teekenen uitwijzen, dat er onweer dreigt aan den economischen hemel, is volkomen begrijpelijk. Vooral in verband met het werk loosheidsvraagstuk zou het van eminent belang zijn, indien men ook maar eenigszins de toekomstige con junctuur kon voorspellen. En hoewel er niels met zekerheid kan worden gezegd, is toch ongetwijfeld met een meerdere of mindere mate van waar schijnlijkheid een conclusie te trekken uit het bijeengegaarde materiaal. Maar en hieraan twijfelen wij het meest men moet ook weten te luisteren, als het waarschuwingssignaal weer klinkt. Het is nu eenmaal een vast staand feit, dat er nergens meer wordt gezwommen dan rondom de bordjes: „Gevaarlijk, verboden te zwemmen" en daarom vreezen wij, dat als metter tijd een barometercommissie tot de conclusie is gekomen, dat er gevaar dreigt en zij dientengevolge alarm blaast, haar stem zal zijn „als die eens roependen in de woestijn." Yacantie. Nu waait er van het schoolgebouw Een héél bizond're vlag, Zooals men er in langen tijd Op héél de aard' niet zag. Vacantievlag 1 Een fijne vlag, Zoo frisch en rank en vrij, Wel honderd kleuren zijn er in, Elk vindt zijn kleur er bij. Zij waait ook van 't kantoorgebouw, Van Bank en van Kliniek, Van Winkel, Werkplaats, Ziekenhuis En hoog van de fabriek. Zij waait van het Hotel-Pension In 't land en aan de kust, (Hoe meer vacantie of er komt, Hoe minder kalmt' en rust). Vacantievlag! O fijne vlagl Waai uit, in zonnegloed, De mensch geniet met blijden lach Uw kleuren-overvloed. »Tel." Ideeën voor de huishouding. Prullemanden zijn er nooit genoeg in huis. Niet alleen de studeerkamer alle kamers hebben er een noodig en vooral het vertrek, waar genaaid wordt en waar de kinderen hun huiswerk maken. Menig slordig vodje, waar men nu geen raad mee weet en dat de kamer rommelig en ongezellig maakt, zal dan zijn weg naar de papiermand vinden. Een krantenhanger, van stevig car ton of hout, met meerdere afdeelingen, is een practische berging voor bladen en tijdschriften, die anders hier en daar en overal verspreid liggen. Wilt ge de slaapkamers van uw jon gens en meisjes graag ordelijk er net jes hebben geef hun dan wat aar dige doozen, met cretonne, linnen of gebloemd papier overtrokken. Die moe ten niet in de kast worden gezet maar altijd bij de hand slaan op tafel of nachlkastje. Daar kunnen handschoenen en dassen, zakdoekjes >n kragen in geborgen worden. De meisjes krijgen bovendien nog een haarlintendoos. Dit maakt het opruimen zoo gemakkelijk voor de kinderen. Ze behoeven niet eerst een kast open te maken, geen lade uil te trekken even het deksel oplichten en klaar zijn ze. De deftige mynheer en de everreden kip. 't Gebeurde dezer dagen dat over den Rijksweg van Arnhem naar Nij megen een auto reed waarin gezeten waren deftige dames en heeren, althans de dames hadden witte japonnen aan en parasols op. Een gewoon verschijnsel. De auto reed met flinke vaart door Eist, en reed, bij een aan den weg liggende boerderij, een kip dood. en is hij inden volgenden nacht terug gekomen, om het op de allerveiligste plaats, die hij kende, te verbergen namelijk in den grafkelder. Ge weet, dat, zonder den brief van Gramp, geen sterveling zou er aan gedacht hebben, het lijk van dr. Warren te gaan zoeken in Marlow's doodkist. Het is althans in de hoogste mate onwaarschijnlijk, dat men in den grafkelder van Marlow daarnaar hadden gezocht. Dat is inderdaad waar, gaf Alex toe. Wat ik mij echter maar niet kan verklaren is, dat hij wist, waar ik den sleutel van den grafkelder bewaarde. Hebt ge wellicht dit aan iemand verteld Alleen aan pastoor Philips. En waar gebeurde dat? Op het kerkhof, na de begrafenis. De plechtigheid was zooeven afgeloopen en wij stonden om het praalgraf heen. Pastoor Philips sloot den kelder met zijn sleutel en vroeg mij, waar de mijne was; ik antwoordde hemThuis in de bibliotheek, in mijn schrijftafel. Was Brown ook op de begrafenis? Ik meen hem te hebben gezien., Stonden er veel menscnen om het monument, toen de kelder gesloten werd Ja zeker. Maar Brown bespeurde ik niet onder de menigte. Berger knikte. Waarschijnlijk was hij erbij. Ge hebt hem enkel niet opgemerkt, omdat ge met andere dingen bezig waart. Ik zou erop durven zweren, dat Brown zich onder de omstanders bevond en uw antwoord op de vraag van Pastoor Ook iets gewoons. Nu komt echter 't ongewone. Een der deftige »heeren" spring uit de tot stilstand gebrachte auto, raapt de doode kip op, gooit haar in de auto, waarop deze in flinke vaart weder voortgaat. Den volgenden dag werd er heerlijke kippensoep gegeten, ten huize van een familie welke in 't bezit is van een auto, van een gestolen kip Werkelijk, 't waschgoed langs onze straten is voor zulke lieden niet meer veilig. (Stand.) leveren aan laagste markt prijzen alle gevestigd PATERSSTRAAT (huis voorh. Kinderen v. d. Boogaarl) is iederen Zon- en Feestdag geopend Aan 10 tot half 5. MARKTSTRAAT 4 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantoorameuble menten van eigen fabrikaat, geen buiten- andsch goed. Verder Ledikantpooten. Tafelpooten, Ledikant en Meubel beslag, <apstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer- irtikelen, Spiraalmatrasscn, bovenmatra9- Aen, alle Stoffeerwerk aan concurreerende uijzen. Beleefd aanbevelend VOOR HET MAKEN van en het leveren van alle voorkomend aan scherp concurreerende prijzen beveelt zich beleefd aan Piet van Bergen Bouwkundige Maasheezerweg 36 Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van In bruin en zwart (handwar worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd Manszolen en hakken I 2.25 Jongens idem van No 3639 f 1.95 Dames idem f 1 50 Meisjes idem van No 32—35 f 1,25 Jongens idem van No 32—35 f 1,25 idem van No 28—31 f 1,10 idem van No 2427 f 0,85 Aanbevelend, 15 Wasschen en Strijken Boordea. Manchetten, Gordijnen enz Philips heeft afgeluisterd. De slimme schurk heeft nog denzelfden dag van die wetenschap partij getrokken. Ik geloof, dat u gelijk heeft, zeide Alex kregel. O, konde ik dien schoelje te pakken krijgen.... Maar, welkè weegreden kan hij gehad hebben het stelen van het lijk t0n Nu, die kan ik mij wel voorslehn len. Mijnheer Marlow was multi mil->s lionnair. Ja, ja, dat ia zoo. Zijne erfgenamen kunnen dus een aanzienlijk losgeld betalen, mijnheer Torold. De inspecteur glimlachte. Ver laat u er op, wij hooren nog van dezen B own. Hij zal geen kleine som ver langen voor het terugbrengen van het lijk. Het zou niet de eerste maal zijn,-, dat zooiets gebeurde. Nu, mocht Brown schrijven, dan laten wij hem in hechtenis nemen als verdacht van moord. Hm, hm, prevelde Berger, dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Hij is tot nu toe met de uiterste geslepen heid le werk gegaanhij zal ook later al zijn geraffineerdheid te hulp roepen. De instructie heeft reeds morgen plaats, mijnheer Torold, en ik heb haast nog in het geheel geen houvast in deze aangelegenheid. Hij had daarin gelijk. Al wat hij gezegd had was slechts opgebouwd op een theorie, nie op feiten. Den volgenden dag had de terecht zitting over den op dokter Warren ge pleegd en moord plaats; de lijkenroof figureerde daarbij slechts als nevenzaak Wordt vervolgd,

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5