Provinciaal ÏÏmm Insectenbeten Bericht Wegens het Hoogfeest van MARIA HEMELVAART op a s Zaterdag 15 Augustus, zal het volgend nummer van «Peel en Maas" op VRIJDAG 14 Au gustus verschijnen. Heeren Adverteerders en inzenders gelieven hiermede rekening te houden. Adverlenliën enz. voor dit nummer worden ingewacht vóór DONDERDAG MORGEN 10 uur. VENRAY, 8 Augustus 1925. Ry ksp o stspaarbank Gedurende de maand Juli 1925 is ingelegd f 12160.36 en terugbetaald f 19500.13. GEVONDEN een rijwielplaatje en een bos sleutels. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. GEVONDEN een rijwielplaatje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. De Kermis is weer achter den rug Nog enkele kramen en tenten op de marktpleinen vormen het overschot van al de be zienswaardigheden, welke met kermis tot vermaak strekten van klein en groot. Morgen nog een kleine repetitie en dan keert Venray weer tot zijn gewone rust terug. Hoewel er met kermis geen buiten gewone drukte heerschte, kan men toch zeggen, dat vooral Zondag, Maan dag en Woensdag een groote menigte vreemdelingen met de Venrayers feest vierde. De kermis is vroolijk en levens be daard afgeloopen, van vechtpartijen of andere baldadigheden kwam ons niets ter oore. De Woensdag gehouden jaar markt was kolossaal druk bezocht. De aanvoer van vee was, ook wegens de kermis, niet bijzonder groot. Biggen waren er echter veel ter markt gebracht. Kramerijen zooals gewoonlijk in over vloed. De markt duurde tot ver inden namiddag. Een auto, waarin een vijftal kermisbezoekers uit Venlo, reed Woens dagnacht te Caslenray even voorbij de brug tegen een boom. De inzittenden bekwamen nogal ernstige verwondingen terwijl de auto zwaar beschadigd werd. Men verzoekt ons te melden, dat 8.3. Woendag om 8 uur repetitie is van Ven ray's Fanfarecorps. De repetities van Gemengd Koor en Mannenkoor zullen beginnen resp. 2 en 4 September. Jaarverslag Districts-Arbeidsheurs Venray. Aan het jaarverslag 1924 onlleenen wij Aanbiedingen werkzoekenden 1948 Plaatsingen werkzoekenden 1869 Aanvragen werkgevers 2264 Voldane aanvragen 1880 44 personen zijn geplaatst bij de mijnen in Limburg, 32 bij het Staats- boschbeheer en 10 in België. Duivensport. Zondag hield de Postduivenvereeniging «De Zwaluw" alhier haar eerste wed vlucht met jonge duiven vanuit Ampsin (België) afstand 120 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: le, 2e, 16e, 28e en 34e A. Janssen 3e en 18e H. v. Opbergen4e, 9e, 23e en 42e G. v. Dijck5e, 8e, 26e, 38e en 44e II. Strijbosch; 6e en 40e J.Kusters; 7e L. Maassen 10e en 24e W. Man- ders 11e, 13e en 20e P. Kersten12e en 19e J. Creemers14e J. Oudenhoven; 15e, 31e en 37e J. Fila; 17e, 35e en 36e J. de Bruin; 21e en 27e F.Vermeulen; 22e en 30e H. Loonen 25e, 39e en 41e J. Vollebergh; 29e en 43e L. Custers; 32e en 33e K. v. Mill. Duiven los. Aankomst eerste duif 11 uur 10 min. 48sec Laatste duif 11 uur 51 min. 42 sec. Zondag hield de Postduivenver eeniging «De Voorbode", Oirlo-Casten- ray, een wedvlucht met jonge duiven van uit OosterbeekLaag. De prijzen werden behaald als volgt; le, 7e, 8e en 10e G. Joosten; 2e, 5e, 6e en 9e J. Gommans; 3e en 12e M. Dinghs; 4e H. Dinghs; 11e en 14e Th. Strijbos; 13e M. Duijf; 15e M. Geurts; Het Beeld van Oostrums Lievrouwke. Oostrum gaat groot op zijn miraeu leus beeldje En met reden. Want de Oostrumsche menschen welen dat 't Lievrouwke zelf haar plaats heeft uitgekozen met de woorden sHier wil ik rusten" en dal er jaarlijks talrijke processie's naar haar beeldje trekken om er de «behou denis" te vragen van hun «kranken." Nu heeft het zijn roem uit de kapel naar buiten gedragen en zijn beeldje geplaatst midden in 't dorp, groot en schoon, beschut door de hooge linde. Met nog meer reden dan vroeger kan men nu zeggen dat Oostrum gebouwd ligt aan den voet van het Maria-beeldje en meer nog dan vroeger zullen nu de zieken van dichtbij en van verdenken aan het beeldje van de «Behoudenis der Kranken" het beeldje van Oos trum. Nu staat het daar, slank en fier, als Koningin met den schepter in de hand, vlak naast den groolen weg om eiken vreemdeling die voorbij komt te zeggen dat hii in een Maria dorp is. Oostrum gaat groot op zijn miracu leus beeldje 1 Zegen Ooslrum, Lievevrouwke, Dat Uw beeldje trouw bewaart; Laat het steeds voor velen blijven Plaats van blijde bedevaart. Als «Behoudenis der Kranken" Roept men U in Oostrum aan Hoor naar 't bidden van de pelgrims Die zoo hoopvol tot U gaan. Als slot een woord van hulde aan den WelEerw. Heer Rector, aan wiens initiatief Ooslrum hel beeld dankt, hulde aan de inwoners van het recto raat, die zoo goed als alleen de kosten gedragen hebben, hulde ook aan den heer Thissen uit Roermond die hel beeld vervaardigde, dat binnen het mooie hekwerk, op het hooge voetstuk met den lindeboom als achtergrond een sieraad is van Oostrum. L GENNEP. Zondag 23 Augustus a.s zal alhier door de Hengelsportvereeni- ging »Maas en Niers" een nationaal hengelconcours georganiseerd worden. Verschillende vereenigingen in den lande hebben zich reeds bereid ver klaard hieraan deel te nemen, zoodat verwacht kan worden, dat de grootsche opzet van dit concours volkomen slagen zal. Waar er hier prachtige gelegen heden zijn tot het houden van een dergelijken wedstrijd en de rivieren Maas en Niers rijk aan visch zijn, verwachten we, dat er menig vischje dien dag het droge op gesleept zal worden. De hengelsporlvereeniging «Maas en Niers" die nog geen jaar bestaat, telt momenteel ruim 100 leden. VENLO. De eerst eenige maanden alhier gevestigde Rheinische Drath Industrie, zal belangrijk uitgebreid worden. Het plan beslaat, om een nieuwe fabriek te bouwen, nabij het spoor. Aan de gemeente is bereids ver zocht, om een terrein kosteloos ter beschikking te stellen, van voldoende grootte en de gewenschte ligging. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 2300000 eieren. Hoogste prijs f9,50. Laagste prijs f8 Kleine eieren f7—f8. Eendeneieren f8,70f9,30. Doodelyk mijnongeluk. In Staatsmijn Hendrik te Brunssum is de houwer A. Stein uit Nieuwenhagen onder afvallend gesteente geraakt en tengevolge van verslikking overleden. De ongelukkige is Duitscher, gehuwd en vader van 2 kinderen. De groote brand te Echt. Dinsdagavond is brand uitgebroken in de dakpannenfabriek «De Valk". Het vuur was dreigend, zoodat de brandweer van Maastricht en Venlo, Heerlen en Roermond moest werden gewaarschuwd. Door de spuiten werd krachtig werk geleverd. Het geweldig uitslaande vuur vond gretig "oedsel en kon toch nog ongeveer de helft van de fabriek doen verloren gaan. De linkervleugel van de fabriek, alsmede de persenkamer, machinekamer enz. zijn een prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk. De aanwezige benzinetanks zijn eveneens door het vuur vernield. Er was geweldige belangstelling uit de omgeving, zelfs tot Roermond en Sittard. Nader me'dt de Msb Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen met het plaat selijk materiaal, beslaande uit twee handbrtfndspuiten, niet to denken viel. Er werd hulp aangevraagd aan de ge meenten Maastricht, Venlo en Roer- mpnd. Toen ongeveer tegen 10 uur de groote automobielbrandspuit arri veerde uit Maastricht, werd met vijf stralen de brand aangetast. Zoodoende werd het nieuwe gedeelte van de fabriek n 1. de smederij en de model- lenbergplaats benouden. Later kwam de brandweer uit Venlo en Roermond. De laatste verscheen met een kleine handbrandspuit, welke echter niet in werking werd gesteld. Met ongeveer 10 stralen werd de brand verder bestreden Het vuur was men nu betrekkelijk spoedig meester. Toch duurde het nog tot ongeveer 5 uur in den morgen voor het raadzaam werd geoordeeld het blusschingswerk te staken. Behalve het genoemde deel van de fabriek die een oppervlakte beslaat van I1/2 H.A. zijn alleen nog de buiten muren en de ovens gespaard gebleven. Het uit 120 man bestaande personeel zal gedurende eenige maanden geen werk kunnen verrichten. De schade aan de dakpannenfabriek toegebracht wordt geschat op ongeveer 5 700.000 gulden. De oorzaak van den brand is totaal onbekend. De fabriek was op beurs- polis verzekerd. Woensdagmoigen tegen 8 uur keerde de brandweer naar de resp. plaatsen terug. Autobus-ongeval. Het Kerkelijk zangkoor te Spek- holzerheide zou, vertelt het Limb. Dagbl. een uitstapje maken naar Spa. Hier voor was de groote bus van Sch. uit Kerkiade geëngageerd. Tot Dolhain (B.) ging alles goed. Bij het afdalen van den steilen bemerkte de chauffeur te laat, dal de slagboomen van den spoor weg waren neergelaten. Ondanks 't krachtig remmen, bolste de bus met flinke vaart legen den slagboom, die als een lucifer afknapte, en kwam op 'l eerste spoor terecht, juist op 'toogen- blik, dat op 't volgende spoor de snel trein passeerde. De wagen werd deer lijk gehavend. Geen enaele ruit bleef heel. De veeren sprongen stuk, terwijl de voorste spatborden afgerukt werden. De inzitienden werden door elkander geschud en bekwamen door de glas scherven niet ernstige verwondingen. liet gehavend voertuig werd van de lijn afgetrokken. De zangers zetten de reis per trein voort. Gymnastiekwedstryden te Venlo. De Venlosche Sportvereeniging V.S V. organiseert op 30 Augustus a.s. groote gymnastiek en alhlel'iekwedslrijden. Door den bekende naam der vereeniging zijn reeds vele inschrijvingeu onlvan- gen. Inschrijvingen kunnen gedaan worden tol en met 10 Augustus bij den secretaris P. Dekkers, Slooterbeekstraat 93, Venlo. Toestanden in do klei-industrie. Waren de meslanden in de klei' industrie voor enkele jaren zeer slecht, de bedrijfsresultaten der steen-, pannen- en gresbuizenfabrieken over 1924 waren iels gunstiger, hoewel ze nog onder de verwachting bleven. Wat de toekomst betreft, deze laat zich beter aanzien, 't Gunstigt werkten nog de steenfabrie ken, de afzet van gewone inetselsteenen, vuurvaste steenen en vormkanten was normaal, de betere soorten werden weinig gevraagd. Vroeger gingen ze veel naar België en Frankrijk, die door hun lage valuta niet meer als afnemers optraden, voor het binnenland werd weinig gekocht, daar de bouwkosten reeds zonder alle luxe reeds hoog ge noeg zijn bij woningbouw. De dakpan nen-industrie heeft zich de laatste maanden flink hersteld. De productie kosten werden minder door de daling der steenkolenprijzen, zoodat een betere winstmarge werd verkregen. Builen- landsche concurrentie deed veel schade aan de gresbuizen-industrie, zoodat bescherming door verhooging van invoerrechten of invoerverbod zeer ge- wenscht zijn. Qpmengd Nieuwe. Meeldauw. Men schrijft ons van de Veluwe: Ook 1111 vertoont zich de zoo gevrees de meeldauw weer allerwegen op het blad van het eikenhout. Vooral de jonge loten zijn* als met een witte kleefstof overgoten, waardoor de groei ten zeerste wordt belemmerd. Derde Ncderl. Katholiekendag. Te Den Haag is Dinsdag, de derde Nederl. Katholiekendag begonnen. Maandagavond waren een groot aan tal deelnemers reeds in de Groote Zaal van den Dierentuin bijeengekomen, om ongedwongen met elkander kennis te maken. Een koor van dames en heeren bracht eenige composities ten gehoore. Woensdagmorgen droeg Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht een Pontifi cale H. Mis op in de St. Jacobuskerk en des namiddags te half drie werd de eerste algemeene vergadering gehouden, waar pater Molkenboer O. P. sprak over het Katholicisme als hoofdfactor in de beschaving van Europa. Kuikendieven opgeruimd. Een bosclikat en een buuzing. Een paar weken geleden oefende le Beekbergen een onbekende kuikendief zijn moorddadig bedrijf uit, en honder den jonge hennetjes en haantjes werden reeds de prooi van dezen roover. De varkenshandelaar J. Eikendaal maakte evenwel aan deze roofmoorden een einde. Hij plaatste op zijn erf een val en nog denzelfden avond was daarin een volwassen boschkat, ter lengte van 1.25 M. gevangen. Vermoedelijk was dit prachtig grijs gestreepte dier uit Duitschland, waar ze meermalen in de bosschen worden aangetroffen, naar de Veluwe overge komen. In het laatst der vorige week werd ook te Beekbergen, door den winkelier T. v. d. Trappe, de ontdekking opge daan, dat hem in één nacht ruim 20 kuikens waren ontstolen. Daar hij ver moedde, dat de diefstal door bunzings was gepleegd, werd de heer Bécude uit Ugchelen met zijn bekende speur- hondjes uitgenoodigd, ter plaatse te komen. Het mocht den hondjes geluk ken, onder een houtmijt, het nest van een bunzing te vinden en zes bijna volwassen jonge bunzings te dooden. Een zevende, waarschijnlijk de moeder, wist tijdig te ontsnappen. Sensationeele bcrooving. Mevrouw Cornelius van der Bilt, een der bekendste dames uit de New Yorksche Society wereld, is in den trein van Parijs naar Mariënbad beroofd van hare juweelen ter waarde van meer dan 700.000 gulden. 55 yoor 1. Voor de betrekking van Gemeente Secretaris te Bergen op Zoom hebben zich 55 sollicitanten aangemeld. De nalatige kiezers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters ver zocht omtrent den datum van oproeping van nalatige kiezers overleg le plegen met het kantongerecht. Voorts noodigde de minister de burge meesters uit, om hem door tusschen- komst van den commissaris der Konin gin, een rapport uit le brengen, omtrent de uitvoering, door den burgemeester aan art. 149 der Kieswet, omtrent ver volging van nalatige kiezers, bij de stemming op 1 Juli j.l. gegeven. Iets over de behande ling van insectenbeten en belangryke raad gevingen, hoe ze te voorkomen. Inseclenbelen zijn een over de geheele wereld verbreide plaag en overal zint men op middelen om het bijlen dier plaaggeesten te voorkomen. In ons klimaat zijn het vooral de muggen die hier le lande in 3 verschillende soorten voorkomen die het meest gevreesd zijn om hun jeuk- en zwel lingveroorzakende beten. Het is waar schijnlijk niet van algemeene bekend heid, dal speciaal de wijfjesmuggen de zoo zeer gevreesde «bloedzuigers" zijn. Bij het doorboren van de opperhuid met hun langen, zeer scherpen zuig- spriet, die bovendien van uiterst fijne borstelharen is voorzien, laten ze een zeer sterke en prikkelende klieraf scheiding in de aldus gemaakte wonde loopen, waardoor de bloedtoevoer naar de gestoken plek wordt bevorderd en dit eenige uren later een ontsteking en jeukende zwelling veroorzaakt; die vooral dan uiterst pijnlijk zijn, wan neer bij het wegjagen van de bijtende mug de borstelharen afbreken en in de huid blijven steken. De muggen veroorzaken veel kwaad en onaangenaame verschijnselen. Menigeen bederven zij de nachtrust. Wie kent niet het gezoem, dat U uren en uren uit den slaap houdt en wie heeft niet aan den lijve ondervonden, dat een zwerm muggen het heerlijkst buitenzilje en de genoegens van het in de buitenlucht doorbrengen van Uw vacanlie kan bederven en doen ver- keeren in een nerveuze jacht op de muggen, die het op U voorzien hebben, Akker's Kloosterbalsem, het sedert tal van jaren geroemde middel tegen wonden van verschillenden aard, schrammen, smetten, doorliggen en doorloopen, jeuk en zonnebrand, wordt ook met groot succes gebruikt bij beten van muggen en andere insecten. Indien spoedig aangewend, voorkomt dit de zwelling geheel en stilt de jeuk on middellijk. Door zijn antiseptische werking zuivert Akker's Kloosterbal sem de door den insecten beet veroor zaakte wonde en verwijdert hel gif, dat bij het toebrengen van de beten is binnengedrongen. Van groot belang zijn echter ook. de waardevolle eigen schappen van Akker's Kloosterbalsem ter afwering van de insecten. Men smere Jaarloe, voor het naar bed gaan, voorhoofd en handen met Akker's Kloosterbalsem in, dit houdt de insec ten op een afstand en verschaft U een ongestoorde nachtrust. Akker's Kloosterbalsem in pollen van pl.m. 20 gram f0,50, pl.m. 50 gram f 1,pl.m. 100 gram fl,75, is ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Een pot Akker's Klooster balsem is een huis-, zak- en reisapotheek op zich zelf. „Klensche ziekte" onder de hoenders. In de omgeving van Amersfoort wordt de hoenderslapel geteisterd door een kwaadaardige besmettelijke ziekte, door deskundigen «Klensche ziekte" genoemd Reeds werden geconstateerd 23 sterf gevallen op één dag, totaal 90 in de week 1 Niet enkel in Eemland, ook in de omstreken van Barneveld, komt de ziekte veelvuldig voor. Een groot man. 6 Augustus herdenken we een man, die zich geheel en ai heeft opgeofferd voor zijn land en volk en steeds tot leuze had het woord, dat vóór hem ge sproken had de H. Ignatius van Loyola: «Ad majorem Dei gloriam" «Alles tot grootere eer van God" Het is 6 Augus tus vijftig jaar geleden, dat deze held stierf voor zijn volk, welks geluk, tijde lijk en eeuwig, hij slechts op het oog had. Deze man, maitelaar voor zijn overtuiging, is niemand adders dan de groote Garcia Moreno, president van Ecuador in z.uid-Amerika. Don Gabriel Garcia Moreno werd in 1821 geboren te Guayaquil, de haven stad van Ecuador. In 1848 promoveerde hij tot doctor in de rechten aan de universiteit van Quito. Teruggekeerd in zijn vaderland zag hij als man van karakter en christelijke overtuiging, hoe - diep zijn land gebukt ging onder het bestuur van een gewelenloozen dwingeland, Urbinas. Hij wist, hoe hevig in zijn land woedde de strijd tegen de Roomsche Kerk en hoe de rechten dier Kerk miskend en vertreden werden. En er was niemand, die zijn stem daar tegen durfde verheffen. Garcia Moreno kwam en vocht Ecuador vrij en werd door zijne dankbare medeburgers keer op keer tot president der republiek gekozen. Met onbuigzame wilskracht, met ontembaren moed wist hij zijn volk op alle gebied te verheffen en tot hoogen bloei te brengen. Als president wijdde hij plechtig en officieel Ecuador en het volk toe aan Jezus' H. Hart. Maar de vrijmetselarij rustte niet en 6 Augustus 1875 was het hun dag: Garcia Moreno viel, getroffen door dolk steken, als een slachtoffer van zijn plicht. Heerlijk klonk zijn laatste woord: «Dios no muereGod sterft niet!" En zijn land, Ecuador?... Naar Kipa meldt, staat de Zuid Amerikaansche staat Ecuador het meest vijandig van alle staten tegenover de Katholieke Kerk. Seculiere geestelijken en reli gieuzen pit den vreemde worden zorg vuldig geweerd. Het is hun zelfs niet toegestaan in Ecuador een onschuldig reisje te maken. Alleen de regeering kan hen hiertoe bij wijze van uitzon dering verlof verleenen. Ook de gees telijken van eigen nationaliteit moeten, wanneer zij uit het buitenland komen, een speciale vergunning hebben om hun familie te bezoeken. Godsdienstonderricht in de scholen is totaal verboden en in alles wordt het den Katholieken lastig gemaakt. Zoo troosteloos is de toestand in den door den heldhalftigen president Carcia Moreno aan hel II Hart toeg°wijden staat. Dat de Katholieke inwoners echter met dezen stand van zaken geen genoegen nemen, en zich niet langer willen laten knechten door dat handje vol vrijmetselaars, spreekt van zelf. Zij hebben thans een van meer dan 5000 handteekeningen voorzien adres aan de regeering gericht, waarin wordt aangedrongen op den terugkeer der Capucijnen, die tijdens de gruwelijke revolutie gevlucht, thans in Columbia een college besturen en de zielzorg op zich hebben genomen. Moge Hij, «die niet sterft", het land van Garcia Moreno genadig zijn 1 Plageryen by het grensverkeer. De Limburgsche Redacteur van de »Msb." schrijft: Zullen wij nooit wijzer worden We stellen die vraag onpartijdig en bedoelen er mee Nederlanders, Belgen en Duilschers, al zal ze ook wel op andere nationaliteiten toepasselijk zijn. We weten allen een ding met absolute zekerheidmet alle passen, visa, be wijzen, verklaringen, indentiteits- papieren en andere paperassen houdt men de werkelijk gevaarlijke en onge- wenschte elementen niet buiten de grenzen. Hinder en verveling onder vinden practisch alleen de ongevaar lijke reizigers. Nu, bijna zeven jaren na het einde van den oorlog, begint het den schijn te krijgen, dat de bureaukratie nog toeneemt. Alom, niet alleen in een enkel land. Enkele feilen De nieuw af te geven bewijzen van Nederlanderschap zijn weer heel wal secuurder van redactie. Onlangs arriveerde in een Limburg sche grensgemeente een groepje jonge Duitschers romantische mandoline tokkelaars. Ze hadden geen papieren en draaiden eenige uren de kast in. Men had ze toch kunnen terugzenden zonder meer. Een of ander regeeringsorgaan te Keulen heeft voor eigen landgenooten het passeeren der grenzen zoodanig bezwaard, dat er in Akenerland een protestmotie tegen werd aangenomen. Onlangs werd een geestelijke in Limburg, die bij Visé België binnen wilde, teruggezonden. Hij had niet dezelfde kleeren aan als op het pas portretje! Verleden Zondag moesten aan het zelfde station een aantal Hollandsche zomergasten uit den sneltrein Maastricht Luik stappen, omdat ze niet een «Bewijs van Nederlanderschap hadden, doch maar een «Verklaring", overigens geheel gelijk aan het Bewijs Men klaagt in Luik erover, dat daar zoo weinig Nederlandsche toeristen komen. Dit behoeft niet te verwonderen, wanneer men ziet, dat men om een onbenulligheid op een paparas uit het land wordt gehouden. Doodelyk ongeluk. Een 17-jarige jongen onder de train. Dinsdag had op den Velperweg bij Arnhem een ernstig ongeluk plaats. De 16 jarige T. Benschop, reed, gelijk de Tel. meldt, op een rijwiel inde richting Velp, op het frame meevoerende den 17 jarigen Joh. Reulink, woonachtig op den Rosendaalschenweg. Zij werden ingehaald door een motor wagen van lijn 4, en grepen zich vast aan een stang van het achterbalcon. Benschop geraakte daardoor zijn stuur kwijt; en beiden vielen. Reu link ge raakte onder den bijwagen van de tram, werd een eind meegesleurd en werd ten slotte met ernstige inwendige ver wondingen opgenomen. Hij werd een naburige woning bin nengedragen en overleed eenige oogen- blikken daarna. Het lijk is naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd. Benschop kreeg ontvellingenhij werd in hetzelfde ziekenhuis verbonden, Paardenhoeden en valsche schaamte. Nu en dan valt in de heete dagen, die we zoo af en toe beleven, een paard flauw, doordat de voerman het soms omdat het niet anders kan urenlang in de felle zon laat staan. Waarom men dan het paard geen stroohoed geeft, zooals men dal b.v. ,in Frankrijk en Italië ziet? «De een schaamt zich voor de ander," zegt een voerman. En dat kan wel zoo zijn. Het is wel jammer, dat de paarden van die valsche schaamte de dupe worden en de vraag komt op, of niet de vereenigingen tot bescherming van dieren van oordeel zijn dat eenige propaganda voor paardenhoeden nuttig kan werken. Als men b.v. eens eenige honderden hoeden kosteloos ter be schikking stelde, dan zou, gelooven we de mode er spoedig in zijn. De voer lieden willen wel. Ze zijn hier mins tens zoo goedhartig als b.v. in Frank rijk, waar men zien kan hoe ongenadig ze er soms op los ranselen. De Neder landsche voerlieden gevoelen over het algemeen genoeg voor hun dieren, om hen in de zengende zomerzon met een stroohoed te willen beschermen. (Hbl.)

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2