huiden BI Maagpijn Fotografie- Portretten alle Foto-artikelen. G. W. Muskens Dr. A. Imkamp Mantelketels en FORNUIZEN Jos. Strij bosch G. W. SIJBERS Fotografisch atelier Verlangt U 108. HENDRIKS Oei I Ingezonden Uidedeellages. Q-emengd Nieuws. MIJNHARDT's Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten Gratis onderricht aan amateurs. Bezoekt ons atelier. Assurantiën. Belastingzaken, Kadastrale zakeD, Kooj - eu Huurcontrac ten enz. enz. Schoolstraat 14 VENRAY Spreekuur te VENRAY N >\\v Rheumatiek, v Influenza, Griep HffiU-MIBil-M-HhHIl Zeisen en Zichten Gebr. Lueassen Vergrootings- Portretten FRANS LINDERS Jr. goed Schoenwerk aan is Uw adres Op Marktdagen Beto le De heer Pubben was er niet voor om het belastingstelsel nog verder uit te breiden aangaande dezen weg was spreker nog dezelfde meening toege daan en achtte ook hij deze niet van algemeen belang. De heer Odenhoven zeide, dat ook hij ervan overtuigd was dat we zuinig moesten zijn en had ook hij zich, voor wat de toekomst betrof, geen illusies gemaakt, doch kon men zijns inziens Venray's toekomst door andere bedrij ven evengoed ten gronde richten Spr. verwonderde er zich echter over, dat. enkele groote belanghebbenden van den weg naar het Veulen, die destijds warme verdedigers van dien weg waren, thans lijdelijk blijven toezien of heeft die weg zulk een strop opgeleverd? leder ander gehucht had zijn harden weg door het dorp en Leunen migte deze tot op heden nog en achtte hij dit een gerechtvaardigd verlangen waaraan zooveel mogelijk diende te worden tegemoetgekomen. De heer Winters wilde, nu er toch over het nieuwe raadhuis gesproken werd, van de gunstige gelegenheid ge bruik maken om dienaangaande ook 'n enkel woord te zeggen. Hoewel spreker destijds had behoord tot de weinigen, die tegen den bouw van het nieuwe raadhuis hadden gestemd, was hij er toch steeds voor geweest om eer raadhuis te bouwen Venray waardig en daarin was men zijns inziens dan ook volkomen geslaagdhet nieuwe raadhuis was zeer mooi en praktisch ingericht en bleek dat er niet met geld gesmeten wasbovendien was alles netjes en soliede afgewerkt. Om echter op het rapport van B. en W. terug te komen, deelde spreker mede, dat hij geen voorstander was van een Straat- en wegenbelasting als deze niet beslist noodig waren hoewel spr. geen deskundige was achtte hij het door B en W. geraamde bedrag van f 6000 per K.M. voor dien weg toch wel wat hoog; dit behoefde n.l. geen weg te worden voor zwaar goederen vervoer, doch kon meteen boerenbedrijfs weg volstaan worden spr. zou dan ook trachten om de connecties met de be woners van Leunen te hervatten en zou hij gaarne zien, dat deze weg tot stand kwam. De voorzitter deelde mede, dal B. en W. en ook ieder hunner afzonderlijk niets liever zouden zien en zou het een waar genoegen voor B. en W. zijn om daaraan tegemoet te kunnen komen. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Juli.) Nog even moeten we het weer over de emelten hebben. Wat hebben die »wormen" dit voorjaar allerwegen een schade veroorzaakt; in geldswaarde niet uil te drukken, maar buitengewoon groot. »Parijsch groen" heeft in vele gevallen het kwaad gestuit en erger voorkomen. Maar laat de toepassing van zulke middelen ons niet doen "er- gelen, dat er natuurlijke bondgenooten zijn, die we niet genoeg kunnen waar- deeren, hierde vogels en de mollen. De landbouwer K. Schoemaker te Middelveen (Gr) had in*'t vroege voor jaar een akker, die krioelde van emelten, zoodat hij geen haver durfde zaaien. Hij kwam op 't idee om nest kastjes te plaatsenin ieder kastje nestelde zien een spreeuwenpaar. De grond werd bewerkt met cultivator en eg, zoodat de »wormen" naar boven werden gebracht en een prooi werden der spreeuwen. De akker werd zóó danig gezuiverd, dat het gewas zich behoorlijk kon ontwikkelen. Zegt het voort I Voor vele landbouwers blijft een moeilijke vraag hoe raak ik de distels (stekels) op mijn bouwland kwijt. De Landw. Presse geeft dezen raad laat de distels doorgroeien tot ze bloeien en maai ze dan tot op 40 5 50c.M. af. De holle stengels gaan dan door het regenwater tot rotting over, en met de stengels sterven ook de wortels. Later wordt dan de akker omgeploegd en voor den herfstzaai gereed gemaakt. Zit er kweek" in het land en is men bang voor verdere vernieling, dan handele men aldusmen laat het land braak liggen, ploegt het enkele malen om, verbouwt er dan beste wikken op voor groenvoeder, welke dicht worden gezaaid en voor een vlugge ontwik keling een stikstofgift ontvangen. De nog opkomende resten der distels wor den door de wikken verstikt. Volgens deze beide methoden kan een akker, dicht met deze distels bezet, in één jaar geheel daarvan worden gezuiverd. 't Is nu, op den akker en in den hof, de tijd van hakken en schoffelen, van telkens losmaken van den bovengrond. Zulk een bewerking, waardoor onkruid en korslvorming voorkomen, staat ge lijk met bemesten. Veel te weinig wordt het toegepast, wie het doet, zal verbhasd slaan over de vaak wonder bare uilwerking. Men neme een ver gelijkende proefeen deel van het gewas, van de rijen, bewerke men, een ander deel niet. Het verschil zal u overtuigen. In België nam Briem een bakproef bij biefen. Eén perceel werd éénmaal gehakt, op 5 Juni, een tweede 4 malen, op 10 en 27 Mei, 5 en 2q Juni. Het eerste stuk bracht per H.A. op 45000 K.G., hel tweede 49200 K.G. Lezer en lezeres, hebt gij u, evenals wij, aan de heerlijke kersen te goed kunnen doen De oogst is ongelijk. Over 't algemeen droegen de boomen in de Over-Betuwe matig, te Eist echter kon men zwaar geladen boomgaarden zien. Waaraan dit te danken was? De boomgaardbezitters aldaar hebben zich laten overtuigen van het nut der bijen voor de bevruchting; zij hebben ge zorgd, dat er bijenvolken in hun boom- ga ards waren. Vroeger werden de imkers geweerd, men was bang voor de bijen, nu gaat men de bijenhouders voor de plaatsing van hun korven en kasten beloonen. Wie de natuur gadeslaat, leert wel. Tegen de aardappelziekte, die zich hier en daar vertoont, is een meer- malige besproeiing met een tusschen- ruimte van 2 5 3 weken aan te bevelen. Dit geschiedt met Bordeauxsche of Bourgondische pap, bij niet zeer zonnig of zeer winderig weer, omdat anders de bladeren licht beschadigd worden. Het in den handel zijnde «normaal pappoeder" is direct voor het gebruik gereed. Men vrage vérdere inlichtingen bij zijn land of tuin hou wvereeniging, waar allicht ook een spuit te huren is als men er zelf geen heeft. Huismoeder, u zorgt voor het rozen perk Verwijder dan om den anderen dag de uitgebloeide bloemen, opdat de goede niet besmet wordenbesproei de rozen bij droog weer des avonds; dit gaat «het wit" tegen, de rups en de groene luis. Maar tegen de »ups is niets afdoender, dandagelijks weg- zoeken Ook uil de andere bloemper ken moeten de verwelkte bloemen en gele bladeren geregeld worden afge plukt, 't lijkt mooier niet alleen, maar de planten bloeien des te rijker en langer. Laat geen gras in de perken groeien, steek de randen nu en dan af Houd uw Knolbegonia perken goed vochtig, met een sproeigieter de plan ter, en met een pijpgieter af en toe ook den grond. De Cineraria's die men vroeg of vóór den winter in bloei wil hebben, had men reeds in Mei of Juni kunnen zaaien 'l kan echter nu ook nog, maar dan niet langer wachten. De Primu la Chinensis, die 's winters onze bloemlafels versieren, kan men thans zaaien in een zaaischotel, gevuld met goede zuivere uardeer komt een glasruit overheen, en dan in een bak onder glas; dit bakje in de schaduw of althans tegen de zon beschermd, de aarde mag niet droog worden, 't is de tijd om het zomerlot aan de perzik- boomen aan te binden. Hebben de boomen zeer veel hout dan snijde men er wat van weg. Bind de takken niet op, doch naast elkaar. Is er wat veel wild of zg. waterlot, snijd dit dan in of verwijder het geheel naar omstandigheden. Houd nu. uw groententuin geregeld vrij van onkruid verzuimtge dit thans dan gaat er ^eel verloren. En laat ge het goedje in 't zaad schieten, dan valt dit uit, of komt later op de mestvaalt, en ge vervuilt uw tuin voor jaren. Tot de helft dezer maand kunt ge nog ndijvie zaaien, niet «volhart" maar een harder soortwinterandijvie, tegen de eerste nachtvorsten in den herfst bestand. Later dunt men het bed uit, om te verplanten, terwijl men een deel der planten op het bed laat staan met ongeveer een voet tusschenruimte. Zie uw koolplanten na, om de rups er uit te houden. B - Rugpgn en rheumatiek. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak opl Zeer waarschijnlijk schuilt deze in uw nieren. Inspanning of geyalte kou kan deze gevoelige organen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schadelijke vergiften uit uw bloed te filtreeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe langer gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwach tig, duizelig en afgemat zwak, terneergeslagen, en vermoeid, en onder hevig aan onaangename blaasstoornis- sen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellin gen in de ledematen, stijfheid of ont steking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nieikwalen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizen den over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket, (alom verkrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvan gen. Prijs f 1,75 per flacon. 35 De winst der Ned. Spoorwegen. Het «Rechte Spoor" wij9t er op, dat de Nederlandsche Spoorwegen over 1924 een winst hebben gemaakt van ruim twee millioen gulden, hetgeen een ontzaglijke vooruitgang bpteekent, als men bedenkt, dat over 1922 een verlies werd geboekt van 31 millioen, over 1923 een van 21 millioen. Al lezen we zegt het «Rechte Spoor" dat het exploitatie-overschot over 1924 ruim 36i/f millioen bedraagt tegenover 11 millioen en 3t/t ton in 1923, dan kunnen we nog niet uitma ken hoeveel en welke factoren aan dit grootere overschot hebben meegewerkt. Niemand zal het ons toch zeker kwalijk nemen, dat wij zeer nieuws gierig zijn om te weien, hoeveel het personeel heeft geofferd om tol dat resultaat te komen. Wel weten we nu reeds, dat alle huren zijn betaald, dat de afschrijvin gen hebber plaats gehad, dat de aan deelhouders 5 pCl. hebben ontvangen en de «oprichters S.S." hun f 4736 hebben verdeeld, alles naar wet en recht. Maar wat hel personeel daarvoor heeft' moeten missen, omdat nood nu eenmaal wetten (van een bepaalde soort) breekt, dat weet ieder wel voor zich persoonlijk, maar het totaal is nog onbekend. Een goede beschouwing van het jaarverslag zal zeer veel nut kunnen hebben, ook met het oog op de her ziening van R D.V. en loonregeling. De ramp met het K.L.M.-vliegtuig. Het ongeluk met het Nederlandsche vliegtuig is geheel te wijten aan het slechte weer. De vlieger die zich op geringe hoogte boven het bosch van Mormal bevond, heeft daarboven een halve cirkel gedraaid, een manoeuvre, die het vliegtuig zeer dicht bij de top pen der boomen brachtdeze waren door mist en reg°n vrijwel onzichtbaar. De aanraking veroorzaakte het ongeluk. Hoewel de weerberichten, door den meteorologischen dienst van de ver schillende waarnemingsposten uitge- seind, de aanvaarding van de vlucht wettigden, immers ook op de routes naar Londen, Bazel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regelmatig doorgegaan schijnen op het trajet ,bij Maubeuge en St. Quentin plaatse lijke zware, laaguithangende regenwol ken, z.g. «drabwolken" het zicht ernstig te hebben belemmerd. Uit verklaringen van ooggetuigen en uit den toestand van het vliegiuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen. KI under is, om de zware wolken te vermijden, eenigszins van de route afgeweken en is daarbij den 180 Meter hoogen heuvel genaderd, die tüsschen Le Quesnoy en Langdrecies ver boven de omgeving uitsteekt en in dit land schap geheel op zich staal. Vliegende uit een drabwolk is hij toen met het rechteruileinde van den vleugel in aan raking gekomen met een boom van het bosch van Mormal, op dezen heuvel gelegen en is een halven zwaai makend, loodrecht in volle snelheid neergestort. Een houthakker was terstond ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden nog eenig teeken van leven vertoonde. De toe stand van het vliegtuig, dat met zulk een groote snelheid op den grond te pletter is geslagen, laat ook geen twijfel dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden en dal de slachtoffers zich geen oogenblik van het gevaar bewust kunnen zijn geweest. Het toestel is noch tijdens den val, noch daarna in brand geraakt en alle berichten, die daaromtrent de ronde doen, moeten met de grootste stellig heid worden tegengesproken. Nieuwe postzegel van 25 cent. Het «Ned. maandblad voor philatelie" bericht, dat de nieuwe postzegel van 25 cent, in het type van de 11 cent, gereed ligt ter verstrekking aan de kantoren. Een dappere Noord-Brabanter. Te Dussen, zijn geboorteplaats, ver toeft thans met zijn gezin bij zijn ouders de sergeant Louis van lersel, 19 Oct 1893 aldaar geboren. Afgekeurd voor het Nederlandsche leger vertrok hij naar Amerika en nam daar vrijwillig dienst in het leger. Op deze reis redde hij met nog 2 andere personen 5 menschenlevens met eigen levensgevaar, waarvoor hem toen een medaille werd verleend van de Britsche en een van de Amerikaansche Re geering. In den oorlog leerde hij de Engel- sche taal. Hij nam geheel alleen 65 Duitschers gevangen in Champagne, Daarvoor ontving hij het Chroix de guerre. Hij kreeg de eeremedaille van het Congres voor het inwinnen van inlichtingen onder vuur, waardoor zijn compagnie van vernietiging gered werd. Verder kreeg hij twee oorlogskruisen met palm en ster, de militaire medaille, de Distinguished Servise Cross, de Montenegrijnsche medaille, enz., in totaal 14 medailles en 8 eervolle ver meldingen. De Passaic Daily News" publiceerde indertijd het portret van Van lersel, die het blad noemde Passaic's groots'e held uit den wereldoorlog, en zijn vrouw, geboren Hendrika De Ronde uit Dussen. Moordaanslag. Toen in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee de koop man Steven Blankespoor in zijn kost huis bij A. v. E. aan den Renswoud- schenweg, nabij Veenendaal, met zijn rijwiel thuis kwam, hoorde hij in de verte 'n gepraat over moordplannen op hem. Hij ging daarop naar z'n buur man die op eenigen afstand woont en verbleef daar tot ongeveer vijf uur en fietste toen weer in de richting van zijn kosthuis. Spoedig zag hij eehter twee mannen op den weg staan, name lijk zijn kos'baas, die een geweer droeg en 'n zekeren V. Ziende dat de kost baas het geweer aan V. overgaf, draaide hij zijn rijwiel plotseling om en vluchtte naar zijn buurman terug, een eind achtervolgd door V., die terzelfder tijd een schot op hem loste, zonder hem echter te raken. Bij nader onderzoek in zijn kosthuis is gebleken dat Blankespoor zijn porte feuille miste met pl.m. f1200. De politie heeft de zaak in handen, v. E. en V. zijn reeds in arrest gesteld. Pepermuntjes. Definitiën van het geld. Wat is «geld" Een goed dienaar en een slecht meester Het universeel paspoort Het eerste vergif door den mensch uitgevonden i Het voertuig van de achting De tooversleutel Een zorgepmijn Het verstand der domkoppen De cocagnemast van het geluk; Het beste passepartout; De zenuw van den vrede in de ge zinnen Een talisman, waarvan de eigen schappen veranderen naar gelang van de huizen, waardoor hij passeert. Een middel gegeven ten goede, maar, helaas, door al te velen ten kwade gebruikt 't Oude spreekwoord heeft het wél 't Leven is een dobbelspel, Waar wij allen mee in deelen Gaan ook tijd en rust teloor, D'eene dringt zich d'andre voor Dezen passen, genen spelen Helaas I Het Noodlot schudt de kaarten door I Bewaren van Boter. 1. Beschikken over versche boter, dit wil zeggen boter die hoegenaamd niet ranzig is. 2. 6 pCt. fijn zout er in kneden en zoo nauwkeurig mogelijk er mee ver mengen. 3. Den bodem en de wanden van de sleenen pollen inwrijven mol een beetje azijn of met een oplossing van licylzuur, daarna goed laten uitlekken. De boter in die potten hard induwen, zoodanig dat er geen luchtbellen tus schen de bolerkluiteu beslaan. 4. Dë boter zorgvuldig bedekken met zoutwater. Drankmisbruik door rentetrekkers. De Minister ven Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire gericht tot de gemeentebe sturen «De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vestigt mijn aandacht op de wenschelijkheid, dat in verband met de toepassing van art. 170 der Invali diteitswet, gevallen van misbruik van sterken drank door rentetrekkers zoo veel mogelijk ter kennis komen van den betrokken Raad van Arbeid. Bedoeld worden rentetrekkers, die, ofschoon niet wegens openbare dron kenschap veroordeeld, aan Viet misbruik schuldig zijn. Wijkmeesters, armbezoekers, wijk verpleegsters, woninginspectrices en dergelijke functionarissen zullen in de gelegenheid zijn het misbruik te con- stateeren. Uw bestuur zal hunne inlichtingen kunnen benutten om den betrokken Raad van Arbeid de noodige gegevens te verschaffen. Het zou mij aangenaam zijn indien uw college in deze richting werkzaam zoude zijn." Baggeren in den IJzer. In den IJzer, tusschen Nieuwpoort en de Fransche grens, wordt, thans fel gebaggerd ten einde de rivier weer bevaarbaar te maken voor gewone bin nenschepen De correspondent van de L. K. te Brussel meldt, dot dit werk met groote omzichtigheid gebeurd, daar allerlei oorlogsmaterieel en veel munitie vooral schiet- en handgranaten worden opgehaald. Ook komt het vrij vaak voor dat menschenschedels en andèr menschelijk gebeente, voortkomend van aldaar gesneuvelde Belgische en Duitsche militairen, worden terugj vonden. maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust Gebruik MAAGTABLETTEN Pee koker 75 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. VERKRIJGBAAR KRUISSTRAAT VENRAY Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leversloornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 10 Overal aan huis te ombieden 20NDER PRTJSVEKHOOCilNG. TANDARTS, VhNLu Spoorstraat 10. Telef '2K3 PATERSSTRAAT 27 eiken MAaNOAG namiddags van half 3 tot hal 6. jk x\ v^bMtrljdt m»n fc«f m- 'v beste mei I ■pT|Ü\. Mijnhardfs 1 |f - SANAPIRIN- Tabletten 373—12 ONTVANGEN een parlij in zware uitvoering aan lage prijzen. onder ga ran (ie. Stalen Zeisboornen, Wetsleenen, Haat-gereedschap- enz. enz. Beleefd aanbevelend, Smederij LEUNEN van Modern Photograflsch Atelier SSVENUM Te efoon 17 SPECIALITEIT in naar elk portret. Overal aan huis te M f ontbieden zonder I prijsverhooging. V" 4 VENRAY koopt alle soorten aar, de hoogste prijzen. gevestigd PATERSSTRAAT (huis voorh. Kinderen v. d. Boogaart) is lederen Zon- en Feestdag geopend van 10 tot half 5. 246—15 in maat- en gemaakt werk alsook degelijke reparatie, MAASHEESCHE WEG. standplaats Groote Markt. Heet Prima Beto Grosbt Terret IJ

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2